Uitbreiding der Beurtdienst Uitbreiding der Beurtdienst Officieele Berichten. Firma PIET ROEST JAN ROEST. Sport. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. E. D. KLAASSEN. Gewestelijk Nieuws. Klaasje Allemansverdriet. Ingezonden. Gemengd Nieuws aan Zeeland. Dit was in Mei 1928 en voor velen in Zeeland is dit de lief ste herinnering: hoe de vorstin op den Donderdag de marktdrukte te Mid delburg gadesloeg, eenvoudig zich on der het publiek bewegend; hoe zij in een van Middelburg's oude kerken, waar zooveel Oranjes Goddelijke hulp en bijstand hebben afgesmeekt, de godsdienstoefening bijwoonde; hoe zij „Kinderzorg" bezocht en daarin Haar liefhebbend hart liet spreken. Toen ja toen heeft Zeeland het opnieuw er varen: Haar liefhebbend hart heeft ons allen omvat. Als H.M. na een korte rede, waarin zij Haar dank betuigde voor de wijze waarop Zeeland de nagedachtenis van de Koninklijke Moeder eert, het mo nument onthult, verkeert de spanning in bewondering. De vele honderden die zich in dichte rijen langs de zijden van het plein hebben geschaard, zien het beeld van de Vrouwe, wier edel gelaat van zooveel goedheid en liefde onmiskenbaar de sporen draagt. Dan nadert, als eerste, 's lands Vorstin, die Haar Moeder eert met een bloemen hulde. Ontroerend oogenblik, zwaar aan de herinnering aan hetgeen in deze Vrouw en Moeder verloren werd; ook van stille vreugde om de weten schap, dat dit volk de betreurde moe der zoo lief heeft gehad. Hierna werd door het Zangkoor ge zongen het door den heer Bosdijk gedichte en getoonzette „In memoriam H.M. Koningin Emma". Hierna sprak Jhr. Mr. Quarles van Ufford, als Eere-Voorzitter van het Provinciaal Comité, als volgt: Namens het Comité moge ik Uwe Majesteit eerbiedig dank brengen, dat het U heeft mogen behagen dit mo nument te onthullen. Uwe Majesteit moge er zich van overtuigd houden, dat heel Zeeland het op hoogen prijs heeft gesteld, dat Uwe Majesteit aan deze plechtigheid deze hooge wijding heeft willen geven. En U, Mijnheer de Burgemeester van Middelburg, bied ik, namens het Comité, dit monument aan, in het ver trouwen, dat gij het voor Uwe ge meente zult willien aanvaarden en dat Uwe gemeente steeds voor een waar dig onderhoud van monument en om geving zal willen zorg dragen. In hartelijke woorden dankte de Burgemeester voor dit schoone monu ment aan zijn stad geschonken, en besluit met de woorden: Gaarne geef ik Uwe Majesteit en den Heer Eere-Voorzitter van het Pro vinciaal Comité en in U, Mijnheer de Commissaris, de geheele bevolking van Uwe provincie, en ik weet mij daarbij de tolk van den geheelen Raad, de belofte, dat dit gedenkteeken, waar mee onze stad waarlijk werd verrijkt, de bijzondere zorg en bescherming van het geheele gemeentebestuur van Middelburg zal genieten en de verze kering dat het ook door de ingezete nen van deze gemeente in hooge waarde zal worden gehouden. Hierna werd door ongeveer 80 ver- eenigingen en corporaties kransen en bloemstukken aan den voet van het monument neergelegd, terwijl het mu ziekkorps koraalmuziek liet hooren. Na afloop hiervan nam Hare Majesteit, na zich eenigen tijd met den beeldhouwer de heer Etiene, uit Delft, te hebben onderhouden, af scheid van de autoriteiten en onder de toonen van het Wilhelmus werd per auto de tocht door Middelburg langs de opgestelde honderden ver- eenigingen en duizenden belanstellen- den, aanvaard, om met de gereed staande Koninklijke trein de terugtocht naar het Loo te aanvaarden. Hierna volgde het défilé van alle vereenlgingen langs het monument, waarna hetzelve door de duizenden bezoekers werd aanschouwd. En hiermede was de plechtigheid ten einde. UIT DE STAATSCOURANT. Wolhandkrabben bij Duin kerken. Uit Duinkerken komt het bericht dat de geruchten, volgens welke half Augustus wolhandkrabben, de beruch te Japansche zeemonsters, die zooveel schade berokkenen aan den vischstand en de netten, zouden zijn gesignaleerd, maar al te juist Is bevonden. Vrijdag j.l. heeft een visscher er een buitge maakt, die 8 c.m. dik was; zoowel het lijf als de pooten waren dik begroeid en de scharen hielden zoo stevig vast dat de man ze met zijn mes moest afslaan. Vele visschers hebben gecon stateerd dat uit de visch die zij bo ven brengen groote stukken zijn ge beten, men vreest dus een herhaling van de plaag die verleden jaar om dezen tijd de Belgische kust teisterde. (zie advertentie) (Ingez. Med.) GROEDE. Duivensport. Uitslag Algemeene Vlucht Arras op 5 Sept 1937, uitgeschreven door dhr. J. Rofak te Kruisdijk. Prijswinnaars waren: Dusardeijn le, 5e, 34e en 43e; A. Vermeulen 2e, 12e en overduif; W. Pleljte 3e en 14e; Faas Mzn. 4e; Bon- dewel 6e; W. Klaaijsen 7e, 18e, 28e, 31e en 35e; de Velj 8e, 17e, 47e en 51e; J. Wisse 9e, 20e en 25e; J. Steur- rijs 10e; P. Jacobs lie; P. Ghijssels 13e; M. v. d. Broecke 15e; M. Quaars 16e; J. v. Lare 19e; G. Pleijte 21e en 32e; A. de Jonge 22e; P. Huijgh 23e en 26e; Wisse Czn. 24e; Risseeuw 27e; Ver betkmoes 29e, 38e en 41e; M. Visser 30e; A. Visser 33e; J. de Meijer 36e en 42e; J. Rofak 37e; Rookus 39e; A. v. d. Velde 40e; D. Quaars 44e en 48e; Rijkborst 45e; Hamerlinck 46e, 49e en 53e; Dobbelaere 50e; Joz. Pleijte 52e; P. de Poorter 54e. VOETBAL. BIERVLIET. Biervliet Eiland Boys 1—5. De „Eiland Boys" speelden Zondag een vriendschappelijken wedstrijd al hier. Bij de rust hadden de gasten een 1—0 voorsprong. In de tweede helft maakte Biervliet gelijk, doch kort daarna namen de bezoekers opnieuw de leiding. De eindstand was 1—5 in het voordeel van „Eiland Boys". OOSTBURa Zondag werd een wedstrijd gespeeld tusschen Oostburg I en II en IJzendijke I en II De Oostburgers schijnen uit hun winterslaap ontwaakt te zijn want de wedstrijd Oostburg I—IJzendijke I eindigde met 42 en Oostburg II— IJzendijke II eindigde met 1 —0. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 September. Het volgende vonnis werd uitgespro ken: Bedriegelijke bankbreuk: Ch. V., 54 jaar, werkman, wonende te IJzendijke. Uitspraak: 4 mnd. gevangenisstraf. BRESKENS. Over de maand Augustus 1937. GEBOORTEN: 8. Franciscus Johannes Maria, z.v. J. P. van-Leeuwe en B. M. de Marte- laere, 14. Tanny Josina, d.v. J. A. van Gijs en M. J van Peenen. HUWELIJKEN: 19. C. Fleret, j.m., 25 jr. en C. S. de Krijger, 22 jr., J.d. INGEKOMEN: J. de Vos van IJzendijke naar W. 116, E. Seuss van Hoofdplaat naar Zijstraat- Dorpsstraat, M. A. Reijnhoudt van Aardenburg naar Nijverheidsstraat, H. E. van Beekum van Schoondijke naar Spuiplein 9, E. C. Vergouwe van Vlis- singen naar 2e Zandstraat 11, A. I.de Kooker en gezin van 's-Gravenhage naar Papendrecht 5b. VERTROKKEN: P. J. Robesin naar Selzaete, M. T. de Pagter naar Velsen, B. M. Note- baart naar Vllssingen. GROEDE. Maand Augustus 1937. GEBOORTEN: 10. Suzanna Janna, d.v. C. A. Vermeu len en W. S. de Vos. OVERLIJDEN: 2. in het St. Ant. Gesticht te Oost burg Jan van Kerkvoort, 65 jr., echtg. van M. Joris, 24. in het St. Ant. Ge sticht te Oostburg Suzanna J. Vermeu len, oud 14 dagen, d.v. C. A. Ver meulen en W. S. de Vos. HUWELIJKEN: 26. A. L. B. de Wispelaere, 22 jr. J.m. en A. M. S. Ras, 19 jr., j.d. INGEKOMEN: A. B. L. de Wispelaere van Schoon dijke. VERTROKKEN: J. Herman naar Amsterdam, S. M. van Dierendonck raar Oostburg. SCHOONDIJKE. Augustus 1937. GEBOORTEN: 27. Walter P. B.. z.v. C. de School meester en E. C. de Neve HUWELIJKEN: 25. E. M. van der Heijden, 26 jr., j.m., wonende te Oostburg en J. P. M. Uijtdewilligen. 23 jr., j.d.; 26. P. J. van Daele, 28 jr., j.m., wonende te IJzendijke en M. R. de Wever, 25 jr., j.d.; 26. A. B. de Wever, 23 jr., j.m. en I. A. Tournois, 21 jr., j.d. OVERLEDEN: 15. P. M. Simpelaar, 61 jaar, echt- genoote van J. D. van den Broeke; 21 E. J. Contant, 73 jaar, ongehuwd; 21. A. E. Deunink, 83 jaar, ongehuwd. INGEKOMEN: P. J. Leenhouts en echtgenoote van Groede. VERTROKKEN: H. E. A. van Beekum naar Breskens; L. Deij en vrouw naar Terneuzen; A. H. de Smidt naar Krabbendijke; A. M Leenhouts naar Terneuzen; S. de Hullu naar Middelburg; J. P. Seen naar Ned. O. Indiê; S. Scheele naar Zaamslag; A. B. L. de Wispelaere naar Groede. IJZENDIJKE. Over Augustus. GEBOORTEN: 2. Johan, z.v. H. Torbijn en Joh. A. Swartelé; 20. Theo, z.v. Cam. de Looze en L. M. Voorenberghe; 21. Ferdinand Jac., z.v. P. J. de Boevere en M. H. Wijffels; André C„ z.v. Th. F. Swar telé en L- V. de Boever; 28. Antoin P., z.v. Joz. Onghenae en M. A. Maen- hout. GEHUWD: 12. Aug. Notschaele, 26 jr., jr. en Em. L. Marteijn, 27 jr., j.d. OVERLEDEN: 7. L. Mullaert, 85 jaar, weduwnaar van M. L. v.d. Hemel; 23. A. W. Ver sprille, 68 jaar, weduwnaar van J. P. de Rooy. INGEKOMEN: H. H. van Canneijt van Ginneken en Rovel; J. S. M. du Puij van Dongen; M. R. Zenner van Gent (B.); Em. G. Swartelé van Biervliet; A. A. Minnaert van Biervliet; M. A. C. de Meijer van Oudenborch. VERTROKKEN: Em. G. Swartelé naar Biervliet; Eug. van Damme naar Bouchaute (B,); Em. Wille, Aardenburg; E. de Burck naar Caprycke; A. de Reu naar Biervliet; G. Aerts naar Vlissingen; S. Steenaert naar Selzaete; A. C. Cous en echtg naar Humbeek (B). (zie advertentie) (Ingez. Med.) SINT KRUIS. Brand. Door onbekende oorzaak is Zater dagavond brand ontstaan in een drie tal hooi- en s'rooschelven van den land bouwer A Beun. Deze hopen stonden in de onmid dellijke nabijheid van enkele schuren, zoodat het wonder is, dat het bij die schelven gebleven is. De windstilte is oorzaak dat de brand niet naar de schuren oversloeg; dan toch zou er een groote brand ontstaan zijn. De schelven brandden geheel uit. HOOFDPLAAT. Lezing met lichtbeelden. Zondag 5 September hield de Z. E. Heer Arm. de Caluwé een lezing met lichtbeelden over Rusland; in de zaal van het patronaat der Eerwaarde Zus ters. De belangstelling hiervoor was zeer groot Gevallen. De slagersvrouw B. v. d. Am. strui kelde over een opstaande rand en kwam met haar hoofd tegen een scherp ijzeren hek terecht. Ze liep hierbij een grote snijwonde aan het hoofd op en moest onmiddellijk de hulp van een dokter inroepen. 73. Midden op de markt stond een ou- derwetsche doedelzakspeler, die daar stond te blazen dat 't een lust was. Die kreeg opeens peper in zijn neus, juist op het oogenblik dat hij héél hard stond te blazen. Door de peper moest hij tegelijkertijd niezen, zoodat hij op eens zóó hard blies, dat de heele doe delzak door midden knapte. CADZAND. Loos alarm. Het waarachtige verhaal van een ver drinking maar met gelukkigen afloop. De hotelhouder B zou Vrijdag een bad gaan nemen, ging daarom naar het strand en kleedde zich uit. In zijn bad pak gestoken kreeg bij lust om een rit te gaan maken met een der paarden op het strand Daar hij na een gerui- men tijd niet terug kwam en zijn klee- ren altijd nog op het strand lagen werd het vermoeden geopperd, dat hij ver dronken was. Het werd een opwin dende scène, met gevolg, dat men aan het dreggen ging. Evenwel zonder re sultaat. De familie werd gewaarschuwd, ja zelfs de reddingsboot alhier werd in het werk gesteld. Evenwel zonder re sultaat, maar toch bracht het verade ming, want de ruiter in zijn badpak dit bespeurende uit de verte, kwam spoor slags aangereden om te vernemen wat er gaande was. Tableau. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De onverzorgde ouden van dagen. Hoe komt het, vragen velen zich af, dat In een tijd als deze, waar toch alles op losse schroeven staat, nieuwe leuzen oude vervangen, de leus van het staatspensioen, d.w.z. een betere en meer afdoende verzorging van den ouderdom, zich niet alleen handhaaft, maar met onverzwakte kracht zich op den voorgrond blijft dringen? Er is ongetwijfeld antwoord te ge ven op deze vraag. Daar is wel in de eerste plaats het groeiend besef van de zedelijke en moreele noodzaak van afdoende maat regelen voor onze ouden van dagen. Mr. J. Domela Nieuwenhuis schreef in het Christelijk Historisch verkiezings nummer-1937, over de overeenkomst tusschen Denemarken en ons land o.a „De bevolking is er (in Denemar ken) beter ontwikkeld, dank zij Grunt- vig, een orthodox Lutersche Bis schop, die 100 jaren geleden zich ten doel stelde de bevolking be schaving en niet alleen kennis bij te brengen, iets waaraan in Ne derland nog bijna geen aandacht wordt geschonken" Wij laten deze uitspraak voor teke ning van den schrijver, maar wijzen in dit verband op het merkwaardige feit, dat Denemarken reeds t en-iallen jaren geleden het staatspensioen heeft ingevoerd en zélfs van plan is om binnenkort den pensioengerechtigden leeftijd van 65 jaar te verlagen tot 60 jaar. En nu is er inderdaad een héél oud gezegde, dat het beschav ngspell eener samenleving kan worden afgemeten naar de mate waarin en de wijze waarop, de ouden van dagen worden verzorgd. Zoodat het inderdaad wel waar kan zijn wat de heer Domela Nieuwen huis hierboven schreef, want Neder land kent wel een oudeidomsverzor- ging, maar zoo onvoldoende, zoo on toereikend en z°o vol practische mis lukking, dat de vraag door ons zou kunnen worden gesteld: Zou het aan die meerdere beschaving van Dene marken ook te danken zijn dat dit land reeds jaren lang afdoende zorg voor zijn ouden van dagen heeft, of is het gevolg van onze mindere beschaving dat Nederland nog niet het afdoende en rechtvaardige middel 74. 't Oude vrouwtje had meteen genoeg van Klaasje Allemansverdriet en stuur de hem de straat op. Lusteloos slen terde Klaasje voort totdat hij het strand bereikte waar hij een strandkarretje zag staan. „Wacht eens", dacht Klaasje, „daar is wel 't een en ander mee te begin- van de ouderdomsverzorging, het staats pensioen, heeft? Intusschen kan worden geconstateerd, dat er nood is in tal van gezinnen van duizenden oude werkers, maar niet minder in de gezinnen van de duizenden kleine werkers in het z.g. vrije bedrijf, die ondanks harden ar beid, in omstandigheden verkeeren, die ons begrip ver te boven gaat. Er is geen groep in onze samenle ving die in zulk een sterke mate ge bukt gaat onder de nood .Ier tijden als de groote groep van kleine zelf standigen in stad en platteland. Het kleine boertje, de pachter, de tuinder, het schoenmakertje en de hard werkende kleermaker en last not least, onze oude moeders, de groep dieniet kon plakken en zich verzekeren van wege de financieels kosten die er aan waren verbonden I Zij zullen straks, en ze zijn er nu reeds tot een getal dat in de vele tienduizenden loopt, onver zorgd zijn, uitgesloten van iedere so ciale ouderdomsmaatregel. Op zich zelf is het reeds een ellen dig verschijnsel arm te zijn wanneer men ondanks harden arbeid maar steeds in kommervolle omstandigheden leeft. Maar erger, duizend maal erger is het, wanneer de haren grijzen, de spieren verslappen. Omdat dan de ge dachte aan het oud worden, het niet meer kunnen werken èn het armbe stuur, synoniem worden, een spook beeld gelijk I Het zijn deze en andere omstandig heden die den eisch van het staats pensioen op den voorgrond doen blij ven en daarom zeggen wij, omdat we practisch en met beide voeten op den beganen grond willen blijven, NIET: wij schaffen de gedeeltelijk mislukte verzekering af en voeren staatspensioen onmiddellijk in. Dat onmogelijke wenscht niemand onzer. Er zijn ook andere zijden aan het sociale verzekerings systeem welke we niet zouden willen en kunnen missen, maar wel is de ur gentie groot om thans, aan de voor avond van het opmaken der troon rede, te gewagen van het verlangen om tegemoet te komen aan den nood der tienduizenden uitgeslotenen. Een nood die méér dan urgent is en die geen uitstel meer kan velen. Gr. Th. Een stad waar de tijd heeft stil gestaan. Men heeft een S'ad „ont dekt" schrijft het Parijsche blad „Ce Soir", die zich verzet heeft tegen alle technische uitvindingen van de laatste 40 jaar omdat de bewoners zeggen ge lukkiger te leven op ouderwetsche wijze. Natuurlijk ligt zij in Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden en heet Collins. Dat stadje, gelegen op een heuvel in den staat Tennessee telt 2000 inwoners, allen afstammelingen van puriteinsche immigranten, die een strenge levenswijze volgen. Men heeft er geen enkele auto, en radio, telefoon en bioscoop zijn er evenzeer onbekend. Maar nu de stad is ontdekt, komen er zooveel nieuwsgierigen per auto kijken, dat men in CoÖins eenparkeer plaats heeft moeten maken. Boerderij afgebrand. Zaterdag middag is te Westerbroek, gemeente Hoogezand, de boerderij van C. W. van Dammen afgebrand. Niets kon worden gered. De oorzaak is koren- broei. Alles was verzekerd. Auto tegen tram gereden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2