BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Een noodlottige vergissing. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 10CT. 46ste Jaargang Vrijdag 23 Juli 1937 Nummer 4255 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer IO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. o De stroom van geschenken voor het Prinselijk Paar blijft nog maar voort- ebben. Thans was het weer de Amers- foortsche burgerij, die de vorstelijke jonggehuwden kwam verrassen met een even origineel als „gewichtig" geschenk, een 3 Vi ton wegenden kei uit Lippe- Decmoid. die onder belangstelling van duizenden toeschouwers welke voor deze gelegenheid uit alle plaatsen van den omtrek en natuurlijk vooral uit Amersfoort naar Baarn waren gestroomd door den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. Versveld, aan het Prinse lijk Paar werd aangeboden dit na tuurlijk juist weer in overdrachtelijken zin. Met de aanbieding van het even eens speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde en door een koor van Amersfoortenaren gezongen keilied, werd deze „zwaarwichtige" plechtigheid besloten. Zou de keuze van dit geschenk een voorwerp, dat in de buitenlucht geplaatst kan worden erop wijzen, dat Prins en Prinses reeds ruimte te kort komen voor het opbergen van het onnoemelijk aantal geschenken, dat hun deel is geworden en waaraan zich nog altijd nieuwe komen toevoegen? Dat het den" Prins ernst is geweest met zijn belofte, zich zoo snel en vol ledig mogelijk in het leven hier te lande te zullen inwerken, bewijst wel de on vermoeidheid, waarmede hij voortgaat, zich van het Nederlandsche bedrijfs leven in al zijn verschillende verschij ningsvormen op de hoogte te stellen. Zoo bracht de Prins Dinsdag weer een ditmaal informeel bezoek aan de hoofdstad, met het speciale doel, de havenwerken daar ter stede te bezich tigen. Ook hier weer bleek 's Prinsen belangstelling zich niet alleen te bepa len tot den dynamischen, ook voor den oppervlakkigen beschouwer altijd interessanten buitenkant van het haven bedrijf, doch had ook de meer theore tische zijde blijkens zijn bezoek aan de statistische afdeeling waar hij geruimen tijd de grafische voorstellingen betref fende de scheepvaart bestudeerde, zijn volle belangstelling. Na een bezoek aan de Maatschappij Nederland, waarbij de Prins ook de Christiaan Huygens be zichtigde, die voor de reis naar Indiê in gereedheid wordt gebracht, werden op het einde van den middag nog de werven en de werkplaatsen van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij be zocht, waar zich eveneens alle gelegen heid voordeed om den hoogen bezoe ker een goeden indruk te geven van dit interessante bedrijf. o Ga nu dadelijk naar buiten. Ik zal het best zonder je kunnen schikken. Het is mij al meer opgevallen, dat je den laatsten tijd zoo bleek zag en dit is een extraatje. Aileen nam de enveloppe dankbaar aan en ofschoon zij in het eerst nog wat tegenstribbelde en zei, dat zij het een en ander in orde moest brengen, hield mrs. Herbert voet bij stuk, zoo dat ze een half uur later al op den trein naar Kingston zat. Toen keek ze voor het eerst den in houd na en was niet weinig verrast, toen ze er een cheque in vond van tien pond. Vlug liep ze naar haar woning en, toen ze bij het hek stond, hoorde ze de vroolijke begroeting van haar broer. Eindelijk dan toch, Aileenl Hoe durfde je zoo den heelen nacht niet thuis komen? Ik wist niet eens, dat je thuis waa, Denis, Je hebt je toch niet on Ook van andere dan Prinselijke zijde bestond dezer dagen een levendige en zeker niet minder verheugende belang stelling voor verschillende takken van bedrijf in ons land. in het bijzonder voor het landbouwbedrijf en alles wat daarmede samenhangt. Het waren de congressisten van het te Scheveningen gehouden Internationaal Congres van Landbouwindustrieën, die na beëindi ging hunner werkzaamheden, de moeite namen het land waar zij te gast waren, eens wat nader te bekijken en dat wel meer in het bijzonder vanuit den ge zichtshoek hunner vakbelangstelling. Dit lag voor de hand. En zoo werden ver schillende excursies gemaakt: naar de Westlandsche druiven- en anjerkwee- kerijen, waarbij zich aansloot een bezoek aan de veilinggebouwen, natuurlijk ook een tocht over den afsluitdijk meteen bezoek aan den Wieringermeerpolder en tenslotte nog een excursie naar een Groningsche beetwortelsuikerfabriek, dat besloten werd met een avondbe zoek aan Groningens verpoozingsoord bij uitnemendheid, het Paterswolder- meer, dat zeker niet zal hebben nage laten, de propagandistische waarde, die er voor ons land in dergelijke excur sies van buitenlandsche gelegenheids- bezoekers is gelegen, nog aanmerkelij- ker te versterken. Ons land mag zich uit een oogpunt van vreemdelingenver keer gelukkig prijzen, dat het zoo vaak internationale congressen binnen zijn grenzen bijeen ziet en het zal dan ook niet alleen in de kringen der betrokken NIETS GAAT ZO RAS f ALS EEN RADION WAS/ (Ingez. Med.) gerust over mij gemaakt? Al pratend waren ze de zitkamer bin nengetreden. Er viel een sterke gelij kenis waar te nemen tusschen broer en zuster: beiden hadden ze dezelfde blauw grijze oogen en lokkig donkerbruin haar. Maar, terwijl zijn gelaat klassieke schoonheid bezat, waren de trekken van zijn zuster onregelmatig, ofschoon toch fijn. Alle gekheid ter zijde, Aily, zei hij ernstig. Maar je ziet er slecht uit; voel je je niet goed? Nadat zij hem verzekerd had, dat het niets bijzonders was, wat er haar mis schien wat minder goed deed uitzien, verklaarde ze haar afwezigheid van den vorigen nacht, maar vertelde er niets bij van haar verschrikkelijke ontdekking in 6 A. Toen ze echter van Summerdown Mansions sprak, riep hij dadelijk: Mijn hemel!.,. Daar moet gister avond een moord hebben plaats gehad, zoo wat een half uur eer jij kwam, zou ik zeggen. Je bent toch geen verdacht uitziend persoon op de trap tegengekomen?... Wie weet, hoe voordeellg dat nog had kunnen worden, zoodat we ons dan in weelde kunnen baadden, schertste hij. Maar zij huiverde. Die moord scheen vakmenschen, doch ver daar buiten groote voldoening hebben gewekt, dat op het dezer dagen in Wales gehouden Internationale Grasland Congres beslo ten is, het eerstvolgend congres van dezen aard, dat in 1940 bijeen moet komen, in Nederland te houden Te eervoller voor ons land is deze onder scheiding. omdat bovendien dit congres onder leiding van een Nederlander zal staan, namelijk van Ir. D. S. Huizinga, inspecteur van den landbouwinlichtin- gendienst. Uit de luchtvaartwereld zijn eenlge feiten van aangenamen zoowel als min der aangenamen aard te vermelden. Om met de laatste te beginnen: een militair vliegtuig stortte begin der week op Waalhaven neer, een ongeval, dat ge lukkig minder ernstig bleek te zijn dan het zich aanvankelijk liet aanzien, want de beide inzittenden kwamen er met enkele lichte verwondingen af. De zweefvliegers beleefden weer een grooten dag op Teuge, waar een drie tal vlieglustigen het C-brevet behaalde. Bij de K.K.M zijn eenige nieuwigheden in overweging, namelijk de instelling van een uurdienst op Texel, althans voor zoover hiervoor voldoende aan vraag zal bestaan, en voorts de af schaffing van boordmecaniciens op de Indische lijn, daar men in navolging van verreweg het grootste deel der buiten), luchtvaartmaatschappijen meent te kunnen volstaan met werktuigkun digen, gestationneerd in de verschil lende aan de route gelegen luchthavens. Andere plannen van onze actieve na tionale luchtvaartmaatschappij houden zich bezig met de uitbreiding van het luchtnet in West-Indiê. Twee nieuwe lijnen werden geprojecteerd: één naar Columbia, die men tegen het einde van het jaar hoopt te kunnen openen en een lijn van Curacao via Porc-of-Spain of Trinidad naar Barbados. De opening van deze lijn kan geschieden, zoodra he t vliegveld te Barbados, dat daarvoor aangelegd wordt, gereed is. Weinig belichten zullen in de laatste jaren zooveel leedwezen in de wereld hebben opgewekt, als de melding, dat Guglielmo Marconi op 63-jarigen leef tijd aan een hartverlamming is overleden. Weinig moderne uitvindingen spreken zoo tot den geest van de geheele menschheid als die van de draadlooze telegrafie, die met de draadlooze tele fonie waarlijk een omwenteling teweeg gebracht heeft in het handelsverkeer en de nieuwsverspreiding Bovendien zou een andere groote uitvinding, n.l. het vliegtuig, nimmer haar huidige vlucht hebben kunnen nemen, zonder de draadlooze, welke haar om zoo te zeg gen van opstijgen tot neerdalen geleidt. Dit alles danken wij aan den grooten uitvinder, die deze week van ons is heengegaan. De Italianen gaven hem den eerenaam van „Toovenaar der Af standen". En dat was hij ook waarlijk, want aan hem is het te danken, dat steeds grooter afstanden overbrugd konden worden en op het oogenblik alle landen bij wijze van spreken buur landen van elkaar zijn. Dat deze toenadering tusschen de volkeren zich ook politiek voltrokken heeft, kan men overigens niet zeggen. Zoo zijn de besprekingen in de sub commissie voor de niet-inmenging over het Britsche compromisvoorstel al da delijk na het begin vastgeloopen. Zeer verrassend is dat niet. De unanieme aanvaarding van het voorstel als een grondslag voor onderhandelingen be- teekende geenszins, dat de betrokken partijen het over het cardinale punt van dit plan eens waren. Het stond wel van tevoren vast, dat Rome en Berlijn eenerzijds. Londen, Parijs en Moskou anderzijds, over de vraag wanneer oorlogvoerende rechten moeten worden toegekend, van tegenoverge stelde meening zouden zijn. En inder daad hebben Grandi en Von Ribbentrop direct met de toekenning van oorlog voerende rechten willen beginnen ter wijl lord Plymourh, Corbin en Maisky gesteund door de vertegenwoordigers van België, Tsjecho-Slowakije en Zwe den eerst een aanvang willen maken met de terugtrekking der vrijwilligers. Officieel dus slechts een kwestie over de te volgen procedure, maar in feite schuilt er heel wat meer achter. Rome en Berlijn willen de toekenning van oorlogvoerende rechten zooveel moge lijk vervroegen en Londen, Parijs en Moskou willen den voorrang geven aan de terugtrekking der vrijwilligers, Slechts over een ding is men het tot nog toe eens geworden. Dat is de aanstelling van waarnemers in de Spaansche havens. Maar onder de ge geven omstandigheden kan dit nauwe lijks als een groote vooruitgang wor den beschouwd. Ondertusschen wordt er in Spanje, in het bijzonder aan het Madrileensche front weer hevig gevochten. De ver dedigers van Madrid zijn er in den laatsten tijd in geslaagd, hun belege raars op verschillende punten terug te drijven en plaatsen te herveroveren, die reeds lang geleden voor hen ver loren waren gegaan. De tang, welke om Madrid gesloten moest worden, gaat steeds verder open en thans bestaat haar steeds te achtervolgen, Ik heb er in den schouwburg van gehoord. Hebben ze den schuldige nog niet gevonden? Neen. en het lijkt mij, dat ze de zaak inden doofpot willen stoppen. Een kennis van mij meent, dat het een po litieke moord is. De naam van den vermoorde is niet genoemd en de bewoner van de flat die verdwenen is, moet een vreemde ling zijn. Dat komt er van, al die spi onnen bij je te nemen! De hospita bracht hun avondeten binnen, was blij, dat ze de jonge dame terug zag, maar scheen er ook door getroffen, dat Aileen er zoo slecht uit zag. Denis die dezen blik wel bemerkte, antwoordde, zonder dat de goede vrouw haar bezwaar uitsprak: Ik zal wel zorgen, dat ze vanavond eens vroeg naar bed gaat. Ik geloof, dat zij dit vóór alles noodig heeft. En toen ze weer alleen waren, ging hij voort: Hoor eens, Aily, je moet eens een tijdje vrijaf zien te krijgen. Ik had geld opgespaard voor een uitstapje, maar dat heb ik niet noodig, want een vriend van mij, die naar het front moet, heeft mij gevraagd, of ik zoolang de U PER-KWALITEIT! BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND - EXTRA LICHT (Ingez. Med.) zorg op mij wil nemen voor een locaal blaadje, dat hij in Norfolk uitgeeft. En dat op zichzelve is al een heel verzetje voor mij en dat ik dus als een vacan- tieuits tapje. Zal ik je eens wat vertellen, Denis? Je weet niet, hoe rijk ik ben! Nu kun nen wij samen onze vacantiedooTbren gen in Norfolk. Wat zeg je daarvan? Ze zwaaide de cheque boven haar hoofd, tot hij ze haar afpakte, en na een vluchtigen blik er op, een soort Indianenschen krijgsdans uitvoerde Want het waren nog zoo n paar kin deren, die twee. met hun vroolijk Iersch temperaraentl Hun vader was een arme dorps-dokter geweest. Al het geld, dat hij had verdiend, was besteed aan de opvoeding van de jongens. Aileen zelve had geleerd bij de nonnetjes van het klooster daar dichtbij. Denis was een jaar jonger dan zij en hun moeder was bij zijn geboorte gestorven. Die twee waren altijd naast elkaar opgegroeid en het was hun beiden een groot verdriet geweest, toen de omstandigheden het zoo meebrachten, dat ze gescheiden werden, daar Denis, door zijn loopbaan als journalist, eerst naar Dublin en later naar Londen werd geroepen. Toen haar vader nu gestorven was tengevolge van een val van zijn paatd, verliet zij het gevaar, dat een gedeelte van Fran co's legermacht wordt omsingeld. Op het allerlaatste oogenblik schijht Eranco zich dit gevaar bewust geworden te zijn, want thans heeft hij In allerijl verster kingen laten aanrukken om de posities te behouden en het verloren terrein te herwinnen. Anderzijds zend natuurlijk Valencia versterkingen om het gewon nen terrein te behouden. De gevechten zijn dan ook bijzonder hevig. Aan Franco's zijde spreekt men op het oogenblik over een groot nieuw offensief, een derde phase in den strijd, welke aan Franco de overwinning zou moeten brengen. Maar dit is meer dan overdreven. Het huidige offensief is aan Franco opgedrongen. Hijzelf had eerst op zijn gemak Santander willen innemen. Nu schijnt hij gedwongen te zijntroepen aan het Noodrdelijk front te onttrekken en daardoor komt hij in het Baskenland geen stap meer voor waarts. Inderdaad kan men de oogen niet sluiten voor de toenemende militaire macht van de regeering van Valencia. Haar troepen, die een jaar geleden her krijgsbedrijf nog niet kenden, heb ben thans een Hink deel der militaire wetenschap onder de knie. Het is dan ook geenszins uitgesloten, dat de derde phase van den strijd om Madrid een keerpunt van de oorlogskansen wordt. In het Verre Oosten blijft de toestand nog steeds ondoorzichtig. Hoewel de Japanners In het begin van deze week zelts gebruik hebben gemaakt van zwaar geschut overigens zonder militair onmiddellijk het huis en ging zij met hem op kamers wonen. Zij had ma chine-schrijven en stenographie geleerd en door tusschenkomst van den chef van Denis had zij haar tegenwoordige betrekking gekregen. In geen drie jaren hadden zij een van beiden vacantfc ge noten; dus dit was met recht een bui tenkansje voor alle twee. Alleen vertelde nu, hoe ze bij mrs. Herbert was flauw gevallen en hoe vriendelijk zij voor haar geweest waren. Daarna maakten zij van allerlei plan nen en zoozeer had zij zich daarin ver diept, dat ze 's nachts droomde van Norfolk, een heerlijk eenvoudig vis- schersplaatsje, waar géén matinées wa ren, géén schrijfmachines, en bovenal geen flats! HOOFDSTUK UI. Innig verheugd en opgewonden trok ken Denis en Alleen O'Neal dien avond naar Norfolk. Liverpoolstreet-statlon was zoo druk, dat Aileen vast plaatsen ging zoeken, terwijl haar broer kaartjes nam. Toen hij zich bij haar voegde, was de trein al op het punt van vertrek. Dacht |e, dat Ik verdwaald waa? vroeg hij. (Woedt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 5