BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Hevige SNIJWONl IN DEN VINGEi Een noodlottige vergissing. KLOOSTERBALSEH Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3®rcveexv\e ^vesVext^ o Wekelijksch Overzicht. o FEUILLETON BLOEDT VERSCHRIKKELIJK 46ste Jaargang VrQdag 13 Augustus 1937 Nummer 4261 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO-,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) KENNISGEVING. In afwijking van het aanvankelijk be paalde, wordt thans bekend gemaakt, dat het wekelijks inleveren der in komstenbriefjes tijdens de stopzetting der steunverleening niet meer noo- dlg Is. Een ieder, die van den winter genoopt zal zijn steun aan te vragen, moet even wel alsdan kunnen aantoonen, hoe veel inkomsten hij tijdens de stopzet ting der steun gehad heeft. Het is dus noodzakelijk, dat men vanaf I Juli 1937 nauwkeurig aantee- kening houdt van zijn verdiensten enz. Teneinde dit mogelijk te maken worden voor een leder, die daar belang bij heeft, formulieren (inkomstenstaat) beschikbaar gesteld. Inlichtingen omtrent juiste invulling worden eveneens ter secretarie verstrekt Intusschen blijft de verplichting van werkzoekenden bestaan, om zich dage lijks ter secretarie te melden. 0 Er bestaat de mogelijkheid voor schippers- en visschersknechts om in Oostende bij de garnalen- en visch- vangst tewerkgesteld te worden. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie op te geven. Kinderen, die vóór 1 October a.s. 6 jaar zijn geworden, kunnen reeds bij den aanvang van het aanstaande school jaar tot de lagere scholen toegelaten worden. HET GEMEENTEBESTUUR. Met de bouw van Neerlands grootste passagiersschip „De Nieuw Amsterdam" Is men thans met man en macht aan het werk. Dagelijks werken 1500 man aan boord van het schip, om het vlagge- schlp van de Nederlandsche koopvaar- dij-vloot te voltooien. Men mag dan ook het tempo waarmee men, aan het li. 0 Alleen haar dochter Mary wilde zich nog weieens onttrekken aan den invloed van haar moeder. Zij was vijf jaar ouder, dan haar broer Ernest. Lady Falloway en haar echtgenoot hadden een ernstige verdeeldheid gehad, kort na haar geboorte en de moeder van haar man had het verstandiger geacht, dat het kind niet opgevoed zou worden in een atmosfeer van huislijke ODeenig- heid en had verzocht, haar klein-doch- tertje bij zich te mogen hebben. Aan dit verlangen was gevolg gegeven en toen later de breuk geheeld was, was de oude dame zoo zeer gehecht aan het kleine meisje, dat het wreed zou zijn geweest, die twee van elkaar te scheiden. Door deze omstandigheden kwam het misschien, dat Maty riet zoo die vrees voelde voor haar moeder. Daarom was zij dan ook op twee-en-twintigjarigen leeftijd in het huwelijk getreden met een rijken brouwer, in spijt van al, wat lady Falloway hiertegen bad. in wording majestueuze schip werkt wel ten zeerste bewonderen, gezien de, groote hoeveelheid werk, dat na de tewaterlating, die nog slechts zoo'n korte tijd achter ons ligt, is verricht. Het schip, dat geheel volgens de eischen van de moderne tijd ingericht wordt, heeft enorme afmetingen. Lange tijd kan men door het schip zwerven, en dan heeft men nog slechts een deel van dit machtig zeekasteel gezien. De Directie verwacht dan ook, dat tijdens de eerste reizen van deze Oce aanreus, dit schip geheel volgeboekt zal zijn. Nu dan het groote padvinderskamp gesloten Is, willen wij niet verzuimen, iets hiervan in ons overzicht te zeggen. Bij het laatste kampvuur waren geen bezoekers toegelaten. De jongens wil den deze laatste avond, zooals begrij pelijk, liever onder elkaar doorbrengen. Niettegenstaande dit de laatste Jambo ree-avond was, is dit slot toch het hoogtepunt van de heele Jamboree ge worden. H. K- H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard stelden er prijs op dit laatste kampvuur bij te wonen. Na de sluiting brachten het grootste deel van het buitenlandsche contingent padvinders een bezoek aan de residentie en aan Scheveningen, waar vele extra- trams zijn ingelegd, om de jongens ook van onze residentie een goede indruk te geven. Aan vele huizen wapperde dan ook onze vroolijke driekleur, waar door de route, waarlangs de jongens kwamen een feestelijk aanzien gaf. De padvinders van onze overzeesche gewesten brachten een bezoek aan H.M de Koningin op „Het Loo", daar de Koningin de wensch te kennen had gegeven, de padvinders die uit de overzeesche gewesten naar het moeder land waren gekomen in Haar eigen om geving te zien. Nadat onze Landsvrouwe de padvinders uit onze koloniën geïn specteerd had, uitte Zij Haar tevreden heid aan hopman Ranneft en sprak woorden van waardeering. Nadat zij de lunch in de wapenzaal gebruikt hadden, gaven zij demonstraties in de groote eetzaal. Deze week had een hevige ontplof fing plaats aan boord van het Neder landsche tankschip „Manvantaravan de stoomvaartmaatschappij La Corona. Het ongeluk dat zich eerst nog al ern stig deed aanzien, gaf verschillende slachtoffers, terwijl twee personen wer den vermist. Door de ontploffing werd groote schade aangericht, daar de mast (achter) werd weggenomen, en er op het schip een aanzienlijke verwoesting ontstond. Haar man had een mooi, oud landgoed In Norfolk gekocht en dichtbij het moe derlijk huis waren ze gaan wonen en ze waren verbazend gelukkig samen, tot nu de oorlog den man opgeroepen had. Robert hield zeer veel van Mary en ook haar man mocht hij graag lijden. Hij kon zich niet voorstellen, hoe de danseres zich bij hen zou thuis voelen, want zij wilde zich altijd omringd zien door een soort Oostersche pracht. Hij herinnerde zich nu, hoe eens haar nationaliteit ter sprake was gekomen en hoe geheimzinnig zij daarmee toen was geweest. Ze hield zich, of ze een Russische was. maar men wist zeer goed, dat dit niet waar kon zijn. Sommigen noemden haar een Poolsche, anderen een Spaanschei maar niemand wi: t het vast. Toen Robert op „The Grange" kwam werd hij onmiddellijk bij zijn moeder toegelaten. Zij zat in den vroolijken salon van haar dochter en in haar zwaren rouw en met haar droevig uiterlijk hoor de ze daar eigenlijk geheel niet thuis. Zij boo.l hem haar wang tot een kus aan, vroeg op doffen toon naar zijn gezondheid en ging toen, zonder ver dere inleiding, op haar doel af. Zij wilde het huis, dat haar als douarière was toegewezen, verhuren, omdat ze JDe sleepboot „De Jonge" van de Nederlandsch-Indische steenkolenmaat- schappij is van Soerabaja uitgevaren, om de „Manvantara", die 8237 ton groot is en te 's-Gravenhage thuis be hoort, assistentie te verleenen. Onze minister-president Dr. H. Colijn antwoordde onlangs op het „Statement' van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil. Hierin deelde de minister-president mede, volkomen accoord te gaan met de ideeën van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, In zake het probleem van de ontwapening. Colijn zeide zich gelukkig te prijzen, actief mede te kunnen werken aan de verbetering van de internationale toe standen. Men wil dan ook verdragen sluiten om langs de weg der vrede tot vermeerdering der handelscontingenten en herstel en vestiging van internatio naal recht te komen. Tusschen Londen en Berlijn heerscht een onprettig ruzietje. Aanleiding daar toe was de uitwijzing van drie Duit- sche journalisten uit Engeland, de heeren Von Langen, Crome en Wrede. Deze uitzetting had natuurlijk niets te maken met den journalistieken arbeid Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur mAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijder een flinke jaap in den wij suing er te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkena van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en tot"B, D, te 0r TER INZAGE AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfi brand-en snij wondei: Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel Li ij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/, ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) toch plan had, daar te wonen. Robert stelde voor, dat zij dan op Dendy Court zou komen, maar hieraan dacht zij in het geheel niet. Het onderhoud was gauw afgeloopen, want haar plannen hadden volkomen vastheid. Het was alleen maar, dat ze hem er mee wilde bekend maken. Dus belde ze en besloot: Ik ben klaar met mijn mededee- ling, nu zal je wel Mary en madame Katinka, de verloofde van je broer, wil len zien. Je kent haar immers? Ik heb haar ontmoet, maar Ik wist niet, dat Ernest met haar verloofd was. De deur ging open en zijn zuster en haar logee traden binnen. Maty was een knap, aardig vrouwtje, gezond van uiterlijk. Zij kuste Robert hartelijk. Prettig, dat ik je weerzie, beste jongen, waarop ze zich tot de elegante verschijning achter zich wendde met de vraag: U kent mijn broer toch? Anna Katinka was zoo stemmig in het zwart, dat hij haast niet de coquette in haar herkende, die hij een jaar ge leden bij zijn broer aangetroffen had. O ja. Aangenaam u weer te ont moeten, Sir Robert... Maar u is gewond, niet waar?... O, die verschrikkelijke oor log!... Ik was troosteloos, tot uw moe der en zuster mij bij zich namenl van genoemde heeren. Engeland Is een vrij land en duldt dientengevolge zelfs de meest onvriendelijke critiek op zijn binnen- en buitenlandsche aangelegen heden. De vier heeren moesten het land verlaten, wijl zij een overgroote belangstelling aan den dag legde, niet slechts voor gedragingen en opvattin gen van vooraanstaande Engelschen die geacht kunnen worden het bewind in Duitschland niet vriendelijk gezind te zijn, maar vooral ook voor de in Engeland verb'iivende Duitschers. Het nagaan van Duitsche vluchtelingen, het hen hinderen met spionnage, het streven hen in moeilijkheden te bren gen, is geen journalistieke arbeid merkt de Daily Herald op. En al is het dan ook geen bepaalde spionnage, het is toch volgens de Engelschen een acti viteit, die geen beschaafde regeering binnen zijn grenzen kan dulden. Nu is het in dergelijke gevallen ge bruikelijk, dat de regeering van het land, waartoe de uitgewezenen behoo ren, zich eenvoudig bij de uitzetting neerlegt en zoo noodig nog veront schuldigingen aanbiedt. Niet echter zoo de Duitsche regeering. Men han delt in Berlijn nu eenmaal emotioneel en krijgt men daar een rechtvaardigen tik op de vingers, dan geeft men zon der eenig bedenken een onrechtvaar- digen tik terug. De Times, die door de Engelschen zoo ongeveer wordt beschouwd als God's eigen courant, heeft nu uit Berlijn de mededeeling ontvangen, dat men in plaats van den heer Ebbut, die onder zijn collega's en in diplomatieke kringen de meeste hoogachting geniet, maar een nieuwen correspondent moet sturen, „die min der aandacht aan onbenulligheden en meer aandacht aan de constructieve elementen en voorvallen In het Derde Rijk zou wijden". Onder „onbenullig heden" verstaat men in Duitschland dan den kerkstrijd, waarover de heer Ebbut meestal goed ingelicht is. Na tuurlijk denkt de Times er niet over, een nieuwen correspondent te sturen. En zoo ruziet men maar voort. Is er in de laatste dagen misschien weer te veel over toenadering gesproken? Ten aanzien van de Britsch-Italiaan- Sche toenadering blijft men overigens in Londen nogal optimistisch. Zelfs de laatste Incidenten in de Spaansche kwestie, n 1 de bombardeering van een aantal buitenlandsche schepen door vliegtuigen van Franco - in Duitschland en Italië zegt men, on danks de verklaringen van den En gelschen consul te Algiers en den Nederlandschen waarnemer luitenant Zij had had haar belde handen in de zijne gelegd en ze trok ze ook niet terug, terwijl ze met een wereld van droefheid in de prachtige oogen naar hem opkeek. Hij vroeg zich af, wat de beide andere vrouwen zouden den ken van dit vertoon. Je deedt beter te gaan zitten, Ro bert, zei lady Falloway. Ik denk, dat staan je been niet veel goed zal doen. Met een uitroep van schrik trachtte Katinka hem al een zwaren armstoel toe te schuiven. Och. daar had ik toch aan moe ten danken! Hoe onattent ook van mijl Mary kwam te hulp met den stoel en praatte gezellig over haar babies en haar afwezigen man. Voor veertien dagen is hij een paar uur over geweest. Hij zag er zoo goed uit. We zijn in de stad nog naar een schouw burg geweest. Hè, hoe kon u dat doen! Ge durende die enkele oogenblikken. die misschien wel een laatste weerzien be- duidenl Lady Falloway viel nu weer in: Anna wilde graag Dendy Court zien, Robert. En Mary wil haar mis schien een van deze middagen wel eens bij je brengen. De Bruyn, natuurlijk: de bolsjewistische vliegtuigen van Valencia - hebben in deze stemming geen verandering kun nen brengen. De Engelsche bladen blijven gelooven, dat in de laatste we ken van September Eden een bezoek aan Mussolini zal brengen en dat dit bezoek zal worden voorafgegaan door een ontmoeting tusschen Chamberlain en den Italiaanschen ambassadeur Gran- di te Londen. Het zou de taak van sir Eric Drummond, den Britschen ambassadeur te Rome, die thans zes weken met „vacantfe" in Londen door brengt. zijn om deze diplomatieke be sprekingen voor te bereiden. Men be hoeft dit alles intusschen nog niet te gelooven, voordat het werkelijk een feit geworden is. Toenaderingspogin gen worden in de hedendaagsche ge schiedenis maar al te dikwijls en al te plotseling weer afgewisseld door hevig diplomatiek gekijf. Men kan dan ook niet beter doen, dan er maar het beste van te hopen. In Noord-China neemt de Chlneesch- Japansche spanning nog steeds toe en waarschijnlijk zal binnenkort het kook punt bereikt worden. Japansche en Chineesche legers staan bij Soei Joean in strijdpositie tegenover elkaar, en ge vechten van grooten omvang zijn eerst daags te verwachten. Dat een oorlog nog door onder handelingen tusschen Nanking en de vertegenwoordigers van Tokio zal kun nen worden voorkomen, schijnt op het oogenblik minder waarschijnlijk dan ooit. Een nieuw incident heeft intus schen de tegenstellingen ook nog ver groot. In Sjanghai zijn twee Japansche militairen overvallen en gedood, vol gens de Chineesche lezing, welke ech ter door de Japanners bestreden wordt, wijl zij zelf op den Chineeschen wacht geschoten hadden. Japan zegt het in cident zeer ernstig te achten en zich alle maatregelen voor te behouden. De Japansche marine zal In leder ge val beginnen met eens een „grondig" onderzoek in Sjanghai in te stellen. Zou de oorlog werkelijk niet tot N. China beperkt blijven? Het moet de Japanners, voordat zij tot verdere avonturen overgaan, toch wel tot nadenken stemmen, dat juist in de laatste dagen de Vereenigde Staten en Rusland eikaar steeds na drukkelijker hun vriendschap betuigen. Dit begon eigenlijk al met de sympa thieke woorden welke in Amerika wer den gesproken, toen met een korte tusschenpooze twee sovjetvliegtulgen van Moskou uit over de Noordpool een bezoek aan de Vereenigde Staten Maat waarom zoudt u niet mee gaan, Madame Katinka? De auto staat vóór. Blijft u dan bij mij dlneeren en vanavond laat ik u weer naar huis bren- ben. Met smeekenden blik naar haar gast vrouw vroeg Anna: Vindt u het goed, mrs. Rendle? t Is dwaas van mij, dwaas en kinder achtig!... Maar ik wilde zoo graag de plaats eens zien... waar hij... heeft gewoond. Madame Katinka ging zich klaar maken en intusschen nam mrs. Rendle haar broer mee naar de kinderkamer. Het speet Sir Robert, toen hij den kleinen goedendag moest zeggen, maar hij beloofde, dat hij eens gauw terug komen. Hij ging naar beneden en vond daar madame Katinka op hem wachten. Zij was in kostbaar bont gehuld, waarbij mrs. Rendle in haar eenvoud dan wel zeer afstak. Onder den rit merkte Robert wel, dat Mary zijn wantrouwen deelde ten opzichte van de schoone logee. Ma dame praatte het meest, toonde belang stelling in alles om zich heen, wat in niet geringe mate toenam, hoe meer zij Dendy Court naderde. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1