Gevonden en Verloren Kerk- en Schoolnieuws. o— Officieele Berichten. Rechtszaken. 'n Barstende Hoofdpijn AKKERTJES Sport. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws RETRANCHEMENT. Beroepen. H. Kreb cand. te Groot Schermer is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier. BIERVLIET. Tijdelijk benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. School alhier is benoemd Mej. L. E, Minnaert te Hoofdplaat. OOSTBURG. Examen R.H.B.S. Oostburg. Voor het eindexamen zijn de vol gende candidaten geslaagd: Jo van den Broecke Aardenburg; R. de Bruyne Aardenburg; Jo Catsman Aardenburg; A. Cornells Nieuwvliet; P. Dhondt IJzendijke; S. Lemaire Schoon- dijke; E. de Poorter Waterlandkerkje; G. Salomé Breskens; J. van de Sande Breskens; J. Serlé Waterlandkerkje. 4 afgewezen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 11 Juli 1P37. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Biervliet Geen opgaaf ontvangen. Cadzand 14,30 uur Ds Derksen. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nieuwvliet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Schoondijke 10,— uur Ds van Yperen. IJzendijke 10,— uur Ds Castelein. Zuldzande. 2,— uur Ds Pliester van Hoofdplaat. Groede 9,30 uur Ds P. de Haas van Utrecht Doopsbediening. Wijziging in de schoolgeld- regeling voor Rijks Hoogere Burgerscholen. Extra schoolgeld voor wie 2 maal bleef zitten. De Ministers van Onderwijs en Fi nanciën hebben een wijziging aange bracht in de schoolgeldregeling voor (Rijks) Hoogere Burgerscholen (zooals te Oostburg en Terneuzen gevestigd) waardoor deze in hoofdzaak als volgt komt te luiden: Van hen, die in Nederland woonden bij het begin van het belastingjaar, dat aan het schooljaar onmiddellijk vooraf ging en van hen, die zich in den loop van de maanden Mei tot en met Maart van dat belastingjaar in ons land ves tigden, wordt het schoolgeld geheven naar den maatstaf van de gemengde hoofdsom (inkomsten-, gem. fonds- en vermogensbelasting) over dat belasting jaar. Ouders dus, die hier te lande woon den voor X Mei 1936 betalen het schoolgeld voor het in dit najaar aan vangende cursusjaar naar den maatstaf van 1 Mei 1936. Het zelfde geldt voor hen, die zich tusschen 1 Mei 1936 en 1 Maart 1937 in Nederland vestigden. Voor hen die nog later kwamen ge schiedt de aanslag krachtens het be lastingjaar waarin de bevestiging plaats vond; is deze geschiedt in de maand April dan wordt de toestand van den daarop volgenden len Mei als basis gekozen. Ouders, die 2 kinderen tegelijkertijd voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs laten volgen aan een door het Rijk of een gemeente in stand ge houden of gesubsidieerde inrichting, betalen voor één kind vol en voor het andere 7, 8 gedeelte; zijn er meer dan 2 kinderen dan wordt voor het eerste vol betaald en voor de volgende 3/4. Voor deze regeling wordt een kweek school voor onderwijzers (onderwijze ressen) gelijkgesteld met middelbaar onderwijs. Teruggegeven of niet berekend wordt de helft van het bepaalde schoolgeld over elk kwartaal, waarover voor een leerling wegens verplaatsing naar een andere school betaling verschuldigd is als leerling van meer dan een inrich ting voor lager-nijverheids-middelbaar- voorbereidend hooger of hooger onder wijs. Hierbij blijft avondonderwijs bui ten beschouwing. „Boete" op 2 maal zakken. Voor leerlingen, die na 1 Augustus 1933 zijn toegelaten en reeds eermnal bleven zitten op een school voor voorber. hooger en/of middelbaar on derwijs of een kweekschool voor onderw. zal l'/j maal het schoolgeld verschuldigd zijn, indien zij wederom blijven zitten op een Rijks H.B.S. Het zelfde geldt voor leerlingen, die dezen zomer voor het eindexamen zijn ge zakt, indien zij al eens een klas heb ben gedoubleerd. Hun herhaling van de 5e klasse kost den ouders dus 50 pCt. „toeslag" boven het gewone schoolgeld. Deze verhooging wordt alleen opgelegd voor het schooljaar, dat een leerling die reeds eerder bleef zitten herhaalt. B.v., iemand kwam op een willekeurige H.B.S. in 1934 en zakte voor het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse in 1935. Het schooljaar 35-36 bracht hij dus weer in de le klasse door, en ging toen over naar de 2e. Aan het eind van het jaar 1936 werd hij van school ge nomen en op een Rijks Hoogere Bur gerschool geplaatst in de 2e klas. De zen zomer bleef hij daar zitten en zal dus in September a.s. de 2e klasse wederom moeten doormaken. Dat schooljaar zal worden berekend vol gens 1maal tarief. Gaat hij volgend jaar regelmatig over, dan wordt de 3e klasse weer gewoon berekend enz. tot een event. 3e mislukking voor over- gangs- of eindexamen- UIT DE STAATSCOURANT. Autobusdiensten. Van den heer Ph. van Haver te St. Janssteen was een verzoek ontvangén om op Zaterdagen een autobusdienst te onderhouden tusschen Hulst en Axel via Absdale. De commissie, benoemd krachtens het reglement Autoverkeer, heeft dit verzoek toegestaan. Door de N.V. Zeewsch Vlaamsche Tramweg Mij. te Terneuzen is te be- voegder plaatse toestemming gevraagd, de autobusverbinding Hulst-grens ook na 1 Januari 1941 te mogen instand houden. Door dit verzoek is de be staande concessie, ongeacht eerder ge nomen beslissingen, verlengd tot en met 31 December 1940. Dit zelfde is het geval met de auto busdiensten St. Janssteen en Hulst-Wals- oorden en Walsoorden-grens, onder houden door de N.V. Stoomtaam Hulst- Walsoorden en de verbindingen St. Janssteen-Hulst enKoewacht-grens, uit geoefend door den heer J. Maas te St. Janssteen. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten bedroeg in de afgeloopen week in Zeeland 4 (vorige week l); in alle 4 gevallen rosdvonk. Hiervan werd één in Zeeuwsch Vlaanderen geconstateerd n.l. te Schoondijke. Boekbespreking. Mr. Ph. de Vries. De Pachtwet" Ingen. f 2,90. Geb. i 3,40. Uitg. N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers Mij Dit handboek voor studie en practijk bevat een uitvoerige inleiding waarin de voornaamste beginselen van het nieuwe recht duidelijk worden uiteen gezet, terwijl een uitgebreid alphabe- tisch register het geheel vergemakke lijkt Achterin het boek zijn verschil lende voorbeelden als bijlage opgeno men, waardoor het voor pachters en verpachters mogelijk is hun pachtzaken zelf te behandelen. Het is een betrouwbare gids voor diegenen, die met de wet in aanraking komen, zoowel leeken als juristen, no tarissen e.d., en voor hen onmisbaar. 0 Dr. J. W. Berkelbach van der Spren kel „De pelgrimstocht der menschheid" Prijs f 4,95. Uitg. W. de Haan, Utrecht. Wij blikken in dit mooie werk terug langs de wegen der Europeesche ge schiedenis naar het Romeinsche Rijk, naar Oriekenland en het nabije Oosten, Egypte en Mesopotamië. Hierin zijn weergegeveu het belang rijkste voor de menschen van onzen tijd: Geschiedenis van economische toe standen van godsdienst, kunst en we ten schap, geschiedenis der maatschap pelijke en staatkundige idealen en van hun verwezenlijking in de wereld Prachtig gekleurde platen en zeer veel fotografieën sieren dit mooie werk. Een standaard-werk bij uitnemend heid. 0 In de Meisjes bibliotheek van Druk kerij „Helmond" te Helmond verscheen nr. 53: Tweedehandsdoor Anny Hulsmans. Een spannend verhaal voor jonge meisjes Het is de geschiedenis van een meisje, dat vroeger in Indië woonde en thans, nu haar ouders gestorven zijn, bij een tante in Holland verblijf houdt. Zij heeft heel wat narigheden te door staan, doch met de hulp van een vrien din en de sympathieke directeur der H. B. S. komt alles terecht. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Kort geding in zake de in beslag genomen lading van het te Vlis- singen liggende s.s. „Thorpehall". Voor den President der Middelburg- sche Rechtbank, als hoedanig fungeer de Mr. Th Portheine, Vice-President, die werd bijgestaan door den Griffier dier Rechtbank Mr. H. Pleyte, werd Woensdagmiddag in kort geding be handeld de zaak van de Vennootschap ingevolge de Spaansche Wet Banco Curpuzcoano te San Sebastian, en an deren, tegen Joseph Andrews, kapitein van het te Vlissingen liggende s s. „Thorpehall'welker lading gedeelte lijk is in beslag genomen. Voor de eischers trad op als procu reur Mr. H. van der Beke Callenfels advocaat en procureur te Middelburg en als advocaat Mr. A. van Os, advo caat en procureur te Dordrecht Voor den kapitein van de „Thorpehall" oc cupeerde Mr. F. W. Adriaanse, advo caat en procureur te Middelburg. Mr. van der Beke Callenfels persis teerde bij de vordering tot sequestra- tie van de in beslag genomen lading en vroeg akte van zijn verklaring, dat genoegen genomen wordt met benoe ming van slechts één sequester Hij stelde voor, dat als sequester zoude worde benoemd de Nederlandsche Han del Mij, gevestigd te Amsterdam, welke over behoorlijke opslagplaatsen be schikt. De advocaat van de eischende par tijen heeft bij pleidooi nader de gron den aangevoerd tot het verkrijgen van een bevel tot sequestratie. Door de Baskische Regeering en de Spaansche Republiek werd bij monde van den procureur Mr. W K. H. Die- leman, advocaat en procurenr te Mid delburg, het verzoek toegelaten te worden als tusschenkomende partij in dit geding De Baskische Regeering en/of de Spaansche Republiek beweren eigenaar te zijn van de in beslag ge nomen goederen op grond van ontei gening wegens staatsnoocisrecht. Mr. Dieleman voerde ten aanzien van de gevorderde sequestratie verder Staats- en Volkenrechtelijke bezwaren aan. Hij acht de eischers niet-ontvankelijk in hun vordering en bepleitte voorts de onbevoegdheid van den President om van deze zaak kennis te nemen. Recon- ventioneel werd door Mr. Dieleman voorts gevorderd opheffing van het ten verzoeke van de eischers gelegde be slag, subsidiair een gerechtelijke plaats opneming, alvorens de President een eindbeslissing in kort geding zal geven. Mr. F. W. Adriaanse, procureur van den gedaagden kapitein, acht de vor dering van eischers praematnur. De kapitein van de „Thorpehall" is niet in gebreke in het nakomen van zijn verplichtingen. Er bestaan geen prac- tische bezwaren tegen opslag van de in beslag genomen lading, wel juridi sche bezwaren. Oedaagde heeft geen bezwaar tegen sequestratie van de in beslag genomen lading. Hij acht den kapitein in privé niet aansprakelijk Na re- en dupliek heeft de President beslist, dat uitspraak zal worden gedaan ter openbare terechtzitting van Zater dag 10 Juli des voormiddags om elf uur. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen aen kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas Kiespijn, Ze- komen bij nuwpijn, Spierpijn gevalle koul .VerfsWanrfjrt Smaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeft daardoor, niets. 2e glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ets' Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS '(Ingez. Med.) HOOFDPLAAT. Voetbal. Hoofdplaat I—Breskens 1 1—8. Zondag speelde Hoofdplaat haar laat ste wedstrijd voor de na-competitie te gen Breskens en verloor deze wedstrijd met niet minder dan 8—1. rn de rust was de stand 3—0. Hoofdplaat was niet volledig o.a. ont broken de doelman en de spil; de re serve doelman, die in een vorige wed strijd zoo'n goede indruk gemaakr had, was vandaag heelemaal de kluts kwijt. Na de rust raakte de linksback ge blesseerd en moest men met tien man verder spelen, aangezien er geen reser ve aanwezig was. BIERVLIET. Duivensport Wedvluchten met postduiven. Zonddag j.l. hield de duivenvereeniging „Hoop" een wedvlucht op Arras met 34 oude duiven. Afstand 133 km. Los 7 uur. Aankomst van de eerste duif 8.41 uur. Laatste 8.52 uur De prijzen werden behaald door: Pr. de Vos le pr.; Iz. v. d. Linde 2e en 8e; R. Blomme 3e en lie; A. Naeije 4e; A. Vervaet 5e; E. Bracke 6e 9e; F. Hoevenagel 7e; P. J. d. Baer demaeker 10e; I. Versluijs 12e; A. Ver vaet le overduif. Wedvlucht op Arras met 30 jonge duiven. Los 7 uur. Eerste duif 8.43 uur. Laatste duif 9.06 uur. Prijswinnaars waren: Ch. van Vooren lepr.; W. de Jonge 2e, 3e en 9e; P. du Puy 4e, 7e en 8e; A. Vervaet 5e; P. de Baerdemaeker 6e; Pr. de Vos 10e; P. du Puy le overduif. GROEDE. JUNI 1937. GEBOORTEN: 8, Joannes Gustaaf Franciscus, z. v. R. J. A. van de Waeter en van C. R. M. van de Vijver. OVERLIJDEN: 5, Julia Braet, oud 82 jaar, echtgen. van P. J. van de Waeter, 7 Abraham P. Erasmus, oud 85 jaar, ongeh. HUWELIJKEN: 3 Abraham Izaak de Visser 31 jr jm. met Catharina Jacoba Johanna Brakman 29 jr jd.; 10 Anthonie Willem Nathan Nelisse 26 jr jm. met Jozina Neeltje Elizabeth Risseeuw 25 jr jd. INGEKOMEN: 4 Marie Verhage W 107, 8 Johanna Kathalijne de Bliek, geb. Vercouteren W 113; 29 Maria Catharina Risseeuw, geb. Bron A 127. VERTROKKEN: 4 Celina Geemaert naar Oostburg, 9 Catharina Brakman naar Breskens, 11 Anthonie Nelisse en Jozina Risseeuw naar Breskens, 17 Maria Bouwens naar Oostburg, 22 Jozias Gerard Avot naar Den Helder, 22 Jacobus Abraham Leen- houts naar Cadzand, 30 Abraham Jan nis Versprille en Catholina van de Vijver naar Schoondijke. OOSTBURG. Over Juni 1937. GEBOORTEN: 9 Tannetje Dina dv M. J. Bruijnooge en M. M. Lourens, 10 Leonardus Pe trus Marie zv P. B. Hontelez en R. J. B. Hontelé, 13 Cathalina Maria Cor nelia dv P. J. de Ridder en M. C. Provo, 15 Margaretha Maria Emma dv P. J. Gijs en M. M. Ververs, 17 Fre- derik zv P. J. C. Verkeste en C. Willemsen. HUWELIJKEN: 24 J. A. W. den Besten 27 jr jm met S. M. de Koning 24 jaar jd. OVERLEDEN: 2 Anna C. M. van Kalmthout 74 jr ongeh. 7 M. Risseeuw 87 jr weduwe van P. Focke, 8 R. C. J. van Waes 58 jr ongeh. 12 Joz. Kotvis 87 jr, weduwe van S. A. de Kok. INGEKOMEN: S. H. Goossens geb. van Hal uit St. Kruis, C. I. Geemaert uit Groede, M. A. de Hulster uit Middelburg, E. Tatenhove geb. Hamelink uit Terneu zen, Cs van Gilst uit Colijnsplaat, Joz. M. Merrelaar uit Hoofdplaat, M. Bou wens uit Groede, M. A. van Dijk geb. van den Ameele uit O. en W. Souburg, J. M. Catsman geb. van der Hooft uit Aardenburg. VERTROKKEN: S. M. van Hee naar St. Kruis, G. R. van Pamelen naar IJzendijke, S. R. C. van 't Westeinde naar 's-Graven- hage, J. M. M. J. Dierikx naar Roosen daal, S. M. Verherbrugge naar Bier vliet, M. C. de Wilde naar IJzendijke, C. M. N. Kiviet naar Hilversum, L. J. Debbaut en Echtgenoote naar Eede, S. Hamelink geb. van Drongelen naar Axel, Jac. van Vooren naar 's-Graven- hage, H. M. J. Kiviet naar Borssele, E. Dhaenens geb. Verstrijnge naar St. Kruis. A.A. BRESKENS. Scheldebekerwedstrijd. De start van de 7e Internationale Scheldebekerwedstrijd zal Zaterdag plaats hebben om 2,45 uur tusschen Breskens en Nieuwesluis. Om 2 uur arriveeren de deelnemers in de haven en varen met de jollen naar de start plaats. De nummers werden door loting be paald. De deelnemers(sters) zijn: 1 dhr. C. T. Deane, Londen; 2 dhr. A. Devos, Brugge; 3 P. van Steveninck, Vlissin en; 4 W. van 't Hof, Den Haag; 5 J. Boomsma, Den Haag; 6 J. D. Berghuis, Vlissingen; 7 A. Voorwinde, Rotterdam; 8 mej. N Coenen, Bergen op Zoom; 9 dhr. S. Goffiy, Brussel; 10 W. Versluis, Bergen op Zoom; 11 J. Guilini, Brugge; 12 D. de Bosscher, Brussel; 13 J. Holsbergen, Den Haag; 14 Edens, Den Haag; 15 M. Schoen maker, Den Haag; 16 mej. N. Roelants, Rotterdam; 17 mej. T. de Jong, Vlis singen; 18 dhr. J. Stender, Hilversum; 19 mej. J. Kastein, Amsterdam; 20 dhr. P. Vergouwe, Breskens. De Scheldebeker werd gewonnen als volgt: 1930 23 Aug. Mej. J. Louwereins, Oostende 2 uur 11 min. 4'/s sec. 1931 29 Aug. Dhr. F. Kuiper, Am sterdam 2 uur 37 min. l'/s sec. 1932 16 Juli Dhr. J. Ste ider Hil versum 1 uur 40 min. 8 sec. 1933 8 Juli L. Temme, Londen 1 uur 47 min. 94/5 sec. 1934 14 Juli J. Stender, Hilversum 1 uur 28 min. 8VS sec. 1936 C. T. Deane, Londen 1 uur 1 min 52' 5 sec. Beker voor dames, uitgeloofd door Dr Staverman: 1933 8 Juli Mej. M. Olsen, Rotter dam 2 uur 8 min. 38 sec. 1934 14 Juli Mej. M. Olsen, Rotter dam 1 uur 42 min. 364/5 sec. waarna zij de beker definitief in haar bezit kreeg. Zilveren Schaal, uitgeloofd door Dr. Staverman: 1936 18 Juli Mej. N. Roelants, Rot terdam 1 uur 17 min. 8 sec. Om de prijzen definitief te winnen, moeten zij twee maal achtereen of 3 maal in het geheel gewonnen worden. WATERLANDKERKJE. Hartverlamming. Toen de 50-jarige echtgenoote van Ph. de Broeck uit Waterland-Oudeman met haar zoon op de tandem in onze gemeente kwam, zakte zij, nabij de Ver korting, van het rijwiel en bleek te zijn overleden. Een hartverlamming had plotseling een einde aan haar leven ge maakt. HOOFDPLAAT. Gevallen. Onze dorpsgenoot E. B. is tijdens het werk op een kruiwagen gevallen, en heeft hierbij twee ribben gebroken. Hij is per auto naar huis gebracht. Vergadering R.K Staatspartij. In de op Zondag gehouden verga dering van de R.K. Staatspartij in de zaal van mej. de Weduwe Dierikse, werden alle bestuursleden herkozen. Het volledig bestuur bestaat nu uit de heeren: Nelissen, voorzitter; A. Spinnewijn, secr.; Th. Thomaes. Th. Wieleman en L. van de Bossche. Voor het verkeer opengesteld. De nieuw gemaakte weg Hoofdplaat- Nieuwlandsche Mol- n is heden voor het verkeer opengesteld. BIERVLIET. In een kelder gevallen. Tijdens de werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde woning van den heer Van de Vijver a'hier, had de ar beider B. uit Hoofdplaat Dinsdag het or geluk in den kelder te vallen, waarbij hi) enkele ribben brak. BRESKENS. Gevonden Een kinderkruiwagen. Inlichtingen ter Secretarie. Het wereldrecord voor race booten. Sir Malcolm Cambell, hou der van het wereld snelheidsrecord te land, heeft officieel doen weten, dat hij voornemens is een aanval te doen op het wereld snelheidsrecord te water, hetwelk thans op naam siaat van den

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2