Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws OOSTBURG. Geslaagd. Gister slaagde aan de kweekschool voor acte Lager Onderwijl de volgen de candidaten: Mej. E. Koster, IJzendijke C. P. Kraaimes. Aardenburg C. Riemens, Schoondijke C. M. de Visser, Aardenburg K. J. Vercouteren, Retranche- ment en de heer I. M. de Bruijne, Cadzand. SINT KRUIS. Geslaagd. De heer Jul. M. Parldaen, die eenigen tijd met gunstig gevolg examen deed voor het schriftelijk gedeelte, slaagde 17 Juni te 's-Gravenhage ook voor het mondeling gedeelte diploma Gemeente Administratie. AXEL. Geslaagd. Bij het heden te 's-Gravenhage ge houden examen voor Gemeente Admi nistratie slaagden o°m. de heer Johan van de Sande alhier, thans ambtenaar ter Secretarie te Terneuzen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Juni 1937. Bres ken» 9,30 uur de heer Hoogenkamp, Gandidaat te Utrecht. 5.30 uur de heer Hoogenkamp, Candidaat te Utrecht. I,30 Zondagsschool. Biervliet v; Geen opgaaf ontvangen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetratichemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke i 2,— uur Ds Vrij landt. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10,— Ds Gastelein. Zuldzande. 10,— uur Ds Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds C. F. Nolte van Middelburg-Vlissingen. in Spanje weer wat teekening gekomen. Dat Franco niet eer zou rusten, voor dat zijn aanval op Bilbao met succes bekroond was, stond reeds van te voren vast. Want de feitelijke nederlaag, die zijn legers bij Madrid leden, hebben zijn prestige geen goed gedaan en een tweede tegenslag had hem wel een- noodlottig kunnen worden. Geen won der dan ook, dat hij het grootste ge deelte van zijn technische materialen tegen Bilbao gekeerd heeft Daartegen konden de veel minder goed uitgeruste Basken het ontbrak hun zoo goed als geheel aan vliegtuigen niet op en ook het „IJzeren Schild" van de havenstad vermocht den vijand niet tegen te houden. Bilbao bevindt zich nu zoo goed als geheel in handen van Franco. Voor de Basken blijft het in- tusschen een troost, dat het van hier tot de geheele bezetting van hun land nog een groote stap is. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Huldeblijk Dr. Hoorweg. L. S., De Districts-Consultatie-bureau-arts in Zeeland, de Heer A. J. Hoorweg, zal met Juli den dienst verlaten, dien hij zoovele jaren tot waardeering van ieder, die met hem in aanraking kwam heeft vervuld. Hij heeft zich daarin vele vrienden en vereerders verworven, niet slechts door zijn kundigheden en zijn nimmer verflauwenden ijver in den strijd te gen de tuberculose, doch ook omdat hij voor zijn patiEnten en hunne om standigheden een warpie belangstel ling gevoelde, die zij bij velerlei ge legenheid door woord en daad van hem konden ervaren. En niet het minst wellicht doordat hij zijn onge twijfeld zware taai* steeds in alle een voud en bescheidenheid heeft vervuld, zich zelf wegcijferend en zijn persoon op den achtergrond stellende daar, waar hem in alle redelijkheid een plaats in de allervoorste rij toekwam. Nu de heer Hoorweg vertrekt is ze ker het oogenblik gekomen hem ge tuigenis te geven van de waardeering, die in breede kringen voor zijn werk en voor zijn persoon leeft een getui genis, waaraan hij zich bij vroegere gelegenheden steeds heeft onttrokken, doch die, nu hij Zeeland verlaat, als afscheidsgroet van allen met wie of voor wie hij werkte, hem toch tot het hart zal spreken. In verband met het vorenstaande heeft zich een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt den heer Hoorweg een huldeblijk aan te bieden, namens allen die in zijn werkkring met hem in aanraking kwamen. De Commissa ris der Koningin in Zeeland, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap van dit Comité te aan vaarden. Het Comité wendt zich langs dezen weg tot hen, die met het gestelde doel sympathiseeren, met het verzoek de bijdrage, die men daarvoor wil be schikbaar stellen, te willen storten op de postrekening van den derden on- dergeteekende, 24607 Middelburg, on der vermelding .huldeblijk-Hoorweg". Bijdragen kunnen ook ter hand ge steld worden aan Zuster A. ljsenbrant te Breskens. Het ligt in de bedoeling van het Comité de aanbieding te doen verge zeld gaan van een album, bevattende de namen van degenen, die hebben deelgenomen. Wij verzoeken U Uw naam tn voorletters bij de storting duidelijk aan te geven. Nader zal nog bekend gemaakt worden, waaruit het huldeblijk zal be staan en hoe dit aangeboden zal wor den. Het Comité Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Eere-Voorzitter; C. A. van Woelderen, Voorzitter; J. Broekhuijsen, Secretaris- penningm.; Mevr. A. O. v. d Have- Lucieer; Mr A. J. v. d. Weel; J. C. Paap; Dr. J. M. Planteijdt; J G. Bantjes; A. D. F. van der Wart; Mr. R. M. van Dusseldorp; P. A. Staal; Dr. J. B. F. van Gils; Jhr. W. Z. van Teijlingen; W. Berdenis vanBerlekom; Mej. Schuiieman, Dr. C. F. Koch, L. Weijl, C. Griep, W. W. Stevens, W. H. Ittman, Dr. J. Tazelaar, A. P. Smitt, A. Risseeuw, H. M. de Munck. BRESKENS. Raadsvergadering. In de gisteravond gehouden Raads vergadering onzer gemeente, onder presidium van Wethouder Cambier, als loco-Burgemeester waren alle leden aanwezig. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke onver anderd werden vastgesteld, wordt me- dedeeling gedaan der volgende Inge komen stukken: Een verzoek van 47 vereenigingen en Colleges uit deze streek verzoeken maatregelen te treffen tegen „de steeds verder schrijdende schaamteloosheid in kleeding en ge drag bij een zeker deel van het pu bliek dat onze stranden, aantrekkelijke dorpen en andere plaatsen bezoekt". Dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuringsbesluiten nopens raads besluit van 20 Febr., behelzende wij ziging der aanlegbelasting en vast stelling der opcenten op de gemeente fondsbelasting; idem van 24 Dec. per- soneele belasting, alsmede het verlee- nen van vergunning tot het plaatsen van een pompinstallatie op de markt; idem van 24 April tot het aflossen en aangaan van een leening. Deze besluiten worden eveneens voor kennisgeving aangenomen. Blijkens Ingekomen proces-verbaal van kasopneming en boeken van den Ontvanger d.d. 13 Mei, bleek dat al les in orde bevonden is. De jaarwedde en pensioengrondslag van den Ontvanger werden met ingang van 1 Mei bepaald op f 1380. Op een verzoek van J. Keukelaar en J. de Feijter om ontheffing over 1936 van hondenbelasting wordt af wijzend beschikt, terwijl een verzoek van J. de Vuijst om ontheffing over 1935 wegens afschaffing wordt inge willigd. Het kohier hondenbelasting 1937 wordt vastgesteld op f 330,50 met 57 honden in de 1ste en 32 hon den in de 2de klasse. Bij punt 6 Bouwverordening, deelen B. en W. mede dat het gewenscht is de 10 Meter genoemd in art. 22, lid op 15 Meter te brengen. Teneinde onnoodige verschillen in afstanden te voorkomen, die het straatbeeld zeer ontsieren zouden, is het aanbevelens waardig de toepassing der bepaling aan het oordeel van B. en W. te onderwerpen. De heer VASSEUR wenscht dezen toestand onveranderd te laten. De heer VAN DE SANDE vraagt of het de bedoeling is van B. en W. om hierdoor meer macht te kunnen uitoefenen. De heer TAZELAAR vindt het goed, dat B. en W. bepalen kunnen dat aan de rooilijn moet gehouden worden en dat men niet willekeurig 4, 6 en 8 meter achtetuit kan bouwen. De heer VASSEUR wil de men- schen daar vrij in laten. De heer CARELS zag gaarne dat in plaats van 15 meter 20 meter achter uit gebouwd mag worden. Na stemming wordt het voorstel van B. en W., met wijziging tot 20 meter, aangenomen met 7 tegen 3 stemmen en 1 onthouding. In de begrooting 1936 wordt een administratieve wijziging gebracht. Uit de rekening van het mijnbedrijf over 1936 blijkt dat er een winst van f 2833,16 gemaakt is. De heer VASSEUR dringt aan op plaatsing van een eigen mijngebouw. De VOORZITTER antwoordt dat er hard aan gewerkt wordt. De begrooting voor 1937 wordt vast gesteld op f 5000,— met een onvoor zien van f 1880,—. B. en W. stellen voor ten einde aan de wettelijke verplichting, om het vak lichamelijke oefening te onderwijzen te kunnen voldoen, het voetbalterrein van de voetbalvereeniging „Breskens" te huren tot de zomervacantie 1938 voor f 100,—. Alsdan vervalt het sub sidie-verzoek der vereeniging. De Raad kan zich hiermede vereeni gen. Door den Gemeente-Opzichter, de heer D. J. Ornée, was een schrijven gezonden aan de leden van den Raad. waarin hij zich beklaagt dat B. en W. zijn advies niet hebben gevraagd om trent het opzenden van bouwplannen aan de schoonheidscommissie, dit in strijd met de toezegging aan den Raad. Hij verzoekt de leden een besluit te nemen over het al of niet inwinnen van advies der Prov. Schoonheids commissie over ingekomen bouwaan- vragen en deelt daarin mede, dat hij in principe vóór het inwinnen van der gelijke adviezen is. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen dit adres yoor ken nisgeving aan te nemen. Wij hebben er weliswaar geen be zwaar tegen, Indien U zou besluiten, dat in voorkomende gevallen bouwplan nen kunnen worden opgezonden aan de Provinc. Schoonheidscommissie, doch wij meenen dat een dergelijk voorstel van B. en W, dient uit te gaan en niet van den gemeente-opzichter. Ook zonder dat door U hierin een besluit is genomen, meenen B- en W. alle bevoegdheid te hebben om in be paalde hevallen voorlichting te vragen, waar zij meent onvoldoende inzicht te hebben om een besluit te kunnen ne men. Dit geldt in nog meerdere mate wanneer bouwplannen worden ingediend welke door den opzichter als privé- persoon zijn ontworpen. Dit lijkt ons zoo duidelijk, dat wij meenden te mogen aannemen, dat ook de opzichter dit wel zou begrijpen. Over de methode, welke de op zichter meent te moeten bezigen, om aan zijn gepikeerdheid uiting te geven, dat de schoonheidscommissie diverse aanmerkingen op zijn ontwerp had, willen wij kort zijn. Het getuigt van een zeer eigenaardige opvatting bij een ambtenaar, indien hij, achter den rug van B. en W. om, zich direct tor den Raad wendt en bovendien nog een af schrift van zijn verzoek bij de raads leden aan huis laat bezorgen. De heer VASSEUR meent, dat B. en W. in deze ook een eigenaardige opvatting hebben, om, buiten den Ambtenaar om, advies te vragen bij de Schoonheidscommissie. Wanneer er goede samenwerking is, moet er een geest van vertrouwen zijn. Waarom is het advies van den op zichter niet gevraagd. B. en W. had den beloofd eerst den Raad te hooren, doch hebben dit niet gedaan en buiten hen om advies in gewonnen. Hij meent dat de heer Ornée in deze geen on gelijk heeft met dit te zeggen. Wie moet hij anders op de hoogte stellen7 De VOORZITTER handhaaft hun schrijven, het is enkel een advies, dat gevraagd is. De heer VAN DE SANDE: Nu moeten er meer teekeningen bij. Je trekken je wat aan, waar je geen ver stand van hebben. De VOORZITTER: Daarom hebben we inlichtingen ingewonnen. De heer TAZELAAR: Niet B. en W., maar de Opzichter is hier de man, de manier waarop hij het doet keur ik af. En om dit voor kennisgeving aan te nemen is gemakkelijk gezegd. Ik stel voor een motie aan te nemen, dat aan B. en W. opgedragen wordt met een voorstel te komen dat aan de be staande toestand een einde komt. De heer VERDUIjN laakt ook sterk de handelwijze van den Opzichter. De heer CARELS spijt het, dat op deze wijze wordt gehandeld. Bewust en onbewust worden hier andere kwesties ingebracht en de meeningen worden tegen elkaar opgehitst. Dit is niet noodig. Er moet een goede ver standhouding heerschen. Als er een wil Is, kan dit ook. Hij hoopt, dat deze er binnenkort zal wezen. De heer BRAND wenscht ook een betere verstandhouding. De heer VERDUIJN steunt de mo tie TAZELAAR, welke wordt aan genomen met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Varseur en Van de Sande. Van P. J. van de Sande en J. J. Salomé, gezamenlijk eigenaar van een perceel aan een nieuwe straat, was een verzoek ingekomen om B. en W. te machtigen schriftelijke bevestiging te geven van een indertijd mondeling gedane toezegging om terugbetaling te doen van een door hen vrijwillig ge storte bijdrage, indien ook andere eigenaars langs dien weg die bijdrage niet zouden betalen, B, en W, stellen voor op dit ver zoek niet in te gaan, daar zij onge twijfeld een dergelijke clausule voorge steld zouden hebben indien die hun juist ware voorgekomen. Dit is niet het geval omreden zij dan niet hadden kunnen voorstellen tot den aanleg dier straat over te gaan. Het betreft hier de betaling van een vrijwillige bijdrage en voor andere eigenaren gaat het louter om toepassing van de belasting- verordening. Hierover ontspon zich een heftige discussie, waarbij de heer Van de Sande een paar maal tot de orde geroepen werd, Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt aangenomen met f tegen 2 stemmen, die der heeren Vas- seur en de Kruijter. De heer Brand onthield zich van stemmen, terwijl de heer Van de Sande buiten stemming bleef. Bij den rondvraag zegt de heer VAN DE SANDE nog veel te zeggen te hebben, doch zegt niets meer, het helpt toch niet. Evenwel zegt hij toch nog zooveel, dat hij door den Voorzitter weder tot de orde geroepen moet wor den, De heer BRAND meent de woorden „belangen van de Gemeente" opge vangen te hebben, maar het schijnt hier niet te boteren. Waar zitten de fouten, het schijnt hier persoonlijk te gaan. De VOORZITTER zegt hem, persoonlijk ter Secretarie te komen, dan kan hij alle voorlichtingen krijgen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BIERVLIET. Aanbesteding. Voor den heer M, Babijn werd dezer dagen aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Biervliet. Het werk werd gegund aan de vol gende personen: Metselwerk: P. Faas, Biervliet f 1313, Timmerwerk L. Martens, Hoofdplaat f 1259, Ijzerwerk: J. J. van de Sande f 164,80, Schilderwerk: Iz. de Ruijsscher Biervliet f 260 Zangconcours. De gemengde Zangvereeniging „Ex celsior" alhier nam gisteren deel aan het Provinciaal Zangconcours te Hoek en behaalde een le prijs met 180 pnt. Poldervergadering. Dinsdag hielden de stemhebbende ingelanden van den Paulirjapolder te Biervliet hun jaarvergadering bij den heer F. Oubrle-Mollet. Bij de ingekomen stukken was het bekende voorstel van Ged. Staten tot samenvoeging der W. Z. Vlaamsche polders. Met algemeene stemmen werd besloten hieraan geen medewerking te verleenen. Het dijkgeschot werd var f 7 ge bracht op f 8 per h.a. Door het overlijden van den heer R. S. M. Sturm moest een voordracht voor dijkgraaf worden opgemaakt, welke er als volgt uitziet: 1 Jac. de Jonge; 2 C. Buijsse; 3 G. Dieleman. De lijst van aanbeveling voor ge zworene luidt: 1 C. Buijsse; 2 G. Dieleman; 3 A. de Putter. Tot afgevaardigde naar den Dijkraad te Hoofdplaat werd in de plaats van den heer J. Bliek, die niet meer in aan merking wenschte te komen, de heer G. Dieleman gekozen. De havenmeester A. Dieleman be dankte als zoodanig wegens gezond heidsredenen. Aanbesteding. Door den architect J. A. van Baal te Oostburg werd namens den heer H. v.d. Vijver, dierenarts alhier, aanbesteed het bouwen van een landhuisje met garage. Laagste inschrijvers waren: V. Verstraete te Hoofdplaat f 6695 voor timmer- en metselwerk; du Puy, alhier f 344 voor smidswerk; Eug. Aerts te IJzendijke f 426 voor schilderwerk. HOOFDPLAAT. Nieuwe directeur. In de vacature van muziekdirecteur ontstaan door het bedanken van de heer Dobbelaere uit Gent is voor zien, door de benoeming van den heer Ventevogel uit Vlissingen. Er hadden zich drie sollicitanten aangemeld. De vermaken zijn als de spijzen, het zijn de eenvoudigste die ons het minst spoedig tegen staan. Zwemmen is een eenvoudig vermaak I „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) IJZENDIJKE. Afloop verkooping. Ten overstaan van Notarissen Cort- hals alhier en Van Mazijk te Sluis werd voor de erven van mevr. de wed. Ch. Haverbeke-van Hijfte alhier ver kocht: 1, Bouw- en weiland in den Kleine Jonkvrouwpolder, groot 2,01.86 H.A. Kooper Marcel de Dobbelaere alhier voor f4010. 2, Bouwland in de j Groote Jonk vrouwpolder, groot 2.89.10 H.A. Kooper Alberice de Dobbelaere te Bouchaute (B.J voor f 4600 3. Weiland in den Groote Jonkvrouw polder, groot 4.07.00 H.A. Kooper Alberic de Dobbelaere te Bouchaute voor f6210. 4. Zijkant dijk langs den Linledijk, groot 0.00.39 H.A. Ksoper de heer Amand Dellaert alhier, voor f680. Boekbespreking. „De Wandelaar". Uitg. A. G. Schoonderbeek, Laren Door een poort van bloeiende mei dooms staaart een jonge vrouw over zomersche weiden. Zóó opent „De Wandelaar" zijn Juni-nummer. Kees v. d. Watering laat den lezer kennis ma ken met een zeer oude, doch weinig bekende vorm van vischvangst, de weervisscherij. Zij wordt beoefend op de slikken aan den Brabantscben kapt van de Ooster-Schelde. Verder bevat dit mooie tijdschrift tal rijke interessante bijdragen. Onder de vele afbeeldingen is ook weer een vogelstudie van Rein Stuurman. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 15 Juni 1937. Wegens ovettreding Rijksbelasting- wetten: S. M. van B., wed. P. G„ 69 jaar? zonder beroep, Biervliet, f 10 d.; A. J. S., 26 jaar, werkman, wonende te Ooscburg, f 5 s 2 d.; J. J. S., 40 iaaF, werkman. Hoofdplaat, f 30 s 20 d.; J. de J., 30 jaar, bakker, Schoondijke, f50 s 20 d.; C. P. B., 29 jaar, arbeider, Biervliet, f 15 s 10 d. en f 15 s 10 d. P. van H-, 46 jaar, arbeider, Schoon dijke, f 20 s 10 d. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juni 1937 J. van de L, 31 jaar, werkman, wo nende te Retranchement, werd verdacht dat hij op 16 Jamnri LI., te Retraf^ chement J. A le Glercq heeft opgelicht voor een bedrag van f 10.-, zeggende dat hij die noodig had om een boete te betalen. Eisch: 25 gulden of 10 dagen. Veroordeeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet: A. L., 52 jaar, kleermaker, wonende te Oostburg: Vernietiging vonnis van den Kanton rechter en opnieuw veroordeeling tot 7 dagen hechtenis, plus f 15 of 10 dh. en 2 jaar ontzegging van rijbewijs. Een heerlijken dag. Het is een goede gedachte de kinderen uit andere deelen van ons land de Residentie te laten zien. Zoo kwam Dinsdagmorgen de eerste

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2