ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM AKKER'S ORIDINISL TBR INZAOB Volksgasmaskers. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Officieele Berichten Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 September 1937. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. I,30 uur Zondagschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet II,uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds. van Yperen. IJzendijke 10,uur Ds. Castelein. Zuldzande. 9.30 uur Ds Scegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds, W. Reus, Wesckapelle. craties bestaat inderdaad, maar daar naast zijn er een aantal autoritaire staten, welker staatsvorm Masarijk zoozeer verfoeide, die de algemeene samenwerking niet bepaald bevor deren, Zoo ook weer ten aanzien van het accoord van Nyon. Nadat in dit Zwitsersche plaatsje besloten was, aan de zeerooverij in de Mid- dellandsche Zee een einde te maken door politietoezicht van de Fran- sche en Engelsche vloot, heeft Italië thans geweigerd aan dit accoord deel te nemen, indien het niet een even groot aandeel krijgt in dit po litietoezicht als Frankrijk en Enge land. Nu zal deze weigering wei nig aan de te nemen maatregelen veranderen. Engeland en Frankrijk zijn besloten, dit keer hun wil door te zetten, ook al ontbreekt de hand- teekening van Italië onder het ac coord. Maar men zal moeten er kennen, dat de weigering tot samen werking van Italië het werk van Engeland en Frankrijk niet verge makkelijkt. f In Genève vergadert de Volkten- bond weer. Italië ontbreekt ook dit keer weer en ook de negus heeft zich niet laten zien. Het is te be grijpen, dat een Volkenbond, waar van vele groote mogendheden geen lid zijn, geen groote beslissingen kan nemen. In het bijzonder voor China, dat de hulp van den Volkenbond tegen Japan heeft ingeroepen, is dit jammer. Men kan er van op aan, dat men na de ongunstige ervarin gen, welke men met de sancties te gen Italië heeft opgedaan, niet tot dergelijke maatregelen tegen Japan zal besluiten. Tokio zal dus vrijwel ongestoord zijn actie tegen China kunnen voortzetten. Ongestoord door het buitenland. Want de Chi- neezen zelf verzetten zich taai te gen den veroveraar. In het bijzonder bij Sjanghai. Wel trekken de Chi- neezen daar langzaam terug op hun tweede .verdedigingslinie, hun z.g. „Hindenburglinie," maar dit be- teekent voor de Japaneezen nog ze ker geen voordeel. Trekken de Chi- neezen verder terug, dan zijn hun troepen onbereikbaar voor het DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zl] KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed In orde n't Gebeurde door kokend heete olie en mjjn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde aan de ondragelijke pijnen. Mijn man keeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. Uhunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." g „Qeen goud zoo goed" Onovertroffen bty brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrtifmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) scheepsgeschut der Japansche vloot. Frankrijk is nog steeds in beroe ring tengevolge van de bomaansla gen van Zaterdagavond in de beide vereenigingsgebouwen der werkge vers. De geheele politie is o.p de been om de daders op te sporen en de regeering heeft zelfs 100.000 francs uitgeloofd vpor dengeen, die aanwijzingen kan geven, welke tot arrestatie van den dader zouden lei den. Overigens heeft men reeds in teressante ontdekkingen gedaan. De bommen zijn van buitenlandsch fa brikaat en zouden volgens de des kundigen slechts in een groote, mo dern ingerichte fabriek kunnen zijn vervaardigd. Men houdt dan ook re kening met de mogelijkheid, dat de aanslag zou zijn gepleegd door bui tenlanders, welke onrust in Frank rijk willen stichten. o In geheel Duitschland worden op het oogenblik z.g. volksgasmaskers tegen een prijs van slechts vijf mark per stuk verkocht. De aankoop zal, zooal niet de jure, dan toch de facto, verplicht zijn, zoodat na ver loop van eenige weken of maanden inderdaad het geheele Duitsche volk met eigen gasmaskers uitgerust zal zijn. Het is aannemelijk, dat dan ook de cursus in het gebruik der gasmaskers, welke reeds eenige ma len door de Duitsche vereeniging voor luchtbescherming georgani seerd is, .herhaald of zelfs tot een permanente instelling gemaakt £al worden. Want inderdaad heeft de geheele Duitsche bevolking gedu rende de laatste twee jaren aan een dergelijke cursus, die minstens zes lesuren omvatte, deelgenomen. Oud en jong werd in het gebruik van gasmaskers onderwezen, opdat de menschen in geval van ernst ten minste eenigszins weten, hoe zij zich te gedragen hebben. Tot nog grootere oefeningen zal thans in ver band met de herfstmanoeuvres over gegaan worden. Niet slechts in Pom- meren en Mecklenburg, het eigen lijke manoeuvregebied, maar tot diep in het achterland, met inbegrip van Berlijn, zullen luchtbeschermings oefeningen gehouden worden. De bevolking neemt daaraan niet slechts deel, door medewerking te verlee- nen bij het donker maken van de steden, maar zij zal zich bovendien in de steden, waar het luchtalarm weerklinkt, naar de speciale lucht beschermingskelders begeven (bin nen 10 minuten), uitgerust met een bepaalde portie mondvoorraad. De oefening zal dus zoo werkelijkheids getrouw zijn als maar eenigszins mo gelijk is en men kan wel zeggen, dat men hier te doen heeft met de eerste manoeuvre van den „totalen oorlog," waarbij ook de geheele bur gerbevolking betrokken wordt. Wanneer men dit alles vergelijkt met hetgeen er in andere landen ter voorbereiding van den passieven luchtoorlog wordt gedaan, komt men tot de conclusie, dat er eminente verschillen bestaan. Zander twijfel heeft men in Duitschland op dit gebied heel wat meer gepresteerd. Want nog bijna geen enkel volk is geheel met gasmaskers uitgerust; voorzoover ons bekend is, naast het Duitsche slechts het Tsjecho-Slo- waaksche. Ook in Nederland bezit de bur gerbevolking geen gasmaskers (hoe wel er waarschijnlijk voor geval van ernst groote voorraden gereed lig gen); onderwijs en oefeningen in het gebruik der maskers zijn zoogoed als geheel onbekende zaken; indien er in sommige steden al luchtbe schermingskelders bestaan, weten vele menschen deze niet eens te vinden; en van oefeningen op groote schaal is er, afgezien van het in het donker zetten van eenige steden, tot nog toe geen sprake geweest. Nu is het de vraag, in hoeverre dit voorbereidingswerk van waarde is. Na eenige weken van oorlog zal het zeker veel van zijn beteekenis verloren hebben, want een ieder heeft dan reeds lang in de practijk geleerd, hoe men zich te gedragen heeft. Maar desondanks staat een ding vast: paraatheid kan nimmer een nadeel zijn. Dat is voldoende om het wenschelijk te maken, dat in ons land, dat zeker niet minder dan andere landen bedreigd wordt, de op zichzelf juiste afkeer van het zaaien van onrust onder de men schen wat meer op den achtergrond wordt gedrongen en er meer voor bereidend werk wordt verricht. Radio-uitzending van de Troonrede. De troonrede, welke door H.M. de Koningin op Dinsdag 21 September zal uitgesproken worden, bij gelegenheid van de opening van de Staten Generaal, zal door middel van den radio-omroep worden uitgezonden. Minister van buitenlandsche zaken. Bij Kon. besluit van 10 Septem ber is met ingang van 1 October de minister van staat, minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, de heer dr. H. Colijn, eervol ontheven van het be heer ad interim van het departe ment van buitenlandsche zaken met dankbetuiging voor de door hem in dezen den landen bewezen diensten en is benoemd tot minister van bui tenlandsche zaken mr. J. A. N. Pa- tijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van H.M. de Ko ningin, te Brussel. Request uit Z. Vlaanderen aan den minister van Justitie. In verband met de toenemende ver schijnselen van zedenbederf aan da Ne- derlandschBelgische grens hebben de Hoogeerw. Heer P. Rops, Pastoor-De ken te Hulst, alsmede de heeren E. Th. Lockefeer, voorz. R. K Middenstands- vereeniglng „De Hanze" te Hulst, dr. Jos. J. Gielen, voorzitter R. K. Bond voor Groote Gezinnen, Hulst. M. C. Geerts, ambtenaar R. K. Bredasche Di ocesane Werkliedenbond, A. E. Lan- genhorst, technisch adviseur N. C. B. in Z.-Vl. P. de Koek Azn., voorzitter R. K. Werkliedenvereeniging Hulst, Alb. Lockefeer, voorzitter afd. Hulst R. K. Staatspartij en voorzitter Sobriêtas, Hulst en E. de Deckere, secretaris afd. Hulst van den N. C. B„ een request gezonden aan den Minister van Justitie. In dit request wordt gewezen op de groote gevaren waaraan een belangrijk deel der bevolking in het grensgebied is bloot gesteld ten gevolge van genoem de verschijnselen, even over de Bel gische grens. Vervolgens verzoekt het request den Minister om in samenwerking met zijn Belgischen ambtgenoot maatregelen te nemen om een doeltreffender optreden der overheid tegen de geschetste mis standen mogelijk te maken. Boekbespreking. Theophile de Bock. „Nacht over Water". Ingen. f 1.90. Geb. f 2.50. Uitgave Zuid-Holl. Uitgevers Mij. 's-Gravenhage. Deze oorspronkelijke detective-ro man is de eerste in ons land, die er een literaire pretentie op na houdt. Het bezit een geheel aparte melodie die verrast door zijn jrrachtige com positie. Men staat verbaasd over het mach tige raderwerk der internationale ge heime politie. De figuren in dit boek worden ons zoo duidelijk afgeteekend, en wij le ven zoo met hen mee, dat men het boek moet uitlezen. Voor een suggestieve omslagtee- kening zorgde Ben Midderigh, ter wijl Herma Roede zorgde voor de teekeningen tusschen den tekst. Ed. de Nève. „Schuwe Vogelt". Ingen. f 2.75. Geb. f 3.50. Uitgave van Em. Querido's Uitgevers Mij., Amsterdam. De hoofdpersoon in deze mooie roman is Helen, een egoïstisch en verwend vrouwtje, echtgenoote van Stephan Hale. Deze leeft gescheiden van haar, omdat hij zich met haar ongelukkig gevoelt. Uit dit slecht huwelijksleven ver lost, blijft hij echter ongelukkig en verbitterd, tot hij een nieuwe, vrij oppervlakkige liefde vindt. Als hij weder Helen ontmoet, voe len beiden dat tusschen hen nog niet alles uit is. Maar als hij haar later weer ont moet, getrouwd met een ander, merkt hij dat ook deze man onge lukkig is met het verwende vrouwtje, die dagelijks zyn teerste gevoelens kwetst. Als Helen sterft, is haar dood in zekeren zin een bevrijding voor beiden. Deze twee mannen kennen het mysterie van dezen dood, en op dit ingrijpend moment van hun leven voelen zij zich innig verbonden door hun liefde en haat jegens één vrouw. Wanneer zij scheiden herleeft Stephan in zijn nieuwe liefde, ter wijl voor den ander een rusteloos zwerversbestaan aanvangt. Een boek dat boeit. UIT DE STAATSCOURANT. Aanwij'zing van accijnsvrije goe deren voor verscherp! toezicht in hef grensgebied. De Minister van Financiën heeft een opgave gepubliceerd van goede ren, waarvoor op de terreinen van toezicht aan de landzijde langs de Nederlandsch-Belgische en Neder- landsch-Duitsche grenzen de artike len 1 t.m, 11 van het Koninklijk Be sluit, houdende bepalingen tot ver eenvoudiging van formaliteiten bij goederenvervoer en het K. B. dat bepalingen bevat omtrent nederla gen van goederen in terreinen van toezicht langs de grenzen, niet zul len gelden. Deze opgave bevat de volgende goederen Automobiellampen (kop-, stads-, berm-, mist- en stoplampen); Bou gies voor verbrandingsmotoren; Fo tografieplaten en films voor het doen van opnemingenFotograf iet oes tel len Gloeilampen van alle soorten; Kleederen en kleedingstukken (nieu we); 'Luidsprekers; Radiolampen; Radio-ontvangtoestellen, zoowel chassis als geheele apparaten met kast; Rijwiellantaarns (electrische)en daarvoor bestemde dynamo's; Rij wielnaven Vteiligheidssoheermesjes Verrekijkers en binocles. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werden in ons gewest 4 gevallen van besmette lijke ziekten geconstateerd, alle be trekking hebbende op roodvonk. Hiervan kwamen 2 gevallen voor te Hoofdplaat en 2 te IJzendijke. BRESKENS. Bekroning. Van de afdeeling Breskens van Flo- ralia warden op de tentoonstelling de volgende prijzen behaald voor de ge kweekte Floraliaplantjes: 2e prijs P. Luchtmeijer, H. Meijer J. v. d. VeldeDeij. eervolle vermelding: Wed. v. Öoteghem; Dr. Broodman; D. Luteijn; Iz. Salomé; S. de Vuljst. 5e Verantwoording Verloting „Scheldestroom". Mevr. V., twee wandversieringen; Iz. L., een taart. De prijswinnaars op de ten toonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Biervliet. Hebben wij in ons vorig nummer de winnaars vermeld van de Medailjes hier onder volgen de prijswinnaars. A. Versprille, Schoondijke: 6 eerste, 2 tweede prijzen en 2 eerv. vermeldir g: C. M. v. d. Broecke, Aardenburg: 4 eers;e en 2 tweede prijzen; de Jonge, Schoondijke: 3 eerste en 2 tweede pr.; P. J. Pelis, Aardenburg: 2 eerste, 5 tweede prijzen en 1 eetv. vermelding; Emiel Toumois, Schoondijke: eerste pr.: L. Haverland, Aardenburg: le pr met lof; A. Lippens, Biervliet 2e pr.; J. W. Leenhouts, Biervliet: 1 eerste 2 tweede pr.; W. Clement, Hoofdplaat; eerste pr,; T. J. Haal, Bizrvliet: tweede pr firma A. van Uxem S Zoon, Groede: 3 eer ste, 4 tweede en 1 derde pr. en 1 eerv. vermelding; J. B. Aers, Oostburg: me- dalje oud-Burgemeester Van Maarleveld. 1 eerste, 3 tweede en 1 vierde pr. en 1 eerv. vermelding; A. J. Anthonisse, Biervliet: 2 eerste, 3 tweede en 1 derde pr. en 1 eerv. vermelding; Th. Rijckaert, Biervliet: 1 derde pr.; J. A. Droog, Bres kens; 5 eerste en 3 tweede pr.; A. G. Galon, IJzendijke: 1 eerste pr.; P L. Magnus, Biervliet: eerste pr.; A. Cor nells, Biervliet: 1 eerste, 1 tweede en 1 derde pr.; T. v. d, Berge, IJzendijke: 1 tweede pr.; Galon, Biervliet: 2 tweede pr.; J. A. Anthonisse, Biervliet: 2 eerste en 1 derde pr.; E. C Sudeijn, Bier vliet: 1 eerste en 1 tweede pr.; Afd. Oostburg, Bijenvereeniging: eerste pr.; Calon, Biervliet: 2 tweede pr.; P. de Smit, Oostburg: eerste pr.; J. Verplanke, Biervliet: tweede pr.; Mej. v. d. Broe- keRookus, Groede: tweede pr.; A. v. Hoeve, Biervliet: derde pr.; I. A. Ris- seeuw—Maat, Oostburg: 3 eerste, 3 tweede en 1 derde pr.; J. T. T. Tho- maes, Biervliet: tweede pr.; G. Schille- man, Biervliet: eerv. vermelding; Pot- vlieger, Biervliet: eerste pr.; L de Die, Biervliet: 2 tweede pr.; W. Naije-Wee- da. Biervliet: tweede pr.; Oubrie, Bier vliet: eerste pr.; Afd. Aardenburg, derde pr.; Afd, Biervliet: eerste pr.; Afd. Oost burg: vierde pr.; Afd. Schoondijke: (weede pr.; Afd, Ztiidzande: vijfde pr. SLUIS. Ongeluk. Vrijdag had mevrouw W. alhier het ongeluk van een trap te vallen. De Inmiddels gewaarschuwde geneesheer constateerde dat een der tibben was gebroken en een andere rib gescheurd. Na onderzoek in het St. Antonius gesticht te Oostburg mocht de patiënte verder thuis verpleegd worden. 10.000 sten bezoeker (ster). Als een bewijs, dat het stadhuis te Sluis wel eenige aantrekkinskracht voor de vreemdelingen bezit moge gelden, dat dezer dagen den 10.000 sten be zoeker (in dit geval bezoekster) kon genoteerd worden. De bezoekster, een Engelsche dame genaamd miss R. M. Clurc uit Greijstones Cheadle-Hulme Graafschap Cheskire mocht als aanden ken aan dit feit uit handen van den burgemeester een geschenk ontvangen. HOOFDPLAAT. Over 15 Aug. tot 15 September. GEBOREN: 11 Sept. Agnes, d.v. Jacobus Blaak man Minnaert. HUWELIJKEN: 9 Sept. Liza Seynesael j.d. en P. Simpelaar j.m. van Oostburg. OVERLEDEN: 14 Sept. Amelia, Maria van Pamelen, echtgenote van Leopoldus Cornells, oud 62 jaar. INGEKOMEN: Constantinus Seynesael van Bergen Op Zoom; Th. Scherbeijn van Amers foort; Aerm. deCaluwéuicRome (Italië); M. Lecluysse van Utrecht. VERTROKKEN: E. Mom naar Oostburg; L. Seyne- saal naar Oostburg; E. Seuss naar Bres kens; F. Verdonck en gezin naar IJzen dijke. Jongetje gestikt. Gistermiddag is het zesjarig zoontje van de familie Swartjes te Beuningen, op weg naar school, bij het eien van pinda's gestikt. Doodelijk ongeluk. —Gistermid dag is in een bocht van den weg te Scherpenzeel een tractor met aanhang wagen geslipt. De wagen reed tegen voetganger, die bekneld raakte tusschen den auto en een boom. De man, uit Voorthuizen afkomstig, werd zeer ern stig gewond en is kort na het ongeluk overleden. Bedorven vleesch? Te Papen- drecht zijn Maandag twee gezinnen on gesteld geworden na het eten van paar- denvleesch. Te Dordrecht heeft zich een dergelijke geval voorgedaan. De waarnemende directeur van hetkeurings- district Dordrecht heeft verband gelegd tusschen de, overigens zeer onschuldige ziektegevallen en het feit, dat de drie gezinnen vleesch van eenzelfden Dordt- schen paardenslager hebben betrokken. Eenige proefstukken uit den voor raad van den slachter worden thans on- derzochr. De patiënten zijn intusschen zoo goed als hersteld. Brand bij Wilton-Fijenoord. Gisteravond is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in een timmerloods op de werf Wilton- Fijenoord. Het personeel heeft ge tracht het vuur in den aanvang met eigen middelen te blusschen, maar toen spoedig bleek dat daaraan niet viel te denken, is de Schiedamsche brandweer te hulp geroepen, die spoe dig met veel materieel aanwezig was, omdat er groot alarm was gemaakt. Weldra verminderde toen het vuur, dat op een afstand gezien een zeer ernstigen brand deed vermoeden, zoo dat drommen menschen zich in de richting van Wilton spoedden. De brandweer, onder leiding van ir. Alexan der, had den brand spoedig geheel onder de knie. Van de loods was in een half uur tijds niet veel meer over. Halve maatregelen. Een echt paar uit Langezwaag ging dezer da gen bij kennissen te Tjalleberd een middag uit theedrinken. Daar in deze streek tijdens de afwezigheid

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2