In de oorlogvoerendelanden. Binnenland. Klaasje Allemansverdriet* Sport. Ingezonden. ioogwaterg-etij Breskens. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. KON. VLAAMSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 10 October Dag- en Avondvertooning van EEN WALSDROOM, van Oscar Straus FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 10 October, nam. 2,30 uur Opvoering van LA TOSCA, Drama in drie bedrijven, Muziek van G, Puccini. hoe nuttig ook, eenvoudig niet kan; nu de toestand verbetert, moet op deze nood worden gewezen. Dat hebben de onderwijzersorganisatie's gedaan en die plicht rust evenzeer op ieder, die het wel meent met de kinderen van ons volk, d.w.z. met de toekomst van ons volk. Een deel van de nu ruimer vloeiende staatsmiddelen moet worden besteed aan de verlaging van de leer- Iingenschaal, opdat goede vrucht en gematigd klassikaal systeem, met mo gelijkheid van differentiatie, kan v. den verwacht. De Spaansche kustwacht meldt, dat twee Britsche torpedojagers gisteren door een onderzeeër van onbekende nationaliteit zijn aangevallen, Oostelijk van Kaap San Antonio. De aanval geschiedde des morgens even voor 8 uur op 25 km uit de kust. De beide torpedojagers voeren in Noord-Oostelijke richting. Plotseling versnelden zij hun vaart Onmiddellijk daarop hoorde men op den vuurtoren op Kaap San Antonio 3 zeer krachtige explosies. Zonder hun snelheid te ver minderen draaiden beide torpedojagers bij en wierpen dieptebommen in zee. Het is nog niet bekend welke uitwer king deze bommen hebben gehad. Japanners blijven oprukken Langs het geheele front in en bij Sjanghai rukken de Japarsche troepen langzaam op. Zij drijven de Chineezen terug uit de stellingen tusschen de Pangpoe en Loden, drie kilometer ten westen van den weg naar Sjanghai. Heffing op boter. De heffing op boter is voor de week van 3 t/m 9 October 1937, behoudens tusschentijdsche wijziging, vastgesteld op 45 ct. per kg. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Ter Neuzen. Kort verslag der vergadering, gehouden op Zaterdag 2 Oct. 1937. Afwezig wa» het lid der afdeeling Grootbedrijf, de heer I. van Melle en de leden der afdeeling Kleinbedrijf, de heeren A. J Wijffels en Eug. P. Fas- saert. Voor kennisgeving werden aangeno men berichten van aanneming hunner herbenoeming van leden der Bevrach tingscommissie M. te Ter Neuzen, be nevens bericht van aanneming zijner herbenoeming tot voorzitter dier com missie van den heer G. F. P. van der Peijl. Tot adviseerend lid van het Curato rium van het Economisch-Technolo gisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland werd herbenoemd de heer I. van Melle en als diens plaatsvervanger de heer A van 't Hoff. In de op 4 September jl gehouden vergadering was besloten, aan te hou den, de voorziening in de vacature in de Bevrachtingscommissie te Ter Neu zen, ontstaan door aftreding van den heer P. A. van Bouchaute, welke ter benoeming was voorgedragen door de schippersorganisaties teneinde het oor deel dier organisaties in te winnen in verband met de gewijzigde positie van genoemden heer, die zich in den loop van het jaar ook als scheepsbevrach ter heeft gevestigd. De heer C. L Hamelink, benoemd tot plaatsvervangend lid voor de plaats door den heer Van Bouchaute bezet, had bericht ingezonden, voor die her benoeming te bedanken Overeenkomstig dsn opzet, gevolgd bij de oprichting der Bevrachtingscom missie, en ter voldoening aan den wenk, ontvangen van den Minister van Economische Zaken bij de inwerking treding dei wet, had de Kamer zich met een schrijven gewend tot de Hoofd bestuien der Schippersorganisaties waarin mededeeling werd gedaan van de opschorting der herbenoeming in de vacatnre-Van Bouchaute, en hun advies gevraagd omtrent die vacature De Kamer te Middelburg had bericht ingezonden dat ook zij de benoeming van den heer Van Bouchaute had aan gehouden. De Algemeene Rijnschip- persbond deelde, in overleg met de schippersvereeniging „St. Nicolaas" mede, dat harerzijds tegen de benoe ming van den heer Van Pouchaute als lid der Bevrachtingscommissie M geenerlei bezwaren bestaan. Het feit, dat deze inmiddels scheeps bevrachter is geworden acht zij geen beletsel voor deze benoeming. Als lid-plaatsvervanger werd tevens aanbevolen de heer A. Leunis te Ter Neuzen. Het Bureau had in deze correspon dentie aanleiding gevonden te presis- teeren bij zijn voorstel in de vorige vergadering gedaan, den heer P. A. van Pouchaute in de bestaande vaca ture als lid te herbenoemen, en nam over de voordracht der Schippersorga nisaties, ale diens plaatsvervanger te benoemen den heer A. Leunis. De heeren De Meijer en Scheeie be toogden, dat, indien dit voorstel zou worden aangenomen, in de eerste plaats de Kamer zich zou behooren uit te spreken, op haar ingenomen standpunt dat het niet gewenscht was, dat scheepsbevrachters deel uilmaken der Bevrachtiagscommissie, terug te komen. Het Bureau stelde hiertegenover, dat dit standpunt niet was ingenomen door de Kamer, doch dat slechts enkele leden zich in dien geest had den uitgesproken. Ten slotte werden met meerderheid van stemmen herbenoemd en benoemd in de functie als door het Bureau voor gesteld de heeren P. A. van Bouchaute, en A. Leunis voornoemd. Het Bureau deed mededeeling, dat ten vervolge op de in de vorige ver gadering gehouden besprekingen naar aanleiding van de vraag van een lid over plannen die zouden bestaan tot omzetting van het postkantoor te Sas van Gent in een bijkantoor, dit zich namens de Kamer met een schrijven had gewend tot den Inspecteur der P. T. T. te Middelburg, waarin bezwa ren tegen dezen voorgenomen maat regel worden ontwikkeld. Tevens werd mededeeling gedaan, dat door het ge meentebestuur van Sas van Gent, en de Middenstandsvereeniging aldaar eveneens bezwaren tegen dit voorne men waren aangebracht. Bij de besprekingen die hierop volg den kwam tot uiting, dat verscheidene leden dezen maatregel ten zeerste zou den betreuren, aangezien naar hunne meening de gemeente Sas van Gent én als grensplaats èn als indnstriege- meente in bijzondere omstandigheden verkeert, en dat het cijfer van den om zet van het postkantoor deze positie niet steeds tot uiting brengt. Met algemeene stemmen werd het Bureau gemachtigd in dezen een on derhoud te vragen aan den Directeur- Generaal der P. T. T., en te trachten de overwog -n omzetting tegen te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Scheeie de aandacht der Kamer voor een gewijzigde regeling betreffende het bemonsteren en het vaststellen van het gewicht van zendingen granen naar het buitenland, Het Bureau deelde mede, dat het hierin diligent was, en zich in deze zaak reeds tot de betrokken Instanties had gewend met verzoek het daarheen te leiden, dat de bemonstering en het vaststellen van het gewicht zou kunnen geschieden door in het gebied der Ka mer gevestigde beëedigde wegers en meters. Van de Nederlandsche Akker- bouwcentrale was hierop bericht ont vangen, dat, indien de huidige wijze van werken extra-kosten boven de nor male zou meebrengen, deze genegen zou zijn een andere regeling te treffen. De heer Van der Peijl kwam terug op zijn verzoek in de vergadering van 13 Maart II. om stappen te doen ten einde te kunnen kcmen tot een latere verzending der post van 's avonds, zoo danig dat deze nog met de nachtpost treinen zou kunnen worden verzonden. De Secretaris antwoordde hierop een bespreking te hebben gehouden met den Inspecteur der P.T.T. te Middel burg, en dezen in overweging te heb ben gegeven een andere wijze van ver zending in te voeren, waardoor de post vanuit Ter Neuzen ongeveer een uur later zou kunnen worden verzonden, en dan zou worden opgenomen in den nachtposttreln. Deze had toegezegd, dit denkbeeld in studie te zullen nemen. Boekbespreking. Sara Ware Bassett: „Als zand in de branding'. Ingen. f 2,40. Geb. f 3,25. Uitg.: Zuid Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Deze roman is van een ware eenvoud. Het is een levensverhaal dat ons ver kwikt. Marcia Harve is de jonge weduwe van een visschersvrouw, wonende op de landtong in Crockers Cove. Stanley Heath, een rijke jonge man uit New York, geraakt met zijn motor boot in de mist verdwaald, landt in Crockers Gove en wordt gewond in Marcia s huis opgenomen. Een parel snoer, hetwelk door een der dienstbo den van zijn stiefmoeder gestolen is. weet hij weder in zijn bezit te krijgen. Dit brengt hem in moeilijkheden met de sheriff van Wilton, omreden juist een juweelendiefstal heeft plaats gehad. Marcia wordt hier geteekend als een edele vrouw, die een ernstige liefde voor Stanley opvat en er niei voor terugdeinst zijn vrouw te worden, ook al was hij de dief van de juweelen, maar een edeler geval verbied haar hem te huwen, n.l. de gedachte dat hij reeds gehuwd is. Maar als later blijkt, dat dit niet zoo is, en ook dat hij niets met de diefstal te maken heeft, wordt haar zielestrijd beloond en wordt zij de geliefde echtgenoote van Stanley Heath. Zeer mooi worden de karaktertrek ken van deze edele jonge vrouw be schreven. De kleinzielige figuur van de sheriff van Wilton is wispelturig, als zand in de branding. Een boek, dat boeit en gaarne ge lezen zal worden. _0 Willy Corsari: „De weg naar Scutari" Ingen. f 2,90. Geb. f 3,90. Uitg.: H. P. Leopold's Uitg. Mij., Amsterdam. Dit is de levensroman van Florence Nightingale, die zich afspeelt in het Victoriaansche tijdperk. Zij is een overgevoelig, egocentrisch kind, hartstochtelijk in haar neigingen, maar jaloersch van aard, die droomt van een toekomst, waarin zij groote dingen zal volbrengen. Gedwongen het leven te leiden van een rijk meisje, weet zij evenwel aan de tyrannie van de familie te ontkomen en zich te laten opleiden tot verpleegster. Tijdens de Krim-oorlog begint zij haar groote werk als verpleegster, het welk haar naam ontsterfelijk maakt. Deze hoofdfiguur in dit boek is van een edel karakter. De schrille tegen stellingen van harteloos egoïsme plaat sen ons naast groote milddadigheid en idealisme. Het is een werk van hooge waarde Voetbaluitslagen. Breskens - Hoofdplaat 1 1 Biervliet—IJzendijke 4—0 TerneuzenOostburg 1 1 S. C. D. I—Schoondijke I 26 Hoofdplaat II—Breskens II 1—2 Oostburg II—Groede I 0—11 IJzendijke IIBiervliet II 1 1 Groede II—Schoondijke II 5—3 Groede IISchoondijke II 5—3 DRIEWEGEN. Voetbal. Zondag speelde S. C. D. zijn eerste serie wedstrijd voor de competitie tegen Schoondijke. Schoondijke wint de tos en er wordt met een flinke tempo ingezet. Vaneen misverstand in de verdediging maakt Schoondijke gebruik en weet de stand te brengen op 01, waarmede de rust Ingaat. Na een strafschop, welke S. C. D, mist, weet deze toch na een goeden aanval de stand gelijk te maken. Door handig optreden van scheids rechter Oosterling wordt rustig door gespeeld. Nu komt Schoondijke op zetten en weet nog vijfmaal te doel punten, terwijl S. C. D. nog een doel punt maakt, zoodat de eindstand komt met 2—6 voor Schoondijke. De scheidsrechter kan terugzien op een goed geslaagde wedstrijd. SLUIS. Duivensport. Prijsvlucht van de duivenvereeniging „Recht voor Allen" gehouden uit Moes- croen afstand 55 km. met 51 duiven. Eerste duif 9 u. 31 min. 32 sec.; snelheid 1129.10 m.; laatste duif 9 u. 40 min. 39 sec. snelheid 638.75 m. per sec. Prijswinnaars: j. Wage 1, 10, 12, 13 en 2e overduif; A. van Haneghera Re- tranchement 2 en 14; P. de Maillie Cadzand 3 en 5; J. van Hoorn Retran- 81. De uitvinding van Klaasje werkte uitstekend. Toen hij den struisvogel zóó voor het karretje had gespannen, ging het er in vollen galop van door. De struisvogel liep minstens 20 ki lometer per uur, zoodat Klaasje erop rekende over tweeeneenhalf uur in de stad te zijn. chement 4, 17 en le overduif; P. Goos- sens Retranchement 6 en 7; H. Bo gaard 8; W. du Fossé2enll; J.Aers 15; L. Dhondt 16. Buiten verantwoordelijkheid der redactie „Kerk en Vrede" en deJapansch- Chineesche oorlog. Het Dagelijksch Bestuur van „Kerk en Vrede" heeft het volgende adres gezonden aan de Regeering van Japan en de Japansche Gezant te 's-Graven hage: Excellenties, Ondergeteekenden, leden van het Dagelijksch Festuur van de Christen- Antimilitairistische vereeniging „Kerk tn Vrede" met een ledental van 7400 waaronder 380 voorgangers van ver schillende Christelijke Kerken en rich tingen; van overtuiging, dat oorlog en oor logstoerustingen onvereenigbaar zijn met het Evangelie van Jezus Christus en in strijd met de beginselen van het Recht; met groote droefheid en verontwaar diging kennis genomen hebbende van den oorlog die door Uwe Regeering op niels ontziende wijze tegen de be volking van China wordt gevoerd; protesteeren tegen de wreede uit moording van weerlooze burgers en den lafhartigen aanslag op het leven van duizenden vrouwen en kinderen door het bombardeeren van onbe schermde steden. Zij protesteeren verder tegen de ver woesting van eeuwenoude beschavings werken en de centra van internationaal handelsverkeer van een volk, dat door zijn hooge beschaving vooraan staat in de rij der volken Zij doen een krachtig beroep op Uwe Regeering en het volk van Japan om dezen oorlog, die Japan te gronde zal richten en een ernstig gevaar voor den wereldvrede oplevert, te staken, en met het volk van China tot een vreedzame samenwerking te komen. Zij dringen er bij Uwe Regeering op aan eventueele grieven 'egen de Re- geering van China te brengen voor het Permanente Hof van Arbitrage of het Permanente Hof van Inter a ionale Justitie te s-Gravenbage, welke instel lingen ook met medewerking an Uwe Regeering tot stand zijn gekomen om het Internationale Recht dienstbaar te zijn (w. g.) Dr M van der VOET, Voorzitter (w. g) Ds J. B. Th. HUGENHOLTZ Secretaris 1 Oct. 1937. DAGEN Woensdag Donderdag Vrijdag 6 Oct. 7 8 Oct. 1,57 2,32 3,07 2,21 2,56 3,31 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 6 Oct. nam. 18, Donderdag 7 17,58 Vrijdag 8 Oct. 17,56 82. 't Ging nog sneller dan Klaasje dacht want reeds na twee uur was hij in een groote stad aangekomen. Onderweg viel 't hem aanstonds op dat de jon gens hier overal vogelnestjes uithaal den. Al was Klaasje nog zoon deug niet, zooiets deed hij nooit, Veront waardigd greep hij een stok en ging voor een vogelnestje de wacht houden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 October 1937. De volgende personen waren gedag vaard: E. B. B. N., gehuwd met C. P. W-, 37 jaar, wonende te Biervliet, wegens mishandeling van Ja. Ma. Herman te Biervliet, op 28 September 1937, door haar een emmer tegen den arm te werpen. Eisch: f 15 s 9 d. Uitspr.: 10 s 5 d. J. J. V., 28 jaar koopman, wonende te Biervliet, wegens diefstal van een schoof haver, toebehoorende aan G. de Badts te Schoondijke op 30 Aug. 1937. Eisch: f 15 s 12 d. Uitspr.: f 15sl0d. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van J. Taelman, aannemer te Philippine, Curator Mr G. Tichelman, advocaat en procureur te Terneuzen, is geëindigd door het vonnis van homologatie van het accoord. Er zal pl.m. 50 pCt. uitgekeerd worden. Het faillissement van C. de Meester, winkelier te Breskens, Curator Mr J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg, Is in hooger beroep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage ver nietigd. BRESKENS. Aan de Abonné's der Breskensche Courant. Een verschijnsel, dat in de laatste jaren sterk de aandacht trekt, is de belangstelling van het krantenlezend publiek in schetsen, geschreven in het dialect der landstreek. De lezers der Middelb. Courant troffen vroeger in dat blad aan het „Briefgeschrijf tus schen Jewannes en Jan de Smid," waaraan een vrij plotseling einde ge komen is. Sedert korten tijd treft men echter in het blad opnieuw dialect- schetsen aan. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de Zierikzeesche Nieuwsbode. In de Breskensche Cou rant echter, die toch geacht mag wor den h e t blad voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te zijn. is op dit gebied in de laatste jarea vrijwel niets ver schenen. Als ik me niet vergis, heeft een „Landweerman'' destijds eenige herinneringen aan zijn mobilisatie-lijd verteld, maar daarmee houdt het, op een enkel stukje na, ook op. In de veronderstelling nu, dat bij de lezers van dit blad belangstelling zal bestaan voor beschrijvingen in ons eigenaardige Kadzandsche dialect, heb ik mij, in overleg met den uitgever, bereid ver klaard, op gezette tijden een schets te leveren. Ik stel mij voor, daarin te beschrijven herinneringen uit mijn jeugd, aangevuld met wat de fantasie mij ingeven zal. Hieruit volgt, dat een deel van den inhoud werkelijke ge beurtenissen zal weergeven, een ander deel echter geheel verzonnen zal zijn. Soms zullen de lezers althans een deel ervan personen en plaatsen meenen te herkennen, doch, daar geen enkele naam genoemd zal worden een paar verzonnen voornamen uitge zonderd en waarheid en verdich ting door elkaar gemengd zijn, zullen zij volop gelegenheid hebben, zich te vergissen.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2