De doodslag ie Groede. Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Rechtszaken. Sport. Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws RETRANCHEMENT. Bedankt. De candidaat voor de Ned. Herv. Kerk, A. Donker te Alphen a/d Rijn, heeft voor deze gemeente bedankt. BRESKENS. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor de akte Engelsch L.O. de heer J. J. Scheerens alhier. OOSTBURG. Bij de gehouden examens der modevakscholen te Breda, slaagden voor coupeuse de dames: J. Dirks, Breskens; J. Huizen, Sluis; M. de Koeier, Aardenburg; D. Diele- man. Oostburg, en voor costumièrede dames: M. Giljam, IJzendijke; M. Leenhouts, Biervliet en T. v. Houte, Biervliet. BIERVLIET. Geslaagd voor het Ensaid diploma leerares mej. C. Dingemanse, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 Augustus 1937. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet 11,— uur dhr B. de Jager, Godsdienstonderw., Kapelle. Oostburfi 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10 uur Ds. van IJperen. IJzendijke 10,— uur Ds. Castelein. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. G roede 9,30 uur dhr B. de Jager, Godsdienstonderw., Kapelle. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Dr J. A. Rust, Evang. Luth. Pred. te Utrecht. sche Visscherij Centrale den Heer P. J. F. van Leeuwen en tot leden van de subcommissie voor den groothandel in zeevisch bij deze Centrale de Heeren C. Heykoop Jr. en P. Jongejans, allen te IJmuiden. Besmettelijke Ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten bedroeg in de afgeloopen week in ons district 1 (vorige opgave even eens 1) nl. een roodvonk patient te Schoondijke. Inwisseling postzegels. De Directeur Generaal der Posterijen enz. maakt bekend dat in verband met de op 1 September ingaande tariefs verlaging gelegenheid tot Inwisseling bestaat van gave en ongeschonden postzegels van 6 en 21 cents en brief kaarten van 5 en 10 ct, tegen zegels van resp. 5 en 20 en briefkaarten van 4 en 8 ets, met verrekening van het overschietend bedrag aan geld. Deze gelegenheid Is opengesteld toten met 31 October 1937. Voor bij het publiek voorhanden zijnde arbeidslijsten met aangehechten briefkaart van 5 cents wordt tot en met 31 Augustus 1937 bij inwisseling 10 cents terugbetaald. Na dien datum zul len zoodanige briefkaarten slechts een waarde van 4 cents hebben. Maatregelen voor het slagersbedrijf. De toestand in het slagersbedrijf heeft den minister van economische zaken aanleiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van economische zaken is van den middenstandsraad een voorstel ingekomen, om krachtens art. 1, lid 5, van de Vestigingswet klein bedrijf 1937, te komen tot een zg. sper tijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de mi nister, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het slagersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van de totstandkoming van vestigingseischen, te voorkomen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slagerijen nog vergrooten. j De tekst van de ministerieele be schikking luidt als volgt: 1. Het is verboden, een inrichting, waarin het slagersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te ves tigen zonder vergunning van den mi nister van economische zaken. 2. Onder de uitoefening van het slagersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikkingen verstaan het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek geschikt maken, of het aan het publiek verkoopen van versch of bevroren vleesch van runderen, var kens, schapen of paarden. De crisisheffing op vleesch tot 5 pCt. verlaagd. Voorts heeft de minister besloten, de crisisheffing op het vleesch van 10 tot 5 pCt. te verlagen Overwogen is, de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke af schaffing zou in strijd zijn geweest met een voldoende voorzichtig financieel beheer van het Landbouwcrisisfonds. De minister heeft gemeend, deze ver laging te moeten aanbrengen, teneinde aan het bedrijf zooveel mogelijk tegemoet te komen. Blijven de financiën van het Landbouwcrisisfonds zich gunstig ontwikkelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pet. nog zullen kunnen wor den afgeschaft. Arbeid in broodbakkerijen. De minister van sociale zaken heeft toegestaan dat in verbard met de vie ring van den verjaardag van de Ko ningin in broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Dinsdag 31 Augustus om 3 uur des voormiddags met den bakkersar- beid wordt aangevangen. Bovendien mag op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen Boekbespreking. Bij de drukkerij „Helmond" verscheen in de Serie Menko het mooie verhaal voor jongens en meisjes: „Menko als Vliegenier". Op spannende wijze worden de ver dere lotgevallen van Menko op zijn zwerftocht door Nederland verteld. 0 Het Augustus-nummer van „De Wan delaar", uitgave A. G. Schoonderbeek te Laten, bevat weder een schat van artikelen over het leven in de natuur. A. Stolk schrijft een artikel over: „Het roode Paradijs"-, Jul. Terlingen schrijft een en ander over: „Een stervend be roep", de Kruidenzoekers. „Tropische Vlinders" is het vervolg verhaal van Derksen. J. de Groot schrijft ons Forellen kweeken"-, G. Aalbersberg over: „Jeugdherbergen"terwijl A. Leef- lang een artikel schrijft: „Rondom Cad- zand-Havenmet mooie foto's, naar schilderijen. 0 Lanne van Havelte. „Het complot" Ingen. f 1.20. Geb. f 1.90. Uitgave: Van Holkema Warendorff, Amsterdam In dit mooie kinderboek maken wij kennis met de familie Berends, moeder met drie opgeschoten kinderen, die kattekwaad uithalen en luidruchtig zijn. Wat moeder hiermede heeft te stel len om die in het goede spoor te hou den, nu zij na vaders dood van Hil versum in Rotterdam zijn gaan wonen in een minder gunstige buurt, wordt op boeiende wijze beschreven. Als dan een schoolgaand jongmensch als huisgenoot komt inwonen moeten zij zich inbinden en beschaafde manle ren aannemen, want voor de nieuwe huisgenoot was per advertentie inwo ning gevraagd in een beschaafd gezin. Vele verwikkelingen volgen nu. Het is een zeer mooi kinderboek, dat ook door de grooteren met genoegen gelezen zal worden. 0 Adolf Buyssens „De kleine Bloemen tuin". Prijs 18 franken. Uitg. A. de Boeck, Brussel. Dit is een prachtig en metzorg samenge steld handboek voor Bloemenliefheb bers die een kleine tuin bezitten. Hoofdzakelijk wordt hierin beschre ven het kweeken van bloemen en plan ten in de openlucht, terwijl het een keur van nuttige wenken bevat, en 164 illustraties het boek sieren. 0 Johanna E. Kuiper. „Nelleke". In de uitgave Zonnige Jeugd-serie van H. Meulenhoff ie Amsterdam, ver scheen dit mooie kinderboek voor meisjes van 6-10 jaar. Evenals vorige uitgaven is ook dit werkje in frisschen band gebonden, en kost slechts 80 ets. J. Pander zorgde voor bandteekening en illustraties. Een mooi kinderboek. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage diende Woensdag de strafzaak tegen den 36-jarigen landbouwer F. J G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelburgsche rechtbank ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van vijf jaar. G. heeft op 4 Maart j.l. te Groede een revolverschot gelost op den land arbeider Van de W., die daardoor vrij wel op slag is gedood. Tusschen den verdachte en den land bouwer A. A. D. te Breskens bestond een veete over een stuk land Meer malen werd verdachte door D. lastig gevallen en door diens arbeiders uit gescholden. Ook de verslagene Van de W. was knecht bij D. en volgens de beweringen van verdachte zou deze door zijn baas zijn opgezet om geza menlijk verdachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D en Van de W. op den Hoogen Dijk te Groede verdachte ontmoet en wat er nu precies is voorgevallen, is moeilijk te reconstrueeren, doch de gebeurtenis sen eindigden met het doodelijke schot. De president van het gerechtshof, mr. D. Lodder, liet allereerst verdachte zijn lezing over het geval geven. Deze beweerde, dat hij, op den dijk aange komen, D. en Van de W heeft ont moet, die hem meteen stok te lijf wil den gaan. Verdachte heeft nog getracht terug te keeren, doch de beide mannen sne den hem den pas af. Nadat hij verscheidene slagen te pak ken heeft gehad, is verdachte zoo bang geworden, dat hij in zijn doodangst heeft geschoten, met het bekende nood lottige gevolg. G. heeft zich later zelf bij de politie aangegeven. Dr. Jongsma uit Groede, die verdachte kort na het gebeurde heeft onderzocht, heeft inderdaad strie men en blauwe plekken op rug en schouders van verdachte geconstateerd, welke van zware stokslagen afkomstig moeten zijn geweest. Veldwachter v. d. Vlugt, die van de plaatselijke toe standen te Groede op de hoogte is, deelde mede, dat Van de W. ai eens gewaarschuwd is om G. met rust te laten. Daarna verscheen de landbouwer D. als getuige. Deze verklaarde, dat inderdaad de verslagene een hekel aan verdachte had, waarom wist getuige niet President: „En was u verdachte niet kwaad gezind?" Getuige: „Nou, het was m'n vriend niet, maar ook niet m'n vijand. Evenals voor de rechtbank te Middel burg verklaarde getuige voorts, dat hij gezien heeft, dat Van de W. verdachte heeft opgewacht en dat hijzelf, in een droge sloot zittende, het geheele tafe reel heeft gadegeslagen. Ten aanzien van de vraag, ofD. op den dijk is geweest, loopen de lezing van verdachte en die van getuigen uit een. Verdachte beweert, dat D. op den dijk is geweest en hem met een spade heeft bedreigd. D. zelf houdt vol, dat hij in de sloot is blijven zitten. Uitvoerig trad het hof aan de hand van een situatieschets in dit punt, doch tot volledige klaarheid kwam dit vraag stuk niet. President: „ffebt u van de W. nooit aangespoord, om G af te ranselen? Getuige beweerde dat nooit gedaan te hebben. Ook uit het verhoor van de andere getuigen was het zeer moei lijk op te maken, of D nu wel of niet op den dijk is geweest. Requisitoir. In zijn requisitoir sprak de procu reur-generaal mr. A. Rombach, aller eerst een woord van deelneming tot de nabestaanden van het slachtoffer. Het is een noodlottige gebeurtenis geweest, waarbij het gedrag van den verslagene ten zeerste is af te keuren. Doch dit rechtvaardigde geenzins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, had hij een schot in de lucht kunnen geven, of de revolver naar de beenen van het slachtoffer kunnen rich ten. Een beroep op noodweer gaat dus niet op. Toch achtte de procureur-generaal den verdachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is geweest van nood weer exces. Verdachte is zóó in het nauw ge dreven en voelde zich zóó bedreigd, dat hij in een dusdanigen gemoeds toestand is gekomen, dat hij de grenzen van de „noodzakelijke verdediging" heeft overschreden. Spr. vorderde daarom ontslag van rechtsvervolging. Noodweer of noodweer-exces. In zijn pleidooi sloot de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, zich uiteraard grootendeels aan bij het re quisitoir. Toch wilde pleiter nog bij enkele puuten even stilstaan Wat ge tuige D. betreft, deze kan menschelij- kerwijze niet de waarheid spreken, want als hij dat doet, beschuldigt hij zichzelf van een strafbaar feit. Voorts laakte pleiter de houding van de politie te Groede, die eiken pre ventieven maatregel om verdachte te beschermen, heeft nagelaten. ledereen in het dorp wist, dat hij bedreigd werd en dat er ongelukken zouden komen, als de politie niet in greep. Ten slotte kon pleiter zich niet met het requisitoir vereenigen voor zooverde procureur-generaal noodweer exces aannam. Als verdachte werkelijk in de lucht geschoten zou hebben, zou dat mis schien zijn laatste daad zijn geweest. Wegloopen kon hij ook niet meer en in zijn wanhoop wendde hij zich afen schoot. De bedoeling om te dooden, had hij niet. Pleiter meende, dat dit geval een modelvoorbeeld was van de moderne opvatting van noodweer. De uitspraak. Hoewel de procureur-generaal aan nam, dat hier sprake was van noodweer exces en in zijn requisitoir ontslag van rechtsvervolging heeft gevorderd, ver wierp het gerechtshof het beroep zoo wel op noodweer als dat op noodweer exces en veroordeelde den landbouwer tot een gevangenisstraf van drie jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. (Het is een zeldzaam verschijnsel dat het vonnis aanzienlijk zwaarder uitvalt dan de eisch Red.) Voetbal. De eindstand van de na-competitie voor wat groep A betreft, en waarin ook „Breskens" meespeelde, is als volgt: gesp. gew. gel. verl. p. doelp. v. t. Breskens 8 7 0 1 14 66-13 Sluiskil 8 4 1 3 9 25-23 Hoofdplaat 8 3 1 4 7 23-30 Biervliet 8 3 0 5 6 16-49 IJzendijke 8 2 0 6 4 18-33 Uit bovenstaande stand blijkt dus dat „Breskens" Groeps-kampioen is ge worden, waarvoor zij dan reeds een prachtige medaille, van den K.N.V.B., in ontvangst hadden te nemen. Wij willen onze jongens met dit mooie re sultaat van harte geluk wenschen. Zoo ziet men, dat, waar een wil, ook een weg is. Wanneer zij met dezelfde wils kracht ook de nieuwe competitie, welke op 12 Sept. a.s. begint, inzetten, hoeven zij niet bang te zijn daarin een slecht figuur te slaan. Doch, en dat dient hier uitdrukkelijk gezegd, dan is het ook zeer hard noodig, dat in de resteeren- de weken nog eens terdege wordt ge traind, althans voor sommigen, opdat zij goed beslagen ten ijs komen. Dus kerels nog eens Sink aangepakt, laat uw bestuur geen vergeefsch beroep op U doen, dan ontvangen jullie daarvoor zeker den dank van heel sportminnend Breskens. Zwemmen. De in ons blad aangekondigde wed strijden van „Scheldestroom" gaan om een wisselbeker, geschonken door een sportlievend inwoner. Om het zwem men meer populair te doen worden, vindt ditmaal de wedstrijd in de haven plaats. BRESKENS. Vreemdelingenvervoer. De Provinciale booten vervoerden gisteren 3700 personen en 195 auto's van de Belgische badplaatsen naar Vlissingen. Het vorig jaar bedroegen deze aan tallen respectievelijk 3800 en 175 CADZAND. Strandfeest. Zaterdag werd alhier een groot strandfeest gehouden, waaraan door bijna 200 kinderen werd deelgenomen. Deze werden gevormd uit kinderen der badgasten en kinderen uit het dorp. Het is een goed geslaagden en succesvollen dag geweest, welke be sloten werd met een lampionoptocht. Hierna werd een groot vuur ont stoken, waaromheen vroolijk werd ge danst. HOOFDPLAAT. Vijftig jaar getrouwd. Op Dinsdag 17 Augustus j.l. vierde het echtpaar P. Schram-de Reu, wo nende op Slijkplaat, hun vijftig-jarig huwelijksfeest. De beide jubilarissen genieten nog een goede gezondheid. Zuid-Nederlandseh-Tooneel. H:t bckc-de Z. N. T., D'r-c"nir Antoon Mertens, gaf alhier op Zater dag, Zondag en Maandag j.l., telkens des avonds om acht uur, een iooneel- uitvoering. De tooneelliefhebbers van Hoofd plaat hebben weer volop kunnen ge nieten van het goede en degelijk spel van deze tooneelspelers. De belangstelling was op alle drie de dagen bevredigend. OOSTBURG. Aanstelling. De heer Geensen, monteur bij de P.Z.E.M. alhier, is aangesteld als Ri- vierloods te Terneuzen. Fietsongeluk. Dezer dagen deed dhr. de BI. zijn gewone rit per fiets. Afkomende van de Schoondijksche Tragel naar 't Veld zicht bespeurde hij den tram. Lang zaam rijdende passeerde hij achter om de tram om zich in de goede richting te begeven. Of het nu kwam door de rook welke van de tram neer sloeg zoodat het uitzicht belemmerd werd, in alle geval werd hij door een auto gegrepen die hem ter neder wierp. Wonder boven wonder was er aan zijn lichaam, hoewel de schoenen van zijn voeten gerukt werden, niets gebroken. Zijn aangezicht was echter vreeseli|k verminkt De fiets was erg beschadigd. Wie de schuld treft Is niet te bepalen. De automobilist heeft alles gedaan om doctorale hulp in te roepen en te doen wat noodig was. De evacuatie van Sjanghai. Onder het gebulder van het Chi- neesche afweergeschut, dat een aantal van 16 Japansche vliegtuigen op een halven kilometer afstand trachtte af te weren, zijn gistermiddag 1400 Engel- sche vrouwen en kinderen van Sjang hai naar Woesong vertrokken aan boord van drie torpedojagers. Te Woe song lag de Empress of Asia gereed, buiten de gevechtszone, die de vluch telingen naar Hongkong heeft ge bracht. De laatste gebeurtenissen hebben de Duitscbe consulare amb-enaren er toe gebracht de evacuatie op groote schaal van de Duitsche onderdanen te verhaasten. De strijd in Noord-Spanje. Tijdens hevige gevechten in het Noorden van de provincie Palencia nabij de grens van de provincie San tander, hebben de regeeringstroepen gisteren de gehuchten Valdetorre en Cruz der Marquez bezet. Belgische garnalenvisschers kla gen De Brusselsche correspondent der Arbeiderspers schrijft aan zijn blad: De Belgische gamalenhandelaren en visschers klagen over de crisis, welke in hun bedrijf heerscht o.m. tengevolge van de buitenlandsche concurentie. De ministerieele commissie voor de bescherming van de belangen der kleine kustvisscherij vergaderde te Oostende om zich met het probleem bezig te houden. De vertegenwoordigers van de vis schers en handelaren merkten op, dat het bewaren van garnalen met borax in België is verboden, maar in Neder land wordt toegelaten en dat de in Ne derland chemisch behandelde garnalen wel in België mogen worden ingevoerd. De Belgische handelaars vragen nu om ook in België de chemische behan deling toe te laten; de visschers mee- nen daarentegen, dat de invoer van de met borax behandelde garnalen moet worden verboden. Er werd een programma uitgewerkt tot bevordering van het gebruik van garnalen, o m. in het leger en de staats instellingen. Zevenjarige treinvertraging. Hoe zorgvuldig en nauwkeurig men ook het spoorwegverkeer regelt, toch blijkt het af en toe, dat vertragingen onver mijdelijk zijn. Een record op het ge bied van treinvertragingen vindt men in Texas, waar een dergelijke vertraging zeven jaar duurde. Een trein, bestaande uit een locomotief en vier wagons, ver trok van Beaumond in Texas naar Port- Bolivar. Halverwege High Island, waar de trein langs de zee gaat, werd de trein door een stormvloed verrast. Na dat de zee weer gekalmeerd was, zag men, dat de wagons als op een eiland stonden, terwijl de dam over een groo- ten afstand ingestort was. De reizigers en het treinpersoneel waren ongedeerd gebleven en slaagden er in, ten deele per boot, ten deele zwemmend, de kust te bereiken. De trein bleef echter staan Thans eerst, na zeven jaar, heeft de spoorwegmaatschapp. besloten, den dam weer te herstellen, de rails te herstellen en Ho locomotief te repareeren, zoodat

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2