De Burgeroorlog in Spanje, Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Crisis-Publicatiën. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN Ned. Htrv. Kerk. Zondag 13 Juni 1937. Breskens 9,30 uur Cand. v. d. Velde, Bussum. 5.30 uur Cand. v. d. Velde, Bussum. I,30 Zondagsschool. Biervliet Geen opgaaf ontvangen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet II,— uur dhr J. P. Scheltema, Tilburg Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Derksen. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 10,— Ds Castelein. Zuidzande- 10,— uur Prof. Dr P. Scegenga Az. van Amsterdam. Groede 9,30 uur dhr J. P. Scheltema, Tilburg. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds C. F. Nolte van Middelburg-Vllssingen. ondanks is het vrij zeker, dat er een overeenkomst tusschen de generale staven van Duitschland en Italië wordt voorbereid. Van een militair verbond is daarbij natuurlijk geen sprake. Waar schijnlijk zal men zich de Engelsch- Fransche overeenkomst tot voorbeeld nemen. Belgrado ontvangt op het oogenbllk bezoek van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath. Het doel van dit bezoek is een verdere versteviging van de Duitsch-Italiaansch- Zuid-Slavische betrekkingen. In Rome en Berlijn meent men. dat zulks noodig is om een nieuwe actie van Duitsch land en Italië in Midden-Europa, en wel in de richting Weenen-Praag, mo gelijk te maken. Nu blijft het de vraag of men te Belgrado veel in deze rich ting zal kunnen bereiken. Voor Zuid- Slavië is de Kleine Entente nog steeds van groot belang en een actie tegen Praag kan niets anders ten gevolge hebben dan een verzwakking van ge noemd statenblok. Een ander belangrijk diplomatiek be zoek is dat van den president van Polen, Moscicki aan Boekarest. In dit bezoek komt de steeds sterker worden de drang naar zelfstandigheid van beide landen tot uiting. Voor Frankrijk, dat vroeger zooals bekend grooten invloed op deze beide staten uitoefende, is dit een hard gelag. In de Fransche pers worden de pogingen van bepaalde staten hun volledige zelfstandigheid te ver krijgen dikwijls als een soort toenadering tot Duitschland gekenmerkt. Dit is in- tusschen geenszins het geval. De zaken staan eenigszins anders. Polen en Roe menië b.v. hebben een afkeer van het communisme, dat hen maar al te dicht aan de landgrenzen staat en het is nu Frankrijk's contract met Rusland, dat aan zijn relaties met andere Oost-Eu- ropeesche landen veel kwaad doet. Het Prinselijk paar naar Limburg. Te Heerlen wordt Zaterdag een ver gadering gehouden ter voorbereiding van een bezoek dat Prinses Juliana en Prins Bernhard voornemens zouden zijn te brengen aan Heerlen ter gelegenheid van den Limburgschen Roode Kruisdag en ter viering van het 25-jarig bestaan van de afdeellng Heerlen van het Roode Kruis. Daar de regeeringstroepen druk blij ven uitoefenen op de stellingen der opstandelingen in den sector van Aqua- darrama, in de richting van Balsain en Segovia, geloofd men te Madrid zelfs, dat een begin is gemaakt met de eva cuatie van de burgerbevolking van Segovia. Sedert enkele dagen bemerk te men een aanzienlijk verkeer op den weg van Segovia naar Valladolid. De artillerie van de regeering heeft de stellingen van de rechtschen bij la Granja en Balsain onder vuur geno men. De opstandelingen meldden, dat de regeeringstroepen In Guadarrama een grooten aanval ontketenden. De recht schen zouden verscheidene manschap pen van de internationalen brigade krijgsgevangen hebben gemaakt. TOEKENNING VAN BIGGEN- MERKEN EN MESTVARKENS. Zooals reeds in verschillende bladen bekend gemaakt is, zijn door den Mi nister uitsluitend ten behoeve van kleine boeren en landarbeiders 20.000 biggen - metken alsmede 15.000 mestvarkens be schikbaar gesteld. Van deze aantallen zijn aan Zeeland toegekend: 1200 mest varkens en 1600 biggenmerken. Tenein de misverstand te voorkomen geven wij onderstaand aan, welke personen even tueel voor een of voor beide toeken ningen in aanmerking kunnen komen. TOEWIJZING MESTVARKENS Hiervoor komen uitsluitend in aanmer king a) Kleine boeren die: le. een bedrijf hebben met 5 of min der dan 5 H.A. cultuurgrond; 2e. als hoofdberoep het boerenbe drijf uitoefenen; 3e. in de gelegenheid zijn een of meer varkens zelf te mesten; 4e. nog geen toewijzing van mestvar kens hebben. b) Landarbeiders die: le. nog geen toewijzing van mestvar kens hebben; 2e. in de gelegenheid zijn, 1 of meer varkens zelf voor eigen gebruik te mesten. TOEKENNING BIGGENMERKEN. Hiervoor komen uitsluitend in aanmer king a) Kleine boeren die: le. een bedrijf hebben met 5, of min der dan 5 H.A. cultuurgrond; 2e. als hoofdberoep het boerenbedrijf uitoefenen; 3e. aan wie niet meer dan 3 varkens zijn toegewezen en 4e. nog geen toekenning van biggen merken hebben. b) Landarbeiders, aan wie le. niet meer dan 3 varkens zijn toegewezen en 2e. geen biggenmerken zijn toegekend. Het aantal biggenmerken dat aan een persoon zal worden toegekerd kan hoogstens slechts 2 stuks bedragen. Hieruit volgt, dat deze merken niet be doeld zijn voor personen, die het voor nemen hebben om met het fokken van biggen te beginnen. De toekenning wordt enkel gedaan, om den betrokken georganiseerden in de gelegenheid te stellen, een of twee ongemerkte biggen te koopen om deze met de toegeken de merken te laten merken. Om in aan merking te komen óf voor een toewij zing varkens, óf voor een toewijzing biggenmerken óf voor beide toewijzin gen, dient vóór 30 /uni a.s. een ver zoek te worden gericht tot de Land bouw Crisis-Organisatie voor Zeeland te Goes, Groote Markt 28. Later bin nenkomende verzoeken worden niet meer behandeld. Voor personen, die niet aan de ge stelde bepalingen voldoen, ishetonnoo- dig een verzoek in te dienen. Boekbespreking. Lion Feuchtwanger. „De Valsche Nero". Ingen. f 3,25. Geb. f 3,90. Ultg. Em. Querido, Amsterdam. In deze roman brengt de schrijver ons de geschiedenis van den potten bakker Terentius, die zich dertien jaar nó Nero's dood voor den Keizer Nero uitgeeft en zich vele jaren achtereen als heerscher over een groot gebied weet te handhaven. Op spannende wijze beschrijft hij hoe, als politieke en economische belangen van bepaalde groepen zijn ondernemin gen begunstigen, zoon man jarenlang heerscher over een groot volk kan zijn. Het is als een beschrijving van de geschiedenis van onzen tijd. De gebeurtenissen, van den opgang tot den val van den valschen Nero, zijn zeer spannend, terwijl de figuren ten voeten ultgeteekend zijn. 0 Jef. Last. „Madrid strijdt verder". Prijs f 0,25. Uitg. Uitgeverij Contact, Amsterdam. In deze derde serie Brieven van het Spaansche front maken wij kennis met de verdere uitbreiding en vernieuwing der vuurwapenen, waarbij wij zien. dat de roode troepen onder generaal Miago over modern oorlogsmateriaal beschikt. Het is een vervolg op „In de loop graven van Madrid". AARDENBURG. Over Mei 1937. GEBOORTEN; 3 Maria C. d v J. M. Beun en G. E. Depuyd, 3 Hilda M. P. d v P. F. de Bruine en G. C. M. Marlens, 20 Max M. L. z v A. A. P. A. de Rijcke en M. L. Blondeel, 28 Anthonia T. d v P. J. Lourens en A. A. van Lare. HUWELIJKEN: 12 Edemondus J. B. Verpraet 25 jaar jm uit Roosendaal en Celina M. L. Dinnewet 27 jaar |d. OVERLEDEN: 1 Michiel Beun 80 jaar, weduwnaar van T. Dees, 22 Florence L. de Groote 73 jaar, ongehuwd. A.A. OOSTBURG. Over Mei 1937. GEBOORTEN: 21 Gerardus Franciscus z v G. F. van Pamel en L. L. Daneels, 28 Pieternella Cornelia d v P. A. van der Plas en N. J. Almekinders. HUWELIJKEN: 12 A Mühl 26 jaar jm met Cath. Fieret 30 jaar jd„ 12 J. Dieleman 25 jaar jm met S. S Daansen 26 jaar jd., 13 L. J. Debbaut 22 jaar jm met M. Coens 20 jaar jd., 27 C. P. Marsilje 23 jaar jm met S. C. Verherbrugge 18 jaarjd. OVERLIJDEN: 9 P. de Reu 78 jaar ongeh., 14 A. E. van Overmeeren 36 jaar vrouw van V. de Roeck, 14 M. M, Geensen 74 jaar, weduwe van Jac. Verberg, 30 Suz. M. Eversdijk 71 jaar ongehuwd. INGEKOMEN: Jac. van Vooren van Voorburg; J. C. de Smit en J. v. Strien van Wolphaarts- dijk, M. L. Maas van Hulst, J. Versluijs geb. Quaak en A. Cornells en gezin van Zuidzande, M. C. Maas van Ter- neuzen, A. Hoolhorst en gezin van Waterlandkerkje, I. J. Faro van Aar denburg, M. C. de Wilde van Schoon dijke, A. Verbrugge en echtgenoote van Waterlandkerkje, M. L. de Meijer, gib, Buijsse van Hoofdplaat, A. Mar- teijn, geb. Musson van Aardenburg, A. S. Martijn van IJzendijke, J. van Strien geb. Tellier en kind van Aar denburg, L. M, Scheerens van Bier vliet, D. M. Focke van Sluis, M. van Dixhoorn van Terneuzen, M. Bijl geb. Toussaint van Cadzand, P. C. de Pag- ter, geb. Vleugel en gezin van Tilburg, L, S, Bruggeman, geb. van Hanegem van Breskens, H. M. J. Kiviet van Amsterdam, J. M. Bijl van Retranche ment, S. Leenhouts, geb. Tazelaar van Colijnsplaat, D Sallet van Eede, J. Verplanke van Sluis. VERTROKKEN; C. Pille naar Aardenburg, J. van Tuyl naar Brussel, G. Sol, geb. Visser en gezin naar Alkmaar, J. Verkeste naar Sint Kruis, A. Zanen en M J. Daan sen naar Willemstad (Cur.), C. Mühl, geb. Fieret naar Bodegraven, K. van Prooije en C. S. Geijsels, geb. Nortler naar Kapelle, A. P. C, Tas naar Bres kens, Jke N. Wlllemsen naar Biervliet en M. A. Breemes naar 's-Gravenhage. A.A BRESKENS. Opbrengst collecte. De Zaterdag alhier gehouden collecte voor de reclasseerlng heeft f 46,op gebracht. SINT KRUIS. Poldervergadering. In de jaarvergadering van den Klei nen Boompolder werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar vastgesteld met een ontvangst van f 1703,47 en een uitgaaf van f 714,85. De begrooting' 1937/1938 werd in ontvangen uitgaaf van f 1862,88goed gekeurd. Een verzoek van den heer Uitde- willigen om een buizenleiding tot betere afwatering zijner landen werd toe gestaan. De dijkgraaf A. Bonte, aan de beurt van aftreding, wenschte niet herbenoemd te worden. In zijn plaats werd gekozen de gezworene S. E. P. Bonte, terwijl in de plaats van laatstgenoemde tot ge zworene gekozen werd de heer A. Paridaen Pz. AARDENBURG. Bestuurslid muziek. In plaats van den heer J. J. de Bruijne- Dees, die naar Brugge verhuist is, werd in de algemeene vergadering van Dinsdag 1.1. tot bestuurslid van de muzieksocieteit „Aardenburgsche Fan faren" gekozen de heer J. F. v. Daalen. BIERVLIET. Opbrengst collecte. De collecte voor de reclasseering bracht alhier f 69,— op. Eervol ontslag. Aan den havenmeester van de Koning innen haven, de heer J. Maas is eer vol ontslag verleend In zijn plaats is de heer J. van Hoeve benoemd. Brand. Tijdens het onweder is brand ont staan in een schuurtje van den heer P. Leenhouts aan de Gentsche straat. Een daarnaast staand schuurtje van den heer A. Versluijs, werd mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. HOOFDPLAAT. Bliksem ingeslagen. Tijdens het onweer van Woensdag nacht, sloeg de bliksem in de woning van bakker J. Hamelinck alhier. Deze had juist het kind van boven gehaald, toen een harde donderslag op het weerlicht volgde en het electrisch licht uit ging. De bliksem was in een zolderkamer geslagen, alwaar de aanwezige voorraad spoedig brandende was. Met emmers water heeft men de brand kunnen blusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. IJZENDIJKE. Aanbesteding. Door den architect de Bruijne te Terneuzen werd namens den heer Ch. Sturm-de Keijser alhier aanbesteed het sloopen en ter plaatse bouwen van een bakkerij. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers: n.l, A. Claeys het metselwerk voor f2128,—; J. Reijn- houdt het timmerwerk voor f 1087. A. Vermeulen het schilderwerk voor f 197"—; V. Groosman het smidswerk voor f 219,50, allen alhier. Wie niet op tijd heeft Ieeren [zwijgen, Zal nooit de kunst van spreken [krijgen. Wie niet op tijd het zwemmen leert, Zal later zeggen, 'twas verkeerd I „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) SCHOONDIJKE. Verzoek. Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zich tot Ged. Staten van Zeeland gewend, met verzoek verbree ding van den weg Schoondijke-IJzen- dijke te willen bevorderen, alsmede den aanleg van een rijwielpad langs dezen weg. NIEUWVLIET. Benoemd. Bij Kon. Besluit is met ingang van 14 Juli benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap Groote Sint Anna en Nieuwehoven de heer I. de Bruijne. Tot Voorzitter van het Bestuur der Waterkeering van den Calamiteu- zen Adornispolder is, bij Kon. besluit met ingang van 14 Juli, benoemd de heer I. de Bruijne. WATERLANDKERKJE. Door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens het onweder is Woensdag avond alhier de echtgenoote van Jan Marteijn, Sara Filebert, terwijl zij voor het raam zat, door den bliksem getrof fen en gedood. OOSTBURG. Het onweder. Alhier sloeg de bliksem in een paar boomen aan de Maaidijk. RETRANCHEMENT. Paard door den bliksem getroffen. Aan het Veer alhier werd Woensdag een paard van den landbouwer Maen- hout in de weide door den bliksem gedood. Marktberichten HAAGSGHE EIERVEILING. Woensdag 9 Juni Men besteedde heden in Den Haag: 56/58 58/60 60/61 61 2,55 2,75 2,80 2,60 2,75 2,85 2,50 2,70 2,75 bruin 2 70 2,75 Oostburg, 9 Juni. Avicultura: aan voer 90 K.G. boter, prijs f 1,11 tot f 1,57 per k,g. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Mei werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 19123,85 Terugbetaald f 6733.18 Meer ingelegd dan terug betaald f 12390,67 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. BRESKENS. Ingelegd f 108805,49 Terugbetaald f 62902,29 Meer ingelegd dan terug betaald f 45903.20 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 47. OOSTBURG. Ingelegd f 19890,75 Terugbetaald f 15756.37 Meer ingelegd dan terugbet. f 41343 38 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 11 SLUIS. Ingelegd f 16217,01 Terugbetaald f 7642,04 Meer ingelegd dan terug betaald f 8574,97 Nieuw uitgegeven boekjes 7 IJZENDIJKE. Ingelegd f 19988.05 Terugbetaald f 8164.45 Meer ingelegd dan terug betaald f 11823,60 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. Verdronken Woensdagmiddag is te Utrecht een drieja ig jongetje, dat in de Pijlsweertstraat woonde, van de Roode brug in de Vecht gevallen en verdronken Het kindje wandelde met zijn moe der, doch liep even vooruit. Toeneen vrachtauto naderde, riep de moeder het kindje terug, dat struikelde en in het water terecht kwam Hoewel on middellijk pogingen in het werk wer den gesteld om den kleine te redden, mocht het niet meer baten Het lijkje is na een kwartier dreggen opgehaald. Een gevaarlijke weddenschap. Een zoon van den heer B. te Bos koop is het slachtoffer geworden van een o doordachte daad. De jongeman, die met eenige vrienden bij eenijsco wagen stond, ging met hen om een ijsco een weddenschap aan, dat hij vijf minuten zijn hand in het ijs zou kun nen houden. Het gevolg was, dat het lichaams deel bevroor en de jongen zich onder behandeling van een medicus moest stellen. Waarschijnlijk zal hij zijn hand moeten missen. Vliegtuig verongelukt. Gister middag zijn in den loop van den dag een afdeeling militaire vliegtuigen te Vlissingen, gedaald en opgestegen. Een daarvan, is bij het dalen in een sloot terecht gekomen en zwaar be schadigd. Door een wonder zijn de beide in zittenden niet gewond, gezien de zwaar beschadigde machine, die op de plaats van den bestuurder door midden is gebroken Met een tandem gevallen. Gisternacht reden twee personen, B. en S. uit Goor op een tandem, waar schijnlijk zonder licht, over den straat weg van Oldenzaal naar Hengelo Zij kwamen met een trapper in aanraking met een boom, waardoor zij kwamen te vallen De eerste rijder, B is in den loop van den nacht in het r.k ziekenhuis te Hengelo overleden. De ander liep geen 'etsel op. Sterke drank moet aan het ongeluk niet vreemd zijn. Tusschen spoorwagen en auto beklemd geraakt. De chauffeur G. Ooms vader van twee kinderen, wonende te Hengelo, geraakte tijdens het lossen op het spoorwegamplace- ment te Rijssen bekneld tusschen een spoorwagen en een vrachtauto Hij werd zwaar gewond naar Almelo ver voerd, waar hij spoedig is overleden. Steiger ingestort. Tijdens het schilderen van een van de plafonds in het kantoor van de Hemaf te Hen gelo, waarbij zich acht schilders met hun materiaal op een stelling bevonden, stortte deze stelling plotseling in, met het gevolg, dat alle acht schilders naar beneden vielen. Vijf personen werden hierbij licht gewond De 22-jarige S. klaagde over pijn in den rug en is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De moeder van Stalin overleden. Naar het te Tiflis verschijnende blad „Sarja Wostoka' meldt is demoeder van Stalin, Katharina Sjoegasjwili al daar op 4 Juni op 77-jarige leeftijd aan longontsteking overleden.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2