In de oorlogvoerende landen, AKKERTJES' Kerk- en Schoolnieuws. Officieele Berichten. Provinciaal Nieuws. Sport. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws De Jamboree. die vervelende kies.... BRESKENS. Voor de hoofdacte L. O. slaagde te Rotterdam de heer I. H. Fenijn, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Augustus 1937. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvliet II,— uur Ds. Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10 uur Ds. Vrijlandt. IJzendljke 10,— uur Ds. Castelein. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Qroede 9,30 uur Ds. Derksen. UIT DE STAATSCOURANT. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week werden in dit district 2 gevallen van besmettelijke ziekten (roodvonk) gesignaleerd, n 1. te Hoofdplaat en IJzendijke. Fransche microbedragers ach. ter Franco's front? De Parijsche correspondent van de N.R.Grt. meldt: Het zonderlinge geval van Chavrat, die Jedlinkski moet heeten. en Bouguen- rec, die moedwillig bacilledragers ge worden zouden zijn om achter het front van Franco's leger besmettelijke ziekten te verspreiden, is nog niet opgehelderd en wekt behalve wantrouwen twijfel zucht. Geraadpleegde deskundigen be vreemdt het, dat zij zelf niet besmet werden en wachten nadere berichten af alvorens zich uit te spreken. Men weet van Ghavrat en Bouguen- nec, dat zij thans in een Spaansche ge vangenis zuchten. Ze werden naar het heet ter dood veroordeeld, maar het vonnis is niet voltrokken. De Volkenbond is erin ge kend en een zekere R. P. zou de mees ter van de samenzwering zijn. In een café van Monmartre werd ze uitgebroed en als men de Jour mag gelooven is er een Kamerlid van het Volksfront in gemoeid. In het verre Oosten. Amerlkaansche vliegers. In Tokio wordt groote aandacht ge wijd aan de berichten uit Los Angelos, dat Russell Hearn, de raadsman van den vroegeren krijgsheer van Mandsjoe- rije, Tsjang Tso-lin, voornemens is een groep Amerikaansche piloten ter sterkte van 182 man bijeen te brengen om met een aantal vliegtuigen naar China te gaan, ten einde de Chineesche luchtmacht te versterken. 0 De Japansche verliezen in Noord- Chlna van 7 Juli af tot 3 Augustus bedragen 364 dooden en 869 gewon den. De Chineezen hebben naar schat ting 2650 dooden op de slagvelden gelaten en 7200 Chineesche soldaten zijn gewond en honderd krijgsgevan gen gemaakt. De Japanners hebben 20 stukken geschut, 280 mitrailleurs, 5000 geweren en 1200 Chineesche zwaarden buitgemaakt. HOOFDPLAAT. WIELRENNEN. De 3e ronde van Nummer Eén en Slijkplaat. Maandag werd bij gelegenheid van de kermis op Nummer Eén en Slijk plaat de 3e ronde van genoemde plaat sen verreden, over een afstand van 70 k.m. Er verschenen 12 renners aan de lijn en allen hadden prijs. Hier volgt de rangschikking: le Jan Donze, Sas v Gent: 2e De Smet, Knocke (B.); 3e S. Prince, Middel burg: 4e Pottelberge, (B.); 5e Stuivaert, Watervliet (B.); 6e J. Dooms, Terneu- zen: 7e E. Drlessen, Hoofdplaat; 8e Fonteijne, (B.) 9e Heijmans, (B.); 10e de Greve, (B.s; 1 le W. Donze, Sas van Gent; 12e Frijzer, Ter Hole. Scheepskist uit de 17e eeuw. Een visscher heeft uit de Deurloo een oude scheepskist opgehaald, waar van de gebruikelijke banden en het slot ontbraken. De inhoud bevatte enkele munten, kogels en uitrustingstukken van scheepsvolk. Ook trof men er een klein weegschaaltje in aan in een lederen foudraal Naar het Rotterd. Nwsbl. ver neemt zal de inhoud, die alleen voor een oudheidkundige waarde heeft, aan het museum te Vlissingen worden ge schonken. BRESKENS. Zwemvereen. „Scheldestroom". Geslaagd voor diploma A.: Mevr. Koster, Riety Verschelling, Corry v. d. Heuvel, Hanny Maas, W. v. Haneg- hem, Breskens; Angela Groosman te IJzendijke; Hilda Hartwlch te Brussel, Corry Peters, Radio Kootwijk. Diploma K. N. Z. B.: Adr. Cambier, E. Carels, Marie v. d. Velde, Breskens en Jopie de Hullu te IJzendijke. Nieuwe dijkgraaf. Met ingang van 17 Augustus is be noemd tot dijkgraaf van het Waterschap Groot- en Klein Baarzande de heer A. J. Cambier alhier, in de plaats van den heer D. H. van Zuijen, die wegens ver trek bedankt heeft. Een drukke Donderdag. Het is gisteren wel een recorddag geweest van de vreemdelingen die onze gemeente zijn gepasseerd. De Provinciale booten vervoerden niet minder dan 4800 passagiers van hier naar Vlissingen, terwijl 260 auto's werden overgezet. SCHOONDIJKE. Ouden van dagen. Woensdag maakten de ouden van dagen alhier een autotochtje naar Hulst. Zeer voldaan keerde men des avonds in de gemeente terug. IJZENDIJKE. Afloop Verkooping. Ten overstaan van Notaris Beuningh te Groede werd verkocht een woon huis waarin café en bakkerij aan de Landpoortstraat alhier, groot 5 aren en 74 centlaren, in huur bij den heer J. de Betue. Kooper werd Joh. de Dobbelaere alhier voor f 2775, HOOFDPLAAT. Schoolreisje. Op Maandag 2 Augustus maakten de leerlingen van de St.-Jozefschool een uitstapje naar Antwerpen, onder leiding van de onderwijzers. Achtereen volgens werden de tunnels, het „toren gebouw", de Middenstatie en „lest best" de dierentuin met een bezoek vereerd. Hoogst voldaan keerden allen s avonds weer huiswaarts Nederlandsch schip op de rot sen geloopen. Het Nederlandsche schip „Maaskerk", van de Holland- West-Afrika-Lijn, is gistermorgen bij Kaap Palmas, de zuidelijkste punt van Liberia (West-Afrika), op de Brenton- rots geloopen. De gezagvoerder heeft de passagiers bevel gegeven zich in de booten te be geven, daar hij de positie van 't schip hopeloos acht en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Een nader bericht meldt, dat de lui ken 1 en 4 lekken. Luik 5 is zwaar beschadigd en lekt eveneens. Alle pompen zijn aan het werk om te red den, wat te redden valt, doch het water stijgt in het schip, dat niet meer voor- of achteruit kan. De „Maaskerk" is eigendom van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage, die de Holland-West-Afrika-Lijn exploiteert. Het is in 1929 bij Nuescke en Co. te Stettin gebouwd. Het meet bruto 4452 reg. ton en netto 2447 reg. ton. Het schip, dat den dienst Amsterdam- West-Afrlka onderhoudt, was op de thuisreis. Op 30 Juli verliet het schip Buala in Kameroen, op weg naar Lagos. Nadat deze laatste haven was ver laten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, geschiedde het ongeluk. Het kan in totaal veertig passagiers vervoeren. Dit zijn dan in den regel menschen van de Engelsche en Fransche koloniën aan de West-kust van Afrika. Kapitein is de heer Klont, die reeds eenige reizen voor de West-Afrika-Lijn heeft gemaakt. Lijk opgehaald. De bemanning van de Industrie 3 uit Rotterdam heeft gisteren op d» Noord aan deziidevan H. 1. Ambacht drijvende gevonden het lijk van den 18-jarlgen schippersknecht J. K. W. J. v. Gerven, die j.l. Zaterdag op het sleepschip Angele uit Terneu- zen over boord was geslagen. Het lijk is overgedragen aan de politie te H. I. Ambacht en naar de algemeene be graafplaats aldaar vervoerd. Verdronken. De 16-jarige Willy Gabriels uit Spaubeek was in de Maas, ter hoogte van het overzetveer tusschen EIsloo en Gothem aan het baden. Op een gegeven oogenblik verdween hij in de diepte. Zijn broer, de 25-jarige Thy me Gabriels, die aan den kant stond te kijken, sprong gekleed te water, doch ook hij verdween In de diepte. Een voorbijganger, de heer L. Meijers, be gaf zich vervolgens te water en wirt beide drenkelingen op het droge te brengen. Ijlings ontboden geneeshee- ren pasten kunstmatige ademhaling toe, hetgeen alleen bij Thyme baatte. De jongste bleek reeds te zijn overleden. De broers waren de zwemkunst niet voldoende meester. Brand in Antwerpsch magazijn. Gisteravond is in Antwerpen in de „Grand Bazar Galerie Bon Marché" een hevige brand uitgebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Jongen verdronken. Gisterna middag waren drie jongens van onge veer elf jaar aan het zwemmen in het Haringvliet te Den Bommel. Het water is daar ter plaatse zeer diep, en er staat een sterke stroom tengevolge van den vloed. De jongens kwamen in dien vloed terecht en het gevaar ziende, riepen zij om hulp. Twee van hen kon den worden gered, maar de 11-jarige A. Arensman, wonende te Den Bommel, werd met den stroom meegesleurd en verdween in de diepte. Men heeft ge- ruimen tijd gedregd, maar tot nog toe zonder resultaat. Wielrijder aangereden en gedood. Gistermorgen is de 25-jarige G. Ger ritsen uit Arnhem, die met zijn verloofde een fietstocht maakte, op den rijksstraat weg ter hoogte van de buitenplaats „Sterreschans" te Nieuwersluis door een touringcar uit Amsterdam aange reden. De man kwam te vallen en bleef ernstig gewond op den weg lig gen. In bewusteloozen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Ut recht overgebracht, waar hij gistermid dag is overleden. Brandweer rukte uit voor een muggenzwerm! De brand- wachts van een kazerne te Stockholm meenden dezer dagen op een avond een rookwolk te zien bij den toren van de naburige Katharina -kerk. Een brand weerwagen rukte uit, doch dra consta teerde men dat er geen sprake was van brand. De vermeende rookwolk was een muggenzwerm! Inbrekers op heeterdaad betrapt. Toen deze week de heer en me vrouw L., te 's-Gravenhage thuis kwa men, bemerkten zij, dat de voordeur van het nachtslot af was. Terwijl zij de trap opliepen kwamen twee mannen te voorschijn, die hun in groote vaart voor bij liepen en de straat op renden. Zij gingen in verschillende richtingen. De heer L. ging er een achterna en slaag de er in den man te grijpen en aan een surveilleerenden agent van politie over te leveren, die hem overbracht naar het politiebureau. Daar bleek hij te zijn zekere de H., een goede bekende van de politie. Hij had een inbrekersuitrus ting bij zich. Ook de vermoedelijke tweede dader is gearresteerd. Prinses Juliana op de Korten- hoefsche plassen. Doorniemand opgemerkt, heeft Prinses Juliana Woens- dagmiddag met twee hofdames een roeitocht op de Kortenhoefsche plassen gemaakt. Dit schijnt de Prinses bijzon der te zijn bevallen, tenminste gisteren opnieuw verscheen zij met het kleine gezelschap te Kortenhoef om per roei bootje het mooie plassengebied te door kruisen. Thans echter merkte de be volking haar op en bij haar terugreis is de Prinses overal langs den weg har telijk toegejuicht. Legitimatie als Nederlander in België. Aangezien het herhaalde lijk voorkomt, dat in Belgie reizende Nederlanders, slechts voorzien zijn van een door een Belgisch consulaat afge geven identiteitskaart, de hulp inroe pen vanNederlandscheconsulaire ambte naren, vestigd het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken er de aandacht op, dat zulk een stuk niet voldoende Is om zich bij een Nederlandsch consulaat in Belgiè als Nederlander te legimiteeren. Arbeider bekneld geraakt en doodelijk gewond. Woensdag avond is ter hoogte van Urk de 55- jarige W. de Boon uit Sliedrecht, bij werkzaamheden op den baggermolen Gorkum, bekneld geraakt tusschen een ledige zolderschuit en den molen. De man kreeg ernstige kneuzingen. Met d« sleepboot Albatros van de firma Blankevoort en Zn. is hij naar Urk ge bracht, doch voordat het schip de haven bereikt had, was hij reeds over leden. Doodelijk motorongeluk. Woensdagavond is te Amsterdam een motorrijder, die uit de Foeliestraat kwam en aan een van rechtskomende driewielige bakfiets geen voorrang ver leende, door dit voertuig aangereden, met het gevolg, dat hij kwam te val len en met het hoofd tegen den trot toirband terecht kwam. De motorrijder, een man van 34 jaar, is in zeer ernsti- gen toestand met een schedelbasisfrac- tuur naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd, waar hij korten tijd na aan komst is overleden. Avonturen van twee kampeer ders. In dezen tijd van kampeeren en nog eens kampeeren kunnen jonge lui op hun tochten soms rare avonturen beleven. Zoo waren Maandag voor een week twee Haagsche scholieren er met toestemming van hun ouders op uit getrokken voor een zwerftocht door Belgiè. Zij waren in het bezit van gel dlge papieren en van een verklaring van hun ouders, dat deze aan de min derjarigen voor den zwerftocht toe stemming hadden gegeven. Niettemin kwamen de beide jongens vannacht ieder afzonderlijk op het Bre- dasche politiebureau terecht, waar hun nachtverblijf werd verstrekt. Dit was echter louter een ongeluk. Na tien dagen broederlijk van stad tot stad en van dorp tot dorp te hebben gefietst waren de jongens gisteren hun terug tocht naar Den Haag begonnen. Om streeks middernacht reden de jongens achter elkaar op het rijwielpad langs den weg Princenhage—Breda toen de achterste een mankement aan zijn fiets kreeg. De voorste bemerkte hiervan niets en peddelde rustig verder tot hij te Breda kwam en zijn vriend miste. Hij fietste terug, maar vond hem niet. Weer terug naar Breda en nog eens terug in de richting Princenhage, maar hoe hij ook zocht de vriend was en bleef zoek. Eindelijk om half één 's nachts stapte de trekker moedeloos in de Lange Brugstraat te Breda af, waar een agent van politie hem aantrof. Deze achtte het niet wenschelijk den jongen 's nachts alleen op straat te jaten en bracht hem naar het politie bureau. Nauwelijks een half uur later, toen de eerste jongen nog bezig was aan den wachtcommandant zijn wederwaar digheden te vertellen, kwam een an dere agent met den zoekgeraakten makker aanzetten. Ook deze had, na het mankement aan zijn fiets te heb ben hersteld, in een kringetje rondge reden om zijn makker te zoeken, maar was, toen dit niet gelukte, op een bank aan den Haagweg gaan zitten. Op het politiebureau is toen aan beide jongens nachtverblijf verstrekt, waarna de jongens vanochtend de reis naar de residentie gezamenlijk hebben voortgezet. N.R.Crt. Uit een in beweging zijnden trein gesprongen en gedood. Bij het binnenrijden van den laatsten trein uit Winschoten, die om 23 u. 27 op het station Groningen aankomt, zagen menschen, die op het perron stonden, plotseling een man, die later bleek te zijn de 58-jarige H. Mulder, wonende aan den Westersingel te Groningen, uit den trein stappen. De sprong mislukte echter. De man viel en kwam op de treeplank van den nog In vaart zijnden trein terecht. Hij werd ongeveer 50 m meegesleurd en raakte bekneld tusschen de treeplank en het perron' Toen hij uit zijn benarde positie bevrijd was, gaf hij nog teekeneu van leven, maar voor er geueeskundige hulp kon wor den gehaald, is hij overleden. Op het perron stond intusschen een dame tevergeefs op haar man te wach ten, die met dezen trein zou aankomen. Weldra vernam zij, dat er iemand op het perron buiten kennis lag. Zij liep er heen en herkende het slachtoffer als haar echtgenoot. Het stoffelijk overschot is naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Verassingen van den vacantie- tijd. Een vacantieganger uit de provincie, die Woensdagavond te Am sterdam zijn vermaak zocht, geraakte in gezelschap van een 22-jarlge schoo- ne uit donker Amsterdam. Het tweetal bezocht o.m. een café aan den Klove niersburgwal, waar de man plotseling tot de ontdekking kwam, dat zijn porte- met f 150 uit den binnenzak van zijn colbert was verdwenen. Hij maakte alarm, met het gevolg, dat andere be zoekers van het café een surveillee renden agent waarschuwden. Deze nam de jonge vrouw mee naar het politie bureau. Ofschoon het geld van den buitenman niet in haar bezit was, wordt zij van de berooving verdacht. Doen de bezoekers uit de provin cies in de stad onaangename ervarin gen op, vacantiegangers uit de stad, die naar buiten trekken, blijven er al ivenmin van verschoond. Ten huize van een familie, die aan de Stadionkade woont en met vacan- tie elders vertoefde, hebben inbrekers een bezoek gebracht. Dat bleek Woens dagavond, toen het gezin terugkeerde en de verdwijning constateerde van een bontmantel ter waarde van 330 gulden Een andere vacantieganger, die Woensdagavond terugkeerde in de stad, kwam eveneens tot een onaan gename verrassing. Hij werd n.l. her kend door twee rechercheurs van het politiebureau Raampoort, die er een sterk vermoeden van hadden, dat hij veertien dagen geleden van het Dam rak een onbeheerd slaande auto moest hebben gestolen. De man is inmiddels ter beschikking gesteld van de justitie. Het wagentje is aangetroffen te Rijs wijk, waar de onrechtmatige automo bilist het „te vondeling" had neerge- o Het gaat met de Nederlandsche jamboree zeer naar wensch. Het weer werkt in alle opzichten mee. Woens dag zijn er ruim 100.000 bezoekers geweest, welk aantal gisteren nog is ovei schreden. Een treffende hulde hebben de Hongaarsche Padvinders gebracht. Een hart van Hongaarsche lebkuchen (een soort Middel Europeesche koek) werd meegedragen, waarvan de dra ger zich opstelde tegenover de eere tribune. Dit hart met bloemen symbo liseerde den dank van Hongarije vo^r hetgeen Nederland tijdens den we reldoorlog voor de Hongaarsche kin deren heeft gedaan. Deze bijzondere daad van piëteit wordt door Nederland op hoogen prijs gesteld. Door de luidsprekers zeide een Hon gaar in het Nederlandsch, dat Honga rije grooten dank aan Holland ver schuldigd is, waar duizenden Hongaar sche kinderen in Holland nieuwe ouders hebben gevonden. Hongarije zal dat nooit vergeten en de spreker bracht daarvoor nogmaals den grootsten dank van Hongarije over. Deze woorden werden door het pu bliek met oorverdoovend applaus ont vangen. Een aardig incident heeft zich gis ter voorgedaan tijdens het aanbieden van de geschenken aan de Koninklijke gasten op de Jamboree. Het geschenk der Engelsche verkenners, de beker, die Prins Bernhard in ontvangst zou nemen, zou n.l. zooals van tevoren reeds bekend was gemaakt aange boden worden door den kleinsten ver kenner van het Engelsche contingent, een jongen van 14 jaar, die natuurlijk wat trotsch was met dien vereerenden opdracht. Maar op het critieke oogen blik, toen hij de tribune moest beklim men en den beker overhandigen, bleek hij in het gedrang voor de eereloge... verdwenen te zijn. En hij was niet te vinden! Omdat het programma nu een maal punctueel afgewerkt moest wor den en het te veel tijd zou vorderen in de menigte eerst gaan zoeken naar een padvindertje van zeer geringe af metingen, overhandigde Lord Somers, de leider van het Engelsche contingent, den beker aan Prins Bernhard. Later (dit ter geruststelling) kwam het verkennereje toch weer terecht. Maar toen was de plechtigheid al afgeloopen. Nog nooit zal hij het zoo betreurd hebben, dat hij zoo erg klein Er is maar één middel voor hem om bij volgende gelegenheden dergelijke onaangename verrassingen te voorko men: veel in de Meiregen gaan loopenl ben probaat Hollaodsch middel Kiespijn overvalt U meestal op een iijdslip dal U géén gelegenheid heeft naar den landarts le gaan. "AKKERTJE" dal van de zijn bij Kiespijn, naar Neem dan een helpt U tenminste dadelijk va pijn af. AKKER-CACHETS ijzondere ijnstillers Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. ferfew.nrfseASmaakloo» ouwel-omhulsel o» Product poeder. Ge proefl daardoor nieis. Ze glijden naar binnen.' Per IS tl. 52 cl. ZakdoosjeSOcS Volgen* recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2