Een noodlottige vergissing. In de oorlogvoerende landen, Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Officieele Berichten. FEUILLETON Klaasje Allemansverdriet. Ingezonden. Sport. HOOFDPLAAT. Plechtige eerste H. Mis, Zondag |1. droeg onze dorpsgenoot, de Zeereerwaarde Heer Arm. de Ca- luwé, zijn eerste H. Mis in de Parochie kerk alhier op. Het was 24 jaar geleden, dat een dergelijke plechtigheid had plaats ge had. De belangstelling van de parochi anen was dan ook geweldig groot; te meer daar deze H. Mis volgens de By- zantijnsche of Oostersche ritus werd opgedragen. De Z. E. Heer de Caluwé is name lijk priester volgens de Oostersche ritus en heeft hiervoor te Rome z'n studies gemaakt. Zoodra dan ook in Rusland weer vreemde priesters worden toege laten, zal hij als Russisch missionaris naar dit land vertrekken. Het zangkoor „St-Cecilia" van Sluis kil had speciaal voor deze gelegenheid de Russische gezangen ingestudeerd. geen verstandelijke doeleinden noodlg. Een oorlog ontstaat dan in zekeren zin om der wille van den oorlog. En derhalve mag men, ook al is het oorlogsgevaar in het Verre Oosten voorloopig weer geweken, den toe stand in dit deel van de wereld geens zins optimistisch beoordeelen. Het Prinselijke echtpaar te Soestdljk terug. Gisteravond om zes uur zijn Prinses jullana en Prins Bernhard per auto van het Loo ten paleize Soestdijk aan gekomen. Het Prinselijke jacht. Het motorjacht Piet Hein, dat op de Amsterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. voor het Prinselijke paar in aanbouw is, zal Zaterdag 14 Augustus worden te water gelaten. Het ligt in het voornemen van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zoo mogelijk bij den stapelloop tegen woordig te zijn, De Wereldjamboree. Naar wordt gemeld, zal lord Baden Powell Donderdag te Hoek van Hol land aankomen. In Den Haag zal de chief-scout de op het Nassauplein opgestelde welpen en leden van het Nederlandsche pad- vlndstersgilde inspecteeren. De staf van het internationale bu reau te Londen komt te 8.52 te Vo gelenzang aan. UIT DE STAATSCOURANT. Stand der gewassen. Uit het verslag van den directeur van den Landbouw over de eerste 3 weken van deze maand blijkt, dat in het algemeen de stand der gewassen wel verbeterd is, doch nog onder nor maal moet worden genoemd. Speciaal met betrekking tot onze provincie wordt aangeteekend: ln de veldboonen en suikerbieten is een vrij sterke luisaantasting waarge nomen; de ontwikkeling van het vlas 0 Ja, eigenlijk wel. Was het zoo vol op het plaatsbureau Neen, maar ik ben eerst op de jacht geweest. Een jonge man, die pas teruggekomen was van het front en die nog heel ongelukkig liep. had een hondje bij zich. Het beestje was ge schrikt en was op de vlucht geslagen. Zijn baas kon hem niet inhalen en zoo moest het onbesuisde diertje wel onder den trein komen Om dit te verhoeden, maakte ik dus jacht op hem, maar mijn boord en das getuigen van deze sport I Arm dier I zei Alleen, die dol was op honden. Toch hadden zij het heele incident een oogenblik later vergeten, tol de waarschuwing „overstappen" het hun weer in het geheugen riep. Ze waren bij Norwich en moesten daar een lo- caaltrein nemen naar de plaats van hun bestemming. Terwijl zij uitstapten, lie pen ze bijna tegen een heer aan, in een groote jas gehuld en mee twee stokken bleek minder goed te zijn Tengevolge van de maden der uienvlieg ondervon den de uien veel schade. De regenval in Zeeland bleef 10—20 pCt. onder normaal. Samenstelling Pachtkamers. De Minister van Justitie brengt ten behoeve van de samenstelling van de pachtkamers (waarvan er een zal wor den ingesteld in het kanton Oostburg. waaronder Hreskens en omgeving res sorteert Red) krachtens Koninklijke machtiging ter kennis van belangheb benden, dat verzoekschriften om be noeming tot lid of plaatsvervangend lid dezer pachtkamers bij Hare Majes teit de Koningin dienen te worden in gezonden voor 1 October 1937. De in de Pachtkamers te benoemen personen dienen Nederlander te zijn en deskundig ten aanzien van de ver houdingen op pachtgebied. Indien de zich aanmeldende personen pachter dan wel verpachter zijn, behoort n zij daarvan in hun aanvrage te doen blij ken. Eveneens dienen in het verzoek schrift te worden vermeld het beroep van den verzoeker, diens voornamen (voluit) alsmede de plaats, jaar en dag- teekening zijner geboorte. Wij teekenen hierbij aan dat bij in formatie is gebleken, dat dergelijke verzoeken op zegel dienen te worden gesteld; een formaatzegel van 30 ent. is hiervoor voldoende. Red Br Ct. Bestuur der visscherljen op de Zeeuwsche stroomen. Bij Kon. besluit van 23 Juli is, te rekenen met ingang van 1 Januari, be noemd tot voorzitter, tevens secretaris penningmeester bij het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroo men te Middelburg, mr. H. van der Beke Callenfels, thans voorzitter van gemeld bestuur. De Chineesch-Japansche spanning weder hoog. Generaal Soeng Tsje-joean, die het bevel voert over het 29ste leger en voorzitter is van den poiltieken raad van Hopei en Tsjahar heeft vanmorgen de centrale regeering te Nanking er telegrafisch van in kennis gesteld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Japanners tegenstand te bieden. Een uit de omgeving van Peiping komend bericht meldt, dat de toestand bij Loekoetsjiou zeer gespannen is. De Chineesche militaire autoriteiten in Noord-China schijnen thans bereid den strijd met de japanners te aanvaar den. De toestand in Spanje. Uit Gijon wordt gemeld, dat ver scheiden regeeringsvliegtuigen aanval len hebben ondernomen op de motor booten der opstandelingen, de Ciudad de Valencia en de Ciuda de Palma, welke zich op 5 mijl van de haven van Gl|on ophielden. Beide schepen zijn naar zee gevlucht. Zaterdag hebben kustbatterijen Iaat in den middag het vuur geopend op het rechtsche oorlogsschip Baleares. De Baleares antwoordde met tien kanonschoten. De granaten kwamen op het land te recht zonder evenwel schade aan te richten. bij zich, die nog steeds in gevecht was het weerbarstige jonge hondje. De hee- ren herkenden elkaar dadelijk. Mijn viervoetige vriend strijdt nog altijd voor zijn vrijheid, zeid Denis. Zal ik hem even van u overne men? Onze trein gaat nog in geen half uur. Komt iemand u hier halen? De Invalide was blij, dat hij weer kon gaan zitten en dat hij zijn lastigen pupil andermaal onder de hoede van dien flinken, jongen man kon stellen. Met bewonderende blikken keek hij naar Aileen, terwijl hij zij-. Zeer verplicht, als u eens een oogje op hem wilt houden. Ja, er zou hier een auto gereed staanJuist op dat oogenblik trad een chauffeur nader bij, tikte eerbiedig aan de pet en zei: Gelukkig, dat u weer terug bent, mijnheer. Heeft u ook bagage? Ja, twee koffers in den goederen wagen. En zich toen tot de jongelui wendend; Kan Ik u soms ergens afzetten? Neen, dank u. Wij gaan naar Chelston, mijn zuster en ik. O, maar dan kan het wel degelijk Chelston is hier maar tien mijlen van daan. Ik ga naar Dendy Court, even buiten de stad. Stuur uw bagage met den Boekbespreking. De Wereld-Jamboree 1937, Zangbun del. Prijs 65 cent. Uitgave Hollandia- Drukkerij, Baarn. Deze bundel, samengesteld door E. A. Voorthuisen Jr. en Jan Waldorp, bevat min of meer 'tofficieele, program ma" van hetgeen onder leiding der officieele kampvuurleiders gezamenlijk in de Nederlandsche, Fransche, Duit- sche en Engelsche taal aan de publieke- en subkamp-kampvuren ten gehoore gebracht zullen worden. Het is een handig boekje dat zijn weg wel zal vinden. 0 Jacob Hiegentlich. „Onbewoonde We reld". Ingen. f 2.25, Qeb f 2 90. Uitgave van A. E. Schoonderbeek te Laren. In deze mooie roman maken wij ken nis met den publicist Robert van Thorn, die door zijn scherpe pen in hetLim- burgsche stadje veel vijanden maakt en dit met vrouw en kind verlaat. In Amsterdam raakt dit gezin ont worteld. Van Thorn, die met weinig kieskeurige middelen werkt, weet een fascistisch blad tot bloei te brengen. Zijn zoon Ludo komt tegen zijn va der in opstand, en wel in die mate, dat de fascisten Ludo, hun felle te genstander, tot een martelaar van hun politiek maken De auteur heeft met veel zorg zijn milieu's geteekend, zoowel de Lim- burgsche aristocratie als het anarchis- tencaberet te Parijs, en wij volgen (het weelderig dagprogram van den redac teur aan het weekblad Dievo. Een beeld van onzen ontredderden tijd. 0 Amos Moore. „Een ruiter rijdt al leen.' Ingen. f 2.15 Geb. f 2.75. Uitgave van A. G. Schoonderbeek te Laren. Dit boek van Amos Moore uit de Mustang-reeks brengt onsde zware taak van Sherry Cole om de .Maskers" te ontmaskeren. Teneinde ook Stella Noorwood, de eigenares van de „Doublé Bar Dia mond", voor wien de meest koelbloe dige moordenaars in het Zuidoosten, werkten als cowboys, te doen geloo- ven in zijn schurkachtigheid, begeeft hij zich op zulke smalle paden, dat elke stap zijn laatste kan zijn. Het mag hem evenwel met haar hulp gelukken te zegevieren. De schrijver heeft met dit boek op nieuw aangetoond zijn reputatie als schrijver van Wild-Westverhalen. 0 „Het Omnibus boek", vooi onze kin deren. Samengesteld door I. C. de Boone Swartwalt en A Hamaker-Willink. Uitgave van J. M. Meulenhoff, Am sterdam, prijs f 2.75. Met deze uitgave heeft de uitgever een prachtboek voor de kinderen in den handel gebracht. Het is werkelijk een boek voor kin deren, waar echt iets in gebeurd Het is een boek dat de jeugdige karakter tjes helpt vormen. Heel veel plaatjes en zwartjes vullen prachtige verhalen aan. Men kan dit boek, dat tevens keurig verzorgd is, met vertrouwen de kinderen in handen geven. Een boek dat zeker opgang za' ma ken. trein mee en laat ik er u heen mogen rijden. Heel graag, nietwaar Aileen? Dat is heerlijk! antwoordde zij, metzoo'n muzikale stem, dat de eige naar van den auto meende, hoe hij nog nooit zulk een sympathiek geluid ge hoord had. Met moeite haalde hij een visitekaartje te voorschijn, reikte dit aan Denis en vroeg: Wilt u ons aan elkaar voorstellen? Aileen, dit is kapitein Falloway; mijn zuster, miss Aileen O'Neal. Juist op dit oogenblik keerde de chauffeur terug en had alle bagage ge vonden. De jonge O'Neal's maakten er zich in 't minst niet ongerust over: hun koffers zouden wel terecht komen. Het was een zeer aangename rit en ze vermaakten zich allen met het jonge hondje, dat de dwaaste dingen uithaalde, tot het eindelijk doodmoe, bij Aileen op schoot, in slaap viel. Hij schijnt dol op u, merkte ka pitein Falloway op. Mag ik hem af en toe eens bij u op bezoek brengen? U komt maar, wanneer u wilt, antwoordde Denis hartelijk. Wij lo- geeren op Rose Cottage. Ja? Is u bevriend met Lacey? Kent u hem ook? Ik heb hem een paar jaar geleden ontmoet en ik neem 61 Het bleek Klaasje al spoedig dat hij een beetje voorbarig was geweest. De kok had wel leelijk op z'n huid gehad, maar daarom wilde de baas hem nog niet door Klaasje laten vervangen. „Weet je wat", zei hij tegen Klaasje, „ga jij maar naar de stal. Dan mag je daar blijven om te kijken of de paarden hun ruif we[ leegeten". Buiten verantwoordelijkheid der redactie Oude rijwielplaatjes Bezitters van rijwielen! Wij staan weer aan de vooravond van de eerste Augustus Ongeveer drie millioen oude rijwiel- plaatjes, vormende een totaal gewicht van twaalf duizendkilogram zullen hun dienst weer hebben gedaan, terwijl zij voor de bezitters van rijwielen waar deloos zijn geworden. Behoeft het nog feitelijk nader betoog breedvoerig uiteen te zetten, waarvoor deze plaatjes worden ingezameld! De Slichting „Steunfonds van de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van Tuberculose-patiënten in Neder land", waarvan het Hoofdkantoor ge vestigd is Breedeweg 17 te Amsterdam Oost, die zich reeds een zestal jaren beijvert de oude rijwielplaatjes en an der koper, lood, tin, zink, capsules enz. ten dienst te maken van de t.b c. be strijding en dank zij de medewerking van vele menschenvrienden ook in het afgeloopen jaar hierdoor een aantal patiënten heeft kunnen helpen, doet ook nu weer een ernstig beroep op Uw medewerking. Breng Uw oud rijwielplaatje en an dere metalen daar, waar onze raam biljetten hangen, of aan anderstaand adres! Door het verrichten van deze goede daad kan wellicht nog een menschen- leven worden gered! Voor het Comité, M. VERSCHELLING Secr. Groene-Kruis Breskens. BRESKENS. Duivensport. Duivenvereeniging „Nog Sneller" al hier. Uitslag prijsvlucht Arras op Zon dag 25 Juli gehouden met Jonge Dui ven. Prijzen werden behaald door: Woittiez le, 41e en 44e; Jn v Gijs nu de leiding van zijn blad op mij, ter wijl hij aan het front is. Bij den kapitein was in hoogmate de belangstelling gewekt. Ik ken hem heel goed, antwoordde hij; hem en zijn blad Heeft hij u zi|n huis geleend? 't Is een aardig ril'atje. Waarop hij zijn chauffeur toeriep: Naar Rose Cottage, Wilson. De weg nam hier ineens een bocht en zoo kwam het stadje Little Chelston in zicht. Great Chelson lag aan den anderen kant van de smalle rivier en daar waren de fabrieken, terwijl Little Chelston de woningen bevatte. De auto hield stil voor Rose Cottage, zeer bescheiden villatje, dat met één venster op het dorpsplein uitkeek, ter- wijlde overige vensters het uitzicht gaven op den tuin. De O'Neals vonden het haast jammer, dat ze moesten uitstappen want het was e^n heerlijke rit geweest. Nog eenigen tijd keken ze hun nieu wen vriend na toen zei Denis: Nu. dat noem ik een meevaller! Een alleraardigste kerel! Dat geeft eens uitzicht op een spelletje biljartl Hun werd opengedaan door een le vendige jonge vrouw, die zich voorstelde als de huishoudster van mr. Lacey. Ik wil geheel in diezelfde hoeda- 62 Maar zooals altijd had Klaasje er gauw genoeg van om in de stal te zitten. Na een uurtje zat hij alweer op kwa jongensstreken te zinnen. Hij haalde alle kasten overhoop, en z'n eerste werk was met oud linnenwerk een groo te pop te maken. Toen de juffrouw van wie de kamer was, binnenkwam, schrok zij zoo erg van die pop, dat ze wel een half uur de hik had. 2e, 30e en 55e; P. Jacobs 3e, 40e, 50e en 66e; Jac. Maas 4e; Jn Pleijte 5e; A. Vermeulen 6e en 21e; I. de Jonge 7e; G. Pleijte 8e, 36e en 49e; W. Pleijte 9e, 10e eb 16e; Hamerlinck He, 63e en 65e; Jac. Wisse 12e, 29e en 69e: Faas Mzn. 13e; A. v.d. Velde 14e; W. Klaaijsen 15e 25e 37e 54e en 67e; A. Visser 17e en 31e; A. Riteco 18e en 68e; Verberkmoes 19e; Bondewel 20e en 23e; M. v.d. Broecke 22e en 27e; P. Haartsen 24e en 33e; G. Boekhout 26e; F. de Rooy 28e, 43e en 64e; Por- rey 32e; A. v. Gijs 34e; F. de Lange 35e, J. v.d. Wege 38e; J. Faas 39e en 48e; Bruijnooge 42e en 47e; A. de Jonge 45e; A. Versprille 46e en 52e; Jn. Quaars 51e; de Vei) 53e; Iz. Klaaij sen 56e; P. Back 57e en 62e; A. de Munck 58e; A. Florussen 59e; M. Visser 60e; Joz. Pleijte 61e; overduif C. Wisse. SCHOONDIJKE. Duivenver. „Eerste de Beste" alhier Uitslag prijsvlucht Arras op 25 Juli '37 met Oude Duiven. Prijzen behaalden: W. Blaakman le en 9e; J. de Zwart 2e; J. Steurrijs 3e; I. Tellier 4e en lie; Risseeuw 5e, 6e en 13e; J. van Lare 7e, 8e en 14e; P. Huijgh 10e; A. de Coninck 12e; v.d. Broecke 15e; le over duif Mabesoone; 2e overduif Overmere. Idem met Jonge Duiven: J. Rofack le; J. Steurrijs 2e en 14e; A. Jansen 3e, 5e en 6e; j. van Akker 4e en 10e; A. de Coninck 7e, 12e en 18e; B. Pijcke 8e; P. de Hullu 9e en 19e; P. Dobbelaere 1 le, 15e, 20e en 23e Iz. Leenhouts 13e; W. de Zwart 16e en overduif; I. Tellier 17e; Risseeuw 21e; Blaakman 22e. Schoondijksche Concours en Verzen- dingsbond. Uitslag prijsvluch Dourdan op Zondag 25-7-'37. Oude Duiven. Prijswinnaars: W. Klaaijsen, Breskens le, 9e, 15e en overduif; Bondewel, idem 2e; L. Dhondt, Sluis 3e; Albregtse, Driewe gen 4e en 13e; A. de Leijzer, Zuid- zande 5e; Verberkmoes, Groede 6e en 7e; J. v. Hee, Cadzand 8e en 27e; P. Visch, Sluis 10e; J. de Zwart, Schoon- dijke lie; A. Vermeulen 12e en 28e; heid voor u bezig zijn, sir, tenzij deze jonge dame de taak op zich wil nemen. In dit geval wil ik onder haar werken. Aileen was heel blij, dat ze alles kon overlaten aan zoo bekwame handen. De man van deze mrs. Brown fungeerde als tuinman op Rose Cottage en zij be woonden twee bovenkamers. De O'Neals vonden de inrichting van het villatje alleraardigst. In de eetkamer stond een stel Delftsch aardewerk. Een salon was er niet, maar wel een mooie, ruime studeerkamer met heerlijk mak kelijke stoelen en een mooie verzame ling boeken, terwijl smaakvolle gravures den wand versierden. De slaapkamers waren zeer eenvoudig, maar frisch en luchtig met wit-gelakte meubelen. Dien volgenden morgen al vroeg ging Denis naar de krant, terwijl Aileen vast in kasten schikte, wat er uit te pakken viel, en zich over het geheel maar niet genoeg verheugen kon over dit „bui tenkansje" zooals Denis dit immers te recht had genoemd. Met den lunch keerde haar broer weer terug en was opgetogen over de hartelijke ontvangst, die hem ten deel was gevallen van den kleinen staf aan de krant. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2