In de oorlogvoerende landen, Kerk- en Schoolnieuws. Buitenland Binnenland. Provinciaal Nieuws. Officieele Berichten. Sport. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws WATERLANDKERKJE. Geslaagd. Voor het examen hoofdakte slaagde Woensdag te Rotterdam de heer D. A. Kareis, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 Augustus 1937. Brsskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pllester. Nleuwvllet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10 uur G. Meijer Drees, Cand. v. d. H. D. IJzendijke 10,— uur Ds. Castelein. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Mej. M. P. Stol, Evang. Luth. Prop. te Haarlem. kwamen brengen. Roosevelt ontving de Russische vliegers toen persoonlijk op het Capitool. Kort daarop bracht een Amerikaansch vlooteskader een bezoek aan Wladi- wostok en ook daarbij werd over en weer veel vriendelijks gezegd, terwijl er op gewezen werd, dat de Groote Oceaan de beide staten niet scheidde, maar verbond. Dat moet den Japanners al weinig aangenaam in de ooren heb ben geklonken. Dezer dagen is er nu bovendien een handelsverdrag tusschen de Vereenig- de Staten en Rusland gesloten, waar bij aan de Sovjet-Unie zonder eenige beperking de positie van meest-be- gunstlging Is ingeruimd. Het belangrijkst en veelzeggendst blijft intusschen het bericht, dat Mos kou thans een goede kans heeft, in Amerika de bestelling van drie slag schepen van 85.000 ton en met een bewapening van zestienduims-kanonnen te kunnen plaatsen. Dergelijke slagsche pen zouden voor Japan een gevaarlijke bedreiging vormen. JDat de zonen van Nippon nu wat voorzichtiger zullen worden, kan echter helaas nog niet worden aangenomen. Geruchten over terugkeer van den vroegeren Engelschen Koning Naar het Fransche blad Paris Solr uit goede bron zegt te vernemen, zal de vroegere Engelsche Koning, de Hertog van Windsor, dezer dagen een ontmoeting hebben met zijn broeder, den Hertog van Kent. Daarna zou hij spoedig naar zijn geboorteland terug- keeren om daar een hooge functie te gaan bekleeden op het terrein der publieke liefdadigheid en sociale zorg, welke eenigszlns te vergelijken zou zijn met het in ons land destijds onder leiding van Prinses Juliana opgerichte Crisis-Comité. De Jamboree. Voor het garantiefonds van de We reldjamboree werden destijds van par ticuliere zijde toezeggingen ontvangen tot een totaal bedrag van f 30.000, van de gemeente Bloemendaal f 20.000 en van de gemeente Haarlem f 10.000. Gep. generaal-majoor H. Behrens, waarnemend hoofdcommissaris en plaats vervangend leider heeft ons in een onderhoud medegedeeld, dat nog geen totale cijfers van ontvangsten en uit gaven bekend zijn en het derhalve niet mogelijk is een bindende verklaring af te leggen over de financieele resultaten der Jamboree, maar hij meende toch, op grond van de opgedane ervaringen, thans reeds te mogen mededeelen dat de waarborgsom niet zal behoeven aangesproken te worden. De Jamboree is dus ook een financieel succes ge- geweest. N.R.Crt. Jaarvergadering Zeeuwsche Bakkersbond. De Provinciale Bakkersbond zal op 2 September zijn jaarvergadering hou den in het Hotel Rotterdam te Ter- neuzen. Te 10 uur 30 worden de deel nemers ontvangen, waarbij hun koffie wordt aangeboden. Des middags staat een uitstapje naar Gent op het pro gramma (Nederl. Bakkersbondscourant). UIT DE STAATSCOURANT. Gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland. Het Bestuur der Stichting „Gewes telijke Tarwe Organisatie voor Zeeland" heeft besloten, voor elke 100 K.G. tarwe van de oogst 1937 aan den pak huishouder, bedoeld in art. 1 van het Tarwe Opslag reglement 1935 te ver goeden: f 0,10 voor op- en afslag inclusief het beschikbaar stellen van zakken; f 0,02* per week voor het bewaren in zakken; f 0,0225 per week voor het bewaren (gestort); f 0,12 voor het schoonen en volledig verwijderen der doppen; f 0,20 voor trieeren en schoonen; f 0,75 voor schillen en schoonen; f 0,95 voor wasschen, drogen en poet sen. Dit besluit is 10 Augustus j.l. in wer king getreden. Besmettelijke Ziekten. In de afgeloopen week deed zich in ons district één geval van besmettelijke ziekte voor (vorige week 2) nl. te Bres- kens. Het betrof een roodvonk patient. Schoolgeldregeling R.H.B.Scholen Onze medewerker voor deze rubriek ontving van belastingzijde de opmer king, dat het in ons blad van 9 Juli geplaatste bericht omtrent wijziging in de schoolgeldheffing voor leerlingen van Rijks Hoogere Burgerscholen, zooals o.m. te Oostburg, eenige verbetering behoeft. In gevallen nl. van meer dan één leerling uit 1 gezin, als in bedoeld stuk aangegeven, wordt nl. bij 2 kin deren voor elk 7/s gedeelte in rekening gebracht, en bij meer dan 2 kinderen voor elk 3/4 gedeelte. De burgeroorlog in Spanje. Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelt mede; „De zooge naamde blokkade, die de opstandelin gen aan de Noordkust tot stand hoop ten te brengen, is gisteren op afdoende wijze verbroken. Verscheidene koop vaardijschepen, die door onze torpedo jagers begeleid werden, zijn met ladin gen levensmiddelen in onze havens aangekomen." Te Sjanghai wordt de toestand steeds spannender. De Japansche troepen hebben aan vallen op Nankou hervat en schij nen vast besloten, zich meester te ma ken van den toegangsweg naar Soei- joean en van den pas, die den Chi- neeschen Muurbeheerscht. Zij hebben het station van Nankou, dat voor den pas ligt, bezet en, volgens hun eigen zeggen, zou de bezetting van den pas elk oogenblik te verwachten zijn, Chi- neesche tegenaanvallen langsden spoor weg naar Foekou hebben, volgens de de Japanners, geen succes gehad. In ieder geval is hier ten Noorden van Peiping de strijd weer opgevlamd, al moet men bij deze oorlogsberichten niet denken aan een grooten oorlog, waarin heele legers tegenover elkaar staan, daar het slechts betrekkelijk kleine eenheden zijn, die hier in den strijd gemengd zijn. Deze draagt een plaatselijk karakter en zegt nog niets nopens de kans op regeling van het geschil. Intusschen dient erkend te worden, dat deze steeds geringer schijnt, naar mate de japanners het nieuwe incident te Sjanghai meer gaan opblazen. Zij houden daar op het oogenblik een ge weldige vlootdemonstratie en zetten ook steeds meer troepen aan wal, zoo zeer zelfs, dat men zich gaat afvragen, of in geval van uitbreiding van het huidige conflict tot een oorlog, Sjang hai soms het voornaamste punt van uitgang zou moeten worden voor den Japanschen aanval. Eén ding is zeker, dat men van hier uit Nanking sneller en beter kan bedreigen dan uitgaande van het Noorden, wat natuurlijk een belangrijk psychologisch effect zou kun nen hebben. Peiping geïsoleerd Volgens een telegram, dat de Brit- sche journalisten te Peiping gemeen schappelijk hebben verzonden, is de stad geheel geïsoleerd De telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken en tengevolge van de wanorde op het postkantoor te Tientsin komen brieven zeer ongeregeld op hun plaats van be stemming. Slechts een trein rijdt per dag van Peking naar Tientsin, vol Chineezen, die de stad verlaten. BIERVLIET. Duivensport. De duivenvereeniging „Hoop" hield Zondag j.l. een wedvlucht op Clermont. Afstand 235 km. Los 6.30 uur. Eerste duif 10.18 uur; laatste duif 10.43 uur. Oude duiven. Prijswinnaars: Iz. v.d. Linde le en 5e; A. Jansen 2e en 6e; Ch. v. Vooren 3e; P. de Baerdemaeker 4e. A. Naeije overduif. BRESKENS. Aanrijding. Woensdagmiddag passeerde een luxe auto, bestuurd door Dr. Fr uit Tilburg de Dorpsstraat. Aan de viersprong (de muurtjes) gekomen, kwam van de haven, rechts van de Dorpsstraat, de bestel auto van den Bierhandelaar K. alhier, en zou de Dorpsstraat indraaien. Daar de luxe auto niet meer links kon uit wijken, omdat een tegenligger van het Spuiplein juist moest passeeren, was een botsing niet te vermijden. De luxe auto bekwam aan de radiateur belangrijke schade en moest hier ter reparatie aohterblijven. De bestelauto kwam er beter af. De politie heeft de zaak in onderzoek. De nieuwe voorrangswegen. Met ingang van 15 Augustus a.s. zal de weg Breskens— Draaibrug—Aarden burg—Grens als voorrangsweg zijn.aan- gewezen. Deze weg heeft dus voorrang op alle daarop uitkomende zijwegen. De weggebruikers dienen zich dus hieraan te houden. BIERVLIET. Een brandje. Dezer dagen raakte een graanhoop van den landbouwer E. v.d. Hemel in den Paulinapolder in brand. De koren- mijt verbrandde totaal. Een tweede graanhoop welke zich in de nabijheid bevond, bleef behouden. De brand schijnt ontstaan te zijn door het spelen met lucifers door het zoontje van den landbouwer. Verzekering dekt de schade. OOSTBURG. Aanbesteding. Ten behoeve van den heer A. Raes- Fierens te Oostburg werd door den architect J. A. van Baal aanbesteed het verbouwen van een woon- en winkel huis. Het metselwerk werd gegund aan P. Morel en W. Vermeulen te Oostburg en Waterlandkerkje voor f2190.het timmerwerk aan W. Catsman te Oost burg voor f 1983,50; het smidswerk aan G. Raes te Zuldzande voor f 645.—; het schilderwerk aan wed. Gatsman Zn te Oostburg voor f 313. SLUIS. Jubileum. Ter gelegenheid van het 40-jarig hu welijksfeest van het echtpaar B. Cam- maert- Lampo bracht het muziekgezel schap „Apollo" voor den aanvang van de wekelijksche repetitie een serenade. De jubilarissen werden bij monde van den voorzitter den heer G. Metz toegesproken, waarop de heer Cam- maert de rede beantwoordde en o,a. memoreerde, dat het muziekcorps reeds gedurende 40 jaien lang de repititles in zijn verloflokaal placht te houden. De muziek zette hierop eenvroolij- ke marsch in, voorafgegaan door het spelen van het Wilhelmus. Een en ander bracht veel volk op de been. WESTDORPE. Op de wereldtentoonstelling. De bezoekers, die tijdens de wed strijd in bieren de wereldtentoonstelling te Parijs bezochten, herinneren zich waarschijnlijk de keurige stand van de Beiersch Bierbrouwerij van Waes— Boodts alhier. Naar wij vernemen behaalde deze brouwerij op dat concours een groot succes. Zij verwierf voor haar Lager- bier het croix d'honneur en werd be giftigd met de prlx d' excellence voor haar Pilsener, Münchener en Dortmun- der Bieren, zoodat zij de allerhoogste bekroning bekwam. Werkelijk een mooi succes, dat onze Zeeuwsch-Vlaamsche industrie zeer op den voorgrond plaatst. BRESKENS. GEBOORTEN: 1, Johannis Valk Nicolaas, zn. van N. C. Leenhouts en C. W. Keijmel; 10, Jan, zn. van M. v. d. Heuvel; 14, Janni Johanna, d. van C. D. de Feijter en J. C. Michielsen; 15, Aaltien, d. van P. C. v. d. Berg en A. Alberts; 21, Marinus, zn. van M. Quaars en A. P. Reinhout; 25, Frangois Leen- dert, zn. van J. L. Maas en M. Monjé; 28, Sara Magdalena, d. van P. de Jonge en P. Elfrink; 30, Arie Jannis, zn. van J. G. Boeckhout en M. C. v. Acker. HUWELIJKEN: 7, Anthonie Roest, oud 32 j. j.m. en Louise Maria Jeanne Niermans, oud 24 j. jd. OVERLEDEN: 16, Janni Johanna de Feijter, oud twee dagen, d. van C. D. de Feijter en J. C. Michielsen; 23, Jacomina Jo hanna Roozendaal, oud 78 jaren, echt- genoote van Johannis Albrecht van de Sande; 31, Alexander Lauret, oud 70 jaren, weduwnaar Van Sara Rachel Hendriks. INGEKOMEN: Mr. J. P. Drost van Rotterdam naar Scheldekade 38, W. A. de Kramer van Zuidzande naar Vergouwestraat 7, S. M. Jansen van Oostburg naar Ver gouwestraat 7, K. Mulder van Arnhem naar Dorpsstraat Zijstr., L. M. Calie van Eede (Z) naar Scheldekade 38, J. M. Lako van Amsterdam naar Boule vard 100, J de Pagter van Koude- kerke naar Papendrecht 5a, M. J. de Bruin van Vlissingen naar Schelde- straat 34. VERTROKKEN: A. Verduijn van Molenwater 11 naar Oostburg. GROEDE. Over de maand Juli 1937. GEBOORTEN: 6. Josina C., d.v. C. Brakman en S. M. Leenhouts; 18. Elisabeth M., d. v. J. I. Faas en G. Sijnesael; 26. Egidius S., z. v. C. A. de Caluwé en A. M. Verstraete; 27 Anna J. J., d. v. W. de Bliek en J. S. Basting; 29. Cornells J„ z. v. M. F. Overdulve en M. G. Wage. HUWELIJKEN: 1. M. L. Fijnaut, 27 jr., j.m. met S. M. van Dierendonck, 23 jr., j.d22. C. J. Manneke, 27 jr., j.m. met P. S. Becu, 26 jr., j.d.; 22. J. A. Triou. 21 jr., j.m. met M. G. Trihou, 20 jr., j.d.; 22. E. Teugeman, 38 jr, wednr. van Z. M. Saeij met C. A. de Paauw, 34 jr., j.d. OVERLIJDEN: 6. Fernandus Fr. Spiessens oud 75 jr., wednr. van Ph. C. Polé; 31 Alexander Lauret, 70 jr., wednr. van S. R. Hen driks. INGEKOMEN: Wed. D. van den Berge (geb. de Meijer) van O. en W. Souburg; O. P. de Zutter (geb. Bouwens) van Oost burg; A. B. Corijn van IJzendijke; E. Teugeman van Biervliet; L. A. de Paauw van Hoofdplaat. VERTROKKEN: M. den Dekker en gezin naar Oost- burg, Scherpbier No. 7; P. Leenhouts en gezin naar Schoondijke. OOSTBURG. GEBOORTEN: 7 Egidia Desiréa Elisabeth Maria dv A. E. M. van Damme en P. M. Clarijs; 9 Caroline Marianne dv W. P. Haaij- man en S. J. van Baal; 11 GustaafDo- minicus zv A. L. J Carpentier en L. C. J. van den Bossche; 29 Willy Henricus Simon zv A. B. Hinneman en A. Faiet. HUWELIJKEN: 1 W. A. de Kramer, 24 jaar, j.m. en S. M. Jansen, 24 jaar, j.d.; 15 J. Ver- maat 27 jaar, j m. en M. A de Hulster 22 jaar, j.d.; 15 O. M. de Zutter, 24 jaar j.m. en M. Bouwens, 16 jaar, j d. OVERLEDEN: 18 S. Andriessen, 89 jaar, weduwe van A Versprille. INGEKOMEN: H. Verhulst van Brussel; H. de Moor van Zuiddorpe; C. M. Hendriks van Rotterdam; J. M. de Groote van Aar denburg; M. den Dekker en gezin van Groede; M. L. Fijnaut van Waterland kerkje; C. C. M. Rijpma van Breda; A. Verduijn en echtgenoote van Breskens; J. M. Huisman van Arnhem; G. Noord- hoek van Goes; P. de Baere van Aar denburg; E. M. der Weduwen van Koudekerke; E. I. Scherbeijn van Aar denburg; Olga Lecluijze van Bergen op Zoom en M. J. Beerens v Water landkerkje. VERTROKKEN: C. J. Udo naar Terneuzen; D. M. Focke naar Sluis; S M de Kraker, geb. Jansen naar Breskens, M. M. de Bruijne naar Goirle; M. Th. de Poorter naar IJzendijke; M. L. de Ridder nr Zuid dorpe; M. J. Merrelaar naar Hoofdplaat; J. C. de Smit naar Wolphaartsdijk; M. E Maas naar Axel; J. G. van Haver naar Wissenkerke; C P. Kruithof naar Rotterdam; M. de Zutter geb. Bouwens nr Groede; A. Lohman en gezin naar Eede; M. A. Vermaat geb. de Hulster naar Oost en West Souburg; H. Peeters naar Oudenbosch; C. den Engelsen nr Middelburg. A. A. Wissellooper overvallen en be roofd. Gisteren is onder de ge meente Wijnandsrade de wissellooper S. door twee personen overvallen. Deze waren, evenals de wissellooper, per rij wiel. Zij haalden den man in en gaven hem opeens een hevigen klap achter het oor. De wissellooper hield toen in en van deze gelegenheid maakten de beide mannen gebruik om de fiets van den wissdllooper, waarop een tasch was gebonden, welke drie- tot vijfhonderd gulden het juiste bedrag is nog niet beken inhield, weg te trekken. De tasch rukten zij van de fiets los en daar mede verdwenen zij. De beroofde loo- per riep luidkeels om hulp, doch toen deze kwam opdagen, waren de beide roovers te ver weg om hen nog in te halen. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de marechaussee van Hoens- broek, die het onderzoek in deze zaak leidt. Later op den middag heeft men in de Molenbeek te Hoensbroek de leege tasch van den wissellooper gevonden. De dieven bleken haar daar te heb ben neergegooid, na zich den inhoud te hebben toegeëigend. Vierhonderd duiven vergiftigd. Stefani meldt uit New York, dat de politie een oude vrouw zoekt, die de duiven in het Central Parit gevoerd heeft met vergiftigd mee'. De duiven, die ervan aten waren bijna op slag dood. Een chemische analyse van het meel bracht aan het licht, dat in de magen van de vogels strychnine aanwezig was. Er zijn ongeveer 400 duiven door de giftmengster gedood. 72 spoorwegambtenaren geëxe cuteerd. De Oost-Siberische „Praw- da" meldt uit Irkoetsk, dat 72 functi- onnarissen van de Oostsiberische spoor wegen, beschuldigd van Trotskisme, sa botage, spionnageten gunste van vreem de mogendheden en het met opzet veroorzaken van spoorwegongelukken, waarbij talrijke menschenlevens verloren zijn gegaan, ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld. Koolhoven-vliegtuig na een duik vlucht verongelukt. Woensdag middag is op het vliegkamp Soesterberg een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een Koolhoven FK 52, welke door Baumann in gezelschap van werkmeester Maan, werd voorgevlogen voor ver schillende legerautoriteiten, is na een duikvlucht verongelukt. De beide inzittenden vonden den dood. De Koolhoven F 52, met 800 P. K. Pagasus-motor en drie-bladige schroef, die Woensdag voorgevlogen werd, heeft in vele moeilijke stunts dien mid dag zijn bruikbaarheid getoond. Ver schillende figuren draaide Baumann er mee af. Tenslotte een duikvlucht. Daarbij zagen de kijkers en waarne mers plotseling iets van het toestel los raken en naar achteren vliegen. Dat iets is waarschijnlijk een stuk van de kap. Het geraakte in het richtingsroer en nam daar een stuk van mee. Desondanks planeerde het toestel nog zeker wel drie minuten uitmuntend, totdat Baumann op omstreeks 100 m. hoogte boven het terrein kwam in iet wat moeilijke positie. Deskundige toe schouwers meenden een oogenblik nog, dat de vlieger het doorzakken van het toestel wilde demonstreeren, toen* het ontzettende gebeurde. De vlieger maakte op ca. 100 meter hoogte de ongelooflijke vliegfout zijn toestel veel te vlak te brengen, het kwam daardoor in de vrille, maakte anderhalven slag en boorde zich daar na met volle kracht in den grond. Het volgende moment laaiden de vlammen hoog op. Natuurlijk was er dadelijk hulp bij de hand. Die was, wat de menschen be trof. niet meer noodig; zij vonden in den ontzettenden vrilleklap den dood. De vlieger was uit het toescel geslin gerd, de werkmeester zat nog op zijn plaats. Brand op een hospitaalschip. Gistermorgen is er, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brandontstaan in de afdeelingen voor chirurgie van het hospitaalsch p Helouan in de haven van Napels. Het schip was weldra geheel in vlammen gehuld. Nadat de 150 opvarenden van boord waren gehaa d heeft de stedelijke brand weer, geholpen door brandbluschmid- delen van de marine en van koopvaar dijschepen, tevergeefs getracht het vuur te dwingen, zoodat men tenslotte be sluiten moest het schip tot zinken te brengen om den brand meester te wor den. De stedelijke autoriteiten namen ze'f de leiding van de blussching op zich en ook de prins van Piemont was erbij tegenwoordig. Voorzoover tot dusver valt na te gaan, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Voordat men het schip tot zinken bracht, heeft men het zoover van den

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2