AKKERTJES Zoo'n erge Hoofdpijn? Binnenland. Officieele Berichten. Land- en Tuinbouw. Sport, Klaasje Allemansverdriet» Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. len. Drie ervan kwamen terecht In de Wang-po, een echter in de Nanking- straat tusschen het Palace-hotel en het Cathay-hotel, te midden van een groote menigte. Er zijn op zijn minst 60 menschen gedood en meer dan honderd gekwetst. Ook in het Palace- hotel werden menschen getroffen. Alle ruiten van de hotels en de prachtige winkels in de buurt vlogen aan scher ven. De bovenverdiepingen van het Palace-hotel vielen In en in het Cathay- hotel brak brand uit, die echter spoe dig kon worden gebluscht. De straat lag vol lijken, kermende gekwetsten, glasscherven, vernielde auto's, omge vallen riksja's, fietsen, enz. De draden der electrische trams hingen vernield in de straat. Aan den overkant van de Wang-po stegen dikke rookwolken op, daar petroleumtanks door de Japansche granaten in brand waren geschoten. Uit het Noorden dreunde het Ja pansche scheepsgeschut, dat sedert den middag onafgebroken deelnam aan den strijd in het verwijderde oostelijk ge deelte der stad. Op een druk bezocht oord van ver maak aan de grens tusschen de Fran- sche en de internationale nederzetting wierp een naar het heette achter volg Chineesch vliegtuig hedenmid dag twee bommen uit, die een vreese- lijke uitwerking hadden. Meer dan vijfhonderd verminkte lijken bleven op de plek liggen. Het aantal gewonden, waarmee de beide Fransche ziekenhuizen thans vol liggen, bedraagt volgens de medici over de duizend. In verscheidene door de bommen verraste auto's zag men tot onkenbaar heid toe verminkte lijken. Het plein, dat naar zonder over drijving kan worden verklaard „in bloed zwom" werd onmiddellijk door den schoonmaakdienst onder handen ganomen; men was na drie uur hard werken er nog niet in geslaagd de plek weer begaanbaar te maken. De politie der Fransche concessie te Sjanghai deelt mede, dat ten gevolge van de bomontploffingen in de Avenue Edouard VII 456 personen gedood en 128 gewond zijn. Volgens een schatting van de politie der internationale concessie zijn bij de ontploffingen op den Nankingweg 50 personen gedood en 75 zwaar gewond. N.R.Crt. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) Prinses Juliana doopt de „Piet Hein". De tewaterlating van het Prinselijke Jacht de „Piet Hein", die Zaterdagmid dag geschiedde in tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard, is een zeer bijzondere gebeurtenis geworden, wijl Prinses Juli ana zelve de doopplechtigheid heeft verricht, daardoor wel op bijzondere wijze blijk gevend van Haar groote in genomenheid met dit nationaal huwe lijksgeschenk. Steeds wanneer op onze scheepswer ven de flesch champagne te pletter sloeg tegen een boeg, heeft men het schip, dat dan langzaam van de helling gleed, goede vaart toegewenscht. Zaterdag middag leefde die wensch voor een lange en gelukkige vaart zeker bij ieder, toen het ranke jacht, waarop het Prin selijke Paar hopelijk vele tevreden en rustige uren op de Hollandsche binnen wateren zal mogen doorbrengen, bij de firma G. de Vriesch Lentsch van stapel liep. De sirenes gilden feestelijk hoog uit boven het gejuich dat opklonk, toen de „Piet Hein" te water gleed. De Nederlandsche belangen In China. Uit Soerabaja wordt gemeld dat de torpedojager Van Galen gisterochtend te kwart over acht van de marinehaven naar Sjanghai vertrokken. De comman dant van het eskader hield namens de commandant van de zeemacht een toe spraak. De Van Galen zal Tarakan en Manilla aandoen voor het Innemen van olie. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Sjanghai arrlveeren. Geen audiëntie. De gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal Vrijdag 20 Augus tus niet plaats hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Crisis-Haringbesluit 1937. De Minister van Economische Za ken maakt bekend, dat onverminderd het bepaalde in art. 3 en 5 van het Crisis-Haringbesluit 1937 (resp. be treffende het benoodigd zijn van aan- voervergunningen en het tijdvak, dat voor de visscherij als geopend geldt Red.) de aanvoer van pekel- en steurharing slechts is toegestaan, in dien deze geschiedt met dezelfde sche pen, waarop de haring is verwerkt. Colorado-kever. Eenige dagen geleden werd voor de tweede maal de Coloradokever in ons land gevonden, en wel te Baarlo (L.). Dit maal waren het levende kevers, die uit den grond kwamen. Alle noodlge maatregelen worden door den Planten- ziektenkundigen Dienst getroffen. Met den grootsten nadruk wordt er daarom op gewezen, dat het van het hoogste belang is, dat alle landbouwers, vooral die in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, nu nog met groote nauw keurigheid op de aanwezigheid van den kever in hun aardappelgewas letten, aangezien als de kever zich door onoplet tendheid verspreiden kan, dit voor hen en voor vele anderen zeer groote na- deelen kan opleveren. BRESKENS. Zwemwedstrijden. Zaterdag werden alhier de kring- zwemwedstrijden gehouden, uitgaande van „Scheldestroom". De deelnemende vereenigingen wa ren behalve Scheldestroom, Bruinvisch van Sas van Gent, Luctor et Emergo van Souburg, Schelde van Terneuzen, en Zeehond van Vlissingen. Des middags om half vier werd be gonnen in het Bassin met 100 m. vrije slag Dames: le prijs Truus de Jong Vlissingen. 2e K. Zeylemaker Terneuzen. 3e I. Merk Vlissingen. 100 m. vrije slag Heeren: le prijs P. van Stevenick Vlissingen. 2e C. Wagenaar Vlissingen. 3e H. Stubbé Sas van Gent. 100 m. schoolslag Dames: le Gré van Melle Breskens. 2e J. Labeur. Souburg. 3e N. Smit Souburg. 4e D. v. d. Steen Sas van Gent. 100 m. schoolslag Heeren: le A. Renique Sas van Gent. 2e A. v. Leeuwen Vlissingen. 3e M. v. Meenen Breskens. 3 x 50 m. wisselslag estafette Dames: 1 De Zeehond Vlissingen. 2 Scheldestroom Breskens. 3 Schelde Terneuzen. 50 m. rugslag Heeren: le R. Glacijsen Sas van Gent. 2e P. Ratelband Souburg. 3e C. Wagenaar Vlissingen. 4e W. Vermoet Sas van Gent. 50 m. rugslag Dames: le Truus de Jong Vlissingen. 2e Gré van Melle Breskens. 3e Neeltje Dhont Breskens. 4e M. Ratelband Souburg. 3 x 50 m. wisselslag estafette Heeren: 1 Bruinvisch Sas van Gent. 2 Zeehond Vlissingen. 3 Luctor et Emergo Souburg. Was de belangstelling, aan het bas sin des middags niet zoo groot, aan de haven was deze zeer groot. Om half acht loste Burgemeester Drost het startschot en werd de 1500 m. vrije slag door 5 dames en 9 heeren begonnen. Aldra had een der heeren, nj. C. Wagenaar te Vlissingen een voorsprong, welke hij wist te behouden. De uitslag was: Dames: I. Merk, Zeehond 22 m. 45 s. T. de Jong, Zeehond 24 m. 1 s. G. v. Melle, Scheldestroom 24 m. 40 s. C. Carels. 28 m. 24 s. Ina Vergouwe 28 m. 58 s. Heeren: C. Wagenaar Zeehond 19 m. 25 s. P. v. Steveninck 21 m. 23 s. P. Vergouwe Scheldestr. 21 m. 25 s. F. v. Oppen Schelde 22 m. 22 s. K. v.d. Heuvel Skheldestr. 23 m. 7 s. A. Renique Bruinvis 23 m. 15 s. J. de Zeeuw 23 m. 21 s. A. v. Leeuwen 24 m. 15 s. M. v. Meenen Scheldestr. 24 m. 20 s. De wisselbekers werden gewonnen door de Heeren C. Wagenaar te Vlis singen le maal, P. Vergouwe te Bres kens 2e maal en Mejuffrouw Ina Merk te Vlissingen 3e maal, welke laatste de beker definitief in bezit heeft. Na afloop had in Hotel Valk, onder gezellig samenzijn, de uitreiking der prijzen plaats, hetgeen geschiedde door Burgemeester Drost, welke in hartelijke bewoordingen deze aan de winnaars overhandigde. Na afloop bracht de voorzitter der Zeeuwsche Zwembond dank aan den nieuwen Burgemeester van Breskens, in wien hij een sportieven Burgemees ter had ontdekt. Verder werd dank gebracht aan de deelneemsters en deel nemers en aan het actieve bestuur van Scheldestroom, welke vereeniging hij een voortdurende groei en bloei toe- wenschte. BRESKENS. Duivensport. Duivenvereenlging „Nog Sneller" al hier. Prijsvlucht Arras op 15 Augustus 1937. Jonge Duiven. Prijswinnaars: Gebr. Pleijte le; Jac. Quaars 2e; Jac. de Veij 3e. 16e en 23e; A. Hamerlinck 4e en 17e; Iz. Porreij 5e en 24e; G. Boekhout 6e, M. Quaars 7e en 33e; A. v. Gijs 8e, 18e; A. Vermeulen 9e, 11e, 15 en 28e; A. Bondewel 10e; A. Florussen 12e en 25e; G. Dusardeijn 13e en 35e: W. Pleijte 14e en 27e; I. Leenhouts 19e en overduif; P. Jacobs 20e; Joz. Pleijte 21e; Jn. Pleijte 22e; J. Wisse 26e en 30e; A. v.d. Velde 29e; Ver- berkmoes 31e; W. Bruijnooge 32e; J. Maas 34e. SCHOONDIJKE. Schoondijksche Concours- en Ver- zendingsbond en Zeeuwsch Vlaamsche Bond. Algemeene vlucht Dourdan op 15-8-'37. Prijswinnaars: 1 W. Klaaijsen, Breskens; 2, 4, 5, 12, 15 en 18 Dusardeijn, Groede; 3 en 6 A. Jansen, Biervliet, 7 I. de Hullu, Schnd 8 E. Temmerman, Hoofdplaat; 9 Baer- demaker, Biervliet; 10 en 17 Mabesoone Oostburg; 11 W. Bruijnooge, Breskens; 13 en 14 J. Risseeuw, Groede; 16 Jan Pleijte, Breskens; le overduif W. de Jonge, Biervliet; 2e overduif C. Neijssen, IJzendijke. Duivenvereeniging „Eerste de Beste" alhier. Prijsvlucht Arras op 15 Aug. 1937. Jonge Duiven. Prijswinnaars: Jn. Steurrijs le en 5e; J. de Hullu 2e en 11e; Mabesoone 3e en 10e; W. Blaakman 4e; I. Leenhouts 6e; B. Pijcke 7e; J. Risseeuw 8e; A. Jansen 9e; C. v d. Bossche 12e. F. Blok overduif. SLUIS. Prijsvlucht op Zondag 15 Augustus van Moescroen afstand van 65 km. met 92 duiven. Los om 9,07 uur. Eerste duif 10 u. 4 min. 21 sec., snelheid 1112,97 m; laatste duif 10 uur 45 min. 51 sec. snelheid 645.72 m. Prijswin naars: J. Wage 1, 15 en 24; W. du Fossé 2, 14 en 16; Jan Maas 3, 6 en 9; L. Dhondt 4 en 21; H. Bogaard 5; Alb. Verstraete 7; J. van Hoorn, Re- tranchement 8, 20, 22 en 23; F. Nies- kens 10 en 18; Osc. de Meijer 11, 13 en 2e overduif; F. Verheije 12; P. Lou- wagie 19. Overduif J. Aers. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Juli werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 20183,29 Terugbetaald f 14581.53 Meer ingelegd dan terug betaald f 5601.76 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. BRESKENS. Ingelegd f 111467,15 Terugbetaald f 93153,39 Meer ingelegd dan terug betaald f 18313,76 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 51. OOSTBURG. Ingelegd f 17238,78 Terugbetaald f 18892.74 Mind Ingelegd dan terugbet. f 1653 96 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. SLUIS. Ingelegd f 14609,51 Terugbetaald f 4833,71 Meer ingelegd dan terug betaald f 9775,80 Nieuw uitgegeven boekjes 8 IJZENDIJKE. Ingelegd f 12581,90 Terugbetaald f 5912, Meer ingelegd dan terug betaald f 6669,90 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 5. 67. Toen de dame echter de wolf in bed vond, schrok ze daarvan zóó erg, dat ze flauw viel. De directeur vond dat het nu mooi was en stuurde Klaasje weg. Buiten was het erg modderig. „Weet je wat,'' dacht Klaasje, „ik maak een paar modderschoenen, net als de men schen in de bergen sneeuwschoenen maken van een paar latten". Politierechter te Middelburg. Zitting van 17 Augustus 1937. De volgende personen werden ge dagvaard J. D., huisvr. van Fr. B-, 50 jaar, zonder beroep, wonende te Oostburg, wegens beleediging van Anna Cornelia Janssen te Oostburg op 3 Juli 1937. Eisch: f 10.- s. 16 dh. Uitspraak: idem. J. M. B., 35 jaar, werkman, wonende te IJzendi;ke, wegens mishandeling van Camiel Momout te IJzendijke op 5 Juli 1.1. Eisch: f 15,- s. 9 dh. Uitspraak: f 10.- s. 6 dh. J. V., 47 jaar, landbouwer, wonende te Zuidzande, wegens beleediging van A. M. de Guerquière, huisvr. I. Hoe venaar, te Zuidzande op 10 Juli 1.1. Eisch: Ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak: Niet ontvankelijk verklaard in de vervolging. HOOFDPLAAT. 15 Juli—15 Augustus. HUWELIJKEN: 24 C. J. Geernaerdt, j.m., 21 jr., en B. Dierkx, j.d. 19 jr.; 3 L. J. Zeegers j.m., 26 jr. en G. M. L. S. Backe j.d. 21 jr. BRESKENS. Behaald succes. Onze muziekvereeniging gaat cres cendo. Op het Zondag te IJzendijke gehouden concours werd in de le afd. een le prijs behaald met de 5e extra prijs. Hedenavond heeft een muzikale wandeling door de gemeente plaats. BIERVLIET. Uitslag aanbesteding. Bij de op 13 Augustus j.l. gehouden aanbesteding tot het bouwen van een nieuwe woning voor rekening van den heer W. A. Verplanke door den bouw kundig opzichter M. A. Verplanke te Biervliet waren de laagste inschrijvers als volgt: Perc. I metselwerk: W. D. Schllleman Biervliet voor f 1600. Perc. II timmerwerk: L. Martens, Hoofdplaat voor f 1519. Perc. III ijzerwerk: A. Veraart, Bier vliet voor f 166,75. Perc. IVglas- verf- en behangwerk, niet openbaar aanbesteed, is intusschen opgedragen aan W. de Nijs te Bier vliet, terwijl eerst genoemde perceelen aan de laagste inschrijvers zijn gegund. Een ongeluk. Dezer dagen raakte een dochtertje van den heer B. onder een wagen, welke geladen was met vlas. Het kind werd ernstig gekwetst, zoodat Dr. Hof stee overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk achtte. Begin van brand. Bij den landbouwer De K. ontstond dezer dagen door onbekende oorzaak brand in een houten gebouwtje. De K., welke zich reeds te ruste be geven had, werd door buten gewaar schuwd, waarna met vereende krachten het vuur gebluscht werd, waardoor ver der onheil voorkomen kon worden. Zóó trok Klaasje naar buiten. In het begin ging het wel een beetje moeilijk want hij moest nog wennen aan deze manier van loopen, maar weldra ging 't erg gemakkelijk, dat hij zichzelf met een touw aan een boom moest vast binden, als hij eventjes stil wilde staan. HOOFDPLAAT. Opbrengst speidjesdag. De alhier gehouden speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" bracht op de som van f 17,30. OOSTBURG. Fietsongeluk Zondagmiddag omstreeks 5 uur had alhier een aanrijding plaats tusschen een auto en een fiets. Het gevolg was dat de wielrijder, de heer J. C. uit Bussum, zoodanig werd geWoffen, dat hij in bewusteloozen toestand naar he t St. Anthoniusgesticht vervoerd moest worden. Het rijwiel werd geheel vernield. De chauffeur had er geen notitie van ge nomen en was doorgereden. Dank zij de activiteit van de brigade der Kon. Marechaussee alhier mocht het geluk ken den chauffeur, zekere van A. uit Zaamslag, aan te houden. De voorzijde van zijn auto vertoonde duidelijke spo ren van het ongeluk. Muziekuitvoering. Dat het IJzendijksche concours voor het Muziekgezelschap van Oostburg nog een feestavond van huldiging zou brengen had het zelf niet gedacht. Zooals het meermalen het gebruik is na zoo iets, worden èn de prijzen èn de nummers die zij in het concours ge geven hebben in een concert den volke getoond. Zoo ook Maandagavond. Maar geheel en al onwetend wat er nog bij zou komen, was, dat verschillende ver eenigingen in Oostburg uit zouden rukken om hen bij monde der voor zitters e. a. woorden van lof toe te zwaaien. De eerste die daarmee begon was de voorzitter der Oranjevereeniglng de heer Mr J. Erasmus die in de eerste plaats een woord van gelukwensch sprak namens de vereeniging maar ook wel naar hij dacht namens het geheele pu bliek. Hij wenschte Oostburg geluk met zoo'n vereeniging, want naar dat hij gehoord |had was er door de jury nog nooit zoo'n puntenaantal toegekend. Dat dit niet alleen een aansporing mocht wezen, maar dat zij ook voort moeten gaan om aan de gemeente te toonen, dat zij en met de gemeente en met de Oranjevereeniging genegen waren samen te werken. Dat tij steeds op el kander konden rekenen en steunen. Hij stelde daarom voor om een driewerf hoera aan te heffen waar dan ook spontaan aan voldaan werd. Hierna kwam aan de beurt de heer Aalbrechtse, voorzitter van de zuster vereniging Polyphonia. Deze begon met te zeggen, dat hij herinnerde aan de woorden van Bonnefon: De wereld der muziek is niet altijd de wereld der harmonie. Hij verheugde er zich over, dat de harmonie tusschen het Muziek gezelschap en de zustervereeniging zeer goed was, hetgeen niet altijd van alle vereenigingen gezegd kan worden. Hij zeide dat de vereeniging met recht den naam van Harmonie mocht dragen, want dat zonder dit, zij nooit tot dat peil zouden gekomen zijn. Hij wenschte de vereeniging dan ook namens zijne vereeniging van harte geluk met de door haar behaalde lauweren en de hooge onderscheiding. Tevens bood hij een stoffelijk blijk van belangstelling aan. nl. een bloemenmand die door 2 leden mej. M. Versprille en dhr J. Ver sprille overhandigd werd en dat steeds het devies moge zijn: De wereld der muziek is onder de Oostburgsche ver eenigingen een wereld van harmonie. Nog was men niet aan het einde, want nu trad een deputatie op der Oostburgsche winkeliersvereniging, bestaande uit de heeren Krijnen en Pouwer, en ook al met een bloemenmand. De heer Krijnen

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2