BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! 47ste Jaargang Vrijdag 1 October 1937 Nummer 4275 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0-.1S. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o Nog altijd zetten de Spaansche ronselaars hun verraderlijk bedrijf in ons land voort. Keer op keer verschij nen er berichten in de bladen over de verdwijning van jonge mannen, die het slachtoffer zijn geworden van de Spaansche recrutenjagers. Toch is het niet geheel juist deze jonge mannen uitsluitend als „slachtoffers' te bestem pelen, want ook zij maken zich schul dig aan wetsovertreding. Immers is bij Kon. Besluit van 11 Juni 1937 een nieuw wetsartikel in het leven geroe pen, dat het verrichten van eenige handeling, die gericht is op dienstne ming bij een der strijdende>*partijen in Spanje of dit doel zou kunnen bevor deren, srafbaar stelt. Tot nog toe kon nog geen der geronselde jongemannen door de politie worden achterhaald. Zij bevonden zich of reeds over de grens, of waren intijds van hun plan nen tot dienstneming in Spanje terug gekomen. Thans echter zullen wij bin nenkort het eerste proces van dezen aard beleven, want de Haagsche po litie heeft de hand weten te leggen op een 26-jarigen man geen on mondige jongen dus~ meer die zich in verbinding had gesteld met een buitenlandsch ronselaarsbureau voor Spanje. Ook in ons land moeten der gelijke bureau's nog bestaan, doch men is er nog niet in geslaagd ze op te sporen. Dit eerste proces zal mis schien echter velen Hollandschen jongens een waarschuwing kunnen zijn, zich niet, door schoonklinkende be loften aangelokt of door zucht naar avonturen gedreven, met deze ronse laars in te laten. Nu het vacantie- en reisseizoen weer achter ons ligt, gaan alllerwegen in den lande en daarbuiten de verga derzalen weer open. Ook in 's werelds internationale vergaderzaal Genève is de lucht weer zwaar van gewichtige en ernstige besprekingen Bij de voort gezette discussies van de 18de Vol kerbondsvergadering zette de Neder- landsche gedelegeerde, het Eerste- Kamerlid Mr. W. M. van Lanschot, het Nederlandsche standpunt inzake het grondstoffenprobleem uiteen. Het belang, dat ons land, arm als het is aan grondstoffen, heeft bij een zoo vrij en onbelemmerd mogelijk ruilver keer, stelde de Nederlandsche afge vaardigde duidelijk in het licht. Men zal Nederland dan ook altijd een warm voorstander vinden van afschaffing der contingenteeringen. Toch zullen deze 25. 0 Mary was bij haar broer. Zij kreeg onmiddellijk een zeer gunstigen indruk van den bezoeker, maar zou de heeren alleen gelaten hebben, als Robert haar niet verzocht had te blijven. Daarop vertelde hij Denis de geschiedenis van zijn zuster en die luisterde er naar, met een soort vrees, voor wat komen ging. Na afloop vroeg hij: Dus Alleen heefthier inge broken Robert knikte. Ze is nu heel ziek; misschien was ze toch al niet goed, opperde Mary. Ja, dat moet dan wel, klampte Denis zich vast aan deze verontschul diging voor het vreemd gedrag van zijn zuster. Het was de daad van een waan zinnige en daar voor was ze al hoogst- elgenaardlg. Heeft Sir Robert u verteld, dat hij haar ten huwelijk gevraagd had, en dat ze verloofd waren We zijn nog verloofd, sprak Robert met nadruk. Al wat sinds dien gebeurd niet alle gemist kunnen worden; een uitzondering moet gemaakt worden voor de contingenteeringen, welke in het leven geroepen zijn tusschen eenige staten ter verbetering van de onderlinge economische betrekkingen, of die welke als afweer dienen tegen dumping of deviezencontrole. Ook voor afschaffing van de deviezencontrole, die de zoo hinderlijke clearing-over- eenkomsten als verdedigingsmiddel heeft uitgelokt, voerde nr. van Lan schot een overtuigend pleidooi. Moge de stem van den Nederlandschen ge delegeerde weerklank vinden te Ge nève en bijdragen tot den terugkeer van vrijere en gezondere economische verhoudingen in onze thans zoo inge wikkelde wereld. Nauwelijks zijn de groote Iegerma- noeuvres, die Z.K.H. Prins Bernhard van dag tot dag met zooveel belang stelling heeft bijgewoond, afgeloopen, of reeds is onze actieve Prins op de trein gestapt, om een bezoek te bren gen aan de Parijsche wereldtentoon stelling en meer speciaal aan het Ne derlandsche paviljoen aldaar. Te dier gelegenheid was Maandagmorgen het Nederlandsche paviljoen voor het ge wone bezoek gesloten, zoodat de Prins rustig de verschillende inzendingen in oogenschouw kon nemen. In den mid dag van denzelfden dag werd Prins Bernhard door de Nederlandsche ko lonie ontvangen, die niet weinig ver heugd was op zoo ongedwongen wijze met den gemaal van onze Kroonprin ses te kunnen kennismaken. Na deze korte scheiding is het Prinselijk Paar thans weer vereenigd, echter niet in de Prinselijke woonstede te Soestdijk, doch op het Vorstelijk Reckenwalde, waar Belden een familiebezoek bren gen. De crisis in de N.S.B. is nog niet tot staan gekomen; dagelijks worden nog nieuwe uittredingen gemeld, en voor den buitenstaander wordt het al moeilijker een zuiver inzicht in den toestand te krijgen. Want terwijl eener- zijds vernomen woidt, dat het geheele conflict terug te brengen Is tot ernstige meeningsverschillen tusschen de hee ren Mussert en Van Geelkerken, die elkaar de leiding zouden betwisten, wordt anderzijds en nog wel bij mon de van den leider zelf, verklaard, dat er geen sprake is van aantasting van zijn gezag en dat de verstandhouding tusschen hem en den heer Van Geel kerken niets te wenschen overlaat. Volgens deze laatste publicatie be draagt bovendien het ledental van de N.S.B. nog altijd ongeveer 49 000, of is, telt niet mee. Ik ben overtuigd, dat zij ziek, niet toerekenbaar was. Ze namen Denis mee naar de zieke, die met koortsachiig wijd open oogen lag en onophoudelijk praatte. Maar, toen zij tot haar spraken, hield zij daar mede op en staarde de bezoekers aan. Het zien van haar broer had zeker herinneringen bij haar wakker geroe pen, want hij was de eerste dien zij aansprak. Hij stond op uit den doode. Ik heb hem gezien en hij heeft het ge nomen. Ze kunnen het nu nooit meer krijgen, want hij heeft het mee; het naar het graf gedragen Foxje scheurt maar alles kapot. Ja mrs. Herbert ik zal het typen En zoo ging het door; soms kalm, soms verschrikt of ontzet; van allerlei dingen verward dooreen. Voor wie haar lief hadden, was het een groote kwel ling, die wartaal aan te hooter. Sir Robert en Denis gingen arm in arm naar beneden; Denis moest weer naar zijn werk, maar gretig nam hij de uitnoodiging aan, om ook op Dendy Court te komen slapen. Voor de anderen kroop de dag let terlijk om. Mary wist, dat zij naar huis moest, al was het dan ook maar voor enkele uren; maar zij zag er tegen op, slechts 2000 minder dan vóór de ver kiezingen. Zeer onduidelijk in deze zaak is ook de kwestie met den mi crofoon, die het conflict een bepaald weerzinwekkenden kant verleende, doch waarvan het bestaan bij herhaling per tinent door de leiding wordt ontkend. Wat In de laatste weken In deze politieke beweging plaats grijpt een partij die op haar grondvesten trilt leidt als vanzelf de gedachten naar de aardbeving, die begin der week Midden- en Oost-Java teisterde. Er werden zeer zware schokken waar genomen, waardoor verscheidene hui zen instortten of scheurden, doch ge lukkig zijn er, naar verhouding van de hevigheid en den omvang van de aardbeving, slechts weinig persoonlijke ongelukken te betreuren. De aardbe ving deed zich het hevigst gevoelen in de streek tusschen Magelang, Solo, Madioen en Kediri. Vooral te Solo en omgeving werd groote schade aange richt. Het bezoek van MussollDi aan Duitsch- land behoort weer reeds tot het ver leden en men zal moeten toegeven, dat het minstens voor de regiseurs een groot succes Is geworden." Niet slechts, dat De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genesende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt, if thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltreffender) Een lepel AKKER'S ABDUSIPOOP werkt tnans 2 x zoo snel als vooi .eenI Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 90 ct. F 1.50 F 2.40 F 4.20 S d- gen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voo.tgezet gebruik voordeeliger! (Ingez. Med.) haar broer alleen te laten met zijn ver driet. Zij had al voorgeslagen oom Francis mee naar huls te nemen, om dat het hier toch wel allesbehalve op gewekt moest zijn voor den ouden heer; maar lord Northbury wilde liever op Dendy Court blijven, als hij daar niet in den weg liep. Onverwacht kwam er bezoek en binnen traden lady Fallow ly, ge volgd door Madame Katinka. Moeder I riepen Mary en Robert tegelijk; want haar ladyschap was nu wel de allerlaatste, die zij hier wachten. FrancisJij hier riep lady Fallo- way, van haar kant ook ten zeerste verbaasd bij het zien van haar broer. Madame keek met gevoelvollen blik naar den ouden heer op. Het is mij een groot genoegen, u te ontmoeten, lord Northbury. Ik heb door Ernest zooveel van u gehoord. Deze begroeting van de „danseres", die zich toch altijd bleef in zijn oog, deed zijn lordschap niet aangenaam aan. Waarom ben je hier, Maty vroeg lady Falloway. Er is hier een erge zieke, ant woordde Mary. Een van de meisjes Neen; een miss O'Neal. Nu kwam de diplomaat te hulp met men de bevolking in het binnenland met alle middelen van een uitstekend beheerschte moderne propaganda-tech- niek tot een welhaast ongekenden graad van geestdrift heeft opgezweept, ook het buitenland heeft men weten te be wegen aan deze gebeurtenis vele ton nen courantenpapier en ontelbare va ten drukinkt te spendeeren. Aller oogen zijn dan ook op de regeeringschefs van Duitschland en Italië gericht geweest en indien men zich slechts dit tot doel heeft gesteld, kan men rustig zeggen, dat de organisatoren In hun opzet zijn geslaagd. Maar daarmede is ook alles gezegd. Want dat de beide dictatoren thans voor hun ideeën, welke zij nog eens te Berlijn in een toespraak tot het Duitsche volk hebben uiteengezet, in West-Europa en in Amerika zooveel meer aanhang hebben gevonden, kan uit de perscommentaren van deze lan den geenszins worden opgemaakt. Hitler en Mussolini hebben weer eens verklaard den vrede en interna- tionalesamenwerking te wenschen. Men heef» dan ongetwijfeld met genoegen aangehoord, maar dat men zich In En geland, Frankrijk en ook elders met de voorwaarden, welke Mussolini en vooral Hitier daartoe gesteld hebben, n.l. iso- leering van de Sovjet-Unie, kan ver eenigen, is niet waarschijnlijk. Van het communisme moet men in de democratische staten over het al gemeen al even weinig hebben als In Duitschland en Italië. Terecht vreest men, dat een uitbreiding van het bols jewisme de ondergang van onze cultuur zou kunnnen bettekenen. Maar al even min ziet men gaarne een veld winnen van het fascisme en nationalisme met hun onderdrukking van het individu, kunst en wetenschappen. Ook daar van vreest men voor de Europeesche cultuur het ergste. Ondanks zijn af keer voor de dictaturen ziet men in Londen, Parijs, Washingtonendehoofd- steden der kleine staten zeer goed in, dat men met deze toch op de een of andere wijze zal moeten samenwerken, wil men de wereld voor een nieuwen oorlog sparen en men is er van over tuigd, dat deze samenwerking tusschen verschillende regimes ook zeer goed mogelijk is. Niet mogelijk echter is het Sovjet-Russische wereldrijk als een paria buiten deze samenwerking te hou den, evenmin als men dit overigens met het Duitsch- Italiaansche bloc zou kunnen doen. En aan deze meening der democratische staten heeft het be zoek van Mussolini aan Hitier zeker niets kunnen veranderen, zoodat in dit zijn vlotte toelichting: Een allerliefst meisje. Haar broer is redacteur van het plaatselijke blad alhier. Ze had een ongeval op den weg van Chelston. Robert en ik hebben haar opgenomen en haar hier binnengedra gen en ik heb hem geraden, Mary te vragen, om hier te komen, als chape ronne- Met deelneming vroeg lady Falloway: Het is toch niet iets ernstig 7 En het is toch wel een fatsoenlijk meisje Madame lachte zacht en zei sarcas tisch: Het is soms niet onaardig, om een ongeluk te krijgen dicht bij het huis van een alleenwonend heer. Driftig trad Robert naderbij. De dame, van wien u spreekt, is miss O'Neal, mijn verloofde. Als een bom viel dit gezegde te mid den van de aanwezigen. Lady Falloway was de eerste die sprak: Je hebt mij niet met je vertrou wen vereerd, Robert, zei ze op ijskou- den toon. Mag ik je eenige oogenblik- ken alleen spreken? Tegen zijn zin leidde hij haar weg, terwijl Mary niet goed wist, wat zij doen zou. Ons bezoek komt zeer ongelegen, mrs. Rendle, zei madame Katinka. Maar opzicht de wereld er nog precies een der uitziet als voor het bezoek. Ook het feit, dat Mussolini de Duit sche legermanoeuvres heeft bijgewoond en een bezoek aan de Krupp fabrieken heeft gebracht, is nog geen sensatie. Op zichzelf is dit niet belangrijker dan het deelnemen van den Engelschen stafchef aan de Fransche manoeuvres. Het fs waarschijnlijk, dat er voor het geval van nood eenige afspraken tus schen den Duitschen en Italiaanschen staf zijn gemaakt, maar dit is reeds ge schied voor het bezoek van Mussolini, zoodat er ook In dit opzicht geen en kele reden is om al te veel ophef van de verschijning van den duce op het Duitsche manoeuvregebied te maken. Over blijft dus slechts de propagan distische winst, welke hoofdzakelijk voor het Duitsche en Italiaansche binnen land bestemd is. Voor het buitenland blijft het bezoek in ieder geval zonder veel zichtbaar belang. Verontwaardiging over Japan's wijze van oorlogvoeren. Vrede willen niet slechts Hitler en Mussolini, ook Japan heeft herhaaldelijk verklaard, dat het niets anders wenscht. En wanneer de „domme" Chineezen nu maar de wapens neerlegden en ge willig hun noordelijke provincies aan Japan, dat toch het beste met hen voor heeft, afstonden, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. De Chineezen den ken daar echter niet over en dus is Tokio, gezien de „edele verontwaardi ging van het Japansche volk, wel ge dwongen steeds nieuwe legers en bom- meneskaders tegen de zich taai verde digende Chineezen in het veld te stu ren. Ja, deze edele verontwaardiging of is het wellicht de moed der Chi neezen? dwingt Tokio zelfs zijn toe vlucht in zeer onedele middelen te zoe ken. Men bombardeert de burgerbe volking van groote steden en degra deert zichzelf daarmede tot moordenaar van weerlooze vrouwen en kinderen. En ziet, de beschrijving van de ver schillende Japansche misdaden is vol doende geweest om de wereld, welke zich overigens niet spoedig meer in zijn gemoedsrust laat storen, uit haar let hargie te helpen. De Engelsche, Fran sche en Amerikaansche regeering heb ben reeds scherpe protesten in Tokio laten hooren, maar meer dan dat spreekt het feit, dat men in vele landen de bevolking tot boycott van Japansche waren aanspoort, tot de verbeelding. Wellicht dat dit op zichzelf nog niet zoo heel veel beteekent, maar zeker is, dat de openbare meening steeds krach- bekommer u niet om mij. Ik kan heel goed alleen blijven, tenzij lord North bury mijn gezelschap voor lief wil ne men. Hieraan kon zijn lordschap niet ont komen en hij en Katinka gingen de schilderijengalerij binnen. Ineens stond de danseres stil en deed de haastige vraag aan haar geleider: Zijn we hier veilig tegen luiste raars 7 Hij stelde haar dienaangaande gerust en zij ging voort, met veel vertoon van wanhoop; O, lord Northbury, ik ben er toch zoo verlegen mee; maar alleen tegen u kan ik spreken. Ik hoop niet, dat u mij voor een babbelaarster zult houden, maar ik weet dat deze miss O'Neal geen geschikte vrouw is voor uw neef. Wat bedoelt u madame vroeg zijn lordschap hoffelijk, maar flink. O, het doet mij zoo leed voor de dame in kwestie Maarmoet ik het nu zeggen Miss O'Neal was ty piste in Londen; zij werkte in den schouwburg. U weet toch dat ik dans?.... Nu, geheel toevallig ben ik er achter gekomen, dat zij een meisje is van losse zeden. (Woedt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1