BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens 3etxveeu\e ^vesVetv^ Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON 46ste Jaargang Vrijdag 16 Juli 1937 Nummer 4253 ABONNEMENTSPRIJS P«f dóe maanden J 1.25. Buiten Breskens per dóe maanden I t .40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer f0;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) VOORKOMING VAN HOOIBROEI. De Burgemeester van Breskens brengt onder de aandacht van de landbouwers in zijn gemeente, dat het voorkomen van brand tengevolge van hoolbroei in de eerste plaats hun eigen belang is en dat desbetreffende nalatigheid hen bloot stelt aan strafrechterlijke vervolging. 14 Juli 1937. De Burgemeester van Breskens, J. P. DROST. o Deze zomer staat wel in het teeken van den landbouw. Na het groote in ternationale Landbouwcongres en het daarbij aansluitende congres van de in ternationale landbouwpers in de vorige maand, is thans het vijfde Internationale Congres der Landbouwindustrieën, eveneens te ocneveninyen, Dijeeiiyexu- men. Het congres werd Dinsdagmorgen in de groote zaal van het Kurhaus ge opend. Dat ook dit congres zich even als zijn voorgangers in de belangstelling der autoriteiten mag verheugen, bleek wel uit de aanwezigheid van een ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, alsmede tal van vooraanstaande per soonlijkheden uit de kringen van regee ring, wetenschap en techniek, en zeker niet in het minst uit het feit, dat mi nister Steenberghe zich bereid verklaard had, de openingsplechtigheid te ver richten. Evenals het Landbouwcongres splitste zich ook dit congres voor zijn werkzaamheden in verschillende secties, waarvan de voornaamste, die voor de cultuur van industriegewassen, voor plantenziekten, voor de beetwortelsui- kerfabricage, voor de verwerking van fruit en groenten en die voor de ver werking van alcohol in verbrandings motoren bereids denzelfden middag hun werkzaamheden aanvingen. Des avonds vond In de Ridderzaal een receptie van de congressisten plaats door den Mi 3. i -0 En, terwijl zij den naam las, kwam het haar voor. dat zij een onderdrukt geblaf en opsnuif hoorde Nu draalde zij niet langer Ijlings stak zijn den sleu tel in het slot de deur ging open en ze bevond zich in een kleinen hall, terwijl zij de deur achter zich sloot. Een scherp, opgewonden blaffen begroette haar nu. „Fanchettel" Ze drukte het speelsche diertje tegen zich aan en hurkte naast hem op den vloer, terwijl ze zich eigenlijk te ang stig voelde, om een stap verder te doen. Ten slotte zag ze toch de noodza kelijkheid in, om naar bed te gaan. Ze wist wel, dat ze niet slapen zou, maar als de meld dien volgenden ochtend kwam, moest het toch lijken, of ze een goeden nacht had gehad. Toen zij zich ter ruste begaf, werd zij ook het leeren portefeuilletje gewaar, dat zij nog altijd in de hand had. Zenuwachtig keek zij het In, maar al, wat hetbevatte, waren een paar kaarten of plattegronden, voor nister van Economische Zaken en me vrouw Steenberghe. Minder opbouwend en constructief dan op deze congressen gaat het te Alkmaar toe. Integendeel, de berichten, die over den toestand van de Groote Kerk aldaar worden verstrekt, klinken steeds meer verontrustend. De direc teur der Rijksmonumentenzorg, dr. Kalff, heeft geadviseerd tot onmiddel lijke afzetting van het parkeerterrein bij het Kerkplein, daar het gevaar voor instorting aan die zijde inderdaad zeet groot is en tevens tot ontruiming van het postkantoor, dat eveneens in ei n stige mate wordt bedreigd. De Zuid- gevel, waarin zich thans ook scheuren vertoonen, loopt groot gevaar in te storten en wanneer deze het begeeft, zal ook de Westgevel, waartegen een der mooiste kerkorgels van ons land staat, het onherroepelijk moeten afleg gen. Dat net In ons land met zijn mo numentenzorg en bouwtoezicht tot een dergelijken staat van ergerlijke verwaar- loozing is kunnen komen, is een schan de voor onze natie. Het zal thans zaak zijn, dat alle handen snel en eendrach tig ineengeslagen worden, teneind erger te voorkom in en te redden wat er nog te redden valt. Bovendien is si el in grijpen noodzakelijk, want het gevaar, dat voor de omgevirg dreigt, is niet denkbeeldig. Dat de kosten voor een dergelijke, ingrijpende restauratie zeer hoog zijn zij zijn geraamd op 5 ton zal niemand verwonderen, doch dit mag geen beletsel zijn, om tot spoedige uitvoering van de eerst noodlge maat regelen over te gaan. De regeering heeft reeds blijk gegeven, zich eveneens op dit standpunt te stellen, door in af wachting van het bijeenbrengen van verdere fondsen, terstond reeds een be drag van f 15.000 voor de allernood zakelijkste werkzaamheden ter beschik king te stellen. Een voorbeeld, dat in ruimen kring navolging verdient. Dat het postkantoor verplaatst moet wor den zal overigens niemand die den toe stand ter plaatse kent, kunnen betreu ren. Een meer onwaardige en verbor gen behuizing voor een zoo belangrij ken publieken dienst kan men zich moeilijk voorstellen. Misschien mag men hierin het spreekwoordelijk geluk bij een ongeluk zien. Eveneens een smaad voor ons land, zij het in geheel ander opzicht, is de wijze, waarop op de internationale ten toonstelling te Parijs, waar bezoekers uit alle deelen der wereld zich een denkbeeld moeten kuDnen vormen van hetgeen ons land met zijn koloniën is en vermag, reclame wordt gemaakt voor zoover zij onderscheiden kon. Er stond geen naam op. Waarom had zij dat nare ding ook meegenomen?... Toch moest zij het nu houden, tot ze de gelegenheid vond, om het te vernietigen. Niemand mocht dit bewijsstuk zien van het vreeselijk avontuur, dat zij zooeven had doorge maakt. Met trillende handen pakte zij het in 't taschje, dat zij altijd bij zich droeg, en terwijl zij Fanchette onder den arm nam, ging ze andermaal aan het zoe ken naar de slaapkamer in een vreemde flat. HOOFDSTUK II. Dien heelen Dacht lag het jonge meisje wakker, huiverend in het keurig-ge- spreidde witte bed, tewijl ze zich haast even schuldig voelde door het verzwij gen van de misdaad, of zij ze persoon lijk bedreven bad- Haar eenige troost was het warme kopje van het kleine hondje, dat dicht tegen haar aankroop, gedurende de stille, lange uren van den nacht. Eerst toen de dag aanbrak, viel zij, uitgeput als zij was, in een zwaren slaap en werd eerst gewekt door Fanchette's stemmetje. Verschrikt sprong ze op en bevond zich nu van aangezicht tot aangezicht tegenover een bezadigde oudere vrouw, keurig-netjes in de schort ons belangrijkste overzeesche gewest, voor Nederlandsch-Indiê. Zooals men weet, worden in het Nederlandsche paviljoen onder meer films vertoond van propagandistische strekking, althans dat beoogen zij. Wie nu echter mocht meenen. dat men hiervoor aantrekke lijk nieuw materiaal, speciaal voor dit toch zoo belangrijke doel samengesteld en uitgevoerd door onze beste Neder landsche cineasten, die toch door op drachten van gelijke strekking uit het buitenland reeds voldoende bewezen hebben hiervoor capabel te zijn, heeft gekozen, zal zich in zijn verwachtingen deerlijk teleurgesteld zien. Het zijn oude afgespeelde, nagesynchroniseerde films met een onverstaanbare Engelsche tekst, die hier worden vertoond als propa ganda voor ons mooie Insulinde. En dat het toch waarlijk wel de moeite en de kosten zou loonen, hier met uitgezocht propagandamateriaal voor den dag te komen, bewijst het drukke bezoek, dat zelfs de thaDs vertoonde ongelukkige films trekken. De belang stelling voor ons land en zijn koloniën is er, laat men er zich daarom toch dubbel voor wachten, het groote inter nationale publiek, dat op deze tentoon stelling een uitgezochte gelegenheid vindt althans dient te kunnen vin den om deze belangstelling te voe den, door dergelijke onbeholpen „pro paganda'' teleur te stellen en als gevolg daarvan verder dan ooit zich te ver wijderen. Ons overzicht bliift in mineur ge steld, want het ernstig ongeluk, aat Dinsdagmiddag te Rotterdam plaats vond, mag niet onvermeld blijven. In het gebouw van een groote Verzeke ringsmaatschappij aan de Boompjes be gaven zich op het lunchuur 6 perso nen met de lift naar de koffiekamer. Bij ontstentenis van den liftjongen werd de lift door een van hen bediend. Of hierin de oorzaak van het droevige ongeval gezocht moet worden, is niet bekend, doch een feit is, dat de lift in plaats van te stoppen op de derde verdieping, waar de koffiekamer gelegen Is, doorschoot naar de zolderverdieping, tegen het einde van de liftschacht op- hotste met het gevolg dat alle kabels afknapten en de lift neerstortte. De in zittenden liepen allen ernstige verwon dingen op, doch gelukkig meldden la tere berichten, dat hun toestand be vredigend is. Besluiten wij met een opwekkender klank. Voor de internationale vierdaag sche afstandsmarschen, waarvan Nijme gen het privilege bezit, blijkt de belang stelling dit jaar grooter te zijn dan ooit. voor. Zij staarde haar aan als een klee- ren, met haar mutsje op en een witte geestverschijning en riep verwaard: Wie is u en wat verlangt u? Ik ben de gedienstige van madame Katinka en ik kom u uw ontbijt bren gen", klonk het doodkalm. Aileen bracht de hand naar het bran dende voorhoofd en nu herinnerde zij zich Ineens, hetgeen er had plaats ge had. Met een glimlach trachtte ze zoo kalm mogelijk te zeggen: Och, hoe dwaas ook van mij; maar ik denk, dat Ik gedroomd heb. De gedienstige schoof een tafeltje aan het bed, plaatste daar een smake lijk ontbijt op en ging, nadat zij nog gezegd had, dat het bad altijd kon klaar wezen, wanneer het maar door de logee verlangd zou worden. Aileen had in het geheel geen eet lust, want het hoofd klopte en hamer de haar, zoodat ze alleen maar een kop je thee dronk en het hondje een scho teltje melk in schonk, dat vol graagte door het dankbare diertje opgelikt werd. Ineens viel het haar op, dat de meid in het geheel gten verbazing getoond had, toen ze een vreemde in het bed van haar meesteres vond; want ze had het briefje, dat de gedienstige zou waar schuwen omtrent haar komst, in de an dere flat op de keukentafel gelaten. En Niet minder dan 4400 personen, waar onder 600 dames liecen zich inschrij ven. Door het buitenland wordt ook weer druk deelgenomen, namelijk door Engeland, Frankrijk. Duitschland. Zwit serland. Oostenrijk en Denemarken. Deze populaire sportgebeurtenis belooft dus weer eefi' succes te worden. Strijd oplossing strijd oplossing, dat zijn de berichten, welke ons In de afgeloopen dagen afwisselend uit het Verre Oosten bereiken. Men houdt er in die gebieden nu eenmaal andere diplom itieke methoden op na, dan in het Westen. En zoo is het mogelijk, dat tijdens een paar uren onderhandelen de wapens rusten, om onmiddellijk nadat de heeren, zon der overeenstemming bereikt te hebben, uit elkaar zijn gegaan, weer opgenomen. Tokio zoowel als Nanking treden in het conflict overigens uiterst vastbera den op. Van de Japanners is men dat gewoon, maar voor de Chineezen is het nieuw. Tot nog toe gaf de centrale regeering te Nanking In dergelijke ge vallen op de eerste dreigende woorden van de Japanners toe aan de wenschen, welke hun gele broeders stelden. Thans vindt Tokio een dergelijke toegeeflijk heid nog slechts onder de Noord-Chi- neesche autoriteiten, die, zooals bekend, betrekkelijk Japansgezlnd zijn. Zoo is het ook mogelijk, dat de Noord-Chi- neesche machthebbers reeds een com promis met Japan hebben gesloten, waar- GEEN LAST MEER VAN GE BOEN ALS IK RADION 'T WERK LAAT DOEN. (Ingez. Med.) wat konden daar een eindelooze ver wikkelingen uit voorkomen. In haar overgrooten schrik drukte zij op het zilveren belletje, dat op haar blad stond. Onmiddellijk gaf de gedienstige ge hoor aan dezen oproep en stamelend ondervroeg Aileen haar. Ja, miss, er stond in, dat ik voor uw ontbijt moest zorgen. Dit antwoord was zoo onverwacht, dat het Alleen den adem haast benam. Lag het briefje in de keuken? vroeg zij weer. En doodkalm antwoordde de meid: Neen miss, het lag in den hall op den grond. Een diepe zucht ontsnapte haar.. Dus had zij het dan toch niet in de flat laten liggen? Waarschijnlijk had zij het in haar verstrooiing weer meege pakt, uit de keuken en het in de op winding van het oogenbllk laten vallen, toen zij den hall bij Madame Katinka binnentrad. Ze zag echter een uitdrukking van verbazing en wantrouwen in den blik van de gedienstige en haastte zich te zeggen, dat zij wel graag haat bad zou hebben. Daarna kleedde zij zich vlug, en, na dat zij de meid een shilling in de hand had gestopt en een haastig afscheid had bij aan alle wenschen van Japan wordt tegemoet gekomen, terwijl Nanking ver klaart. dat het deze overeenkomsten niet zal erkennen. Eigenaardig is ook de verhouding tusschen het 29e leger en zijn staf. Terwijl Generaal Soeng TsJe-Joeang, de leider van de semi- autonome regeering van Hopei en Tsja- ha, en andere leiders van dit in zijn geheel uiterst patriotisch gezinde leger met Japan een voor China vernederende overeenkomst hebben gesloten, blijven de soldaten en lagere officieren van het 29e leger tegen de Japanners strijden. Men krijgt bij dit alles den indruk, dat Japan op het oogenblik niets anders wil, dan het reeds zoo lang gekoesterde plan om Noord-China tot een „onaf hankelijk", met Japan „bevriend" land te maken, thans zoo noodig met geweld ten uitvoer te brengen. Het Is zeer wel mogelijk, dat het incident bij de Marco- Polo-brug niet met voorbedachte rade door de Japanners is geforceerd. Maar zeer sterk krijgt men den indruk, dat dit incident den Japanners in leder ge niet onwelkom is geweest. Tegenover dezen wensch van Japan staat de vastberaden wil van de cen trale Chineesche regeering, welke er niet over denkt van Noord-China een tweede Mandsjoewo te laten maken. Dat het onder deze omstandigheden uiterst moeilijk moet zijn een compro mis te vinden, behoeft geen betoog. En daar noch Nanking, noch Tokio over een toegeven denkt, moet er In derdaad een mogelijkheid van een oor- l.-a /li* in hot Vloin eigenlijk reeds nu al woedt, worden gedacht. Dat men ook In Tokio en Nanking ernstig met deze mogelijkheid rekening houdt, blijkt uit de verschillende maatregelen, die daar zijn genomen. Beide landen ver schuiven aanzienlijke troepencontingen ten naar het bedreigde gebied en de Chineesche regeering heeft zelfs reeds de evacuatie voor buitenranders uit Pei- plng verzocht. Het is derhalve goed deChineesch-Japanschecontroverse zoo nauwkeurig mogelijk te blijven volgen. In het Westen tracht men zijn ge schillen op onbloécliaer wijze dan in het verre Oosten teAegelen. In de afge loopen dagen heeft Eden druk gewerkt aan het opstellen van een compromis, dat de meenlngsverschillen tusschen Londen en Parijs eenerzijds, Berlijn en Rome anderzijds nopens de controle in de Spaansche wateren uit den weg moet ruimen. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven heeft Eden zijn nieuw voorstel voor de niet-inmenging te Londen over de nieuw te bewandelen wegen worden genomen van Fanchette, verliet zij het huis. In het daglicht ondekte zij nu, hoe die vergissing van den vorigen dag had plaats gehad: op leder portaal waren twee corridors, die in verschillende rich tingen liepen, de een gemerkt A en de ander A. De flat, die zij gezocht had en waarin zij dan ook den nacht had doorgebracht, was B No. 6; diegene, die zij het eerst had gevonden en waar die misdaad moest hebben plaats gehad, was A No. 6. Het was vreemd, dat dezelfde sleutel in de bejde sloten paste, maar de ervaring had Aileen geleerd, dat de huurder zelve dan al zeer ge steld moge wezee op de,veiligheid van de sloten, de eigenaar bekommert zich in den regel niet veel daarom. Ze voelde een huiveiing door de le den, toen ze langs het einde van cor ridor B ging. Met afgewend gelaat holde ze de trap af en in haar overijling liep ze bijna tegen de huisbewaarster aan, die bezig was, den entrée-hall ce vegen. Ze hield niet eens op, om een verontschuldiging te prevelen, zoo sterk verlangde ze om weg te komen uit dit complex van wo ningen. (WowR v..v«*gd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1