BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. boe&t tocW Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON o Officieele Berichten. 46ste Jaargang Vrijdag 20 Augustus 1937 Nummer 4263 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f(>,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) —o In verband met de toestanden in het verre Oosten, heeft de torpedojager „Van Galen" opdracht gekregen naar de wateren van Sjanghai te vertrekken, teneinde zich daar voor assistentie ge reed te houden. Ook verzocht de Nederlandsche re geering de Koninklijke Paketvaart Mij., het vertrek van het stoomschip „Tas man", dat zich te Sjanghai bevond, met het oog op cventueeïe evacuatie van Nederlanders, uit te ste'len. De „Tasman'' is het dan ook gelukt 182 personen aan boord te nemen, waarvan 75 vrouwen, 57 kinderen en 50 mannen. Voordat het schip raar Hongkong kon vertrek!en, is het zes mijl van Woesoeng ten anker gegaan in afwach ting van het voorbijtrekken van een typhoon. Nadat de evacuatie der Nederlanders uit Sjanghai was geslaagd, werd de „Tasman" beschoten. Het schip werd echter niet getroffen Toen men in een algemeen omroepsein waarschuwde, dat de „Tasman" werd beschoten, heeft men het vuren gestaakt. Dat onze Luchtvaart nu vrijwel on misbaar is, bewijst wel de snelle voor uitgang. Met ingang van 1 October namelijk zal de driemaal wekelijksche dienst van de K.L.M. Amsterdam-Ba- tavia in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst op 2 October in de richting Amster- dam-Batavia aanvangen. In de richting Batavia-Amsterdam zal het eerste vlieg tuig 9 October vertrekken. De invoering van deze driemaal wekelijksche dienst is noodig gebleken, in verband met den hoogen bezettings graad der vliegtuigen. In de Douglasdienst blijft het rormale winterdienst-schema gehandhaafd. De datum van 1 October, de dag, waarop de driewekelijksche dienst Amsterdam- Batavia v.v. in dienst zal treden, zal dan voor de Luchtvaart een van de gedenkwaardigste momenten worden. In de Volksraad deelde de regee- ringsgemachtigde voor Marine mede, dat het Opperbestuur, thans officieel beslissing heeft aangenomen inzake de bouw van een vierde kruiser. Op de begrooting van 1938 zullen dan ook gelden worden aangevraagd voor de bouw van dezen kruiser. Tevens zullen gelden voor een tor pedo-jager worden aangevraagd. De bouw van de nieuwe kruiser zal drie jaren in beslag nemen. Zij fronste de wenkbrauwen en sprak in z'ch zelve: Dus er is dan toch 'n andere vrouw! Anders zou hij die verwelkte dingen n;et bij zich dragen. Nu... 't komt er ook e genlijk niet op aanl Anna Katinka had n^g nooit den man ontmoet, die haar we rs'aan kon, als zij hem eenmaal had willen beha gen. Maar die viooltjes!... Puff?,.. Ver achtelijk blies zij ze weg en ging toen glimlachend achterover geleund zitten. HOOFDSTUK VI. Anna Katinka had nog nooit een man of vrouw ontmeet, die haar lang in den weg kon staan. Ze was bijzon der schoon en bekoorlijk en bovendien was ze zeer vindingrijk en gewetenloos dus, waar haar schoonheid haar niet hielp, kon ze zich op die andere hoe danigheden verlaten, om haar doel te bereiken. Het had haar wel even een geringe In een loods van de Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort werd dezer dagen door de nachtwaker brand ont dekt. Deze waarschuwde de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Onmiddellijk trachtte de politie met materiaal van de Spoorwegen het vuur te bestrijden. Zij stonden echter mach teloos, daar het vuur zich snel uitbreidde Toen de brandweer verscheen, had het vuur zich reeds medegedeeld aan het uit wit glas en hout bestaande dak. Met 10 stralen bestreed de brandweer de vuurzee. Echter kon men niet verhinderen, dat de 5 wagons, die zich in de loods voor reparatie bevonden, door het vuur verteerd werden. Sedert menschenheugenis wordt te Amsterdam de derde Maandag in Au gustus de „Hartjesdag" gevierd. Ook dit jaar was dit weer het geval, hoewel de Hartjesdag veel aan beteekenis heeft verloren. De politia moet echter groote waakzaamheid aan den dag leggen, om baldadigheden te voorkomen. Vooral de jeugd wil deze Harrjesdag zoo vroolijk mogelijk vieren. Allerlei brandbare rommel werd door hen voor den dag gehaald en in brand gestoken. Vooral in de Indische buurt, kwamen deze straatbranden veel voor. De brandweer moest dan ook eenige malen uitrukken De politie was dan ook genoodzaakt samenscholingen uit elkaar te sturen Enkele opgeschoten jongens gooiden met steenen naar de politie, hetgeen onmiddellijk met charge werd beant woord, zoodat de pret er gauw af was Aan de overzijde van het Ij werd herhaaldelijk met steenen naar de po litie gegooid, waardoor een tweetal agenten verwondingen opliepen. Ook eenige jongens, die door gummistokken geraakt werden, zijn licht gewond Zoo verliep de Hartjesdag van dit jaar met veel drukte en werd de politie het mik punt van baldadigheden. Prins Axel van Denemarken heeft een bezoek aan ons land gebracht. Met de likmachine van de A B.Aerotrans- po tl., de Zweedsche Luchtvaart Mij. op Schiphol aangekomen. Na daar de lunch te hebben gebruikt, begaf hij zich per auto naar Amsterdam, waar hij zijn intrek in het Amstel-Hotel heeft geno men. Een bezoek werd gebracht aan het Scheepbouwkundig proefstation te Wa- geningen ter bijwoning van modelproe- ven voor de East Asiatic Steamship Gy, waarvan hij directeur is. De Prins toonde groote belangstelling voor de proeven. ergernis bezorgd, die ontdekking, dat er een sta-in-den-weg was; maar eigen lijk verleende dit nog slechts een niet onaardigen prikkel aan het geheel. Robert Falloway had a'tijd een zekere aantrekking voor haar bezeten, ofschoon niemand meer verwonderd zou zijn ge weest, dan hijzelve Maar de positie van den ouderen broer had de balans naar diens kant doen overslaan Nu Ernest dood was, en Robert in zijn schoenen stond, vond zij, dat het lot hair op niet onaardige wijze te hulp kwam, en besloot ze, dat ze zich deze gelegenheid dan ook niet zou laten ont gaan. Ze neuriede zachtjes, terwijl ze haar bont aflegde met behulp van haar Fran- sche kamenier: ze was tevreden over al wat ze gezien had. Dendy Court was een mooi, ruim goed en al was het dan ook een beetje modern, nu, die oude huizen waren zoo somber! Dan had het een prachtige galerij. Neen, daar was wel wat van te ma- kenl Terwijl het inkomen van den eige naar „goed" was. Haar gelaat betrok even, als zij dacht, dat het inkomen misschien net voldoen de was voor haar kleedgeld; maarRo- was zeer handelbaar en dan zou ze wel zorgen, dat ze kennis maakte met „Oom Prins Axel is per vliegtuig weer naar Denemarken teruggekeerd. Zooals te verwachten was, heeft Japan het in zijn gevolgen zoo tragisch bom bardement van Sjanghai door Chinee- sche vliegtuigen niet onbeantwoord ge laten. De laatste beletselen voor een openlijk militair offensief waren daar mee komen te vervallen; Japan kon zich nu opwerpen als verdediger van de be langen en beschermer van de veilig heid van de talrijke Japansche kolonie in Sjanghai en daaruit het recht putren, de verschepingen van troepen- en oor logsmateriaal met groote kracht en in versneld tempo voort te zetten. En in- tusschen opende het met het materi aal, dat reeds in en bij de Chineesche millioenenstad aanwezig is, den aanval op de Chineesche stellingen. Allereerst van de voor de kust ge legen kruisers uit, maar ook de Japan sche luchtmacht neemt een belangrijk aandeel in den aanval. Doordat de Chineesche kust batterij en dezen aanval met kracht beantwoordden, daarbij eyeneens ondersteund door hun lucht macht, is thans de moderne oorlog met al zijn verschrikkingen in dit deel van China practisch een feit geworden, ook al heeft een cfficieele oorlogsverklaring nog steeds niet plaats gehad. De aan vallende Japanners richtten zich uiter aard het eerst op de strategisch be langrijkste punten der Chineezen, zoo op de vliegvelden van Loegwa, Hong- tsjao, Hoengjao, Kwangte, Hangtsjou en Fcetsjou, terwijl de Chineezen, evereens vanuit de lucht, het hoofd kwartier van de Japansche zeemacht trachtten te vernietigen. Over het re sultaat van de door beide partijen ge voerde militaire operaties worden de meest tegenstrijdige berichten verspreid, zoodac het onmogelijk is te zeggen hoe de strijd tot nog toe is verloopen, maar wel staat va<t, dat aan beide zijden groote verliezen zijn geleden en dat in Sjanghai en omgeving, met name in Sjapei, groote schade is aangericht en tal van ernstige branden zijn uitgebro ken. Nu het conflict deze wending heeft genomen en in een formeelen oorlog is ontaard, kan evacuatie van de in ternationale burgerbevolking natut rlijk niet langer uitblijven. Alle landen hebben er dan ook reeds een aanvang mede gemaakt. Japan, Amerika, Enge land, Frankrijk en ook ons land allen brachten reeds verscheidene dui zenden vrouwen en kinderen buiten de gevaarlijke zone en met kracht wordt dit reddingswerk voortgezet, hoe gevaarlijk het op zichzelf cok is, Franciscus.'' O, Madam, begon de kleine ka menier ineens. Dat is ook zoo: ik had haast vergeten u te waarschuwen. Maar hier is een brief voor u. Ik dacht, dat u 'm wel zien zou. Dit zeggende nam het meisje den brief van den schoorsteenmantel, waar ze 'm zoo lang tegen een zilveren por- tretlijst had gezet. Katinka keek er eens naar en schoof hem toen terzijde Nu eerst mijn haar. Het zal wel een reken'ng zijn en die komt altijd nog vroeg genoegl Toen de k menier het vertrek verla ten had, verdween de onverschilligheid van het gelaat van haar meesteres. Met gehaaste schreden trad zij naar de deur, deed die op slot, en scheurde de enve loppe open en las: Red Farm, Cleredown, Devon Beste Anna, Ik vind het n'et aangenaam, om de zen aan de post toe te vertrouwen, maar ik heb geen keus. Als er narig heid van komt, dan zal je zelf den last dragen. Waarom moet je nu volstrekt Londen verlaten? Lord Northbury is nog hier, schijnbaar totaal onverschillig voor de slechte tijden, die zijn land doormaakt. want de Chineesche autoriteiten kun nen geen onderbreking van de vijan- de'ijkheden toestaan, uit vrees dat Ja pan in dien tijd zijn positie al te zeer zou kunnen versterken. Hierin ligt op het oogenblik nog China's voordeel, dat het meer troepen heeft, die bo vendien gemakkt lijker zijn aan te voe ren dan de Japansche. Zoodra echter Japan voldoende manschappen en ma teriaal heeft aangevoerd en het gaat daar in koortsachtige haast mee voort: een belangrijke versterking was reeds de aankomst van een vliegtuig moederschip met tachtig vliegtuigen zal dit Chinpesche overwicht aanmer kelijk slinken en misschien wel geheel verdwijnen tegenover de meedere ge schooldheid en beu re technische uit rusting van de Japanrers. Dit is ook de reden, waarom het onverwachte bombardement op Sjanghai den Ja panners eigenlijk nog heel weinig ge legen kwam. De troepen die voor de operaties in Noord-China bestemd waren, moeten nu voor een deel in allerijl naar het nieuwe oorlogsterrein worden gebracht, hetgeen voor Japan een ongewenschte versnippering is van zijn krachten. We'ke houding zal nu het buiten land tegenover het Chineesche conflict innemen? A les wijst erop, dat de groote mogendheden voornemens zijn, de meest strikte afzijdigheid in acht te nemen, teneinde alles te vermijden, dat ook maar de minste aanleiding zou kunnen geven, dat het conflict zich tot andere landen uitbreidt. Het meest onmiddellijke gevaar voor uitbreiding schuilt wel in Rusland, hoewel ook dit land zich voorloopig nog nergens mee bemoeit en een afwachtende hou ding aanneemt. Toch gaan er reeds geruchten over Russische troepenver plaatsingen naar de Oostgrens, die er op kunnen wijzen, dat Moskou zich op alle eventualiteiten voorbereid houdt. In Spanje zet Franco zijn opmarsch gestadig voorc. Reinosa, belangrijk om zijn industrie van oorlogsmateriaal en wegens zijn ligging aan den verkeers weg van Burgos naar Santander, viel in handen van de rechrschen. Meer en meer gaat het er naar uit zien, dat het teko=t a->n militaire scholing en aan oorlogsmateriaal, alsmede de ver deeldheid bij de leiding in het link- sche kamp de republikeinen noodlot tig zal word?n. De anarchisten, die na de onderdrukking van hun opstand in het voorjaar, zich weer hebben we ten te organiseeren, dreigen opnieuw tweedracht te zaaien. Het beeld van Er heeft zich weer een nieuw gevaar opgedaan. Wie was de vrouw, die dien nacht op Je flat heeft ges'apen? Dit vr-'ag ik, omdat wie ze dan ook moge geweest zijn, ze eerst bij mij op de flat is geweest en waar schijnlijk de vermiste papieren heeft gestolen. Dit is geen bloot vermoe den van mij. Het briefje, dat je haar gaf voor Emma Watson, werd door Emma gevonden, niet in jouw flat, mair op de keukentafel ie de mijne. Ze heeft mij dit eerst gisteren ver teld. Ze is niet verder dan naar de keuken geweest; dan heeft ze ook niet meer geweten, dan ze uit de kranten heeft kunnen lezen; maar die vriendin van je moet alles gezien heb ben en zij zal ook de papieren heb ben. Ze zijn van onschatbare waarde en moeten gevonden worden, anders hebben wij al die moeite voorniets gedaan en brengt het ondernemen ons ook niets op. Misschien dat dit voor jou er nu niet zoozeer op aan komt, maar voor mij is het een zaak van belang! Tracht die vriendin te vinden en zie ook de papieren te krijgen, of geef ons aanwijzingen, hoe wij ze moeten bemachtigen. Je kent den prijs, die er op staat. Je Martino. innerlijke verdeeldheid in het bloeden de Spanje wordt al triester. Tusschen Italié en Engeland schij nen de geest van verzoeningsgezind heid en het streven naar een betere verstandhouding zich nog altijd te kunnen handhaven. De voorgenomen besprekingen zullen worden vervroegd en reeds begin September aanvangen. UIT DE STAATSCOURANT. Verkeersverbetering Zeeuw- sche Eilanden. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is aan Z. E. Minister H. van Boeyen, thans Minister van Binnenland- sche Zaken, eervol ontslag verleend met dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten als lid van de Com missie van onderzoek naar verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwsche Eianden. Z.-Holland en N.-Brabant. Commissies Ned. Visscherlj- centrale. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid van de comissie voor algemeene zaken der Nederland- Geef voor dieit bloffenden hoest dodelijk Akker's Abdijsiroop. Hel behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of E iepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw ind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. Per Baron 90 cent en f. 1.50 (Ingez. Med.) Anna Katinka keek ten hoogste ver baasd. Toen krulde zij verachtelijk de lippen. Wat waren mannen toch dwaas? Het geheel was een misverstand, of een slechts overdacht plan, om de verant woordelijkheid voor die papieren op haar over te dragen. Hoe konden die dingen nu van eenig belang zijn voor het secretaresje, dat dien nacht In haar flat geslapen had. En, als dit kind dan zoo'n mal'e vergissing had gemaakt. Neen, het geheel was bedrog. Dat kon niet anders, meende Katinka. Er was een telefoon in den hall, maar daar kon ze veel te makkelijk gehoord worden. Ijlings liep ze den ruimen cor ridor door en klopte aan bij de slaap kamer van haar gastvrouw. Mary deed zelve open en keek ver rast, 't Spijt mij, dat ik u misschien lastig val, mrs. Rendle, maar ik wilde u een groote gunst verzoeken. Mag ik gebruik maken van de telefoon bij uw man op de kamer? U heeft immers ge zegd, dat daar ook een aansluiting is en ik wilde niet graag, dat iedereen kon hooren, wat ik zei. Mrs. Rendle vond het niet prettig, dat haar dit verzocht werd. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1