BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. mmamm Een noodlottige vergissing, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Land- en Tuinbouw. Crisis-Publicatiën. Kunt Ge niet slapen? AKKERTJES Binnenland. Muziek en Tooneel. 46ste Jaargang Dinsdag 13 Juli 1937 Nummer' 4252 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 - Alles bi] vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75 Iedere regel meer I0;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0 40 (bij vooruitbetaling) Zinlooze Rijkdom. o Sinds den oorlog zijn ontelbare la dingen goud van Europa naar Amerika en van Amerika naar Europa verscheept. Goud „vloeide" uit Nederland naar Amerika, van Amerika naar Frankrijk, van Frankrijk naar Engeland, van Enge land naar Amerika en van Amerika weer terug naar Nederland, en op het oogen- blik vormen de Vereenigde Staten op- nienw het groote aantre kkingspunt. On telbare tonnen kolen en olie worden verstookt, om de baren te transportee ren, ontelbare werkuren besteden zee lieden aan de verscheping van het gele metaal, zonder dat hun arbeid van veel nut voor de menschheid kan zijn. Want bijna de geheele stroom vloeit naar een punt, om daar rustig ter aarde besteld te worden; fort Knox in de Vereenig de Staten. Vierhonderd mijlen van de kust van de Atlantischen Oceaan verwijderd ligt een eenzame militaire post, waarom zich sinds den Indianentijd niemand meer bekommerd heeft. Dit punt werd door de Amerlkaansche regeering ter bewa ring van het goud aangewezen. Het prachtige bosch, dat hier stond, ver dween, beton in onmetelijke hoeveel heden werd in diépe schachten gestort en gestampt, geweldige pantserplaten voleindigden het geheel en in de om geving rezen nu verschansingen op, die het den schutters mogelijk maken, iederen boozen aanvaller op een afstand van vele mijlen onder vuur te nemen. Goud ter waarde van vele milliarden gulden rust daar ondet veilige bescher ming. Zes treinen, ieder geladen met goud ter waarde van 400 millioen dol lar, zullen hier in den loop van deze maanden aankomen, zoodat eind Aug. 1937 niet minder dan 6 milliard dol lar of 9 millioen gulden goud in ba ren op deze plaats zal zijn onderge bracht. Hoe grotesk de huidige toestand is, blijkt het best uit een voorstel, dat de Amerlkaansche senaat eenigen tijd geleden ernstig in overweging had ge nomen: men zou het goud In de na bijheid van de Califomlsche goudmij nen bewaren, om zich op deze wijze de transportkosten te besparen met andere woorden: het goud zou op een zekere plaats uit de aarde gedolven worden, om het onmiddellijk daarna ongeveer weer op dezelfde plaats in de aarde te laten verdwijnen! En daar. bij zou het heel wat beter zijn, indien het goud zich niet zoozeer op slechts enkele plaatsen opeenhoopte. 2. 0 Alleen was blij met deze oplossing, te meer daar zij veel van Fanchette, een Japansch hondje, hield, dat dikwijls aan haar hoede werd toevertrouwd. Dat is dus in orde. glimlachte de danseres en zij overhandigde het meisje haar huissleutel en een stukje papier, waarop zij in der haast eenige woor den had geschreven. Wilt u dit op de keukentafel neer leggen, miss O'Neal? Dan begrijpt mijn dienstmeisje, waarom u in mijn huls hebt geslapen en zal zij het ontbijt voor u klaar maken. Aileen stak de beide ding-n in haar taschje en was blij, dat ztj geen verren tocht meer had te ondernemen. Een oogenblik later rende zij de trappen af, terwijl haar vriendelijke werkgeefster haar nog nariep, een taxi te nemen, met het oog op het late uur. Maar taxi's lagen niet binnen haar bereik, zoodat zij zich tevreden stelde met een plaatsje in een omnibus en zij Iedere trein, die goud naar fort Knox brengt, bestaat uit tien wagons. Tien postambtenaren, 32 soldaten, 3 officieren en het gewone spoorweg personeel vergezellen het transport. Slechts vier wagons in het midden van den trein zijn voor het vervoer van het goud bestemd. Deze wagens heb ben een dubbelen stalen bodem en aan de onderzijde zijn schijnwerpers aangebracht, die automatisch bij eiken stopplaats de aarde onder de wagons en in den omtrek daarvan fel belich ten. Zoodra de trein stopt, stellen de soldaten en officieren zich overigens met gevelde bajonet bij de goudwa gens op. De baren goud zelf, onaanzienlijke stukken metaal worden stuk voor stuk in een doek gewikkeld en op spiraal- veeren gelegd, zoodat er gedurende den reis slecbts weinig goud kan af schaven. Desondanks zou alleen van het goudstof, dat na ieder transport uit de doeken gehaald wordt, een ge heele familie een jaar lang behoorlijk kunnen leven. De trein stopt niet onmiddellijk bij fort Knox. Tweehonderd kilometer daarvan verwijderd worden de baren goud In pantserauto's geladen. Het convooi met geweren, machinegewe ren, gasmaskers en stalen helmen neemt in deze pantserwagens plaats. De voor- en achterhoede van dezen stoet wordt gevormd door een tweetal tanks. Bovendien staan bij iedere weg- kruising nog een aantal zware tanks opgesteld, die alle verkeer afsluiten, zoodra het transport nadert. Roode lichtsignalen vliegen over het land en de rust keert eerst weer terug, wan neer de laatste kist met goud in fort Knox verdwenen is. En dit geheele geraffineerde bevei ligingssysteem Is uitgedacht tegen een gangster-overval, die wei nimmer ko men zal. Want wat zouden de gang sters met het goud moeten doen? Twee of drie baren zou men misschien aan oneerlijke smelters en helers kun nen verkoopen, maar dat zou een overval, waarvan de voorbereiding een klein vermogen zou kosten, niet loo nend maken. Slechts regeeringen .van groote staten kunnen goud ter waarde van vele millioenen koopen en regee ringen willen steeds nauwkeurig we ten, van waar de baren goud, die zij koopen, stammen. Uncle Sam blijft dus verder in de ongelukkige situatie verkeeren van den jager, die een beer bij den staart ge pakt heeft: hij kan niet vasthouden en niet loslaten, Hij moet het goud tegen genoot van haar avontuurtje. Zij had geen bloedverwanten in Londen, be halve een broer, die journalist was aan een tamelijk groot dagblad. Zij leefden zeer bescheiden en veroorloofden zich alleen de weelde een paar weken den zomer buiten door te brengen. De bus hield met een ruk stil en de conducteur hielp haar uitstappen, met de haastige aanwijzing: Het tweede blok links. Vlug liep zij de doodstille straat door, tot ze een somber gebouw zag, waarop ze met moeite de woorden onderscheid de: Summerdown Mansions. Ze ging den nauwen ingang binnen, waar ze zich in bijna volslagen duisternis bevond. Ja, het geheel maakte een armoedigen indruk en bij het licht van een lucifer kon ze juist ontdekken, dat nummer 6 op de bovenste verdieping was. Terwijl ze de steenen trap opliep, raakte ze gaandeweg wat meer gewend aan het zwakke licht, zoodat ze zelfs nummer 6 vond. zonder de hulp van een lucifer. Het was overal zoo doodstil, dat ze haast verlangen kon, dat Fanchette maar wat blafte; want het was toch niet prettig, om 's avonds alleen een vreemd huis binnen te gaan. Met kloppend hart stak ze den sleutel in de deur; den eenmaal vastgestelden prijs koopen; hij kan het niet weggeven of ver koopen, want den volgenden dag zou hetzelfde goud waarschijnlijk weer aan de Amerikaansche regeering worden aangeboden; dus moet hij met enorm veel kosten (ieder transport naar fort Knox kost 50.000 doilarl) zijn Midas- rijkdom begraven en bewaken, als hing daar het heil van de wereld van af. De coloradokever. In een aardappelveld in de provin cie Limburg is op 6 juli een aantal larven van den Coloradokever gevon den, blijkbaar afkomstig uit de eieren, die door een enkelen kever over een oppervlakte van slechts weinige vier kante meteis op de plan-en gelegd waren De noodige maatregelen om deze haard volledig uit te roeien zijn reeds genomen door den Plantenziek- tenkundigen Dienst. Daar het moge lijk is, dat er meer van deze kleine haarden in aardappelvelden in de pro- vinciëen Limburg, Noord Brabant en Zeeland voorkomen en het voor ons land van het hoogste belang is, dat deze eveneensworden uitgeroeid, wordt een dringend beroep gedaan op alle aardappeltelers (land- en tuinbouwers, zoowel als particulieren) om nu met de grootste nauwkeurigheid hun aard appelgewas op de aanwezigheid van de oranje roode larven van den Colo radokever en van de door deze ver oorzaakte gaten in de bladeren te on derzoeken. Het is, in verband met den ontwik kelingstoestand der larven nu het beste oogenblik om een eventueele aanwe zigheid van die larven vast te stellen en uitroeiing van zulk een haard is thans nog mogelijk, als daarvoor de noodige maatregelen worden getroffen, door den daartoe aangewezen Dienst. De belangen, die hierbij op het spel staan zoowel voor onze aardappelcul tuur als voor onzen uitvoerhandel van land- en tuinbouwproducten zijn zoo groot, dat niemand in dezen mag ach terblijven. Onmiddellijk nadat men iets gevon den heeft, moet daarvan aangifte ge daan worden ten gemeentehuize en bij een ambtenaar van den Plantenziek- tenkundigen Dienst, waarna door dezen Dienst de noodige maatregelen tot uit roeiïng worden genomen. Laat iedereen zijn plicht doen en daarom, nu meer dan ooit: LET OP DEN COLORADOKEVER. het slot ging gemakkelijk genoeg en zoo bevond ze zich in een miniatuur hall. Zachtjes riep zij Fanchette, maar kreeg geen antwoord. Nu weer met behulp van een lucifer vond ze het knopje en knipte het licht aan, waarna zij zachtjes de voordeur sloot. Het mocht van buiten dan al niet rijk zijn, het interieur gaf onmiddellijk blijk van den weelderigen smaak van de danseres. Een dik karpet lag op den vloer; tegen de deuren hingen kost bare kleeden. De keuken zou waar schijnlijk aan den achterkant zijn en daarheen richtte Aileen nu allereerst haar schreden, terwijl ze weer Fanchet te nep. Ze vond ook waarlijk de keuken, waar ze die had verwacht, in haar soort al weer even keurig ingericht en zij haastte zich hier het briefje op tafel te leggeu, waarna zij naar de slaap kamer ging. Hoe vreemd, dat Fan chette haar niet had gehoordl Zou het beestje zoo diep in slaap zijn, of had het meisje het misschien mee naar huis genomen? Nu zou ze dadelijk de slaapkamer binnengaan, want ze wilde geen onbe scheiden blikken werpen in het vertrek, waar zij niet noodlg had. Op goed De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat aanvragen voor denaturatie van aardappelen uiterlijk op 15 Juli a.s. bij den dis trictssecretaris moeten zijn binnengeko men. De denaturatie zelf mag nog na genoemden datum geschieden. In verband met de bepaling, dat er bij verkoop van vlas binnen 5 dagen een exemplaar van het door den teler op te maken verkoopbriefje aan den districtssecretaris moet worden toe gezonden, vestigt de Landbouw-Crisis- Orgamsatie voor Zeeland er de aan dacht op. dat er sedert geruimen tijd verkoopbriefjes bij den districts-secre- taris verkrijgbaar zijn. Zij, die hun vlas verkochten in den tijd, dat er geen verkoopbriefjes ver krijgbaar waren, dienen er dus thans zorg voor te dragen, dat zij boven omschreven verplichting onverwijld na komen. Zij, die zich hieraan niet hou den, stellen zich bloot aan tuchtrechte lijke vervolging. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. Neem dan voor 't naar bed gaan eens roo'n "AKKERTJE en slaap heerlijk rustig en fijn door Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) H.M. de Koningin zal Jam boree openen. De persdienst van de Wereld-Jam boree deelt mede, dat de opening van de Wereld-Jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk wor den gevolgd door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. Zij zullen langs de Koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en banieren, ieder land voorafgegaan door eenige verken ners met een schild, waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alphabetlsche volgorde naar de En- gelsche benaming. Het groote Neder- landsche contingent zal het delilé slui ten. o— Naar wij vernemen is Corrie Hartong, directrice der Rotterdamsche Toon kunst-Dansschool, uitgenoodigd voor een aantal dansavonden in Frankrijk, begin Augustus, terwijl onderhandelin gen gaande zijn, voor een eventueel optreden dezen winter in: Maastricht, Arnhem, Groningen en Haarlem, (comi té van actie tot instandhouding H.O.V.). Deze kunstenares zal voorts met haar dansgroep hare medewerking verleenen in de „Halewijn" van Willem Pijper, welk symphonlsch drama dezen winter eenige malen zal worden opgevoerd. Ook voor de Volks Uuiversiteit zal Corrie Hartong verscheidene keeren optreden. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Juni werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 18884,10 Terugbetaald f 13458.01 Meer ingelegd dan terug betaald f 5426,09 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 9. BRESKENS. Ingelegd f 106976,50 Terugbetaald f 73253,01 Meer ingelegd dan terug betaald f 33723,49 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 49. OOSTBURG. Ingelegd f 18574,92 Terugbetaald f 13973.90 Meer ingelegd dan terugbet. f 4601 02 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 7. SLUIS. Ingelegd f 6080,50 Terugbetaald f 4088,96 Meer ingelegd dan terug betaald f 1991,54 Nieuw uitgegeven boekjes 3. IJZENDIJKE. Ingelegd f 11971,21 Terugbetaald f 8672,42 Meer ingelegd dan terug betaald f 3298,79 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 2. geluk deed zij de kamerdeur open, het dichts bij de keuken en keek naar bin nen. Die vluchtige blik bleek bewees al dadelijk, dat dit niet was, wat zij zocht, want de ruimte van het vertrek werd voor het grootste deel ingenomen door een vleugel. Ze sloot de deur en deed die daar vlak naast open. Ze was verbaasd, dat het er hier zoo geheel anders uit zag Het was een slaapkamer, eenvou dig, bijna armoedig gemeubileerd; het eenige stuk van belang was een groote bank, die in het midden stond. Tegen den muur lag een veldbed. De gordij nen waren dichtgetrokken en ze kreeg een beklemmend gevoel over zich, toen de deur achter haar in het slot viel. Waarvoor was zij nu eigenlijk bang, vroeg zij zichzelve af. Flinkweg trad zij dus op de bank toe, maar bleef als aan de plek genageld staan: ze was niet alleenl... Daar lag de gedaante van een man, wiens hoofd zoo machtoloos achterover hing, dat haar eerste ingeving was om hulp te roepen; maar toen was zij toch ook weer bang voor de gevolgen!... De man was dood... vermoord!... en zij was al leen met heml De vrees schonk haar moed: misschien leefde hij nog. Zij trok zijn overjas open en zijn vest en voelde naar zijn hartslag... Neen, 't hart klopte niet meer. Ze huiverde, sprong ijlings terug en, terwijl zij dit deed, viel iets uit het open vest op den grond. Werktuiglijk raap te zij het op, het was een klein, leeren portefeuilletje, waarop een zilveren „E" stond gegraveerd. Maar dit zag zij nauwelijks: ze had slechts voor oogen het doodsbleeke gelaat en was enkel vervuld van een verlangen, om te vluchten... Het kon haar met schelen, hoe of waar ze heen ging; ze wilde enkel weg van die le- venlooze gedaante daar op de bank. In den blinde vond ze haar weg uit het vertrek, uit de flat... Ze keek niet op of om, terwijl ze den donkeren corridor doorliep. Eindelijk werd zij geremd in haar vlucht door een licht straal, die op haar weg viel. Eigenaardig, maar van dit licht ont stelde zij nu haast nog meer. dan te voren van de duisternis. Het scheen uit een flat, die zij voorbij ging, door de ruit boveD de deur. Toen zij opkeek, zag zij. dat deze woning ook het nummer 6 droeg.Wat nu?... Zouden er dan twee flats van hetzelfde nummer zijn in dit eene blok? Op het koperen plaatje stond: Mada me Katinka.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1