BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. E00M-BL1EK - Breskens 'n Barstende Hoofdpijn Binnenland. Klaasje Allemansverdriet. Sport. Burgerlijke Stand. 46ste Jaargang Vrijdag 4 Juni 1937 Nummer 4241 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. De vergiftiging van John Parsons Cook [1856]. -ei- li Reeds spoedig nadat zijn dood be kend werd, deden zich zonderlinge ge ruchten hooren. De toewijding, die Palmer getoond had, droeg hiertoe het hare bij. Want Palmer stond bij de bevolking van Rugely onder ver denking. Zijn slechte financieele toe stand was bekend; bekend was, dat wissels, hem aangeboden, waren ge weigerd en dat hij eigenlijk niet wist hoe er zich uit te redden. Maar er was meer. Slechts enkele jaren tevo ren was mevrouw Palmer plotseling overleden en de eigenlijke oorzaak van haar dood had men niet kunnen vast stellen; het bleek toen, dat Palmer op haar hoofd niet minder dan drie ver zekeringen had gesloten, die hem tot een totaal bedrag van 13.000 pond ster ling werden uitgekeerd. Dit bedrag scheen echter niet voldoende om zijn wankelen financieelen toestand te her stellen; hetzelfde jaar ging hij ertoe over om verzekeringen te sluiten op het hoofd van zijn -broeder, en nog geen jaar later kwam ook deze te over lijden, zonder dat een bepaalde doods oorzaak werd gevonden- Ditmaal ech - ter weigerden de verzekeringsmaat schappijen om uit te betalen, en een procedure daarover was hangende. Deze had reeds op zonderlinge feiten het licht geworpen, en te midden van al wat men daarover zeide en hoorde, kwam nu dit nieuwe sterfgeval, betrek king hebbende op een van Palmer's beste vrienden, en waarbij hij persoon lijk door zijn „medischen" bijstand zoo nauw was betrokken. De verdenking nam toe, toen uit het eerste onderzoek van den coroner, in Engeland gebrui kelijk, kwam vast te staan, dateendeJ dienstmeisjes in het hotel en ook an dere getuigen hadden waargenomen, dat op den schoorsteen van Cook's kamer papieren en gelden aanwezig waren; datzelfde geld, dat aanvankelijk Fisher in bewaring had gehad, terwijl na Cook's overlijden niets meer daar van werd gevonden. De verdenkingen kregen nog vaster vorm, toen door ge tuigenissen kwam vast te staan, dat Palmer zich bij den plaatselijken apothe ker strychnine had aangeschaft, waarvan hij het gebruik niet kon verklaren. De plaatselijke bevolking in Rugely wond zich geweldig over de zaak op; men zag io Palmer, inmiddels in hechtenis genomen, reeds den moordenaar; een ieder had zijn oordeel klaar, en zoo groot was de onrust, dat de Regeering bij wetsvoordracht aan het Parlement mogelijk maakte, dat de zaak van Pal mer niet ter plaatse zou worden be handeld, maar voor het centraal crimi neel hof van Old-Bailey te Londen zou worden voorgebracht. Op 14 Mei 1856 namen de debatren er een aanvang. Het is bekend, dat er vrij groote af wijkingen bestaan tusschen het Engel- sche recht en dat van de meeste Sta ten van het Europeesche vaste land. Verschillen, die oogenschijnlijk vorm verschillen gelijken, doch een heel wat dieper beteekenis hebben. De coroner ter plaatse, die een aan tal notabelen tot een jury om zich ver enigt, leidt het voorloopig onderzoek en stelt dan vast of er aanleiding be staat om rechtsingang tegen een bepaald persoon of personen te verleenen; zoo doende verricht deze jury de diensten van jury van aanklacht, die wij in het Proces tegen Lesurques, verdacht van den moord op den koerier van Lyon, reeds hebben leeren kennen. De defi nitieve behandeling geschiedt eveneens voor een jury, terwijl het betrokken ge rechtshof de straf aan de hand van het verdict der jury vaststelt en de presi dent van dit Hof belast is met de on partijdige leiding van de openbare be handeling. Maar terwijl in de meeste Europeesche landen het openbaar mi nisterie en de verdediging als partijen tegenover elkaar staan; terwijl het open baar ministerie deel uitmaakt van de ambtelijke magistratuur is dit in Enge land anders. Noch de sollicitor-gene- ral, noch de attorney-general behooren in den eigenlijken zin des woords tot de magistratuur; veeleer tot de balie, die van de Kroon de rol van aanklager overneemt. Daardoor krijgt men wel als in an dere landen een strijd tusschen twee juridisch uiteenloopende meeningen, maar degene, die nu de aanklacht ver dedigt, is daaraan niet zoo nauw ver bonden als bij het openbaar ministerie noodzakelijk het geval is. Bovendien, de verdediger van de aanklacht neemt in de openbare behandeling ook niet de bevoorrechte plaats, die in het meerendeel der Europeesche landen aan het openbaar ministerie wordt gegeven, en waarvan naar veler oordeel in meer dan een bekend proces door het open bare ministerie, zij het altijd te goeder tronw. een zeker eigenaardig gebruik, in de omstandigheden worstelend, wordt of kan worden gemaakt. Het verloop van het proces tegen Palmer was voor het overige vrij een voudig. Bewijzen kon men niet, dat vergiftiging door hem was geschied; bewijzen kon men het te minder, om dat de te hulp geroepen specialiteiten, onder wie Prof. Taylor, deskundige op het gebied van toepassing van strych nine, na herhaald en nauwkeurig on derzoek moesten erkennen, dat zelfs geen overblijfselen van strychnine in het lichaam van Cook waren gevonden! Maar er was een complex van aan wijzingen tegen Palmer aanwezig, dat te zijnen nadeele sprak. Zijn financi eele toestand deed hem groot belang hebben bij den dood van zijn vriend; zulks niet in de eerste plaats om het geld, dat deze bij zich droeg, wijl het tegenoverPalmer's verplichtingen slechts een ondergeschikt bedrag vormde. Maar wel, omdat men aannam door het verdwijnen van de papieren van Cook kon men het alweer niet bewijzen dat tot de groote schuldeischers van Palmer juist Cook behoorde Boven dien werd deze in het bezit geacht van enkele aanwijzingen ton name van Pal mer's moeder, die aan deze laatste on bekend waren en ten aanzien waarvan dus eene vervalsching der handteeke- ning als vast staande, werd gerekend. Een reeks getuigen kwam bevestigen, die U kwelt en belel te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Epb steeds AKKER-CACHETS in Lois. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn. Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevalle koul verf.wwse/.Sraaak!oo, oowel-ömhuliel om Product poeder. Ge proeit daardoor nleis. Ze glijden naar binnenj Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cli Vólgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) dat zich papieren en gelden in Cook's kamer hadden bevonden, die niet meer waren teruggevonden, terwijl men wist, datPalmer meer dan eens daar gerui- men tijd had doorgebracht; zelfs had een der dienstmeisjes hem bezig ge vonden om de matras van Cook's sterf bed te doorzoeken. Daarbij voegde zich het getuigenis van een der plaat selijke bekenden van Palmer, die hem had ontmoet, toen hij in de apotheek zijn strychnine kocht en die door hem om een of ander buitengewoon futiel voorwendsel uit den winkel was mede- getroond. Maar Palmer bleef ontkennen, en te genover de deskundigen, die aanvoer den, dat geheel het verloop van het ziekteproces wees op vergiftiging, en dat er van tetanos, gelijk door de ver dediging werd beweerd, geen sprake kon zijn, stonden andere deskundigen, die volhielden, dat de uiterlijke ver schijnselen geenzins op vergiftiging we zen, althans vergiftiging niet noodzake lijk deden zi|n, zonder nochthans zoo ver te gaan, dat zij de tetanos-theorie ondersteunden of aanvaardden. (Slot volgt Mussert niet in de Tweede Kamer. Ir. A. A. Mussert heeft medegedeeld, geen zitting in de Tweede Kamer te zullen nemen. Door hem zijn „aangewezen" om de N.S.B. in de Kamer te vertegenwoor digen: graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, mr. Rost van Tonningen en de heeren Dieters (Annerveen) en Wou denberg (IJmuiden). Prins Bernhard op huize Doorn. Prins Bernhard, vergezeld van zijn tijdelijken adjudant jhr. ir. W. G. Röell. heeft Woensdag een bezoek gebracht op het huis Doorn Het gold den oud sten zoon van Keizerin Hermine, Prins Hannock, die daar logeert. Boekbespreking. Marie van Dessel-Poot. „Visschers varen uit". Ingen. f 2,90. Geb. f 3,90. Uitg. C. A. J. van Dishoeck, Bussum. De schrijfster behandelt in dit boek de Vlaardinysche haringvangst op boei ende wijze. Van de stoomdrifter „Maria Magda- lena" en zijn bemanning wordt ons hier het eenvoudig, onopgesierd verhaal verteld van hun laatste reizen ter haring vangst en ter vangst op versche visch, eindigend met den ondergang van schip en opvarenden. En achter dit in strakke lijnen en sobere kleuren neer gezette beeld beweegt zich het leven aan den wal van dezen, wier lot zich hier voor ons oog vervult. Aanschouwelijk door velerlei bijzon derheid wordt ons hun leven aan boord, een leven van hard werken, ontbering en doodsbedreiging, van saamhoorige welgezindheid voorgesteld. En daarom heen koepelt zich het beeld vao ruimte, lucht en licht, van zee en hemel en vreemde kust waartusschen dit mensche- lijke leven zich beweegt. Vooral de markante figuur van Maar ten Storm, de schipper treedt hier op den voorgrond. Een boek dat boeit en ons een blik geeft in het visschersleven. 0 Cor Bruijn. Koentje van Kattenburg" Ingen. f 2.90 Geb. f 3.90 Uitg. Em. Querido. Amsterdam Aangrijpend en op boeiende wijze wordt ons hierbij beschreven het gezin van Willem van Loon in het typische gedeelte van Amsterdam, Kattenburg, Het aapje was zóó geschrokken, dat het de tuinslang wegwierp en haastig wegvluchtte in een hoogen boom. ,,Kom je hierl Kom je hierl" riep Loekie de Pet, maar het aapje trok zich daar niets van aan. Wictenburg en Oostenburg, waarin Koentje, het zevende kind der familie, de hoofdpersoon vervuld. Op aangrijpende wijze wordt ons het leven en worstelen van dit gezin be schreven. Niet het minst met ziekten. De schrijver droeg het boek op aan Jan van Zutphen, den grooten tuber- culose-bestrijder. Het is een roman, waarin het Kind een groote plaats inneemt. 0 Karl. Baarslag. „S. O. S Reddingen op zee". Ingen. f 3.Geb. f 3.75 Uitg. Erven J. Bijleveld, Utrecht. De schrijver van dit belangwekkend boek is de marconist op de wilde vaart, op de groote passagiersschepen. Het is de historie van een als van zelf sprekende opofferingsgezindheid en hooge plichtsbetrachting, de historie van avonturen ter zee, waar doorheen de ontwikkeling der radio is gevloch ten. Het Is een boeiend geschreven boek over de zee en hen, die op de sche pen varen; vol spanning en ontzetting Een getuigenis van heldenmoed en zelf opoffering, waardoor men geheel in be slag genomen wordt. 0 Van de drukkerij „Helmond" ont vingen wij een viertal Jongens- en Meisjesboeken als titels „Op ter Jam boree", „Verkeerd verbonden", „Een piratenstreek" en „Menko als gids". Deze goedkoope, voor de jeugd ge schreven verhalen volgen elkander op en worden gaarne gelezen. Duivensport. Uitslag Concours Orleans van Zon dag 30 Mei. Los 5 uur. Samenspel tusschen de Duivenmijen Schoondijke, Oostburg en Zaamslag. Deelname 327 duiven. Prijzen behaalden: R. v.d. Veke, Zaamslag le. 10e en 53e; M. Mabesoone, Oostburg 2e, 12e, 13e, 55e en 68e; G. Dusardeijn, Groe- de 3e, 5e, 17e, 21e, 51e, 62e, 63e en 80e; J. de Hullu, Schoondijke 4e; J. van Balkom, Sluis 6e en 24e; P. de Smit, Sluis 7e en 33e; Dr. Bom, Axel 8e, 9e, 25e, 39e, 44e en 61e; J. Anthonissen, Rustwat 1 le; Jan Boogaert, Statendijk 14e; M. Sterringa, Kloosterzande 15e; C, Heijnsdijk, Axel 16e; A. Aalbregtse, Driewegen 18e, 40e en 64e; J. M. Wsse, Zaamslag 19e; P. Rijkborst, Sluis 20e; Th. Vermeulen, IJzendijke 22e en 31e; J. Vereecken, Kloosterzande 23e en 65e; R. Ingels, Biervliet 26e en 37e; P. Roo- kus, Breskens 27e; Al Neve, WalsoQr- Intusschen gebeurden er vreese- lijke dingen. Het aapje had de tuin slang net zoo weggeworpen dat de straal water juist door het open staande venster van het huis naar binnen spoot. Het werd daar natuurlijk een ben de van belang. den 28e; Jac. Neteson, Kloosterzande 29e en 73e; Em. Temmerman, Hoofd plaat 30e en 34e; E. Misseghers, Axel 32e; W. Bruijnooge, Breskens 35e; M. van de Broecke, Breskens 36e; J. Steur- rijs, Schoondijke 38e; J. Woittiez, Bres kens 41e; P. Barra, Oostburg 42e; Ch. v. Vooren, Biervliet 43e; C. Klaaljsen, Breskens 45e; A Vermeulen, Breskens 46e, 59e en 75e; Joh. Wieland, Axel 47e; P. Jacobs, Breskens 48e; J. van Lare, Sohoondijke 49e; A. Risseeuw, Oostburg 50e; L. v. Dorsselaer, Groe nendijk 52e; Jan Quaars, Breskens 54e; W. Klaaijsen, Breskens 56e; D. Luteijn, Oostburg 57e; Jan Pluim, Heikant 58e; V. Claeijs, IJzendijke 60e; A. Riteco, Breskens 66e; P. Termont, IJzendijke 67e; E. de Bourgraaf, Breskens 69e: J. Pleijte, Breskens 70e; J. Woittiez, Bres kens 71e; A. Janssens, Biervliet 72e; A. v. d. Velde, Breskens 74e; A. Flo- russen, Breskens 76e; L. Dieleman, Axel 77e; van Leuven, Boschkieek 78e; P. Gillis, IJzendijke 79e en 82e; Iz. Wage, Oostburg 81e. V. Claeijs, IJzendtjke le overduif; J. de Veij, Breskens 2e en 3e overduif. IJZENDIJKE. Over de maand Mei 1937. GEBOORTEN; 2 Lucien Em. zoon van A. E. Pijcke en M. L. de jaeger; 3 Cornells G., zoon van C. G. M. Dreve en G. Donze; 7 Jeannine C. J. C., d. v. M. L. P. v. Acker en I. M. Boussen; 30 Marie S. d. v. J. F. de Buck en R. M. de Krij ger. OVERLIJDEN: Geene. HUWELIJKEN: 4 G. R. de Smet oud 26 jaar en E. W. S. Wijffels oud 30 jaar, 13 C. de Smit oud 30 jaar en C. C. M. Dhuij- vetter oud 25 jaar, 25 A. E. de Milliano oud 32 jaar en A. M. v.d. Vijver oud 33 jaar. INGEKOMEN: J. A. de Hulster van Sehoondijke, L. J. Rottier van Watervliet, G. Bakker van Schoondijke, A. van Opdorp van Hoofdplaat, M. de Jaeger geb. D'huij- vetter van St Jan in Eremo, L. A. Suurmond van Den Helder, J. P. van Oers van Wouw, Jan Dieleman v Sluis, M. Willeras en echtgenoote van Nleuw- vliet, A. C. de Wever van Oostburg. VERTROKKEN: S. van Dierendonck naar Groede, M. V. Dellaert naar Biervliet, J. M. Therie naar Sluis, P. A., A. E. en Em. M. Lievens naar Oudenbosch, A. Hugaert

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1