BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Pijn in de ledematen? m AKKERTJES Officieele Berichten. 46ste Jaargang Dinsdag 28 September 1937 |NummerJ 4274 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) WF Zij, die zich met 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers gratis*. DE UITGEVER. Politiek als Astronomie, Ongeluk, nauwelijks minder tiagisch dan hun Europeesche collega's bele ven. de Amerikaansche abstract-paci- fisten. Zij hebben, naar men weet, hun eigen recept voor de verhinde ring van oorlogen uitgevonden en hebben dit in den vorm van de z.g. neutraliteitswet in de practijk weten om te zetten. Evenals hun Europee sche collega's kwamen zij tot dit re cept door een nauwkeurige bestudee ring van de omstandigheden, welke bij het uitbreken van den laatsten oorlog heerschten. Deze omstandig heden zouden in hun tegendeel ver anderd moeten worden en klaar was men. In Europa ontdekte men, dat er bij het uitbreken van den oorlog in de eerste plaats legers en in de tweede plaats verbonden waren. Con clusie: geen legers en geen verbonden meer, dan zal er ook geen oorlog meer komen. In Amerika daarentegen had men bij het uitbreken van den oorlog ten eerste leveranties en ten tweede ere- dieten: geen leveranties en geen cre- dieten meer, dan kunnen wij nimmer tot den oorlog gedwongen worden. Een reusachtige campagne, welke jarenlang duurde, hamerde deze logica in de hoofden. Het resultaat waren de genoemde neutraliteitswetten, waar bij met wetenschappelijke nauwkeu righeid getracht werd, vast te leggen, wat de industrieelen en bankiers in het geval van toekomstige buitenland- sche verwikkelingen wel en niet mo gen doen. De meest radicale richting trachtte te bereiken, dat bij het uit breken van een oorlog de president onmiddellijk een wet zou moeten af kondigen, waarbij iedere commerciëele verbinding met de beide partijen ab soluut en voor de volle honderd pro cent verboden wordt. De meer gema tigde lieden merkten daarentegen op, dat men op deze wijze onder bepaal de omstandigheden een misdadige re geering, welke industrieel sterk en welbewapend zou zijn, aan de over winning, de overvallen volken daaren tegen aan de nederlaag zou helpen. 24. 0 Ze zijn er, zei hij. Alle behalve de code. Hij ging een eind verder in de ka mer, haalde een spons en een komme tje water en begon voorzichtig de zacht- leeren voering van het portefeuilletje los te maken. Toen haalde hij een dun zilveren mesje uit den zak en stak dit tusschen de voering en het leer van den buitenkant. Beide lagen lieten ge makkelijk los en met een zucht van innige verlichtii.g haalde hij een stukje papier te voorschijn; dit was de sleutel van de code en dit geheel had hij toe vertrouwd aan zijn overleden neef. Ernest had order gekregen, om het aan een hoog-geplaatst persoon te brengen, maar had wat heel onver standig was, zooals hij later zelf erken de met vrienden onderweg gesou peerd en het portefeuilletje was ge stolen. Met doodsbleek en ontsteld gelaat, want hij wist hoe groote waarde Steeds met den blik op den laatsten oorlog en degenen, die daaraan deel namen, kwam men tot de bekende oplossing van het z.g. „cash and car- ry"-princlpe, d.w.z.: wie op eigen schepen en tegen contante betaling iets van ons koopen wil, kan het krijgen; transporteeren doen wij niet en crediet geven evenmin. Daarachter stak zooals gezegd, de herinnering aan den laatsten oorlog en de over weging, dat Engeland en Frankrijk in geval van herhaling zoowel tot cash als tot carry, tot betalen en tot transporteeren. in staat zouden zijn, Duitschland en Italië waarschijnlijk echter niet. Daarmede was alles in de beste orde; zeer omzichtig had men een aanleiding tot oorlog voor Amerika uitgeschakeld, maar anderzijds toch geenszins de Amerikaansche hulpbron nen gesloten voor de Europeesche partij, waarmede men sympathiseerde. Alles was goed en wetenschappelijk geregeld tot op deze kleinigheid na, dat zich niet het berekende oor- logsgeval, maar een onberekend voor deed. Het kwam tot den oorlog tusschen den aanvaller Japan tegen het overval len .China en ziet hier. in dit ge val is minstens het vermogen tot carry, tot transporteeien, zeer eenzijdig aan de zijde van den aanvaller. Roosevelt aarzelt derhalve, de wet toe te pas sen, waarbij hem voorloopig het feit, dat de oorlog formeel nog niet Is verklaard, helpt. Hij heeft tot nog toe slechts een gedeeltelijke toepassing van de wet afgekondigd: verboden is het goederentransport slechts op Ame rikaansche regeeringsschepen. Maar reeds dit heeft nadeelfge gevolgen voor China en Hanking heeft dan ook al tegen deze maatregel geprotesteerd. En wanneer de situatie niet verandert en indien het tot een formeele oor logsverklaring mocht komen, is er volgens de Amerikaansche wet voor Roosevelt geen ontkomen aan de al- geheele toepassing van de neutraliteits wet meer mogelijk. Zeer zeker heb ben de Amerikanen het zich zoo niet voorgesteld en waarschijnlijk zal men, wanneer het genoemde geval ooit wer kelijkheid mocht worden, het ook niet lang bij dezen beschamenden toestand laten. Een wet, welke gemaakt werd, kan ook weer veranderd worden en dat zij voor dit geval veranderd zal worden, eischt men reeds op het oogenblik. Wanneer dit gebeurt en men moet tenslotte hopen, dat het gebeurt zullen vijftien jaren pro- het ding had was hij dien volgen den dag zijn oom de geschiedenis gaan meedeelen. Het verlies daarvan beduid de ongenade, niet alleen voor hemzel- ven, maar ook in zekere mate voor zijn oom; maar voor het land, dat hij dien de, beduidde het meer: niemand kon inderdaad den omvang ramen van de ellende, die deze papieren aan Enge land konden toebrengen. Ernest had geweigerd, den naam van de menrchen te zeggen, bij wie hij in huis geweest was; maar hij zwoer, dat hij zou terugkeeren en zou bemachti gen, wat hij verloren had. De kans be stond nog, dat de dieven niet den sleutel hadden gevonden van de code, dank zij de zeer vernuftige plaats, waar deze verborgen was. Den volgenden dag kwam het bericht van den moord op een onbekende, in een flat in Kensirgton. Lord Northbury had dien man geïdentificeerd als zijn neef; en, dank zij zijn bijna onbeperk- ten Invloed, was het hem gelukt, de zaak in den doofpot te stoppen: Ernest was aan het front gedood. De weini gen, die het wisten, zwegen. Tegenover de nieuwsgierige menigte was dit vol doende. De jonge baronet had onge twijfeld den dood gevonden, toen hij de papieren trachtte terug te krijgen. paganda, scherpzinnig denken en strijd om de wetgeving eenvoudig voor niets geweest zijn en degenen, die den loop van de toekomst op de wijze van de astronomen meenden te kun nen berekenen, zullen weer eens be drogen zijn uitgekomen. Maar waarop dit alles ook practisch in Amerika zal uitloopen: in ieder ge val wordt er een nieuw licht geworpen op het hopelooze van alle pogingen om de toekomstige geschiedenis langs wetenschappelijken weg reeds van te voren te berekenen. De geschiedenis beweegt zich in duizend windingen en bochten en schept onophoudelijk situ aties, welke onmogelijk „wetenschappe lijk'' te voorzien zijn. Sorel, die een soort supersocialist was en dien men den leermeesier van Mussolini en Lenin noemt, verweet deze vergissing in het bijzonder aan de socialisten. Hij dreef den spot met hun „wetenschappelijke" voorstelling, dat de baan van de poli tiek en de geschiedenis zich even nauwkeurig zou laten bepalen, als de astronoom de baan van de sterren be rekenen kan en hij noemde dit velen zoo imponeerende schijn- wetenschappe lijke gedoe „pure bavardage", „zuivere nonsens". Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgens recept von Apotheker Dumont (Ingez. Med.) De begrafenis van het Pacifisme. Een tijdperk, waarover weinig goeds te zeggen is, werd dezer dagen ter aarde besteld: tijdperk van het abstracte pacifisme en antimilitai'isme. In het een na het andere Europeesche land is deze historische conceptie ge durende de laatste jaren begraven; ook in ons land heeft b.v. de S.O.A P. haar houding tegenover het militaire vraag stuk tenslotte aan een herziening on derworpen. Thans wordt voor dit pa cifisme ook in zijn laatste domein, waarin het, als in een reservaat, nog Toch werden ze niet bij hem gevon den, maar hier in zijn oud huis, ver scheidene weken na zijn dood; en gevonden, in de handen van een vrouw, die er zich in het bezit van was komen stellen. Was ze nu eigenlijk op Dendy Court gekomen met de bedoeling om ze te stelen, of was ze de papieren komen terugbrengen Wist Robert er iets van of was zooals dit den schijn had hij er onwetend van Het geheel was een raadsel. Een dirg maar was een feit, dat een speciale bode hem zijn telegrammen zou komen brengen en dat die de pas-gevonden papieren weer zou meenemen. Hij, lord Northbury, moest voorloopig blijven, waar hij was, en den gang van zaken afwachten. Waren de bezitters van de papieren achter de waarde er van gekomen Dit hing daar van af, of ze den sleutel hadden ge vonden. Blijkbaar was dit niet het ge val geweest, maar het was niet zeker. Intusschen overdacht de diplomaat, wat hem te doen stond. Als die miss Alleen O'Neal de papieren was komen stelen en het was haar niet gelukt, dan zou er toch wel een tweede aanslag volgen en het zou dan maar het beste zijn, de aanstaande dieven van het spoor te brengen. een kwakkelend bestaan leidde, het formeele bewijs van overlijden uitge schreven: In Engeland. Met opperste orgaan van de Engelsche Labour-we- reld, de door de arbeiderspartij en de vakvereenigingen gevormde „Nationaal Council", heeft aan het begin van deze maand een voorstel gedaan, dat niets anders dan een bekeering beteekent. Op 10 September hebben de vak- vereeniging dit voorstel met de enorme meerderheid van 3.544.000 tegen 224.000 stemmen aangekomen, met een meerderheid van ongeveer 93 procent Daar na dit resultaat ook het votum der partij niet meer twijfelachtig is, geldl thans ook in dit laatste asyl van het chiliastische pacifisme de weten schap, dat een .regeering, gezien den internationalen toestand, sterk bewa pend moet zijn, om het land te ver dedigen, en haar rol in het kader van de collectieve veiligheid naar behooren te kunnen vervullen". Zelfs wanneer er een Labour-kabinet aan de macht zou komen, „zou dit niet in staat zijn, hel huidige bewapeningsprogramma omver te stooten". Dit besluit betee kent practisch ongetwijfeld, dat ook de Engelsche oppositie in de toekomst voor de militaire begrootingen zal stem men en, wat misschien nog belangrij ker is, haar toch al zwakker, gewor den agitatie tegen deze uitgaven en tegen de militaire macht geheel zal staken. Daarmede is een ontwikkeling afge sloten in geheel Europa vindt men in geen enkel land meer een groote groep, welke nog actueel anti-militai risme bedrijft noch uit doctrinair- pacifistische overwegingen („De legers verwekken den oorlog'noch uit over wegingen van klassenstrijd („Ieder volk moet voor de nederlaag van zijn land werken"). In Engeland en ook in Ne derland duurde het twee jaren langer dan elders, tot dit stadium beëidigd was. In Frankrijk b v. voerden de so cialisten, hoofdvertegenwoordigers van de pacifistische nuance, nog in 1935 een hevigen strijd tegen de invoering van den tweejarigen dienstijd. Sinds 1936 daarentegen stemmen zij in alles toe. Ongeveer in den zelfden tijd ver andert ook de andere richling, die van den klassenstrijd, van koers. Nog twee jaren, nadat in Duitsch land Hitier aan de macht gekomen was. gebruikten de Fransche communisten elk mogelijk middel, om het lejer en „den generalen staf" het leven moei lijk te maken. Op 16 Mei 1935 ech ter maakte Stalin met zijn verklaring aan Laval aan deze traditioneele poli- Hij haalde een enveloppe te voor schijn en nam daar enkele dunne velle tjes uit. Op twee daarvan zette hij een reeks lijnen en hiêroglyphen en het derde liet hij onbeschreven. Er was een beetje gom blijven 2itten aan de Ieeren voering van het portefeuilletje. Voering en omslag plakte hij dus weer dicht, borg er toen de laatste drie velletjes in, ging geruischloos naar beneden en legde het ding in de schrijftafel. Toen hij dit gedaan had, keerde hij naar zijn kamer terug en hoorde nu een werk meid bezig met emmers en boenders. Het was zes uur. Hij had nu nog een paar uren rust kunnen nemen; maar durfde niet te gaan slapen, eer hij per soonlijk de documenten, die hij gevon den had, zou hebben overhandigd aan den bode, dien hij wist, dat vroeg op den ochtend kwam. Om acht uur bracht zijn lijfknecht hem thee; om half tien ontbeet hij met Robert en Maty; die zagen er beiden vermoeid uit van hun nachtwaken, tei- wijl de diplomaat even frisch en op gewekt leek als altijd. De bedienden waren zeer verrast over de komst van mrs. Rendle en de zieke jongedame; maar gelukkig hiel den zij het er voor, dat die samen waren gekomen; dus dachten ze er niets lee- tiek een einde. („De heer Stalin", werd in dit officiëele communique gezegd, „heeft de door Frankrijk gevoerde po litiek der landsverdediging volkom er gebillijkthij heeft als juist erkend, dat Frankrijk „zijn gewapende macht op het niveau zijner veiligheid houdt Nadat nu ook in Engeland het paci fisme afgezworen is, bestaat er in Euro pa inderdaad geen practisch noemens waardig anti-militairisme meer. Men moet daarbij bedenken, dat het abstracte pacifisme voor een niet ge ring deel schuld heeft aan den huidi- gen internationalen toestand. Want slechts dit heeft het mogelijk gemaakt, dat vredesverdragen eenvou dig verscheurd werden. Zoo gezien, heeft men dan ook geen enkele reden om dezen dood te betreuren. De vraag, welke thans nog over blijft, is, of het werkelijk een eeuwige wet is, dat er in de politiek geen pieven- tieve middelen bestaan; en of werke lijk het gevaar tot in het ongekende moet zijn gestegen voor dat de men- schen zich van prettige illusies en dog ma's, onder welker bescherming het gevaar zich kon ontwikkelen, laten af brengen. UIT DE STAATSCOURANT. Raad van Arbeid. Benoemd zijn voor de periode 5 October 1937—1940 tot leden van den Raad van Arbeid te Middelburg (w.o. Westel. Z.-Vlaanderen ressorteert Red.) de Heeren: F. B. J. de Meijer te Ter- neuzen en ]hr A. E. Boddaert te Mid delburg (werkgevers) en P. Raas te 's-Heerenhoek en D. W. van Hattem te Vlissingen (werknemers). Plaatsver vangers zijn de heeren J. Olthoff en E. M. Alberts te Middelburg (werk gevers en M. C. Geerts te Hulst en I. C. Beaufort te Middelburg (werk nemers). Richtprijs voor tarwe in 1938 op f 10,— gesteld. De tarwepnjs voor gemiddelde kwa liteit tarwe, geleverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Februari, is door den minister van Economische Zaken voor de oogst 1938 vastgesteld op f 10 p. 100 K.G. De richtprijzen voor 1937 bedroeg met inbegrip van bewaarloon f 9,85 tot f 9,90 indien de tarwe ingeleverd werd omstreeks 1 Februari. Iljks van. De toestand van miss O'Neal was onveranderd gebleven en vroeg op den ochtend was er een dokter geroepen. Die sprak van een lichte hersenschud ding; mogelijk ook hersenkoorts. Verre gaande zenuwoverspanning was even eens een term, dien hij gebruikte, en hierin had hij zeker goed gezien, meen de lord Nortbury. Omtrent elf uur kwam de verwachte bode en na een kort onderhoud met zijn lordschap ging de man naar Lon den terug, terwijl hij den inhoud van het zwart-leeren portefeuilletje ook bij zich droeg. Denis O'Neal was op de hoogte ge bracht van het verblijf van zijn zuster, nog eer hij naar het redactie-bureau ging. Dit was het eenige oogenblik, dat Sir Robert zich van huis gewaagd had, zoo bezorgd was hij over de arme pa tiënte; en hij was maar net weggeble ven den tijd, dien hij noodig had, om Denis te zeggen, dat hij zoo gauw mogelijk naar Dendy Court moest ko men. Zoodra deze zich daar aan huis ver - toonde, werd hij in de gezellige kamer gelaten, waar zich zooveel had afge speeld. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1