BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. 3e«veetv\c ^vcsVetv^ 3emeeti\e 3V0C^e- Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. 'n "Akkertje" beschermt U AKKERTJES 46ste Jaargang Vrijdag 14"Mel 1937 (Nummer 4236 ABONNEMENTSPRIJS: Per dóe maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel maer I0;15. Inge* Mod. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat ulttweebladen IV Wegens het PINKSTERFEEST zjI a s. Dinsdag geen nommer van ons blad verschijnen. i VACCINATIE. Gelegenheid tot kostelooze koepok inenting op Woensdag 19 Mei 1937, ten huize van Dokter BROODMAN tusschen 2 en 2 uur. 11 Mei 1937. 6 0 Op Dinsdag, na de beide Pinkster dagen zal de Secretarie alleen zijn ge opend voor aangiften betreffende de Burgerlijke Stand en wel van 11 12 o Na de lange weken, doorgebracht in de wijdsche stilte van de Pool- sche en Oostenrijksche bergen, mochten wel het kort verblijf in Monte-Carlo, het nog vluchtiger be zoek aan Parijs en de „blijde in- comste" in ons land het Prinselijk Paar als overgang dienen tot het feestgewoel, dat hun in Engelands hoofdstad te wachten stond. In me nig opzicht zullen de Engelsche kroningsfeesten onze Prinses en 58. e, t 0 Toen Faunce weer een dag aan zijn gewone bezigheden was ge weest, kreeg hij een boodschap van Scotland Yard. Hij werd daar on verwijld ontboden. Het gold een aan gelegenheid, die geen uitstel duldde. John Faunce haastte zich, aan deze oproeping gehoor te geven. Ver scheidene zaken, die hij in de laatste jaren te doen had gekregen en waar hij aardig wat mee verdiend had, waren hem toevertrouwd geworden op aanbeveling van zijn vroegere chefs. Hij vond een dezer in zijn spreek kamer aan het praten met een gezet heer van middelbaren leeftijd, met een militair voorkomen en een bij zonder innemend gelaat. Dit is mijnheer Faunce, majoor lowgood, zeide de chef. Zeer aangenaam, kennis met u te maken, riep de majoor, van zijn stoel opspringend en op Faunce toe tredend, om hem de hand te druk- Prins zijn voorgekomen als een her haling van de blijde gebeurtenissen, waarvan zij nog slechts enkele maan den geleden in ons land het mid delpunt waren alleen met dit ver schil, dat in de hoofdstad van het Britsche imperium alles op veel grooter schaal gebeurt, dat er meer pracht en praal ten toon gespreid wordt, dan in het kleine Nederland het geval kon zijn. Zoo het banket in Buckingham Palace, op Maan dagavond. waar, in twee aan elkaar grenzende groote zalen aan één lan ge tafel meer dan 450 gasten aan zaten. Prinses Juliana bezette bij dit festijn, dat tot de schitterendste sinds menschenheugenis in Londen ge houden, gerekend wordt, de eere plaats aan de rechterhand van den Koning. Trouwens, bij de e geheele feesten blijken de hooge vertegen woordigers van H.M. de Koningin tot de meest gevierde eeregasten te behooren, wien overal, waar zij zich in het publiek vertoonen de meest hartelijke bewijzen van sym pathie ten deel vallen. Ongetwijfeld zal dit bezoek aan Londen het Prin selijk Paar als een alleraangenaam ste voortzetting van hun huwelijks reis in de herinnering blijven. Terwijl de vorstelijke jonggehuw den aan het vreemde hof ons land vertegenwoordigden, zette onze grij ze minister-president onvermoeid en met jeugdig enthousiasme zijn ver kiezingscampagne voort. Dat hij daarbij prestaties levert, die menig jonger staatsman hem niet zou na doen, is een feit, waarop nog wel eens de aandacht mag worden ge vestigd. Zoo sprak Dr. Colijn op Maandagavond tot twee maal toe voor een gehoor van ongeveer 6000 menschen in de Apollohal te Am sterdam. Deze vergadering, die door de tallooze vlaggen en portretten van Koningin, Prinses en Prins, alsmede vaft den spreker zelf, tevens het karakter van een feestelijke bij eenkomst had verkregen, is een wel sprekend getuigenis geworden van het vertrouwen, dat een groot deel van het Nederlandsche volk ge lukkig nog altijd in het beleid van dezen stoeren staatsman stelt. Doch bij deze prestaties zal het nog geenszins blijven. Op 18 Mei a.s., zoo heeft men in de bladen kunnen lezen, zal Dr. Colijn opnieuw het woord voeren, ditmaal in Den Haag, waar hij den avond van dien dag maar liefst in drie vergaderin gen achtereenvolgens zal optreden, ken. Als mijnheer Faunce, ging hij voort, zich wederom tot den chef wendend, iets doen kan, om mijn arme schoonmoeder gerust te stel len omtrent haar lief zoontje, zal ik hem zeer dankbaar zijn om der .wille van mijn vrouw. Ik voor mij zou er niets rouwig om zijn, als wij nooit weer iets van hem hoorden. Majoor Towgood zou gaarne iets naders wenschen te vernemen aangaande het lot van een zekeren kolonel Rannock, zijn zwager, van wien men in geen maanden eenige tijding ontvangen heeft. Niet sedert Maart het begin van Maart. Hij heeft al zijn hebben en houden verkocht en is naar de Yukon-rivier getrokken, deelde ma joor Towgood mede met een eigen aardige radheid van tong. Kolonel Rannock's verdwijning om het nu maar zoo te noemen is voor zijn moeder een voortduren de bron van zorg en verdriet. De vrouwen zijn zoo verba zend lankmoedig en vergevensge zind, viel de majoor hem in de rede. Het is bij hen ook altijd: niet zeven maal, maar zeventigmaal zeven. Er is niets, dat een moeder niet dadelijk zou willen vergeven aan een verloren zoon. namelijk in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen, in het Cir cus in Scheveningen en in het Kerk gebouw aan de Reitzstraat. En deze man zou „aftandsch en versleten" zijn en niet meer in staat ons land naar behooren te dienen? Voor het Permanente Hof van Internationale Justitie wordt de be langrijke procedure inzake de af tapping van Maaswater voortgezet. Na het uitvoerige en zeer gedocu menteerde pleidooi van den Neder- landschen verdediger Prof. Telder, kwam Maandagmorgen de Belgische agent Prof. de Ruelle aan het woord. In zijn pleidooi, waarmede intus- schen ook reeds eenige zittingen ge moeid zijn, zette deze het Belgische standpunt in deze zaak uiteen, daar bij voornamelijk diep ingaande op de economische, zoowel als militaire noodzakelijkheid, die de aanleg van het Albertkanaal voor den Belgi schen staat beteekende. Voor het technische deel van het Belgische pleidooi werd de heer de Ruelle terzijde gestaan door den secretaris generaal van het Belgische ministe rie van Openbare Werken, den heer Delmer, die in een breed opgezet betoog de verschillende door Prof. Telders geopende gezichtspunten trachtte te weerleggen. Ook hij wees op de noodzakelijkheid van een nieu we verbinding tusschen Maas en Schelde en herinnerde aan de tal looze pogingen van de Belgische re geering om de moeilijkheden, in ver band met deze verbinding gerezen, uit den weg te ruimen. Dat voor ons ljnd beneden Maastricht, ten gevolge van de Belgische kanalen- aanleg, niet voldoende water zou overblijven, bestreed spreker, hij achtte de hoeveelheid van 40 kub.m. per seconde voor onze scheepvaart ruim voldoende. Prof. de Ruelle, na het betoog van den heer Delmer, zijn pleidooi voortzettend, stelde de mogelijkheid in het licht, dat het Hof zich tot een consultatief advies zou kunnen bepalen, dus zonder België, indien althans het Nederlandsche standpunt als het juiste wordt erkend, te ver- oordeelen de reeds uitgevoerde wer ken op te ruimen. Nieuwe onder handelingen tusschen beide landen zouden dan noodzakelijk zijn. Inzake het voorstel van Prof. de Ruelle, om ter plaatse de waterwerken in oogenschouw te gaan nemen, loo- pen er thans geruchten, dat dit in derdaad zal geschieden. Ik heb den majoor medege deeld, hernam de chef, niet zonder een zweem van gemelijkheid, dat ik jou voor zoo'n karweitje beter kan recommandeeren dan iemand anders, en dat als kolonel Rannock nog boven den grond te vinden is, jij hem zult vinden desnoods zelfs onder den grond. Ik zal mijn best doen, mijn heer. En nu, waarde majoor, ge loof ik niet, dat ik u verder voor 't oogenblik van dienst kan zijn. Majoor Towgood sprong over eind en stormde op de deur los. Maar hij was nog niet weg. Zijn dankbaarheid was bepaald grenzen- loos en de chef moest hem de ka mer uitzetten, zij het ook met alle mogelijke hoffelijkheid. U bent juist de man, dien wij hebben moeten, mijnheer Faun ce, sprak de majoor, toen hij en de detective samen door de lange gang liepen, die naar de trap voerde. Uw vroegere chef heeft mij al alles omtrent u verteld u hebt dat geval met de Bank van Enge land behandeld, zeide hij, en die zaak van Lady Kingsbury en en nog zooveel andere zaken en nu bent u particulier detective Resten ons nog te vermelden twee berichten van minder aangenamen, en zelfs van zeer droevigen aard. Het vreeselijke auto-ongeluk, onder de gemeente Rerkel-Ensschot, waar bij een man, half dommelend ach ter het stuur, vader, vrouw en kind den dood inreed, vestigt weer eens den aandacht op het onverantwoor delijke rijden van vele autobestuur ders, die ook in een toestand, dat zij er niet, of niet ten volle bekwaam voor zijn, achter het stuurrad plaats nemen en daarmede de aan hen toevertrouwde levens in de waag schaal stellen, nog afgezien van het gevaar, dat zij in zoo'n toestand ook voor het overige verkeer ople veren. Eveneens een sterk staaltje van zorgeloosheid, al is het op geheel ander gebied, levert het geval van den Haagschen juwelier, die zijn gansche voorraad kostbare horlo ges, ringen en juweelen, onverzekerd in zijn magazijn had. De heeren in brekers, die zich in den nacht van Zondag op Maandag dezen schat ter waarde van 17 mille toeeigenden, hebben dezen goed-vertrouwden win kelier wel een gevoeligen les ge geven. Met de pracht en praal, die slechts Engeland, daarbij steunend op eeuwenoude tradities, aan der gelijke plechtigheden weet bij te zet ten, is George VI tot koning van Groot-Brittannië en Ierland ge kroond. Over het verloop van de feestelijkheden in de Engelsche hoofdstad kunnen wij gevoegelijk zwijgen: de radio heeft, ook in ons land, voor een uitvoerig verslag gezorgd en er zullen in de wereld slechts weinige bezitters van een ontvangtoestel zijn geweest, die niet naar deze uitzending hebben ge luisterd. Belangrijker voor ons is de politiek, die rondom deze kroning waart. Aan den vooravond van de kro ning heeft George VI aan een groot noenmaal, Waaraan ook onze kroon prinses met prins Bernhard aanza ten, de volgende woorden gespro ken: ,,Ik heb het vaste voornemen, de traditie van ons rijk voort te zetten en de liefde voor de vrijheid en voor onze beproefde instellingen als een ongeschonden erfdeel weer over te doen aan hen, die na mij zullen komen. Ik ben overtuigd, dat ik bij het volvoeren van mijn taak op Üw aller hartelijke medewer king zal mogen rekenen". dat treft juist mooi. De chef en ik hebben elkaar te Sandhurst leeren kennen, en hij zou alles wil len doen. om mij van dienst te zijn. Maar hij heeft het druk, verbazend druk. Ik heb altijd eerbied voor iemand, die het druk heeft. Ik zal zoo iemand dan ook nooit noode- loos ophouden of hem zijn kost baren tijd laten verspillen. Ze hebben hier doorgaans niet veel tijd te missen, mijnheer, merkte Faunce aan. Neen, neenl Natuurlijk nietl Een prachtig gebouw alles even keurig ingericht. Een flink politie korps maar er mochten nog wel driemaal zooveel ambtenaren zijn. Bent u dat met mij eens? Zeker, mijnheer! Er moesten veel meer zijn, als het maar lijden konl Daar zit hem de knoop I Dan wordt de inkomstenbelasting weer maar verhoogd. Dat moet wel, mijnheer, als alles naar den eisch gedaan zal wor den. Ja, ja, Fauncel Als wij een sociaal Utopia krijgen, heeft de be lastingbetalende burger geen stuk brood meer om te eten. Weet je wat I Ik zal je dadelijk by myn schoon- Als 't gure weer U koud en rillerig doel thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor T naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl Meda-iamkch Ongeëvenaard bij gevatte koa Griep, rheumatiscne pijnen! M Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enti Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 csj Volgens recept von Apotheker Dumont1 AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) Met deze woorden heeft de ko ning zelf nog eens nadrukkelijk het democratische standpunt, waarop Engeland staat, onderstreept. Velen hebben in den laatsten tijd gemeend, dat democraties langzaam meer ze ker onder den druk van de autori taire staten terugtrokken. Speciaal de lankmoedige houding van En geland versterkte dezen indruk. Eerst met de Engelsche herbewape ning is in dezen toestand een Ente ring gekomen. En op het oogenblik staat wel vast, dat het feit, dat En geland in bepaalde gevallen nog niet krachtdadiger is opgetreden, slechts te wijten was aan de omstandigheid, dat men in Londen geen interna tionale verwikkelingen wenschte voor dat de kroningsplechtigheden tot het verleden zouden behooren. Men kan er van overtuigd zijn, dat En geland thans weer een meer actieve politiek zal gaan voeren. Ter gelegenheid van de kronings feesten vertoeven in Londen niet slechts vele staatshoofden, maar ook de meest vooraanstaande politici ter wereld. Van deze gelegenheid maakt de Engelsche diplomatie gebruik, moeder brengen: die zal je wel al les en alles vertellen aangaande haar lieve zoontje, 't Is een slechte kerel, Fauncel Hij deugt geen zier. Hij is het niet waard, dat die goede oude ziel zooveel verdriet om hem heeft. Ze woont in Buckingham Gate. Zullen wij loopen? Ik wandel graag, mijnheer. Mag ik zoo vrij zijn te vragen, welke bijzondere omstandigheden aanleiding hebben gegeven tot deze angst en bezorgdheid van mevrouw Rannock en van welken tijd die bezorgdheid dateert Dat zal ik je vertellen, Faunce. De kolonel is in Maart uit Enge land vertrokken. Hij zou naarKlon- dyke gaan. Het was een onbekookt plan, zooals altijd en sedert heeft er, voor zoover wij weten niemand meer iets van hem gehoord. Vindt u dat zoo vreemd, mijn heer? Als iemand aan het goud graven is te midden van eenige dui zenden andere gelukzoekers, op ge vaar af van dood te zullen vriezen of vermoord te zullen worden, als het hem een beetje meeloopt, is het niet van hem te vergen, dat hij bedaard aan zijn familie zal gaan schrijven. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1