In de oorlogvoerende landen. Kerk- en Schoolnieuws. Dierendag - 4 October, Binnenland. Officieele* Berichten. Land- en Tuinbouw. Ingezonden. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws Kleine Advei CADZAND. 19 sollicitanten. Voor de vervulling der betrekking van hoofd der o.l. school alhier, welke betrekking 12 December a.s. vacant komt, hebben zich 19 sollicitanten aan gemeld. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 October 1937. Breskens 9,30 uur Cand. den Hertog, Utrecht, 5,30 uur Cand. den Hertog, Utrecht, 1,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet 2,— uur Ds. Derksen. Bediening H. A. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 9,30 uur Ds Casteleln. Zuldzande. 10 uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Bediening H. A. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Dhr F. van Sabben, Godsdienstonderw. te Vlissingen. tiger een optreden van haar regeerin gen tegen Japan eischt. Deze zullen op het oogenbllk uit overwegingen van staatsmanschap zeker nog niet tot eco nomische sancties tegen Japan willen besluiten. Maar het blijft de vraag of zij ook in de toekomst den drang der openbare meening zullen kunnen weer staan. Del Vayo heeft geen succes. Onder groote belangstelling heeft de politieke commissie der Volkenbonds vergadering de Spaansche kwestie be handeld. Del Vayo, de Spaansche ver tegenwoordiger, eischte daarbij de op heffing van de nlet-inmenging, welke volgens hem de regeering veel meer zou hebben geschaad dan de rebellen. In dezen eisch werd hij zelfs door Lltwiooff slechts zwak gesteund, ter wijl Frankrijk en Engeland zich op het standpunt stelden, dat de niet Inmen ging, ondanks haar vele feilen, Europa voor den oorlog had behoed en dat zij daarom, tenminste nog voorloopig gehandhaafd moest blijven. De groeiende beteelcenis van den Dierendag 4 October, kan niet ont kend worden. Dank zij de propagan da, welke reeds vele tientallen jaren voor een betere behandeling van het dier is gevoerd - zooals men weet werd de Nedetlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren reeds in 1864 opgericht dank zij ook de energieke en gestadige arbeid, welke in de praktijk op dit terrein wordt verricht, wordt op dien dag niet voor een onbekende of onbeminde zaak aandacht gevraagd. „Men" weet, dat dierenbescherming bestaat; in breede lagen der maat schappij is men van het goede recht van dit bestaan overtuigd; men ziet niet zooals vroeger bijna zonder uitzondering het geval was het dier alléén maar als werktuig of als voedingsmiddel als voorwerp, waar over de mensch met het volste recht naar willekeur kan beschikken. Méér dan vroeger beschouwt men het daar entegen terecht als een levend wezen, waartegenover men ongetwijfeld zekere verplichtingen heeft. Hoewel deze opvatting wel zal kun nen gelden als de gangbaie publieke meening, stuit men toch soms op pijnlijke uitzonderingen, welke een verbluffenden kijk geven op zienswij zen, die, zoowel in lage als hooge maatschappelijke kringen, nog blijken te bestaan En, al wordt dus door de dieren bescherming voortdurend en over het geheele land de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Die ren alleen reeds telt 63 afdeelingen propaganda voor haar streven gemaakt, toch is het geenszins over bodig, dat op Dierendag 4 October eens de bizondere belangstelling voor het dier wordt gewekt. Niet opzettelijk worden de meeste wandaden tegenover het dier bedre ven, doch meestal tengevolge van een gemis aan inzicht omtrent de ver plichtingen van een beschaafd mensch tegenover het dier. Men denkt d'kwijls niet na; men breekt zich het hoofd niet met „sen- timentaliteiten"; men acht dat bene den zijn waardigheid, en vindt het kranig en stoer, geen oog te hebben voor het lijden der dieren, waarboven men zich zoo in alle opzichten mate loos verheven waant! Men beseft dan niet, wat ware beschaving inhoudt Men vergeet, dat „noblesse oblige"; dat, wil men ten volle mensch zijn, men ook waarlijk als mensch dient te leven. Dus- niet ongelimiteerd ge bruik, ja, misbruik maken van alles wat zwakker is, want dat is toch eigenlijk niet veel anders dan parasi teeren. Met bescheidenheid zijn plaats in nemen, in het besef van de rechten, welzeker, maar óók van de verplich tingen, welke met dit mensch-zijn on afscheidelijk verbonden zijn Om dit begrip te helpen verbreiden en een houding van welwillende ka meraadschap en hulpvaardigheid te genover het dier aan te kweeken, ge grond op inzicht, daartoe is de Die rendag 4 October bij uitstek geschikt. Als velen op dien dag den sterf datum van den grooten dierenvriend van alle tijden, Franciscus van Assi- sië, van dit begrip wilden getuigen en hun belangstelling wilden laten uitgaan naar de dierenwereld, waarin toch nog zoo veel ontzettend lijden noodeloos wordt geleden, zou een schrede voorwaarts op den weg der beschaving tot uiting komen. Einde van den zomertijd. De zomertijd zal dit jaar eindigen in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October. Zaterdagavond voor men naar bed gact, dienen de klokken dus een uur teruggezet te worden. UIT DE STAATSCOURANT. Bericht aan schippers. De Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat Directie Zeeland, brengt ter kennis dat de scheepvaart door het kanaal van Zuid Beveland opplm.500 m. ten Zuiden van de Schorebrug ge stremd zal zijn van Zondag 17 October des avonds te 7 uur tot den daarop volgenden Maandag des morgens te 7 uur, of zooveel korter als voor het werk (het leggen van een zinker) noo- dig zal zijn. 'k Zou zoo zeggen Daar is geen speld tusschen te krij gen 1 Tusschen de woorden, die de Sec retaris-Generaal van Economische Za ken dezer dagen zeide toen hij het had over Industrie en Landbouw. Deze beide hebben, naar Mr A. A. van Rhijn opmerkte, vaak een zeer verschillend karakter. De land- en tuin bouw zijn veel meer dan de Industrie van internationale markten afhankelijk, afhankelijk van de natuur en veel min der kapitaalkrachtig. In de industrie kan men onderling gemakkelijk prijsafspra ken maken, bij de agrarische producen ten is dit zoo goed als onmogelijk. Toch hebben deze beide belangrijke deelen van de maatschappij elkander noodlg als leverancier en als afnemer. Ze hebben belang bij elkanders wel vaart. De tegenstelling die er tusschen beide is moet overbrugd worden. Kijk daar is nu geen speld tusschen te krij gen. Toch is de theorie altijd mooier dan de praclijk. De bedoeling van Mr Dr van Rhijn om deze belangrijke groepen van de maatschappij als gelijkwaardigen te beschouwen is 2eer sympathiek en verdient in de practijk gebracht te wor den. 'k Zou zoo zeggen laten de indu- strieêlen eens beginnen om de boeren en tuinders als gelijkwaardigen te zien. Ze voelen zich er nog vaak zoo ver boven. Voor de agrariërs is het zoo aanstellerig zichzelf even hoog aan te slaan als de industrieelen. Ook hier is geen speld tusschen te krijgen. Toch zullen de boer en tuinder, hoewel ze onmisbaar en gelijkwaardig aan de industrieel zijn, nog we! een poosje als van lager orde aangemerkt worden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie. Graag zou ik bij het artikel: „De begrafenis van het Pacifisme," in Uw vorig nummer geplaatst, een opmer king willen maken en een aanvulling geven. Waar het pacifisme slechts een ver momming was is zijn verdwijnen niets dan winst. Bij de verdwijning van het goed bedoelde maar ondiepe pacifisme is een verlies-zijde. Goed is het, dat menschen van prettige illusies en dog ma's worden afgebracht. Maar, hoe gebrekkig dan ook, toch waren hier ge weldige vragen aan de orde en er kwam een diep menschelijke hunkering in tot uiting. Wanneer die hunkering gedoofd en die vragen tot zwijgen gebracht worden is het verlies zéér groot. Verder moet bedacht, dat het samen gaan van nagenoeg allen niet beslist in de vraag van goed en kwaad. Bij de vcldoening over dat samengaan kan valsche geruststelling zijn: Als we deze verschrikkelijke daden maar samen en met eikaars goedkeuring doen, gaat het gemakkelijker, met minder onrust. Hier is het gevaar van gewetensvergrovlng. In de tweede plaats: Van beteekenis blijft, al heeft het geen massale aan hang, het anti-militairistich pacifisme, dat voor Gods aangezicht met de vraag heeft geworsteld: Mogen wij dit zóó doen in den naam van Jezus Christus? Deze pacifisten zien, dat het boven al onwerkelijk, abstractie is deze din gen te behandelen buiten Christus om, die Heer is. En met Christus is het hen niet anders mogelijk dan nee te zeggen. Staande in het teeken van het kruis weten ze dat hun houding in deze wereld veel als een ergernis en een dwaasheid zal beschouwd worden. Maar het is tot een getuigenis. U dankend. M. R. PLIESTER. lid Kerk en Vrede. Hoofdplaat. Boekbespreking. A. M. de Jong: „Het boze Gerucht". Ingen. f 2,90. Geb. f 3,75. Uitg. Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. Zoo is dan het derde deel in de nieuwe seiie Merljntje Gijzen's jonge Jaren verschenen. Zoo gaat dan nu Merijntje, na Flie- refluiter's dood, alleen terug naar zijn dorp, om de aan zijn vriend gedane belofte te vervullen. Hij is van plan dan direct naar Rotterdam te gaan maar pastoor Ramakers houdt hem vast. Hij heeft werk voor hem en Merijntje blijft op de pastorie wonen. Er is veel gebeurd intusschen in het dorp. Marjan, Merijntje's eerste groote en waarachtige liefde, is er niet meer en diep geschokt in zijn innigste ver trouwen hoort hij hoe zij in Antwer pen weer met haar man samenleeft. Boze geruchten doen de ronde. Merijntje verneemt enkele van de boosaardige beschuldigingen. Er zijn zelfs plannen den pastoor bij den bis schop aan te klagen. En dan vlucht hij gedreven door een panische schrik, op gejaagd door het booze gerucht, dat bezig is zijn ideaal aan te tasten en te vernietigen. Inderdaad een inhoud die boeit, een vertel-vermogen dat zeldzaam is. 0 Het October-nummer van „Beyer's Mode für Alle" kan zeer geslaagd ge noemd worden. Het inleidende mode praatje wijst op de belangrijkste nou veauté's en de gekleurde staaltjes stof toonen ons het allernieuwste op tex- tielgebied. De handwerkpagina bevat enkele fraaie pullovers en geborduurde kleed jes en voor de huisvrouw een paar practische tips op huishoud gebied. Met de drie groote bijgesloten ra derplaten, waarop meer dan 100 mo dellen staan, is dit blad een waarde volle hulp voor elke vrouw, die zelf haar kleeren vervaardigt. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 21 September 1937 Veroordeeld wegens overtreding 's Rijks belastingwetten: J. A. v. d. S., 34 jaar, garagehouder, IJzendijke, 2 x f 30 of 2 x 15 d. hecht. A. C. v. d. A., 28 jaar, slager, Hoofd plaat: 2 x 14 d. gev.straf. J. A. v. d. S., 34 jaar, garagehouder, IJzendijke: f 40 of 20 d. hecht. C. de P., 63 jaar, zonder beroep te Oostburg: f 25 s 10 d. M. de P., 31 jaar, werkman, Schoon dijke: f 30 s 15 d. Aa. V., 39 jaar, zonder beroep, Zuid- zande: f 15 s 10 d. Ja. de S., echtgen. van M. Versluijs, 24 jaar, zonder beroep, Zuldzande: f 10 s 5 d. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden 1 October. Overtreding Rijks-belastingwetten: I. C. du B., 51 jaar, landbouwer te Breskens: Ontslag van rechtsvervolging. De spiritus werd verbeurd verklaard. BRESKENS. Bietencampagne. De bietencampagne heeft in ons landje een aanvang genomen. De eerste le veringen aan de haven zijn begonnen. OOSTBURG. Bazar. Wanneer men in een tijd van 12 jaar met een muziekgezelschap 11 eerste prijzen, waaronder 9 met lof der jury, 7 maal een wisselbeker, voorts een le en 2e prijs, behaald, dan is het niet te verwonderen, dat de instrumenten die bespeeld worden, veel van hun waar digheid en sterkte verliezen. En de tijd is voorbij, dat men, zooals vroeger, een koperen plaat, een flinke bonk tin te baat neemt om een of ander euvel te bestrijden. En wanneer men dan boort dat in een naburige gemeente het mu ziekgezelschap voorzien is van nieuwe instrumenten door medewerking van deze en gene, dan wordt er onwille keurig de verzuchting geslaakt: Kon dat bij ons ook zoo eens. Wat men niet verwachtte is gebeurd. Alhier heeft zich een damescomité ge vormd, voorloopig 23 leden sterk, dat zich ten doel gesteld heeft een bazar te houden, ten einde het Oostburgsch: muziek te voorzien van nieuwe instru men ten. Verschillende geld- en andere prij zen zijn reeds toegezegd geworden tot een bedrag, dat alle moed geeft voor het slagen. Wij wenschen het comité dan ook een overweldigend succes toe GROEDE. Raadsvergadering. Dinsdagavond vergaderde de raad onzer gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester Wagtho. Alle leden waren aanwezig. De volgende Ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen: Proces-verbaal van kasopname Ge meente-ontvanger. Verzoek subsidie Wijkverpleging Breskens. Idem Bewaarschool. Idem Muziekvereeniging. Schrijven van de A N.W.B. inhou dende verlaging aanslag motorrijtuigen. Schrijven van de Centrale Esperanto- commissie, welke in overweging geeft te onderzoeken of in de gemeente deel name is voor een te houden cursus. B. en W. stellen voor dit te onder zoeken, dan kan dit schrijven nader overwogen worden. De gemeenterekening 1936 werd voorloopig vastgesteld op f 64279,15 in ontvang en f 5528,06 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 8998,09, ter wijl de kapitaaldienst een bedrag van f 15408.80 aanwijst. De commissie, welke de rekening heeft nagezien, deelt mede, dat deze in orde bevonden was, waarvoor hen door den Voorzitter dank werd ge bracht. De pensioengrondslag voor den on derwijzer A. P. de Roo werd vast gesteld op f 1222, De verordening art. 144bis gemeen tewet, betrekking hebbende op het abattoir werd ingetrokken en zal door de gemeentebegrooting Icopen. De subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur werd met f 500 verhoogd. De heer Becu is hier niet tegen, maar vindt het treurig dat nog steeds moet betaald worden voor iemand, die al een paar jaar in een andere gemeente woont. In de begrooting 1937 weiden diverse wijzigingen aangebracht. Op het sup pletoir cohier rioolbelasting werd nog een post van 2 gulden bijgebracht en daarna vastgesteld. De heer J. A. v.d. Werff had een reclame ingediend aangaande het schoolgeld. Zijn aanslag luidde voor 2 kinderen, terwijl er maar 1 op school gaat. Hem zal het te veel betaalde worden gerestitueerd. Voor de gebouwen Kruisdijk was een bod ingekomen van den heer A. J. Schram aldaar van f 3000. B. en W. meenen hierop te moeten ingaan. Besloten werd, na goedkeuring van Ged. Staten deze gebouwen voor de aangeboden som te verkoopen. Daar niemand van de rondvraag ge bruik maakte, werd de vergadering gesloten. De strijd bij Sjanghai. Het nieuwe Japansche offensief heeft ook gisteren niet tot groote successen geleid. De Japansche artillerie en ook het geschut van de meer dan twintig Japansche oorlogsbodems op de Wang- poe hebben sedert drie dagen de Chi- reesche stellingen onder vuur geno men. Bovendien is de Japansche lucht macht deze drie dagen zeer actief ge weest. Gisteren is tusscheu Lioenhang en Lotjen een hevige strijd gevoerd, waarbij de Japanners afdeelingen tanks in het gevecht brachten, doch deze Japancshe aanval werd afgeslagen. Britsche militairen, die de internatio nale nederzetting b waken, verklaren, dat de Chineesche interfantisten de Japansche soldaten uit de huizen be schoten, zoodat zij hun stellingen, die zij Dinsdag en Woensdag hadden ver overd. niet konden handhaven. De ja pansche luchtmacht stond hier mach teloos tegenover. Liefdesdrama. Dinsdagmiddag in een eenzaam gelegen gedeelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amers foort) een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ern stig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit Stoutenburg, werkzaam in Amersfoort, kwam des middags naar huis en trof zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort gehuwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eeni- gen tijd een verhouding had. De echt genoot wond zich zoo op, dat hij een revolver trok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ernstige verwondingen opliep. De dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld. Hij is naar de inrichting „Zon en Schild" te Amersfoort overgebracht, De mede-minnaar, afkomstig uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Zij heeft de revolver, waar mede de aanslag is gepleegd gevon den. Meineed. Het zoo rustige dorpje Rolde werd dezer dagen opgeschrikt door het gerncht dat de gemeenteveld wachter A. E. en de winkelier A. H. naar Assen waren overhebracht en door de justitie aldaar in arrest waren ge steld, verdacht van meineed, afgelegd in een strafzaak, die in 1934 voor de rechtbank te Assen was behandeld tegen jachtopzienei G. Huisman te Rolde. Die zaak heeft destijds heel wat stof doen opwaaien. De jachtopziener stond toen n.l. terecht, verdacht van het doodschie ten van een hondje van den gemeen- tearchitecc W. Hommes. Dit zou zich als het volgt hebben toegedragen, de jachtopziener Huisman was met den gemeenteveldwachter en den winkelier A. H. op 29 Februari 1934 op konij nenjach: geweest in de buurt van Rolde. Den volgenden morgen vond men het hondje van den den heer Hommes, door een trein overreden, op de spoor lijn. Het bleek echter ook dat hec dier een schot hagel had gekregen. De jachtopziener werd er toen van verdacht het dier te hebben doodge schoten en het vervolgens op de spoor lijn te hebben gelegd. In de daarop gevolgde strafzaak wer den als getuigen gehoord de gemeen teveldwachter en de winkelier, die bij de jacht tegenwoordig waren. Zij ver klaarden echter toen, dat niets wisten van het doodschieten van het hondje. De jachtopziener werd vrijgesproken. Thans is echter na een langdurig onderzoek een andere wending in de zaak gekomen. De jachtopziener Huis man heeft n.l. bekend, dat hij het dier wel had doodgeschoten. De gemeen teveldwachter en de winkelier zouden er meer van weten, waaruit valt af te leiden dat zij in de strafzaak destijds valsche verklaringen hebben afgelegd. In verband hiermede zijn, zoowel de gemeenteveldwachter als de winkelier naar Assen gebracht en na verhoor in arrest gesceld. Burgemeester gehuldigd. Vandaag vangt de vierde ambts periode van burgemeester C A. van Woelderen te Vlissingen aan. In ver band hiermede heeft de bevolking den burgemeester gisteravond een serenade gebracht. Een zeer groote menigte verzamelde zich voor het Wooldhuis, waar behalve de burgemeester en me vrouw van Woelderen-Sprenger, alle wethouders, de gemeente-secretaris en de commissaris van politie aanwezig waren. En terwijl twee muziekkorpsen zich achtereenvolgens lieten hooren werden in de burgemeesterswoning de vertegenwoordigers van de 24 buurt verenigingen ontvangen. Minister Patijn in ons land. De thans afgetreden Nederlandsche gekant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, wiens benoeming tot minister van Bui- tenlandsche Zaken heden ingaat, ïs gis teren uit Brussel in Den Haag aange komen. Een gestolen auto. Op het politiebureau te Amersfoort vervoegde zich gisteravond een autohandelaar uit (hoogstens Jwe), - Prijs f 0 40. Uitsluiten^ Vo Voor Schrijfbehi, deelig adres: J. M 66 Zuidzande. «n R Oosterbeek, die vertje, de automarkt te Ami'oc had zien staae die hj o ber jl. te Arnhem oijole nieuwe eigenaar biereer uit Ede te zijn. Hij ikla to voor f 82,50 van in Arnhem gekocht te jbe De man is verdacLai beschikking van denpm politie gesteld. De al i genomen. Ernstig ongeluki ei fabriek. Gisten einde van het werk fabriek van de n.v. chem een ernstig vonden, waarbij vijf werden, van wie vleeer Men was reeds d,ge dag bezig met htve boeien voor de Necjnd toen om ruim vierpr I inleiden van een bin deze met geweld el] De gevolgen waretjntz si ukken van den pwer slingerd. De vlojre spatte alle richtingeaie. was geheel gevuld tev kilo van deze vloeit, m: temperatuur van medan Celsius. Op dat oogenblbe' zeven arbeiders in jat waarvan twee kans en king van gereedsta* s werkte goederen odee gang te bereiken. Dode door het gloeiende lal liepen zeer ernstige jd: Hun lichaam was ij h< zink overdekt, daljor heen brandde. Peper in het geigt Tijdens een twist thei woonsters van de Spina] Den Haag zou de eivrc dere met peper in (jel gegooid, zoodat deiat: den G.G.D moest regi te laten behandelen,irn: politie aangifte deede een onderzoek in. iel Woensdagavond ree is de 76-jarige P. G Harderwijk, die a Mi e kwam en den ri]ksAn Zwolle, een voorirep onder een truck meier Met ernstige verwaen ongelukkige naar liel Ermelo overgebracht aankomst overleed. Erustrg auto-oi rijksweg Venlo—Ri uit Blerik tegen eenj den en daarna tegel De inzittende 4'. uit Venlo kreeg De 30-jarige J. werd zwaar gewoni Marktbel HAAGSCHE EÊ1L Woensdag Ite; Men besteedde hp 1 56/58 58/60 4,70 4,65 4,80 Heneieren Zaterdag 2 J52 Zondag 3 p Maandag 4 Dinsdag 5 p Licht op voor let (waaronder W wagens, kalz. Zaterdag 2 91 Zondag 3 i Maandag 4 Dinsdag 5 I

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2