BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Onthulling Koningin Emma- monument te Middelburg. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 0! die zenuwhoofdpijn! 46ste Jaargang Dinsdag 7 September 1937 Nummer 4268 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar f 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 3®ttieexi\e ^tesVetv^ De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat ingevolge artikel 3 van het Bisamratbesluit 1937 de gebruikers van een perceel, waaronder begrepen de gene die op dat perceel jaagt of vischt, indien hij daarop de aanwezigheid van de bisamrat vaststelt of vermoedt, verplicht is daarvan onmiddellijk aan hem kennis te geven. De Burgemeester voornoemd: J. P. DROST. Terug naar de oude wapens, -Ct- De infanterie als kern van het leger, als het element, dat overal in. aanval en verdediging de beslissing brengt, de cavalerie als bewegelijke troep, die snel en verrassend op critieke oogenblikken in de waagschaal kan worden gewor pen en de artiller.e als vèrreikend wa pen met groote uitwerking vormen sinds duizenden jaren den vasten stam van ieder leger. De motor scheen een omwenteling te brengen. Zijn geestdriftige aanhan gers, de Engelschen Liddei, Hart en Fuller, de Franschman Camon en de Italiaan Douhet zagen den toekomsti- gen oorlog als een reeks enorme slagen tusschen vliegtuigen en tanks. Zij voor spelden, dat vliegtuigen en tanks ge makkelijk over de vestinggordels aan de grenzen zouden kunr.en komen, om dan door plotselinge aanvallen op de levenscentta van den vijand en door de verhindering van de militaire en economische mobiliseering het weer standsvermogen van den tegenstander te breken, nog voordat de oude wapens tot den opmarsch zouden gereed zijn. Een grondig onderzoek van de er varingen, in de laatste en nog voort durende oorlogen opgedaan, heeft dit geloof sterk geschokt. Sinds de i nieu wen wapens hun voornaamste troef: de verrassing uit den hand genomen was, begon hun nimbus te verdwijnen. Tank- en luchtafweer bleken niet tot 18. 0 Ze leunde achterover in haar stoel en keek het jonge meisje aan, met groote onbeschaamdheid. Ik was verloofd met den broer van Sir Robert; nu logeer ik bij zijn moeder en zuster en ik zou toch niet kunnen toelaten, dat die in verwikke lingen raakte met een vrouw, die van een snoode misdaad verdacht wordt. Alleen zag nu aschgrauw van schrik en hijgde, met smeekend handgebaar: Ik heb het niet gedaan; ik wist er niets van 1 Katinka haalde de schouders op. Dat zegt u nu. Maar kunt u het bewijzen 7 Persoonlijk wensch ik u geen leed toe, maar laat ik u vertellen, hoe Ik het bewijs heb, dat u daar geweest is. Het briefje, dat ik u gegeven had. werd niet in mijn Bat, maar in die an dere gevonden. Mijn gedienstige en ik, wij weten dit allebei. Als u mij die papieren geeft en op uw woord van eer belooft, dat u sir Robert Falioway de onmogelijkheden te behooren. En op het oogenbiik weet men, dat vlieg tuigen en tanks wel weten te veroveren, maar dat zij het veroverde op den duur niet kunnen vasthouden. Men werpt deze wapens daarom nog niet bij het v.ud roest. Integendeel, men erkent, dat zij een groote waarde bezitten als aanvulling en steun voor de oude wa pens, maar daarbij geeft men tevens toe, dat niet het een of andere wapen, maar slechts alle wapens tezamen de overwinning kunnen brengen. Derhalve stelt men bewust de oude wapens weer op oen voorgrond. De Franschen zingen hun lof. Mussolini en de Duitschers doen hetzelfde en de Kus ontbreekt niel. Zij allen zijn het er over eens, dat de infanterie de mo- reele ruggegraat van het leger vormt. Een leger is zoo goed of zoo slecht als zijn infanterie. In dit tijdperk van hoogontwikkelde wapentechniek is de beteekenis en waarde der infanterie nog gestegen. Men rust haar ter ver- steiking met wapens van allerlei aard uit: met lichte en zware machinege weren, met infanteriegeschut, mijnen- werpers en tankafweergeschut. Het in fante rie-regiment is op het oogenbiik een gemengde afdeeling van alle wapens geworden en dit eiseht van de soldaten een groot militair kunnen. Vandaar dat men ook in Nederland behoefte gevoelt aan een iangeren opleidingstijd voor den infanterist. Interessant is in dit opzicht nog de bijzonderheid, dat b.v. in Rusland een infanterie-regiment over een twaalftal verschillende eenhe den beschikt. Het begrip cavallerie vat men op het oogenbiik ruimer op. Men verstaat daaronder alle bewegelijke, bereden of gemotoriseerde troepen, die in den strijd de taak van de cavallerie van vroeger hebben overgenomen. Het paard is daarbij geenszins geheel op den achter grond geraakt. Men weet, dat gemo toriseerde verbanden sneller zijn dan ruitertroepen, maar tevens heett men ingezien, dat het paard gemakkelijker bepaalde terreinmoeilijkheden overwint en ook niet, gemotoriseerde eenheden aan bereden troepen toe te voegen. De artillerie was misschien na den wereldoorlog het meest op den achter grond geraakt. Men meende, dat de bommenwerpers en tanks dit wapen gemakke[ijkonschadelijkzoudenkunnen maken. Men bleef te veel vasthouden aan de gedachte van den stellingoorlog. Maar ook daarin is verandering ge komen Men waerdeert met het Fran- sche .Voorschrift voor de groote Een heden, de artillerie weer als het „wa niet meer zien zult, totaal met hem zult breken, begrijpt u, dan zal ik het vinden van het briefje vergeten en zult u veilig zijn. Ik heb de papieren nietherhaal de Aileen. En hem opgeven7 O, maar dat kan ik niet I Ze verborg het gelaat in de handen en snikte. Katinka stond op. Neen Nu, dan is dit dus af gehandeld en dien ik morgen mijn aan klacht bij de politie in. Alleen trilde over al haar leden. Ik zal trachtenzei ze. Geef mij tijd. Katinka trok langzaam haar hand schoenen aan en sprak koud: Ik zal u een week geven. Natuur lijk zult u geen melding maken van mijn bezoek tegenover Sir Robert. Tot ziens, miss O'Neal. Met langzame schreden trad zij naar de deur, terwijl haar oogen schitterden van triomf. Twee vliegen in één k[ap I pre velde ze in zichzelve. Het jonge meisje knielde bij het vuur, met gevouwen handen, en een vreem den blik in de oogen. Ze was radeloos en vreesde ook redeloos te worden, zóó verslagen voelde ze zich onder dit verdriet. pen van het machtigste en meest aan houdende vuur Men ziet in, dat de legerleiding dit wapen spoedig van het eene zwaartepunt van den strijd naar het andere kan verschuiven en desge- wenscht ook over een groote ruimte kan verspreiden. Men rust de artillerie op het oogen- b ik met allerlei modern materiaal uit. Met het maar-raak-schieten van den wereldoorlog, dat tonnen munitie ver slond, is het wellicht gedaan, wijl de nieuwe meet- en observatie-instrumen ten veel verbeterd zijn. De wedergeboorte der oude wapens beteekent dan ook geen stap naar ach teren, maar een vooruitgang. Men wil het oude behouden, wanneer zulks in overeenstemming is met de moderne ontwikkeling der techniek en wil van het nieuwe gebiuik maken, waar het het oude aan kracht overtreft. Toenemende belangstelling voor onze West-Indische Koloniën De directeur van het Bureau voor Handelsinlichtingen schrijft ons: Waar het de wensch is van de Re- geeringom onze West-Indische gebieds- deelen tot grooter bloei te brengen, daarbij rekenende op den onontbeer- lijken steun van het particulier initia tief, heeft het Bureaj voor Handelsin lichtingen besloten, in samenwerking met de West-Indische Kamer, binnen afzienbaren tijd de vierde uitgave te doen verschijnen van het HANDELS- ADRESóOEK voor NEDERLANDSCH WEST-1ND1Ë. De instemming, waarmede de vori ge uitgaven van dit adresboek door den Nederlandschen handel werden begroet, de toezegging van de Gouverneurs van Suriname en Curacao, de medewerking van officieele instanties ter plaatse, de belangstelling voor West-lndië, die le vendiger wordt naarmate men zich de beteekenis van onze West-Indische ko loniën meer bewust wordt, deden de wenschelijkheid ontstaan aan het Adres boek een belangrijke uitbreiding te ge ven. Behalve handelsadressen, banken, Kamers Stoomvaartlijnen, plantages zal deze nieuwe uitgave bevatten: Lijsten van Besturen en Ambtenaren; Koloni ale Vereenigingen en Lichamen met verwijzing naar de betreffende publi caties, resp. Gouvernementsbladen; kort overzicht van de bestaande scholen; opgave van verschillende belastingen, etc., etc. HOOFDSTUK VIII. Hoe Aileen ooit den vreeselijken dag die volgde, doorkwam, begreep ze zelve niec. Heel de wereld was in de duister nis der wanhoop gehuld. Ja: haar zon was ondergegaan, om nooit meer op te komen. Al haar geluk was haar met één slag weer afgenomen en dit alles nog wel door haar eigen schuld. Waar om had zij dien avond toch ook zoo dwaas gedaan 7 Nu, in het volle dag licht, leek het haar onbegrijpelijk. Maar nu moest zij ook verborgen houden, al wat er gebeurd was, voor haar broer en voor den man. dien zij lief had en dien zij nu weer moest opgeven. Anna Katinka's macht, om dit alles te doen. In twijfel te trekken, was nooit bij haar opgekomen; zoomin als ze zich reken schap had gegeven van het verlangen van de danseres, om de papieren te bemachtigen en haar te scheiden van haar verloofde. Slechts twee dingen stonden bij haar vast: de noodzakelijk heid om het verschrikkelijk geheim vóór zich te houden en om die strenge rtchtster zoo stipt mogelijk te gehoor zamen. Ieder oogenbiik zou Robert kunnen komen en wat moest zij hem dan zeg gen 7 Ze wilde hem niet zien; dit was tenminste nog de eenige manier I Hem Deze vierde uitgave kan tegen het einde van dit jaar worden tegemoet gezien en zal voor velen, wier belangen een goeden kijk op de beteekenis van Ned West-lndië behoeft, een nuttigen gids blijken te zijn. Ruim 13 jaren was het geleden dat H.M. de Koningin in Middelburg was geweest. Geen wonder dus dat men, ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Hare Majesteits Koninklijke Moeder, zoo enthousiast was de Koningin weder in hun mid den te zien. Maar niet alleen Middelburg, geheel Zeeland was opgetogen. Ook Hulst heeft het groote voorrecht gehad 's morgens de Landsvrouwe binnen hare veste te mogen begroeten, bij gelegenheid der tentoonstelling. Met de Koninklijke trein te Krui- ningen aangekomen, werd Zij aldaar door duizenden menschen begroet. Terwijl de schoolkinderen Haar een lied toezongen, werden Haar door een klein meisje en klein jongetje in Zeeuwsch costuum bloemen aangebo den. Na begroeting door den Commissaris der Koningin, jhr. Quarles van Ufford, werd Zij door den Burgemeester van Ktuiningen welkom geheeten op Zee- lands bodem. Hierna werd met de gereedstaande auto's naar Hansweert gereden om met de Prov. boot over te steken naar Walsoorden. Onder een stralende zon werd dit boottochtje volbracht en zette H. M„ wier gevolg bestond uit haar hofdame Baronesse van Heemstra, Kamerheer Jhr van Teylingen, Graaf Dumaceau, Adju dant Baron Sinxma van Heemstra, Or- donnance-officier jhr Van Lawich van Paps, Adjudant Jhr van Holthe en Jhr Pall von Wiedericht, in Z.-Vlaanderen voet aan wal. Van hier werd met een viertal auto's de tocht voortgezet naar Hulst, om al daar de Landbouwtentoonstelling te be zichtigen. Zij werd aldaar ontvangen door den Voorzitter van het Tentoonstellingsco mité, de heer Cam. Plasschaert. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde anderhalf uur. opgeven was een afschuwelijke kwel ling, maar het was mogelijk; maar om die bewuste papieren te bemachtigen, dit was iets anders. Ze kon er hem toch niet om vragen; zeggen, dat ze tóch van haar waren, na al dien tijd, dien ze er nu overheen had laten gaan 7 Maar hoe ter wereld zou ze die dan in haar bezit krijgen? In dit troosteloos overdenken wesd ze gestoord door mrs. Brown De goede vrouw had haar boodschap pen gedaan en was nu weer zoo op gewekt, als maar immer mogelijk In de hand hield zij een brief. Hiermee is de groom van Dendy Court mij tegengekomen. Hij hoefde niet op antwoord te wachten, omdat zijn heer naar Londen was gegaan; dus heb ik den brief maar van hem over genomen. Zoo kreeg Aileen dus haar eers ten en haar laatsten liefdesbrief. En toch dacht ze niet zoozeer aan den inhoud daarvan, dan wel aan het nieuws, dat zij nu tegelijk daarmee van mrs. Brown had gehoord: Robert was naar Londen. Groote dankbaarheid ver vulde haar hart, dat zij hem tenminste niet zou hoeven te ontmoeten. Ze zou hem schrijven, dat ze van opvatting veranderd was Wat zou hij haar Hierna werd naar Walsoorden terug gereden en de boottocht voortgezet naar Vllssingen. vanwaar per auto naar Middelburg werd gereden om aldaar het Monument van H. M. de Konin gin-Moeder, geschonken door de Zeeuwen, vervaardigd door den beeld houwer Etiene te Delft, en geplaatst op den Dam, te onthullen. Van alle kanten waren duizenden te Middelburg samen gestroomd om van dit schoone gebeuren, getuige te zijn en de Landsvrouwe te zien en te be groeten. Tegen het uur van aankomst waren op den Dam voor ontvangst bijna alle autoriteiten van Zeeland, deputaties van honderden vereenigingen, de laatste voorzien van kransen en bloemen, vereenigd. De Middelburgsche muziekvereeniging speelde vaderlandsche liederen, terwijl in de graanbeurs dames In de verschil lende Zeeuwsche kleederd-achten wa ren opgesteld om welkomstliederen te zingen. Polygoon van Haarlem zorgde voor filmepname, terwijl de N.C.R.V. voor radio-uitzending zorgde. Om drie uur reed de Koninklijke auto voor de tribune, welke tegenover het monument stond opgesteld. Onder het gejuich der duizenden aan wezigen werd Hare Majesteit ontvangen door den Burgemeester van Middel burg, waarna het Muziekcorps het Wil helmus inzette, hetwelk gevolgd werd door het Waldeck Volkslied.. Hierna sprak de heer W. de Graaf, Voorzitter van het plaatselijk comité Hare Majesteit toe, om Haar welkom te heeten en te besluiten met de woor den: Moge dit gedenkteeken, dat door eendrachtige samenwerking is verkre gen, aan het nageslacht getuigen, van de liefde en dankbaarheid der Zeeuwen van wijlen Uwer Majesteits Koninklijke Moeder. Hierna nam de Commissaris der Ko ningin, jhr. Quarles van Ufford, het woord. Hij bracht in herinnering het laat ste bezoek van de Koningin-Moeder maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uiikomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 'Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) wispelturig vinden En toch was dit nog beter, dan dat hij haar ééns ge dagvaard, of misschien veroordeeld zou zien, wegens moord. Langzaam scheurde ze de enveloppe open en las: Dendy Court. Liefste lieveling, Den heelen nacht heb ik wakker gelegen, uitziende naar onze ontmoe ting van vandaag; en nu is mijn hoop de bodem ingeslagen: een brief van mijn zaakwaarnemer heeft mij onver wijld naar de stad opgeroepen. Het is een geldzaak en een paar dagen geleden zou ik er weinig aandacht aan geschonken hebban; maar nu is het voor jou, dus ga ik er onmid dellijk op af, hoe sterk de ver zoeking ook moge zijn, om te blijven en je lief gezichtje te zien, al was het dan ook maat voor een oogenbiik. Ik wil nu rijk zijn voor jou zijn, liefste, om je van alles te kunnen geven, wat je hartje begeert, lk wil je in goudlaken kleeden, ofschoon ik eigenlijk mijn lief veldviooltje toch niet voor iets minder nederigs zou willen ruilenAch, maar jij kunt nooit anders dan lief zijn I iWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1