BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 29 Juni 1937 Nummer 4248 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 3®roeetv\e ^vesVexv^ Installatie Burgemeester Mr J. P. DROST. De wnd. Burgemeester van Breskens brengt ter openbare kenris, dat hij een Buitengewone Vergadering van den Raad heeft belegd tegen Donder dag 1 Juli 1937 om 14,30 uur. 26 Juni 1937. De wnd. Burgemeester, A. J. CAMBIER. 0 Het Gemeentebestuur van Breskers brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie op Donderdag 1 Juli 1937 geopend zal zijn van 910 uur. 3®weexv\e 3V0C^e- 0 Op a.s. DONDERDAG 1 JULI zal door den Gemeente-Ontvanger GEEN ZITTING worden gehouden. Rechtsvragen. Het is misschien niet ongewenscht, de laatste Spaansche incide -ten, welke tenslotte tot gevolg hebben gehad, dat Italië en Duitschland zich uit de con trole-commissie hebben teruggetrok ken, eens niet van politiek, maar van juridisch standpunt uit te bekijken. Want slechts op deze wijze is het mogelijk om aan te toonen, op welke eigenaardige wegen Europa eigenlijk in den loop der laa ste jaren is ge raakt. Ware Europa niet zoo lang en zoo intensief tot onjuist-denken in plaats FEUILLETON 70. 0 Hij ging naar majoor Towgood, die in een klein huis woonde, dichter bij Vauxhall Bridge dan Eccleston Square, maar toch nog in Beigravia. De majoor ontving hem in een klein, donker ver trek, dat hij zijn werkkamer noemde. Wel Faunce, is er eenig nieuws omtrent den verloren zoon Ja, mijnheer. Slecht nieuws 7 Heel slecht, mijnheer. Ik kom bij u met verzoek, of u het aan de oude mevrouw Rannock wilt vertellen. Mijn schoonmoeder is ziek, Faun ce Ik mag wel zeggen, gevaarlijk ziek. Dat spijt mij. Vier dagen geleden, toen ik bij haar was, scheen zij toch nog heel gezond te zijn en bijzonder kras voor haar leeftijd. Ja, zij was zeer kras, maar toch altijd teer van gestel een poppetje van porcelein, dat in een kast achter glas weggesloten moest worden. Ze ver ging van angst over haar zoon. Ze van tot juist-denken opgevoed, dan zou er over datgene, wat zich op 29 Mei met de Deutschland en op 15 en 18 Juni met de Leipzig heelt af gespeeld, nimmer een meeningsver schil, een „scauldvraagmogelijk zijn geweest. De details en omstandighe den waaronder bommen op de Deutschland en naar van Duitsche zijde beweerd wordi torpedo's op de Leipzig werden afgeschoten, zou den dan een ieder onverschillig kun nen laten. Daar de een bommen werpt op den ander, werpt de andere natuurlijk bommen op den eenen. Daar Spanje ten deele met behulp van Duitscli oorlogsmateriaal verwoest wordt, vernielt Spanje natuurlijk Duitsch oorlogsmateriaal. Welke partij in dezen strijd bij een zekeren daad van oorlog nu toevallig het initiatief had, zou niemand interesseren. Er moest eerst uitgevonden worden, dat een staat oorlog kan voeren, zon der oo logvoerende te zijn er moest eerst de inderdaad toch waanzinnige idee rijpen, dat men de oorlogvoeren de partij tegelijkertijd ook tot onpar tijdig controleur zou kunnen benoe men, den bok tegelijkertijd tot tuin man. den diet tegelijkertijd tot politie agent er moest eerst dezen graad van ontwrichting bereikt worden, al vorens er een zoogenaamde rechts vraag kon opduiken. Een staat heeft zeker het recht op een ander te schie ten, welke hem alle dagen zelf be schiet. Maar in dit geval staat men voor de complicatie, dat Duitichland slechts practisch, niet echter officieel schiet. Officieel was het, integendeel, door een heilig verdrag beiast met het ambt, er over te waken, dat geen onbevoegde inofficieel aan het schie ten zou medewerken. Een bewaarder van rust en orde echter moet ge respecteerd worden. Mag Spanje de zen bewaarder nog bommen op zijn slagschip werpen, nog torpedo's op zijn kruiser afvuren? Eerst na deze kromme constructie zijn we zoo ver, dat het natuurlijkste van alle rechten een rechtvaardiging behoeft en dat twee bommen, die op de Deutschland vielen en eenige torpedo's die misschien niet eens op de Leipzig werden afgevuurd, geheel anders moe ten worden gewaardeerd dan eenige honderdduizenden Duitsche projectie len, die b.v. een gat sloegen in den ijzeren ring van Bilbao, lntusschen, voor vele millioenen menschen in vele landen hangt van deze waardee ring alles af,- zij vroegen' en vragen zich af, mochten deze bommen ge heeft kou gevat, toen ze hiet is geweest, om naar mijn vrouw te kijken, die mij pas weer een dochter heeft geschonken, en die verkoudheid is influenza gewor den of longontsteking de hemel weet wat. De doktoren zeggen niets anders dan dat zij al zoo oud is en dat haar leven aan een zijden draad hangt, maar ik vrees, dat wij haar zullen moeten mis sen, Faunce. Als die lieve oude dame sterft, zonder gehoord té hebben, wat ik haar te vertellen heb, mogen allen, die haar liefhebben, God danken voor Zijn barm hartigheid, mijnheer, want ik geloof ze ker, dat deze tijding haar dooden zou. Is het dan zóó erg Het zou niet erger kunnen zijn, mijnheer. Faunce deelde hem zijn ontdekkingen mede, en majoor Towgood was het vol maakt met hem eens, dat de vreeselij- ke waarheid tot eiken prijs verborgen moest blijven voor de moeder van den vermoorde. In haar heldere oogenblik- ken had zij herhaaldelijk naar Faunce gevraagd. Daarop waren dan weer uren gevolgd, dat zij voortdurend ijlde. Dan verbeeldde zij zich, dat de teerbeminde zoon voor haar ledikant zat. Zij had den dokter voor haar Dick aangezien en met hem gepraat, alsof hij haar jon worpen worden, zijn deze torpedo's inderdaad gelanceerd? Om deze vraag te kunnen beantwoorden is een on derzoek noodig, een onderzoek, dat nog niet heeft plaats gevonden en naar alte waarschijnlijkheid wel nooit zal plaats vinden ook. Waarom het recht zijn loop te la ten hebben in een Europa, waar ve len slechts het recht van den sterkste gehandhaafd willen zien? lntusschen valt er in den toestand na het incident met de Deutschland en dien na het gebeuren met de Leip zig een groot en men mag ondanks alles zeggen: verhtugend verschil waar te nemen. Zochten na het inci dent met de Deutschland Engeland en Frankrijk hun toevlucht nogmaals in een politiek van capitulatie, na het incident met de Leipzig was men daartoe niet meer bereid en eischte men een onderzoek. Eerst moest ko men vast te staan, of Valencia wer kelijk schuld trof en indien dit het geval bleek te zijn, kon dan tot straf maatregelen worden oveigegaan. Maar ook niet eerder. Kennelijk hebben Londen en Parijs ingezien, dat een Europa, waarin in het gtheel geen recht meer zou heerschen, geen toe komst meer heeft, tenzij dan een toe komst van willekeur, wapengerinkel en tenslotte oorlog. Wil Europa van den oorlog gered wordtn dan zullen niet de meest elementaire rechtsbegin selen verkracht mogen worden. Helaas heeft men dat in Berlijn en Rome nog niet ingezien, men heeft daar ge- wenscht, dat aan de Duitsche bewe ring een hoogere waarde werd toege kend dan aan de Spaansche, zonder dat nochtans het resultaat van eenig onderzoek daartoe aanleiding had ge geven En toen men zijn wil niet wist door te zetten, hebben deze beide landen zich uit de controle-commissie teruggetrokken. Dit is jammer, want aan de hoop, welke de zich aiteekenende toenade ring in Europa van twee weken ge leden had opgewekt, is thans weer den bodem r geslagen. Maar deson danks is het verheugend verschijnsel, dat men tenminste in een groot deel van de oude wereld er niet over denkt, het recht nog langer op den achter grond te laten schuiven Het Dienstboden-Vraagstuk. o— Konden wij eenlgen tijd geleden onze gen was. Neen, zij mocht er niets van we ten, althans voorloopig niets. Als zij beter mocht wordsn, zou zij in de krant Bolisco's arrestatie iezen en alles en alles betreffende het gerechtelijk onder zoek. Het zou niet mogelijk zijn, de kranten voor haar weg te stoppen. Je hebt gelijk, Faunce. Ik denk, dat mijn vrouw niet eens zal verlangen, dat haar lieve oude moeder weer beter zal worden, nu haar zulk een verplet terende slag wacht Arme Dick I Wij hebben altijd wel gedacht, dat die vrouw zijn ongeluk zou wezen. De moord op kolonel Rannock was gedurende de eerstvolgende maanden de cause célèbre. De openbare terecht zitting werd van week tot week uit gesteld, tot men eindelijk afdoende be wijzen voor de schuld van James Bo- lisco gevonden had. De nummers der bankbiljetten, die aan den Wands- worcher bierbrouwer waren uitbetaald door Lodway, bleken diezelfde te zijn als die op Chater's lijst. De bootjes- verhuurder verklaarde onder eede, dat Bolisco de man was, die een roeibootje gehuurd had bij hem op den dig van kolonel Rannock's reis naar Southamp ton en van wien hij verder niets meer gehoord of gezien had. lezers een artikel aanbieden waarin be schreven werd het Dienstboden-vraag stuk In Engeland, thans ontvangen wij van bevriende zijde een officieel regle ment over het Dienstboden-vraagstuk in de zeventiende eeuw, waaruit blijkt, dat dit vraagstuk ook in vroegere eeu wen aan de orde was. Ordonnatie voor de dienstbo den, ten Lande van denVryen tot Brugge. Hoog Ballliu, Burgemeester en Sche penen 's Lands van den Vryen, resi derende te Sluys, in ervaringe komende, dat, niet tegenstaande hare voorgaande ordonnantiën over de Politie geéma- neert, de dertelheyd, ongeregeltheyd en' ongebondene stoutheyd der Caste- leyns ende Casteleynsters, mitsgaders Knegten en Dienstmeyden, en andere Persoonen, kost en huur verdienende, dagelyks toeneemt, waar door de Huys- gesinnen ontrust, de Heeren Meesters en Vrouwen dagelyks door de zelve onveidraagelyk worden geplaagt, dat bij voortgang der zelverdertelheydenmoet- wil zoo hoog zoude komen te loopen, dat zulks niet langer dragelyk zoude wezen, en waar tegens willende voor zien, hebben geordonneert ende ge- statueert, zoo als wij ordonneren en statueren: art. I. Dat niemand en zal vermogen iemant anders Casteleynen ende Casteleynsters, Dienstboden, nog in dienst zynde, te huuren, ofte doen huuren, zonder con sent van de Heeren, Meesters of Vrou wen, in welkers dienst de zelve zyn, op poene voor die gene, die zoodanige huurt, van zestig ponden paiafys, ende voor de knegten ofte Meyd van twee maanden huure, en boven dien een geheel uur in den Blok ten toon ge- stelt te worden. II. Alle Heeren, Meesters en Vrouwen zullen geene Casteleynen ende Caste leynsters, Knegten oft Dienstmaagden in haaren dienst aanveerden, 't en zy de zelve meeDrengen Attestatie by ge schrifte ofte andere verklaringe van de Heeren, Meesters of Vrouwen waar de zelve ten deze Lande laast gediend hebben, met byvoeginge van de gebre ken, waar omme zy de zelve hebben doen verhuyzen, en zullen de Heeren, Meesters en Vrouwen, des verzogt zijn de, niet vermogen te weygeten het geven van Attestatie, op de vesbeurte van zestig ponden parafys. III. Van gelyke zullen de Casteleynen ende Bolisco werd eveneens herkend door den kastelein van een kleine herberg aan den weg tusschen Redbrldge en Southampton. Hij was daar gekomen na middernacht, op denzelfden datum. Zijn laarzen en broek waren vol mod der en een van zijn handen was ge schramd. Naar hij beweerde, had hij zich bezeerd met een hamer Hij at een flink souper, dronk een half flesch- je brandewijn, betaalde zijn rekening vóór hij naar bed ging en was dt n vol genden morgen heel vroeg weer verdwe nen, nog vóór iemand op was. Dan was er ook een boksijzer, dat een jon gen uit Redbridge gevonden had op een pad, dat van de rivier naar de dorps straat voerde. Aan den zwaren looden knop zaten fijne splinters been en een paar vlokken menschenhaar gekleefd. Chater verzekerde, dat het haar de kleur had van dat van zijn meester, ter wijl de chirurg, die indertijd het lijk had geschouwd, het alleszins waarschijn lijk achtte, dat de schedelbreuk juist door zulk een vreeselijk werktuig ver oorzaakt was geworden. Het horloge en de dasspeld van den vermoorde waren in 't laatst van het jaar door den moordenaar in een pand jeshuis beleend geworden en de pand jeshuishouder herkende in Bolisco den Casteleynsters,"mitsgaders Knegten en Dienstmeyden niet vermogen haare Heeren, Meesters en Vrouwen kwalyk te bejegenen nog te schelden, op ver beurte van haar bedongen huur en boveden, klagte aan de Hoofdmannen gedaan, voor een, twee, dry en meer uuren, naar bevind van zaken, in den blok gesteld te worden, en zullen de Heeren, Meesters en Vrouwen, aan wien de bejegeningen zullen zijn ge schied ("staande ter goeder naam} In dezen volkomen gelooff worden gege ven. om de voornoemde straffen te exe cuteren zonder oogluykinge, ende zoo de Hoofdmannen in gebreke bly ven de schuldige te straffen, zullen de bele digde zich hebben te adresseeren aan de Heeren Burgemeester en de Sche penen 's lands van den Vryen voor noemt, alwaar haare convenable satis factie zal geschieden. IV. Item. alzoo men bevind, dat door de snapperyen en klapperyen van Caste leynen en Casteleynsters, mitsgaders Knegten en Dienstmeyden, vele onlus ten in de huyzen en tusschen de ge- buuren komen te ontstaan, zoo word het zelve by dezen wel scherpelijk ver boden, op poene, dat zoo men bevind eenige Knegten of Dienstmeyden door haren praatjems en klappen zoodanige onlusten te hebben verwekt, daar over zullen verbeuren twee maanden huur, en bovendien voor den tyd van dry uuren in den blok gesteld te worden zonder eenige verschoonlnge. Geene Heeren, Meesters of Vrouwen en zul en vermogen hare Casteleynen en de Casteleynsters, mitsgaders Kneg ten en Dienstmeyden, kost en huur winnende, te staan of smyten met stok ken of anderzins. op poene van te ver beuren twintig ponden parafys. V. Item alzoo men vele ontrouwe Cas teleynen ende Casteleynsters, mitsga ders Knegten en Dienstmeyden heden ten dage bevind, zoo word de Huys- dieverey. zoo wel als voorgaandelyk, scherpelyk verboden, op poene, dat zoo eenige Dienstknegt ofte Dienst- meyt zelfs van de minste Huysdiefte achterhaelt zynde, daar over publyke- Iyk zal worden gegeesselt, en zullen geen Meester nog Vrouwen, zoodanige Dielten achterhaalt hebbende, vermo gen de zelve te verzwijgen, maar ge houden zyn aan te brengen, op de boete van vijftien ponden parafys. VI. Item zoo wanneer, gelyk men bevind, dat zommige Casteleynen ende Caste man, van wien hij die voorwerpen ont vangen had. Majoor Towgood verklaar de, dat het horloge en de dasspeld aan zijn zwaget toebehoord. Bolisco had zijn gruwelijk plan vol voerd met een roekeloosheid en onbe dachtzaamheid die beprijpelijker geweest zouden zijn in een van Nero's gladiato ren, een half gecemden wilde uit de bosschen van Dalmatié, dan in een zoon van Londens straten. Toen de lijk schouwing achter den rug was, had hij zich volkomen veilig gewaand. Hij staarde vol verbazing de getuigen aan, toen het eene bezwarende feit na het andere tegen hem werd aangevoerd, en hoorde met gefronste wenkbrauwen en In doffe onverschilligheid zijn vonnis aan. In zijn cel te Newgate had hij tijd en gelegenheid te over, om over zijn dom heid na te denken en het te bejamme ren, dat hij het niet slimmer had aan gelegd. Dat was James Bolisco's berouw. Mevrouw Rannock kwam nooit het vreeselijk uiteinde van haar zoon te we ten. Kalm en vredig sliep zij" voor al tijd in, nog vóór Faunce's ontdekking een week oud was. (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1