BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voer geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Duitsche pantserschip Deutschland gebombardeerd Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 1 Juni 1937 Nummer 4240 ABONNEMENTSPRIJS Per dfie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De Duitschers antwoorden met een bombardement van Almeria. Hec Spaansche ministerie van lands verdediging, heeft het volgende com muniqué gepubliceerd: Zaterdagmiddag om vijf uur hebben twee regeeringsvliegtuigen een verken ningsvlucht gemaakt naar de Baleaien. Op het oogenbhk dat zij Ibiza passeer den, heeft een oorlogsschip, dat zich op 200 M. van het havenhoofd bevond, een heftig vuur geopend op de beide vliegtuigen, zonder dat deze eenigen aanval hadden ondernomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen be antwoordden het vuur. Zij wierpen 12 bommen, van welke vier op het schip tot ontploffing kwamen. Volgens larer opgevangen berichten betreft dit ernstig incident den Duit- schen kruiser Admiraal Scheer. Zooals men weet, aldus het commu niqué, moeten buitenlandsche .oorlogs schepen, die belast zijn met de controle, zich op ten minste tien mijl van de kust ophouden. De Admiraal Scheer bevond zich in de Golf van Ibiza en nog' wel dicht bij de pier. Bovendien is de controle bij Ibiza bij besluit van de niet-in- mengingscommissie opgedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duitsche kruiser derhalve geen enkele opdracht ter plaatse waar hij zich bevond, die binnen de Spaansche wateren lag. Bij dit bericht teekende het Duitsche Nieuwsblad aan, „dat op het oogen- blik nog geen mededeelingen of be paling van standplaats van Duitsche zijde ten aanzien van dezen aanval op een in den internationalen controledienst staand oorlogsschip ter beschikking stonden, doch dat er op gewezen moest worden, dat den laatsten tijd reeds meermalen van officieele Duitsche zijde een agressief optreden van Spaansche regeerings-vliegtuigen tegen Duitsche oorlogsschepen was vastgesteld". Het eerste, dat de Duitsche admira liteit daarop van zich liet hooren, was een communiqué, volgens hetwelk het Duitsche oorlogsschip, dat door bom men van Spaansche regeeringsvliegtui- gen is getroffen, niet de Admiraal Scheer doch de Deutschland zou zijn.- Slechts twee bommen zouden op het schip terecht gekomen zijn. Aanvankelijk liepen de geruchten, dat er tusschen de vijftien en twintig doo- den gevallen zijn. FEUILLETON 62. 0 Ik vond het geen prettig nieuws, mijnheer Faunce. Maar mijn meester is zoo'n rare snuiter. Het kan best wezen, dat hij op het allerlaatste oogen- blik van plan veranderd is. Misschien is hij wel weer naar haar toegegaan. Neen, dat niet, Chater. Dat weet Ik zeker. Wat weet u van haar af? Een heeleboel. Was zij aan Water loo-station, om afscheid te nemen van je meester? Dat kunt u begrijpen. Ze hadden in Parijs hevige ruzie hehad en hij heeft haar daar aan haar lot overgela ten. Ze moest zelf maar zien, hoe ze weer thuis kwam. Waar woonde zij? Zij woonde op kamers bij Cheyne Walk, voor zij naar Nizza ging. Mooie kamers? Jawel. En kwam ze dus in het geheel niet aan den boottrein7 Hij ging niet met den boot-trein. Hij ging al den vorigen avond, met Later bleek, dat er 23 schepelingen gedood, 19 zwaar en 64 licht gewond waren. De Deutschland begaf zich na het gebeurde naar Gibraltar, waar het in den loop van den Zondag met de vlag halfstok binnenvoer. Ook de Britsche en buitenlandsche oorlogsschepen had den de vlag halfstok hangen, toen de Deutschland de haven binnenvoer. De zwaar gewonden werden in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht, waar alle dokters met spoed ontboden waren. Omtrent de toedracht van het inci dent verluidde, dat een der bommen door het dek van de Deutschland drong en in een verblijf ontplofte, waar door 18 opvarenden werden gedood en 12 gewond. Een tweede bom, die op het voorschip terechtkwam, doodde vier mannen en kwetste er een. Het aantal dooden is tot 23 gestegen. Reuter meent te weten, dat zich daaronder geen enkele officier bevindt. Toen de Admiraal Scheer van het bombardement hoorde, snelde het schip de Deutschland onverwijld te hulp, vandaar wellicht de verwarring in de eerst binnengekomen berichten, waarin de Admiraal Scheer als slachtoffer ge noemd werd. Almeria bij wijze van re presaille gebombardeerd De minister voor de nationale ver dediging van de regeering te Valencia deelt mede: De militaire commandant van Alme ria heeft den minister voor de na tionale verdediging het volgende mede gedeeld- „Vanmorgen om half zes werd ik gewaarschuwd, dat een Duitsche krui ser en vier torpedojagers uit de rich ting van Carthagena naar Almeria kwamen. Om 5 uur 45 zetten de sche pen, die zich toen op 20 K.M. afstand bevonden, koers naar Almeria en ble ven naderbij komen. Toen ze zich op een afstand van 12 K.M. bevonden, openden zij zonder eenige sommatie of waarschuwing het vuur op de be volking van Almeria. Zij trachten geen bepaald doel te treffen, daar zij de stad over haar geheele oppervlakte beschoten. Het aantal granaten wordt op 200 geraamd. De kustbatterij heeft geantwoord met zestig schoten, waar den sneltrein. Van vier uur vijf-en-vijftig? Ja. Zou hij dien nacht in Southamp ton Iogeeren? Ik geloof het wel, maar hij heeft er mij niets van verteld. Hij was erg opgewonden en zenuwachtig en niet heel spraakzaam. Beloofde hij je, dat hij je uit Amerika zou schrijven? Ja, hij zou mij schrijven, zoodra hij aan land was. Hij had mij nog eeni ge instructies te geven. Weet je ook soms, of kolonel Rannock nog kennissen had? Daar kan ik u geen beslist ant woord op geven. Des zomers had hij daar wel een paar jachtvrienden, maar in Maart zullen die er wel niet geweest zijn. Mevrouw Rannock is doodelijk ongerust, omdat zij sinds Maart geen enkelen brief van haar zoon heeft gehad. Acht jij dit een onrustbarende om standigheid? Stellig en zeker, mijnheer Faunce. Mijn meester hield dolveel van zijn moeder. Hij ontzag zich niet, om haar zooveel geld af te zetten, als zij slechts met mogelijkheid missen kon, als hij schraal bij kas was. maar op zijn ma nier hield hij toch veel van haar. Ik door, naar het schijnt, een. van de torpedobootjagers geraakt is. Cm 6 uur 50 hield het Duitsche eskader op met vuren en verwijderde zich, schuilgaand achter een rookscherm. De waarnemingspost van de kustbat terij kon uitstekend de Duitsche kleu ren van de aanvallende schepen on derscheiden. Zij naderden Almeria via de Cabo Gata tot ter'hoogte van Ro- quetas, waar zij zich in gevechtslinie opstelden, met afsluiting van de baai. Zij vertrokken eveneens door de Cabo Gata in Oostelijke richting. Verscheidene gebouwen in de stad zijn verwoest. Het is onmogelijk te zeggen, hoeveel menschen gedood en gewond zijn. Men begint thans met de opruimingswerkzaamheden. Een jachtvliegtuig kon constateeren, dat het Duitsche eskader zich in de richting van Mehilla had teruggetrok ken. De oorlogsschepen vuurden ook op de vaartuigen, die bezig waren mijnen te visschen in de zone, waar eenige dagen geleden de Engelsche torpedo- boot|ager 35 er met een in'aauraking gekomen was. Er zou één Duitsch oorlogsschip zijn geraakt. Duitsche onderzeebooten zouden, volgens een mededeeling van de'Spaan- sche ambassade te Londen, torpedo's afgevuurd hebben op koopvaardijsche MET RADION PAS EEN HELDERE WAS RADA-A (Ingez. Med.) geloof niet, dat hij haar ooit moedwil lig verdriet zal hebben aangedaan door haar niet te schrijven, als hij daartoe in de gelegenheid is geweest. Weet je wat, Chater? We zullen eens aan het telegrafeeren gaan en pro- beeren, wat we in Dawson City om trent hem te weten kunnen komen. En vertel mij nu eens, hoe je eigenlijk denkt over,mevrouw Randall, alias Del- maine. Volgens jou beschrijving moet ze een feeks geweest zijn. Voelde zij waarlijk eenige liefde voor den kolonel? Zij aanbad hem altijd, voor zoover zij dat kon. Ik ziet u, ze had hem een brief geschreven na hun hevigste ruzie de ruzie, die hen twee jaar geleden scheidde ik kreeg dien brief toevallig in handen, en ik moet eerlijk bekennen: de inhoud was van dien aard, dat een steenen hart er van ontioeren zou, maar de brief kwam jnist, toen de kolonel zoo om Lady Pe- rivale heen fladderde, en zoodoende nam hij er geen notitie van. En twee jaar later keerde hij toch tot haar terug. Dat was zwak, om niet te zeggen fliuw vindt ge ook niet? Wat zal ik u daarop antwoorden, mijnheer? Er ging van Kate Delmaine een eigenaardige tooverkracht uit. En geloof je, dat zij hem ooit ontwerp nogmaals op de Kameragenda pen in de buurt van Almeria en daar door schade hebben aangericht. Een Duitsche verklaring. Uit Berlijn is het bovenstaande offi cieel bevestigd in de volgende bewoor dingen: Als vergelding voor den misdadigen aanval op het voor anker liggende pantserschip Deutschland Is door de Duitsche hulpstrijdkrachten in de Spaan sche wateren de beveiligde haven Al meria onder vuur genomen. Na de verwoesting van de kade en haven werken tn nadat de vijandelijke roode batterijen tot zwijgen waren gebracht is de actie als voltooid beschouwd en afgebroken. N. R. Crt. Het amnestie-vraag stuk in België. o In alle politieke kringen waar men, met belangstelling en zelfs met spanning, de ontwikkeling der jongste parlemen taire gebeurtenissen heeft gevolgd wordt thans de vraag gesteld: „Wat zal er Woensdag gebeuren wanneer het am- nestievraagstuk nogmaals voor de Kamer komt aldus de Brusselsche corres pondent van de N.R. Crt. Tien dagen geleden hoopte men het politieke amnestieontwerp van de regee ring, zonder al te veel moeite, na een betrekkelijk kort debat, door de meer derheid der Kamerleden te zien goed keuren. Nauwelijks echter was met de openbare behandeling een begin ge maakt of de oppositie van de Waalsche en Brusselsche liberalen tegen een ont werp, dat nochtans door den sedertdien, om andere redenen, uit de regeering getreden Waalschen liberalen minister van justitie, mr. Bovesse was geredi geerd en ingediend, kwam met groore heftigheid los en maakte het onmoge lijk tot stemmen te besluiten. Minister president Van Zeeland wenschte een te verwachten votum: Vlaanderen con tra het Walenland en de verfranschte leden van de Brusselsche afvaardiging, te voorkomen, aangezien het kabinet zijn lot aan dit van het door deze laat sten fel omstreden ontwerp had gekop peld. Van zekere inmiddels ingediende amendementen, werd een dankbaar ge bruik gemaakt om de verdere discussie te verdagen tot Donderdag jongstleden, maar toen de speciale Kamercommissie, belast met het onderzoek van deze amendementen, al deze amendementen d verworpen, bleef geen anderen uit bedrogen heeft? Zou zij werkelijk niets gegeven hebben om dien worstelaar hoe heette hij ook weer Bolisco, niet waar? Jawel, mijnheer, Jim Bolisco. Ze gaf geen zier om hem. Ze kende hem al, toen ze nog een kind was ze is van heel lage kom-af haar vader hield een klein kroegje in de buurt van Battersea en het is niet gemakke lijk voor een vrouw, om zoo n vriend kwijt te raken. Sir Hubert Withem- sea ontfermde zich over Bolisco en vroeg hem soms te dineeren in het mooie huis op Abbey Road, zeer tegen den zin van den kolonel. Neen, ik geloof niet, dat Kate ooit van dien man gehouden heeft maar wel heb ik mij dikwijls verbeeld dat zij bang voor hem was. 0 Dit gesprek met Chater gaf John Faunce stof tot lang en ernstig naden ken. Had men hier te doen met een misdaad, of was de spoorlooze verdwij ning van kolonel Rannock een feit, dat gemakkelijk te verklaren viel uit den natuurlijken loop der gebeurtenissen. De vaste overtuiging van de oude mevrouw Rannock, dat hem een on geluk was overkomen, steunde op geen onwankelbaar hechten grondslag. Als hij naar Klondyke gegaan was, volgens weg meer over dan het oorspronkelijke te brengen. Het debat zal dus Woens dag worden hervat. De vraag is nu of men, voor dien tijd, niet een nieuwe transactie-formule zal hebben gevonden, waarmede èn verscheidene liberalen èn eenige leden van de Katholieke Vlaamsche Kamer fractie genoegen zouden kunnen nemen. Dit compromis zou hierin bestaan, of wel dat het principe van de pplitieke amnestie wordt aangenomen en de rest met het oog op het aanstaande ver trek van den heer Van Zeeland naar Amerika tot na het zomerreces wordt verschoven, of ook nog dat de geheele kwestie tot October of November wordt verdaagd. Vele Katholieke Vlaamsche Kamerleden, die op 23 Mei aan het hoofd van de Vlaamsche demonstratie voor amnestieverleening hebben gemar cheerd, achten zich gebonden tegenover het Vlaamsche volk en verklaren in geen geval ook omdat de Vlaamsche Nationalisten van een dergelijke gele genheid zouden profiteeren voor het inzetten van een nieuwe agitatiecam pagne iets van den eisch: volledige, algemeene en onvoorwaardelijke, wat ook beteekent onverwijlde amnestie, te kunnen terugnemen. Toch meent men in officieele kringen, dat een verdagings- voorstel, uitgaande van de regeering of van een aantal leden der meerder heidspartijen m de Kamer wel degelijk kans heeft te worden aangenomen. De socialisten staan er niet afkeerig tegen over. De liberalen ook niet, op voor waarde nochtans dat zij bij het indie nen ervan niet betrokken worden. De Waalsche Katholieken blijken wel ge neigd te zijn zich te laten overhalen. In dit geval verwacht men dat onge veer 110 leden of meer nog, op een totaal van 202, eventueel voor verda ging te vinden zouden zijn. Veiligheid en gezondheid, beide zijn vervat in de kunst goed te kunnen zwemmen. Wij leeren het U in korten tijd. De prijs is voor volwassenen f 4,20 en voor pers. beneden 16 jaar f 2,20. Dit mag toen geen beletsel zijn. Doe het nul „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) zijn stellig voornemen, zou zijn geheele leefwijze veranderd zijn. Dz man, die in de beschaafde wereld geregeld met zijn moeder correspondeerde, kon daar ginds zijn plichten als zoon wel ver geten hebben In het zwoegen en sloven, te midden van dreigende gevaren en bittere teleurstellingen in den strijd om goud. Het ging niet aan, om een man in die omstandigheden te beoordeelen naar vroegere ervaring. De braafste zoon zou daar misschien brieven van thuis onbeantwoord laten. Het kon ook zijn, dat een brief, aan dezen of genen mee gegeven, verloren was geraakt. En steeds bestond ook nog de mo gelijkheid, dat hij van plan veranderd was; dat hij in New-York of San Fran cisco was gebleven; dat hij een ander deel van het wilde Westen had uitver koren, om zijn geluk te gaan beproeven; dat hij den zomer in Canada had door gebracht met visschen of in het najaar op jacht was geweest in het Alleghany- gebergte; dat zijn brieven niet terecht waren gekomen Faunce zou nooit een misdaad ver moed hebben op zulk een lossen grond als het nlet-schrijven van een zwerver, als niet een zeker iets in mevrouw Ran dall's gelaat en manieren in hooge mate zijD argwaan had gewekt. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1