OUD Mr.RJ. N°1 Land- en Tuinbouw. Verouderd conservatisme kan Nederland niet tot nieuwe bloei brengen. Noodzakelijk is een vooruitstrevend beleid, met open oog voor nieuwe mogelijkheden, dat tevens rekening houdt met de werkelijkheid. Wie vooruitstrevendheid en inzicht voor de eisen van de nieuwe tijd met werkelijk heidsbesef vereenigt en regeerkracht waardeert, stemt op Mr. P. J. OUD, No. 1 van 1 ij s t de lijst der Vrijzinnig Democraten. VAN LIJST I Gewestelijk Nieuws. Kerk- en Schoolnieuws. OOSTBURG. Afd. Vrljz. Hervormden. Op 13 dezer ls alhier opgericht een afd. der Vrijzinnig Hervormden In Ne derland. Voorzitter werd ds. Faber, Secr. Mevrouw Erasmus-Brakman en penningm. de heer W. J. Kouwe. hoofd der school te Zuldzande. Het ledental bedraagt aanvankelijk ruim 50 leden. PREDIKBEURTEN Ned. Htrv. Kerk. Zondag 23 Mei 1937. Breskeni 9,30 uur Ds D. Goudzwaard. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. I,30 Zondagsschool. Biervliet Geen opgaaf ontvangen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 10,— uur Ds Pllester. Nteuwvllet II,— uur Ds Derkscn. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retrenchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondltke 9,30 uur Ds A. Vrljlandt. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 Ds. Kelder Jr. Ned. Herv. Pred. te Middelburg. Noodlge en nuttige overbe mesting. Na een winter en een voorjaar zoo als wij nu achter den rug hebben, is het zaak om met alle mogelijke midde len, de schade die zoo n voorjaar na zoo'n winter aan de bodem en dus aan de gewassen berokkende, zooveel mo gelijk te verhelpen. Wat de teloor gegane planteovoe- dingsbestanddeelen aangaat, is het voor al de stikstofvoorraad van de bodem, die op een zware proef is gesteld en door de overvloedige regens, bij zoo goed als stilstaande groei, voor de plan tenwortels is verloren gegaan. Nu de groei weer begint en, naar het zich laat aanzien, bij wat gunstig weer krachtig zal trachten de verloren tijd weer in te halen, is het voor een goede groei om tot een goede oogst te komen noodig, om de noodzakelijke stikstof aan te voeren door het toe passen van een overbemesting. Men moet niet vergeten, dat veel akkerbouwgewassen In de eerste groei- maanden van het jaar vrij veel stikstof tot zich nemen. En als die door de overvloedige re gens buiten het bereik van de planten wortels is gekomen, moet dit stikstof- gebrek de komende oogst sterk in on- gunstigen zin beïnvloeden. Daar heeft men de suikerbieten en in sterker mate nog de voederbieten, die vooral in de eerste groeltild veel stikstof vragen. Zomergranen nemen juist in Mei en in Juni het grootste deel van de in het geheel noodlge stik stof op. Late aardappelen hebben ook in dezen tijd meer stikstof noodig dan in latere groeiperiodes. Wil men beslist noodlge en hoogst waarschijnlijk voor een goed deel ver loren gegane hoeveelheid stikstof door een overbemesting geven, wat zooals we zeiden beslist is aan te raden, dan moet natuurlijk gegeven worden een snelwerkende stikstofmeststof. Het komt ons voor, dat kalksalpeter daarvoor de aangewezen meststof is. Deze werkt snel zonder dat nog van drijven behoeft te worden gesproken. Vooral achten wij het thans van groote beteekenls, na de zeer sterke regenval, dat de kalksalpeter een zeer gunstlgen invloed heeft op de structuur van den grond, daar het 't dichtslibben tegen gaat. Men zal straks bij het rooien van suiker- of voederbieten daar de prettige gevolgen van merken. Maar ook in den groeitijd is een goede structuur van den grond van veel beteekenis voor het flink gedijen van de planten, welke deze dan ook mogen zijn. Duivensport. BRESKENS. Nog Sneller. Uitslag Prijsvlucht gehouden van uit Moescroen op Zondag 16 Mei 1937. GelosHom 12,20 uur. Prijswinnaars: M. v.d. Broecke ie en 18e; Dusar- deijn 2e; Blaakman 3e; G. v. Grol 4e; Jn. v Gijs 5e, 14e en 31e; P. Haartsen 6e, 13e en 19e; Joh. Carels 7e en 15e; A. Riteco 8e; Iz Klaaijsen 9e en 40e; G. Pleijte 10e; W. Klaaijsen 11e, 17e, 39e en 51e; Jn. Pleijte 12e, 20e. 27e en 53e; J. de Veil 16e; Boergraaf 21e; G. Boekhout 22e en 47e; Maas 23e en 49e; I. Riteco 24e, 33e en 41e; M. Visser 25e, 43e en 46e; Jac. Wisse 26e. 32e; Joz. Pleijte 28e; Back 29e; P. Ja cobs 30e; Faas 34e en 44e; I de Jonge 35e; A. Verstrate 36e; Bondewel 37e en 48e; Wolttiez 38e; L. vd Wege 42e; I de Jonge 45e en 54e; A.Florus sen 50e; W. Pleijte 52e. Ie overduif Wisse Czn., 2e J. v d. Broecke. SCHOONDIJKE. Duivenmij. „Eerste de Beste" alhier. Uitslag Prijsvlucht gehouden op Zon dag 16 Mei 1937 van uit Moescroen. Gelost om 12 u. 20. Prijzen behaalden: le en 20e J. de Jonge, 2e, 23e en 31e P. Huijgh, 3e J. Bouwens, 4e. 17e en 24e Dobbelaere, 5e I. Tellier, 6e en 29e Rlsseeuw, 7e, 8e, 12e en 27e I. Schijve, 9e F. Blok, 10e J. van Lare, lie P. Cornells, 13e W. Blaakman, 14e P. de Hullu, 15e en 21e B. Pljcke, 16e I. Leenhouts, 18e A. de Coninck, 19e J. de Zwart, 22e J. Roofack, 25e en 30e A. Salomé, 26e A. de Coninck, 28e J. Moelaert. Iz. Leenhouts le, Akker 2e overduif. OOSTBURG. Voetbal. Maandag 17 Mei werd een match gespeeld tusschen Oostburg II Groede I. In het begin zet Oostburg zijn beste beentje voor zoodat de rust ingaat met 2—0. Na de rust bijten de Groenaars op hun tanden, zoodat het einde komt met Oostburg 2 Groede 5. Dammen. West Z. Vlaanderen—Walcheren. Maandagmiddag speelden te Oost burg eenige leden van de damclub Aag- tekerke, Oost- en West Souburg en Vlisslngen, in combinatie een vriend schappelijke wedstrijd tegen West Z. Vlaanderen. De resultaten waren: A. KotvisL. Goedbloed 20; I. J. Boo gaard-A. Willemsen 1 1; P. Ris- seeuwJac. Boogaard 1—1; Iz. Ver- hage—D.Trleller 02; Joh. de Smet L. Leijnse 0—2; Abr. Verhage—E. Bronsema 1 1; L.deBruijne—L.Goed- bloed 0—2; P. LuteijnL. Trielier 0— 2; A. MoggreW. Cijsouw 2—0; C. Leenhouts—F. Fleurbaij 0—2. Boekbespreking. G. J. Peelen. „Liefde op het Eiland". Ingen. f 2.Geb. f 2,90. Uitg. van La Rivlère Voorhoeve, Zwolle. Een geschiedenis, die zich afspeelt op het eiland Marken. Dit eiland moet voorzien worden van electrisch licht. Met den aanleg, waarvan Ir. Han ten Wolde belast wordt. Hij is een be kwame jongeman, streng godsdienstig opgevoed, doch te vroeg in de onge bonden vrijheid van het studentenleven in de groote stad gekomen, en gelei delijk afgezakt. Op het eiland komt hij In aanraking met Elsa Verbruggen, de dochter van de dominé. En nu ontspint zich het conflict. Op zeer mooie wijze weet de auteur ons daartusschen door het leven te teeke nen van de bewoners, hun zeden en gebruiken. Het Is een naar het leven geschre ven roman, verlucht met penteekenin- gen en origineele foto's. 0 F. Deijs. „Een Smid tot een Smid". Ingen. f 1,50. Geb. f 1.90. Uitg. van Firma Ruijgrok Co, Haarlem. Wij ontvingen deze „Handleiding voor den jongen Plaatwerker", als her nieuwde uitgave, welke geheel is aan gepast aan de tegenwoordige eischen. Dit werk is zeer vlot geschreven en voorziet zeer zeker In een behoefte, nu de jeugd zich moet bekwamen om het hoofd te kunnen bieden aan de moei lijkheden, welke het vak met zich brengt. Door de vele practische voorbeelden, hierin opgenomen, zal men zeker spoe diger de verlangde vaardigheid verkrij gen. Een handeling die zijn weg wel zal vinden. 0 J. A. Visscher. „Op de groote stille Heide". Ingen. f 2.Geb. f 2,90. Uitg. La Rivlère 6 Voorhoeve, Zwolle. In deze mooie roman worden we in kennis gebracht met Frieslandsch stoere V R IJ Z I NNI G D E M O C RAT I S C H E BOND mannen en vrouwen, met het lief en leed dat men vindt op het heidedorp, waar het oogenschijnlijk stil en rustig is, doch waar juist zulke ontzaglijke dingen gebeuren. Een boek dat boeit en door zijn die pen ernst ons aangrijpt. Een achttal Illustraties geven ons de personen in dit boek duidelijk voor oogen. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 18 Mei 1937. De volgende personen waren gedag- vaaid: F. L. S65 jaar, zonder beroep, wonende te Sas van Gent, wegens be- leediging van Gilles Verbrugge te Sas van Gent op 1 April 1937. Elsch f 15 s 10 d., uitspraak idem. Mr. van der Weel. verdachte's Raads man vroeg vrijspraak, subsidiair clemen tie. G. V., 41 jaar, brugknecht te Sas van Gent, wegens mishandeling van Ferdinand Ludovicus Scheffer, te Sas van Gent op 1 April 1.1., door hem te slaan en te knijpen Eisch f 5 s 3 d„ uitspraak idem. R. E. v. H., 35 jaar, arbeider wonen de te IJzendijke, wegens vernieling van een glasruit, toebehoorende aan P. F. Gilles te IJzendijke op 4 April 1.1. Eisch f 30 s 18 d., uitspraak f 20 s 10 d. B. v. V., 28 jaar, timmerman, wo nende te IJzendijke, wegens mishande ling van J. F. Lecluljze te IJzendijke op 10 April-!.!., door hem te slaan en te stompen. Eisch f 25 s 15 d„ uitspraak f 20 s 10 d. C. L. v. d. B„ 51 jaar, landbouwer, wonende te Sint Kruis, wegens belee- diging van Marlnus Uitdewllgen te Sint Kruis op 28 Maart 1.1. Eisch f 10 s 6 duitspraak f 10 s 5 d. Ma. Ba. S., 26 jaar, arbeidster, wo nende te Sluiskil, wegens diefstal van eenige dweilen, toebehoorende aan de Borstelfabriek J. Smalle-Garrevoet te Sas van Gent op onderscheidene tijd stippen in 1937. Eisch en uitspraak 3 mnd. gev.straf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. J. ten H„ 36 jaar, schipper, wo nende te Ter Neuzen, wegens belee- diging van Berand Zwaga, te Ter Neu zen op 3 April 1.1. Eisch f 10 s 6 d., uitspraak f 10 s 5 d. R. A. A., 24 jaar, vlasbewerker, wo nende te Koewacht, wegens mishande ling van zijn vader Petrus Adam, door hem te slaan, te Koewacht op 28 Maart 1.1. Elsch en uitspraak 1 maand gev.str. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. D. S. P., 70 jaar, wonende te Cad zand, wegens diefstal van eenige plan ken, toebehoorende aan Abraham Wil lemsen te Retranchement omstreeks Januari 1937. Eisch f 20 s 12 d„ uitspraak f 15 s 12 d. BRESKENS. De radio-trein. Een der deelnemers van de aange kondigde radio-trein der S.B.M. welke 3e Pinksterdag plaats had, schrijft ons: Wij vertrokken Dinsdagmorgen om streeks vijf uur met ruim 200 personen met de tram naar Maldeghem alwaar de radio-trein reeds gereed stond om ons naar de Ardennen te brengen. In Namen stapten wij uit en reden ver volgens met de electrische tram naar de citadel, rondom de stad, alwaar wij op verschillende plaatsen een prachtig gezicht te zien kregen. Verder gingen wij naar de mooie grotten van Remou- champs. In de trein werd door den leider steeds door luidsprekers bekend gemaakt, waar wij ons bevonden en wat we te zien kregen. Een woord van lof willen wij toe zeggen aan de leiders van deze trein, want alles was uitstekend in orde, zoo dat wij ieder een dergelijke reis kun nen aanbevelen. Dienstregeling. Onze lezers worden verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van boot en tram, voorkomende in het 2e blad van dit nummer. Concert. De muziekvereeniglng „Excelsior" te Middelburg, die bij het op den tweeden Pinksterdag gehouden concours van de Zeeuwsche Bond van muziekvereen. te Souburg een eersten prijs in de eere afdeeling behaalde, zal Zondag alhier tijdens de Verkiezingsmeeting concer teeren. Bazar. Zaterdag I.I. is dan de lang voorbe reide en groots opgezette bazar ten bate der Muziek geopend. Nadat de muziek eerst een rondgang door het dorp had gemaakt, arriveerde ze te drie uur in de bazar. Mevr. de Hullu-Carols opende als voorzirster van het comité, de drie- daagsche fancy-fair. Hierna be.lankre de voorzatter der Muziekvereeniglng alle dames en hee- ren, die aan her wels'agen van de uit gebreide werkzaamheden hadden mee gewerkt en wekte alle aanwezigen op mee te werken tot het behah n van een goed resultaat. Er was een talrijk publiek aanwezig en direct na de opening begon de verkoop. Het was er zeer druk en vooral toen de heer Schijve concerteerde, eerst met het O.K.V.-koor en -orkest, later met solisten en Song-Singers, was de stemming er volop in. Het resultaat van Zaterdagavond was bulten verwach ting. Tweede Pinksterdag was de opbrengst het grootst Blauwe Jan met zijn keur bende en Trine en Pier hebben daar toe niet weinig bijgedragen. Dinsdag d a v. was weer zeer geanimeerd en toen de eindrekening werd opgemaakt, kwam men tot een bruto opbrengst van r iim f 2000. Een daverend succes en een prach tige belooning voor het vele werk dat ve'richt is. Prov. Zeeuwsche Groene Kruis. Heden werd in het Hotel van den heer S. M. de Vuijst alhi r de Alge- meene Vergadering gehouden van de Provinciale Groene Kruis-vereeniging. Een 36-tal afdeelingen waren aanwezig. Na opening door den Voorzitter arts L. G. Gelderman, werd een wel komstwoord gesproken door den heer J. de Groote, als Voorzitter der Af deeling Breskens. Hij rekende het een eer voor de Afdeeling de Algemeene Vergadering alhier te mogen ontvan gen. Na voorlezing der uitvoerige notulen der vorige vergadering door den Secre taris C Dieleman, welke onveranderd werden vastgesteld, werd door het Bestuur medegedeeld, dat enkele af deelingen bericht van verhindering hadden gezonden. Over het verhandelde, hetwelk nog al belangrijk was, komen wij in ons volgend nummer terug. SCHOONDIJKE. Vergadering. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Van Rosevelt voltallig. Van den heer J. A. Leenhouts was bericht ingekomen, dat hij zijn benoe ming tot gemeente-ontvanger aanneemt. Aan den heer C. Koster zal een dank betuiging worden gezonden voor de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn be trekking als tijdelijk ontvanger waarnam. De heer Leenhouts werd daarna als ontvanger beèedigd. Vastgesteld werd de jaarwedde van den heer Iz. Luteijn, benoemd tot amb tenaar ter secretarie. Het salaris werd bepaald f700 aan vang tot f 1100 met f 100 voor diplo ma gemeenteadministratie. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer Iz. Luteijn. In de zitting van Woensdag besloot de raad tot aankoop van grond voor het bouwen eener nieuwe openbare lagere School en het stichten van een Sportterrein achter de garage van den heer A. 1. Haaitsen. Benoeming. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Bleiker, is tot voorzitter van het bestuur der Land bouwschool alhier gzkozen de heerA. H. de Miiliano te Wateriandkerkje. Tot plaatsvervangend voorzitter werd het nieuwe bestuurslid F. van Roose velt benoemd. SLUIS. Jubileum. Zondag 23 Mei 1937 zal het 40 jaar geleden zijn, waarop Ds M. J. Beuken horst, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Sluis zijn ambt te Druten bekleedde. Daar was hij van 1897 tot 1902. Vandaar trok hij naar Laien In Gelderland, waarna hij deze standplaats op 8 December 1908 verwisselde met zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Beu kenhorst werd 19 Juni 1873 geboren te Winterswijk. Hij bekleedt o.a. het ambt van voor zitter van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, Is voorzitter van de af deeling W. Z. Vlaanderen van het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap. Verder is hij lid van de Commissie van Voor dracht voor de benoeming van Kerke lijke Hoogleeraren; lid van de Commis sie van Toezicht op de uitgave van de

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2