Kerk- en Schoolnieuws. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Klaasje Allemansverdriet» Drietal Alhier is geplaatst op het drietal der Evang. Luth. Kerk P. Kastelljn, prop. te Utrecht; J. H. Smit Duyzent- kust, prop. te Amsterdam en me). M. B. Stol, prop. te Haarlem. battants, als gevolg van het onderhoud dat Koning Leopold Vrijdag ten paleize had met de gevolmachtigde vertegen woordigers van de verschillende oud- strijdersorganlsaties, Zaterdag besloten heeft een tegen Zondag 8 Juli, in de hoofdstad belegde anti-amnestiebetoo- ging af te lassen. Bericht in dien zin is aan al de Waalse he en Vlaamsche afdeelingen van de F.N.I. gezonden. Verwacht wordt dat ook de Vereeni- ging van Vuurkruisen dit voorbeeld zal volgen. Boekbespreking. Van de gemeente Sluis ontvingen wij een „Gids voor Sluis". De reclamevigneten op den omslag zijn ontworpen door den kunstschilder Van Leeuwen te Sint Anna Termuiden. De beschrijving geschiedde door den Gemeentesecretaris P. F. v. Hootegem, terwijl een negental foto's afkomstig van den Cand. Notaris H. Bakker, het boekje sieren. Het is een overzichtelijke gids in handig formaat, welke zeer zeker tot een bezoek aan Sluis zal bijdragen. 0 Van de Alg. Verz. Mij „Deligentla van 1890" en de Verz. Mij. „De Noord en Zuid Holl. Lloyd" Gezamenlijk Bu reau voor de Afdeeling „Scheepvaart" Amsterdam, Keizersgracht 224, ontvin gen wij „Hoe vaar ik veilig". Dit practlsche boekje geeft de voor naamste bepalingen van het Binnen Aand. Reglement, bewerkt door den heer H. L. Scholten Oud-Onderhaven meester van Amsterdam. Duidelijke teekeningen met beschrijving geven aan hoe men moet varen. Belanghebbenden wordt dit werkje op aanvrage gratis toegezonden. BRESKENS. Duivensport. Duivenvereeniglng „Nog Sneller" al hier. Alg. vlucht Arras op 4 Juli 1937. Prijswinnaars: A. Vermeulen le, 8e en 88e; M. Quaars 2e, 28e, 81e en 92e; de Veij 3e, 24e, 27e en 42e; Bourgraaf 4e en 53e 1. Riteco 5e en 94e; A. Versprille 6e en 7e; W. Pleijte 9e, 25e, 32e, 40e, 68e, 95e en 99e; I. Klaaijsen 10e; C. Dierx 11e en 16e; P. Jacobs 12e en 20e; O. de Meijer, Sluis 13e; I. v. Grol, Cad- zand 14e en 30e; de Baedts, Sluis 15e en 44e; Schippers, Groede 17e; de Wever, Nommer Eén 18e; M. van de Broecke 19e; Bondewel 21e; Th. Ver meulen, IJzendijke 22e; P. Haartsen 23e, 26e, 35e en 61e; H. de Baare 29e; J. v.d. Broecke 31e; I. de Jonge 33e en 85e; J. v.d. Wege 34e; D. Quaars 36e; A. de Jonge 37e; Jn van Gijs 38e en 56e; Woittiez 39e, 43e, 76e en 83e; W. Moelker 41e, 75e en 78e; Mabesoone, Oostburg 45e, 50e, 57e en 77e Jac. Quaars 46e en 103e; W. Klaaijsen 47e en 66e; W. Brevet, Cadzand 48e en 69e; Joz. Pleijte 49e en lo2e; P. de Smidt, Sluis 51e; G. Steljaart, Sasput 52e en 60e; Missielje, Cadzand 54e; G. Blaakman, Nommer Eén 55e; Pilaet, Hoofdplaat 58e; J. v. Hee, Vz. 59e en 67e; A. Florussen 62e, 70e en 90e; D. Morel, Groede 63e; A. Daansen, Oost burg 64e; J. Wisse 65e en 93e; Groos- man, Hoofdplaat 71e; W. Blaakman, Schoondtjke 72e; A. v. Gijs, Groede 73e; J. Pleijte 74e; J. van Lare, Schoon- dijke 79e en 87e; Faas Mzn. 80e; Bruijnooge 82e, 89e en 96e; F. de Lange 84e; J. Quaars 86e; Hamerlinck 91e en 98e; P. de HuIIu, Schoondijke 97e; Porreij 100e; C. Klaaijsen 101e; A. v.d. Velde 104e; G. Pleijte 105e. le overduifA. de Jonge; 2e overduif A. v.d. Velde. Duivenver. „Nog Sneller, alhier. Uit slag Algemeene Vlucht op Zondag 4 Juli j.l. met oude duiven. Prijswinnaars: P. de Smidt, Sluis leen 14e; Dusar- deijn, Groede 2e, 6e, 16e, 32e, 46e, en 60e; Jac. Quaars 3e; Rijckborst, Sluis 4e, 10e en 24e; Jac. Faas 5e en 35e; M. v.d. Broecke 7e; de Leijzer, Zuld zande 8e en 25e; H. Groosman, IJzen dijke 9e; Faas Mzn. lie; J. de Zwart, Schoondijke 12e en 50e; F. de Lange 13e, C. Dierx 15e; B. v. Waes, No. 1 17e; Mabesoone, Oostburg 18e en 47e; J. van Gijs 19e en 54e; A. Florussen 20e; W. Klaaijsen 21e, 22e, 23e, 34e, 42e, 44e, 52e en 57e; Aalbregtse, Drie wegen 26e en 49e; L. Dhont, Sluis 27e; J. v. Overbeke. Oostburg 28e; J. Steurrijs, Schoondijke 29e; de Veij 30e; P. de Wever, Biervliet 31e; v. Vooren, Biervliet 33e; J. vd. Wege 36e;Josv. Balkom, Sluis 37e en 51e; C. Klaaijsen Breskens 38e; Joh. Carels 39e; A. Daan sen, Oostburg 40e en 56e; W. Pleijte 41e en 55e; P. Haartsen 43e; 1. van Grol, Cadzand 45e; D. Luteijn, Oost burg 48e; Woittiez 53e; P. van Grol. Retranchement 58e; A. Versprille 59e. Overduif J. Maas. BRESKENS. Over de maand Juni 1937. GEBOORTEN: 10, Izaak, z. van A. Notebaart en M. S. Buize; 11, Jacomina Catholijntje, d. van J. J. Bouwens en P. C. Hu- bregtse, (wonende te Schoondijke); 18, Marinus Victor, z. van P. J. Roth en J. B. van Voorer26, Geeraard Pie- ter, z. van A. van de Velde en C. M. Boeckhout. HUWELIJKEN: 3, Willem J. Jongman, oud 29 jaren, j.m. en Jacomina E- Haartsen, oud 29 jaren, j.d.; 10, Johannes Haaker, oud 30 jaren, j.m. wonende op Aruba en Wilhelmina M. C. de Rijke, oud 22 jaren, j.d.; 17, Jannis P. Risseeuw, oud 29 jaren, j.m. wonende te Groede en Maria C. Bron, oud 26 jaren, j.d.; 24, Cornells A. Willemsen, oud 25 jaren, j.m., wonende te IJzendijke en Jaco mina J. Oosterling, oud 25 jaren, j.d.; 30, Adriaan Verduijn, oud 21 jaren, j m. en Johanna M. Baaij, oud 21 jaren, j.d. OVERLEDEN: 1, Cornelia J. J. Pikkaart, oud 87 jaren, weduwe van Pieter Notebaart. INGEKOMEN: H. Ph. Fenijn van Vreeswijk naar a/b „Gideon IV", C. J. J. Brakman van Groede naar Molenwater 9,1. F. Kosten van Zaamslag naar Dorpsstraat 145, A. W. N. Nelisse en gezin van Groede naar Boulevard 71, J. D. Loof van Terneuzen naar Dorpsstraat 65, C. A. Willemsen van IJzendijke naar Steen oven 8. VERTROKKEN: D. C. L. Caessens van de Hullu- straat 3 naar Axel, A. M. Morel van 3e Zandstraat 19 naar IJzendijke, L. J. Brevet van Boulevard 24 naar Cad zand, N. de Feijter van W 12 naar Vlaardingen, A. Wolfert en gezin van 2e Zandstraat 3 naar Rotterdam, M. J. Albregtse 'van Papendrecht 8 naar Terneuzen, M. C Bron van Boulevard 96, C. J. de Kruijter van le Zandstraat 19 naar Rotterdam, NIEUWVLIET. Over 2e kwartaal 1937. GEBOORTEN: 27 April Neeltje Cornelia, d.v. Joz. de Bruijne en J. Snoep; 26 Juni Suzanna Sara Elizabeth, d.v. A. J. Wille en El Scheerens. HUWELIJKEN: 5 Mei Abraham de Maillie (Cadzand) 20 jr., j.m. met Quaars 20 jr., j.d. OVERLEDEN: 4 Mei E. J. Hoste, 74 jr., echtge- noote van Joh. J. Provoost; 31 Mei J. de Hullu, 85 jr., echtgenoot van M. Risseeuw. INGEKOMEN: April Abr. J. Wille van Groede (en diens echtgenoote van Retranchement); Mei Com. Faes uit Cadzand (en diens echt genoote M. M. M. Vanderhaeghe en schoonvader Aug. Vanderhaeghe van St. Laureyns); L. J. de Neve van Cad zand; Juni J. Cappon en gezin naar Zuldzande. VERTROKKEN: April H. M. van Hoorn naar Oostburg; M. Willemsen en vrouw naar IJzendijke; S. H. Allaart naar Groede; Mei Jac. Neuféglise en gezin naar Zuldzande; Anna Quaars naar Cadzand; Abr. la Gasse naar Duivendijke; L. J. Jansen van Rosendaal en gezin nr Zuidzande. SCHOONDIJKE. Over de maand Juni 1937. GEBOORTEN: 7 Simon J., zoon van J. J. Huijgh en M. C. v.d. Meulen; 27 Francina J., d. v P. J. van Bortel en J. C. Quaak. HUWELIJKEN: 10 C. Kindts, 33 jr., j.m., en P. M. Triou, 21 jr., j.d.; 17 A. C. v. Belois, 28 jr., j.m., (Biervliet) en T. Boogaard, 24 jr., j.d. OVERLEDEN: 1 Maria C. v.d. Sande, 70 jaar, echtg. van A. Versprille; Abraham J. le Grand, 60 jaar, wedwnr. van A. J. Vermeulen; 23 Jacobus C. Hubregtse, 66 jaar, echtg. van J. C. Wolfert. INGEKOMEN: Iz. Luteijn van Sluis; Jac. E. Hofman van IJzendijke; J. Heinsdijk van Sluis. VERTROKKEN: J. Dekker naar Waterlandkerkje; C. L. M. naar IJzendijke; T. Blaakman nr Sluis. WATERLANDKERKJE. GEBOORTEN: 26 Elizabeth C., d.v. J. de Nood en C. Dees. INGEKOMEN: O. A. E. Noë van St. Kruis; G. O. de Cousemaker van St. Kruis; M. S. Noë geb. Vermue van Retranchement; J. Dekker van Schoondijke; M. L. Roelse van Hoofdplaat; L. Veraart en vrouw van IJzendijke. VERTROKKEN: A. Verwulst naar St. Kruis; E. R. Couqué naar Waterland-Oudeman (B.J; A. E. Dhondt en gezin nr IJzendijke; P. J. Ritico naar Aardenburg. IJZENDIJKE. GEBOORTEN; 16 Margaretha C., d.v. C. A. Corijn en M. de Houck; 20 Cornelis W. z.v. J. Scheele en N. Cijsouw; 23 Marie L„ d.v. J. T. Hamelijnck en A. B. de Greve; 23 Magdalena J., d.v. P. Brug- geman en J. S. Versprille; 30 Johannes C. z.v. A. P. Boeije en M. M. Versprille. OVERLIJDEN: 9 Filibert S., 48 jr., echtg. vanJ.P. Martijn; 8 Raymond C. J. M. van Waes, 58 jaar, j.m., overleden te Oostburg. INGEKOMEN: A. E. de Milliano van Waterlandkerk je; E. V van Hoele van Sluis; M J. Verweire van Watervliet; A. W. Ver- me len van Biervliet; O. Corthals van Vlissingen; A. M Vermeulen van Bres kens; A J. A. Claeijs van Groesbeek; C. A. Bruijnzeel van Mechelen; J. F. Wage van Aardenburg; G. v. Pamelen van Oostburg; E. A. Dhondt en gezin van Waterlandkerkje; M. de Wi'de van Oostburg; C. D. de Reu van Hoofd plaat; C. Schram van Schoondijke. VERTROKKEN: C. A. Corijn naar St. Kruis; L. Ver aart naar Waterlandkerkje; E. F. Plas- schaerl naar Idem J. F. Hoö- relbekeen echtg. naar Watervliet; Joz. E. Hofman naar Schoondijke; C. A. Willemsen naar Breskens; J. J. de Feijter naar Drongen (B.). BRESKENS. De vruchten van „Scheldestroom" Onderstaande bericht vinden we In het Nieuwsblad voor de Hoeksewaard: „Zondagavond geraakte de 10-jarige H. Vos van Klaaswaal, die zich op een wipplank bij de zwemvereeniging aan het Holl. Diep bevond, plotseling te water en verdween in de diepte. Een onbekende jonge man uit Strijen die getuige was van dit geval, bedacht zich geen oogenblik en sprong geheel gekleed te water, waarbij hij met veel moeite slaagde den jongen, die niet kon zwemmen, van een wissen dood te redden. Spoedig kwam de drenke ling bij en is de redder, na door een Inwoner van droge kleeren te zijn voor zien, stiekem verdwenen". Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen is deze moedige redder een oud-lid van „Scheldestroom" n.l. Frans Looze. De vruchten van onze zwemver eeniging waren door het geheele land geplukt. Hulde aan onze dappere Frans. (Red. Bresk. Crt.) Ongeluk. Na de feesten ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen Burge meester volgden de kermisdagen, welke, begunstigd door mooi zomerweer zeer druk bezocht werden. Alles heeft een schitterend verloop gehad. Jammer echter dat bij een der vermakelijkheden een ongeluk plaats had. De 24-jarig P. v.d. B., alhier, had het ongeluk tusscheu een der beweeg bare hekjes van de schuddemolen te geraken en zijn schouder te bteken. Per auto werd hij naar de ouderlijke woning vetvoerd en onder geneeskundige be handeling gesteld. Derde ronde van Breskens. De uitslag van de Zaterdag gehou den wegwedstrijd is: le De Bock te Sinaaij, de 66 K.M. 55. Intusschen was ook meneer Jansen met een schep en een karretje naar het schuurtje gegaan, maar hij keek leelijk op zijn neus, toen hij de kolenkist leeg vond. „Dat heeft Pietersen gedaan", riep hij woest en rende meneer Pietersen achterna. in 1 uur 52 min., 2e J. Donze te Ter neuzen op 1 lengte, 3e S. Prince te Souburg, 4e J. de Smet te Blanken- berghe, 5e Mare. Stuyvaert te Water vliet, 6e Marc.- v. Wagehem, 7e J. Doorns te Terneuzen, 8e Bcttelberg te Eecloo, 9e v. Hoeijlandt te St. Ni- colaas, 10e Freyser te Terhole, 11e E. Driessen te Hoofdplaat, 12e Th. v. d. Wijngaerdt. le Beker en palm voor De Bock 2e beker voor J. Donze als leZ euw- sche renner. Medaille 3e prijs S. Prince te Souburg De premies werden gewonnen door Rob Verselder, S. Prince, v. Hoeij landt, J. Donze en M. v. Belleghem. Uitslag van de ter gelegen heid der Installatie van den nieuwen Burgemeester ge houden Étalagewedstrijd. Groep I. le prijs J. van Haneghem, 2e Gebr. Rookus, 3e W. Carels, 4e Van Putten en Vroon, 5e W. Klaaijsen, 6e Du Fossé, 7e J. van Velzen, 8e W. Moggré. Zeer eervolle vermelding: Iz. Luteijn, E. Boom, Iz. v d. Vijver, Mej. Jansen Roest. J. A. N. de Vlie ger. M. de Jonge, A. Thomaes-Diele- man, P. Jacobs, J. P. W. Besemer. Eervolle vermelding: J. Hooftman, J. Maas-Jansen, A. Leenhouts, R. Braet, P. Bril, A. van Melle, M. Deij, Alb. Heijn, J. Moggré, Iz. Salomé. Groep II. le prijs J.Cornells, 2e Iz. Vergouwe, 3e K. Jolijt, 4e L. Yzeboud. Zeer eervolle vermelding: Gebr. Leenhouts, A. Verduijn. Eervolle vermelding: Chr. Dierx, J. A. Basting. Uitslag der gehouden Ring rijderij. le prijs Jac. van Dijke, 2e P. Ris seeuw, 3e Jan Flikweert, 4e J. Flik- weert, 5e G. Boerdam, 6e J. Ris seeuw, 7e B. Flikweert, 8e P. Flik weert, 9e A. Manneke, 10e M. Man neke, lie G. van Melle, 12e de Kok, 13e p. van Zeele, 14e H. Flik weert. GROEDE. Motorjacht op het strand gebracht. Zondag 4 Juli bemerkten eenige jon gelui, die aan het Groedsche strand vertoefden, dat een motorjacht, naar de vlag te zien van Belgische nationaliteit, op eenige afstand van de kust, hulpe loos op de golven ronddreef. Door het opkomende getij kwam de boot bij één van de vei raderlijke paalhoofden, zoo dat ze in stukken dreigde te slaan. Eén van de jongelui, een lid van „Scheldestroom", begaf zich onmiddel lijk te water naar het jacht, dat de naam „Dina" droeg en uit Antwerpen af komstig bleek te zijn. om te constatee- ren of er nog menschen in de boot aanwezig waren. Alleen een blauwe regenjas en een paar damesschoenen vielen er in op te merken. Met behulp van eenige kustbewoners kon het na veel moeite op het strand getrokken worden. Naar men later vernam had het bootje voor Cadzand met pech te kampen ge had, zoodat de reddingsboot, aldaar gestationneerd, uitvoer, om de men schen van boord te halen en het jacht op sleeptouw te nemen, maar door de ruwe zee het verspeelde. 56. Klaasje Allemansverdriet bemerkte spoedig dat de vriendschap van de Pet hem allemaal narigheid bracht. Hij was dus zoo verstandig om op zijn eentje verder te kuieren. Hij begon honger te krijgen en was dus erg blij toen hij In de verte een hotel zag„Wacht", dacht Klaasje, „dan kan ik misschien wel wat verdienen en eten". AARDENBURG. Overgeplaatst. De rijksambtenaar J. J. de Gardeyn wordt met 1 Augustus a.s. overgeplaatst van Aardenburg naar Zevenbergen, ter wijl de heer J. Charles overgeplaatst is van Dinteloord naar Aardenburg. Vinger tusschen portier bekneld. De rijksambtenaar V. alhier, had Zon dag 1.1. dienst aan het grenskantoor te Eede, waar hij een auto komende uit de richting Maldeghem visiteeren moest. Terwijl hij daarmee bezig was> troj(i zonder opzet, een dame het portier dicht, waartusschen V. met den vinger bekneld raakte, dat hij de dame vragen moest, het portier te openen om hem te bevrijden. De man had veel pijn en moest zich onder dokters behandeling stellen. De vleeschwond was niet ernsrig, maar de nagel van den vinger zal ver wijderd worden. Gouden bruiloft. 'tls druk op de Kaai met de brui loftsfeesten! Kort geleden vierden er J. Galle en echtgenoote hun diamanten bruiloft. Op 4 Juni herdachten P. Verstrlnge en H. A. Heyndrichx den dag waarop zij 50 jaar geleden het huwelijksbootje instap ten. Voor de woning van het brui- loftspaar hadden de buurtbewoners een mooie eereboog opgericht; verder had den zij de naaste omgeving met guir landes versierd en gaven zij door het uitsteken der' vlag blijken van belang stelling en medeleven met nog vrij krasse paar. Des avonds bracht de Kon. Muziekvereeniging „Aardenburg- sche Fanfaren" het bruiloftspaar een serenade. EEDE. Koekoek in merelnest. Het is bekend, dat het vrouwtje van den koekoek haar ei legt in een ander vogelnest, dat zij op een bepaald mo ment op haar weg ontmoet en de ver dere zorgen van broeden en voeren van den jongen koekoek overlaat dan het vogelpaar, dat zij met ei en later met den jongen vogel gelukkig gemaakt heeftl De koekoek doet dit, omdat hij zelf zóó'n veelvraat is, van schade lijk ongedierte dat hij en zijn vrouw onmogelijk tijd kunnen vinden om nog een nest met jonge koekoekjes van het noodige voedsel Je voorzien. Een voorbeeld van dergelijke ver zorging van een jonge koekoek in een vreemd vog Inest heeft men dezer da gen kunnen waarnemen in den tuin van den Rijks-ontvanger te Eede, waar een meter of vier boven den grond in een pereboom een merelnest zat; de ouden vlogen voortdurend maar met voedsel af en aan. Bij onderzoek bleek er maar één jong in het nest te zitten, maar toen deze grooter werd, bleek al gauw dat dit geen merel was; maar een jonge koekoek. Daar er maar één jong in het nest zat, mag men wel aan nemen, dat de jonge merels, die er wellicht ook geweest zijn, door bru taaltje koekoek uit het nest gewerkt zijn. Nu is de jonge koekoek zoo ver, dat hij het nest verlaten heeft, maar zich nog ophoudt in de andere boomen van den tuin, waar hij door de beide merels naarstig gevoed wordt. Ik heb eens gelezen, dat de oude koekoek soms nog eens het nest op zoekt, waarin hij het er heeft neerge legd, om te zien, hoe het met zijn na komeling gaat, maar het komt mij voor, dat het geheugen van de koekoek niet zoo sterk is, dat hij de plaats onthou den kan, waar hij zijn eieren gedepo neerd heeft.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2