De Burgeroorlog in Spanje, Kerk- rn Schoolnieuws. Uitslag T weede Kamerverkiezing Uitslag Eerste Kamerverkiezing Binnenland. Burgerlijke Stand. o— Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. RETRANCHEMENT. Eervol emeritaat Aan Ds C. H. Gerhard, predikant bij de Vrije Evang. Gemeente van Raalte. vroeger evangelist alhier, is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend tegen 1 juni a.s. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Mei 1937. Breskens 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. Doopsbediening. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Biervliet Geen opgaaf ontvangen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pliester. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds. J. C. Schroder, Pred.-Direct. Luth. Diac.-Inrichting te Amsterdam de Raad een beslissing moeten tu rnen. Ook de kwestie van Locarno staat ditmaal weer op de agenda der zitting van den Volkenbondsraad vermeld. Sinds Maart 1936, toen de Duitsche militaire troepen onder protest van Frankrijk, België en Engeland in strijd met het Verdrag van Locarno het Rijn land zijn binnen getrokken, heeft dit punt op geen raadsagenda meer ont broken. Meestal werden de besprekin gen dan echter zonder eenig vooraf gaand debat tot de volgende zitting uitgesteld. Naar verluidt, zouden Del- bos en Eden thans van plan zijn bij de bespreking in den Volkenbondsraad van punt 18 der agenda, Locamo, een verklaring af te leggen over de veran derde positie van België met betrek king tot het Verdrag van Locamo. Het is waarschijnlijk, dat Delbos en Eden daarbij uitdrukkelijk in herinne ring zullen brengen, dat de Belgische regeering bij de Belgisch-Engelsch Fransche besprekingen, welke onlangs plaats vonden, heeft toegezegd, dat België den Volkenbond en de ver plichtingen van het Volkenbondsver drag getrouw zal blijven. Het Britsche bemiddelingsvoorstel tot het In het leven roepen van een wapenstilstand in Spanje, teneinde ge legenheid te hebben de buitenlandsche vrijwilligers uit dit land terug te trek ken, heeft tot nog toe weinig succes opgeleverd. Hoewel het er eerst naar uitzag, dat ook Berlijn het Britsche streven geheel wilde ondersteunen, schijnt hier thans eenige verandering in te zijn gekomen. Op het oogenblik schijnt Berlijn weer geheel anders over deze kwestie te denken. Deze plotselinge wijziging in de Duitsche houding valt samen met den terugkeer van Hitler in Berlijn; volgens Havas zou in diplomatieke kringen in de Duitsche hoofdstad het gerucht de ronde doen, dat Mussolini een persoon lijke demarche bij Hitier zou hebben ondernomen. Het staat intusschen als een paal bo ven water, dat het derde Ri|k niets liever wenscht, dan zijn betrekkingen met Engeland te vebeteren, maar ander zijds schijnt men de spil Berlijn-Rome niet te willen verzwakken. Slechts op deze wijze laten zich de nieuwe Duit sche bezwaren tegen de likwidatle van het Spaansche avontuur verklaren. Te Parijs Is tenslotte, twee en twin tig dagen te laat, de Webtentoonstel ling geopend. Frankrijk verwacht, dat deze tentoonstelling vele tienduizenden bezoekers en met hen vele millioenen francs naar de vllle lumiere zal trekken. Dat de expositie zich inderdaad in een druk bezoek zal mogen verheugen, staat buiten twijfel, maar dat er ander zijds veel lieden zullen zijn, die hun voorgenomen reisje naar Parijs in ver band met de voortdurende stakingen en andere onregelmatigheden nog maar liever wat willen uitstellen, is eveneens zeker. De Weensche pers geeft interessante commentaren op de reis van Dr. Schmidt naar Londen en Parijs. Vol gens de Weensche bladen heeft het kleine Oostenrijk in de besprekingen te Londen allerminst een kleine rol gespeeld. De zending van den secre taris van buitenlandsche zaken, Schmidt, bestond hierin, de politiek van Oosten rijk, die alrijd onderwerp vormt van de meest ulteenloopende meeningen en de vreemdste geiuchten, duidelijk uiteen te zetten. Er zou, volgens Weenen zelf, op het oogenblik geen Oostenrijksch pro bleem meer bestaan. Oostenrijk wordt niet meer behandeld, maar het handelt zelf. Er zou zich langzamerhand een evenwicht in het Donaubekken ont wikkelen. 0 De gehouden verkiezing voor de leden der Tweede Kamer heeft tot uitslag dat de Kamer er zal uitzien als onderstaande tabel. Nieuwe Oude Kamer Kamer R.-K. Staatspartij 31 (28) S. D. A. P. 23 (22) Anti-Rev. Partij 17 (14) Chr. Hist. Unie 8 (10) Liberale Staatspartij 4 (7) Vrijz. Dem. Bond 6 (6) Communisten 3 (4) Staatk. Geref. Partij 2 (3) Chr. Dem. Unie 2 (1) Nat. Soc. Beweging 4 (0) Rev. Socialist. Partij 0 (1) Nat. Boeren, Tuinders, enz 0 (1) Kath. Dem. Partij 0 (1) Herv. Geref. St.-partij 0 (1) Nationaal Herstel 0 (1) Op pagina 4 van ons blad vindt men de foto's van al de gekozenen. -0 R.K Staatspartij S. D. A. P. Anti Rev. Partij Christ. Hist. Unie Nat. Soc. Beweging Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond 16 12 7 6 4 3 2 De oude Kamer was als volgt samen gesteld: R.K. Staatspartij 16 S. D. A. P 11 Anti Rev. Partij 6 Chr. Hist. Unie 7 Nat. Soc. Beweging 2 Vrijheidsbond 5 Vrijz. Dem, Bond 3 Een blijde gebeurtenis voor het Prinselijk paar Naar aanleiding van berlch-en in de buitenlandsche pers omtrent een te ver wachten blijde gebeurtenis voor het prinselijk paar deelt men van bevoeg de zijde mede, dat ter zake nog geener lei mededeelingen zijn ontvangen.. Het kabinet stelt de portefeuille ter beschikking. Dinsdag 25 Mei heeft de voorzitter van den raad van ministers aan Hare Majesteit medegedeeld dat de heeren ministers, in verband met de omstan digheden, waaronder het Kabinet is op getreden, ongeacht den uitslag der ver kiezingen, vermeenen hunne portefeuille ter beschikking van H.M. te moeten stellen. H. M. heeft de beschikbaarstelling in overweging genomen en de heeren ministers uitgenoodigd om zich inmid dels niet alleen te willen blijven belas ten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken, maar ook al datgene te verrichten wat 's lands belang In verband met de moeilijke tijdsomstandigheden vereischt. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 26 Mei Men besteedde heden in Den Haag: 56/58 58/60 60/62 62 2.40 2.65 2,70 2,90 2,65 2,85 2,95 Boekbespreking. Wij ontvingen van N.V. E Querido's Ultg. Mij. te Amsterdam zes nieuwe deelen in de Salamander-uitgave, van slechts f 1,50 gebonden P. H. van Moerkerken. „De Onder gang van het Dorp". De ondergang van het dorp is het boek van een dichter, een boek vol zachte ironie en blijmoedig optimisme. De schrijver weet in de compositie van dit eigenaardige kunstwerk rondom de nuchtere werkelijkheid de lichte sluiers te weven van overlevering en legende Dit belangwekkend boek, waarin een groot stuk geworden cultuur wordt beïroniseerd, is mooi door zijn een voud. 0 Maurits Dekker. „Amsterdam" In dezen roman neemt Dekker een groep hedendaagsche Amsterdammers, bijeenwonend in een der moderne huurkazernes en geeft hun geschakeer de, maar zielige levens als een synthese van algemeen Amsterdamsch leven van dezen tijd. Dekker is een schrijver met temperament. Na de lezing van zijn boek rijst Amsterdam als een visioen voor u op. Stad en menschen krijgen in dit boek iets van een fantasmagorie. 0 Leonhard Frank. Het Mannen- quartet". In prachtig zuiver proza brengt de schrijver ons in het eigenaardig milieu eener schoone, kleine Zuid-Duitsche stad, menschen en landschappen wor den met de teedere pen van een groot dichter geschetst. De taal is sober, maar warm. Wee moed geeft dit boek een donkeren ondertoon; humor geeft er een lichten toets aan. 0 Nine van der Schaaf. „De liefde van een Dwaas". Dit mooie werk, dat nimmer in boekvorm verscheen, is de roman van menschen, die bij maatschappelijke en cultureele overgangen leven. Zij zijn in hun ontwikkeling en hun doel min der bepaald en afgerond dan de mees ten en moeten hun evenwicht en hun verbindingen zoeken zonder veel steun en conventie. Zelf dwalende bij die grenzen, ontmoette de schrijfster hen en geeft iu dit boek haar herinnering weer van hun figuren, zooals die haar in wezen zijn bijgebleven. Het is ontdaan van alle franje en opschik. 0 L. van Deijssel. Uit het leven van Frank Roselaar". Dit boek brengt een fenomeen ter verschijning, een zuiver intellekt, In zijn aard en zelfs in zijn ontaarding, met een duidelijkheid en veelzijdigheid van ge dachte, en met een volhardende nauw keurigheid van zegging, die het ons volkomen doen kennen. Er ligt over het boek een hooge helderheid, ook is erin een bewegen van liefde, zij het dan dat dit minder als stroom verschijnt dan als de macht die vloeistof tot kris tallen maakt, en heel veel van dat menschelijke, waaraan we, ook als het niet door de verbeelding beleefd, maar door het begrip wordt genaderd, allen deelhebben. 0 Jeanne van Schaik-Willing. „Uitstel van Executie". De bekwame schrijfster geeft ons hier een kunstwerk, dat ver boven andere uitsteekt. Wij bewonderen de voortreffelijk verzorgde en beheerschte schrijfwijze, waaronder men een volle ontroering voelt en een groote gave van karakter- teekening. AARDENBURG. Over de maand April 1937. GEBOORTEN; 4 Lidia M. dv. H. de Jong en N. M. van Waes; 5 Cornelia P. L. dv. F. Remijn en L. M. Taalman; 15 Leon- tina A. dv. J. P. van Gaelen en C. M. Verloigne. HUWELIJKEN: 8 J. P. Gosseije 31 jaar jm. teVlis- singen en C. Hol 61 jaar jd.; 15 J. E. L. Marteijn 22 jaar jm. uit Oostburg en A. Musson 20 jaar jd.; 15 J. P. van der Lijke 21 jaar jm uit Breskens en M. A. Reijnhoudt 19 jaar jd. OVERLIJDEN: Te Oostburg: Louisa M. Buijck, 41 jaar, echtg. van C. A. Mabesoone. A.A. De rechtsche troepen hebben aan het Baskische front tusschen Baram- bio en Orduna, ten Zuiden van Bilbao, een nieuw offensief ontketend. Na tot driemaal toe te hebben aangevallen, aldus berichten uit Bilbao, slaagde de infanterie der rechtschen er in, de Basken uit de stellingen in de bergen te verdrijven, zoodat dezen zich op hun tweede verdedigingslinie terug moesten trekken. De twee eerste aan vallen der infanterie waren na verschei dene uren van verwoeden strijd afge slagen, ondanks de krachtige voorbe reiding door de artillerie en de lucht bombardementen. Over den toestand aan de fronten bij Madrid wordt gemeld, dat de re- geeringstroepen hun posities in de Sierra de Guadalajara hebben verbeterd. Op den weg naar Aravaca heeft de regeeringsartillerie met succes het vuur geopend op eenige afdeelingen recht sche troepen en eenige versterkingen vernietigd. De rechtsche artillerie heeft opnieuw het vuur geopend op de voorsteden van Madrid, waardoor vele slachtoffers zijn gevallen. AARDENBURG. Geen samenvoeging van gemeenten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de desbetreffende gemeen ten (Aardenburg, Sint Kruis, Eede, Oostburg, Waterlandkerkje en IJzen- dijke) bericht, dat de grenswijziging en samenvoeging van gemeenten momen teel hunnerzijds geen voortgang zal hebben. Naar men uit goede bron mededeelt is het voornamelijk één persoon uit het gemeentebestuur van Aardenburg, die daarbij eenigen steun ontvangt van andere leden van dat bestuur, die om samenvoeging van Aardenburg met Eede en Sint Kruis gevraagd heeft. Met verbazing vraagt men zich af wat voor voordeel Aardenburg bij die samenvoeging zou kunnen krijgen, want zonder toekomstige winst vraagt men zoo Iets toch niet voor zijn eigen ge meente en andere motieven kunnen toch niet gelden 7 Verkiezingsvaria. Een kiezer, die zijn stemplicht in kiesdistrict II vervulde, stopte bij het dichtvouwen van zijn stembiljet de volgende ontboezeming daarin Ziezoo, ik heb mijn plicht gedaan; 'k Heb mee den stijd beslecht, Wie straks aan 't roer van 't schip zal [staan, En koers houdt links of recht. Opdat het tot Gods eer moog zijn Ten goede voor volk en Vorstenhuis, Stem ik op Dr H. Colijn. Die anders stemt, die heeft abuis. HOOFDPLAAT. Gouden bruiloft. Het echtpaar Bernardus Steyaert en Johanna Hoogerwerf, wonende op de wijk Nummer Eén onder onze gemeen te, herdacht op 26 Mei j.l. den dag waarop zij voor vijftig jaar in het hu welijksbootje traden. De beide jubi larissen genieten nog een goede ge zondheid. Opbrengst collecte. De alhier gehouden co lecte ten bate van Zuigelingen bescherming, bracht de som op van f 19,80. Dinsdag 1 Juni vangen de zwemlessen aan, onder bekwame leiding. Is Uw kind ook reeds de mooie en nuttige zwemkunst meester? Wij leeren het hen van af 9 jaar. „SCHELDESTROOM". (Ingez. Med.) GROEDE. Thans begint te Croede de Victorie. Men schrijft ons: We staan tegenwoordig in het teeken der poldervergaderingen. Deze trokken dit jaar in West Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan in andere jaren de algemeene aandacht in verband met het om ad vies gestuurde voorstel van het Ged. College om alle polders in dit district tot één groot waterschap samen te voegen. Dit voorstel werd tot nu toe niet met instemming ontvangen; integendeel de eene polder vóór, de andere na be sloot afwijzend; zonder ons thans hier over nader uit te laten, moeten we toch opmerken, dat deze ongemotiveerde afwijzingen veelal geen vruchten zijn van aandachtige bestudeering van de uitgebreide en voldoende toegelichte voorstellen, die werkelijk meer welwil lende beoordeeling hadden verdiend. Voor zoover ons bekend, is er thans een kentering; de vergadering van stem hebbende ingelanden van het water schap Groede en Baanst besloot eer gisteren vóór het plan te zijn; 45 stem men waren er vóór, 13 tegen en 13 blanco 1 Begint daarom thans van Groede de victorie 7 SLUIS. Poldervergadering. Op Donderdag 27 Mei werd door den Clieslagerspolder de jaarvergade ring gehouden van stemhebbende In gelanden in het hotel van den heer M. Sanders-de Pauw alhier. 22 ingelan den waren tegenwoordig. De rekening 1936-1937 had tot ontvangsten fl 119.85 en tot uitgaven f 1032,24; alzoo een goed slot van f 87.61 Het dijkgeschot bleef onveranderd vastgesteld op f 6, - per Ha. De begrooting 1937-1938 werd met aan ontvangsten f 1057,26 vastgesteld, waaronder f 65,48 voor onvoorziene uit gaven. Met 21 tegen 1 stem werd het ver zoek om de polders samen te voegen, verworpen. AARDENBURG. Poldervergadering. Woensdag 26 Mei hield het water schap Bewester Eede bezuiden St. Pie- tersdijk en het le gedeelte van den Papenpolder zijn jaarvergadering. Een der leden meende dat de no tulen niet in orde waren omtrent de verkoop van eigendommen van den polder, maar na toelichting van den dijkgraaf keurde de vergadering met op één na algemeene stemmen de handeling van het bestuur goed. Het vorige jaar was van den polder Het Lapscheursche Gat het verzoek ingekomen om met eerstgenoemd wa terschap te worden vereenigd. De cor respondentie hierover gevoerd met Ged. Staten was door dit College nog niet beantwoord, wat waarschijnlijk moet toegeschreven worden aan de plannen van G.S. tot een algeheele samenvoe ging der polders van W Z -Vl. Wat dit laatste betreft verklaarde zich de vergadering unaniem tegen samenvoeging. De rekening 1936-1937 werd goed gekeurd met een ontvang van f 6325,28* een uitgaaf van f 5972 47 gevende een goed saldo van f 352,81*. Het bestuur werd gemachtigd een partij boomen te verkoopen. Het dijkgeschot bleef bepaald op f 4,50 per H.A.; de begrooting 1937- 1938 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f 5276,49* met 126,88* voor onvoorziene uitgaven Nadat de vergadering het bestuur had gemachtigd om vóór de vergade ring 1938 de noodige onderhondsma- cadam aan te schaffen, werd de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Door R. E. M. v. B 18 jaar, vlas bewerker, wonende te Koewacht, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 4 Mei 1.1. waarbij hij wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende is veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. Eveneens door den Officier van Jus titie tegen het vonnis der Rechtbank van 14 Mei 1.1. waarbij H. C R., oud- burgemeester van Borssele wegens valschheid in geschrift en verduistering is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De verdachte kwam ook in hooger beroep. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 Mei 1937. De volgende zaken werden behan deld: Fl. J. G., 36 jaar, landbouwer te Groede, wegens doodslag. Uitspraak 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. W. J. B voermansknecht te IJzen- dijke, wegens diefstal. Uitspraak 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2