Kerk- en Schoolnieuws. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws WATERLANDKERKJE. Jubileum. Woensdag herdacht ds. H. J. Meu- ter, Ned. Herv. predikant te Krewerd, den dag waarop hij zich voor 25 (aren te Krewerd vestigde. De jubilaris werd in 1868 geboren. Hij stond o.m. ook in onze gemeente en kwam 12 Mei 1912 in Krewerd. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Mei 1937. Brmkent 9,30 uur de heer van Loo, cand. 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. Geen Zondagsschool. 2e Pinksterdag geen dienst. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. 2e Pinksterdag 9,30 Ds Derksen. Hoofdplaat. 9,30 uur Ds Pliester. Nleuwvllet 10,— uur Ds Derksen. 2e Pinksterdag geen dienst. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RftranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Ds Goudzwaard, Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuldzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 8,30 uur Ds Derksen. 2e Pinksterdag 9,30 Ds Visser. Ev. Luth. Gemeente. 16 Mei 9,30 Ds J. v. d. Giesen, Vlootpredikant te Vlissingen de .politieke vraagstukken te bespre ken. Daarbij blijkt b.v., dat de Brit- sche regeering haar aandacht voor de gebeurtenissen in middenEuropa niet laat afleiden door den loop van zaken in Spanje. Engeland's groot ste tegenstander is Italië en juist dit land tracht zich in midden-Euro pa en den Balkan een dekking in den rug te verschaffen voor het ge val, dat de strijd om de hegemonie in de Middellandsche Zee werkelijk gestreden zal moeten worden. Na tuurlijk motjt de Engelsche diplo matie dit op alle mogelijke wijze trachten te verhinderen. En inder daad kan men in alle centraal en zuid-Europeesche landen, Turkije niet uitgesloten, de nieuwe Engel- sche activiteit waarnemen. Dit blijft niet zonder resultaat. Naar de Daily Telegraph weet te melden wordt het .steeds duidelijker, dat de spil Rome-Berlijn geen indruk maakt op de Donau-staten, die van een ge zonden bouw zijn; zij beschouwen die spil eerder als een gevaar dan als een factor van stabilisatie. Onder deze omstandigheden moet aan de besprekingen, die Eden te Londen met den Oostenrijkschen staatssecre taris Guido Schmidt zal voeren, een bijzondere beteekenis worden ge hecht. Maar pok overigens zitten deWes- tersche democratiën niet stil. Del- bos, de Fransche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, die te Londen nog gelegenheid zal hebben met Eden van gedachten re wisselen, zal 20 dezer naar Brussel vertrekken. Zijn bezoek aldaar zal dan ongeveer hetzelfde karakter dragen als de vi site, die Eden eenige dagen geleden aan de Belgische hoofdstad heeft gebracht. In Duitschland en Italië valt dit bezoek natuurlijk in geen goede aarde. Men ziet er daar op nieuw een aanslag op de Belgische neutraliteit in. Niet aanwezig bij de Engelsche kroningsfeesten zijn de Italianen. Italië is boos. En om die boosheid te luchten, heeft het de correspon denten der Italiaansche bladen te Londen teruggeroepen en een invoer van Engelsche bladen, met uitzon dering van enkele, in Italië verbo den. Veel indruk heeft dit in Enge land niet vermogen te maken. De Engelsche pers heeft zich ten aan zien van deze Italiaansche maatre gelen in een diep stilzwijgen ge huld en slechts hier en daar laat men een spottend woord hooren. Verplaatsen wij ons thans naar het Spaansche oorlo.sterrein, dan valt daar de hardnekkige verdedi ging der Baskische autonomisten van Bilbao tegen den veel en veel sterkeren vijand op. Desondanks blijft de toestand van deze belang rijke Spaansche havenstad hachelijk. Ondertusschen blijft de evacuatie van de stad voortgang vinden. Frankrijk, Engeland en thans ook België bie den hierbij tot groote woede van Franco hulp. Franco heeft voorge steld een soort neutrale zóne te scheppen, waar de burgerbevolking zich terug zou trekken. Maar ge zien het bloedbad, dat Franco's strijdkrachten in het militair niet versterkte plaatsje Guennica hebben aangericht, is het geen wonder, dat men in Londen weinig vertrouwen in de handhaving van een neutrale zóne heeft en liever zelf het hu manitaire werk in de hand neemt. Schoonheidszorg in Zeeland. Wij ontvingen het eerste jaarver slag van de Schoonheidscommissie over de periode 1 Maart 1931 30 December 1936. Hierin vermeldt de schoonheidscommissie vooreerst van haar bemoeiingen inzake de toepassing der reclame-verordening. Door de medewerking van Ged. Staten, die zich onverdeeld bij 3e opvattingen der commissie konden aansluiten, werd ook dit jaar weder om veel ontsiering voorkomen. Niet wering van alle reclame-middelen zit hierbij voor, doch uitsluitend van de ontsierende reclame. De commis sie geeft dan verder eenige richt lijnen aan, die bij de beoordeelling der aanvragen in acht dienen te worden genomen, en spreekt den wensch uit, dat meer gemeenten dan tot nu toe het 'geval is geweest, het provinciale voorbeeld mogen vol gen, opdat met vereende krachten een algeheele wijziging in het meer dan bedroevend peil der huidige re clame-techniek worde bereikt. De subcommissie, belast met de beoordeeling der bouwplannen, be handelde 76 projecten uit 14 (der ruim 100) gemeenten; de commissie verwacht, dat dit aantal in het vol gend jaar vrij belangrijk zal stijgen. De kwaliteit der inzendingen was niet gunstig; slechts één derde der plannen kon ongewijzigd worden aanvaard. De rest diende min of meer ingrijpend te worden herzien of omgewerkt; het verslag beeldt, naast een aantal inderdaad ontstel lende voorbeelden van ontsierende bebouwing (zonder plaatsaandui ding evenwel) verschillende voor beelden hiervan af. Terecht echter wijst de commissie er op, dat van bovengenoemde plannen het mee- rendeel afkomstig is uit de grootere gemeenten, waar de aanwezigheid van een behoorlijke, ook aesthetisch deskundige, dienst van bouw- en woningtoezicht reeds een belangrijke preventieve werking op de indiening van wanproducten uitoefent; zij be treurt en hier ligt voor haar een groote taak dat te weinig plan nen zijn ingezonden door plattelands gemeenten, waar aesthetisch onder legde adviseurs vrijwel geheel ont breken en de ontsiering door slechte architectuur dan ook sterk is voort geschreden. De groeiende streek plan-gedachte en streven naar een regionalen bouw- en woningdienst, die de warme belangstelling der commissie heeft, kan ten dezen uit komst brengen. BRESKENS. Laatste verantwoording v. d. Bazar. L. M. 3 fruitbordjes, muurbordje, schaaltje enz.; D. v. M. 2 doozen sig. k f 1 en 6 kleinere; Gebrs. J. 44 pak versch. levensmiddelen; H. M. geh. nachtzak, 1 pr. sokken, 2 taschjes en diverse artikel.; A. taartschep en tafelschuier; J. R. te W. kaasschaaf, kleedje; J. R. 10 L. melk; Mevr. S. 18 cactussen; A. B. 25 stuks galanterieën; W. C. 3 sigarenaanstekers, tabakszak; F. K. dressoirlooperJ. v. D. doofpot; S. L. inktstel, armband; M. d. B. gebord. boekomslag; Mevr. B. 2 wollen dasjes, babyjurkje, tinnen kannetje; J. H. fietstasch, 3 zadel- dekjes; Gebr. R. een primus; v. M. geh. kleedje; J. K. 2 kisten limo nade; B. te G. f 10; J. D. 3(0 stuks bloemvazen, kannetje enz.; J. v. G. 2x1 K.G. gehakt; W. L. 4 doosjes babbelaars, 4 gevulde vazen, 6 zak jes bonbons; D. Dh. een kussen, een theemuts; P. v. M. twee tas- schen, 25 p. vanillesuiker, 2 spe len; Mevr. de Gr. een geh. baby cape; Mej. R. 2 kleedjes; L. te S. theemandje met theemuts; J. D. bloembakje, kop en schotel; Mevr. H. te O. theemuts, koperen asch- bak; A. W. 1 kist limonade; J. M. f 5; J. H. f 1; J. R. 1 K.G. boter; Mej. S. te Z. een theemuts en tot slot f 5 uit Menado van A. L. Hartelijk dank aan alle milde geefsters en gevers! Ook LI, Meneer de Red. hartelijk dank voor de ver leende plaatsruimte. De secretaresse v. h. Comité, Mevr. de Pree. BRESKENS. Waarschuwing. Den lezers waarschuwen wij voor steeds weder opnieuw opduikende be dekte zwendelanj, waarvan zij onbewust de dupe worden Deze week werden wij weder ver rast met een pamflet Snelheidswedstrijd waarvan wij ook weer geen goede ver wachting hebben. Alvorens op dergelijke aanbiedingen in te gaan, is het raadzaam eerst ter dege informaties in te winnen. GROEDE. Verkooping. Ten overstaan van Notaris Beunlngh en ten verzoeke van de erven P. de Kramer te Groede werd verkocht een huis met bijbehooren en etf aan de Brouwerijstraat alhier, groot 89 c.a, Kooper J. Lauwret voor f 450.— Vergadering Nut. In de Woensdag alhier gehouden algemeene vergadering van het Dep. Groede van het Nut van 't Algemeen werd besloten dit jaar geen afgevaar digde naar de Algemeene Vergadering te zenden. De begrooting werd vastgesteld. In de maand November zal een zeer be langrijke filmavond worden gegeven. BIERVLIET. Vergadering. In de Dinsdag gehouden vergadering van Ingelanden van den Beukelspolder werden de polderlasten vastgesteld op f 11,50 per h.a. Met op twee na alge meene stemmen werd een afwijzend besluit genomen aangaande het beken de voorstel van Ged. Staten tot samen voeging der polders. Met algemeene stemmen werd beslo ten tot verbetering der ontwatering van het z.g. Eiersgat. AARDENBURG. De voorspelling is uitgekomen. Op de koopdag van den inspan van den landbouwer P. de Feyter, die de vorige week gehouden werd, en waarbij zeer hooge prijzen besteed werden, voorspelde men. dat de prijzen op 12 Mei bij A. Salomé alhier nog hooger zouden zijn Die voorspelling is uit gekomen. Het duurste paard werd voor f1270 toegewezen, ook nog een van f 1160. De 9 paarden brachten f6630 op. De duurste koe werd geveild voor f410. Het paard van f1270 zal dien dag nog wel voor een hooger bedrag verhandeld zijn daar het naar men zegt driemaal van eigenaar verwisseld werd. Diamanten Bruiloft. Dinsdag 11 Mei vierden J. F. Galle en Cl. Haars hun 60-jarige echtverbin tenis. De buurtbewoners hadden de Kaairij geheel met guirlandes versierd; vóór de wor ing was een eereboog ge plaatst met het opschrift; „Hulde aan het bruidspaar". In die boog had de radiodistributie van den heer Van Hel den een luidspreker geplaatst, die den gaDschen dag zich hooren liet. Veel blijken van belangstelling moch ten de echtelieden in ontvangst nemen. 's Avonds bracht de muziek hun een serenade. SINT KRUIS. Geslaagde bazar. Men is hier buitengewoon tevreden over de gehouden bazar ten bate van het muziekgezelschap. De zuivere op brengst bedraagt ruim f450. SLUIS. Spoedeischende zitting. In de Dinsdag gehouden spoedei schende zitting der Raad, werd de wij ziging van de veldwachterswoning met algemeene stemmen goedgekeurd. Het nieuwe raadslid N. Trouw werd geïnstalleerd. SCHOONDIJKE. Aanbesteding. De hoofdingenieur van den Pr°v. Waterstaat heeft Woensdag namens Ged. Staten van Zeeland aanbesteed het verbeteren van een In de water schappen Sint Annaland en Poortvliet gelegen deel van den weg Oud-Vosse- meerSt. Annaland. Laagste inschrijvers' L. G. J. van der Ven, Koudekerke en M. Wandel, alhier voor f 24.822. CORRESPONDENTIE: Enkele poldervergaderingen konden wegens plaatsgebrek niet opgenomen worden. Ernstig verzet tegen crisis-amb tenaren. Te 's-Hertogenbosch is het Woensmorgen tot een ernstig ver zet van boeren tegen de crisiswetgeving en tegen de crisisambtenaren gekomen. De groote Bossche veemarkt, die tot ver in den lande bekend is. trekt lederen Woensdag honderden en dik wijls duizenden boeren. Ook dezen morgen was het wederom zeer druk toen vier crisisambtenaren overgingen tot de controle van de z.g. schetsen Bij de landbouwers gebr. Knobbout uit Ravenswaay vonden zij enkele schet sen die zij niet vertrouwden. De ambtenaren wilden nu de beide boeren arresteeren. Dit was het sein tot een algemeen verzet. Van alle zij den stroomden de boeren toe en onder luid getier poogden zij hun makkers te ontzetten. De crisis-ambtenaren riepen de hulp in van twee aanwezige poli tiemannen in burger, die de arrestan ten overnamen om hen naar het in de Hallen gelegen posthuis over te bren gen. Toen ontstond er ontzaglik tu mult. Met buitengewone moeite slaag de de politie erin de beide boeren in het arrestantenlokaal te brengen, maar nu kende de woede dei overigen geen grenzen meer. Van alle zijden stroemde men toe. Er.werd ontzaggelijk gejouwd en men drong er op aan de deur van de ar restantencel te forceeren. De op de markt altijd aanwezige doch zeer be perkte politiemacht was niet in staat de opgewonden menigte te kalmeeren en het zag er voor de crisisambtenaren critiek uit. Vrijwel op het zelfde oogen- blik ontstond op het buitenterrein een tweede rel tegen andere controleurs der crisiswetgeving en men molesteerde een ambtenaar zoo ernstig dat het enkele oogenblikken den indruk had dat zijn leven in gevaar kwam. Men trachtte den man te wurgen en mishandelde hem. Een agent van po litie stortte zich onversaagd in de klu wen der woedende boeren en slaagde erin den ambtenaar in den toch reeds zoo bedreigden politiepost in voorloopi- ge veiligheid te brengen. Het hoofd bureau van politie, telefonisch gealar meerd zond een motorwagen met man schappen ter assistentie doch hun komst werkte als olie op het vuur. Tot tenslotte een inspecteur van po litie met een groot aantal agenten op het terrein arriveerde en na nogmaals de menigte tot kalmte te hebben aan gemaand eindelijk gedwongen werd de manschappen bevel tot een charge te geven. Deze werd met veel elan en met behulp van de gummistokken die danig werden gehanteerd ten uitvoer gelegd. De opgewonden boeren lieten zich echter ook niet onbetuigd en de agenten werden overstelpt met een wa ren zondvloed van klompen en knuppels en de zware deksels van de groote melkbussen die steeds op een dergelijk terrein te vinden zijn. Na veel moeite en nadat menige har de klap was uitgedeeld kon de politie het terrein ontruimen. Er werden tal rijke arrestaties verricht en met een auto werden de zes aanvoerders naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van deze rel is thans gaande. Het zal moeten uitmaken of de ge beurtenissen zijn toe te schrijven aan een vooropgezet plan dan wel een spon tane beweging betreffen. Op kasteel Candé tijdens de kro ning. Woensdag was de hertog van Windsor in zijn hoekkamer, die uitziet op de boomen van het park, zwaar van regen dien ochtend, op, even vóór de eerste stoet uit het Buckinghampaleis in beweging schokte. Men zag hem zich over het kozijn buigen, het gezicht ernstig, gesloten. Op dat oogenblik, aldus vertelt de correspondent van Paris Soir, die vóór kasteel Candé de wacht hield, werd aan de deur ge klopt: een bediende bracht de post, een stapel brieven van vrienden, die er aan hechtten hem op dezen dag hun beste wenschen aan te bieden. Na aan zijn schrijftafel eenige tele grammen of brieven gedicteerd te hebben ging hij naar het ontbijtver- trek, waar mievrouw Wallis War- field in blauwe japon hem wachtte. Daar de regen tegen de ruiten tikkelde maakte de hertog zich on gerust, dat de radio niet richtig zou werken. Vervolgens trokken zij zich terug in de gesloten kamer zonder telefoon, waar door de goede zorgen van den heer Bedeaux, eigenaar van het kasteel, een prachtig radio-toe- stel geplaatst was. Langer dan twee uur zijn ze daar tegenover elkander gebleven, de ooren op het nieuws uit Londen gespitst. Toen de dienst in de kathedraal begon moeten ze zijn opgestaan. Toen het oogenblik van de kro ning na de liturgische inleiding na derde kon hij het niet langer uithou den. Hij verliet het vertrek om een oogenblik op adem te komen en trad weer binnen. Beiden luisterden staande, zeer geboeid en bewogen, tot het einde. Wat er in hen om ging zullen ze niemand verteld heb ben en niemand zal de onbeschei denheid gehad hebben er hen naar te vragen, maar diegenen, die hen terstond daarna zagen, vonden hen glimlachend de oogen vol tranen. Om half twee voegden zij zich weer bij de andere bewoners. Even na tweeën legde hij het oor weer te luisteren, toen zwol het gejuich van het volk op hem aan. Des avonds was de hertog weer op of liever naar zjjn post om de toespraak van zijn broer tot de be woners van het imperium te hooren en daarna wilde hij de film van de kroning zien, die hij zelf besteld had en die per vliegtuig moest worden aangebracht. Maar voor de dans muziek, die erop volgde, zou hij het oor sluiten. De kroning. De reinigings dienst te Londen heeft tusschen Dinsdagnacht en Woensdagmiddag twaalf uur van den weg, dien de stoet js gegaan, 200.000 K.G. aan oude kranten, sigarettendoosjes en ander afval weggeruimd. Door den bliksem gedood. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven Den Haag een kort, doch zeer hevig onweer. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen in de richting Bezuiden- hout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K.. bij den hoek van den Bezuidenhoutschenweg riep zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddellijk, het oude re zusje, een 9-jarig meisje, aarzelde en bleef nog even onder een boom staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle bliksemstraal trof het kind, dat op slag dood was. De consternatie ter plaatse was groot; de moeder gilde hevig en werd door voorbijgangers geholpen. De genees kundige dienst heeft het lijkje naar het gemeente-ziekenhuis gebracht. De berging van de Lutine. Het bestuur van de n.v. van Wienen's duik- en bergingsmaatschappij i.o. heeft gisteren een bezoek gebracht aan Ter schelling en daarbij tevens op de plaats, waar destijds de Lutine is gezonken, verschillende peilingen verricht. Daarbij zou zijn gebleken, dat de diepteligging van de zandplaat ter plaat se veel gunstiger geworden is dan tot nog toe mocht worden aangenomen, zoodat de omstandigheden voor de toe passing van het duiktoestel, dat deze maatschappij denkt te gebruiken, gun stig mogen worden geacht. Gedurende dit bezoek werden ook besprekingen gevoerd met de firma Doeksen te Terschelling, welke ten opzicht van de berging van de schatten der Lutine in de loop der jaren groote ervaring heeft opgedaan. De garnalendrogerijen. Inde te Delfzijl gehouden vergadering van de Groninger Garnalen drogers en vis- schers onder leiding van den heer Bur gemeester v. d Leij te Weldendorp werd besloten een adres te richten aan Zijne Exellenrie den Minister van Han del, Landbouw Visscherij om op de onhoudbare toestand in deze bedrijven te wijzen. De garnalendrogerijen zijn ook hier niet meer leenend te maken ten gevolge van de sterk omhoog ge loopen prijzen der materialen als cokes, steenkool, ledige zakken en terwijl de benoodigde materialen voor de visschers als netten, hout, olie eveneens omhoog geloopen zijn. In dit adres is aangedrongen op een verhooging der vischprijzen van 15 pCt. zoowel als van het afgewerkte product. Verschillende drogerijen geven de voorkeur om de bedrijven te staken indien niet aan de matige eischen wordt tegemoet gekomen. Nog wordt ons medegedeeld dat de Ned. Vereeniging van Garnalendrogers besloten heeft een audiëntie bij Zijne Exellentie aan te vragen om de on houdbare toestanden in deze bedrijven verder mondeling toe lichten.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2