BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Pinksterfeest. Binnenland. Klaasje Allemansverdriet* A i ^8/^ Burgerlijke Stand. Ingezonden. 46steTJaargang Vrijdag 14 Mel 1937 Nummer 4236 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) o Historische herinneringen en gebruiken. De „Dag des Geestes," zooals Gregorius van Nazianze (eind 4e eeuw) dit feest noemt, schijnt op het eerste gezicht een zuiver Christelijk instituut te zijn. Zijn relatie echter met het Jodendom is groóter dan bij eenigen anderen Christelijken feestdag. Reeds de oude naam „Pentekoste" herinnert aan ziji^ Joodsche afkomst. (Pentekoste de vijftigste dag na het Pascha). Het Joodsche Pinksteren was het dank feest voor de eerstelingen van den oogst. De oud-christelijke kerkbo den, die een groote voorliefde had den voor parallellen tusschen Chris tendom en Jodendom, zagen in het „stichtingsfeest" der christelijke kerk op Pinksteren een pendant van de sticchting der Joodsche kerk op den 50en dag na het Pascha bij de wet geving op Sinaï. Een dergelijke her innering echter werd door de Joden niet gevierd; en zeker niet op het Pinksterfeest het „feest der we ken". Een restant van het Joodsche karakter van het feest vindt men ook nog in de liturgie van de z.g. quater temper-dagen in de Pinkster- week, waarin uiting gegeven wordt aan de vreugde en dankbaarheid voor den eersten oogst. Onze benoeming „Pinksteren" (het Duitsche „Pfingsten") is van het Grieksche woord „Pentekoste" (50e dag) afgeleid. „En als de da gen van Pinksteren vervuld werden, waren zij allen gezamenlijk in de zelfde plaats. En er kwam plotseling een geluid uit den hemel, als van een krachtigen, aankomenden wind en vervulde het geheele huis, waar zij zaten. En hun verschenen ver deelde tongen als van vuur, hetwelk op een ieder van hen kwam zitten. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest". Zoo verhaalt Lukas in de „Handelingen der Apos telen" (2 14a). Het christelijk Pinksterfeest reikt terug tot in den eersten tijd der christelijke kerk, ofschoon van een eigenlijk zelfstandige feestviering eerst in de vierde eeuw sprake is. Motief der feestviering was reeds volgens de „Apostolische Constitu ties" de zending en neerdaling van den Heiligen Geest. Hiermede was natuurlijk de herinnering aan het eerste openbaar optreden der jonge christelijke kerk ten nauwste ver bonden. Vandaar dat Pinksteren te gelijk als de eigenlijke stichtingsdag der christelijke kerk gevierd wordt. Evenals Kerstmis en I'aschen draagt ook het Pinksterfeest een streng historisch-dogmatisch karak ter. Toch overheerscht bij Pinkste ren het dogmatische element. Men zou hier kunnen spreken van een voortgang van „zien" tot „geloo- ven". In onderscheid met het Oosten openbaarde zich al spoedig in de Westersche kerk het streven om, evenals bij het Paaschfeest, dedoop- plechtigheden aan het Pinksterfeest te verbinden. Zoo werd het Pinkster feest in het Westen de tweede doop- termijn. Dan werden diegenen ge doopt zieken, bezetenen, enz. die op Paschen, den eigenlijken dooptijd, wel voorbereid waren, maar die om den een of anderen reden toen den doop niet hadden ontvan gen. an daar vinden wij ook nog in de tegenwoordige katholieke Pinkster-liturgie de gedachten terug aan hen „die uit het water en den Heiligen Geest herboren zijn"; ge dachten die zonder kennis van de oud christelijke doopplechtigheden in den nacht van Zaterdag; op Pinkster- Zondag, voor den tegenwoordigen geloovige volkomen onbegrijpelijk zouden zijn. Hieruit moet waarschijnlijk ook de Engelsche benaming voor Pinkste ren Whitsuntide, Whitsunday verklaard worden; witte Zondag. .Zoowel wegens de mededeeling voor de groote mate van licht en van kennis, als ook omdat dit feest be hoorde tot de dooptijden der kerk en degenen, idie gedoopt werden, ge durende een tijd in witte kleederen gingen". Een der meest bekende Pinkster liederen is wel de schoone hymne Veni, Creator Spiritus. Sinds den tijd van Karei den Groote niet alleen'op het Pinkster feest, maar bij vele andere kerke lijke plechtigheden gezongen en door latere toonkunstenaars opnieuw ge toonzet zoo o.a. door Mahler in het eerste gedeelte van zijn „Acht ste" Kom, Geest des levens en der kracht! Vervul het hart, dat U verwacht, En deel uw heil'gen hemelvrêe Aan uw bezielde schepselen mee. Gij zijt de Trooster, die ons leidt, De gave, die ons God bereidt, De bron, waaruit het leven vloeit, Het vuur, dat heel ons hart ont- [gloeit enz. Hoewel dit Pinksterlied gewoon lijk aan Karei den Groote (742 814) wordt toegeschreven, is het met meer waarschijnlijkheid van niemand minder dan van paus Gregorius den Groote (504604) afkomstig. De oudste bekende vertaling: „Kum Schepfaen, heiligen geist" dateert van omstreeks 1200. Vroeger was het in vele streken gewoonte om, ter veraanschouwe lijking van het Pinksterwonder, ro zen van het plafond in de kerk te laten neerdalen. Zoo vooral op Sici lië, waar het feest daarom ook Pascha rosatum heet. (De ItaUaan- sche naam van Pinksteren, pasqua rossa, komt waarschijnlijk van de roode kleur der paramenten, altaar- en priesterkleeding). Ook werd in vele kerken een duif uit het „heilige- geest-gat" in de zoldering der kerk neergelaten, als symbool van den heiligen geest. Of men blies op trompetten en bazuinen om het ge- druisch van den geweldigen storm wind (HEI1. 2 2)i na te bootsen. Prinses Juliana en Prins Bernhard in Engeland. Naar uit Londen wordt gemeld, zullen na afloop van de kroningsplechtigheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, met de hen vergezellende leden der hof houding, de Pinksterdagen in Norfolk doorbrengen op het landgoed van den onlangs afgetreden onderstaatssecreta ris van koloniën, Sir John Maffey. oud- goeverneur van Soedan. Daarna zullen hunne Koninklijke Hoogheden nog eenige dagen de gas ten zijn van Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. de Marees van Swinderen De Koningin zal de „Tromp" te water laten. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin den wensch te kennen gege ven, de tewaterlating van den bij de Nederlandsche scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam voor de Kon. Mari ne in aanbouw zijnden flotcieljeleider „Tromp" op 24 Mei a.s. persoonlijk te verrichten. De Verkeersveiligheid van het vrachtautovervoer. Onder leiding van oud-Minister van Waterstaat, het Kamerlid Ir. M. C. E. Bongaerts, heeft de B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, in een Dagelijksch Be- stuurs-vergadering, enkele dagen ge leden, besloten direct maatregelen te overwegen, teneinde de verkeers veiligheid te controleeren van het vrachtautomaterieel van de leden. Een en ander is -het uitvloeisel van de belangstelling, die de .B.B.N. heeft getoond voor de Internationale Verkeersveiligheid Conferentie, on langs gehouden. Onder de energieke leiding van oud-Minister Bongaerts is direct op dracht gegeven aan het Wetenschap pelijk Bedrijfsauto-Instituut, dat de technische controle van automobie len in Nederland toepast volgens reglementen van het wereldbekende bureau Veritas te Parijs, een spe ciale controle-systeem te ontwerpen van rememn. stuur, verlichting, enz. alsmede van bedrijfszekerheid. Het geheele plan moet binnen drie dagen gereed zijn, zoodat reeds bin nen enkele dagen tot uitvoering kan worden overgegaan. De B.B.N., wel ke vorig jaar alreeds een optocht van circa 900 bedrijfsauto's bij de opening van de brug bij Nijmegen organiseerde en daarna een optocht van goed onderhouden bedrijfsauto's naar de opening der Moerdijkbrug, wil hiermede thans aantoonen hoe zeer het dezen bond ernst is met de bevordering van de verkeersvei ligheid van het vrachtautomaterieel, dat langs onze wegen rijdt. Boekbespreking. Elizabeth Zernike. „De oudste zoon" Ingen. f 2,90. Geb. f 3,75. Uitgave van N V. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. In dit werk schildert de bekwame schrijfster de hoofdfiguut Miel in fijne kleuren, evenals de andere figuren van de wereld, waarin zich deze roman af speelt. Miel, de oudste zoon van Van Ree wijk, staat na zijn eind-examen aan het begin van esn leven, waarvan hij zich het verloop niet kan voorstellen. Hij voelt zich ongelukkig en verlaten, om dat ook zijn vader er niet over spreekt, blijkbaar geen aandacht voor hem heeft, evenmin als zijn stiefmoeder. Zijn eigen jong gestorven moeder heeft hij nooit gekend. En nu ontwikkelt zich deze roman verder rond den oudsten zoon. Het conflict van zijn vader met zijn tweede vrouw. Hoewel hij zich nog te jong en onervaren weet wil hij een toekomst scheppen voor zijn jongere broertjes en zusjes. Wijd en alles overspoelend komt het leven op hem af. Het Is een prachtige, naar het leven geschreven roman. 0 Bij den uitgever J. Philips Kruseman te 's-Gravenhage zagen een vijftal nieuwe werken het licht. Ingen. f 2,15. Geb. f 2,90. Ruby Ayres. „Het leven gaat toch verder". Door toedoen van zijn vader is Philip Steele getrouwd met Lillith De- rant, voor wien hij altijd een broeder lijke genegenheid heefc gehad, maar toch niet die liefde, als echtgenoot. Als hij later Penelope Manning ontmoet voor wie hij een Innige liefde opvat, die door het meisje wordt beantwoord, wordt ons op boelende wijze beschre ven de korte uren van geluk en tijden van martelende zielenstrijd van twee menschen. Een boeiend en met tact geschreven roman. 0 George Bagby. „Het raadsel van het Kringspoor" Een echte Detective-roman, waarin we kennis maken met den beroemden detective Schmidt van de New Yorksche 39. „Geef je die slang hier," riep hij uit, toen hij zag dat een aapje hem vasthield. „Geef je hier!" En hij wilde recht op het aapje afgaan. Maar dit liet niet met zich spelen en spoot den tuinman de hoed van zijn hoofd af. politie, die zonder een enkel spoor toch de moord op den rijken ouden heer Higley weet op te lossen. Het is een detective-verhaal om ln koortsachtige spanning te volgen. 0 Edison Marshall. „De verre tocht". De hoofdpersoon in deze roman, Sam Campbell, die zijn ontrouwe ver loofde, Irene Weston, wil vergeten, werpt zich geheel in een avontuur en wil in China dwars door vijanden en piraten heen doordringen in het land van den Dalai Lama. Een vriend gaat met hem mee. Na alle gevaren te heb ben geboden, keert hij terug met een jonge vrouw, edeler dan die, welke hij verlaten heeft. „De verre Tocht" is een spannende roman. 0 Tom Roan. „De Montanabandiet" In deze ongewone geschiedenis van een moedige kerel, die het hart op de juiste plaats heeft, maken we kennis met Fljnt Steele, die, wegens een moord uit zelfverdediging, nimmer meer naar Montana kan teiugkeeren. In een af gelegen kamp in de bergen van Arizona vindt hij den twaalfjarigen Bill Martin. Onder een aangenomen naam wordt hij voorman op de Lucky ranch, waar de mooie Patricia Marlin, een bloedver wante van Bill, onderwijzeres is. Het is een zeer interessant verbaal. 0 Rex Stout. „De vergiftigde Naald". In dit werk maken we kennis met de detective Nero Wolfe, een heel nieuw type van detective. Opgesloten in zijn kantoor, toont hij een speurzin en be kwaamheid in het ontraadselen van mis dadige geheimen, die aan het onge looflijke grenzen. Met prettige gemak kelijkheid weet hij langs grappige ge leidelijke wegen de oplossing te vinden van het geheim van Peter Barstow's dood, en ten slotte den moordenaar te ontmaskeren. 0 In de Ned. Jeugdbibliotheek van Uit geverij „Helmond" verscheen nr. 69: Dolf Jonkers' kampeeravontuur" Een spannend verhaal voor jongens door Kees Middelberg. Het zijn de angstwekkende avonturen die de 15-jarige Dolf uit Amsterdam beleeft bij zijn oom op de Veluwe. In de Kinderbibliotheek verscheen nr. 33: Klaas Klaver in Amerika". Een echt verhaal voor kinderen. 40. Het aapje scheen zich nergens meer aan te storen. Met een paar flinke sprongen was het in een paal geklommen en sjaoot zoo van uit de hoogte in alle richtingen. OOSTBURG. Over de maand Apri 11937. GEBOORTEN: 2, Arsène Robert Emiel zv. M. Th, Maenhout en A. M, J. de Pape; 9 Geertruida dv. G. Fieret en N. Dlele- man; 13 Buiten echt geboren dochter; 21 Johannes Bernardus Franciscus z' P. B. Vercruijsse en S. R. de Marte laere. HUWELIJKEN: 15 F. Babijn wednr. 60 jaar met W Willemsen 60 jaar weduwe; 15 A. W Verplanke 35 jaar jm. met J. P. Leen- houts 23 jaar jd.; 29 A. P. de Maillie 31 jaar jw, met G. E. Wage 20 jr. jd. OVERLIJDEN: 6 J. Bosschaart 68 jaar man van J. Babijn; 10 A. Datthijn 32 jaar man van C. Coppens; 15 L. M. Buijck 41 jaar vrouw van C. A. Mabesoone; 28 Jac- Bossand 85 jr. wednr. van J. Verplanke. A.A. INGEKOMEN: P. Lagendijk van Terneuzen; M. Ris- seeuw-Rlsseeuw van Groed"- P Ris- seeuw van Schoondijke; A. van Schoondijke; Suz. M. van St. Oedenrode; H. A. C Terneuzen; Cath. V. Matthijs venhage; Hel. M. van Hoorn vliet; Iz. Risseeuw en gezii zande; E. J. J. Lageadijk-KiDDens en gezin van Terneuzen. VERTROKKEN: L. M. Termote naar St. Laureijns (B); C. M. Rijk naar Aardenburg; A. Cru- son naar Zuidzande; J. de Nood en vrouw naar Waterlandkerkje; F. H. Gij zeis en gezin naar Schoondijke; M. E. de Smit geb. Evers naar Bloemendaal; P. Boone naar Waterlandkerkje; J. M. Mulder naar Rhenen; C. M. deFeijter- Risseeuw naar Waterlandkerkje; A. G. Buskop naar Koudekerke; C. van de Gruiter en gezin naar Bruinisse; I. A. van de Gezelle naar St. Kruis; J. P. Verplanke geb. Leenhouts naar Bier vliet; Jak. de Nood en gezin naar Wa terlandkerkje; M. M. Ekkebus naar Vlis- singen; M. R. de Wever naar Schoon dijke; A. C. de Wever naar IJzendijke. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Spaar de vogelnesten. Nu de natuur met de komst van zon en warmte in deze eerste Mei dagen aan alle kanten uitbot en, haar volle pracht ten toon spreidt, lokt zij ons allen naar buiten. Vooral in de jeugd ontwaakt de lust om door bosch en veld te zwerven en het zijn vooral de vogels en hun nesten, die de belangstelling trek ken. Hoe verheugend deze belangstel ling op zichzelf ook moge zijn, het is jammer, dat zij, vooral bij de jongens, zoo dikwijls verkeerde vor-

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1