BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3® we exile Q^vesVexi^ FEUILLETON 3emeetv\e 3voe^e- 46ste Jaargang Vrijdag 3 September 1937 Nummer 4267 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden 1 1 40 Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer IO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat door liet Piovinciaal Co mité de volgende maatregelen zijn ge troffen voor het bezoek van H.M. de Koningin a.rn Middelburg op Maandag 6 September a.s. 1. De vereenigingen uit Breskens staan bij elkaar opgesteld tijdens intocht en vertrek van Hare Majesteit. 2. De vereenigingen moeten zich uiterlijk half twee bevinden op de Rotterdamsche kaai t o. O. I. Huis en plaatsnemen achter het bordje, waarop de naam van onze gemeente staat ver meld. 3. In verband met het groote aantal deelnemers zullen deze opgesteld moe ten staan in rijen van 6. 4. Deze opstelling en ook de volg orde blijven gehandhaafd tijdens de verplaatsing naar het Molenwater (waar Hare Majesteit andermaal passeert) en ook tijdens het défilé. 5. Billijkheidshalve worden op het Molenwater die rijen vóóraan geplaatst, die eerst achteraan stonden en omge keerd. 6. Tijdens het passeeren van Hare Majesteit mogen geen bloemen worden aangeboden. 7. Tijdens het zich verplaatsen der vereenigingen mag niet worden gemu siceerd of gezongen, opdat de ont hullingsplechtigheid ongehinderd kan plaats hebben. 8. Leider van de opstelling en ver plaatsing van de stoet is de hopman der padvinders, dhr. Meijboom (oranje band om rechterarm); hij wordt bijge staan door 18 hulpleiders (rood, wit, blauwe band om rechterarm). 9. Het Comité doet een dringend beroep op aller medewerking, m.a.w. komt stipt op tijd en volgt vlug 17. 0 Aileen vooral voelde zich d ep onder den in iruk van haar schuld. Nu, van morgen moet ik bood schappen dom. miss, en ik durf hem onmogelijk meenemen. Zoudt u dan werkelijk op hem kunn.n letten? Wie weet, wat hg anders weer uithaalt! Alleen beloofde het en Denis was blij, dat hij van den „lastpost' af was, zei hij. toen hij een oogenblik later naar het redactiebureau ging. Met afkeuring in den blik keek hij naar zijn zusje en vroeg: Hoe kom je er nu bij, omcrocus- sen te dragen? Och, ik voelde mij zoo gelukkig en ze doen me denken aan de zonl Hm! Dan Is je zon zeker onder ge gaan. Kijk maar, ze zijn verlept. Met dit achteloos gezegde ging Denis heen en zenuwachtig trok Aileen de bloempjes te voorschijn... |a, ze waren verlept... Nu was zij te dóór en dóór lersch, om niet bijgeloovig te zijn: haar en nauwkeurig de bevelen op van leider en hulpleiders. Indien sommige inwoners alsnog mee willen gaan, bestaat daartoe wel de gelegenheid. De Burgemeester voornoemd: J. P. DROST. 0 Burgemeester en Wethouders van Breskens vragen aanbiedingen voor het afbreken, en opruimen van de afkomende materialen, van de wo ning met aangebouwde schuur aan de Glacis no I alhier, onder de voorwaar den, ter Secretarie te verkrijgen. -0 Herijk van Maten en Gewichten. Gelegenheid wordt gegeven in Hotel De Drie Koningen alhier op Vrijdag 17 September a.s. van 9—12 uur en van 1316 uur voor personen wier na men beginnen met de letters A—Q en op Zaterdag 18 September van 9—12 uur voor de letters R—Z, ijk en herijk te doen plaats vinden. Wekelijksch Overzicht. o Wijd en zijd heeft weer de feestjubel in ons land geklonken. Het lijkt wel, of er in den laatsten tijd haast geen einde aan de feeststemming kan komen! Want nauwelijks was de plechtige en feestelijke overdracht van de Piet Hein achter den rug, of reeds zette de ver jaardag van H. M. de Koningin heel het land weer in feestroes. Dit jaar was de stemming op dezen altijd blijden dag al bijzonder opgewekt, zeker niet het minst in den kring van de Hooge Jarige zelf. En geen wonder. Immers, nadat het in de laatste jaren al stiller en stiller rond den troon was gewor den een stilte die soms iets be klemmends kon hebben vierde H M. de Koningin dit jaar voor het eerst weer Haar verjaardag in een familie- zon was ondergegaan) Ze zette het bou- quetje in het water met trillende vin gers. Dit was immers een slecht voor teeken? Een huivering voer haar dan ook door de leden. Ze deed echter haar best zich niet door bijgeloovige vrees te laten terneer slaan en had haar naaiwerk te voorschijn gehaald, toen de hu'shoudster een dame binnen liet. Ze had echter geen naam genoemd en dus was Aileen wel zeer verrast, toen ze niemand meer of minder voor zich zag, dan de groote danseres, Anna Katinka. Ze was, voor haar doen, zeer een voudig en donker gekleed en droeg een dikke voile, daar zij zeker in het geheel net herkend wilde worden. Met innemenden lach trad zij op miss O'Neal toe en sprak: Ik heb zoojuist gehoord, dat u hier in de buurt was, miss O'Neal. En dit op een toon, zoo hartelijk, of ze zich vooral die gelegenheid niet zou laten ontglippen, om het jonge meisje op te zoeken. Aileen bood haar een stoel. Wat had zij nu ook van Katinka te vreczenl De moord had Immers niet plaats ge had bij Madame op de flat en waarschijn lijk wist zij et niets van. kring en onder omstandigheden, die de feeststemming slechts konden bevorde ren. Ook ditmaal weer genoot Apel doorn de eer, de Jarige in zijn midden te weten en het is dan ook begrijpelijk, dat daar de feestelijkheden een hoogte punt bereikten. De clou van het uit gebreide feestprogramma, dat hier werd afgewerkt, was wel een aubade, waar aan ongeveer 6000 kinderen deelnamen. Het was een alleraardigst gezicht, den onafzienbaren stoet van enthousiaste kinderen naar het Loo te zien opmar- cheeren, waar H. M de Koningin met Haar belde Kinderen en Prins Aschwin op het bordes had plaats genomen, om het gezang van de duizendkoppige kinderschaar aan te hooren. Het was een uitnemend geslaagde zanghulde, waaraan de tallooze deelnemers onge twijfeld lang de prettigste herinnerin gen zullen bewaren. Doch bij deze eene zanghulde is het niet gebleven. De lucht heeft dien zon- nlgen Dinsdag gedaverd van de dui zenden in koor vereenigde stemmen, en van het geschetter der feestfanfares. Zoo vond in Den Haag op het aloude Binnenhof een zeer geslaagde zanghulde plaats van verschillende zangverenigin gen onder leiding van den heer Wierts, terwijl in Rotterdam de Coolsingel ver wonderd lag te luisteren naar de har monieuze klanken van het duizend- stemmig gezang, dat nu deze lucht ver vulde, die anders altijd davert van het «Aft HUISVROUWEN VAN ALLE RANGEN, 'TIS RADION-WIT WAT ZIJ VERLANGEN (Ingez. Med.) Dit bezoek was wel een groote eer; maar nog hoefde zij er niet zoo ver baasd over te zijn, want Katinka had altijd van die vreemde Invallen en ze schren nu eenmaal veel op te hebben met het secretaresje van mrs. Herbert. Hoe maakt u het? vroeg de dan seres op suikerzoeten toon. Weet u nog wel, toen ik u den laatsten keer zag? het was op den ochtend, na datvree- selijk geval op Summerdown Mansions en u viel flauw, terwijl er over gepraat werd. Ik voelde mij altijd eeDigzins schuldig aan uw onwelzijn, omdat het door mij was, dat u dien eenzamen nacht had doorgebracht op numero 6-B. Zij liet een korte, maar toch zeer merkbare pauze tusschen het cijfer en de letter, en haar blik was beteekenis- vol. Aileen kreeg een gevoel, of het bloed haar in de aderen stolde; maar, eer zij nog iets antwoorden kon, was mrs. Brown weer binnengetreden, gereed en gekleed om uit te gaan en met den terrier aan een riempje bij zich. Neem mij niet kwalijk, miss. maat nu moet ik gaanl Als in een droom nam Aileen het diertje van haar over en vlijde zich on middellijk op haar schoot. De danseres wachtte, tot het sluiten geraas en getier van het moderne ver keer. Het zou ons te ver voeren, de vele feestelijkheden, die er hebben plaats gevonden, in den breede op te rommen. Maken wij dus slechts een uitzondering voor de jaarlijksche parade, die ook ditmaal weer onder groote be langstelling van de zijde van het publiek en in tegenwoordigheid van den Mi nister van Defensie en vele hooge gas ten op het Malieveld in de Residentie werd gehouden, doch volstaan wij overigens met te constateeren.dat deze Oranjedinsdag de schoone traditie der Koninginnedagen op waardige wijze heeft voortgezt t. Na den blijden feestdag eischen de plichten ook de Landsvrouwe weer op. Op Maandag 6 September zal H. M. een bezoek brengen aan de landbouw tentoonstelling te Hulst. Vervolgens wordt Middelburg bezocht, waar H.M. het Zeeuwsche gedenkteeken ter na gedachtenis aan wijlen de Koningin- Moeder zal onthullen. Een groote dag dus voor onze altijd min of meer ge ïsoleerd gelegen eilandenprovincie, die echter in Oranjeliefde daarvan is dit gedenkteeken al weet een sprekend bewijs voor geen andere onderdoet. In verband met den gevaarlijken toe stand in het Verre Oosten verdient alles wat met onze Nederlandsch-Indi- sche weermacht verband houdt, onze belangstelling. Telkenmale wanneer deze versterkt wordt met een of meer een heden ls dit dan ook een belangrijke gebeurtenis. Zoo Is het begrijpelijk, dat het vertrek van de vier mijnenvegers naar Indiè begin dezer week te Vlissin- gen groote belangstelling trok. Uitge leide gedaan door H. M. Ms. Brinio aanvaardden de vier oorlogsbodems de reis naar de verre koloniën. Niet alleen van ons land uit wordt van tijd tot tijd de Indische weermacht versterkt, ook in Indië zelf wordt daar aan gewerkt, Zoo is op het Marine- Établissement te Soerabaja de eerste stalen torpedo-motorboot gebouwd, welke voor een commissie van onder zoek aan verschillende proefne mingen zal worden onderworpen. Van den uitslag van dit onderzoek zal het mede afhangen, of verdere torpedo booten in ons land dan wel in Indië zelf zullen worden gebouwd. Van de oorlogsvloot naar de koop vaardijvloot is een voor de hand lig gende stap. Aan boord van de Kota Agoeng, het motorvracht- en passa giersschip van den Rotterdamschen Lloyd, dat zich tusschen Aden en Co lombo bevond, op weg van Rotterdam naar Batavia, ls brand uitgebroken in van de voordeur bewees, dat d e huis houdster weg was. Zijn wij heel alleen? vroeg zij. Ja, antwoordde Aileen zacht. Katinka sloeg nu haar voile geheel terug, zeker met de bedoeling, om haar slachtoffer scherper te kunnen zien. Mooi; dan zullen we dadelijk tot de eigenliike zaak overgaan. Want, ziet u, miss O'Neal, het kon mij niet veel schelen, of u naar 6A ging, op den avond, dat ik u te slapen zond naar mijn flat, die 6B is. Daarom kwam ik niet hier Dat het jonge ding zoo doodsbleek werd, was Katinka bewijs genoeg, dat het schot raak was De typiste was dus toch op de andere flat geweest dit was geen verzinsel van Martino. Mijn bedoeling is het, om te vra gen naar de papieren, die u heeft ge nomen. Ik heb ze niet, klonk Aileen's zwak verzet. De danseres kon den zegevierenden blik in haar oogen haast niet verbergen; het kind zei immers, dat zij de papieren niet had. 21e zei niet, dat ze ze nooit gehad had. Katinka boog zich wat voorover, om het hondje te streelen. Zij wilde zoolang mogelijk den toon van het gesprek maar een der ruimen. Met het oog op het groote ontploffingsgevaar werd een la ding dynamiet over boord geworpen- Luidens het eerste telegram heeft de brand zich gelukkig tot een ruim be perkt, zoodat het schip op eigen kracht de reis naar Colombo kan voortzetten, waar het hedenavond wordt verwacht. Te Zwolle is een ernstig conflict ont staan tusschen de bevrachtingscommis sie aldaar en de vrachtschippers, die voor deze commissie basaltladingen vervoeren. De schippers achten de door de commissie vastgestelde tarieven ten eenenmale onvoldoende. Toen zij ook den vorige week weer een partij basalt kregen te verschepen naar vrij ongun stige gelegen plaatsen, weigerden zij eenparig het vervoer op zich te nemen. Toen zij ook den volgenden dag ble ven weigeren, heeft de bevrachtigings- commissie het besluit genomen, alle bij dit conflict betrokken schippers ten getale van honderd, voor één maand van alle vervoer in Nederland uit te sluiten. De schippers zijn door dit be sluit wel zeer gedupeerd, want zij ont vangen thans ook geen steun. Inmid dels hebben de schippers reeds de huip ingeroepen van hun diverse bonden, die daarop bij monde van hun voor zitters besprekingen hebben gevoerd met de leiding van het bureau Scheep vaart van het departement van Water staat. Deze heeft verklaard, dat de re geering geen beslissing zal nemen, al vorens het rapport van de bevrachti- gingscommissie te hebben ontvangen. Het conflict in het Verre Oosten heeft dezer dagen een verrassing ge bracht in den vorm van het bericht, dat China een niet-aanvalsverdrag heeft gesloten met de Sovjet-Unie. Van Chlneesche zijde heeft men daar bij verklaard, dat men zich bij het huidige conflict met Japan door deze overeenkomst met Rusland in den tug heeft willen dekken. Deze verklaring doet ietwat eigenaardig aan. wijl er in geheel China wel niemand zal zijn, die gelooft, dat Rusland gemeene zaak met Japan zou willen maken. Veel waarschijnlijker ls dan ook de verkla ring, dat China tot dit verdrag heeft besloten om de vele communisten in het Hemelsche Rijk tot een algeheele samenwerking met Nanking in den strijd tegen de Japaneezen te bewegen. Maar van welke zijde men ook overi gens dit verdrag bekijkt, steeds weer komt men tot de conclusie, dat de voordeelen daaraan verbonden meer aan Russischen dan aan Chineeschen kant zijn. Want zeker is, dat de na- luchtig houden. U heeft ze verlegd. Goed; zoekt u ze dan op en geef ze aan mij. Ik zal geen vragen doen, ziet u; maar an deren... konden wél eens meer vragen stellen, dan u beantwoorden wilt. In uw eigen bestwil: volg mijn raad... Wat een alleraardigst hondje! Ze keek even naar den naam op den halsband, leunde toen achterover en vroeg: „Is hij niet van u, miss O'Neal? Sir Robert Falloway heeft 'm 'mij gegeven. De blos, het aarzelend uitspreken van dien naam, deden Katinka alles begrij pen. Dus dit was de dame van de viool tjes... dat arme typistetjel Een wreede trek kwam haar om de lippen; ze liet den halsband los. En heeft Sir Robert u zijn hart eveneens geschonken? vroeg ze smalen de. Ik moet zeggen: u heeft een goed gebruik gemaakt van uw vacantie. Het verlies van de papieren is wel ruim schoots gedekt door de aanwinst van een hondje en een baronet. Een diepe blos vloog Aileen over het gelaat. Waarom spreekt u zoo tegen mij? vroeg zij, terwijl vrees en toorn om den voorrang gestreden. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1