BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 46ste Jaargang Dinsdag 3 Augustus 1937 Nummer 4258 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer (0,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Staatsschulden en Conjunctuur. De groote crisis in het internationale bedrijfsleven, die zoowat in 1929/30 is komen opzetten, om in de jaren 1932 en 1933 haar hoogste punt te bereiken en waarvan in den loop der jaren wel geen enkel land verschoond is gebleven, kan over het algemeen genomen thans wel als afgeloopen be schouwd worden. De naweëen duren evenwel nog steeds voort en er zal nog wel heel wat tijd over moeten heengaan, alvorens men de schade ge heel en al te boven gekomen zal zijn, die zij aangericht heeft. In de eerste plaats geldt zulks van de wereldhan del, die in weerwil van de omstandig heid, dat de omzetten zich in de laatste maanden in stijgende richting hebben bewogen, nog ten zeerste ge bukt gaat onder de verschijnselen, welke hun ontstaan aan de depressie te danken hebben. Wij behoeven slechts te denken aan de alom ver hoogde tolmuren, aan het contingen teeren van den goedereninvoer, waar toe tal van landen zijn overgegaan, aan de deviezenmaatregelen, of aan de algemeene onzekerheid, die teweeg gebracht is geworden door de in vele landen toegepaste devaluatie. Boven- dien zijn er bij Iedere volkshuishouding op zich zelf genomen eveneens funda- menteele interne wijzigingen opgetre den, die sterk afwijken van den tijd voor de crisis. Het is immers een op merkelijk verschijnsel, dat de sedert 1934 waarneembare opleving in het bedrijfsleven niet is uitgegaan van den internationalen handel, doch dat die vooruitgang voornamelijk te danken is geweest aan de maatregelen, die ten behoeve van het eigen volksbestaan getroffen werden door die landen die het meest van de crisis te lijden heb ben gehad. In de bedoelde landen was men er toe overgegaan en zoo als achteraf gebleken is met goed ge volg om het uitgeputte bedrijfsle ven door middel van publieke werk verschaffing wederom op de been te gaan helpen. Zulks slaat hoofdzakelijk op de Vereenigde Staten, Duitschland en in den laatsten tijd ook op Frank rijk, terwijl het door de crisis in min dere mate getroffene Engeland zich er daarentegen op verlaten heeft, dat het bedrijfsleven zich uit zich zelf zou her stellen. Hierbij dient evenwel in aan merking geromen te worden, dat het zakenleven in het Engelsche moeder- 0 Hij is waarlijk knap, er zijn zoo- velen, die dat zeggen, en ik wil geen rem op hem zijn. Daarom heb ik lee- ren typen: dat ik ook in mijn onder houd kan voorzien. Een wild verlangen deed zich bij Ro bert Falloway gevoelen, om haar die zorg te ontnemen en haar ook te laten genieten van al de dingen die hem vrij stonden. Maar u hoeft niet zoo ernstig te kijken, lachte zij toen weer. Ik ver zeker u, dat Denis en ik dikwijls ge noeg pret hebben. Zoudt u met uw broer Zondag den dag bij mij willen doorbrengen? vroeg Falloway. U zult dan wel geen gastvrouw vinden, om u te verwelko men, maar mijn oude kindermeid doet nu het huishouden voor mij en ik ben zeker, dat ze haar beste beentje zal voorzetten, als ze ziet, dat ik dat graag heb. Ik zou 't zoo prettig vinden, als u dan uit de kerk met mij terugging en ver- land ten zeerste geprofiteerd heeft van de nauwere aaneensluiting tusschen de verschillende deelen van het Britsche Wereldrijk, welke het gevolg is ge, weest van het verdrag van Ottawa. Het verstrekken van de publieke or ders, die te beginnen met 1932/33 ten goede zijn gekomen aan het be drijfsleven heeft er uiteraard toe ge leid, dat de schuldenlast van den staat in de betreffende landen is aangegroeid. Deze schuldenvermeerdering vormt echter een algeheel contrast met de daaraan voorafgaande crisisschulden, welke laatste uitsluitend een gevolg geweest zijn van de inzinking in het algemeene bedrijfsleven en daardoor op haar beurt opnieuw remmend werk ten. Thans echter ging men zich be wust In schulden steken en doordat de staatsuitgaven op deze wijze ge financierd werden, is daarvan eene stimuleerende kracht uitgegaan. Deze koerswijziging In het financieele beleid is van ver strekkende aard ge weest. Dit komt ten duidelijkste tot uiting in de snelle wijze, op welke de staatsschulden sedert 1932 opgeloopen zijn, te beginnen met dc vlottende obligo's en gevolgd door de gefun deerde schulden. Dientengevolge zijn de geconsolideerde binnenlandsche ver plichtingen in 44 van de 54 voornaam ste landen in het tijdsverloop van 1928 tot 1935 in belangrijke mate gestegen. Alles bij elkaar genomen Is de schul denlast van deze landen van 16.6 mil liard pondsterling in 1928 gestegen tot 22.8 milliard pondsterling (in goud) in 1935. Uit den aard der zaak is het overheidsbeleid, dat opgetrokken was op de toekomstige staatsmiddelen, het best geslaagd in die landen, wier schul denlast voordien betrekkelijk gering te noemen was. Welk verloop de gecon solideerde schuldenlast naar binnen en naar buiten bij een aantal der voor naamste landen in de periode van 1928 tot 1935 gehad heeft, kan blij ken uit onderstaande opstelling, wel ker gegevens telkens betrekking heb ben op het einde van de genoemde fiscale jaren: 1928 1935 1935 in^ per hoofd in millioenen^ derbevol king Groot-Britanniê 6472 6768 147.1 Vereen. Staten 3617 5912 43.1 Frankrijk 1991 4192 99.8 Italië 998 1157 26,5 Duitschland 349 1021 15,2 Nederland 233 477 59.6 Zwitserland 85 165 40.2 Zweden 118 127 20,5 der den heelen dag op Dendy Court doorbracht. Zoo van harte gemeend klonk deze uitnoodiging, dat zij met een blos ant woordde: Als Denis de invitatie aanneemt, dan kom ik graagl zei ze. Dit verheugt mij werkelijk. Ik heb iets, dat ik u wilde laten zien: een miniatuurtje, dat Ik eenige jaren gele den uit Parijs heb meegebracht en dat zooveel op u lijkt, dat ik er uw broer al over gesproken heb. 't Is heel oud, stelt de een of andere markiezin voor, maar u moet het eens zien. Denis kreeg zijn eerste les in het chauffeuren, want hij merkte wel de gelijk, dat die twee achter hem toch niet bijzonder veel aandacht wijdden aan het landschap, zoodat het ook niet de moeite waard zou zijn, om hun meening daat omtrent te vragen. Bij het hek van Rose Cottage stapte Alleen uit, maar Sir Robert hield haar hand een oogenblik in de zijne gesloten met een gretig: Hebt u er van genoten? Het is heerlijk geweest: zei ze verrukt. HOOFDSTUK IV. Dien Zondag was het een van die Bij het trekken van conclusies uit bovenstaande opstelling dient in aan merking genomen te worden, dat het pond-sterling in het jaat 1931 losge maakt werd van de goudpariteit en zoodoende eene depreciatie van om streeks 40% heeft ondergaan. Dientengevolge lijkt de schuldenlast van die landen, die tot het einde van 1935 nog niet tot devaluatie waren overgegaan in de tweede kolom opeens buiten verhouding groot geworden te zijn. In werkelijkheid is de staatsschuld van Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Duitschland In dat tijdsbestek en in de muntseenheid van het betreffende land berekend geenszins in die mate opgeloopen. Afgezien daarvan vallen uit de genoemde tabel alleszins belang wekkende gevolgtrekkingen te maken. Sedert 1935 zijn daarop de staatsuit gaven en stellig niet in de laatste plaats door het opvoeren der bewapening in bijna alle landen in aanzienlijke mate toegenomen. Dientengevolge zijn even wel de schulden tevens verder opge loopen. ook in die staten, waar de burgerij alreeds onder een grooten schuldenlast gebukt ging. De nieuwste cijfers van 1937 geven daaromtrent het volgende beeld te zien staatsschuld in per in millioenen hoofd d. bevolk. Ver. St. (30.6.37) 7331 53,5 Gr. Britt (30.3.37) 6768 147.1 Frankrijk( 1.1.37). 3471 82.7 Duitschl (30.3.37) 1322 19.7 Groot-Brittaniê heeft, zooals hieruit blijkt, zijn schuldenlast in de laatste jaren niet verder vergroot. Pas in het voorjaar van dit jaat is de Engelsche regeering voor den dag gekomen met het voornemen tot het plaatsen van eene groote leening ter dekking van defentie-ultgaven. Opgemerkt kan wor den, dat, Zweden en Nederland even eens hebben vastgehouden aan een con servatief financieel beleid. Eigenaardiger is het in Frankrijk toe gegaan. In dat land is de in 1928 291 milliard francs bedragende staatsschuld tot het einde van 1935 allengs aange groeid tot 370 millioen francs, om in het begin van dit jaar verder op te loopen tot 370 millioen francs. Teneinde zijn bewapening op peil te houden, heeft Frankrijk in Juli van dit jaar verdere binnenlandsche schulden gemaakt. Ook Duitschland heeft in de laatste jaren zijn schuldenlast vergroot. De totale rijksschuld Is van 11.7 milliard mark op het einde van het fiscale jaar 1932/33 gestegen tot 16.1 milliard mark heerlijke lentedagen, dat alles schijnt te spreken van ontwakend leven in de natuur. Zelve zag Aileen er uit als een len tebelofte in haar eenvoudig wit japon netje met geen andere versiering dan een enkel viooltje tusschen haar cein- tuer gestoken. Het was een oud kerkje met mooie, gekleurde vensterruiten, waar het licht zoo schoon doorheen viel. De gemeente was niet druk opge komen, want de meeste voorname fa milies waren op dat oogenblik op reis, zoodat hun banken leeg stonden. In een daarvan echter zat Sir Falloway, heel alleen. Hij was al vroeg geko men, misschien om te vermijden, dat zijn kreupele gang algemeen opgemerkt werd. Toen de dienst afgeloopen was, haastte hij zich de kerk uit, om zijn gasten voor dien dag zoo gauw mogelijk een plaats in zijn auto te bieden, die vlak bij te wachten stond. Dendy Court was nu niet zoo n heel groot huis; 't was modern, vergeleken bij vele andere gebouwen in Norfolk. Want het was nog geen honderd jaar geleden door een brand vernield en toen herbouwd volgens den smaak op ultimo Maart 1937. De schulden last is dus met 4.4 milliard mark ver meerderd. Omtrent de Duitsche staatsobligo's op korten termijn bestaan over het al gemeen zeer overdreven voorstellingen: de vlottende binnenlandsche rijksschuld beliep op het einde van Maart j.l. 2.4 milliard mark. tegen 1.5 milliard mark op ultimo Maart 1933. Verreweg het diepst Van alle landen hebben de Vereenigde Staten van N. Amerika zich in schulden gestoken, ten einde het bedrijfsleven wederom op gang te helper. Gedurende de vier jaren, die in het teeken van den New Deal hebben gestaan, hebben de staats uitgaven alles bij elkaar gerekend 37 milliard dollar bedragen. Hiervan komt alleen reeds een bedrag van 15 milliard dollar op rekening van crisisuitgaven ter bestrijding van de depressie en van de werkeloosheid. In genoemd tijds verloop is de staatsschuld opgeloopen van 22.5 milliard tot 36.4 milliard dol lar, eene vermeerdering van 14 milliard dollar dus. Zoodoende heeft Roosevelt dus de middelen ter financieering van de conjuctuur gevonden door een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het voorbeeld, dat door dit land gegeven is, heeft aangetoond, dat de door hem ten aanzien van het financi eele beleid in de practijk gebrachte nieuwe methoden alle kans van slagen hebben, voor zoover de overheidsmaat regelen ten minste volgens een bepaalde opzet, met de noodige bedachtzaamheid en op uniforme wijze ten uitvoer ge legd worden. De plechtige opening van de Jamboree. Op plechtige wijze is Zaterdagmid dag de Jamboree door H.M. de Ko ningin geopend. Eerst sprak H.M. in het Engelsch Padvinders, jong en oud, padvinders van alle landen. Ik heet u allen welkom In Mijn Ko ninkrijk en hoop, dat u daardoor zult weten hoe zeer Ik uw beweging waar deer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar stre ven, deze prachtige organisatie een wereldbeweging is geworden, die jon gens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbe reidt goede burgers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als van den toenmaligen bewoner. Het was maat twee verdiepingen hoog, met ruime veranda en groote glazen deuren, maat het had een prachtige galerij, bijna over de heele lengte van het huis, waar de familieportretten hingen en ook en kele schilderijen, want de Fallowav's hadden altijd veel van kunst gehouden. Het deed Sir Robert dan ook blijk baar genoegen, dat Aileen met zooveel belangstelling rondkeek, en veelbelovend klonk het: Na de lunch zal ik u met genoe gen de galerij eens rondleiden. Ze gebruikten den lunch in een kleine, zonnige kamer en Aileen genoot van de prachtige bloemen, die de tafel ver sierden en het kostbaar zilver en kris tal, dat voor haar iets sprookjesachtigs had. Het was een opgewekte maaltijd, want de O'Neals met hun Iersch ge voel voor humor konden alleraardigst vertellen en in lang had de gastheer niet zoo hartelijk gelachen, als bij som mige grappige avonturen, door Denis met zooveel geest en smaak verteld. Na de lunch gingen de heeren de stallen inspecteeren, maar Aileen wilde liever eens kennis maken met de oude gedienstige en bracht ongeveet een uur met haar door. (Ingez. Med.) in uw later leven, trouw blijven aan den padvindersgeest, welke, om te spreken met de woorden van uw chief, dien Wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H.M. in het Ne- derlandsch: Mij thans tot u, padvinders-landge- nooten richtende, wensch Ik in de eerste plaats een welkom toe te roe pen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moe derland deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze jamboree met schoone indrukken naar uw ge boortegrond zult terugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij Met haar scherp-zlenden blik had de cude al heel gauw ontdekt, dat Sir Robert dit bezoek dan wel bijzonder op prijs stelde, en zeket had zij van alerlei romannetjes gedroomd voor „Mas ter Bobby", zooals zij hem in haar ge dachten nog altijd noemde. Ze leidde het jonge meisje het heele huis door. maar natuurlijk bleef ze met groote voorliefde in de kinderkamer verwijlen. Dit is nog precies zoo gebleven, Madam, zei deoude en pinkte een traan weg. Daar staat de doos met gereed schappen van Master Ernest en daar het hobbelpaard van Sir Robert. Kijk, daar ginds hangen hun eerste rijzwee- pen. Wat was ik bang, toen zij rijles kregen, want zij waren toen niet veel meer dan babies. Ook hingen er twee pijpen aan den muur; de een aan een blauw, de ander aan een roze lintje. Daar hebben ze eerst uit gerookt. En och, wat waren ze ziekl Ze zullen zoowat een jaar of zeven en acht zijn geweest. En ze namen die proef in een hooi schuur nog all... Die pijpen heb ik toen, als een waarschuwing, daar zóó aan den muur gehangen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1