Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM Kerk- en Schoolnieuws. De groote klassen en de opvoeding o Officieele Berichten. De ramp van de Specht. o Rechtszaken. Burgerlijke Stand. De Gentsche opera brengt Tosca. Gewestelijk Nieuws. Sport. Gemengd Nieuws KON. VLA AMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 10 October Dag- en Avondvertooning van EEN WALSDROOM, van Oscar Straus. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 10 October, nam. 2,30 uur Opvoering van LA TOSCA, Drama met zang In drie bedrijven van V. Sardou. Muziek van G. Puccini. Men zie de uitvoerige beschrijving in dit nummer. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 October 1937. Breskem 9,30 uur Cand. van Loon, beroepen predikant te Grijpskerke. 5,30 uur Cand. van Loon, beroepen predikadt te Grijpskerke. 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pllester. Nleuwvllet 2,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 2,— uur Ds Casteleln. Doopsbediening. ljzendijke 9,30 uur Ds. Castelein. Zuidzande. 10 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Dhr Iz. Verduijn, Godsdienstonderw. te Breskens. Op de school wordt niet alleen on derwezen, er wordt ook aan de opvoe ding der kinderen gewerkt, naast en door het onderwijs. De moeders vooral voelen dat. zodra ze haar zesjarigen aan de school toevertrouwen, zijn zij hen voor een gedeelte kwijt. Naast de huiselijke opvoeding komt die van de school. En zal het goed zijn, dan vul len die beide elkaar aan. Dan is er geregeld contact tussen huis en school, opdat ouders en onderwijzers zoveel mogelijk één lijn trekken ten aanzien van de opvoeding van hun kinderen en leerlingen. Hiertoe is het echter nodig, dat de onderwijzers en onderwijzeressen het kind door en door kennen, dat ze zijn gebreken en zwakheden weten en die bestrijden en hem steunen in zijn pogen om het rechte pad te houden. Na tuurlijk zijn daarbij de inlichtingen van de ouders van het hoogste gewicht, maar niet altijd worden ze verstrekt. En dan behoeven we niet te zeggen, dat dit leren kennen een intense aan dacht vraagt van het onderwijzend per soneel gedurende de enkele schooluren van de dag en daarnaast moet er ge legenheid zijn voor rustige om elk af zonderlijk te kunnen behandelen. Er moet dus tijd en gelegenheid zijn voor rustige bestudering der verschillende karakters en voor even rustige behan deling der moeilijkheden afzonderlijk. Ieder onderwijzer of onderwijzeres zal moeten toegeven, dat dit ook in normale omstandigheden een geweldige taak is, die slechts ten dele kan wor den volbracht. Elk betreurt steeds weer tekort aan inzicht en geduld bij het inwerken in de moeilijkheden van ieder leerling af zonderlijk. Maar daarnaast kunnen ze met vreugde verhalen van de gunstige invloed, die er van een gesprek onder vier ogen, van een ernstige waarschu wing, van een oordeelkundige behan deling is uitgegaan. In normale omstandigheden is dit moeilijk, maar bij de tegenwoordige klasse-bezetting wordt het onmogelijk. Zeker, de markante gevallen sprin gen nog wel in 't oog, maar juist de kleine dingen, die met een enkele op merking wellicht zouden kunnen wor den rechtgezet, die ontgaan den on derwijzer In de te grote groepen. Het geheel heeft zo zeer de aan dacht nodig, dat de individuen afzon derlijk te bort moeten komen. Dat zal den geboren peadoog een doorn in 't oog zijn. Hij kan niet meer opvoe den. zoals hij dat wenst. Hij kan al leen de klas In toom houden, exces sen Kedwlng"n, een algemene rucht handhaven. Hij wordt ordebewaker in plaats van opvoeder en de kinderen groeien niet geestelijk en zedelijk, maar zij leren zich te buigen voor de macht. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over de tuchteloosheid van de jeugd en velen zouden in dit opzicht aan het onderwijzend personeel een ruimer taak willen zien toebedeeld. Maar ieder zal begrijpen, dat de gevolgen van de op voeding der individuen veel verder grijpt dan de schoolmuren, dat echter de klas- se-tucht, al heeft ze haar waarde, veel minder ver reikt. We raken hier een vraagstuk, dat veel dieper graaft, dat het zuiver in tellectuele, dan het gebied van kennis- vaardigheid. Het gaat hier om de ze delijke kracht van ons volk. En zonder aan de waarde van de gezinsopvoeding iets te kort te doen, moeten we con stateren, dat de opvoeding van onze kinderen bij uitstek zal worden gebaat door een verlaging van de leerlingen- schaal, die de klasgroepen verkleint en daardoor de peadogische invloed op elk kind afzonderlijk mogelijk maakt. Daarom is dit een vraagstuk van de eerste orde en is het de belangstelling van Regering en Kamers ten volle waard. Woensdagmorgen is het Douglas DC 3 vliegtuig „Specht" vandeK.L.M. bij Palembang verongelukt, waarbij drie menschen den dood vonden, n I. de gezagvoerder F M. Stork, de boord- mecanicien J. J. Ruben, de marconist J. Stodieck, en van de bemanning de heer Steenbergen, chef van de tech nische afdeeling van het concern Mars man te Bandoeng. De tweede bestuurder, H. Groene- veld, is ongedeerd gebleven. Tot de passagiers behoorde ook Bro- nislaw Huberman, de groote violist, die, zooals men weef, op tournee in Indiê ziek was geworden en op advies van den geneesheer zijn verdere concerten had afgelast. Hij heeft, blijkens de be richten, geen letsel gekregen en ook de andere passagiers: Huberman's se cretaresse, miss Ibbeken; freule Smis- saert; de heer Monroe uit Singapore, en de heer Bouman van B.P.M., zijn er goed afgekomen. Voor zoover zij eenig letsel hebben gekregen, is dit van onbeteekenenden aard. Een steward was niet aan boord van de Specht. Met de Specht is het eerste van de nieuwe Douglas DC 3 vliegtuigen van de L.L.M. verloren gegaan. Met dit vliegtuig is in Juni de dienst met Dou glas DC 3-vIiegtuigen op de lijn Am sterdam—Batavia geopend. De capa citeit van deze vliegtuigen heeft de K.L.M. in staat gesteld om driemaal in de week naar en van Indië te vliegen. Enkele dagen geleden, op 2 Octo ber, is, zooals men weet, deze dienst aangevangen. Het verongelukte toestel leverde een droevigen aanblik op temidden van de groene velden bij het vliegveld. De linkervleugel was ten deele ver splinterd en de motorkap was geheel van het toestel afgeslagen, zoodat het interieur daarvan als een groote holte zichtbaar Is. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn even wicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg De zwaarte aan den kop was de oor zaak, dat het toestel zoodanig neerkwam, dat juist de bemanning In de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die vooraan gezeten waren. Een der inzittenden verklaarde dat hij zich nauwelijks bewust was van het geen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. De post van het vliegtuig Is naar Palembang vervoerd. Tijdens het ongeluk was de sfeer re genachtig en het terrein eenigszins drassig, hetgeen overigens op het onge luk van geen Invloed is geweest, doch later het naderen van de plek, waar het toestel is neergestort, eenigszins bemoeilijkte. De militairen kapten ech ter zeer spoedig een pad. Droevig was de aankomst in het Charitashospltaal, waar de dooden door dr. Bloemsma zijn geschouwd. De om standigheid, dat de slachtoffers onmid dellijk dood waren, is daarbij slechts een zeer geringe troost. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 8 October 1937. Het volgende vonnis werd uitgespro ken: Overtreding Motor- en rijwielwet: A. B. B., 60 jaar, landbouwer te Biervliet: Bevestiging vonnis van den Kanton rechter: f 15 boete of 10 d hechtenis. UIT DE STAATSCOURANT. Stand Suikerbieten. De Directie van den Landbouw pu bliceert gegevens, ontleend aan het instituut voor suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, waaruit de volgende cijfers zijn overgenomen: 8" oo 2 m o C/5 0C O oo co vO o o> \Q <N _t; to S co (N O CO IT) CO (N O) G C <a -5 13 M C y CR 0) G w W U -C a U Q, O ft <y O 3 N O co "a o 1 2 -c O S 3 s M N O co Voor het geheele land luiden deze cijfers volgens de laatste controle proeven resp. 713 en 16,04. Speciaal wordt gemeld, dat deze gegevens niet bruikbaar zijn voor be rekening der gemiddelde productie. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week deden zich in ons district 4 gevallen van rood vonk voor, en wel te Breskens (2), Hoofdplaat en Zuidzande. Boekbespreking. Marie Schmitz: „Als een bloem in den Wind" Ingen. f 2,—. Geb. f 2,85. Uitg.: Wereldbibliotheek, Amsterdam. De hoofdpersoon in deze boeiende, naar het leven geschreven roman van Marie Schmitz, is een jong meisje, Lien, de ongetrouwde dochter, die alleen met haar zieke moeder woont en deze verpleegt. Hoe zij de vele aanmerkingen moet verdragen van haar getrouwde zuster Betz en zwager Henk, de deftig doende onderwijzer, teekent haar verdraagzaam heid. Mooi wordt ons beschreven de striid van dit zorgzame meisje en de liefde voor haar moeder. Als moeder gestorven is, en zij alleen in het leege huls achterblijft, komt een vriend van haar moeder, de oudere Peter Jesse, In haar leven. Zij wordt zijn vrouw en heeft met hem een gelukkigen onbezorgden tijd. „Gelukkig zijn is niets, maar te we ten, dat je gelukkig bent", zijn haar mooie woorden. Haar standvastige liefde voor haar oudere man. trots haar samenzijn met een |onge man, toont ons haar lief hebbend en eerlijk hart. Tot ook haar man sterft en zij we derom alleen staat en als hulp in een doktersgezin in haar levensonderhoud moet voorzien, is zij als een bloem in den wind. Een boek, dat boeit en ons verkwikt. Bandontwerp is van Agnes Cate. SCHOONDIJKE. Over de maand September 1937. GEBOORTEN: 3 Janneke Elizabeth, d.v. Corn. Kindts en P. M. Triou: 10 Joannes Augustinus, z.v. jos. Joh. Steijaert en Ros Mar. de Poorter; 12 Theuna Elizabeth, d.v. Ph. A. Bril en El. Mar. Verhage. HUWELIJKEN: 30 J. van Haneghem, 24 jr., j.m wo nende te Breskens en M. j. Versprille, 21 jr., |.d. INGEKOMEN: G. Bakker van ljzendijke: P. J. Ver sprille van Groede. VERTROKKEN: A. P. Bouwens naar Oostburg; J. Cransberg naar Breskens; Corn. Bou wens naar Zuidzande; P. H. de Smidt naar St. Jansteen; M. R. de Wever nr ljzendijke: M. A. Wandel nr Arnhem; Ch. Clarissen naar Groede; de Hullu naar Groede; S. J. J. J. Lemaire naar Amsterdam. WATERLANDKERKJE. September 1937. GEBOORTEN: 26 Lillane Emerence, d.v. L. Veraart en E. F. Plasschaart. INGEKOMEN: L. M. van Daele van Middelburg. VERTROKKEN: M. M. van den Navoij naar Dongen; Adr. Verschuure naar 's Heer Arends- kerke: G. J. M. Sturm naar Roosendaal. Indien er onder onze lezerskring en kelen zijn, die gebruik willen maken van de in ons vorig nummer en nu aan gekondigde gelegenheid te Gent de opera te bezoeken, dan kunnen zij zich op een zeer bijzonderen avond verheugen. Immers: Puccini's meesterlijk drama is om méér dan een reden een be zoek overwaard- De dramatische han deling, vaak een zwak punt in een opera, is hier veel logischer opge bouwd en met natuurlijke spanningen tot de climax gevoerd; de zang, de allesbeheerschende factor, is een aan eenschakeling van heerlijke motieven en de levendige handeling, het inzet ten van een imponeerende groep figu ranten, de goed getroffen décors ver volmaken dit werk, dat wellicht meer nog dan haar zuster Bohème, een voorbeeld van muziek-dramatische kunst kan worden genoemd. De handeling vertelt van de groote liefde (en het daardoor mogelijk ge worden oifer) van Floria Tosca, die om haar verloofde, die beschuldigd van hoogverraad op zijn executie wacht, te redden, toezegt dezen te verlaten als zijn leven wordt gespaard en de vrouw te worden van den schurkachtigen magistraat Scarpia. Maar in haar hart zweert zij wraak; terwijl voor haar oogen de ongelukkige Ca- varadossi wordt gepijnigd bedenkt ze een fantastisch plan: Scarpia moet na haar belofte hem te volgen een come- die op touw zetten om den gevangene te redden: men zal met los kruit schie ten, de „terechtgestelde" zal zich la ten vallen en als het executiepeloton vertrokken is, kan hij ontsnappen. Scarpia schrijft den brief aan den com mandant, en als Tosca dat bereikt heeft doorsteekt zij hem Maar de oude man heeft list tegen list geplaatst, zijn opdracht luidt in werkelijkheid dat de terechtstelling gewoon plaats zal hebben. Tosca bezoekt haar ver loofde op de strafplaats, zij spreekt hem moed in en vertelt dat men niet echt zal schieten. Dan klinkt het salvo, Cavaradossi valt om tot ontzetting van Tosca niet meer op te staan. Zij stort zich van den muur der citadel om hem in den dood te volgen Dit alles is zonder grove middelen In scène gezet, in den aanvang heeft de auteur een komische noot gebracht door de figuur van een koster, die ontdekt heeft dat de schilder, die een altaarstuk maakt (Cavaradossi) aan de Madonna de gelaatstrekken van Tosca heeft gegeven en zich ergert aan zoo veel materialisme. In hetzelfde bedrijf valt de geweldige kerkscène, wanneer het volk samenkomt voor een dank stond voor de bevrijding van het land. Dan komt gaandeweg de intrigue, de schilder helpt een vriend, politiek vijand van de machthebbers, vluchten en wordt gearresteerd. De afloop is reeds boven beschreven. Ik hoop eventueele bezoekers iets nader te hebben gebracht tot een der meest representatieve stukken van het opera repertoire, dat nog steeds in de kunstcentra, zooals Parijs en Brussel, wordt opgevoerd en dat in muzikalen vorm de verklanking is van een diep menschelijke tragedie. A. J. H. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM „Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn afl was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijhe spit, die in mijn atuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Klooster balsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." j Zw te Am AKKER S ORIGINEEL TER INZAQC „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfiniddel bij Rhenmatlek, spit en pynltfke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.05 (Ingez. Med.) BRESKENS. Benoemd. Met ingang van 1 November is tot lid van het bestuur der wateikeering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, benoemd de heer I. A. Becu, alhier. Afloop verkooping. Ten overstaan van Notaris Beuningh te Groede werd verkocht een huls met bijbehooren, bewoond door F. B. Thanghe, alhier. Kooper werd A. C. Weeda te Oost en West Souburg voor f 750.-. GROEDE. Herbenoemd. Met ingang van 12 November is bij Kon. Besluit herbenoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, de heer P. Lombaard, alhier, uiterlijk tot het einde van het zittingjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden. HOOFDPLAAT. Benoemd. Met ingang van 1 November is tot lid van bet bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, benoemd de heer H. J. Cammaert alhier. SLUIS. Oudste inwoner overleden. In den ouderdom van ruim 96 jaar is alhier overleden de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Piet Vos. Dat de man nog steeds kras was, moge blijken uit de dagelijksche wandelingen, welke hij placht te ondernemen. Den laatsten tijd begon de oude man te sukkelen, mede door zijn minder goed gezichtsvermogen. Wat de andere zintuigen betreft, deze waren nog altijd goed in orde en ook de beenen deden nog trouw hun dienst. Het is wel jammer voor Sluis, dat de heer Vos niet zijn honderdsten ge boortedag heeft kunnen vieren, daar onze gemeente dit voorrecht nog niet schijnt te hebben gehad. Bond van Melkveehouders opgericht. Alhier is opgericht een Bond van Melkveehouders tijdens een vergadering gehouden bij den heer B. Cammaert. Staande de vergadering werd een be stuur gekozen, bestaande uit de hee- ren: J. Plasschaert Voorzitter; Adr. de Bruijne-Verhage secretaris; Em. de Badts penningmeester; Jac. Cuelenaere en W. du Fossé gewone bestuursleden. Omstreeks half November zou de eerste algemeene vergadering worden gehouden. SCHOONDIJKE. Afloop verkooping. Ten overstaan van Notaris Beuningh werd alhier verkocht een huis met bij behooren en tuin aan de Schoolstraat ten verzoeke van de erven A. P. de Groote alhier. Kooper werd A. Ver hage alhier voor f 2450.—. IJZENDIJKE. Eervol ontslag aangevraagd. Door den Edelachtb. Heer A. Hen- drikse, burgemeester van Waterland kerkje en van ljzendijke, is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aangevraagd. De heer Hendrikse is thans 32 jaar burgemeester van Waterlandkerkje, 18 jaar burgemeester van deze gemeente en heeft den leeftijd beteikt van 71 jaar. SCHAKEN. De stand in het wereldkampioenschap schaken is als volgt: Aljechin 1, Euwe 1. Minnenijd. In het dorpje Aalst, gemeente Waalré, heeft Woensdag avond laat in een afgelegen gehucht een brutale overval plaats gehad. Toen de jongeman B. Groels, wonende aan de Laurierstraat te Eindhoven, Woens dagavond zijn verloofde, die te Waalré woont, per fiets naar huis bracht, werd hij op het zoogenaamde Zwartepad onder Aalst, nabij den Aalster weg, plot seling aangeroepen door twee mannen, die uit een sloot opsprongen en het licht van een zaklantaarnop hem gericht hielden. Het tweetal riep hem toe: halt, rijkspolitie, en dwong hem af te stappen. Het meisje vluchtte ijlings weg, waarop de jongen door een van aanranders met een dikken stok zoo danig tegen het achterhoofd werd ge slagen, dat hij ineenzakte. Nauwelijks was hij weer bijgekomen of hij kreeg een tweeden slag op het hoofd, zoodat hij ernstige verwondingen opliep. [Middelerwijl kwam de andere aan rander te voorschijn, die met den eer sten G. in het nabij stroomede beekje de Tongreep wilde werpen.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2