Gevonden en Verloren De Burgeroorlog in Spanje, Sport. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Klaasje Allemansverdriet. Gemengd Nieuws export naar Zuidelijke landen. Het vo rige jaar heeft het optreden van de .ziekte" daarbij moeilijkheden opge leverd. Om dezen export te behouden en zoo mogelijk uit te breiden, is het noodzakelijk, dat alles in het werk gesteld wordt om het optreden van de ziekte te voorkomen Noodig hiervoor is, dat met de be spuiting op tijd begonnen wordt. De ontwikkeling van de vroege aardappelen, speciaal van Eerstelingen is op meerdere plaatsen zoodanig, dat öf de bespuiting reeds moest hebben plaats gehad, óf zoo spoedig mogelijk moet worden uitgevoerd. De bespuiting moet regelmatig her haald worden en vooral zorge men er voor, dat de bespuiting lang genoeg wordt voortgezet. Verder moet, en dit geldt ook in de eerste plaats voor vroege aard appelen, het rooien niet plaats heb ben bij nat weer en zeker moet dit niet geschieden, wanneer de ziekte in het loof voorkomt. Nadere inlichtingen zijn te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst en de daarbij werkzame ambte naren, alsmede bij de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. Het seizoen is nog slechts zeer korten tijd geopend en toch boek ten wij reeds 38 nieuwelingen. Zijt gij daar ook bij Kom er ook in, goed te kunnen zwemmen is toch zoo fijn. Doe het nu. „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) Boekbespreking. Siegfried van Praag. Minnares in Ongenade" Ingen. f 2,90. Geb. f 3,50. Uitg. van Em. Querido, Amsterdam. Met deze mooie roman over Madame de Mallly, Lodewijk de Vijftiende's favorice, die aansluit op „Julie de Les- pinasse" en Madame de Pompadour", beschrijft de begaafde auteur ons de derde Rococodame en sluit hier mede zijn triologie. Deze vrouw stond verstandelijk niet zoo hoog als de beide eerste vrouwen. Haar veelbewogen leven en karakter is evenwel waard uitgebeeld te worden. Nergens komt het tragikomische van den Rococotijd, die naar het graf leidde, beter uit dan in het leven van deze vrouw, die niet opgewassen bleek tegen haar taak. Men krijgt in deze roman het volle dige beeld van den bekoorlijken en toch zoo gekunstelden Rococotijd. Men ziet de achttiende eeuw op zijn felst en den toen nog jongen Lodewijk den Vijf tiende in zijn meest egolstischen levens lust. 0 Toos van Styrum. „/oostje". Ingen. f 2,25. Geb. f 2,90. Uitg. Hollandia-Drukkerij, Baam. In dit mooie boek treedt joostje, een jong meisje, op den voorgrond. Vanaf haar schooljaren, tot de kostschool, tot zij kennis krijgt aan Thijs, een flinke jongen, die het leven vroolijk, doch ernstig inziet. Het is een boek voor oudere meisjes, dat door zijn frissche, vlotte stijl dade lijk boeit. Achter de luchtigheid ver bergt zich een ernst, die door oudere meisjes zeer zeker op prijs gesteld zal worden. De jonge schrijfster weet op aange name wijze te boelen en het jonge meisjesleven kunstig weer te geven. Joas Snitslaar zorgde voor een aardige bandteekening en vignetten. 0 Sigrld Undset. V/itte Orchideeën". Ingen. f 3,50. Geb. f 4,50. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam. De hoofdpersoon in dezen roman is Paul, een natuurkundige, die in den handel gaat om met het meisje zijner keuze te kunnen trouwen. En dit geeft hem diepe levenservaring en levens verwachtingen die heel anders zijn dan hij zich voorgesteld had. Toen hij als jongen thuis was, be loofde zijn moeder hem „wilde witte Orchideeën" te planten, die zij hem later ten geschenke zou geven. Toen hij later thuis kwam, waren de wilde Orchideeën niet wat hij verwacht had, maar toch waardeerde hij de liefde waarmee zijn moeder deze had verzorgd. Hoe veel mooier had hij zich deze witte Orchideeën voorgesteld. Zoo ook is het leven, het geeft dikwijls iets anders, dan men verwacht Paul zocht later zijn grootste geluk in het geestelijk leven, hij voelt zich aangetrokken tot de groote macht van de kerk, en de liefde en toewijding die hij daarin vindt, brengt hem het groot ste geluk, na de teleurstellingen die het leven hem bereid heeft. Een roman, die zeer de aandacht trekt. Duivensport. BRESKENS. Duivenmaatschappij „Nog Sneller" alhier. Uitslag Breuteil op 6 Juni 37. Prijswinnaars: Dusardeijn 1. 4, 16, en 30; jac. Faas 2; P. Haartsen 3; P. Jacobs 5; A. vd. Velde 6; W. Klaaijsen 7. 17, 18, 23, 3132 en overduif; Schippers 8 en 11 F. de Lange 9; Jac. Quaars 10; M- Vis ser 12 en 20; Jn v. Gijs 13 en 19; Ver- berkmoes 14; M. Florussen 15; W. Pleijte 21 en 22; J. Wisse 24 en 33; H. Oosterling 25; Wisse Czn. 26; A. de Jonge 27 en 29; Woittiez 28. SCHOONDIJKE. Duivenver. „Eerste de Beste" alhier. Uitslag Breuteil op 6 Juni 1937. Prijswinnaars: J. de Zwart 1 en 9; Mabesoone 2 en 6; J. Steurrijs 3 en 10; Risseeuw 4 en 17; J. Moelaert 5 en 20; B. Pijcke 7; Dob- belaere 8 en 13; Iz. Leenhouts 11; J. van Lare 12, 14 en 21; Iz. Tellier 15 en 16; Fr. Blok 18; J. de Jonge 19 en overduif. HOOFDPLAAT. Duivenvereeniging „De V. Z. Z." te Hoogeweg bij Hoofdplaat. Algemeene vlucht Breuteil op Zondag 6 Juni '37 Prijswinnaars: Dusardeijn, Groede 1, 6, 34, 47,60 en 61; de Veij, Breskens 2 en 12; A. Versprille, Breskens 3. 8 en 17; Mabe soone, Oostburg 4, 5, 11, 25 en 63; Wisse Czn., Breskens 7; de Hollander, Oostburg 9, 22 en 40; A. vd. Velde, Breskens 10 en 21; Jn. Pleijte, Breskens 13; Faas Mzn., Breskens 14 en 39; Woittiez, Breskens 15; W. Klaaijsen, Breskens 16, 36, 41, 46, 52 en 57; Schippers, Groede 18, 20 en 30; I. de Jonge, Breskens 19 en 32; A. Verstrate, Breskens 23 en 44; de Leijzer, Zuidz. 24 en 26; vd. Broecke, Breskens 27 en 70; A Jansen, Biervliet 28; A. Daansen, Oostburg 29 en 55; Verberkmoes, Gr. 31 en 33; Engels, Biervliet 35, 49; Th. de Smidt, R. 37; de Poorter, Breskens 38; Seijnesael, No. 1 42; Jn. v. Gijs, Bres kens 43, 51 en 54; C. de Jonge, Sas- put 45; A. de Reu, Hoofdplaat 48; Mlnnaert, Hoofdplaat 50; J. Wisse, Br. 53; v. Overbeke, Oostburg 56: A. de Wever, Hoofdplaat 58; F. de Rooij, Groede 59; Betuwe, IJzendijke 62; Dobbelaere, Schoondijke 64; C. Klaaij sen, Breskens 65; Mussche, IJzendijke 66; A. Vermeulen, Breskens 67; Ha- merlinck, Breskens 68; Modde, Ijzend. 69; Cl. de Puij, IJzendijke 71. Ie overduif C. de Jonge, Sasput; 2e overduif G. Steijaart, Sasput. SLUIS. Rijwielpad langs den weg Sluis-Draaibrug. Naar aanleiding van een verzoek van den A N.W.B om den spoedigen aan leg te willen bevorderen van een rij wielpad langs het gedeelte van den Rijks- planweg tusschen Sluis en Draaibrug, dat in beheer en onderhoud is bij de Provincie Zeeland, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld, dat thans overleg zal worden gepleegd met de Provincie voor de overneming door het Rijk van dit weggedeelte en dat na de totstandkoming van deze overdracht de aanleg van een rijwielpad zal kunnen worden bevorderd. EEDE. Een veulen met 5 pooten. Bij den landbouwer Blondeel in den Biezenpolder alhier, is Zaterdag een veulen met 5 pooten geboren. Uit het kniegewricht van den rechtervoorpoot is aan de binnenzijde nog een ledemaat ter lengte van ruim 25 c.ro. te voor schijn gekomen, die het aanzien heeft van een schaapspoot met onderaan iets van de hoef van een schaap. Men kan duidelijk voelen, dat het met een schar- niergewricht in het kniegewricht zit De volgende week wil de veearts die 5e ledemaat verwijderen. Het veulen is overigens van zeer goede lichaams bouw. GROEDE. Brand. Gistermorgen circa 10 uur, brak brand uit in de landbouwersschuur van den klein landbouwer J. J. Catseman alhier. Terwijl de vrouw bezig was haar gewone werkzaamheden te verrichten, kwam haar zoontje Willem oud 2 jaar en 9 maanden haar vertellen, dat de muizen aan het branden waren. Direct ging de vrouw naar buiten en zag toen dat de schuur reeds geheel in brand stond. Aan redden viel niet meer te denken. Enkele landbouwwerk tuigen gingen in den brand verloren. Een kalf dat op de mestvaalt liep, kon nog juist op tijd door de vrouw in veiligheid worden gesteld. Het vermoeden bestaat, dat het kleine ventje met lucifers heeft ge speeld, waardoor de brand is ontstaan. Verzekering dekt de sbhade. AARDENBURG. Verkoop-Reclasseeringspeldje. De verkoop der reclasseeringspeldjes bracht te Aardenburg f 20,95 op. GROEDE. Over de maand Mei. GEBOORTEN: 6 Jacoba Aaltje, dv. H. J. Legrand en L. M. Koene; 27 Jean, zv. M. Fre- lier en S. M. Coiijn, beiden wonende te Breskens; 29 Adrianus, zv. H. A. Petermeijer en J. M. Daansen. OVERLEDEN: 1 Sara R. Hendriks, oud 73 jr., echtg. van A. Lauret. HUWELIJKEN: 5 A. J. Luteijn, oud 31 jr.,j,m.,met S. S. Luteijn. oud 24 Jr., j.d.; 13 M. Wijngaards, oud 27 jr., j.m., metE. M. de Martelaere, oud 28 jr., j.d.; 13 J. de Kraker, oud 22 jr., j.m., met E. M. Faas, oud 19 jr., j.d. INGEKOMEN: A. v.d. Hooft naar A. 99; M. J. Ver sprille naar A. 99; S. M. van Dieren- donck naar O- 131; S. Kotvis nr O. 205; M. S. Verstraete naar O. 72; C. L. v. d. Bossche naar O. 198; J. P. Reijn- houdt naar O. 198; A. P. Provoost nr W. 109; C. M. de Vlieger naar O. 115; A. Luteijn naar O. 114; E. Risseeuw naar O. 114; W. A. Verplanke naar W. 106; H. Jansen en gezin naar A. 223; J. van Belois en gezin naar O 156; J. I. Klaeijsen naar A. 110. VERTROKKEN: J. Oosterling naar Vlissingen; S. S. Luteijn naar Schoondijke; M. T. v. d. Hooft naar Breskens; J. J v. d. Velde en gezin naar Hoofdplaat; J. Lako naar Schoondijke; E. M. de Martelaere naar Rucphen; J. P. Blaakman naar Zuid-, zande; N. J. Brugge naar Biervliet; S A. Maat naar Biervliet; S. A. Leenhouts naar Zeist; I. Voogdt naar O. en W. Souburg. SCHOONDIJKE. GEBOORTEN: 14 Augustinus Bernardus, zv. Ch. L. van den Bossche en J. M. de Poorter; 15 Janna Gildrina, dv. J. Hamelink en E. M. Kornelis; 25 Abraham Izaak, zv. A. A. Joris en M. T. Porreij. OVERLEDEN: Willem Gerard de Graaf, zoon van W. G. de Graaf en S. Verherbrugge, oud 6 maanden. HUWELIJKEN: GEENE. INGEKOMEN: M. R, de Wever van Oostburg; S. S Luteijn van Groede; E. M. P. Ha- verbeke van Biervliet; P. Kr. Ritico v. Breskens; A. M. de Reu van IJzendijke; A. G. de Paepe van Aardenburg; Jac. Lako van Groede; C. de Schoolmeester van Waterlandkerkje; E. C. de Neve van Zuidzande; P. E. Quaars van Oost burg; M. M. Tas van Sluis; A. J. de Kooker van Breskens. VERTROKKEN: A. van der Hooft en echtgen. naar Groede; P. B. Toumois naar Biervliet; M. C. de Wilde naar Oostburg; M S. Verstraete naar Groede; C. L. van den Bossche naar Groede; A. P. Provoost naar Groede; J. A. de Hulster nr IJzen dijke; G. Bakker naar IJzendijke; A. Lu teijn en echtgen. naar Groede; M. J. de Bruijn naar Vlissingen; P. de Kraker naar Vlissingen; D. van Doezelaar en gezin naar Aardenburg; H. J. de Bliek naar Sas van Gent; J. J van Hoeve nr Biervliet. WATERLANDKERKJE. GEBOORTEN: 14 Janneke Suzanna, dv A. Dieleman en E. Scheele. OVERLIJDEN; GEENE. HUWELIJKEN: M. J. Dobbelaere, oud 25 jr., j.m.. wonende te Watervliet (B.) en E. R. Couqué, ond 25 jr., j.d. INGEKOMEN: E. R. Couqué van Breskens; M. C. 47. 48. Klaas|e Allemansverdriet en Loekie „Dat is iets voor ons", zei Klaasje, de Pet waren gauw de aap achterna „We moeten hier maar in het schuurtje geloopen en bereikten een klein schuur- gaan wonen". tje waarin niets anders stond dan een „Goed antwoordde Loekie de Pet, groote leege kist en een kacheltje. „en dan gaan we verderop uit de sintels steenkolen zoeken om in den winter te branden". Ritico van Sluis; J. D. Hennekeij en en echtgenoote van Biervliet. VERTROKKEN: L. M. van Daele naar Middelburg; E. Hamelink naar Terneuzen; D M. Haers naar Deurne; J. W. L. Hubregtse naar Veere; C. de Regt naar Zaamslag; S. D. Scheele (wed. C. de Visser) en dochter naar Zaamslag; C. de School meester naar Schoondijke; A. E. de Milliano naar IJzendijke. BRESKENS. Gevonden een Pet. Inlichtingen ter Secretarie. GROEDE. een Sleutelring met 2 sleutels. Inlichtingen ter Secretarie. Een correspondent van de Times te Valencia meldt d.d.ójuni aandeN.R.Crt. In een open brief aan den minister van binnenlandsche zaken verklaart de minister van defensie, Prieto, dat het noodzakelijk kan worden „terreur met terreur te beantwoorden" en over te gaan tot dezelfde methode, die de vij and toepast, wat betreft het bombar deeren van open steden als represail lemaatregel. „Wegens gewetensbezwaren" heeft de regeering te Valencia dat tot nog- toe niet willen doen, maar de klachten van autoriteiten, dat hun open steden gebombardeerd worden, stapelen zich steeds hooger op en het is voor de regeering onmogelijk alle steden te voor zien van luchtafweergeschut. Het eeni- ge middel dat de regeering overblijft is dus de methode van den vijand te volgen. Weer worden twee aanvallen van een onderzeeboot op Spaansche schepen onder de Catalaansche kust gemeld. In de afgeloopen week zijn vijf aanvallen gemeld en drie van de schepen zijn gezonken: de Gmdad de Barcelona, de Granada en Rapido, die gisteren bij Alicante tot zinken is gebracht. Zes leden van de bemanning van de Rapido kwamen in een sloep te Alicante aan. Zij vertelden ie zijn aangehouden door een onderzeeboot en gelast te zijn hun schip te verlaten, dat toen niet met een torpedo maar met kanonscho ten tot zinken werd gebracht. J.l. Vrij dag is de olieboot Campero de Pala- mos aan de Catalaansche kust door een torpedo getroffen. Het schip kon ech ter op eigen kracht de haven halen. Een van de torpedo's, die haar doel miste, is later aan het strand opgevischt. Zij bleek van Italiaansch maaksel te zijn. De regeering te Valencia blijft volhouden, dat de vloot van de rebel len niet over een onderzeeboot beschikt. Steekpartij te Zaandam. Te Zaandam is Zaterdagavond in de West zijde in de volle Zaterdagavonddrukte de 17-jarige J. Stap door een vroegeren kameraad met een mes onverhoeds aan gevallen en zoodanig in de buik ter hoogte van de maagstreek gestoken, dat hij in zorgwekkende toestand naar het gemeentelijke ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke dader, de 19-jarige D. S„ die uit wraak schijnt gehandeltte hebben omdat zijn vrienden hem uit hun club hadden gestoten, is voortvluchtig. Garage te Hilversum verbrand. Zaterdag is de garage van den vracht rijder v.d. Bron. teHilvcsum,afgebrand. De brand, welke door onbekende oorzaak op den hooi-zolder ontstond, en een gretig voedsel vond in de daar opgeslagen fourage, droeg aanvankelijk een gevaarlijk karakter, daar men vrees de, dat ook de belendende woningen vlam zouden vatten. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en kon, hoewel van de ga rage niets meer te redden viel, door krachtig ingrijpen erger voorkomen. Auto-botsing. Op den Amster- damschen straatweg tusschen Ede en Arnhem is Zaterdagmiddag een ver- keetsongeluk gebeurd, waarbij vijf per sonen zijn gewond Een twee-persoons auto, bestuurd door een luitenant-vlieger uit Soester- berg, reed in de richting Arnhem. Ter hoogte van den Koningsweg keek de bestuurder op een handwijzer, waarbij de auto eenige oogenbhkken op de linkerweghelft kwam. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Arnhem een auto, bestuurd door den heer T. v. Hageman uit Ermelo, die vergezeld was van zijn echtgenoote en een andere dame. De heer Hage man merkte de beweging van zijn te genligger te laat op, met het gevolg dat beide auto's met de voorzijden te gen elkander botsten. De inzittenden van beide auto's werden allen gewond. Het ergst was mej. van Dijk uit Soesterberg er aan toe, die in den auto van den luitenant vlieger zat en die een hersenschudding en een wonde aan de knie opliep. Voorts brak mevrouw Hageman het linkerbeen. De drie anderen liepen snij- wonden op. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Eenige minuten na de botsing, toen de Inzittenden den auto reeds verlaten hadden, vloog de auto uit Soesterberg in brand en brandde geheel uit. De gewonden zijn naar het gemeente- ziek nhuis te Arnhem gebracht, waar alleen mej van Dijk ter verpleging Is opgenomen. De anderen zijn, na ver bonden te zijn, naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Brand in een voorraad cellulose. Zondagmiddag heeft op de Waal kade te Nijmegen brand gewoed in een paar honderd balen cellulose, welke daar reeds eenige weken waren opgeslagen en welke toebehoorden aan de n.v. Export Papierfabriek in de Tollenstraat aldaar. De brandweer, die onmiddellijk na het uitbreken van den brand ter plaat se verscheen, moest den grooten sta pel balen uiteengooien om tot den haard van het vuur te kunnen door dringen. De groote hoeveelheid cellu lose was in korten tijd in een groeze lige papmassa veranderd. De brand is door broeiing ontstaan. Het bedrag van de schade kon door de stijging van de celluloseprijzen nog niet wor den vastgesteld. De firma was verze kerd. Hitier verleent Mussoline een hooge onderscheiding. Hitier heeft Mussoline het grootkruis verleend van de niew gestichte orde van verdien ste van den Duitschen adelaar. De oorkonde is gedateerd op 31 Mei. Deze oorkonde en de onderschei dingsteekenen zullen Mussoline dezer dagen worden overhandigd door am bassadeur von Hassell, Mussolini is de eerste staatsman, die

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2