BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. B00M-BL1EK - Breskens Semeexv\e ^tesVexv^ De opleving in de wereldscheepvaart. FEUILLETON Officieele Berichten. Binnenland. 46ste Jaargang Dinsdag 24 Augustus ^1937 Nummer 4264 V ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar t 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN IN 1937. De herijk zal geschieden in het gemeentehuis op: 1 September 1937 voor de letters A—G en voor de Centrale Suiker Mij van 10,30—12,30 en van 13,30—16 uur. 2 September 1937 voor de letters H—N van 10—12,30 en van 13,30— 16 uur. 3 September 1937 voor de letters O—Z van 10-12,30 en van 13,30- 16 uur. In het laatste half jaar heeft de op leving in het wereldscheepvaartverkeer onafgebroken voortgang gevonden met het gevolg dat zelfs schepen in dienst gesteld konden worden, die reeds jaren lang opgelegd waren en die, voordat zij weer in de vaart konden worden gebracht, eerst nog met groote kosten moesten worden opgekalefaterd. Door de sterke stijging van de vrachtprijzen konden echter ook deze kosten, zelfs bij de oudste schepen, in de meeste gevallen nog loonend gemaakt worden. In de meeste landen zijn et dientenge volge op het oogenblik practisch zoo goed als geen opgelegde schepen meer. Wat thans nog in de haven ongebruikt ligt, is, of rijp voor den slooper, zooals het meerendeel van de in de Veree- nigde Staten opgelegde oorlogsschepen, of het wacht op een plaats op de werf om opgeknapt te worden. Daarbij komen nog enkele reserve schepen van de groote stoomvaartmaat schappijen en af en toe nog een schip waarvoor juist geen passende vracht op de markt te vinden is, of waarvoor de reederij hoopt, door het achter te hou den een betere vracht te vinden. Van de groote internationale tankschipvloot 14. 0 Zij had niet graag, dat iemand in de kamer van haar man kwam en wel aller minst deze vrouw 1 Maar ze -wist geen geldig excuus te bedenken, om het te weigeren en ging dös Madame Katinka voor. Het was een klein vertrek, niet al te ordelijk, omdat alles net zoo was blijven liggen, als op den dag, toen Jimmy Rendle onverwacht opgeroepen was. Onwillekeurig was Mary heel koud en uit de hoogte. Ze wees even de telefoon aan en spoedde zich weg. Katinka wachtte, tot ze haar voet stappen niet langer hoorde en belde toen ijlings op. Ze kreeg Emma Watson aan het toestel. Katinka wist niets van haar, dan dat men van haar gesproken had, als een vrouw, die zwijgen kon, en die dan ook betaald werd, om niets te zien en niets te zeggen. De telefoon was niet heel duidelijk. Maar ten slotte hoorde ze toch boven het geraas uit een stem: bijvoorbeeld is bekend, dat slechts een een enkele, kleine tanker is opgelegd, omdat hij na afloop van zijn laatste reis niet onmiddellijk een passende en vol doende winstgevende vracht kon boe ken. Een uitzondering vormen alleen, zoo als reeds gezegd, de Vereenigde Staten en verder ook Fiankrijk. In de V. S. waren op 31 Maart j.l„ den datum van de laatste officleele gegevens, nog 1.214.000 B.R.T. opgelegd. Dit zijn uit sluitend schepen, die ttjdens den wereld oorlog of onmiddellijk daarna in de Vereenigde Staten werden gebouwd, en die, na slechts korten tijd in de vaart te zijn geweest, als onrendabel werden opgelegd en nooit meer hebben dienst gedaan. In de laatste maanden zijn eenige honderdduizenden tonnen van deze schepen voor afbraak en ook voor in dienststelling in buitenlandsche vaart verkocht, zoodat ook daar de opgeleg de tonnage intusschen beslist beneden het millioen moet zijn gedaald. Laat men de in U. S. A. opgelegde sche pen bulten beschouwing, dan komt men volgens een berekening van Lloyds Register tot een tonnage aan op gelegde schepen van 512.000 B.R.T. Ook dit cijfer is nog te hoog, daar in deze berekening voor Duitschland en Griekenland nog verouderde gegevens zijn verwerkt, die al lang niet meer deugen. Volgens mededeelingen van bevoegde zijde, zijn er in Duitschland op het oogenblik' in het geheel geen schepen meer opgelegd, terwijl ook in Griekenland, volgens de jongste gege vens welke van 1 Januari j 1. dateeren, de opgelegde tonnage geheel verdwe nen is. Sedert begin Juli van het vorig jaar is de opgelegde tonnage met rond een derde afgenomen. Nationale Bond Landbouw en Maatschappij Ver. „Adie tegen de bestaande Kalver- teeltregeling". Door bovengenoemden bond is aan Zijne Excellentie den Minister van Eco nomische Zaken te 's-Gravenhage, het volgende adres gezonden: Excellentie, Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, vertegen woordigende de besturen van den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij en de Ver. „Actie tegen de bestaande Ja, Ik ben Emma Watson. Wie is u Anna Katinka. Herinner je je nog, dat eens een dame in mijn flat heeft geslapen, toen Ik er niet was Ze bracht je een briefje van mij, waarin ik je ver- verzocht goed voor haat te zorgen. Waar heb je dat briefje gevonden 7 In de flat van Signor Martino. Ik ben daar eerst gegaan, om te zien, of er ook soms brieven voor hem waren gekomen, terwijl hij weg was. Ben je niet verder gegaan dan den hall 7 Neen. Meer kon ze niet vragen, want ze was uitgeschakeld. Langzaam ging de danseres weer naar haar eigen kamer terug, diep in gedachten. Of haar kameraden misleidden haar, of Alleen O'Neal was eerst in de an dere flat geweest, eer ze de hare had gevonden. En mocht dit zoo wezen, dan bleven twee dingen de vraag: was het een toevallige vergissing; wat had het meisje gezien 7 Blijkbaar had zij tot dusver geen gebruik gemaakt van de pap eren; zelfs al had zij ze in haar bezit. Ineens viel het Katinka in, hoe bleek het jonge ding dien volgenden dag had gezien, en hoe zij flauw was gevallen Kalverteeltregeling", dat zij zich ver oorloven het volgende onder de aan dacht van Uwe Excellentie te brengen. Het wil ondergeteekenden toeschij nen dat, indien U. E. op de hoogte was van de ernstige bezwaren, die er in breede kringen van den boerenstand worden gevoeld tegen het voortbestaan der z.g. kalverteeltbeperking, dit aan leiding voor U. E. zou kunnen zijn tot algeheele opgeffing dezer crisismaatre gel te besluiten. Met het oog op het rechtvaardigheids gevoel, dat ondergeteekenden vertrou wen bij U. E. te vinden, hebben zij gemeend in het kort te moeten wijzen op de mislukking der vorengenoemde beperking eenerzijds en op de steeds grooter wordende onbillijkheden, die uit deze regeling voortvloeien, ander zijds. Zij veroorloven zich U. E. enkele hunner grootste bezwaren tegen deze administratieve beperking kenbaar te maken. Allereerst wijzen zij op het feit, dat de melkproductie in de laatste jaren dus tijdens de invoering der regeling is uitgebreid in plaats van Ingekrompen. Ondergeteekenden schrijven deze uit breiding voor een belangrijk deel mede toe aan de regeling als zoodanig. In de tweede plaats zal de prac- tijk heeft hun standpunt bevestigd MET RADION OP MAANDAGMORGEN IN 'TGEHEEL GEEN WASDAGZORGEN (Ingez. Med.) bij het hooren van het nieuws. Een ding was zeker; ze moest miss O'Neal zien en haar ondervragen. Ze ging aan het schrijftafeltje zitten in haar kamer en begon een vriende lijken brief te schrijven aan mrs. Her bert, waarin ze dan zoo terloops eens het adres zou vragen van de typiste. Maar toen bedacht ze zich, dat de Herbert's op bezoek gingen naar Ame rika; dus moest ze zich op een andere manier zien te helpen. Zij wist. dat de portier van den schouwburg voortdurend de adressen had van den heelen staf; dus zou ze haar kamenier een celegram aan hem laten verzenden. Zij stuurde er het meisje dadelijk mee weg en ging zich toen kleeden voor het diner. Sinds [jaar verblijf in het huis had zij diepen rouw gedragen en geen by- jouterieén. maar nu zou zij daarvan af wijken en tooide zij zich met kostbare diamanten. Lady Falloway keek met afkenren- den blik, toen zij zoo aan tafel ver scheen; maar toch wilde zij er natuur lijk niets van zeggen. Het bericht, dat Anna in dien brief ontvangen had, had haat plotseling een besluit doen nemen. Het was waar, dat zij in Norfolk was gekomen, half met de bedoeling, om den nieuwen baronet een regeling per bedrijf, zooals ge schiedt, nimmer tot een billijke verdee ling kunnen lelden. Gaf dit reeds aan leiding tot vele moeilijkheden in de periode, dat de prijzen van het vee uiterst laag waren, niet minder Is dit het geval nu de veeprijzen aanmerke lijk zijn gestegen, zonder dat ze nog het niveau van de jaren vóór de land bouwcrisis hebben bereikt. Ten derde leidt de huidige regeling tot grove bevoorrechting van een kleine groep, zijnde de stamboekfokkers en de t. b. c.-vrije bedrijven, boven de andere, veel grootere, groep der massa veehouder. In de vierde plaats vormt deze re geling een groot gevaar voor export mogelijkheden in de toekomst, mede doordat het aantal oudere koeien toe neemt, hetgeen ook juist oorzaak is van de grootere melkproductie. Tenslotte blijkt de vleeschpositie dermate in gevaat te zijn een ander motief kunnen ondergeteekenden daar voor niet vinden dat reeds bulten- landsch vleesch met name uit Dene marken, extra wordt ingevoerd. Daar door kan moeilijk worden volgehouden, dat handhaving der beperkingen noo- dig is met het oog op de vleeschpo sitie. Naar het oordeel van ondergetee kenden behoeft voor ontwrichting der vleeschmarkt niet te worden gevreesd, indien gezorgd wordt voor een juiste verhouding tusschen den kostprijs van binnenlandsche voedermiddelen en den aankoopprijs van buitenlandsche voe dermiddelen, gewaakt wordt tegen ver grooting van den invoer van buiten- landsch vleesch en gestreefd wordt naar verkleining van het verschil tusschen groot- en kleinhandelsprijs van het vleesch (met name door verlaging van accijnzen en keurloonen e.d.), waardoor de binnenlandsche consumptie weer op peil kan worden gebracht. Bovendien zou, zoo zulks noodig mocht blijken, door uit de marktneming van kleine overschotten de prijs kunnen worden gestimuleerd. Op grond van een en ander, dringen ondergeteekenden met eerbied, doch met klem aan, op intrekking dezer teelt regeling voor het rundvee, hetgeen af gevaardigden uit hun organisaties gaarne in een mondeling onderhoud nader willen motiveeren. De besturen van; den Nat. Bond Landbouw en Mij. en de ver. „Actie tegen de bestaande Kalver teeltregeling". te trouwen, maar toch zeer goed we tend, dat ze ook wel weer ineens van opvatting kon veranderen. Dat hij niet zou willen, was nooit bij haar opge komen. Die wetenschap, dat enkele papieren zoek waren, die zij had ge meend, dat al lang vernietigd zouden zijn, of in handen van degenen, waar voor zij en haar kameraden ze bestemd hadden, deed haar geheel van opvat ting veranderen. Ze had zoo gerekend op een Hinken wissel, haar aandeel in den buit; want zij had dringend geld noodig. Een huwelijk met Sir Robert Fallo way zou haar veel geld bezorgen Dan stond haar veiligheid op het spel. En die veiligheid kon Robert haat ook bezorgen; want, als zijn vrouw hoefde ze niet langer haar eenigen tegenstan der, Robert's oom, lord Northbury, te duchten, den eersten diplomaat van zijn tijd wiens familietrots zeker toch nog grooter zou zijn, dan zijn verlangen naar eer als staatsman. Ja, het was noodzakelijk geworden, dat ze Robert trouwde; zonder verwijl; en dit zou ze dan ook doen. Ze moest hem meer ontmoeten, maai daar zat 'm juist de moeilijkheid. Ze begreep heel goed, dat hij niet druk komen zou in het huis, waar zijn moeder logeerde. En omgekeerd zou lady Falloway in UIT DE STAATSCOURANT. Bestuurslidmaatschap Crisis- Centrales. De Minister van Economische Zaken heeft het lidmaatschap der Besturen van diverse Crisis-Centrales, dat 1 Sept. a s. zou eindigen, verlengd tot I Sept. 1938. Dit besluit betreft o.m de Geweste lijke Tarwe-Organisatle voor Zeeland te Goes, de Nederlandsche Akkerbouw- Veehouderij en Visscherij Centrale en de Centrale voor Eieren en Pluimvee. Hulp voor het kleine boerenbedrijf. In verband met den moeilijken toe stand, waarin het kleine boerenbedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen en de verschillende bijzondere rege lingen, die voor het kleine bedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunnen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden datum als grondgebruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk indi- vidueele, voorlichting de rationalisatie van dit soort bedrijven zooveel moge lijk te bevorderen Het is gebleken, dat hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze rationalisatie in den regel achter wege bleef, omtant de contante midde len ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zooveel noodig met overheidshulp deze kleine boeren In het bijzonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen zijn, teneinde hen aldus in de ge legenheid te stellen het geld te ver dienen, dat noodzakelijk Is voor de rationalisatie van het bedrijf. Als basis voor dezen steun zal die nen de bestaande steunregeling en wel in dien zin, dat aan den kleinen boer voor zijn arbeid op het bedrijf zelf een bedrag zal worden uitgekeerd, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen een werklooze aan steun ont vangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens be paalde normen uit zijn bedrijf ontvangt. Het uit te keeren bedrag zal in den het geheel niet naar Dendy Court gaan. En van mrs. Rendle kon ze ook niet veel steun verwachten, om het hart van haar broer te winnen, want ze voelde wel degelijk, dat Mary haar niet goed kon uitstaan. Ze zat bevallig achterover geleund in een makkelijken stoel naar het pla fond te turen, zooals ze altijd deed, als ze diep In gedachten was. En toen ze den blik weet wat zakken liet, ont moette zij onverwacht den afkeurenden blik van lady Falloway; en, daar zij in den grond van haar hart die minach ting niet dragen kon, verloor ze allen eerbied voor de oude dame uit het oog. Spottend zei ze: Het is wat saai voor ons, vrouwen, zoo onder elkaar. Vindt u niet, lady Falloway 7 Mrs. Rendle, we moesten dien aatdigen broer van u eens hier zien te krijgen, om ons wat op te vroo- lljken 1 Mary antwoordde verontwaardigd: Een huis, waar rouw gedreven wordt, is in den regel niet zoo heel vroolijk I Ik kan nu toch moeilijk hier al gasten ontvangen, ofschoon het mij spijt, dat u het zoo saai vindt, ma dame Katinka. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1