BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing. GOLD STAR SHAG Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 46ste Jaargang Vrijdag 10 September 1937 Nummer 4269 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO;1S. Ingez. Med. 30 ct. per raqel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) ^vesVeti^ l j Mi DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN, Gelet op artikel 1, vijfde lid, van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937; Gezien het desbetreffend verzoek van den Middenstandsraad van 9 Au gustus 1937, heeft goedgevonden te bepalen; 1. Het is verboden een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den Minister van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoopen van versch of bevroren vleesch van runderen, varkens, schapen of paarden. 's-Gravenhage, 18 Augustus 1937. Wekelijksch Overzicht. In den Volkenbond is ons land van den aanvang af zijn plichten met nauw gezetheid nagekomen. Thans staan weer nieuwe werkzaamheden te wach ten. Op 13 September a.s. neemt de achttiende Volkenbondsvergadering te Genève een aanvang en ons land zal daar vertegenwoordigd zijn door een delegatie, bestaande uit de heeren dr. H. Colijn, oud-minister De Graeff, het lid van den Raad van State mr. Lim burg en het Eerste-Kamerlid mr. Van Lanschot. Plaatsvervangende vertegen woordigers zijn nog onze gezant te Berlijn, dr. A. Loudon, de afdeelings- chef van Buitenlandsche Zaken prof. Frangois en de referendaris van dit zelfde departement, mevrouw Kluyver. De eerste vergaderingsweek zal de Nederlandsche delegatie onder leiding staan van minister Colijn, die echter voor de opening der Staten-Generaal weer naar ons land moet terugkeeren, waarna oud-minister De Graeff delei- FEU1LLETON 19. 0 Wat een onzin schrijf ik toch. O, jou klein lief ding, als je eens wist van hoe onbeschrijfelijke waarde je antwoord van gisteravond mij wasl... Van het eerste oogenblik af, dat ik je gezien heb op het perron in Norwich, heb ik je lief gehad en verlangd, je voor mij te winnen. Maar nu mag ik mij niet langer op houden met schrijven of ik zou den trein missen, en dan waren alle goede voor nemens verijdeld. Dien kleinen terrier zal ik mijn heele leven dankbaar blijven, ook al richt hij nog zooveel materieele schade aan Ik zal niet rusten, tot ik weer bij je terug ben en je veilig en wel in de armen sluit. Ik denk, dat dit eerst mor gen zal wezen; maar dan moeten wij ons ook officieel verloven en zal ik mijn moeder en mijn zuster Mary bij je bren gen. Al mijn liefde is voor jou, mijn Alleen BOBBY. P.S. Ik geloof, dat ik je nog geen ding der delegatie van hem zal over nemen. Een droevige tijding, die evenwel niet onverwacht komt, bereikte ons uit de tooneelwereld. Esther de Boer- van Rijk, Nederlands oudste nog werk zame actrice, en wij mogen wel zeg gen Nederlands meest populaire too- neelspeelster. is in den hoogen ouder dom van 84 jaar van ons heengegaan, Wij behoeven haar beteekenis voor het Nederlandsche tooneelleven hier niet in den breede te schilderen, het grootste deel van ons volk heeft er zich door eigen aanschouwing en bij herhaling van kunnen overtuigen, welk een groote plaats deze geliefde actrice tot in het einde van haar optreden in de harten van tooneelminnend Ne derland innam. Met haar is een zeer markante, een zeer aparte figuur in ons tooneelleven heengegaan, die niet spoedig te vervangen zal zijn. Waar te eener plaatse leven heen gaat, komt te anderer plaatse nieuw leven thans in de beteekenis van nieuw bedrijf tot bloei. Te Apel doorn is een naamlooze vennootschap opgericht, die te Loenen, gemeente Apeldoorn, een auto-racebaan zal ex- ploiteeren. Dat het hier een zeer om vangrijke onderneming betreft, blijkt wel uit de kosten van aanleg, welke geraamd zijn op f 1.200.000. Het plan omvat een auto-renbaan van 12 km. met een zevental restaurants en voorts een wielerbaan en een paarden-renbaan op het middenterrein. Het geheel is opgezet als een zuiver Nederlandsche onderneming, welke uitsluitend met Ncderlandsch kapitaal werkt. De conferentie van Nyon, bijeenge roepen door Engeland om maatrege len te beramen, welke een einde kun nen maken aan de zeerooverij, gaat door, desnoods ook zonder deelname van Rome en Berlijn. Zoo heeft Enge land het beslist en vele andere landen zijn het over de juistheid van deze beslissing roerend eens. Wat men in Londen wenscht, is voor alles een einde te maken aan bet handwerk der piraten, die de Middellandsche Zee bedreigen, onafhankelijk van de vraag tegen wie deze barbaarsche actie ge richt is. En men is vast van plan dit keer zijn wil wet te doen worden. Moskou heeft het daarbij aan Enge land niet gemakkelijk gemaakt Toen men in Londen reeds vrijwel zeker was van de deelname van Italië aan de conferentie, richtte de Russische ambassadeur te Rome in opdracht van zijn regeering een protest-nota aan Italië, waarin geprotesteerd werd te enkelen keer mijn eigen naam heb hooren zeggen!.. Wat een stuk van ons leven is er voor ons beiden al verloren gegaan, gedurende al dien tijd, dat wij elkaar niet kendenl Ze las telkens den brief over, terwijl haar de oogen vol tranen schoten, bij de gedachte, dat al de beloften, daarin uitgesproken, door haarzelve vernietigd moesten worden. En of ze nu al berouw had, dat gaf niet veel. Ze stak den geliefden brief bij zich met den schralen troost, dat niets haar althans de vreugde kon benemen, van eens bemind te zijn geweest. Ze ging zitten aan het schrijftafeltje bij het venster, waar dus het volle zon licht op haar bleek, betraand gezichtje viel. Vele brieven begon ze, om ze den een na den ander weer te verscheuren. Waarheidlievend van nature als zij was, vond zij het het afschuwelijk, om te liegen tegenover den man, dien zij bo ven alles lief had. Toch durfde ze niet de waarheid vertellen. Eindelijk schreef ze haastig achtereen en bleef daar dan ook bij; Deze dient om je te zeggen, dat ik nooit de jouwe kan zijn. Vraag er mij niet naar. gen de torpedeering van twee Russi sche schepen door een Italiaansche duikboot. Daarop groote verontwaar diging in Rome, dat heftig ontkende, dat men hier met een Italiaansche duikboot te doen zou hebben en ver klaarde, dat de schuldigen in Valencia zouden zitten. Dit werd in Rome en Berlijn overigens ook bij den aanval op de „Havock" en het Britsche tankschip beweerd, maar buiten Duitsch- land en Italië kan men toch moeilijk aannemen, dat de Spaansche regeering 2eerooverij tegen zichzelve pleegt. Want vast staat In leder geval, dat de actie van de geheimzinnige duikboot of duikbooten in de laatste weken steeds tegen de regeering van Valen cia gericht was. In dit feit moet men ook wel de verklaring van het Russi sche protest in Rome zoeken. Het is niet aan te nemen, dat men zich in Moskou over het algemeen al te druk maakt over een schending van het in ternationale recht, maar in dit geval wil men aan de overtredingen een einde maken om de regeering van Valencia behulpzaam te zijn. In Mos kou vreest men namelijk, dat Italië de te nemen maatregelen in de Middel landsche Zee zoo ondoeltreffend mo gelijk zou willen maken, maar door zijn protest hoopt men nu Italië ter conferentie in een zoo ongunstig mo gelijke positie te manoeuvreeren. Ken- DE ONDERVINDING LEERT MU DIT; RADION-WIT IS NATUURBLEEK-VVIT.' (Ingez. Med.) Ik heb moeilijkheden; maar moelijk- heden vandien aard, dat ik er niemand deelgenoot van kan maken. De eenlge manier, waarop je mij kunt helpen, is, dat je aanvaardt, wat ik zeg, zon der er verder op door te gaan. Ik kan je niet trouwen; nu niet en nooit. Gisteravond wist ik dit niet Vergeef het mij, als je kunt en in ieder geval, vergeet mijl Ik kan je niets zeggen; je geen reden geven; maar met mijn wil zou ik je niet weer willen zien. AILEEN. Het klonk verschrikkelijk hard, maar het was het eenige, dat zij doen kon. Ze durfde er nu ook niet langer over nadenken, maar stak den brief in de enveloppe, schreef er het adres op en belde. Mrs. Brown verscheen en kon haar verrassing niet verbergen over het uiter lijk van miss O'Neal. De brief van Sir Robert moest beantwoord worden, zei ze. Wilt u dezen voor mij naar Dendy Court zen den? Hij zal niet lang wegblijven. Wat scheelt er aan, lieve? riep de huishoudster onwillekeurig Troost u toch: als hij vandaag boos was, dan zal hij morgen dubbel lief voor u wezen. En ze klopte het jonge ding eens nelijk willen de Russen een overeen komst op de conferentie van Nyon onmogelijk maken, wijl zij meenen, dat de onafhankelijke actie, waarmede En geland in dat geval dreigt, veel doel matiger zal zijn en de zeerooverij op grondige wijze den kop zal indrukken. Toch mag men wel verwachten, dat er een overeenkomst tot stand komt, welke werkelijk doeltreffend zal zijn. Want Engeland maakt er geen ge heim van, dat het ditmaal voet bij stuk zal houden en dat het een meer derheid van stemmen voldoende zal achten om zi|n voorstellen uit te voe ren. Zelfs indien Italië en Duitschland ter conferentie verschijnen, wat naar alle waarschijnlijkheid wel het geval zal zijn (het antwoord van Berlijn en Rome wordt heden afgezonden), be schikt Londen dus nog over een meerderheid. Londen is dan ook vol komen in staat ditmaal een diploma tieke overwinning in het conflict over Spanje te behalen. Laat ons hopen, dat het daarvan gebruik maakt en met niets minder genoegen neemt dan een doeltreffende zuiveringsactie. De Duitsche leiders moeten over het antwoord op de Engelsche uitnoo- diging tot deelname aan de conferen tie dit keer in Neurenberg beslissen. Daar wordt het negende congres van de N.S.D.A.P. gehouden, die dit jaar „Partijdag van den Arbeid" heet. De proclamatie van Hitler, die aan het be gin van het congres door gouwleider Wagner werd voorgelezen, bevatte overigens weinig sensationeels. Het belangrijkste was nog, dat Hitier weer eens koloniën eischte, daar hij dit noodig achtte voor de Duitsche voed selvoorziening. Verder werd er nog op gewezen, dat Duitschland geen echte werkloozen meer heeft. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Partijdag ook verder geen verrassingen brengen. Een veel grootere sensatie staat immers voor de deur: het be zoek van Mussolini. Aan het einde van de maand zal de duce naar Ber lijn komen en men treft reeds alle mogelijke voorbereidingen voor een ontvangst, welke schitterender zal zijn dan ooit een vorst in de Duitsche hoofdstad ten deel viel. De Duitsche bladen wijden reeds vele kolommen aan deze gebeurtenis en brengen roerende levensbeschrijvingen van den Italiaanschen heerscher, waarbij zij overigens vergeten te melden, dat Mussolini een van de mannen was, die er aan medewerkten, dat Italië, ondanks het verdrag met Duitschland, In den wereldoorlog de zijde der ge- bemoèdigend op den schouder. Die sympathie deed Alleen uitbarsten; O, zeg maar niets, 't Is niet zijn schuld, maar de mijne. En ze vluchtte ijlings dieper het ver trek in. De taak, om het aan haar broer te vertellen, was niet zoo erg, als ze zich die wel had voorgestvld. Denis kwam binnen, vroolijk en opgewekt als altijd en onmiddellijk trad ze met haar nieuws te voorschijn; vertelde zonder eenige inleiding, dat zij haar besluit van den vorigen avond nog eens in overweging genomen had en dat zij haar verloving met Sir Robert Falloway verbroken had. Denis zette zijn kopje neer, staarde haar een oogenblik aan en vroeg toen; Wat heeft hij misdaan? Niets, antwoordde zij, met de grootste moeite haar tranen bedwingend. Ik... ben veranderd van opvatting. Kijk eens, zei Denis na een korte pauze, 't is jouw zaak en niet de mijne. Ik heb je nooit voor een dwaalster ge houden, maar deze verandering is toch wel wat heel gauw in haar werk gegaan; Dit zeggende trad hij het vertrek uit. zij zag, dat hij verontwaardigd was en wist, dat ieder welmeenend mensch er zoo over denken zou. Den volgenden dag kwam Robert BLAUW BAND:V0L AROMA WIT BAND EXTRA LICHT (Ingez. Med.) alliëerden koos. Men moet er de ar tikelen van den journalist Mussolini uit dien tijd maar eens op nalezen. Ook in het buitenland schenkt men overigens aan dit bezoek veel aandacht, maar al te ongerust maakt men er zich toch niet over. Men kent nu zoo lang zamerhand de methoden van de beide dictatoren wel en ook na hun ontmoe ting zal er in hun houding ten aanzien der verschillende vraagstukken wel geen verandering komen. In het Verre Oosten valt de taaiheid, waarmede de ChineeZen Sjanghai tegen de japaneezen verdedigen, op. Geen der belde strijdende partijen heeft in dit gebied een succes van eenige be teekenis kunnen melden. En voor de Japanners beteekent dit eigenlijk niets minder dan een moreele nederlaag. Overigens bijten de Chlneezen nu ook aan het front van Noord-China wat beter van zich af. Alles wijst er dan ook op, dat het „conflict" officieel wordt er geen oorlog gevoerd dit keer niet zoo spoedig in een voor Japan gunstigen zin zal worden opgelost. In België is de Kamer bijeengekomen om het rapport-De Man over de Na tionale Bank en de uitkeering aan Van Zeeland uit het „gemeenschappelijke potje" te bespreken. De omgeving van het kamergebouw leek wel een bele gerde vesting. Minister Van Zeeland heeft zich overigens op waardige wijze verdedigd tegen de aanvallen van de oppositie. Zijn betoog werd door de meerderheid van de Kamer toegejuicht. Het eind van de zaak zal wel zijn, dat er een motie van vertrouwen wordt aangenomen en dan kan de regeering tenminste haar werk weer rustig voort zetten. terug en spoedde zich naar Rose Cot tage. Verrassing of verbazing was op geen stukken na genoeg, om zijn gevoelens weer te geven. Haat brief had hem met de grootste ontsteltenis vervuld. Hij moest haar dadelijk spreken en haar om een nadere verklaring vragen. Toen mrs. Brown hem ontvangen had met de woorden: „Niet thuis", ijlde hij naar het redactiebureau, in de hoop, daar Aileen's broer aan te treffen. Denis ontving hem met een allerhar telijkst en deelnemend; Kom binnen kerell Sir Robert viel In den haastig-aange schoven stoel als een oud man. Weet je er van? vroeg hij. Zeg toch eens even, wat er gebeurd is? Wat Ik gedaan heb? Ik weet niet; Ik begreep er zelf niets van, toen Alleen zei, dat ze van opvatting veranderd was. En het spijt mij meer, dan ik zeggen kan, want ik mag je zoo graag lijden. Maar waarom ga je niet eens met haar praten? Dat heb ik allereerst getracht, maar zij wilde mij niet ontvangen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1