BRESKENSCHE COURAf. Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. Een noodlottige vergissing Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON 46ste Jaargang Vrijdag 9 Ju» 1937 Nummer 4. ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regek 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Wekelijksch Overzicht. -o Dezer dagen Is op 83-jarigen leeftijd overleden Mr J. J. I. Harte vanTeck- lenburg. Met ingang van 1 Mei 1934 was hem eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, welke functte hij gedurende 26 jaar bekleedde. Voor hij in dit hooge Staatscollege zitting nam was hij minister van Financiën in het kabinet Kuyper. Als lid van de Tweede Kamer heeft hij een initiatief voorstel Ingediend tot aanvulling van titel 118 van het Wetboek van Straf recht, betreffende herziening van arres tanten en vonnissen, welk voorstel werd aangenomen. Mr. I. Harte van Tecklenburg was in zijn arbeidzaam leven o.a. lid van de comm'ssie van de handelspolitiek en die voor de pension- nee'ing van werklieden en voor de sta tistiek. In de laatste vergadering van de Raad van State, welke ook bijgewoond werd door Prins Bemhard heeft Staatsraad Hasselman met enkele woorden het oud-lid herdacht. De vergadering heeft deze toespraak staande aangehoord. Ook is in de Residentie overleden Edward B. Koster, bekend letterkundige en oud-leeraar in de oude talen aan het gymnasium. Deze bekende figuur is te Londen geboren. Hij studeerde aan gymnasium en H. B. S. Daarna stu deerde hij te Leiden In de klassieke letteren. In 1891 promoveerde hij. Vele bundels met gedichten verschenen van zijn hand. Ook leverde hij Shake speare- vertalingen. Door het moderne verkeer kunnen thans veel schoolkinderen, wier ouders in Indië wonen en die hier studeeren hun vacantle doorbrengen. Eenige da gen geleden o.a. kon men op Schiphol een aardig schouwspel zien. Eenige leerlingen van een gymnasium deden hun vriendinnetje uitgeleide, die haar vacantie in Palembang bij haar ouders door ging brengen. Door de voordee- lige tarieven en door den korten tijd, die een reis naar Indië per K. L. M.- vliegtuig in beslag neemt, is het thans voor vele kinderen mogelijk hun ouders in Indië te bezoeken. Er zijn er dan ook, vooral in de laatste weken, velen geboekt voor een retour vlucht naar Indië. Dat de Postcheque- en Girodienst in een behoefte voorziet, bewijst wel dat on'angs de 300.000e postrekening is geopend. In Nederland is dit aantal wel zeer sterk gegroeid, daar het een van de laatste landen was, die tot de instelling i 0 HOOFDSTUK I. Daar komen ze, juffrouw I zei de portier beleefd, toen de zware deuren, die het tooneel scheidden van den ar- tisten-foyer, openzwaaiden en een troep schitterende en babbelende meisjes bin- nenzwermde. Het waren medewerkenden aan een groote revue en de koren waren ver sterkt met een vlucht aardige danseresjes want het Oostersche stuk vereischte een uilgebreid aantal zang- en danskoren. Het was een gegons van ontevreden stemmen, vooral toen de oogen van de meisjes op de klok vielen. Het is wat moois 1 riep een aar dige blondine boos, terwijl zij haastig eenige knoopjes en strikjes los maakte, om in de kleedkamer des te vlugger klaar te zijn. Die nare Max heeft ons wel een kwartier opgehouden, door zijn rol zooveel langer te maken. Hoe denkt hij wel, dat wij thuis zullen komen Per auto natuurlijk, meisje-lief 1 van het postgiro-verkeer is overgegaan in vergelijking met het buitenland op de tweede plaats staat. Dagelijks wor den 3 k 400 betalingen door middel van postrekeningen verricht, hetgeen voor de betrokkenen van onschatbare waarde is. De jaarlijksche keuring van Roode- Kruis honden werd dit jaar gehouden op het landgoed „Eikenhorst" aan de Leidscheweg te Wassenaar. De eischen van de keuring waren zeer zwaar ge steld. Het bewijs hiervan is wel dat slechts een hond hetdiploma „Roode- Kruishond" kreeg. Dit was de herders hond van den heer G. Nielen te Am sterdam. De overige deelnemers be haalden allen „onvoldoende". De „Torpehall", een schip, varende onder Engelsche vlag, naar 't schijnt een bezit van een Griek, ligt met Spaansche kostbaarheden aanboord,in de Vlissingsche haven gemeerd. Voor den val van Bilbao werden de bankinstellingen in deze srad, leeg ge haald en de effecten, juweelen enz. naar 3 schepen getransporteerd, waar onder de „Torpehall". Twee schepen zijn te Frankrijk in beslag genomen, maar de „Torpehall" wist te ontkomen. Nu is de lading echter in de haven van Vlissingen in beslag genomen. Het schip wordt streng bewaakt. De leden van de bemanning mogen het schip niet verlaten, zoodat zij geen contact krijgen met het vasteland. Belanghebbenden zullen trachten te verkrijgen, dat de lading te Vlissingen wordt gelost en opgeslagen. Zullen zij h!erin slagen, dan kan het schip ver trekken Het eigenlijke proces zal eerst op 8 September in behandeling komen. Tenslotte vermelden wij nog een in teressant Fransch oordeel omtrent de Nederlandsch-Belgische betrekkingen in zake de aftapping van het Maaswater. Men meende dat nu erna 12 jaren een einde aan deze kwestie is gekomen, dit zeer goede gevolgen op de regeling van de nog hangende kwesties zal heb ben Men verheugt zich dat'Nederland zich zoo zonder morren bij deze be slissing heeft neergelegd en verwacht een politieke toenadering. Weer zijn de afs'anden op onze wereld kleiner geworden. De proef vlucht over het noordelijk deel van den Atlantischen Oce-an met groote vliegbooten in beide richtingen is schit terend geslaagd; zoowel het Ameri- kaansche vliegtuig, dat van W st naar Oost vloog, als het Engelsche, dat de tocht in omgekeerde richting maakte, is op den berekenden tijd aangekomen. lachte een klein mannetje en trok de spreekster bij haar oor. Deze keek om en was volstrekt niet uit het veld geslagen, toen zij „dien naren Max" achter zich zag staan. Dan moet je er m"ar een hebben; wij zijn niet allen zoo gelukkig, als jij I antwoordde zij. Je hoeft er ook volstrekt niet zelf een te hebben, wanneer je er een van een ander kunt le nen, hernam hij lachende. Wat zou je wel denken van die mooie groene auto, hier dichtbij Ik veronde-stel, dac je me niet je eigen auto zult leenen vanavond, is 't wel Kom, laten wij toch gauw naar boven gaan riep een groote knappe vrouw op een'gszins geprikkelden toon. Zij hoorde ook tot de figuranten en benijdde het gemak, waarmee dit koristje met den bekenden acteur schertste. Maakt plaats voor de actrices 1 riep het brutale blondinnetje, terwijl zij eenige grappige danspassen uitvoerde voor de groote brunette, die eenigszins uit de hoogte op haar neerkeek. Het meisje, dat door de portier aan gesproken was, keek met lachende oogen naar dit vermakelijke tooneeltje en toen met een angstigen blik naar de klok. Een van de meisjes groette haar. Bedenkt men daarbij, wat er reeds op het gebied van de geregelde verkeers- vliegerij wordt gepresteerd en wat men zooal op het experimenteele terrein heeft bereikt (de tocht van de Russen van Moskou naar Vancouver vla de Noordpool en de proefvluchten van de Dultschers op de meer zuidelijke rou tes van den Atlantischen Oceaan), dan zal men moeten toegeven, dat een reis, zelfs naar de verst verwijderde streken van de aarde nog slechts een kwestie van dagen is. Maar of nu ook de volken zooveel nader tot elkaar zijn gebracht? Sommi gen beantwoorden deze vraag met op timisme, b.v. de Belgische minister president van Zeeland, die zich ineen interview met den Brusselschen .cor respondent van de N. R. C. weliswaar zer r vaag, maar toch met een flink portie enthousiasme over de resultaten van zijn kort geleden gebracht bezoek aan Roosevelt en Huil uitliet. „Ik ben teruggekeerd met de vaste overtui ging," aldus minister-president Van Zeeland, „dat redelijk gesproken op de medewerking van de Vereenigde Staten voor het bereiken van dit dub bele doel (betere economische betrek kingen en beperking der bewapening) kan worden gerekend door alle landen, die met derzelfden geest bezield zijn. Indien zekere voorwaaiden, welke ik nader nog niet mag bepalen, verwezen lijkt worden, zullen wij ook dichter bij de practische werkelijkheid komen". Zooals fuen ziet, de heer Van Zee- RADION GEEFT... MOET U BEDENKEN, EEN HELDERE WAS EN FRAAIE GESCHENKEN. (Ingez. Med.) Hallo, miss O'Neal 1 Bent u nog hier? Dat is schande! Is mrs. Herbert er nog Zij praat met haar man tusschen de coulissen. Maar zij heeft u toch zoo laat niet me. r noodig Aileen O'Neal had geen tijd meer om te antwoorden, want de dame, die zij zccht, kwam er aan, en verdween in een kleelkamer, daar dichtbij. Vlug volgde het meisje haar, in haar een- voud'g mantelpakje, eigenaardig afste kend tegen de g'insterende toiletjes om haar heen en met haar frisch gezichtje, dat in 't geheel niet opgemaakt was. Toen zij de weelderige kleedkamer bin nentrad, keerde de bezitster daarvan zich om en groette haar vriendelijk. Het was een slanke, elegante vrouw, met het verstandige en zco beweeglijke ge zicht van een groote actrice. Haar hel dere oogen vielen op haar typiste en op zacht-verwijtenden toon vroeg zij: Meisje-lief, waarom ben je hier Even trok er een schaduw over Ai - leen's gezichtje. Had zij niet al dien tijd gewacht op het uitdrukkelijk verlangen van haar werkgeefster? En toch was zij niet verbaasd over deze ontvangst. Behalve voor tooneelzaken hield mrs. Herbert er geen sterk geheugen op na. Het wat Aileen's plicht, niet alleen om 'and is ten aanzien van de toekomst zoo pessimistisch nog niet gestemd. Maar dat neemt niet weg, dat et tus schen de practische verwezenlijking van de beide groote ideeën en het heden nog „zekere voorwaarden" staan, waaraan eerst zal moeten wor den voldaan, alvorens men met het werkelijk constructieve werk kan be ginnen. Van Zeeland Iaat zich over den aard van deze voorwaarden zeer ten rechte niet uit. Men heeft in den laatsten tijd verschillende malen kun nen constateeren, dat een voorbarige publiciteit zeer veel kwaad kan stich ten. Wij zullen er dan ook maar niet naar raden. Vastgesteld kan echter worden, dat de toestand in Europa er zoowel in economisch als in poli tiek opzicht nog steeds niet naar is. om te gelooven. dat de idealen der menschheld nu spoedig verwezenlijkt zullen worden. Zoo is men het In de nlet-inmen- gingscommissie te Londen na de vast- geloopen besprekingen van de vorige week nog steeds niet over den nieuw te volgen weg eens geworden. Offi cieel zijn op het oogenblik de Duitsch- Italiaan'che voorstellen nog in onder zoek, maar er bestaat geen twijfel aan, dat Engeland en Frankrijk deze ook op de vergadering van heden Vrijdag voor onaanvaardbaar zullen verklaren. Of dit dan het einde der nlet-lnmen- ging zal beteekenen? Dit is onaanne melijk, want dit zou het oorlogsgevaar aanzienlijk vergrooten, en oorlog wenscht men zeer bepaald in geen der Europeesche hoofdsteden. Er zal dus lenslotte een compromis worden gevonden, waarbij elke partij natuur lijk zal trachten zooveel mogelijk voor deden te verkrijgen. En dat Londen en Parijs, mits zij standvastig blijven, daarbij niet aan het kortste eind be hoeven te trekken, staat wel vast. Overigens heeft de ontwikkeling der Spaansche kwestie dezer dagen een eigenaardigen loop genomen. Kapitein Moniz, een vriend en vertrouwensman van Franco, heeft van Portugal uit door de radio zijn afkeuring uitgespro ken over de Duitsche en Italiaansche houding bij de jongste crisis in de niet- inmengingscommissie. Hij verklaar de, dat deze twee mogendheden een accoord over het herstel van de con trole hadden belemmerd, om Franco te beletten, betere betrekkingen met Frankrijk en Engeland aan te knoopen. Eii na deze opmerkelijke verklaring verscheen er in Franco's persorgaan, de Diario Vasco, een ariikel, waarin op de terugtrekking van alle buiten- haar brieven te schrijven, maar ook om haar aan haar afspraken te herinneren en verontschuldigingen te bedenken voor die, waaraan zij zich niet wilde houden. U had mij het manuscript van uw nieuwe rol willen geven, om te ty pen, antwoordde het jonge meisje. Dat is waar ook, sprak mrs Her- bert met haar zachte muzikale stem. Maar nu is het te laat, om dat te gaan halen, want ik heb het thuis laten lig gen. Aileen vroeg alleen: Zal ik morgen vroeg het manus cript bij u thuis komen halen, eer ik naar den schouwburg ga 7 Misschien merkte mrs. Herbert aan Aileen's eenigszins gehaasten toon, dat het meisje graag weg wilde, want zij vroeg; Hoe kom je nog thuis Het is al zco Iaat 1 Maar misschien rijden er nog trams naar Brixton of Finchley, waar je woont? Ik woon in Kingston, sprak Aileen. Ik geloof, dat er geen trams meer rijden. Maak u echter niet ongerust: als ik den laatsten trein niet meer kan halen, dan woont er hier in de buurt een vriendin, die mij waarschijnlijk voor een nacht kan opnemen. Iandsche vrijwilligers wordt aangedr gen. De vraag is nu, of deze bei uitlatingen oprecht gemeend zijn. bestaat welhaast geen twijfel aan, Franco's kansen öp een beslissen overwinning zonder hulp van zijn b tenlandsche medestrijders 'niet gr_ zijn. Men zou dus in de verleiding k men, In dit alles een manoeuvre zien, welke Londen en Parijs er t moet bewegen, Franco als oorlogv rende partij te erkennen, En dat tenslotte juist, wat Duitschland en It lië wenschen, aangezien de contt dan zou worden opgeheven en m de gelegenheid krijgt, Franco ter z een handje te helpen. Anderzijds bestaat ook de mogelij heid, dat de beide uitlatingen ernstig gemeend zijn. Franco kan b.i hebben Ingezien, dat hij met een ove winning, die grootendeels door butte landers is bevochten, Spanje no: onder den voet zal krijgen. Wordt h duidelijk, dat niet hij, maar Mussoli of Hitier de werkelijke overwinnaa zouden zijn, dan moeten op den dut» alle Spanjaarden zich van hem afwe den. Mussolini's verklaring van eeni dagen geleden, dat een zege vo Franco een zege voor Italië zou zij zoti dit voor Franco duidelijk hebb gemaakt. Tenslotte staat ook wel vas dat Spanje na afloop van aden burge oorlog de financieelen steun Frankrijk en Engeland noodig zal he ben, om er weer boven op te kome En dat de City van Londen ha poorten niet zou openen voor Spanje, waarin een Mussolini de 1 kens uitdeelt staat wel als een pa boven water. Intusschen zijn dit alles slech theorlén. Eerst de komende weke kunnen leeren, wat er achter de ver anderde houding van Franco schuil Te Peking zoowel als te Tientsin gisteren de staat van beleg afgekon digd, waaruit kan blijken dat ondan het streven, dat zoowel ran Chineesch als aan Japansche zijde bestaat i het Incident van Wang Ping te lokt seeren en zoo spoedig mogelijk te gelen, ongerustheid bestaat. Hedennacht om half twee hebbe de Chlneesche en de Japansche troe pen bij Wang Ping de strijd hervat. In den binnenlandschen politieke toestand in België is niet veel veran dering gekomen. Minister-president va Zeeland had des ochtends een onder houd met den liberalen minister va justitie de Laveleye, wiens aftrede door het liberale partijbestuur word geèischt. Daarna begaf de premie zich naar den koning, met wie^i hijf gedurende een uur heeft geconfereerd. Terwijl zij zoo spraken, was een an dere vrouw binnengekomen, een vrouw met een matte tint en ravenzwart haar, in prachtig bont gehuld. Zij stond be kend onder den naam van Anna Katin- ka en beweerde, van Poolsche afkomst te zijn, hoewel zij in haar heele optre den veel had van een Parislenne. Zij I was er trotsch op, zeer cosmopollstisch in haar opvattingen te zijn. Zij luister de een oogenblik naar het gesprek en zei toen in haat bekoorlijk Engelsch met licht Fransch accent: Neem me niet kwalijk, dat ik u in de rede val, maar kunt u voor van nacht geen onderdak vinden, omdat het al zoo laat is Wilt u mij dan het groote plezier doen, miss O'Neal, naar mijn huis te gaan Ik woon hier in de II nabijheid, Summerdown Mansions, 6 B. I Vrienden hebben mij uitgenopdigd, met (I hen mee te gaan; hun auto wacht al I op mij. Fanchette zal het zoo vreeselijk I vinden, alleen te zijn I Als u niet bang I bent, daar alleen den nacht door te I brengen, dan zou Fanchette u zeer I dankbaar zijn Ze is zoo dol op u. f O, mevrouw, ik ben volstrekt niet I zenuwachtig en ik neem met genoegen I uw voorstel aan. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1