BRESKENSCHE COURAN Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Wekelijksch Overzicht, —o FEUILLETON Binnenland. Raadsvergadering te Breskens. o 46ste Jaargang Vrijdag 24 September 1937 Nummer 4273 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot Koogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) VF* Zij, die zich met 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. De groote dag in ons parlementaire leven, de openingsdag van de beide Kamers der Staten-Generaal, is dit jaar onder minder gunstige weersom standigheden dan wij gewend zijn, verstreken. Toch hadden zich ook thans weer talloos velen reeds uren voor het groote oogenblik van een plaatsje langs den weg, dien de stoet zou nemen, verzekerd om toch vooral niets van het kleurrijke schouwspel te missen. Het wachten zal hun wel lang zijn gevallen, want zij hadden weinig anders om zich den tijd te „korten" dan af en toe een fiksch regenbuitje. Maar wij weten het van vorige gelegenheden de volharding is in zulke gevallen groot en als dan ook eindelijk het groote oogenblik is ge komen, en de kleurrijke stoet nadert, dan ziet men 'zijn geduld beloond, want dit aloude kijkspel blijkt tel ken - jare opnieuw nog niets van zijn be koring te hebben verloren. Zoo ook thans. Toch was de stemming dit maal anders dan het vorig jaar en dit was niet uitsluitend aan het weer toe te schrijven, noch ook aan het feit, dat ditmaal weer alleen de Koningin aan de plechtigheid deelnam. Het was thans rustiger, weer zooals wij het jaren achtereen gewend zijn geweest en de opgewonden feeststemming die verleden jaar nog heerschte na het kort te voren bekend geworden nieuws van de verloving van onze Kroon prinses, ontbrak thans geheel. Er zat niet die spanning van toen in de lucht en het geheel verliep als een rustige, waardige demonstratie van ge hechtheid aan oude tradities, verleven digd door de vreugde, die het ver schijnen van onze Vorstin altijd bij de menigte wekt. Ook in 's lands vergaderzaal ontbrak de sfeer van spanning van het vorig jaar ten eenenmale. Doch ook nu weer had het zijn bijzondere bekoring deze schaar van zoo verschillend ge aarde sprekers van rustige, bedaar de, bedachtzame tot opgewonden, hef tige toe die onze volksvertegen woordiging uitmaakt, tot eerbiedig luisteren te zien genoopt naar die 23. 0 Hij riep ontsteld: Ze is gewond. Lord Northbuiy trad naderbij. Ja; maar het is niet erg: het is maar een vleeschwonde. Blijf jezelve, man! Om der wille van je beiden moet deze zaak geheim gehouden worden. Is er een vrouw in huis, die je ver trouwen kunt? Je oude huishoudster b:|voorbeeld? Roep haar dan en wek géén van de andere bedienden, Oom Francis had wel gelijk; ijlings ging Robert dien raad opvolgen. Sla perig kwam Nanny beneden en haar verbazing en nieuwsgierigheid waren groot, maar ze deed haar best, beide gevoelens zoo goed mogelijk te ver bergen- Op haar voorstel droeg lord North- bury het jonge meisje naar haar slaap kamer, omdat Robert, door z'n Invalide been, veel minder tot daadwerkelijke hulp in staat was. Intusschen zorgde Nanny voor lauw water en verband eene rustige voorlezende stem. Mocht het ongewone, het bijzondere in de openingsplechtigheid der Staten-Gene- raal als geheel al ontbreken, in de Troonrede werd dit gemis vergoed. Zij toch onderscheidde zich in twee opzichten van haar voorgangsters van de laatste jaren: allereerst door haai ongewone lengte en uitvoerigheid, in de tweede plaats door haar toon van vertrouwen in en voldoening over het voortschrijdend economisch herstel hier te lande, zoowel als In onze overzee- sche gewesten, met uitzondering van Suriname. Overigens heeft de over wegend rechtsche gezindheid van de regeering die wij thans hebben, wel laar stempel gedrukt op dit staatsstuk. De uitgesproken erkenning van Gods wet als „opperste richtsnoer'' en het strevtn naar „beveiliging en verstevi ging van de positief Christelijke grond slagen van onze samenleving" geven, in deze vorm uitgesproken, een ba sis aan het regeeringsbeleid, die bij het vorig Kabinet Colijn, zoo scherp omlijnd, ontbrak. Belangrijk is voorts voor ons geheele volk de aankondi ging, dat zal worden voortgegaan op den weg van verhooging der weer baarheid, zoodat dus de verhooging van het contingent dienstplichtigen, de uitbreiding van het oorlogsmateriaal te land en te water, alle maatregelen die groote uitgaven zullen vergen, een feit zullen worden en ons land mee zullen voeren op den algemeen inge slagen weg van herbewapening en oorlogstoerusting. Landbouwend Ne derland zal wel met spanning hebben uitgezien naar de paragraaf uit de Troonrede, die haar in het bijzonder betreft en deze stelt dan ook, zooals te verwachten was, de verdere liqui datie van de landbouwcrisismaatregelen in het vooruitzicht, waarbij echter de noodzakelijke prijssteun nog zal wor den gehandhaafd. Verschillende wette lijke maatregelen en regelingen zoo wel ten aanzien van den 1 indbouw als op ander terrein werden nog in dit regeeringsprogramma aangekondigd, waarva i de richtige uitvoering onge twijfeld veel van het staatsmansbeleld dezer regeering zal vergen. Wij kun nen niet anders wenschen. dat zich tusschen Kabinet en Volksvertegen woordiging een vruchtbare samenwer king mag ontwikkelen, waaruit veel goeds geboren kan worden. Na de plechtige opening zijn beide Kamers der Staten-Generaal in verga dering bijeen geweest; de Senaat voor de tiende maal onder presidium van baron Van Voorst tot Voorst, de watten. Met den blik vol teederheid, net als toen hij nog een kleiue jongen was, keek ze naar Sir Falloway op en zei: Natuurlijk, master Bobby. Ik zal er geen woord van zeggen, maar als ik u was, telefoneerde ik, om derwille van de jonge dame, naar mrs. Rendle; hoogstwaarschijnlijk zal zijzelve wel aan her toestel luisteren en ais zij dan nog hier kwam, eer de bedierden in huis op waren, dan zou dit gepraat voor komen. Dank je, Nanny. Je raad zal ik volgen. Denk je. dat ik ook een dok ter zal moeten halen? De oude achtte dit niet noodzakelijk en onmiddelli|k ging Sir Robert nu aan zijn zuster telefoneeren, nadat hij eerst nog op haast smeekenden toon had gefluisterd: Zorg goed voor haar, Nan Ik zal mijn best doen, klonk het met overtuigenden glimlach. Wel zéér tot zijn verbazing kreeg hij dadelijk zijn zuster aan de telefoon en zoo kort mogelijk gaf hij haar verslag van het gebeurde, waarna hij een drin gend beroep deed op haar hulp. Er volgde een pauze, eer zij antwoordde: Ik begrijp het niet geheel, maar als je mij noodig hebt, dan zal ik ko Tweede Kamer onder leiding van den tijdelijken voorzitter Mr. Aalberse. Veel nieuwe gezichten waren er In beide Kamers te zien en ook nog tal van leege plaatsen. Met deze beide vergaderingen is dan het parlementaire jaar weer ingeluid en het wachten is nu op de regeeringsdaden die komen zullen. Gelijk ook in de Troonrede reeds tot uiting kwam, baart de financieele toestand van ons land nog altijd zorg en de zoojuist ingediende Rijksbe- grootlng voor 1938 komt de reden van deze zorg met cijfers verduidelij ken. Het tekort op den gewonen dienst bedraagt ruim 13 millloen, zoo dat voorloopig nog geen belastingver laging is te verwachten; wel bestaat de mogelijkheid, dat enkele accijnzen zullen worden verlaagd. De oefeningen der Lichte Brigade, die thans reeds weer tot het verleden behooren, mochten zich tot den laat- sten dag toe in Koninklijke belangstel ling verheugen. Wat den uitslag der krijgsverrichtingen betreft, kan gezegd worden, dat de Roode Partij tot het laatst toe haar overwicht heeft behou den, ofschoon ook Blauw zich op bekwame en vaak doeltreffende wijze heeft geweerd. De lof in de Troon rede aan Leger en Vloot toegezwaaid, komt dan ook zeker voor een niet gering deel aan deze manschappen toe. want hun taak was zwaar en door het zeer ongunstige weer dik wijls verre van aangenaam. 'KHEB DE HOLLANDSE HELDERHEID VAAK HOREN LOVEN MAAR RADION-WIT GAAT ALLES TE BOVEN (Ingez. Med.) men. Voor moeder zal ik dan een briefje achterlaten en schrijven, dat ik iemand ben gaan opzoeken, die ziek is. Ik hoef immers niet te zeggen waar? Ik kan op mijn fiets komen; dus ben ik in minder dan geen tijd bij je. Dit was ook zoo en toch duurde het den man, die wachtte, nog einde loos lang. En onbeschrijfelijk hinderde het hem, dat hij zoo tot werkeloosheid was gedoemd. Aileen was nog niet bij bewustzijn, maar Nanny was nog bij haar. Lord Northbury vermeed hij, want hij zag er tegen op, verder ondervraagd te worden. De kamers van de bedienden kwamen uit aan den achterkant van het huis en de ruime galerij was er nog tusschen, zoodat het hoogst-onwaar- schijnlijk was, dat ze één van allen iets zouden hooren. Voorzichtig deed hij de groote voor deur open en hielp zijn zuster, haar fiets binnen brengen. Wat is het nu. Bobby? vroeg zij. Hij vertelde haar, al wat hij wist. Zij luisterde, zonder hem in de red e te vallen, tot hij uitgesproken had. Je zei, dat ze hier kwam, zonder dat je haar had gevraagd, of zelfs zon der dat je het wist, Maat dat je je te genover oom Francis anders hield, uit Prof. Aalberse benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1937 is tot voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be noemd: mr. P. M. J. Aalberse, minister van staat, lid van die Kamer. REGEERING WIL AFSCHAFFING LOTING EN BROEDERDIENST. Ingediend is het reeds eenigen tijd verwachte wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De voornaamste wijzigingen daarvan komen op het volgende neer: Verhooging van de sterkte van het jaarlijksch contingent van 19.500 man tot 32.000 man; afschaffing van den broederdienst; afschaffing van de loting en invoe ring van strenger keuring; verlenging van den eerste-oefenings- tijd voor de infanterie van 5 y# tot elf maanden. Voorts blijkt dat genoegen moet worden genomen met wat door de wederinvoering van de derde herhalings oefening kan worden bereikt. De totale verhooging van de jaar- lijksche uitgaven is f 17.512.000. Voor uitbreiding van kazerneering wordt een uitgaaf in eens geraamd van f 22.000 000. De Rljksbegrootlng voor 1938 ingediend. De Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1938 geeft een nadeelig saldo van ruim 13 mlllioen gulden te zien. Ge raamd voor 1938 wordt f 703.195.931. Hiervan komt op rekening van „De fensie" ruim 110 millioen gulden (tegen 84 millioen voor 1937). Voor Waterstaat wordt 9milli oen meer aangevraagd. Van 1938 tot en met 1941 zal voor „Defensie" een extra bedrag van ruim 157 millioen gulden worden aan gevraagd, te verdeelen over vier jaren. Dit bedrag zal dienen voor aanschaffing van nieuw materieel voor de Landmacht en voor de Zeemacht. Voor de luchtbescherming is op de begrooting van Binnenland- sche Zaken voor het eerst een bedrag van f 275.000.aangevraagd (voor 1937 bedroeg dit f 50.000.—). Er wordt géén belastirgverhooging vrees, dat hij in haar een dievegge zou zien. Maar waarom kwam zij daar eigen lijk? Wat zocht ze bij jou? Droevig schudde hij het hoofd: Ik weet het niet. Mary. Maar wat haar ook hierheen voerde, zij is boven alle veidenking verheven. Ik geloof je, Bobby, zei ze en stak hem de hand toe, die hij dankbaar vatte. Even later was ze bij Nanny op de kamer, terwijl hij terug ging naar het vertrek, waar zooveel was voorgevallen, Toen hij daar binnentrad, was hij ver rast, er zijn oom aan te treffen, bezig de verstrooide papieren weer op de schrijftafel te leggen. Het is maar beter, hier alles weer in orde te hebben, zei de diplomaat met fijnen glimlach. Ik hoop, dat miss O'Neal op den ochtend weer genoeg zaam bekomen zal zijn, om haar gedrag te verklaren. Er valt niets te verklaren zei Ro bert. Lord Northbury sloot de schrijftafel en met een hoffelijk: „goeden nacht" trok hij zich op zijn kamer terug. De dag brak al aan en zijn lordschap was niet iemand, die er graag zijn nacht rust bij inschoot; maar, ofschoon hij nu naar bed had kunnen gaan, zoo in uitzicht gesteld, noch is sprake van belastingverlaging. Aan verhooging van salarissen en loonen, verlaging van de leerlingen- schaal bij het lager onderwijs, uitbrei ding van de gelegenheid tot opneming In de Ouderdomsverzekering kan niet worden gedacht. Een gunstiger begrooting voor het Werkloosheidssubsidiefonds wordt aan geboden; voorschotten aan de gemeen ten renteloos. De algemeene conclusie van de Regeering is, dat nog een lange weg zal moeten worden afgelegd, vóór en aleer het reëele budget is bereikt. In de Dinsdagavond gehouden Raads vergadering onder leiding van Burge meester J. P. Drost, was met kennisge ving afwezig de heer Nootebaart. Na opening deelt de VOORZITTER mede, dat hij met vreugde dit moment heeft tegemoet gezien, om daadwerke lijk samenwerking met de leden van den Raad te mogen hebben. Het is voor geen van beiden vreemd, want in den korten tijd, dat ik in Uw midden ben. heb ik met U allen con tact gehad en U leeren kennen; dit sterkt mij In het vertrouwen om samen in het belang van ons Breskens, dat mijn liefde reeds gewonnen heeft, te werken. Hierna wordt overgegaan tot lezing der notulen van de ver; adering- en van 17 Juni en 1 Juli, welke onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken, zijnde goed keuringsbesluiten op de besluiten be treffende de grond aan de Gtoote Kade en het besluit van 17 Juni tot wijziging der begrooting 1936, worden voor ken nisgeving aangenomen, zoomede het proces-verbaal van kasopening van den mijnmeester. De VOORZITTER deelt mede, dat van het Koninklijk Huis een dankbe tuiging is ontvangen voor het gezon den telegram ter gelegenheid van Ha- rer Majesteits verjaardag. Een adres aan den Raad van de be woners van Vogelenzang, betreffende de rioleering, wordt, op voorstel van den Voorzitter, in handen van B. en W. gesteld. De rekening 1936, welke door de heeren Brand, Lijk en Tazelaar is na gezien en in orde bevonden, wordt on- veronderd vastgesteld. Bij het punt Schoolgeldregeling vraagt gauw als hij verkoos, deed hij dit toch niet. Zijn lijfknecht had alles voor hem in orde gemaakt, maar was niet opgeble ven, daar zijn heer dit nooit hebben wilde. De diplomaat sloot de deur en, ter wijl hij vlak onder het licht ging zitten, nam hij uit den zak een zwart-leeren portefeuilletje, met een zilveren „E" er op. Onopgemerkt door Robert, had hij dit genomen uit de hand van het jon- gemeisje, dat bij het zien van hem met zulk een slag neergevallen was. Zijn gelaat stond droevig. Dit was van Etnest, was al wat hij zei. HOOFDSTUK X. Langzaam, voorzichtig .deed lord North bury het portefeuilletje open. Er waren maar drie velletjes dun papier in. Op twee daarvan stonden bestekken of plat tegronden, zooals een landmeter of een architect die in zijn bezit kon hebben en op het derde, een gedrukt velletje, stond een beschrijving, want er werd in gehandeld over den bouw van een huls. Lord Northbury keek ze alle drie af zonderlijk nauwkeurig na en scheen voldaan. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1