Kerk- en Schoolnieuws. OOSTBURG. Officieele Berichten. Verlaging der Posttarieven Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Klaasje Allemansverdriet. Sport. Gewestelijk Nieuws. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het ge zellen-diploma van de vereenlging tot veredeling van het ambacht de heer I. de Kok, alhier. tijdens deze jamboree gastheer zijt] Vervult uw taak in dezen met hulp vaardigheid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. H.M. besloot haar rede In het En- gelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bij een zijt, gekenmerkt Worden door den waren padvindersgeest en mogen, door Gods zegen, de vriendschapsbanden, die ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broederschap, die zal blijven bestaan lang nadat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar Ik de jamboree geopend. De rede van de Koningin werd met luide toejuichingen begroet. Toen de geestdrift weer wat tot bedaren was gekomen was het woord aan lord Baden Powell, die ongeveer als volgt sprak: Majesteit. Ik dank U hartelijk voor Uw aanwe zigheid en voor de officieele opening van de jamboree en voor de schoone boodschap, welke Gij ons vandaag ge geven hebt. Ik ben er van verzekerd, dat iedere scout en leider Uw bood schap mee naar huis zal nemen en dat zij lederen padvinder zal aansporen hun groote werk hier en in de wereld ver der uit te dragen. Ik dank U daarvoor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Nederland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat wij onze jamboree in Nederland kun nen houden, een land van groote man nen, die zooveel succes hebben bereikt op kunstgebied, in handel en industrie, een land, dat het centrum is van vele conferentiec en besprekingen om vrede in de wereld te brengen. Onze Jamboree in Nederland zal alle padvinders aansporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een groote stoot voorwaarts gegeven in de bevor dering van den vrede en een aanmoe diging om onze taak voort te zetten in de padvindersbroederschap, welke thans is geworden een Junior league of nations. Daarvoor en voor de eer door U aan onze Jamboree aangedaan, dank ik nog maals hartelijk. Ook deze toespraak werd geestdrif tig begroet. Na de plechtigheid heeft de Konln- gingin op de eeretribune dehoofdver kenners van verschillende landen ont vangen, waarna H.M., onder uitbundig gejuich van de opdringende padvinders, het terrein verliet, even later gevolgd door den chief scout en den Neder- landschen hoofdverkenner. De padvineers begaven zich daarna naar hun kampen, waar het publiek thans gelegenheid kreeg hen in het kample ven gade te slaan. Dat de Jamboree sal van nieuwsgie rigen zou trekken, konden we van te voren gerust voorspellen, maar dat de belangstelling op den eersten dag na de opening al zoo overweldigend groot zou zijn, als thans gebleken is. dat hadden we niet durven droomen. Het leek wel, of geheel Nederland naar Vogelenzang was getrokken: in dichte drommen schui felden de bezoekers langs de kampen over de grasbanen en maar steeds voer den de treinen, auto's en bussen nieuwe massa's (amboreegasten aan. Het sta tion Bennebroek—Vogelenzang kon die enorme drukte nauwelijks verwerken, de parkeerterreinen waren vol, op het marktterrein kon men zich nauwelijks nog bewegen en in het groote restau rant berekend op enkele duizenden! was bijna geen plaatsje meer vrij. Het aantal bezoekers werd op 40.000 geschat. UIT DE STAATSCOURANT. Leerares R.H.B.S. Oostburg. Bij Koninklijk Besluit is mej. C. K. M. Elenbaas, thans tijdelijk als leerares verbonden aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Oostburg, in vasten dienst bij deze school benoemd. Inspectie Vlsscherij. De Minister van Ec. Zaken heeft voor de periode 9 tm. 28 Augustus, waarin de betr. inspecteur met verlof afwezig zijn, als waarnemend hoofd van de Vis- scherijinspectie o.m. voor de Zeeuwsche stroomen en de daaraan gelegen open havens en zeegaten aangewezenden ad- spirant-adjunct inspecteur ir. H. A. M. van Erp te Amsterdam. o Met ingang van 1 September zullen de posttarieven worden verlaagd. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven: a. Binnenland. Brieven tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 t/m. 200 gram 10 cent, boven 200 t/m. 500 gram 15 cent, boven 500 t/m. 1000 gram 20 cent, boven 1000 t/m. 1500 gram 25 cent, boven 1500 t/m. 2000 gram 30 cent. Briefkaarten: 4 cent. Gedrukte stukken: tot en met 500 gram ll/2 cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t/m. 750 gram 17i/2 cent, boven 750 t/m. 1000 gram 20 centen voorts voor elke 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehandeling t/m. 50 gram 2 cent. Voor drukwerken boven 50 gram vervalt de mogelijkheid tot spoedbe handeling. Monsters: 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. b. Locaal verkeer. brieven boven 20 t/m. 100 gram 6 cent, boven 100 gram interlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indië (alleen land mail en zeepost). postbladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. d. Suriname en Curagao. Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan, postbladen 5 cent, Briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. e. België en Duitschland (grensver keer). Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan, briefkaarten 4 cent. De P.T.T.-dienst zal hiermede de binnenlandsche tarieven voor post, te legraaf en telefoon weder op vooroor- logschen grondslag hebben gestelt, t.w.: een binnenlandsch telegram (10 woor den): een kwartje; een telefoongesprek (tot 15 km): een dubbeltje; een brief (tot en met 20 gram): een stuiver. Electrische kracht op de Boerderij. Het kan van belang zijn in enkele artikelen eens een uiteenzetting te geven over bovengenoemd onderwerp en dan wel meer in het bijzonder de beteeke- nis te bespreken van electromotoren. Om evenwel een juist beeld te ver krijgen van electrische kracht is het noodzakelijk hierbij wat uitvoerig stil te staan. Wat is eigenlijk electriciteit? We kunnen het niet zien, niet hooren en ook niet ruiken. Maar toch weten we dat het bestaat, omdat we het kunnen voelen. Ten opzichte van electriciteit zijn we allemaal blind. Direct electri citeit zien kunnen we niet, direct voelen kunnen we wel. Als er door een koperen draad een electrisch stroom gaat, dan is het niet raadzaam om het begin of eindpunt aan te raken, dan zouden wij een schok voelen en deze kan bij streken stroom levensgevaarlijk zijn. Maar we zouden het hebben over motoren omdat deze van zoo groot belang zijn in den land- en tuinbouw. Er zijn verschillende typen motoren open en gesloten motoren. De laatste typen dus de gesloten zijn voor het landbouwbedrijf het meest geschikt. Immers stof, vocht mogen niet in den motor dringen, stof zou de afkoe ling belemmeren en de wrijving doen toenemen, vocht vermindert de isolatie. Daarom is een gesloten lype nood zakelijk; wij komen hierop later nog terug. Constructief leverde dit een moeilijkheid op, want in een motor wordt een behoorlijke hoeveelheid warmte ontwikkeld. Deze warmte moet afgevoerd worden, anders zou de tem peratuur van den motor een ontoe- laat bare hoogte bereiken. Het ijzer van den motor is wel tegen die ver warming bestand, de isolatie van de koperdraden echter niet. Hoe kan die warmte dan afgevoerd worden? Bij een open motor gebeurd dit van zelf door de lucht welke langs de mo tor strijkt of er indringt en veel warmte meeneemt. Bij een gesloten motor is het noodig op de as een ventilator aan te brengen, die buitenlucht aanzuigt en door de motor perst. Wel kan men zich afvragen of er bij elke motor wel voldoende lucht wordt aangezogen, dus een voldoende koeling tot stand komt. Dit is niet zoo gemakkelijk vast te stellen. Men kan hierover gerust zijn anderen waken ervoor dat de fabri kanten in dit opzicht niet te kort schie ten. In de eerste plaats zijn interna tionaal voorwaarden vastgesteld, waar aan elke motor moet voldoen Daartoe behoort ook wat wel zeer belangrijk is de hoogst toelaatbare temperatuurs- verhooging, welke gemiddeld 50 gra den C. bedraagt, Er zijn fabrikaten waarbij de temperatuursverhooging bij voortdurende belsting slechts 30 a 40 graden bedraagt. Dit is niet de tem peratuur aan den buitenkant van den motor, binnenin is deze begrijpelijker wijze veel warmer. Wij merken hierbij op dat het bui tenoppervlak zoodanige temperatuur mag hebben dat men de hand er op kan leggen en houden. Zooals gezegd bestaat er een Inter nationaal Electrotechnische commissie, welke ten doel heeft niet alleen be drijfszekerheid van electrische machi nes te bevorden maar ook vooral de veiligheid tot een hoog peil op te voeren. Doch hierover in een volgend artikel Boekbespreking. Joh, Kuiper, „Nellekc", Prijs f0.80. Uitgave van H. Meulenhoff, Amster dam. In de zonnige jeugd-serie verscheen dit mooie meisjesboek voor de leeftijd van 6 tot 10 jaar, waarin de geschie denis van Nelleke, een vijfjarig meisje, wordt verteld; hoe zij haar eerste school jaren begon, de kibbelpartijtjes, de om gang met haar vriendinnetjes, enz. Een zeer mooi kinderboek. 0 Herman de Man. „Marie", of Hoor ook de U' ederpartij. Ingen. f 2.50. Geb. f 3.50. Uitgave van Nijgh Van Dltmar, Rotterdam. Dit boek, van Herman de Man, brengt ons de geschiedenis van het arbeiders gezin van Aai Koot, tusschen de ri vieren Lek en IJssel. Nadat de vrouw van den daggelder Aai Koot gestorven is en hij met acht kinderen achterblijft en als de huishoud ster, zijn halfblinde zuster Gerrigje, de zorgen van het gezin op zich neemt, komt Marie in zijn leven, en deze be sluit Aai tot man te nemen met de acht kinderen van zijn eerste vrouw Dirkje er bij. Edoch, in dit verwaarloosd huishou den komt geen orde. Marie heeft een verleden. Een sergeant in Indiê, onttroggelt zij veel geld, doordat zij hem ten onrechte er van beticht vader te zijn van haar kind. Dit brengt haar in de gevangenis. Later verzoend zij zich weer met Aai. Gelouterd door haar liefde voor hem, vindt zij, hoewel geen geluk, toch rijk dom, als Aai Koot koopman wordt. Marie, de hoofdpersoon in dit boek, is een jonge vrouw van onnadenkende, luchthartige natuur, die zich blind over geeft aan een hard lot. 0 Bij de drukkerij Helmond verscheen in de meisjesbibliotheek Het geheim van Mullarboe", door Eileen Pearl. Dit is de geheimzinnige geschiede nis van een jong meisje, dat verdwaald geraakt in het onderaardsche rijk van de verloren gewaande stam der Mur- rawyinnies. „Hoe Zee", is een zeer mooivacan- tieboek voor de jeugd, dat bij de zelfde uitgeefster verscheen. 0 Het Augustusnummer van „Beyer's Mode voor Allen". Uitgave van Beyer te Leipzig, bevat ruim 100 modellen met drie prachtige raderpatronen. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 2 Augustus 1937. De volgende personen waren ge dagvaard: L. de T., huisvrouw van f. F. de S., 45 jaar, zonder beroep, wonende te Biervliet, wegens beleediglng van E. Maenhout te Biervliet op 26 Mei 1.1. Eisch: f 15,- s. 7 d.h Uitspraak: idem. J. de R., 30 jaar, arbeider, wonende te IJzendijke, wegens mishandeling van P. Jansen te Schoondijke op 1 Juli '37. Eisch en Uitspraak: f 25,- s. 15 d.h. 63. Klaasje Allemansverdriet had intus- schen geen rust Hij dwaalde door de gangen en leege kamers en kwam zoo terecht voor een kast waarin de hotel gasten gezamenlijk hun bontwerk be waarden. .Daar is wel iets mee te beginnen, dacht Klaasje. S. C. du B echtgeooote van L. V., zonder beroep, wonende te Breskens, wegens beleediging van P. Impens te Breskens op 4 Juli 1.1. Eisch en Uitspraak: f 20,- s. 12 d.h. E- G. du B., 23 jaar, echtgenoote van A. J. E., zonder beroep, wonende te Breskens, wegens beleediging als- voren. Eisch en Uitspraak: f 20,- s. 12 d.h. BRESKENS. Duivensport. Duivenver. „Nog Sneller" alhier. Prijsvlucht Breuteil op Zondag 1 Aug. 1937. Jonge Duiven. Prijswinnaars: A. Versprille le; Jn. v. Gijs 2e en 9e; de Veij 3e, 5e, 10e en 27e; M. Visser 4e; Bruijnooge 6e; Bondewel 7e en 17e; P. Jacobs 8e en 19e; Wisse Gzn. 11e; F. de Lange 12e; A. v. Gijs 13e en 26e; Schippers 14e; Woittiez 15e en 29e; W. Pleijte 16e, 22e, 23e, 24e en 35e; A. Vermeulen 18e; W. Klaaijsen 20e; A. Visser 21e en 31e; de Veij 25e; I. Leen- houts 28e; Back 30e; L. Klaaijsen 32e; W. Pleijte 33e; C. Wisse 34e. SCHOONDIJKE. Duivenvereeniging „Eerste de Beste" alhier. Alg. Vlucht Breuteil op 1 Aug. 1937. Prijswinnaars: J. v. Balkom, Sluis le en 8e; A. Nayen, Biervliet 2e; v. Voren, idem 3e; A. Vermeulen, Breskens 4e en 30e; de Wever, Biervliet 5e en 44e; Dusardeijn, Groede 6e, 7e, 18e, 39e, 41e, 49e en 57e; de Boever, Biervliet 9e; W. de Zwart, Schoondijke 10e; Jac. Quaars, Breskens 11e; Bondewel, idem 12e; de Leijzer, Zuidzande 13e; J. Wisse, Bres kens 14e; W. Klaaijsen, idem 15e, 54e en 58e; O. de Meijer, Sluis 16e; Schijve, Schoondijke 17e en 56e; Mabesoone, Oostburg 19e, 21e, 36e, 37e en 45e; Woittiez, Breskens 20e; A. Jansen, Biervliet 22e en 40e; Verberkmoes, Groede 23e; I. Tellier, Schoondijke 24e; M. v.d. Broecke, Breskens 25e; Faas Mzn., idem 26e; J. Simpelaar, Oostburg 27e; Joz. Pleijte, Breskens 28e; Blaak man, Schoondijke 29e; J. v. Lare, idem 31e en 46e; Risseeuw, Groede 32e en 52e; P. de Meij, Cadzand 33e; J. van Hee, idem 34e en 42e; Jn. Pleijte 35e en 47e; de Hollander, Oostburg 38e; J. Steurrijs, Schoondijke 43e en over- duif; A. Verstrate, Breskens 48e; Bre vet, Cadzand 50e; M. Visser, Breskens 51e; M van Hee, Cadzand 53e; Faas Mzn., Breskens 55e. SLUIS. Prijsvlucht uit Breteuil met deelname van 74 duiven over een afstand van 200 km. Los 10.47 uur. Aankomst eerste duif 14 u. 57 min. 51 sec. met een snelheid van 673.70 m. Prijswin- ners waren: 1, 2, 14, 18 en 23 W.du Fossé; 3 J. van Hoorn Retranchement; 4 en 21 J. Wage; 5 Aers; 6. 7 en 12 L. Dondt; 8, 16 en 17 J. Maas; 9 E. Baert; 10, 13 en 24 Osc de Meijer; 11 M. Hoondert; 15 M van de Bus- sche; 19 A. van Haneghem Retrenche ment; 20 en 2e overduif F. Verheije; 22 H. Bogaard; 25 J. Lucieer Retren chement. Overduif J. de Zutter. Zelfde prijsvlucht met 27 oude dui ven. Aankomst eerste duif 14 u. 52 min. 23 sec. met snelheid van 701.17 m. Prijswinnaars: 1 en 4 L. Dondt; 2 Osc. de Glercq; 3 M. van de Bussche; 5 F. Nieskens; 6 J. de Zutter; 7 J. Maas; 8 H. Bogaard; 9 J. Wage; overduif J. Aers 1; Osc. de Clercq 2. 64. De sleutel zat op de deur dus het was nu voor Klaasje maar een klein kunstje om naar binnen te sluipen. Daar hingen allerlei dingen die Klaas je voor zijn streken best gebruiken kon. groote bonten, moffen en kraagjes. OOSTBURG. Wandeltocht. Verleden week werd als begin- en eindpunt van Nijmegen een jaarlijksche 4-daagsche wandeltocht gehouden met ruim 4500 deelnemers. Deelnemer was o.a. ook David de Puyt, oud 17 jaar, alhier. Een kereltje mager als een panlat, maar taai als een talhout. Dinsdagmorgen was het aantreden cm 6 uur aan de Koloniale Kazerne. On middellijk werd vertrokken en zoo ging het op Hatert en Cuijck af en zoo ver volgens retour. Het eenige waar hij last van had bij thuiskomst was een paar blaren op de voeten. Een schaar en een flesch jodium en het euvel was verholpen. De tweede dag was het weer starten om 20 over zes en was als doel het land van Wychen alwaar hij als vergoeding het genot had dien dag 4 maal Prins Bernhard te zien en waar op het einddoel de Marinekapel stond opgesteld. Zoo werd weer met frisschen moed doorgemarcheerd en waar hij den eersten dag bij aankomst tot de 15 eersten behoorde, was het nu bij de eerste 50. Den derden dag vertrok hij weer vol goeden moed des morgens om 20 min. voor zeven In de richting Arnhem. Deze tocht is door zijn eentonigheid van omgeving niet prettig. In Arnhem moest over het Velperplein weer in huiswaartsche rich ting gemarcheerd worden. Veel bijzonders leverde dien tocht niet op, maar dat het geen peuleschil - letje was, bleek wel, daar er dien dag 67 uitvallers waren. Hij behoorde echter nog tot de 80 eerst-aankomenden. Zoo was het morgen geweest en de avond gekomen en bevinden zij zich voor het sluitstuk: de 4e dag Des morgens werd uitgerukt om 20 minuten voor zeven. Het doel was Beers, dan naar Cuijck, Mook en daar over de pontonniersbrug, door de zor gen van de legerdienst daar speciaal geslagen, om zoo over St. Anna het eindpunt te bereiken, waar hij nog bij de eerste 1500 eerst-aankomenden was. Het sloot met een prachtig sluitstuk van 4123 deelnemers. In Nijmegen annge- komen, was het reusachtig met de bloemen en kransen voor ieder der dee'neme'S benevens een eerekruis. En zoo was het afgeloopen. Een opwek kend slotwoord werd gesproken door Kap. H Breunese uit Den Haag. Het is toch een heele presratie. maar hij raadt zijn westelijke vrienden zeer aan om het volgend jaar ook tot de deelnemers te behooren. BRESKENS. Aangereden. Zaterdag werd te Knocke de 55- jarige R. aldaar aangereden door een auto, bertuurd door de taxi-chauffeur S. van de S. B. M. alhier. De man bleef bewusteloos liggen. Spoedig ter plaatse zijnde doktoren konden slechts den dood constateeren. De chauffeur welke zeer ontdaan was over het gebeurde treft geen schuld, daar de man onverwachts den weg overstak, zonder op het verkeer te letten IJZENDIJKE. Afloop verkooping. Gisteren werd ten overstaan van no taris Corthals alhier verkocht het woon huis en stal gelegen aan de Ravalijn- straat. Kooper werd de heer P. van Dale alhier voor f1180.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2