BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. KWATTA W Een noodlottige vergissing, MANOEUVRE REEP Je -fijnste ^paak/r ckkwaüa soldaatjes. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 46ste Jaargang Dlnsdag"10 Augustus 1937 Nummer 4260 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Amerika en Europa, De groote verklaring, welke de Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Huil korten tijd ge leden aflegde, hield niets in, wat niet ook andere vredelievende en tege lijkertijd om de eigen belangen den kende staten als de richtlijnen van hun eigen politiek zouden kunnen overnemen. Nu is deze verklaring door de Ame rikaansche pers in de laatste weken op overvloedige wijze van commentaar voorzien en in deze commentaren kan men veel aantreffen, dat juist voor Europa van het grootste belang is. Leest men de Amerikaansche bladen van den laatsten tijd namelijk zorgvul dig, dan moet men tot de overtuiging komen, dat de Vereenigde Staten zich tenminste op het oogenblik meer en meer voor een nauwere toenadering tot de overige democratieën uitspreken en dat men terwille van deze demo cratische vriendschap zelfs geneigd is een meer agressieve en positieve bui- tenlandsche politiek te voeren. Dit be- teekent, dat de zoogenaamde neutrali- teitsgroep in Washington, die tot nog toe den toon aangaf, ontegenzeggelijk een nederlaag heeft-geleden. Men zal intusschen moeten toege ven, dat er in de verklaring van Huil zelf weinig van dit alles te vinden is. Maar inderdaad vormt deze verklaring volgens goed ingelichte Amerikaansche bladen het resultaat van een harden strijd tusschen de verschillende opvat tingen. Eenerzijds heeft een groep van deskundigen op het gebied der bui- tenlandsche politiek in en ook buiten het State Departement een duidelijk neutraliteitsstandpunt zoowel ten aan zien van den Spaanschen burgeroorlog en Europa alsook ten aanzien van de situatie in het Verre Oosten aangeno men. Deze groep is van opvatting, dat de Vereenigde Staten noch in het ge val van een nieuwen Japarschen aan val op China, noch in een enkel an der geval, b.v. wegens de Italiaansche inmenging in Spanje, naar de wapens zouden mog^n grijpen. Juist het in nemen van een neutraal standpunt, aldus verklaren de vertegenwoordigers van deze groep, zou Amerika in staat stellen, tusschen de beide groepen te genstanders in Europa de rol van be middelaar te spelen. Daartegenover hebben nu de vele tegenstanders van de neutraliteitsgroep verklaard, dat het recht aan de zijde van de democratieën is, dat de agres- 10. 0 Aileen merkte niets van de gelijkenis, maar over zichzelven is het altijd moei lijk oordeelen. Maar, Denis, nu moeten wij gaan, bracht zij haar broer in herinnering, 't Is al laat 1 Ja, dat is het ookZal ik het dingetje weer even in de cassette leg gen 7 richtte hij zich toen tot zijn gast heer. A propos, hebt u nog niet den eigenaar gevonden van het leeren por tefeuilletje 7 Aileen spitste de ooren, want aan het antwoord was heel wat gelegen. Neen, en ik denk ook niet, dat ik hem Ooit vinden zal. Het leek mij maar van zoo weinig belang, dat ik het niet eens de moeite waard achtte, het naar het politiebureau te sturen. Mijn theorie luidt, dat, terwijl Wilson op het perron was, iemand mijn auto voor de zijne hield en alvast begonnen was, er zijn bagage in te laden, toen hij de vergissing bemerkte en er zijn boel weer uitnam, maar dit waarschijnlijk over het sieve en ontevreden naties in hel be lang van een verhindering van een nieuwen wereldoorlog teruggedrongen moeten worden en dat de Vereenigde Staten zich zoowel door hun moreelen invloed alsook door een nog betere bewapening als bewijs van de kracht der democratieën-hulpbiedend ter be schikking moeten stellen. Deze tweede groep meent, dat de democratieën, in het bijzonder Engeland, Amerika en Frankrijk, met het oog op de gioote waarden, welke voor de beschaving op het spel staan, goed bewapend sa men moeten gaan, opdat aan de agres sieve staten den lust tot oorlogvoeren zou vergaan Verschillende bladen weten nu te melden, dat de exponenten van beide groepen reeds weken geleden door het State Department geconsulteerd zouden zijn- En Huil zou nu, in plaats van het neutraliteitsstandpunt duidelijk te onderstrepen, in zijn verklaring slechts richtlijnen voor de handhaving van in ternationale betrekkingen hebben ge geven. Toch richt de critiek van de neu traliteitsgroep zich op het oogenblik niet zoozeer tegen deze richtlijnen als- wel tegen het feit, dat het woord „neutraliteit" geen enkele maal in de verklaring is genoemd. Overigens kan men nog niet zeg gen, dat de een of de andere meening de definitieve overwinning heeft be haald. Maar vast staat wel, dat op het oogenblik de tendentie, om den weg der bewapening in nauwe samenwer king met de democratische staten te beschrijden, het sterkst is. Het Concordaat. Een der correspondenten van de N. R.Ort. schrijft uit Belgrado omtrent de religieusen vrede in Zuid-Slaviê het volgende aan zijn blad. Degene, die een collectie aanlegt van Servische spreekwoorden en die zijn de moeite waard! heeft haar dezer dagen kunnen verrijken met een volle dige verzameling van alle vormen, waar mee men uitdrukt, dat iemand een ne telige zaak heeft aangepakt, waarvan hij de onaangename gevolgen aan den lijve ondervindt. Wij plegen dat te ilius- treeren met behulp van wespennesten of brandnetels; de Serviër haalt er beren en egels bij en weet ik wat al niet meer, alles om een plastisch beeld te geven van de positie waarin Stojadinowitsj door zijn concordaat is geraakt. Inder hoofd zag. Hetklinkt aannemelijk, meende Denis. Met de grootste moeite wist Aileen haar stem te beheerschen en zoo luch tig mogelijk te vragen; Waarom gooit u het niet weg 7 Daar heb ik geen enkelen keer aan gedacht, lachte Sir Robert. Maar op dit oogenblik verscheen een kamermeisje met hoed en mantel van miss O'Neal en zoo werd vanzelf van dit onderwerp afgestapt. U zult het niet warm genoeg hebben in zoo'n dunnen mantel, meen de Falloway en bezorgd wierp hij haar zijn eigen autojas over. Het jonge hondje moest nu ook goedendag zeggen en het werd van weerskanten zoo'n hartroerend afscheid, dat Sir Robert vroeg: Zoudt u hem graag hebben, miss O'Neal 7 O, ik vind hem een schat 1 Nu, houdt u hem dan. Maar weet wel, wat u begint, want hij zal U dik wijls de handen vol geven. Daar zie ik niet tegen op, als 't U tenminste niet te zeer aan 't hart gaat, om afstand van hem te doen. De auto stond aan het hek, om de bezoekers naar Rose Cottage terug te rijden. Denis hielp zijn zuster instap daad: den Kroaten heeft hij er geen pleizier mee gedaan aangenomen al thans dat het hem daarom te doen was, en niet om onder hen verdeeldheid te zaaien! en dr. Matsjek, de leider der Kroatische toeren, die ondertusschen zelf oud-katholiek is, beschouwt het als een onderhandsche overeenkomst tus schen een regeering waatvan de Kro aten de bevoegdheid nooit hebben er kend, en het Vaticaan. En in Servië heeft hij leehjk vat op zich gegeven, en de oppositie een prachtig wapen in handen gespeeld, aan de bruikbaarheid zij zelf wel nooit gedacht had want de Serviër begint alleen maar in zijn kerk dan belang te stellen, wanneer hij haar in gevaar acht. Wespennesten en beren, brandnetels en egels hoe ziet men in de kringen der regeering zelf de zaak en haar ge volgen? Wij laten die vraag beant woorden door een persoonlijkheid, die ten volste bevoegd kan worden geacht, om het standpunt der regeering te ver tolken. De regeering Stojadinowitsj heeft in de eerste twee jaar van haar bewind eerst een aantal oeconomische kwesties met succes opgelost. Toen heeft zij zich op de buitenland- sche politiek geconcentreerd en verdra gen gesloten ter beveiliging der gren zen. Er bleven nog twee groote din gen over: het Kroatische probleem en het verzekeren van denreligieusen vrede. Zuid-Slaviê telt zeven millioen ortho doxen, vijf millioen katholieken en ander half millioen moslems. Alleen de kat holieke kerk heeft nog geen statuut. De vijf millioen katholieken zijn meeren- deels Kroaten. Houdt men dit in het oog, dan blijkt de regeling van het kat holieke probleem tot op zekere hoogte een inleiding tot de Kroatische kwestie. Deze regeling vormt geen voorwaarde voor de oplossing van het Kroatische probleem, maar zij ontneemt den Kro aten een reden tot beklag en een grond van critiek. Het Kroatische vraagstuk kan niet in een vloek en een zucht worden opge lost deKroaten zijn immers al eeuwen in de oppositiel daarom wilde de regeering beginnen, eerst alle aanhang sels van de kern af te schillen. De Kroaten konden hun vlag weer vertoo- nen, ze konden weer vergaderen, dr. Matsjek kon binnenlandsche bladen in- tervieuw geven, waar de discussie over het probleem op gang kwam, vooraan staande geëmigreeide Kroaten konden straffeloos terugkeeren enz. Van de andere bij-vragen die aan het Kroatisch probleem hingen, was die pen, terwijl de chauffeur met het hondje aankwam. Het volgend oogenblik waren ze weg en terwijl hur. gastheer naar zijn huis terugkeerde, zag hij een bouquetje ver lepte viooltjes op het pad liggen. Voot de tweede maal had de kleine terrier iets weggeschopt, wat aan zijn nieuwe meesteres behoorde. Hij bukte zich, om het op te rapen en ging er regelrecht mee naar zijn kamer, terwijl hij het droeg of het iets heiligs was. HOOFDSTUK V. Toen Robert Falloway dien volgen den ochtend beneden kwam, vond hij tot zijn niet geringe verrassing, een brief van zijn moeder tusschen de ove rige zakenbrieven liggen. Eerst wilde hij die doornemen. Daar hij door den toestand van zijn been gedwongen was geweest, rust te nemen, had hij dus niet eerst zijn zaken in Londen kunnen afdoen; vandaar dat hij in zijn huis in Norfolk nog steeds overstroomd werd door wettelijke papieren, in een stijl, dat een leek alle moeite heeft, er den waren zin van te vatten. Nadat hij zich voor dien ochtend weer door die on sympathieke massa had heengewerkt, brak hij dus den brief van zijn moeder open. Het was de tweede, die hij ont der regeling van de rechtspositie der katholieken er één. De geschiedenis van het concordaat is zeer lang; zij dateert reeds van 1922, en sindsdien hebben alle regeeringen ermee gesold. In 1933 besloot wijlen koning Alexander zelf de zaak in han den te nemen: hij verbood zijn gezant bij het Vaticaan et verder over te on derhandelen, en zond zijn eigen gede legeerde naar Rome. Vóór Alexanders dood was het con cordaat af, en sindsdien is er geen letter aan veranderd. De later volgende besprekingen be troffen slechts bijzonderheden en eind redactie. In December kondigde Jef- titsj reeds de aanstaande afsluiting aan; in April 1935 parafeerde hij de over eenkomst, en enkele dagen later ver klaarde hij op een verkiezingsvergade ring in Zagreb, teneinde daarmee bij de Kroaten in den pas te komen, dat het concordaat voltooid was. Sindsdien was de regeering, de ko ning en de staat door hun woord ge bonden. Er was een wissel ondertee kend, die op vervallen stond en geho noreerd diende te worden. Juist de houding der orthodoxe kerk zette de regeering tot spoed aan. In goed vertrouwen, en bezield door den wensch een zoo goed mogelijk concordaat tot stand te brengen, zond de regeering een afschrift aan de Sy node der orthodoxe kerk, met verzoek om mededeeling, wanneer zij misschien een of andere wijziging mochtwenschen. Inderdaad kwam de Synode met een aantal opmerkingen, die zij echter te gelijk publiceerde met den inhoud van het concordaat zelf, dat toen nog een diplomatiek stuk van geheimen aard was. Er volgde een stortvloed van artike len en brochures, en er werd een cam pagne ontketend, waarin zich weldra ook de politie mengden. Door deze gestie had de orthodoxe kerk dus misbruik van vertrouwen ge pleegd. Doch niet alleen dit; zij wilde haar meening aan regeering en de aan neming van het concordaat verbieden. Het waren reeds geen opmerkin gen meer, maar het was een voor schrift. De minister-president heeft den vier leden der Synode toen ongeveer ge zegd: wie regeert er hier eigenlijk, u of ik 7 Wanneer het antwoord op die vraag u duidelijk is, dan weet u ook, dat het concordaat erdoor komen zal. Welk een figuur had de regeering tegen over Slowenen, Kroaten en moslems gemaakt, wanneer deze later hadden kunnen zeggen: niet de regeering of vangen had, na den dood van zijn broer; in den eersten had zij hem ver zocht, om maar niet bij haar te komen. Niet dat er zoo troostelooze droefheid had gesproken uit den toon van het epistel; de eenige aanduiding daarvan lag in het uitdrukkelijk verzoek: Kom niet bij mij, tot ik het je vraag. Ik ben nog niet gewend aan het idee, dat Dendy Court nu een nieuwen heer heeft. Zijn zuster Mary had hem geschre ven, hoe diepgaand het verdriet was bij hun moeder en had hem geraden, dan ook te doen, zooals zij vroeg. De brief, dien hij nu had ontvangen, was geschreven van „The Grange", Norfolk, en luidde; Beste Robert. Uit het bovenstaande adres zul je zien, dat Mary en ik naar Nor folk zijn teruggekeerd. Wil je zoo gauw mogelijk op The Grange ko men, omdat ik nog over een paar d.ngen wilde spreken. Wij hebben hier bij ons te logeeren: Anna Ka- tinka, de beroemde danseres en de verloofde van je broer. Zij heeft mij verteld, dat je elkaar wel ont moet hebt. Ik hoop, dat je geen last meer de koning is de baas In het land, maar een handvol priesters, die hun houding opdringen aan de staat. Wijken voor de dreigementen der Synode had gelijk gestaan met de zedelijke ontwrichting van Zuidslavië. Er moest gekozen worden tusschen Zuid-Slaviê en Setviè, tusschen gelijk heid der geloofsbelijdenissen of toeken ning van één kerk van het recht om het oppertoezicht over staatszaken uit te oefenen, tusschen eenheid van het staatsgebled of amputatie van de katholieke gebieden. De minister-president koos Zuid- Slaviê. Hij moest beslissen wie in de staatszaken het laatste wootd zou heb ben: het burgerlijk constitutioneel dan wel het religieus orthodox gezag, en hij opteerde voor het eerste. Een aantal bisschoppen, en dit ver- gete men niet, zijn de politieke vijan den der regeering wat met name voor die vier geldt, welke de H. Synode vormen. Deze heeren hebben aanslui ting gezocht, en zij hebben die gevon den bij de oppositie. Radicalen, socia listen, democratie en communisten (Ingez. Med.) hebt van de wonde aan je been. Mary's man is gelukkig nog onge deerd gebleven. Je toegenegen moeder, Isobel Falloway. Na lezing zat hij eenigen tijd ln stomme verbazing: Anna Katinka op „The Grange"? In gezelschap van lady Falloway 7 Het was ongelooflijk 1 Niet dat hij kwaad van haar heeft ge hoord, maar zij hoorde toch niet tot hun kring IEn moeder dan, h°e kon die nu zulk een liefde goedkeuren 7 Hij had de danseres bij Ernest ont moet, nog voor den oorlog, en zijn broer was toen wel zeer verliefd op haar geweest, maar hij had hem bijvoor beeld op het hart gedrukt, om er moe der toch niets van te vertellen. Voor zoover hij wist, had moeder er dan ook niets van geweten, maar nu logeerden ze weer samen bij Mary Hij begreep er niets van; hij vouwde den brief weer dicht en sloot dien ln de enveloppe; toen stond hij op en belde. Hij zou dadelijk naar haar toegaan. Het was kenschetsend voor lady Fal loway, dat een ieder, die met haar in aanraking kwam, haar altijd tot in haar kleinste verlangens gehoorzaamde. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1