BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Haar eer gered. 46ste Jaargang Vrijdag 4 Juni 1937 Nummer 4241 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franco per post per jaar I 5.00. Buitenland per jaar f 6.50 - Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regal Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Ditnummerbestaat uittweebladen EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht, —o Nadat het vuur der politieke belang stelling, door intensieve partijpropagan- da veelal tot onnatuurlijke hoogte aan gewakkerd, was uitgebrand, is de door snee Nederlander tot zijn gewonen staat van lauwheid ten aanzien van alles wat met politi k verband houdt, teruggevallen. De strijd is gestreden, men heeft zijn doel bereikt of niet bereikt en aan den verderen loop der dingen, de vorming van een nieuw kabinet als gevolg van de veranderde samenstelling der beide kamers, kan men nu persoonlijk toch niets meer af of toe doen. Van deze reactie op het fel medeleven met den verkiezings strijd profiteert intusschen de kabinets crisis, door zoo stil en onopvallend mogehik te verloopen. Minister-presi dent Colijn ontving van H.M. de Ko ningin de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet, zonder eenige na dere aanduiding, hetgeen er op wijst, dat de Kroon en haar raadgevers in stemmen met de door den premier reeds voor de verkiezingen uitgespro ken opvatting, dat het nieuwe kabinet er weer een moet zijn op zoo breed mogelijke basis. Men wil blijkens den vorm waarin de opdracht is gegeven, den formateur dus zooveel mogelijk de vrije hand laten en hem niet door beperkende omschrijvingen van den aard van het te vormen kabinet in de uitvoering van zijn taak bemoeilijken. Hopen wij, dat dr. Colijn spoedig in zijn opdracht moge slagen en voor ons land weer een regeering zal we ten te vindeD, die niet alleen in het binnenland vertrouwen kan wekken, doch ook in het buitenland de over tuiging, die na het overwinnen van de jongste financieele crisis allerwegen tot uiting kwam, namelijk dat ons land onder een vast en doelbewust be stuur staat, zal kunnen hernieuwen en versterken. Mag dan al de rust in de door partijleuzen opgezweepte gemoederen zijn weergekeerd, tot den staat van stille bezonkenheid als na vorige ka merverkiezingen, zullen wij ditmaal zeker niet terugkeeren. Daarvoor zijn er teveel aanwijzingen, dat de partij 63. 0 Dit was dan ook de reden van zijn onverflauwde belangstelling in haar. Als hier een misdaad in 't spel was, wist zij er van. Misschien was zij er wel in betrokken. Hij had haar nauw lettend gadegeslagen, maar nooit onder vraagd. Daar was de tijd nog niet rijp voor. Hij wilde haar niet veront rusten door eenig blijk te geven van zijn zwarte vermoedens. Zij was een veel te gewichtige factor In het mys terie. Op den dag na zijn onderhoud met Ghater ging hij haar een bezoek bren gen. Hij drong er op aan, dat zij eens met hem een voor stelling in den schouw burg zou gaan bijwonen. Zij scheen wel eenigzins verbaasd te zijn over deze uitnoodiging, maar nam de invitatie toch aan. Ik vind het heerlijk, om eens een uur of wat buiten dit akelige gat van een woning te zijn, sprak zij met een wreveligen zucht, terwijl zij hare toque opzette voor den spiegel boven den schoorsteenmantel, dezelfde bontenmuts waarmede zij de jury in verrukking had strijd, ook nadat de uitslag gevallen is, met kracht zal worden voortgezet, zij het op minder openlijke en minder heftige wijze, dan voordien in verband met het beoogde doel noodzakelijk was. Een van deze onmiskenbare aan wijzingen hiervoor Is bijvoorbeeld het feit, dat de heeren Mussert en van Geelkerken, beiden met groote meer derheid op de lager geplaatste candi- daten in de Tweede Kamer gekozen, hun zetel in het parlement niet zullen bezetten. Men kan hieruit opmaken, dat de Natlonaalsocialistische Beweging er voorloopig nog niet aan denkt, haar actieve partijpropaganda te staken of zelfs maar te verminderen, doch inte gendeel, dat zij haar beste krachten daarvoor reserveeren en het werk in het parlement, waar zij, gezien de ge ringe getalssterkte van haar fractie, toch nog niet al te veel invloed zal kunnen uitoefenen, aan anderen over- lat n wil. Ook de Vrijzinnig Demo cratische Partij, die op zoo verrassend gunstige wijze uit den stembusstrijd is te voorschijn gekomen, schijnt niet van zins het bij dit succes te laten, zij is althans een intensie\e wervings campagne begonnen, die haar tegen de volgende verkiezingen over vier jaar een nog grooter aantal getrouwen zal moeten bezorgen. Gouverner e est prévoir1 De Oslo-conventie, van welker af sluiting wij in ons vorig overzicht reeds melding maakten, vindt in het buiten land een gunstig onthaal. De gezag hebbende Times wijdt er zelfs een hoofdartikel aan, waarin het blad deze overeenkomst een reêele stap naar geleidelijke vermindering der interna tionale handelsbelemmeringen roemt en het initiatief prijst, dat de no -d- zakelijkheid van onderlinge afspraken, ook op economisch terrein, heeft in gezien en hieraan vorm heeft weten te geven. Is de scheidende regeering er met deze conventie in geslaagd, nog een belangrijk werk ten dienste van onze handelsbetrekkingen met het buiten land tot een goed einde te brenjen, ook ten aanzien van onze economi sche betrekkingen met Duitschland is onder haar bewind nog een gro ite verbetering tot siand gekomen D driemaandelijksche besprekingen tus- schen de regeerlnscommissies van beide landen hebben namelijk tot een drietal overeenkomsten geleid, die als ev n zooveel belangrijke verbeteringen voor den economischen toestand van ons land zijn te beschouwen. Allereerst is gebracht. Faunce ging met haar de opvoering van een operette bijwonen, een klucht van het begin tot het einde, waarin de populairste komiek uit geheel Londen zijn zotste invallen ten beste gaf, en hij sloeg Kate's gelaat nauwlettend gade, terwijl het dankbare publiek het uit schaterde van lachen. Geen glimlach verhelderde haar somberetrekken. Het was haar duidelijk aan te zien, dat zij niets zag of hoorde, van hetgeen op 't tooneel gebeurde, ofschoon zij onafge broken haar droefgeestige oogen daarop gevestigd hield. Eens Hikte zij om zich heen met een verbijsterde uitdrukking op het het gelaat, alsof zij niet begreep, waarom al die menschen toch zoo lach ten. Van Napoleon I wordt verteld, dat hij eens de opvoering van een blijspel bijwoonde, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, maar toen torsten zijn schouders den last van een keizer rijk, het leven en het geluk van milll- oenen menschen. De ervaring van dezen avond ver sterkten Faunce ln zijn vermoedens. Hij ging met mevrouw Randall naar een restaurant, waar hij haar op oesters «ac teerde, zette haar daarna in een „cab" en stuurde haar naar Selburne Street terug. daar de nieuwe transferovereenkomst, die 1 Juli a.s. in werking treedt en de betaling van de rente der Nederland- sche schuldvorderingen in Duitschland regelt. Zij is in zooverre voor de Ne- derlandsche obligatiehouders een ver betering. dat de uitbetalingstermijn van de rente verkort zal worden. De tweede nieuwe overeenkomst, de clearing-re- geling houdt belangrijker voordeelen in voor ons land, aangezien door den toegenomen invoer van Dultsche goe deren in ons land thans ook de Ne- derlandsche uitvoer naar Duitschland niet onaanzienlijk kon worden ver groot. Tenslotte de overeenkomst In zake het reisverkeer tusschen belde landen, die op 15 Juni a.s. in werking treedt. Hier Is vooral verbetering ver kregen voor de Nederlanders In Duitsch land, die een grooter bedrag aan reis geld uit Duitschland zullen mogen uit voeren dan tot dusverre het geval was. Voor de tallooze in Duitschland woonachtige Nederlanders, die de va- cantie in het vaderland willen door brengen, is dit ongetwijfeld een voor uitgang. Zondag, 30 en Maandag 31 Mei zullen in de historie bekend blijven als dagen, waarop Europa en daarmede de ge- heele wereld zich gevaarlijk dichtbij den algemeenen oorlog bevonden. Op den eersten dag gingen twee lakonieke telegrammen door de wereldruimte. Het Mm MIJN WAS IS WITTER DAN EEN ZWAAN DAT HEEFT DE RADION GEDAAN (Ingez. Med.) Op het allerlaatste oogenblik. toen hij den koetsier betaald had, klaarde haar gezicht op en plooiden haar lippen zich tot een gedwongen glimlach. Ik dank u wel voor den pleizie- rigen avond, zeide zij- Ik geloof niet, dat ge u bijzonder geamuseerd hebt, mevr. Randall. U keek niemendal vroolijk. Ik heb u geen enkelen keer zie,i lachen. Och, ik heb zulke kluchten al zoo dikwijls in mijn leven moeten slikken. Hoe grappiger de voorstelling is. des te meer ga ik aan andere dingen denken. U moet niet al te veel denken. Dat doet afbreuk aan uw schoonheid. O, die is toch al verdwenen, zeide zij. en daar geef ik ook niets meer om. Goeden avond, mijnheer Faunce. Komt u mij weer eens opzoeken? Als u mij meeneemt naar een treurspel, zal ik misschien lachen, voegde z!l er bij. Daar schuilt iets achter, peinsde Faunce, terwijl hij de brug overstak naar Waterloo-station, om den laatsten trein naar Putney nog te halen, maar ik kan toch niet gelooven, dat zij een moord op haar geweten heeft. Faunce bracht den volgenden morgen door op zijn kantoor in Essex Streer. Hij was verdiept in een boek, waar toe hij dikwijls zijn toevlucht nam en waarop hij terecht trotsch was, want zijn eerste kwam uit Valencia en behelsde de mededeeling, dat Zaterdagmiddag twee regeerlngsvliegtulgen een verken ningsvlucht boven de Balearen hadden gemaakt. Op het oogenblik, dat zij Ibiza passeerden, had een oorlogsschip een heftig vuur geopend op de beide vlieg tuigen, zonder dat deze eenigen aanval hadden ondernomen. De vliegtuigen hadden daarop het vuur beantwoord. Zij wierpen 12 bommen, van welke 4 op het schip tot ontploffiing kwamen, Dit schip zou de Duitsche kruiser „Ad miraal von Scheer" zijn geweest. Het 2de telegram, dat van Duitsche zijde kwam, gaf intusschen een andere lezing aan de gebeurtenissen, welke bij Ibiza had den plaats gevonden. Eerstens werd medegedeeld, dat niet de „Admiraal von Scheer", maar de „Deutschland" door twee bommen was getroffen. 23 schepelingen waren daarbij gedood, terwijl vele leden der bemanning ge wond werden. In ons vorig nummer hebben wij hierover uitvoerig geschreven. Raadsvergadering te Aardenburg. o Monofalt vervangen door klinkerbestrating. Zijstraten vernieuwen. Leening van f 22500. Woensdagavond kon men onder leiding van den Burgemeester de gan- sche vroedschap door de diverse zij straten van Aardenburg zien wandelen om de diverse zijstraten, maar voorna melijk de belde sukken monofaltweg, die een mislukking geweest zijn, in oogenschouw te nemen, vooral het deel in de Oude Kerkstraat, omdat men zooals straks blijken zal daar een groote verbetering op het oog heeft. Met het luiden der achtuurklok kwa men allen de trappen van het raadhuis op. Na opening en goedkeuring der notulen werden aan de vergadering diverse ingekomen stukken medege deeld, die alle voor kennisgeving wer den aangenomen. Hieronder bevond zich oak het schrijven vanGed. Staten van Zeeland gericht aan B. en W., maar deze meenden dat de gansche raad daarvan kennis moest nemen, houdende de mededeeling, dat de be kende grenswijziging en veteeniging van geme.nten hunnerzijds geen voort gang zou hebben. De Voorzitter deelde mede, dat hij „alter ego" had dit register opgemaakt voor zijn gemak en nut, een werk van liefde en geduld aan haar kant, dat heel wat nauwkeurigheid had vereischt. Zij hield het trouw bij. Op den eersten van elke maand werd het boek mee naar Putney gebracht en mevrouw Faunce's vlijtige handen voegden daar dan alle bijzonderheden bij, die zij in de vooraf gaande vier weken uit de verschillende kranten verzameld had. Het was haar een opbeurende gedachte, dat zij haar man aldus van d enst kon zijn. Mevrouw Faunce's boek was een dik foliant, in rood leder gebonden. Het bevatte uitknipsels uit kranten, alle keu rig netjes geplakt en gerangschikt met oordeel en overleg. Er was van alles in te vinden; ver slagen van gerechtelijke lijkschouwin gen; geheimzinnige sterfgevallen; niet bewezen moorden; lijken, die in onbe woonde huizen ontdekt waren, enz. enz-, een reeks griezelijkheden. Met de grootst mogelijke aandacht tuurde Faunce naar de krantenknipsels. Hij begon zijn onderzoek bij den dag, waarop kolonel Rannock uit Londen vertrokken heette te zijn. Hij zocht en zocht, zonder iets bijzonders te vinden, tot hij aan een bericht kwam, geda teerd van 30 Mei en geknipt uit de „Hants Mercury" een blad, dat twee op een vergadering van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers medege deeld had, dat Aardenburg een elec- trisch droogapparaat voor brandslangen aangeschaft had en dat hij daar de mogelijkheid van huur van die machine door andere gemeenten in uitzicht ge steld had, waarnaar men, naar hij meende, wel ooien had, waarom hij nu voorstelde aan alle gemeentebestu ren in W. Z.-Vlaanderen een schrij ven te richten, waarin het apparaat voor f 3 per dag plus vervoerkos ten zal beschikbaar gesteld worden. Een wijziging der begrooting 1937, een suppletoir kohier der rloolbelasting van f 57,50 en de nieuwe schoolgeld- leening gingen vlug onder den hamer door, waarna aan de orde kwam het plan voor verbetering van 2 stukken det groote traverse met eenige zijstra ten. De Voorzitter deelde mede, dat na lange onderhandelingen eindelijk een oplossing gevonden is om de belde stukken monofaltweg door een andere wegbedekking te vervangen en wel met een klinkerbestrating. Eerst moet er een laag oude keien in den grond ge legd worden, daarop een laag zand en daarop de klinkerbestrating. Bij be spreking van deze wegsverbetering op het Ministerie van Waterstaat, is het gelukt van het Rijk daarvoor 75 pCt. in de kosten te bekomen, tot een maximum van f 6500. Belde wegen zullen verbreed worden tot 5 M. wat een meerdere bestrating van ongeveer 450 M2 medebrengt. De klinkers worden vastgegoten, zoo dat het latei onderhoud zeer gering is. De totale kosten daarvan worden op 10 a 12000 gulden geraamd, zoodat de gemeente daarvoor misschien f 5000 zal moeten uitgeven. Wie wenscht hierover het woord? De heer Catsman wilde hulde bren gen aan B. en W. voor de wijze waar op zij deze zaak tot oplossing ge bracht hebben, vooral aan den Voor zitter, wien het gelukt is toch weer subsidie voor die verbetering te be komen. 2e wil hij opmerken en vastleggen, dat het niet de schuld van den raad geweest is, dat beide weggedeelten aangelegd en een mislukking geworden zijn, maar dat autoriteiten ons her haaldelijk verklaard hebben, dat deze monofaltwegen goed waren en bestand zouden zijn voor alle verkeer. Alleen op deskundig advies zijn wij overge gaan tot het leggen der 2 stukken monofalt. 3e zou hij het voorstel van maal per week in Southampton ver scheen; «Een vreemde ontdekking te Redbrld- ge. Gisterenmiddag is er een lijkschou wing gehouden te Redbridge. Een paar werklieden hadden den vorigen dag het lijk van een man gevonden. Hun aandacht werd getrokken door eenige zeemeeuwen die al schreeuwend rondfladderden om een omgekeerde boot op het strand, op een plek, waar de vloed ze dag aan dag overstroomd moest hebben, Het hout van de boot was zoo vermold, dat het uit elkaar vezelde onder de handen der mannen, toen dezen probeerden, de boot op te tillen. Na heel veel moeite mochten zij eindelijk hierin slagen, en hoe groot was hun schrik, toen zij het lijk van een man vonden, dat daar blijkbaar al lang gelegen had. Het verkeerde reeds ln staat van ontbinding en de kleeren waren ook niet herkenbaar. Alleen kon men op de knoopen van de pantalon nog den naam lezen van een bekend kleermaker in het West End. Ook bleek het, dat de onbekende forsch van bouw was geweest. Het medisch onderzoek toonde aan, dat de achterzijde van den schedel gespleten was door een scherp werktu.g. De dood moet bijna oogenblikkelijk daarop gevolgd zijn.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1