BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 10 CT. UPER-KWALITEIT! Provinciaal Nieuws. 47ste Jaargang Vrijdag 8;October 1937 Nummer 4277 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties lol hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. In een radiorede tot het Nederland- sche volk heeft de minister van Sociale Zaken, prof. Romme zijn plan tot leni ging van den nood der werkloozen in den komenden winter nader toegelicht en nogmaals een beroep thans door een persoonlijk woord gedaan op het Nederlandtche volk, om hem een drachtig daar in bij te staan, opdat dit plan moge slagen. De wijze, waarop de minister zijn verzoek inkleedde, was zoo aardig gevonden, dat wij ons niet kunnen voorstellen dat na deze mlnis- terieele opwekking nog één beurs, die tot geven in staat is, gesloten zal blij ven. De minister begon zijn rede, met zijn dankbaarheid uit te spreken over het feit, dat de radio hem in staat stelde in ons aller huiskamer op bezoek te komen, maar, zoo zeide hij, er is meer noodig, niet allen tot uw huis kamer, maar tot uw hart moet ik door dringen; er moet een brug geslagen tot uw aller hart, om het u mogelijk te maken, straks over de brug te ko men. Dat dit inderdaad noodig is, zette de minister in het vervolg van zijn rede uiteen, herinnerende aan de hoogste zorgelijke omstandigheden, waarin nog duizenden gezinnen in ons land onder den druk der werkloosheid verkeeren, we ke zorgen met den winter voor de deur nog des te nijpender worden Brengt nu dat deel van ons volk, dat deze allerergste lijfelijke zorgen nog niet kent of niet meer kent met milde hand een ruim, zeer ruim bedrag bij een, daarin voorgegaan door de Ko ninklijke Familie, welke als eerste den stroom van bijdragen met een twee giften van f 4000.— in totaal opende, dan kan dit jaar nog tijdig in de drln gende behoeften der werklooze gezin nen worden voorzien. De latere voor ziening kan dan geschieden uit de gel den verkregen uit de inmiddels in wer king getreden spaart geling, welke wor den aangevuld met een gelijk bedrag aan overheldsbijslag. Wij verwachten, dat ons volk den ministerieelen oproep zal verstaan en op overtuigende wijze zal doen blijken, dat zij die niet door ernstige materleele zorgen gekweld wor den, hun noodlijdende landgenooten nog niet vergeten zijn. Wij kunnen thans bewijzen, dat ook ons land, on danks al zijn verdeeldheid, nog saam hoorigheid kent. Zooals deze door den minister inge leide steunactie, ons de gelegenheid geefr, tegenover onze eigen landgenoo ten van ons eenzijn te getuigen, zoo spreekt ook tegenover het buitenland 27. 0 Ja. Dit lijkt mij juist geen heel geschikt huls, om papleren te verber gen. Voor zoover ik het kan waarne men, staat alles open enbloot, en vrij voor ieder. Robert is een aardige jon gen, maar vreeselijk achteloos. Het eenige vertrek, waar hij dan nog een stuk afsluit, is zijn kamer, want daar heb ik weieens gezien, dat hij de schrijf tafel sloot. Toen veranderde hij van onderwerp en madame Katinka had in 't minst geen blijk gegeven, dat zij.scherp toegeluis terd had, naar hetgeen oom Francis vertelde. HOOFDSTUK XII. Overdag ging Alleen vooruit. De wonde aan het hoofd was niet ernstig en, toen de koorts zakte, kreeg de dok ter hoop een spoedig herstel. Gedu rende langen tijd lag zij roerloos; steeds met den blik op de deur gevestigd. uit het huidige Nederlandsche regee- ringsbeleld de vaste wil onze eenheid dat Is dan In dit geval de eenheid tusschen Moederland en koloniën te handhaven. Dit bracht noodzakelij kerwijs met zich mede, dat de middelen, die dit doel kunnen dienen, versterkt moesten worden en daartoe behoort in dezen woeligen, gespannen tijd aller eerst de koloniale weermacht. Het uit gesproken streven van onze regeering, om de defensie van onze zoo kostbare overzeesche gewesten op een eenigs- zins aannemelijk peil te brengen, heeft ook In het buitenland de aandacht ge trokken. Zoo bespreekt de Times in een hoofdartikel de nieuwe verdedi gingsplannen voor onze koloniën, de leeds tot stand gekomen versterkingen rondom de olievelden op Borneo, de duikboot- en vliegtulgbases op Nieuw- Guinea, alsmede de uitbreiding van de Nederlandsch-Indlsche luchtmacht met Amerikaansche bommenwerpers en an der materieel. Het valt niet te ontken nen, dat. Engeland deze maatregelen met voldoening aanziet, want zij kun nen slechts de veiligheid ook \an de Britsche overzeesche bezittingen ten goede komen. Men kan dan ook wel zeggen, dat het door ons land thans gevolgde koloniale regeeringsbeleid over het algemeen met instemming wordt aangezien wegens de preventieve wer king, die er van deze maatregelen uit gaat en waarin men een verhoogde waarborg voor de rust en de veiligheid op deze zeer aantastbare plek van de wereldkaart ziet. De verassingen, welke de N. S. B. ons tegenwoordig bezorgt, zijn nog niet ten einde. Niet alleen, dat eiken dag nog een of meer nieuwe opzeggingen plaats hebben, doch ook de gevolgen daarvan zijn vaak merkwaardig. Zoo is bijvoorbeeld door het uittreden van ds van Duyl uit de N. S. B. ten aanzien van de vertegenwoordiging dezer partij in de Eerste Kamer een eigenaardige situatie ontstaan, welke het voorloopig onmogelijk maakt, dat voor den uitge- tredene een opvolger wordt aangewe zen. Ds van Duyl toch is nog niet beëedigd als lid van de Eerste Kamer en kan daarom niet als zoodanig ont slag nemen. Wil er een opvolger voor hem kunnen worden aangewezen, dan moet ds van Duyl zich dus eerst laten beêedigen, om vervolgens zijn ontslag in te dienen. Mocht echter de voor zitter van het Gentraai Stembureau van meenlny zijn, dat een onbeëedigd Ka merlid zich nog wel kan terugtrekken, dan zou er een opvolger worden aan gewezen, wiens geloofsbrieven dan door de Kamer moeten worden goed- Eéns vroeg ze verlangend wanneer ze naar huis zou mogen gaan; maar, toen haar geantwoord werd, dat dit nog en kele dagen duren zou, was ze in een gevoelloos stilzwijgen verzonken. Er was om een zuster gezonden uic het ziekenhuis in Chelston en die had de nachtwake bij de patiënte. Denis was, overeenkomstig zijn be lofte, teruggekomen; maar, toen hij hoorde, dat er weer nieuwe gasten waren op Dendy Court, had hij niet willen blijven; en Sir Robert hield ook niet te zeer aan, want hij vond zelf dat et geen aangename atmosfeer hing in zijn huis. Haar ladyschap had hem op hoog- hartigen toon meegedeeld, hoe zij zich in het geheel niet vereenigen ton met zijn verloving; en ze was zelfs Van plan geweest, op staanden voet Dendy Court te verlaten, als een onderhoud met Ka tinka haar, wat dat betreft, niet van plan had doen veranderen. Zooals de zaken nu stonden had Sir Robert zelve haar maar liever zien vertrekken. Troos teloos liep hij door het huis en had ver zocht, de zieke een oogenblik te mo gen zien; maar de dokter had zijn pa tiënte stipt rust voorgeschreven; dus werd hij niet toegelaten. Nanny had op den middag rust $e- gekeurd. En hierop zou de zaak dan opnieuw vastloopen, want de Kamer heeft immers de geloofsbrieven van den heet van Duyl reeds goedgekeurd, zoo dat zij zonder diens ontslagname geen nieuw lid kan toelaten, want de Kamer biedt slechts plaats voor 50 leden Het is een interessant geval, waarin slechts de formeele beêediging van dsvan Duyl, gevolgd door diens ontslagname de uit treding zal kunnen brengen. Schaaklievend Nederland en dat is tegenwoordig een groot deel van ons volk staat op het oogenblik weer middenin de spanning van een grootschen tweekamp, die de beslissing zal moeten brengen, of onze landge noot dr Euwe wereldkampioen zal blij ven. Dat deze sportgebeurtenis ook in regeerlngskringen belangstelling geniet, bleek bij de openingsplechtigheid van deze match, welke Maandagavond in tegenwoordigheid van minister Slote- maker de Bruine, prof. van Poelje en tal van andere autoriteiten plaats vond. Spaansche perikelen. Het accootd van Nyon heeft zijn preventief werk slechts kort kunnen verrichten. Ondanks de beschermen den maatregelen, welke thans door Engeland, Frankrijk en Italië genomen zijn, is de onbekende duikboot n.l. weer in de Middellandsche Zee ver schenen. Haar torpedo's heeft zij dit keer op den Britschen torpedojager Basilisk gericht. Evenals bij den aanval op de Ha- vock wordt er thans weer ijverig naar de identiteit van het „piratenschip" geraden, maar daarmede lost men het geheim i iet op en misschien is dat voorloopig nog wel het best ook. Want tenslotte zijn deze zeeroovers geen zeeroovers, maar heel eenvoudig strijdkrachten in dienst van een poli tieke macht, die in het duister werkt. Stelt men de identiteit van de duik boot vast, rukt men haar politieken eigenaar de tarnkap van het hoofd, dan zal men dus niet tegenover een soort Middeleeuwschen boekanier, maar tegenover een min of meer gevaarlij ken politieken tegenstander komen te staan. En of deze dan Italië, Rusland, Valencia of Salamanca blijkt te hee- ten, in ieder geval zal de toestand er uiterst gespannen door worden en zou het oorlogsgevaar heel wat dichter voor de deur van Europa komen te staan, dan op het oogenblik, nu de duikboot zijn anonimiteit nog weet te bewaren, het geval is. Natuurlijk be- teekent ook de anonieme duikboot een gevaar, maar in leder geval dwingt thans het patrouille-systeem van Nyon houden, maat op den avond zou ze enkele uien bij de zieke. Tot haar groote vreugde herkende Aileen haar en scheen blij, haar te zien. Ze zal enkele minuten aan het bed gezeten hebben, toen het jongeineisje met zachte,,zwakke stem begon te spre ken; en, wat ze zei was heel verstan dige taal. Is er nog een andere heer in huis, behalve Sir Robert? Miss O'Neal mocht niet spreken, maar de oude voelde bij intuïtie, dat gedwon gen stilzwijgen haar meer kwaad zou doen, dan dat zij zich zekerheid ver schafte omtrent hetgeen haar zoozeer scheen te kwellen. Ja, lieve, antwoordde zij dus. Lord Northbury, de oom van Sir Robert, is hier. Die was bij hem, toen ze u vonden. Ja?Hoe ziet hij er uit? Precies als Sir Ernest en diens portret hebt u in de galerij gezien. Maar nu moogt u niet langer spreken, miss Aileen. Toen ging ze zich weer alles herin neren: de „geest'' was dus een levende man. En die gedachte was haar een verlichting. Waarom de doode, dien zij gezien had, zoozeer leek op den oom van Sir Robert, dat begreep zij niet, de „piraten'' toch tot grooter voor zichtigheid dan voorheen en daarmede Is In ieder geval iets gewonnen. Helaas verhoogt het opnieuw-ope- reeren van de onbekende duikboot natuurlijk weer het algemeene wan trouwen en dat treft zeer ongelukkig op het oogenblik, dat Engeland en Frankrijk hun uiterste best doen om Italië tot het houden van een drie- mogendheden-conferentie over de Spaansche kwestie te bewegen. Deze conferentie zou hoofdzakelijk over de terugtrekking der vrijwilligers moeten loopen. Op het oogenblik, dat deze regels geschreven worden, heeft Mus solini nog niet op de Engelsch-Fran- sche nota geantwoord, tenzij men dan het feit, dat Valencia door vliegtuigen, welke hun basis op het zich practisch in Italiaansch bezit bevindende eiland Majorca hebben, als een antwoord zou willen beschouwen. Kennelijk heeft Italië geen lust, zijn interventie In Spanje op te geven en voor het idee van de drie-mogendheden-conferentie voelt de duce dan ook weinig, ook al zal hij dit waarschijnlijk niet ronduit zeggen. Men moet daarbij toegeven, dat het eigenlijk de Volkenbondsver gadering Is geweest, welke den duce tenslotte In deze houding heeft ge stijfd. Het feit, dat de assemblee de scherpe, ongetwijfeld tegen Italië ge richte resolutie niet heeft willen aan nemen, spoott den duce zij het ook door de Volkenbondsvergadering ongewild tot nieuwe inmenging In Spanje aan. Het blijft intusschen de vraag, of Engeland en Frankrijk In dat geval aan de niet-inmenglngsovereen- komst zullen blijven vasthouden. Ook zonder resolutie van de Volkenbonds vergadering kan Frankrijk de Pyreneeën- grens openstellen, wanneer het daartoe den tijd gekomen acht. De oorlog in het Verre Oosten. In het Verre Oosten is de strijd zoo mogelijk in de laatste dagen nog feller geworden. De Japanners schij nen van plan te zijn om zelfs ten koste van zware offers eindelijk eens bij Sjanghai een succes te halen. In derdaad hebben zij aan dit front eenige vorderingen gemaakt, waarbij duizen den Japansche soldaten het leven lie ten, maar desondanks kon men niet zeggen, dat dit succes reeds beslissend is geweest. De Chineezen verdedigen zich nog steeds met bewonderenswaar- dlgen moed en dit niet slechts bij Sjanghai, maar ook in het noorden, waar zij thans bij Sjoesien aan het front van Sjansi een klein succes schij nen te hebben behaald. maar zij was te vermoeid van geest, om daarbij stil te staan. Ze vroeg zich met eenige verbazing af, wat de menschen hier in huis wel denken zouden van haar plotseling verschijnen; maar ook daarom bekommerde zij zich niet. Zij wilde wel, dat alles niet zoo vaag was in haar gedachten. Een ding was ech ter wel duidelijk: ze was gekomen, om een klein zwart-leeren portefeuilletje te bemachtigen, en hierin was zij niet ge slaagd. De week, die haar werd toe gezegd, was bijna om... Nu ineens stond het besluit bij haar vast: ze zou hair verloofde alles vertellen en hem vragen, haar het leeren portefeuilletje te geven. Hij kon niet erger over haar gaan den ken, dan hij nu al deed. Ik zou zoo graag Sir Robert eens spreken, zei ze. Nanny streelde het handje, dat op de sprei lag, en suste: Morgen, liefje, en dan zal hij wat blij zijn, de arme jongen. Want hij heeft den heelen dag al bij je willen komenl Kan dat dan nu vanavond nog niet? drong Aileen. Maar Nanny hield voet bij stuk en dus moest de zieke wel wachten. Na eenigen tijd maakte de goede oude plaats voor de pleegzuster en zij BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak (Ingez. Med.) Verkiezingen In Frankrijk. In Frankrijk trekt men dezer dagen weer ter stembus voor de z.g. kanto nale verkiezingen, waarbij de leden van de arrondissementsraden en de partementale staten, die beiden deel uitmaken van het kiescollege voor den Senaat, worden gekozen. Gewoonlijk zijn deze verkiezingen slechts van ge-' ringe politieke beteekenis, maar dit maal hebben vooral de socialisten en communisten de politiek van het Volks front tot inzet van den verkiezings strijd gemaakt, zoodat deze verkiezin gen tenslotte moeten aantoonen, hoe het op het oogenblik met den aan hang van het Volksfront in Frankrijk gesteld is. Men moet daarbij beden ken, dat de nieuwe politiek van het Volksfront in het laatste communiqué van de regeering Chautemps is neer gelegd en dat deze veel gematigder is dan de door de regeerlng-Blum ge voerde, Overigens winnen de gema tigde elementen in het Volksfront steeds meer aan Invloed en hopenlijk komt dit ten goede aan den ftanc, welke zich nog steeds in een critieke positie bevindt. t i ii i ii i i 111 i ifc Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening van de tweede gewone zitting der Staten van dit gewest vastgesteld op Dinsdag 16 November des middags om 2 uur. hoefde nu niet te blijven opzitten, zoo als den vorigen nacht, maar in het zelfde vertrek was een veldbed gespreid, waar op zij zich rustig kon neervlijen. Aileen lag heel stil, zóó, dat de zus ter het er vast voor hield, dat het pa tiëntje sliep, waarna zij zelve ook in slaap viel. Lady Falloway was op verlangen van Madame Katinka gebleven; maar daar om was zij niet van plan, aangenaam te zijn voor haar zoon, die haar im mers, misschien voor het eerst in zijn leven, ongehoorzaam was ge weest. Lord Northbury en de danseres hiel den zich of zij de vijandige stemming niet merkten; maar haar ladyschap was ijskoud en haar zoon was rusteloos en verstrooid. De dames gingen vroeg naar bed en de heeren volgden al dra haar voor beeld. Lord Northbury meende, dat dat een lange nachtrust hem goed zou doen en Sir Robert zei, dat hij eerst nog wat zou zitten rooken. Lord Northbury begaf zich naar zijn kamer, maar maakte toch In het geheel geen aanstalten, om zich ter ruste te begeven; ook stak hij het licht niet op, maar trad aan het venster en keek uit. (Slot volgt).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1