BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. YVekelijksch Overzicht. o FEUILLETON Haar eer gered. Een krachtige organisatie van vrijzin nig en democratisch Nederland is in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk. Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond! 46ste Jaargang Vrijdag 28 Mei 1937 Nummer 4239 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Ditnummerbestaat ulttweebladen Onder enorme belangstelling is de nieuwe aanwinst van de Nederlandsche vloot, de flottieljeleider „Tromp", die den naam draagt van een van Hollands grootste zeventiende-eeuwsche admi raals, Maandagmiddag van de werf van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij, waar deze modernste Tromp gebouwd werd, te water gelaten. Dat H. M. de Koningin persoonlijk de plechtigheid van de tewaterlating ver richtte, zette aan deze belangrijke ge beurtenis nog bijzonderen luister bij en was waarschijnlijk ook wel de oorzaak, dat de belangstelling van de zijde van het publiek zoo bijzonder groot was. Buiten de vierduizend genoodigden, was nog een groote menigte toege stroomd de terreinen van de Scheeps bouwmaatschappij bleken zelfs te klein om allen te bevatten teneinde het altijd indrukwekkende schouwspel van een trotschen oorlogsbodem die zijn element kiest, gade te .slaan. Nadat de havenpolitie het IJ had af- afgezet, vertrok tegen drie uur de sierlijk bewerkte, witte koningssloep met zijn veel verguld beeldhouwwerk, waarin onder het baldakijn de Koningin had plaats genomen, in feilloos rythme ge roeid door onberispelijk uitgemonsterde matrozen, van de kade aan den Wes- terdoksdijk, om ongeveer een half uur later aan de steiger van de werf aan te leggen. Deze statige, waarlijk ko ninklijke overtocht, was voor duizenden, die het voorrecht hadden haar gade te slaan, een schouwspel om nooit te ver geten. Nadat H. M. door de directie van de werf was verwelkomd en op de dooptribune had plaats genomen, hield de directeur der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij een redevoering, waarin hij de overtuiging uitsprak, dat de eerbied voor de Nederlandsche vlag op de wereldzeëen gehandhaafd blijft en zelfs versterkt wordt. Vervolgens verrichtte H. M. de Koningin de eigen lijke plechtigheid door met een hamer slag de laatste beletselen weg te nemen, en de Tromp gleed in zijn element. Het was een grootsch gezicht, dat niet zal hebben nagelaten, het nationale zelfbewustzijn van de duizenden aan wezigen te versterken. 61. 0 Hij was in Afghanistan kolonel Ran- nock's oppasser geweest en had een jaar of twaalf bij hem gediend. Je schijnt wel van hem gehouden te hebben, zeide Faunce. Zeker, mijnheer, ik hield van mijn meester. Hij was een duivel, maar ik kon het toch best met hem deelen. Je kent ook zeker wel juffrouw Del- maine? Ja. dat spreekt vanzelf mijnheer. Zij was ook een duivel maar met haar heb ik het nooit kunnen vinden. Zij is tot het ongeluk van mijn mees ter geweest ze heeft hem totaal ge ruïneerd. Als zij er niet geweest was. zou hij nu nog bij zijn regiment wezen. Weet je ook, dat hij Lady Perivale het hof heeft gemaakt? Dat zou ik meenenl Ik heb al wat dikwijls zijn violoncel moeten sjouwen van Albany naar Grosvenor Square- Hield hij werkelijk veel van Lady Perivale. Dat geloof ik wel altijd op zijn manier. Hij had toen juist zijn betrek king met juffrouw Delmaine afgebroken. Al js de nieuwe flottieljeleider niet uitermate indrukwekkend door zijn af metingen hij wordt dan ook de baby van de Nederlandsche Marine genoemd dit brengt tevens het voordeel mede, dat wij er een snel en beweeglijk schip in hebben gekregen, dat ongetwijfeld een aanwinst voor onze vloot mag worden genopmd, niet in het minst om zijn uitrusting, bewa pening en bepantsering. Het schip heeft een zwaarder bewapening dan een torpedobootjager en doet eenigs- zins denken aan een lichte kruiser. Zijn afmetingen van 132 M. lengte, 12,40 M. breedte, gepaard aan een diepgang van 4 50 M. en een water verplaatsing van 4200 maken het niet temin tot een oorlogsbodem, die met eere de Nederlandsche vlag in buiten- landsche wateren zal kunnen vertegen woordigen, waarbij tevens zijn bewa pening, bestaande uit vier mitrailleurs, twee torpedolanceerinrichtingen, zes 15 cm kanonnen en vier mitrailleurs speci aal voor luchtafweer, niet het minst er roe zal bijdragen, dat het nieuwe schip voor het verschijnt, respect afdwingt Het watervliegtuig voor verkennings doeleinden, dat de Tromp kan mee voeren, geeft nog uitbreiding aan de activiteitsmogelijkheden van den nieu wen oorlogsbodem. Terwijl duizenden zich verlustigden in den aanblik van het slanke oorlogs schip. kwamen te anderer plaatse, doch eveneens te Amsterdam, mannen en vrouwen der wetenschap onder voor zitterschap van prof. dr. Herman Bou- man in congres bijeen om van gedach ten te wisselen over hetgeen gedaan kan worden ter versterking van het geestelijk welzijn van ons volk. Het was de Nederlandsche Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid, wier 2e landelijk congres, dat twee dagen zou duren, dien moigen door den minister van Sociale Zaken. mr. M. Slingenberg, was geopend. Van de sprekers, die in de beide congresdagen het woord voerden, noemen wij Prof. mr. Paul Scholten, hoogleeraar in het burgerlijk recht en de wijsbegeerte van het recht aan de universiteit te Amsterdam, die het onderwerp „Het gezin in de heden daagsche maaischappij" behandelde; mevrouw prof. mr. D. Hazei^inkel, hoogleeraar in het strafrecht aan de zelfde universiteit, die rapport uitbracht over een enquête, gehouden onder academisch gevormde vrouwen over de vraag of de academische opleiding van waarde is voor het latere leven, welke vraag door de overgroote meerderheid Zij had het heelemaal bij hem ver korven. Een worsrelaar, een man, dien zij van kind af aan gekend had, was al'ijd om en bij haar, en dat kon de kolonel niet dulden. Ik geloof niet, dat zij een zier om dien worstelaar gaf, maar ze had er schik in, om mijn meesrer dol van ja loezie te moken. Zij is een van die laaghartige wezens, mijnheer, die zich bewust zijn van hun macht en niet rus ten, vóór zij den main, die hen aanbidt, in het verderf hebben gestort. Eindelijk kwam het tusschen hen to; een hevigen twist, en de kolonel zwoer een duren eed. dat hij haar nooit terug wilde zien. En na die ruzie ging hij Lady Peri vale het hof maken? Precies. Zoodra hij Lady Perivale leerde kennen, was hij doodelijk ver liefd op haar, omdat zij zoo sprekend op Kate geleek. Ze is de mooiste vrouw; die ik ooit gezien heb, sinds mevrouw Randall in haar goede dagen was, zei- de hij, want hij praatte altijd heel ver trouwelijk met uij we hadden ook al zooveel samen doorgemaakt en ik had hem in Indiê verpleegd, toen hij zware koortsen had - en rijk is ze ook, voegde hij er ook bij, en als ze mij neemt, ben ik geborgen. En hij deed zijn best, om ln een goed blaadje bij bevestigend, werd beantwoord; en voorts prof. Bonger, boogieeraar In de socio logie en criminologie, dr. K. G. van der Waals, zenuwarts en dr. A. Querido, die achtereenvolgens de onderwerpen „Het disharmonisch gezin" bespraken, het „neurotisch gezin" en het onmaat schappelijke gezin" bespraken, daarbij het belang van een gezond gezinsleven voor de vorming van een gezond op groeiend geslacht uiteenzettend. Hoe bij eventueele moeilijkheden raad en steun wordt verleend, behandelden de beide kinderrechters mr. de Jongh en mr. Overwater, waarvan de eerste speciaal wees op het zegenrijke werk van het consultatiebureau voor gezinsmoeilijk heden, dat in vele gevallen de schip breuk van een gezinsleven nog weet te voorkomen. Meer dergelijke bureau's zouden ongetwijfeld veel ellende kun nen voorkomen en het ontstellend hoo ge echtscheidingscijfer, dat steeds dicht bij de 10 pet. van het aantal gesloten huwelijken ligt, binnen de perken te kunnen houden. De Eerste Kamer behandelde de nieuwe pachtwet, die lang geen onver deelde instemming vermocht te oogsten, alsmede het wetsontwerp tot reorgani satie van het Spoorwegbedrijf, dat een vrij wat beter onthaal vond en een suc ces voor zijn makker, den minister van Waterstaat ir- Van Lith de Jeude mag worden genoemd. Aan de Tweede Ka mer is thans het wetsontwerp tot vast- 'K HOB EEN RADION WAS ZIEN HANGEN 'K ZAL STEEDS RABsöl-3 VERLANGEN (Ingez. Med.) haar te komen. Hij dronk niet meer hij raakte geen kaarten meer aan hij scheepte al zijn vroegere vrienden af en begon een nieuw leven. Zoolang we uit Indië terug waren, had ik hem niet zoo bedaard en solide gezien. Maar toen hij merkte, dat het hem niet hielp en dat Lady Perivale hem toch niet wilde hebben, was hij woedend. En toen zij in het najaar naar Italië ging, zocht hij weer zijn troost bij de kaarten en dronk hij meer dan ooit, en In De cember was hij weer goede maatjes met Kate, ze gingen samen naar Nizza de week voor Kerstmis, met het plan, vandaar naar Ajaccio te trekken. Waarom ben je niet met je meester meegegaan? Ik moest het een en ander voor hem beredderen in Londen. Hij wou van zijn kamers af en zijn meubelen ver- koopen, en daar moest ik voor zorgen. Het moest in stilte gebeuren, want anders zouden zijn schuldeischers da delijk uit alle hoeken te voorschijn ge sprongen zijn. En ben je naar wensch geslaagd? Ja, ik heb voor alles en alles een aardig sommetje gekregen. Ik zou er heel wat voor willen geven, om te we ten, waar hij zich nu ophoudt en waar al dat geld gebleven is. Was het veel? De VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND doet op hen, die Woensdag op de Vrijzinnig Democratische lijst hebben gestemd, een drin gend beroep, zich niet hiertoe te beperken. Stelt ons daarom in staat onze arbeid ook buiten de verkiezingstijd voort te zetten! stelling van de kleuren van onze vlag voorgelegd, dat waarschijnlijk wel niet veel discussie zal uitlokken. Vermelden wij tenslotte nog het ver lies dat de Nederlandsche tooneelwe- reld leed door het onverwacht heen gaan van den populairen acteur Ko van Dijk op een leeftijd, die wel uitzon derlijk laag genoemd mag worden voor iemand uit Plankenland, waar men het gewoonlijk zijn jubileerende kunst zuster, de tachtigjarige Marie van Wes terhoven is er weer een bewijs van tot hoogen ouderdom weet te brengen. Te Genève vergadert op het oogen blik de Volkenbondsraad. Belangrijke punten zijn echter op de agenda niet te vindei?. Zooals in de laatste tijden meer en meer gebruikelijk wordt, gaan de belangrijkste besprekingen geheel bulten het Volkenbondsinstituut om. De kwestie van Alexandrette is thans zoo goed als geheel door den Raad geregeld. Het rapport van de deskundigencommissie, welke Is inge steld ter bestudeering van het statuut Zeshonderd veertig pond. Driehon derd voor overname van de huur en driehonderd veertig voor de meubelen volgens taxatie prijs. Heeft hij al dat geld meegenomen toen hij naar Amerika vertrok? Neen, hij heeft mijn loon voor een half jaar uitbetaald, op afkorting van de anderhalf jaar, die hij mij schuldig was, en voor zichzelf had hij ook nog het een en ander noodig, maar hij had toch vijfhonderd vijftig pond in bank noten in zijn portefeuille bij zich, toen hij Waterloo-station uitstoomde. In bankpapier. Weet ge bijgevolg ook de nummers van de biljetten? Ja. Er waren twee biljetten van hon derd pond, en vier van vijftig; en de rest waren briefjes van tien en vijf. Ik heb op zijn verzoek de nummers op geschreven? Heb je die lijst nog bewaard? Ik meen, dat ik er onder mijn pa perassen nog een afschrift van heb. Ik heb de lijst met opzet overgeschre ven, omdat ik weet, hoe zorgeloos de kolonel in dit opzich? is. Ik was bang, dat hij zijn lijst zou verliezen. Waarom nam hij al dat geld in bank papier mee? Men had hem gewaarschuwd, dat een chequeboek hem niet veel zou hel pen in San Francisco en in het geheel en de grondwet van het sandsjak Alexandrette, is aan de leden van den Volkenbondsraad meegedeeld. Dit rap- pott omvat een ontwerp-statuut, een ontwerp-grondwet, de Dauwkeurige grensafbakening, zooals zij door de commissie wordt voorgesteld en de opmerkingen van de commissie naar aanleiding van een aantal geuite be zwaren. Volgens het ontwerp-statuut zal het sansjak een afzonderlijke een heid vormen, welke volledige onafhan kelijkheid geniet. Syrië zal verantwoor delijk zijn voor de buitenlandsche za ken en het sandsjak en Syrië zullen een gemeenschappelijk douanestelsel en een gemeenschappelijke munt heb ben. De commissie heeft voorgesteld, dat de Volkenbondsraad een Fransch- man zal benoemen, voor het uitzicht op de naleving van het statuut en de grondwet van het sandsjak. Tenslotte zal het sandsjak geheel gedemilitariseerd moeten worden. Slechts ten aanzien van de grensaf bakening zijn de Turken enFranschen het nog niet geheel eens. Hier zal dus niet in Dawson City, waar hij zich heel wat zou moeten aanschaffen klecren en gereedschappen en weet lk wat al meer. Hoe kwam hij toch op dat denkbeeld van Klondyke? Een van mijn vrienden, een Yankee, ging daar zijn geluk beproeven. Mijn meester was altijd verzot op avonturen en verklaarde zich dadelijk hoog ingenomen met dit plan. Chater, sprak Faunce heel ernstig, geloof jij, dat kolonel Rannock het ooit tot Klondyke gebracht heeft of tot Dawson City of tot San Francisco of tot New York? De hemel weet het, mijnheer! Ik vind het een verdacht geval. Hij was niet in San Francisco tijdig genoeg, om naar Vancouver te reizen met den vriend, waarvan je zooeven sprak, mijnheer Bamford. Die mijnheer Bamford en nog een andere vriend zijn samen verder gereisd zonder hem. Dat weet ik, mijnheer. De heer, die bij mij geweest Is om inlichtingen, mijnheer Haldane, heeft mij het resul taat van zijn onderzoekingen meege deeld. En dat heeft je ongerust gemaakt, niet waar, Chater? (Wordt vorvoifli).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1