BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Wreef in één dag RHËUMATIEK weg KLOOSTERBALSEM Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o FEUILLETON Haar eer gered. met den Kloosterbalsem AKKER'S Binnenland. 46ste Jaargang Vrijdag 21 Mei 1937 Nummer 4237 ir ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per rage! Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Ditnummerbestaat uittweebladen Stemming Woensdag 26 Mei 1937. OPROEPINGSKAARTEN. Aan alle kiezers worden deze week de oproepingskaarten verzonden. Be merkt men op de kaart in naaam of adres een onjuistheid, of meent men ten onrechte geen kaart ontvangen te hebben, dan wordt men dringend uit- genoodigd zich Maandag ter Secretatie te vervoegen. HET GEMEENTEBESTUUR. 20 Mei 1937. De 18de Mei, de dag van Vrede en Volkenboind, ligt weer achter ons. In een wereld, waarin haat en wan trouwendenboventoon voeren, waar in een volk met behulp van andere naties bezig is zich uit te moorden, lijkt het haast een bespotting dezen dag bijzonder in herinnering te wil len brengen. Het bestaan van den Volkenbond is al deze jaren lang nog niet anders dan wankel en on zeker geweest, en wat hij gepres teerd heeft is zoo matig en twijfel achtig geweest dat velen aan het nut van zijn voortbestaan zijn gaan twijfelen. Én toch kan men het ook anders zien. Juist dat de Volken bond deze jaren zijn bestaan zij het dan ook sleepend en kwijnend heeft kunnen volhouden, dat de mogendheden alles in het werk ge steld hebben, om zijn gezag zooveel mogelijk te handhaven, is toch een duidelijk bewijs, dat bij de leiden de staatslieden der wereld nog leeft het geloof aan de mogelijkheid, den Volkenbond te maken tot instituut ter handhaving van den wereld vrede, zooals men zich dit van den aanvang af heeft voorgesteld. En 59. 0 Ja, het is ontegenzeggelijk een roezig leven, maar dit neemt niet weg, dat ze toch wel eenigszins in aanraking kunnen blijven met de beschaafde wereld, en hoe slecht Rannock ook is, placht hij zijn moe der toch minstens een keer of vier in 't jaar te schrijven soms zelfs meer. Ik geloof, dat er in zijn lage ziel wel eenige teederheid woont voor zijn oude moeder. Maar u zult haar zoo aanstonds zien en spreken. Dan zal ze u zelf al 'haar angsten en zorgen vertellen. Ik be hoef er dus niet meer over uit te weiden. Niettemin bleef de majoor aldoor over zijn zwager praten, tot zij Buckingham Gate bereikten. 0 De oude mevrouw Rannock, de weduwe van kapitein Rannock, twee den zoon van Lord Kirkmichael, woonde in een smal huis, opgetrok ken in Koningin Anna-stijl. Het was een der kleinste huizen, die in deze daarom kan ook iedere demonstra tie van dezen, ondanks alles, in breede kringen voortlevenden wil tot vrede hoe machteloos dergelijke uitingen oppervlakkig gezien ook mogen toeschijnen toch zijn nut hebben. In dit licht gezien was dan ook de jaarlijksche vrouwenvredes gang, ditmaal te Utrecht gehouden weer een waardige en indrukwek kende demonstratie van den geest van vredesgezindheid, die devrou wen van alle landen ter wereld be zielt. De stoet, die op de Maliebaan werd opgesteld, vereenigde zich na afloop van de rondwandeling in het Jaarbeursgebouw, waar Mevrouw Dogi Bouwmeester-Rugani na het openingswoord van Mevrouw E. J. Miolée-Riemvis het woord voerde en de taak der vrouwen, ten dienste van de vredespropaganda, uiteen zette. Een deputatie van het centraal Comité voor de Vrouwen-vredes gang bood den volgenden dag op het Departement van buitenlandsche zaken een adres aan minister de Graeff aan, waarin er bij de regee ring op aangedrongen wordt, ter ontwapeningsconferentie te Genève alles in het werk te stellen om te komen tot vermindering en beper king van bewapening door inter nationale overeenstemming. Dat de Pinksterdagen, bovendien ditmaal zoo kort voor de belangrijke verkiezingen, door de onderscheidene politieke partijen zouden worden be nut tot het houden van propaganda- bijeenkomsten, was te verwachten. De belangrijkste van deze bijeenkomsten waren wel die der katholieken, welke ce Utrecht in Jen morgen van twee den Pinksterdag 13.000 personen bij eenbracht en de tweede landdag van de Nationaal Socialistische Beweging op den middag van denzelfden dag te Lunteren gehouden, waaraan ruim 75.000 personen deelnamen. Doch ook de Anti-Revolutionairen hebben zich, al was het dan niet met de Pinksterdagen, maar een dag later, niet onbetuigd gelaten. In de groote zaal van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen werd Dinsdagavond een laatste verkiezingsvergadering ge houden, waar de minister-president en leider der Anti-Revolutionaire partij, als spreker optrad Het interessante van deze bijeenkomst, die door 5000 personen werd bijgewoond, was, dat ter zelfder tijd de rede van Dr. Colijn werd aangehoord door 3000 personen daartoe verzameld in het Circus in deftige buurt gevonden werden, en de hooge huur was het eenige, dat er groot aan was, maar mevrouw Rannock had het grootste deel van haar leven aan het Hof doorge bracht. Ze was begonnen als hof dame, toen zij en haar koninklijke meesteres beiden nog jong waren, en zij zou buiten den hofatmosfeer niet kunnen leven. Verfijnde be schaving en elegantie waren voor haar even noodig als lucht en water voor het gewone gros der stervelin gen. In een minder deftige omge ving zou zij weggekwijnd zijn. Zij had voor zichzelf weinig behoeften, maar alles om haar heen moest van weelde en smaak getuigen. Alles in huis was inzijn soort volmaakt. Men vond er allerlei fa- milie-reliquieën, Sheraton en Chip pendale meubelen, die op hestelling gemaakt waren door de beroemde meubelfabrikanten voor de Ran- nock's van de achttiende eeuw; een ingelegde kast, die regelrecht van de Faubourg St. Germain was ge komen tijdens het Schrikbewind, toen de straten van Parijs met on schuldig bloed overstroomd werden en de ci devants wegvluchten van dood en verderf. De huisdeur was blauw geschil Scheveningen, en nogeens 2000 ver- kiezings-enthousiasten, die in de Zui- derkerk bijeengekomen waren, zoodat de wakkere staatsman tot een gehoor van in totaal 9000 personen het woord richtte. Het geheel was een buiten gewoon geslaagde opzet, die ver blijdend verschijnsel zonder eenlg incident is afgeloopen, zulks in gun stige tegenstelling met menige andere politieke bijeenkomst. De gestrenge rechteis van het Per manente Hof, van hun trip naar Maas tricht en België teruggekeerd, ver- eenigden zich weer ter voortzetting van de hangende procedure tusschen Nederland en België, inzake de aftap ping van het Maaswater. In twee zit tingen, Dinsdagmorgen en -middag gehouden, hield de Nederlandsche vertegenwoordiger, Prof. Telder zijn repliek op het pleidooi van den Bel gischen agent, de Ruelle. Uit zijn betoog willen wij slechts een punt lichten, namelijk de absolute tegen spraak van de bewering van Prof. de Ruelle als zouden de schepen voor het passeeren van de sluis te Bossche Veld soms achft dagen moeten wach ten. Dit duurt als regel één, soms twee dagen. Als geheel bleek het be toog van den Nederlandschen agent na de verdediging van de Belgische tegenpartij in felheid te zijn toegeno men. Prof. de Ruelle, na de Neder landsche repliek weder aan het woord komend, verzocht opnieuw verdaging van de zitting, teneinde zich omtrent verschillende punten nog nadere ge gevens te kunnen verschaffen. Ook de sportvliegerij heeft met de Pinksterdagen gelegenheid gehad, een grootsche demonstratie te geven. Op het vliegveld Eelde, bij Groningen werd Pinkstermaandag de wedstrijd in het kunstvliegen om het kampioenschap van Nederland gehouden, waaraan, dank zij de vlotte medewerking van den Luchtvaartdienst ook het nieuwe Nederlandsche toestel van Ir. Lam- bach, kon deelnemen. Wat velen ge hoopt hadden, dat dit Nederlandsche product, gevlogen door den chef-in structeur van de Nationale Luchtvaart- school, de heer Schmidt-Crans, den eersten prijs zou hebben weggedragen, en daarmede het kampioenschap voor Nederland zou hebben veroverd, is een te stoute verwachting gebleken. De heer Schmidt-Crans moest zich met den derden prijs tevredensteilen, terwijl de Dultsche stuntvlieger, Ru- dolf Loechner natuurlijk ook op een Duitsch toestel met den Nederland schen kampioenstitel ging strijken. Het derdde vestibule en trap waren wit de heldere kleuren der behangsels vormden een levendigen achtergrond, waartegen de doffe tinten van het ouderwetsch ameublement scherp af staken, en in het keurig ingerichte salon was het mooiste van alles, wat zich daarin bevond, de oude mevrouw Rannock zelf, met haar lief, innemend gelaat^ haar zilver witte haren, haar aristocratische houding en manieren, haar tengere, rijzige gestalte, en haar sierlijk kan ten mutsje. Zij was het ideaal van een oude dame. Hayter had indertijd haar portret in olieverf geschilderd en voor D'Orsay had zij ook geposeerd. De blanke hand, die op den arm van haar leunstoel rustte, was in marmer en ivoor uitgehouwen ge worden door kunstenaars van naam, toen zij nog de schoone Mary Ran nock was. Zij was bij de tachtig en al bij de vijfentwintig jaar weduwe. In kalme rust sleet zij haar dagen. Zij had niet veel kennissen en niet veel ge nietingen. De meesten harer vrien den en vriendinnen waren haar reeds voorgegaan naar het onbekende land, en het eenige verdriet, dat op haar ouden dag aan haar hart knaag andere toestel van Lambach, gevlogen door Luitenant Asjes, eindigde op de laatste plaats. De prestaties van het Nederlandsche toestel rechtvaardigen echter de verwachting, dat het de vol gende maal na voldoende voorberei ding een betere, zoo niet de eerste plaats zal kunnen bereiken. De feestelijkheden in Londen bij te wonen mag misschien menigeen benij denswaard lijken, maar als het, zooals voor Prinses Juliana en Prins Bernhard het geval is, eigenlijk niet andets wordt dan een aaneenschakeling van diners, bals en recepties, dan is het zeker niet louter verzet. Het Prinselijk Paar, dat Dinsdagmiddag een receptie te hunner eere in het Nederlandsche gezantschap bijwoonde, waar honderden leden van de Nederlandsche kolonie te Londen met de vorstelijke bezoekers konden kennismaken, recipieerde reeds den volgenden dag opnieuw, thans voor verschillende leden der Engelsche So ciety en heeft daarmede een week van drukke, afmattende bezigheden achter den rug, zoodat de bijwoning van de Vloot-Revue aan boord van Hr. Ms. „Java" ongetwijfeld een welkome af wisseling Is. Had een pijn In z'n schouder om tureluursch van Ie worden ,En zoo lit eens/ Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjes en liet mijn vrouw m(j wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Z\j wreef mij zachtjes om te beginnennaderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd" Fr. D. te G. ORIGINEEL TER INZAGE „Ueen goua zoo goea Onovertrotlen b« brand- en sn«wonde» Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bq Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schrocfdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. ra f 1.04 (Ingez. Med.) de, was het slechte gedrag van den zoon, dien zij afgodisch liefhad. - Zij had zulke hooge verwachtin gen van hem gekoesterd; zij had zulke eerzuchtige plannen voor hem gevormd; zij had zoo vurig gehoopt, dat hij eenmaal een aanzienlijke plaats in de maatschappij zou inne men en hij had elke vriendschap teleurgesteld en bedrogen, alle goe de kansen laten voorbijgaan, alle illusies omtrent hem in rook doen vervliegen. En toch had zij hem nog altijd lief nog inniger zelfs, dan haar dochter en haar kleinkin deren, misschien juist wel, omdat zijn leven op zulk een jammerlijke mislukking was uitgeloopen en zij zooveel deernis met hem voelde. Mijn arme Dick heeft altijd zooveel tegenspoed gehad, placht zij bij wijze van verontschuldiging te zeggen. Zij ontving John Faunce met aan doenlijke blijdschap. Zij was als een drenkeling, die zich aan een stroo- halm vastklemt. Wilt u zoo goed zijn, plaats te nemen? verzocht zij hem met de haar eigen hoffelijkheid. Harry, ging zij voort, zich tot haar schoon zoon wendend, ik zou mijnheer Faunce zoo gaarne onder vieroogen De terugkomst van het Prinselijke paar. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen zich Zaterdag 22 Mei in den middag te Harwich aan boord van Hr. Ms. Java inschepen voor den overtocht naar Nederland- De Java zal denzelfden avond om 7 uur te IJmuiden aankomen waar het Prinselijke paar zal debarkee- Een ongeluk met een sloep van Hr. Ms. de Ruyter. Omtrent het ongeluk, dat Woensdag met een sloep van Hr. Ms. de Ruyter heeft plaats gehad, seint Aneta het volgende uit Soerabaja: Woensdagmiddag is tijdens schiet oefeningen de motorsloep van de de Ruyter bij het strijken omgeslagen. 2 der inzittenden, luitenant ter zee 3de klasse M. J. A. C. Swellengrebel en de matroos der 1ste klasse van der Mees, zijn gered. De oorzaak van het ongeluk ls ver moedelijk het niet goed vasthouden van de vanglijn bij het strijken van de sloep, terwijl het schip met eenige vaart nog vooruit ging. Hierdoor geraakte de sloep bij het tewaterkomen in dwarse richting en sloeg om. Hoewel onmiddellijk red dingsboeien werden uitgeworpen in de nabijheid van de zinkende sloep, eenige redders in zee sprongen en een red dingsboot werd gestreken, konden de overige vier opvarenden niet meer wor den gered. De motorsloep is gezonken in vijftig meter water. Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdagavond is bij het invallen van het duister het zoeken beëindigd. Vanmorgen zou verder met vliegtuigen naar de vermisten worden gezocht. Hr. Ms. de Ruyter is hedeD te Soe rabaja blnnengeloopen. Prins Bernhard en de Jaarbeurs. Naar het U. D. verneemt, zal Prins Bernhard in een tegen Dinsdag 25 Mei des namiddags 3 uur uitgeschreven ver gadering van den raad van beheer van de Kon. Nederlandsche jaarbeurs ge ïnstalleerd worden als Koninklijk com missaris bij het Nederlandsche jaarbeurs- instituut. Onmiddellijk na de installatie zal Z. K. H. zijn werkzaamheden bij de Jaar beurs aanvangen. wenschen te spreken. Min of meer gebelgd vloog ma joor Towgood van zijn stoel over eind. Jk weet alle bijomstandighe den en ook zoo tamelijk wel, wat er in de wereld te koop is, mama. Ik dacht, dat ik u misschien nog wel in het een of ander van dienst zou kunnen zijn. Niet terwijl ik met mijnheer Faunce praat, Harry. Mijn oud hoofd moet kalm en bedaard blijven. U zult het natuurlijk zelf wel het beste weten, mama, maar toch Beste Harry, je zoudt me zoo'n groot genoegen doen, als je nu heen ging. 'tls mij goed, mama. Als u daar bepaald op staat En de onstuimige kleine majoor stoof de kamer uit en de trap af, om zich in de eetkamer te troosten met een fijne sigaar. Mijn schoonzoon is een best mensch, mijnheer Faunce, maar hij praat te veel, zeide mevrouw Ran nock. Hij zal u zeker wel al het een en ander verteld hebben om trent de aangelegenheid, waarin wij uw hulp wenschen m te roepen. Ja, mevrouw. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1