De Burgeroorlog in Spanje, ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KL00STERBALSEN Kerk- en Schoolnieuws. Onjuiste berichtgeving. o Binnenland. Provinciale Staten. Officieele Berichten. Rechtszaken. Sport. 000R KL00STERBALSEN Gewestelijk Nieuws. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 Juni 1937. Breskent 9,30 uur Ds Goudzwaard. 5.30 uur Ds Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Biervliet Geen opgaaf oncvangcn. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Piles ter. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen. Oostburfl 9,30 uur Ds Faber. Retrenchement. 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Castelejn. Waterlandkerkje 9,30 uur Da van Yperen. IJzendljke 2,— uur Ds Casceleln. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Qroede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur De Eerwaarde Heer H. A. ten Bruggencate, Ev. Luth. prop. te Den Haag. wet door de Waalsche afdeeling van de vuurkruisers en de Unie van de fraternellers tot vrij ernstige ongere geldheden geleid. Van hetgeen de Brusselsche corres pondent van de N. R. Crt. hiervan aau zijn blad meldt, ontleenen wij het volgende: Om twee uur werd de stoet ge vormd die ongeveer een half uur later in beweging kwam. De wachtenden korten den tijd door het slaken van kreten als: „Weg met de verradersl Borms aan de galgl" „Van Zeeland naar Berlijn!" enz. De meesten droe gen op hun hoed een kaatt met de woorden „Dissolution-ontbinding" en anderen hadden in hun knoopsgat een foto van koning Albert, met de woor den: „Hij, die geen amnestie zou heb ben gewild". Vaandels van de oudstrljdersorgani- satie zag men in den stoet niet, wel eenige richtvlaggen van de tweede en derde legerdivisies en de cavalerie divisies. Een groot spandoek met het opschrift „Eerlijke menschen, vooruitl" ging aan het hoofd van den stoet. Andere doeken droegen opschriften in de Fransche of Nederlandsche taal. Ontbinding van het parlement wij eischen een volksreferendum over de amnestie weg met de verraders" enz. werden over de verschillende groepen verdeeld. De Waalsche oudstrijders uit Char leroi waren zeer talrijk opgekomen. Zij hadden een auto meegebracht, waarop paneelen waren geplaatst met de sil houetten van bekende oorlogsslachtof fers als Edith Cavell, Gabrielle Petit en daaronder de woorden: „Dit is het werk van Bormsl Zijn wij de verra ders?" Tegen drie uur bereikte de stoet het Congresplein, waar zich het graf van den onbekenden soldaat bevindt. Tot dusverre hadden zich geen inci denten voorgedaan. Een deputatie leg de een krans op het graf met een lint in de Belgische kleuren, waarop het woord „Pardon". Alle voorbijkomende oudstrijders ontblootten het hoofd. Op den hoek van het plein en de Ko ningsstraat kwam het echter tot de eerste botsing met politie en gendar merie. De betoogers weken van den door den burgemeester van Brussel voorgeschreven weg af en drongen vooruit in de richting van de zg. neu trale zóne. Toen de betoogers voorbij het de partement van financiën kwamen, ver scheen de waarnemend minister-presi dent de Man, zelf res.-officier en oud- strijder, op het balcon. De betoogers jouwden hem uit. Op den hoek van de Wetstraat herhaalden de betoogers hun doorbraakpoging. Een dichte groep slaagde erin binnen het stadspark te komen. 300 Walen daagden geheel onverwacht op voor het Koninklijk Paleis, waar het plein echter in en kele minuten door de bereden gen darmerie met den blanken sabel werd schoongeveegd. Aan het hek van het park was een spandoek bevestigd met de woorden „Ontbinding van het par lement". De politie rukte dit doek af. Inmiddels had een andere groep oud strijders het hek van het stadspark langs het departement van binnenlandsche zaken omvergedrukt. Toen ontbood de commandant van de gendarmerie de Brusselsche brandweer. Deze bewerkte de oud-sttijders in het park met een paar stralen, maar moest spoedig van dit middel tot herstel van de orde af zien. Een deputatie van de leiders der Vuurkruisenvereeniging en de Unie der Fraternelles had zich naar het Konink lijk Paleis begeven, waar zij door den hofmaarschalk werden ontvangen. De oud-strijders weigerden echter beslist het adres voor den koning bestemd aan den hofmaarschalk te overhandigen en verklaarden den koning zelf te willen zien. De vorst bleek niet in de stad, doch aan zee te zijn. „Dan zullen we hier blijven tot morgen", luidde het lakonie- ke antwoord. Om vijf uur vernamen de leiders der betooging, dat koning Leopold per vliegtuig naar Brussel te rugkeerde, en hen in audiëntie zou ontvangen, Dit bracht groote ontspan ning teweeg. Koning Leopold ontving te ca. 8 uur de delegatie van de oud- strijders ten paleize. Deze laatsten over handigden hem hun request waarbij de intrekking van de amnestie-wet en de ontbinding van het parlement werd ge- eischt. De koning zelde met belang stelling van dit request kennis te zul len nemen. Daarop verlieten de laatste betoogers de bovenstad Op de centrale boulevards bleef het nog eenigen tijd onrustig. Voor hel gebouw van La Nation Beige zongen enkele honderden Waalsche oud-strij ders de Brabangonne en de Vlaamsche leden der Fraternelles zongen de Vlaam sche Leeuw. Tegen 10 uur was het alles weer rustig. In het geheel zijn 30 oud-strijders, 10 politiemannen en gendarmes ver wond en eenige personen zijn gearres teerd. In het nummer van 29 Mei plaatste de A. R. Rotterdammer een bericht waaruit zou blijken, dat er een nauw verband zou bestaan tusschen de N.S.B. en de Duitsche overheid Een inwoner van Utrecht zou namelijk voor de over komst van een familielid uit Dultsch- land een ingevulde vragenlijst in duplo moeten opzenden' waarvan één exem plaar door de N.S.B. moest worden af- geteekend. Dit bericht verwekte natuurlijk alge meen veel opzien. Een groot aantal bladen uit het geheele land, ook wij, namen dit bericht over en het kamerlid Albarda stelde hierover vragen aan den Minister. De details van dit bericht, waarin sprake was van een bezoek van den berichtgever aan het hoofd-kwartier der N.S.B. en een onderhoud dat daar zou hebben plaats gehad, konden door de leiding van deze Beweging terstond worden tegengesproken daar een der gelijk bezoek nimmer had plaats gehad. Deze tegenspraak werd 31 Mei in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerd waar bij dit blad er, gezien de aard van de beschuldiging tegen de Duitsche over heid en de N.S.B., bij de A. R. Rot terdammer op aandrong tot publicatie van nadere bewijzen over te gaan. Van Duitsche zijde heeft men zich inmiddels ook tot de A. RRotterdam mer gewend, die geen nadere inlich tingen wenschte te geven en tot de politie te Utrecht waar de hoofd-in- specteur Wallpoot omtrent een voor- loopig politioneel onderzoek mededeelt: „Het geheele materiaal bestaat uit het persbericht in de Rotterdammer. Ik heb de Rotterdammer gevraagd mij het for mulier te sturen of mij in ieder geval nadere gegevens te doen toekomen. Ik kreeg het persbericht 1" En nu verschijnt 23 Juni het ant woord van de Ministers van Buiten- landsche Zaken en Waterstaat op de vragen van den Heer Albarda, waarin wordt medegedeeld, dat een naar aan leiding van het betrokken bericht in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat het In het bericht bedoelde verhaal onjuist is en op fantasie berust. Wij kunnen niet anders, dan het be treuren. dat de A. R. Rotterdammer, die klaarblijkelijk geleid door poli'ieke overwegingen, zoo lichtvaardig tot on juiste berichtgeving overging. jongetje van 14 jaar bij het baden verdronken (couranten bericht). Die ramp is van U af te keeren, laat thans Uw kinderen zwemmen leerenl „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) Weer geruchten over Italiaan- sche troepen-verschepingen. Te Londen zijn telegrammen uit Gi braltar ontvangen, volgens welke te Melilla, in Spaansch-Marokko, dezer dagen 7000 man ltaliaansche troepen geland zijn. Te Gibraltar zijn voorts berichten uit Malaga ontvangen, volgens welke aan het eind der vorige week 10 000 ltaliaansche soldaten te Malaga zijn ontscheept. Verder weten verschillende bulten- landsche bladen te melden dat uit de ltaliaansche haven Civita Vecchi 50 duizend ltaliaansche vrijwilligers naar Spanje zijn vertrokken. Te Rome zijn al deze berichten met beslistheid te gengesproken. Men weet van niets. De eerste ministerraad. Hedenmorgen is de eerste minister raad, onder voorzitterschap van dr. Co- lijn, gehouden. Afscheid van minister Oud. De afgetreden minister van financiën, minister Oud, heeft er prijs op gesteld, van het geheele personeel van zijn de partement persoonlijk afscheid te ne men. Aangezien de vergaderzaal van het departement niet voldoende ruimte biedt voor deze ongeveer 260 personen, is het personeel in deze zaal ontvangen. Om 9 uur kwam het personeel van het kabinet en de secretarie, benevens de boden van het departement, om half tien het personeel van de generale thesaurie, om 10 uur het personeel van den belastingdienst, om half elf het personeel van rijksgebouwendienst en buitendienst, domeinen en comptabili teit. De minister heeft deze verschillende groepen toegesproken. Zijn rede werd beantwoord door den secretaris-gene raal en door den directeur-generaal der belastingen (de thesaurier-generaal was met verlof afwezig). In den namiddag heeft de minister van de hoofdambtenaren, die meer per soonlijk contact met hem hebben gehad, in zijn kabinet afscheid genomen. Beëediging van de nieuwe ministers. Gistermorgen zijn de nieuwe minis ters in het door dr. H. Colijn gevormde kabinet ten paleize „Huls ten Bosch" te Den Haag door H.M. de Koningin ontvangen en beëedigd. Stopzetting werkverschaffing en steunverleening. In opdracht van den minister van sociale zaken hebben de rijksinspecteurs voor de werkverschaffingen o.m. het volgende ter kennis gebracht van de gemeentebesturen: als algemeene maatregel wordt de werkverschaffing en steunverleening van 28 Juni tot en met 18 September 1937 voor de categorie z.g. kleine boeren, welke meer bezitten dan in totaal zes „eenheden" stopgezet, waarbij een een heid gelijk is te stellen aan een koe of aan een H.A. Bovendien wordt in de gemeenten de werkverschaffing en steunverleening voor alle overige arbeiders, welke niet tot de z.g, kleine boeren gerekend kun nen worden, individueel stopgezet ge durende een bepaald aantal werkweken (voor elke gemeente afzonderlijk be paald en wel in dusdanigen vorm, dat iedere werklooze tusschen 28 Juni en 17 October, een bepaald aantal weken door hem zelf in overleg met het ge meentebestuur binnen genoemde data te verdeelen, buiten werkverschaffing en steunverleening moet blijven) Met nadruk wordt er op gewezen, dat genoemde maatregelen zijn geno men met het oog op de mogelijkhe den, welke er in dezen tijd van het jaar in het vrije bedrijf voor tal van arbeiders zijn, in het bijzonder voor hen, die landarbeid kunnen verrichten. Teneinde het zoeken naar arbeid zoo veel mogelijk te bevorderen worden de hierbedoelde maatregelen getroffen. Er wordt op gewezen, dat subsidi- eering uit het werkloosheidssubsidie- fonds slechts in verband met de ge noemde getroffen voorzieningen zal plaats hebben. Mochten bijzondere gevallen zulks noodzakelijk maken, dan kan, onder nauweukeurige opgaaf van redenen aan de rijksinspecties van genoemde rege ling worden afgeweken Zomerzitting. Dinsdagmiddag is de eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland geopend door den commis saris der Koningin. Alle ingekomen stukken en mede- deelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herbenoemd mr J. Adriaanse (v d.) Na splitsing der vergadering in af- deelingen werd besloten de volgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 13 Juli te 10 uur, waarna deze vergadering werd gesloten. UIT DE STAATSCOURANT. Overeenkomst met België. Op 9 Juni heeft te Brussel de on- derteekening plaats gevonden van een overeenkomst met België inzake den leurhandel. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Woensdag 23 Juni. Veroordeeld wegens verduistering en valschheid in geschrift: V. L. M. H., 68 jaar. zaakwaarnemer te IJzendijke, gedetineerd: 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Cassatie: Door A. L., 52 jaar, kleermaker, wo nende te Oostburg, is cassatie aange- teekend tegen het vonnis der Recht bank van 18 Juni 1.1. waarbij hij we gens het besturen van een motorrij tuig op den openbaren weg terwijl hij onder zoodanlgen invloed van het ge bruik van alcoholhoudende drank ver keerde dat hij niet in staat moest wor den geacht om het rijtuig naar behoo- ïen te besturen, en wegens het niet voldoen aan de vordering van de Marechaussée om met ziin rijtuig stil te houden, is veroordeeld tot zeven dagen hechtenis en f 15 of 10 dagen hechtenis, benevens intrekking van het Rijbewijs. BIERVLIET. Duivensport De duivenvereeniging „Hoop" te Biervliet hield Zondag j.l. een wedvlucht op Arras met 65 duiven. Prijswinnaars waren: I. v. d. Linde le en 13e pr.; P. de Wever 4e, 8e, 10e en 18e: R. Biomme 3e, 4e en 11e; Ch. v. Vooren 5e en 7e; A. Jansen 6e, 9e, 12e, en 22e; Th. de Boevere 14e; E. Bracke 15e en 17e; F. Hoevenagel 16e en 21e; P. de Vos 12e; P. du Puy 20e; P. J. de Baerdemaeker le overduif Wedvluchi op Tours met 15 duiven; A. Jansen le pr.; E. Bracke 2e; P. du Puy 3e en 4e; R. Engels 5e. Wedvlucht op Mouscron met 32 oude duiven: Ch, van Vooren le; J. Timmerman 2e; I Versluijs 3e; A. Ver- vaet 4e en 10e; R. Biomme 5e en 7e; W. de Jange 6e; P. J, de Baerdemae ker 8e; Th de Boevere 9e. Wedvlucht op Mouscron met 8 jon ge duiven: 1. v. d. Linde lepr.; J. de Meijer 2e; A. Jansen 3e. Wedvlucht op Clerment met 34 dui ven: Ch van Vooren le pr.; A. Jansen 2e en 3e; Th. de Boevere 4e; E. Bracke 5e en 10e; F. Hoevenagel 6e en 12e; I. v. d. Linde 7e en 9e; A. Vervaet 8e en le overduif; B. Biomme 11e. Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben pik had den geheelen dag doorregen» achtig weer geloopen met een sner» penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. AKKER'S ORIQINïKL TBR INZAAI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrMfmiddel bfy Rheumatiek, spit en pUnltfke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/i ct. en f 1.04 BRESKENS. Eervol ontslag. Aan den Heer D. H. van Zuijen is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als Dijkgraaf van het Waterschap Groot en Klein Baarzande, alhier. Uitstapje. Heden maakten, de laagste klassen der Bijz. School een uitstapje per auto - bus naar België. Étalage-wedstrijd. Naast het programma van de feeste lijkheden, ter gelegenheid van de in stallatie van den nieuwen Burgemeester zal de Winkeliersvereeniging een Étala ge-wedstrijd organiseeren. Ruim vijftig deelnemers hebben zich al bereids op gegeven voor deelname. Afloop aanbesteding. Door het bestuur van het Water schap Eiland en Brandkreek is aanbe steed het verbreeden van de Bakker straat onder de gemeente Waterland- kerkje aan beide zijden met I meter Quenast steenslag. Het wetk werd gegund aan A Cam- bier te Breskens voor f 2797.—. SLUIS. Door een hond gebeten. Het dochtertje van den landbouwer van de Vijver te Sint Anna ter Muiden werd, toen zij het erf van den land bouwer P. aldaar opliep zoodanig door den erfhond gebeten, dat zij zich onder geneeskundige behandeling meest stel len. Het geval zou zich alsvolgt hebben voorgedaan. Het meisje kwam onbe wust van gevaar 't erf op, daar ze wist dat de hond toch vastlag. Deze schijnt zich echter van de ketting te hebben losgerukt, over de staldeur te zijn ge sprongen en haar te hebben gebeten. Daar aanvankelijk vermoed werd met een geval van hondsdolheid te doen te hebben, begaf de rijksveldwachter Roo- se zich naar de hofstede en liep met den hond aan een ketting in de druk ste gedeelten. Ook op Sint Anna ter Muiden liep hij met het dier rond, doch geen oogenblik voelde de hond zich onrustig worden, zoodat van hondsdol heid geen sprake was. BIERVLIET. Vereeniging voor Ziekenhuis- verpieging Woensdagavond vergaderde de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging. af deeling Biervliet, onder voorzitterschap van den heer M. Maas. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental flink gestegen is, terwijl ook in financieel opzicht een gunstig resultaat is bereikt, zoodat f 5000 naar het re servefonds kan worden overgebracht. Het aantal gevallen van ziekenhuis verpleging bedroeg te Biervliet 20, met gezamenlijk 280 verpleeg dagen en een uitgekeerd bedrag van f827,18 in to taal. Het bestuur der afdeeling werd bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd gemachtigd drie personen uit zijn midden aan te wijzen als afgevaardigden naar de algemeene vergadeting te Terneuzen op Zaterdag 26 juni a.s. Voor de bijfondsen B en C bleek de belangstelling voldoende te zijn, zoodat deze 1 Juli a.s. in werking tre den, doch fonds D zal wtgens te ge ringe deelname geschrapt worden MCrt. SCHOONDIJKE. De weg Schoondijke—IJzen dijke. De provinciale planweg Schoondjjke- I|zendijke Belgische grens heeft een slechts 4.5 m. breede rijbaan, waarlangs aan de eene zijde is gelegen een 0.75 m. breede verharde strook, welke wordt gebruikt door de wielrijders en aan de andere zijde de tramdaan, welke van de rijbaan is gescheiden door een 0.75 m. breeden onverharden muilen berm, welke niet berijdbaar is. Aangezien deze weg niet alleen een belangrijke verbinding tusschen West en Oost Zeeuwsch Vlaanderen tot stand brengt, heeft daarover een druk verkeer plaats. De bestaande toestand voldoet dan ook niet meer aan de te stellen eischen, zoodat verbreeding van dezen weg en de aanleg van een rijwielpad daarlangs zeer noodig zijn. De A.N.W.B heeft zich daarom ge wend tot Gedeputeerde Staten van Zeeland, met verzoek deze verbeterin gen te willen bevorderen. Raadsvergadering. In de Donderdag gehouden raadsver gadering was een schrijven ingekomen van Ged. Staten behelzende goedkeu ring raadsbesluit aankoop grond voor een nieuwe openbare school.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2