BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. w Onze nieuwe Burgemeester, Verschijnt iedereo DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Mr Jan Pieter Drost, FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Vrijdag 18 Juni 1937 Nummer 4243 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) o— Gisteren konden wij onzen le zers per bulletin mededeelen dat met ingang van 1 Juli tot Burge meester onzer gemeente benoemd was de Heer Volontair ter Secretarie te Lekker kerk. Thans kunnen wij eenige nadere bijzonderheden mededeelen, om trent den persoon van den Burge meester. Van zeer bevoegde zijde deelde men ons mede, dat hij van Libe rale huize is. Hij is den 11 Februari 1908 te Rotterdam geboren, studeerde aan de Rijks Universiteit te Leiden en promoveerde in 1935 tot Meester in de Rechten. Hij is ongehuwd. Zaterdagmorgen hoopt hij zijn nieuwe gemeente te bezoeken. Wij roepen bij deze onzen nieuwen Burgemeester een har telijk welkom toe in onze ge meente. W ekelijksch Overzicht. o Als één onafgebroken manifestatie van trouw en aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis Is de Amstcrdamsche feest- week verloopon. Geen enkele wanklank is vernomen; ook bij de huldebetooglng van de Joodsche ingezetenen, welke den dag voor het vertrek der Vorstelijke Bezoekers op het Jonas Daniël Meijer plein plaats vond, heeft zich geen enkel incident voorgedaan en zijn demonstra ties van andersdenkenden gelukkig uit gebleven. Zoo is deze feestweek een volledig succes geworden, waaraan zoo wel het Drietal, te wier eere dit alles op touw was gezet, als de duizenden en duizenden deelnemers en belang stellende toeschouwers een onvergete lijke herinnering zullen bewaren. Even 67. 0 Ze waren wel samen, maar zij was nog zulk een kind, dat niemand dacht, dat het tot iets zou leiden. Bolisco was destijds een knappe vent. Zij wan delden samen cn dat duurde zoo een paar jaa'. Soms hadden ze ook hevige ruzie, want Kate kon nooit lang in der minne met iemand omgaan. Eens, toen ze het weer met haar vader aan den stok had gehad, liep ze de deur uit. Ze verkoos niet terug te komen en kreeg een engagement aan het Spectuculair Theater, Ze zag er, toen ze zeventien jaar was, zoo allerliefst uit, dat geen enkele schouwburg-directeur het in zijn hoofd gekregen zou hebben, haar af te wijzen. Haar vader was in die dagen bijna nooit nuchter de zaken gingen slecht en hij bekommerde zich niet om zijn doch ter. Ik wou toch eens weten, hoe zij het maakte. Ik vond haar in een keu rige woning In Katherine Street. Ze zag er heel goed uit en prachtig ln de -kleeren, en een half jaar later had ze hartelijk als het welkom was het afscheid. Van het vertrek van het Paleis op den Dam en den korten rit naar het Gentraal-Station hebben nog groote scharen van Amsterdams bevolking ge tuige willen zijn, terwijl ook op het ijerron een talrijke men'gte was samen gestroomd, om nog een laatsten glimp van de Hooge Gasten op te vangen. Dat ook dezen laatsten getroffen zijn door den toon van oprechtheid en wel gemeendheid, die de vele Hun ten deel gevallen huldebetuigingen dezer week hebben gekenmerkt, blijkt wel uit de bewoordingen van het telegram van dank, dat H M. de Koningin Maandag avond aan burgemeester De Vlugt deed toekomen en waarin H M. haar erken telijkheid uitsprak voor de „zoo zeer uit het hart gekomen" ontvangstdoor Am sterdams burgerij. In Hun dankwoord, dat Prinses |uliana en Prins Bernhard Dinsdagavond door de radio tot Am sterdams bevolkir g richtten, deden Zij trouwens hetzelfde uitkomen en het moet dan ook volmondig erkend: Am sterdam heeft zich een waardige en hartelijke gastvrouw getoond, aan wie alle hulde toekomt voor haar ook in figuurlijken zin „vorstelijke" ontvangst! De mededeellng van de Prinses.dat „op zichzelf verheugende gezondheids redenen" Haar verhinderd hadden, het geheele programma van feestelijkheden mee te maken, zal ongetwijfeld In heel het land met diepe vreugde zijn aan gehoord. Men vond er- In zeer fijn gekozen bewoordingen vervat- de be vestiging in van geruchten, die reeds eenigen tijd de ronde deden. En nu dan het feestgewoel in Am sterdam. dan tot in alle uithoeken van het land heeft geklonken, is verstomd, hebben wij weer meer belangstelling voor den overigen gang van zaken in ons lsnd. Allereers herinneren wij ons dan de Kabinetscrisis, die nog altijd op een oplossing wacht. Mag het ons leeken in de politieke gaarkeuken mis schien te lang duren, eer dc-men ver- geve het ons het oneerbiedige beeld - „Kabinetspudding" wordt opgediend, laten wij d?n bedenken, dat volgens goed-Hollandsche zegswijze „haastige spoed is zelden goed" is en dat er daarvoor is de persoon van den forma teur voldoende waarborg - in alle stilte en zonder dat er naar buiten toe veel van te merken is, hard gewerkt wordt, om ons land zoo snel mogelijk uit den toestand van onzekerheid te helpen. Het moet overigens voor de aftre dende regeering een groote vo'doemng zijn, dat zij teugels overdraagt op een een huis in St. John's Wood en een eigen rijtuig, zoo mooi, alsof ze een hertogin was. De heer, die dat alles betaalde, was een van Bollsco's begun stigers, een Yorkshire baronet, heel jong en heel groen. En hing Bolisco haar nog maar altijd als een klis aan? Natuurlijk! Hij zou haar niet licht los laten vooral niet, nu zij zooveel Invloed had op dien rijken idioot. Mijnheer Bolisco heeft voor zich zelf heel wat noodig, zou ik denken. Dat hebt u aan 't rechte eind. Hij kan zijn geld nooit lang in zijn zak houden, maar noor heeft hij iets voor een ander over. Hij heeft tijden gehad, dat hij aardig wat verdiende, maar over 't geheel is Bolisco niet fortuinlijk. Een jaar geleden liep hij met vierhonderd pond in zijn zak die had hij in de City verdiend maar als zij hem niet af en toe iets gaf, zou het er leelijk voor hem uitzien. Met die zij bedoelt ge waarschijn lijk mevrouw Randall? Precies! Hij is mij nu al negen weken huur schuldig. Ik zou niet zoo veel geduld met hem hebben, als hij niet een zekere aantrekkingskracht had voor een heeleboel menschen, die hem graag zien en hooren spreken. tijdstip, waarop de toestand van het land onmiskenbaar gunstiger is dan toen zij aan het bewind kwam. Een enkel bewijs daarvan willen wij hier vermel den. Voor het eerst is thans de werkeloos heid gedaald beneden het peil van 1934 Bedroeg het totale werkloosheids percentage van de bij de gesubsidieerde vakvereenigingen met werkloozenkas aangesloten etbeiders (waarbij mede be rekend de gedeeltelijk werkloozen) eind Mei 1934 25.1, thans is dit, na een stijging tot 30 pCt. in 1935en31pCt. in 1936, in 1937 gedaald tot 24.7 pCt. Verder stonden bij de verschillende instellingen van openbare arbeidsbemid deling op het einde der vorige maand ongeveer 64000 personen minder in geschreven dan op hetzelfde tijdstip van 1936, terwijl het aantal werkloozen onder hen ongeveer 63000 minder be droeg. Dat ook de regeering met deze en soortgelijke verschijnselen bij het door haar gevolgde werkverschaffingsbeleld rekening hondt, bleek uit de mededee- ling van den minister van sociale zaken, in antwoord op vragen van het Kamer lid Drees in De Tweede Kamer gedaan, dat in verband met de afnemende werk loosheid aan de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing is opgedragen, na te gaan - gelukkig is er aan toegevoegd: „met groote voorzichtigheid" - of en In hoeverre in bepaalde gemeenten de werkverschaffing gedurende den zomer kan worden stopgezet, teneinde de In schakeling van werkloozen in het vrije bedrijfsleven zooveel mogelijk te bevor deren. Arbeiders die er niet in moch ten slagen werk te vinden, kunnen dan altijd nog in de centrale werkverschaf fing worden geplaatst. Zondagmiddag is aan het hek van het ministerie van buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Orsay te Parijs een basreliëf ter herinnering aan Aristlde Briand onthuld. Dit monument symbo liseert Briand als apostel van den vrede. Bij deze wees minister-president Blum er op, dat Briand, die op dezen .dag 75 jaar zou zijn geworden, groot werk voor den vrede in Europa had verricht. Ondertusschen is op het oogenblik het land weer in rep en roer over de finan- ciëele moeilijkheden, waaronder la belle France gebukt gaat. De Fransche be leggers hebben het vertrouwen in het experimeut-Blum reeds lang verloren en dit heeft tengevolge, dat de staat zoo goed als geen crediet meer heeft en zulks juist op een oogenblik, dat deze daaraan groote behoefte heeft. De regeering heeft nu niet beter weten te beurt krijgen, antwoordde hij. Het is mij al lang genoeg tegengeloopen. XVII. De lucht was grauw en het motre gende voortdurend, toen Faunce van Sloane Square zijn schreden richte naar Selburne Street, Chelsea. Het van daag echt triestig weer, dacht de detective. Ik zal haar wel niet in een opgewekte stemming aan treffen. Wel, Betsy, hoe gaat het vandaag met de eerste verdieping? vroeg hij, toen het dienstmeisje hem opendeed. O, ze is verschrikkelijk uit haar humeur. Er Is geen land met haar te bezeilen. Het is begonnen, toen de kachel in de huiskamer vanmorgen aan houdend rookte. Maai u zult haar wel een beetje opmonteren, denk ik. Dat weet ik nog niet zoo zeker, Betsy, zelde Faunce, die zich nu juist niet bepaald een brenger van blijde tij ding voelde. Binnen! riep mevrouw Randall knorrig, toen hij aan de deur klopte. Zij lag voor de kachel op haar knieën en de kamer stond vol rook. Zij had een versleten pluche ochtendjapon aan, met gitten gegarneerd een kleedlng- stuk, dat van vervallen grootheid ge- doen, dan machtiging te vragen om alle maatregelen te nemen, welke het crediet van den Franschen staat kunnen her stellen, de fondsen van den kleinen spaarder te bescheimen en de specu lanten in hun snoode voornemens te belemmeren. Zal dit inderdaad lukken Frankrijk heeft overigens ook nog ander moeilijkheden, maar daar kan men de regeering onmogelijk verant woordelijk voor siellen. Frankrijk's vei ligheidssysteem is voor een goed deel gebaseerd op de overeenkomst met Rusland, dat wil dus zeggen op de kracht van het Roode Leger. Maar nu worden de hoogste leiders van dit leger, over wier kundigheden men een jaar geleden in Moskou zelf nog den mond vol had, de een na den ander als spion nen en agenten van buitenlandsche mogendheden ter dood veroordeeld en ook Inderdaad geëxecuteerd Zal iets dergelijks de kracht van het Roode Leger niet verzwakken Dat is een vraag, welke men zich op het oogenblik in Frankrijk in allen ernst moet stellen. Uit de Fransche perscommentaren blijkt dat men in Parijs al even weinig aan het verraad van Toesjatsjewski c.s. ge looft, als in de andere hoofdsteden van Europa. Men ziet ook daar in de dood- vonuissen slechts een uiting van den strijd tusschen twee of meer stroomin gen onder de Sovjets, waarbij Stalin voor geen middel terugdeinst, om zijn richting te doen zegevieren. Maar overi gens interesseert dat de Franschen niet MEER BUITENLUCHT EN ZON KRUGIKD00R RADION HAA1I-A (Ingez. Med.) En hij geeft een goed voorbeeld met drinken ook. Ik zal niemand aanmoedigen, om meer te drinken dan hij verdragen kan. Maar zoolang hij het glas aan zijn lippen kan brengen zonder te morsen Zoolang tap jij ook, niet waar? Maar hoe wist je van dat geld van Bo lisco, verleden jaar Maart? Ik heb niet gesproken van Maart. Neen, maar het was toch om streeks Maart of April. Het was tegen 't einde van April. Heeft hij Je dat geld laten zien? Hij heeft de bankbiljatten bij mij gewisseld vier van vijftig en twee van honderd. Ik heb met de twee van honderd mijn bierbrouwer betaald en heb Bolisco voor de rest een cheque gegeven op de London and Provincial Battersea Branch. Heb je de nummers van de bank biljetten opgeschreven? Welneenl Dat doe ik nooit. En had Bolisco dikwijls zoo'n fortuintje? Zóo'n buitenkansje had hij nog nooit gehad. Hij kwam wel eens aan zetten met een bankroot van tien of twintig poud, maar van vijftig en hon derd niet. Wel Jim. zei lk, nu ben je 'theertjel lk mag ook wel eens een zoozeer. Voor hen gaat het er slechts om, of het Roode Leger niet onver zwakt uit dezen strijd zal komen. Nu, tot groote geruststelling van de Fran sche militaire kringen is gebleken, dat de verschillende executies met onver schilligheid door de Russische soldaten en het volk zijn opgenomen en dat er van de „enorme opwinding", waarover in de Duitsche, Itallaansche en ook een gedeelte van de Engelsche pers te lezen viel, geen sprake is. In Parijs troost men zich nu maar met „berichten, die duidelijk maken, dat in technisch opzicht het Sovjet-leger meer en meer tot een geduchte macht wordt". Tusschen de vier groote mogend heden Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland vlot het In den laatsten tijd wat beter. In Berlijn en Rome zwaait men Londen zelfs lof toe over de wijze waarop het het incident met de „Deutschland" heeft weten te regelen. En dat, terwijl Duitschland en Italië niet eens ten volle hebben gekregen, wat zij voor hun terugkeer in de nlet- inmengings-commissie elschten. Het ls bijna te mooi om waar te zijn. De re geling, welke de vorige week tot stand is gekomen, is nu aan de belde strij dende partijen In Spanje gezonden. Gaat men daar met de voorstellen ac- coord, dan zullen Duitschland en Italië hun contrólewerk in de Spaansche wateren weer hervatten. Opvallend voor de eenigszlns betere betrekkingen tusschen de vier genoem de mogendheden ls overigens ook het bezoek, dat generaal Beek, een voor aanstaand Duitsch officier op het oogen blik aan Parijs brengt. Dit bezoek is het gevolg van een onderhoud, dat von Blomberg ter gelegenheid van de En gelsche kroningsfeesten met generaal Gamelin heeft gehad. De beide officie ren hebben daarbij het vraagstuk van de noodzakelijke Duitsch-Fransche toe nadering ook eens van de militaire zijde bekeken. Gamelin heeft von Blomberg daarbij uitgenoodigd in Parijs nog eens wat verder te komen praten en zoo hij hierin verhinderd mocht zijn, een van zijn deskundigen te sturen En dit laatste heeft von Blomberg thans gedaan. Nu mag men aan detgelijke besprekingen tusschen militairen geen al te groote waarde hechten, want een werkelijke ri g. ling van de bestaande problemen moet tenslotte van de zijde der staats lieden komen. Maar desondanks is het toch een gunstig verschijnsel, dat voor her eerst sinds den wereldoorlog een hoog Duitsch officier weer Jeens een bezoek aan Parijs brengt. Na vele weken van betrekkelljken stilstand is er in de krijgsverrichtingen tuigde en ook wel als nachtjapon dienst deed, als de morphine haar invloed deed gelden en zij languit op haar bed ging liggen, om tijdelijke vergetelheid te zoe ken. O, bent u het, zeide zij. Ga zitten, als het u tenminste mogelijk Is, in deze atmosfeer adem te halen. Het rooken heeft nu gelukkig eindelijk op gehouden, maar ik kan den rook de kamer niet uit krijgen. Ik heb de ramen een tijdlang open gehad, tot Ik zat te bibberen van de kou. Wat hebt u voor nieuws? vroeg zij önverschillig, als om het gesprek te openen. Slecht nieuws, gaf hij op ernstigen toon ten antwoord. Heel slecht, lk ben naar Southampton geweest. Het was al bij vieren en de sche mering begon reeds in te vallen, maar toch was het nog licht genoeg voor hem, om te zien, hoe zij van tint ver schoot. En wat heb je daar uitgevoerd, amice? vroeg zij met een mislukte po ging, om vroolijk te schijnen. Ben Je een visite gaan brengen aan je liefje of heb je je candldaat gesteld van het parlement bij de aanstaande verkiezin gen? (Wordt vervel^d).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1