BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Veiligheid in het Luchtverkeer Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Haar eer gered. 46ste Jaargang Dinsdag 11 Mei 1937 Nummer 4235 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1 40 Franc» per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels fO,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) VACCINATIE. Gelegenheid tot kosrelooze koepok inenting op Woensdag 19 Mei 1937, ten huize van Dokter BROODMAN tusschen 2 en 3 uur 11 Mei 1937. o— Weer is de wereld opgeschrikt door een luchtvaartramp van ernsti- gen omvang, waarbij tal van men- schenlevens zijn te betreuren. Weer is de zwarte lijst van zeppelinram pen, die voor den betrekkelijk kor ten tijd dat dit middel van verkeer bestaat, toch al onheilspellend lang was, met een toegenomen. En weer vraagt men zich af: Is de mensch in zijn streven, landen en werelddeelen met elkaar te verbin den, in zijn begeerte naar steeds grooter snelheid, niet te roekeloos? Grijpt hij niet te hoog en te ver? Toch dat wij ons door de lucht bewegen, daar zal niemand na zoo veel jaren van toenemend en regel matig verloopend luchtverkeer, zich meer tegen kunnen, noch willen ver zetten. Deze ontwikkeling heeft zich ondanks alle aanvankelijk ver zet baan gebroken en is thans niet meer te stuiten, hetgeen ook wel niemand meer zou wenschen. Doch juist in dit mooie, snelle succes van de jonge luchtvaart, in deze voor spoedige ontwikkeling tot een graad van regelmaat en betrouwbaarheid, welke die van het verkeer te land ging evenaren, schuilt een groot ge vaar. Na de zware slagen, die de En- gelsche on Amerikaansche lucht- scheepsbouwers piet hun construc ties hadden wij herinneren aan het vergaan van de Engelsche lucht schepen Z.R. 2 in 1921 en R 101 in 1930; de Amerikaansche rampen met de Shenandoah in 1925, de Akron in '33 en de Macon in '35 FEUILLETON 57. 0 Daar geef ik geen zier om, ver klaarde het meisje. Ik spaar wel postzegels op, maar ik heb nooit gehoord, dat oud vloeipapier eenige waarde had. Dat heeft het toch wel, Betsy soms! hernam hij, en om haar de waarheid dezer bewering te be wijzen, gaf hij haar een kroon voor het oude vloeiboek van mevrouw Randall. Faunce had zijn getuige op den avond van den dag der terechtzit ting honderd en twintig pond uitbe taald, en had er zich al op voor bereid, dat hij haar niet meer in Sel- burne Street zou vinden. Nu zij zooveel geld in handen had, zou zij wel dadelijk die arm zalige wijk den rug toekeeren en een beter onderkomen zoeken. Misschien zou zij wel naar Parijs gaan, om mooie kleeren te koopen en met herwonnen schoonheid te pronken in het Bois de Boulogne, bleek de stemming voor het lucht schip als vervoermiddel over langen afstand aanmerkelijk bekoeld. Toen evenwel de Duitsche lucht schepen voortgingen met nooit fa lende regelmaat hun reizen over lan den en wereldzeëen te maken, raak ten de bezwaren weer op den achter- ■grond, de belangstelling voor het luchtschip nam zienderoogen toe en zoowel in Amerika, in Engeland als ook in ons land gingen weer stem men op, om te komen tot oprichting van zeppelin-syndicaten, die het transatlantisch luchtverkeer zouden organiseeren. En juist nu, op dit hoogtepunt van plannen, die ten deele reeds op het punt van uitvoe ring stonden, komt daar deze ernsti ge ramp ons weer herinneren aan de beperktheid van het menscheiijk vermogen. Misschien is het echter juist een geluk, dat deze droevige ramp op dit oogenblik is gekomen. Nu im mers kunnen de plannen nog her zien worden, kunnen maatregelen tot grootere veiligheid worden overwo gen, kan men zich nog afvragen, of er niet toch ondanks de talloo- ze geslaagde reizen dingen te verbeteren zijn. Zoo bijvoorbeeld, om ons tot het luchtschip te be palen het gebruik van waterstof gas, dat, zooals men weet, uiterst licht ontvlambaar is. Wijst niet deze nieuwe ramp er op, dat al de geno men voorzorgsmaatregelen ten spijt, deze gasvulling een permanent ge vaar voor passagiers en bemanning oplevert? De betrokken instanties zullen wel terdege mogen overwegen of het nog wel langer verantwoord is. dit gevaarlijke gas te blijven ge bruiken. Dat Amerika ook reeds re kening houdt met de mogelijkheid, dat Duitschland voor zijn zeppelins tot het onbrandbare heliumgas zal willen overgaan, blijkt reeds uit het bericht uit Washington, meldende, dat de legercommissie van den Se naat een wetsontwerp heeft goedge keurd, waarbij de Amerikaansche staat gemachtigd wordt, heliumgas uit te voeren, voor zoover de mili taire belangen dit toelaten. Onge twijfeld zou het algemeen gebruik van heliumgas als vulling voor lucht schepen de veiligheid van dezen vorm van luchtverkeer niet weinig verhoogen. Doch ook ten aanzien van het verkeer met vliegtuigen bestaat het gevaar, dat de regelmaat in de uit voering der dienstregelingen de of naar Monte Carlo, om haar geluk aan de speeltafel te beproeven. Het was juist iets voor haar, om haar laatste honderd pond uit te ge ven, zóó onverstandig, en zóó roeke loos, alsof zij nog een onmetelijk kapitaal te harer beschikking had. Betsy vertelde hem, dat zij wel over verhuizen gesproken had, maar het was er niet toe gekomen. Zij had de huur al opgezegd, maar was heel boos geworden, toen de juffrouw boven kwam met een heer en dame, die de kamers wilden zien. Zij ver koos niet de deur uitgezet te worden als een vreemde hond: zij zou heen gaan, als zij verkoos, en eerder niet. Ik geloof niet. dat zij ooit verhuizen zal, zeide Betsy met een heel wijs gezicht. Het lijkt niemen dal op haar, om ergens moeite voor te doen. Zij zit maar den geheelen dag in haar luien stoel cigaretten te rooken en romans te lezen, of zij ligt languit op de sofa te soezen. En 's avonds is ze dikwijls erg uit haar humeur. Dan zegt ze, dat ze een hekel heeft aan dit huis en er geen nacht meer in wil slapen, maar den volgenden morgen is er toch geen kwestie van, dat zij de woning opzegt. Zij zit bij hem onder de waakzaamheid voor een zoo groot mogelijke veiligheid doet verslap pen. En hiermede komen wij tot het tweede, gelukkig veel minder ernstige ongeluk, dat de vorige week in het luchtverkeer plaats vond. Wij bedoelen de stranding van het K.L.M.-vliegtuig de Kievit," die wegens het slechte zicht bij Athene een noodlanding moest maken. Dat deze noodlanding zoo goed geslaagd is, mag een geluk heeten en het is zeker een prachtig staaltje r an vlie gerskunst van gezagvoerder Moll ge weest, dat hij de machine op het smalle drassige terrein waarop de landing moest worden uitgevoerd, behouden aan den grond kreeg, maar toch dringt zich hier de vraag op: wordt de veiligheid bij deze ge regelde diensten nog wel voldoende in acht genomen? De machine had een langen reis achter den rug en daardoor te weinig brandstof aan boord om nog lang naar een ge- scchikt landingsterrein uit te zien. Is dit veiligheid, zoo hoog opge voerd. als waarop het publiek dat van deze diensten gebruik maakt, recht heeft? Wij meenen. dat het hier nog veiliger zou kunnen, name lijk door de mee te nemen benzine voorraad zoodanig te vergrooten, dat ook bij tegenslag nog voldoende overblijft om aan het eind van het traject, indien door omstandigheden in de haven van bestemming niet geland kan worden, behoorlijk naar een ander landingsterrein te kunnen uitzien of zoo noodig terug te kee- ren naar een vorige haven. Safety first 1 Dat zij en blijve het devies van allen, die menschenlevens vervoeren. Het dienstboden vraagstuk. o De Times wijdt een artikel aan een onderzoek nopens de positie van de huisbedienden in Engeland. In 1923 is op last van het ministerie van arbeid een rapport opgesteld nopens de voorwaarden voor de voor ziening in dienstmeisjes. Het hui dige onderzoek diende om na te gaan. hoe thans de toestand was. Er blijkt sinds 1923 niet veel ver anderd te zijn. Het blijkt, dat er tegen het dragen van een bepaalde soort van uniformkleeding weinig be zwaar bestaat, mits de kleeding het uiterlijk van het meisje ten goede komt. Ook tegen den naam dienst- plak en als hij zegt, dat zij hier moet blijven, dan blijft ze ook. Bedoel je dien heer met dat donkere uiterlijk? vroeg Faunce. Ja, wien anders? Er komt nooit een ander bij haar. En geloof je, dat zij van dien mijnheer houdt? Ze is doodsbenauwd voor hem. Ik heb zelf gezien, dat ze zoo wit als een doek werd, toen zij zijn voet stappen op de trap hoorde, en als hij hier is geweest, is zij altijd heele- maal van streek. Dan zit ze te hui len, alsof het hart haar zal breken. Ik heb erg met haar te doen. Ze is heusch zoo kwaad nog niet. Zij heeft mij gisteren dezen hoed ge geven, ging Betsy voort, op haar rijk met veeren en gitten getooid hoofd deksel wijzend. Ze heeft hem geen zes keer op gehad. Toen ze op reis was, heeft hij een beetje van 't zee water geleden. Daarom wil zij hem niet meer dragen. Zoo oprecht en warm was Faun- ce's belangstelling in mevrouw Ran dall, dat hij zich ongelooflijk veel moeite getroostte, om haar vriend Bolisco in zijn doen en laten na te gaan. Hij vond hem in een her berg in Battersea een oud, ver vallen huis in een smerige straat, bode bestaat over het algemeen geen bezwaar, terwijl over het algemeen de meisjes er ook geen bezwaar te gen hebben bij haar voornamen ge noemd te worden, al weerhoudt dit soms wel meisjes uit betere standen een betrekking als huisbediende te kiezen. Ook de loonen zijn niet van groo- ten invloed. Over het algemeen ver dienen de dienstmeisjes meer dan de meeste arbeidsters, winkelbe dienden en zelfs dan een groot deel van de kantoorbedienden. De ge- zinsoeconomie verzet zich echter vaak tegen het kiezen van het vak van dienstbode, omdat vele ouders liever hebben, dat hun dochter min der verdient, mits zij bij haar ouders blijft wonen en kostgeld betaalt. Tegen diensten bij voorname fa milies met veel personeel bestaat het bezwaar, dat de oud-gedienden in zoo'n dienst dikwijls erger tyran- nen voor de jonge meisjes zijn dan de kwaadste mevrouw. Een voordeel daarentegen is weer, dat men in der gelijke diensten zeker is van zijn vrije dagen en vrije uren, terwijl een grief van het meisje-alleen juist is, dat hun halve vrije dag zoo vaak op het laatste nippertje versteld wordt. Ook klagen de meisjes-alleen er over, dat zij in huis zoo weinig vrijheid genieten. De meeste me vrouwen schijnen van oordeel, dat een meisje als ze thuis is, ook ten allen tijde kan worden geroepen om te werken. Vele meisjes zouden graag, al thans eens in de maand, een gehee len vrijen dag hebben, zoodat zij eens een reisje of uitstapje kunnen maken of op een Zondagochtend eens heerlijk uit kunnen slapen. Vooral dit laatste is iets, wat de dienstmeisjes aan de fabrieksar beidsters en aan kantoor-en winkel bedienden benijden. Over den duur van hun vacanties hebben de meeste meisjes niet te klagen, maar een veel voorkomende klacht is, dat zij voor hun vacantie geen kostgeld krijgen. Een laatste klacht of een bezwaar, waarom meisjes niet in een huiselijke, dienstbetrekking willen gaan, is de weinige gelegenheid tot uitgaan en het niet vallen onder de werkloosheidsverzekering. Over het bezwaar van de weinige gelegenheid tot uitgaan moet men niet licht denken, daar men in het oog moet vatten, dat daaronder ook valt beoefening van sport en spel. De groote fabrieken en kantoren dicht bij de rivier, een huis, dat vroeger een fatsoenlijk logement was geweest. Faunce sloeg de bokser nauw keurig gade en kreeg geen bijster hoogen dunk van hem en zijn 'ka meraads. Het was een droevig denk beeld, dat zoo iemand invloed kon uitoefenen op het leven van een vrouw als Kate Delmaine. Maar hoe zeer Faunce zich ook interesseerde voor een mooie vrouw, die tot ar moede en ellende was vervallen, be greep hij toch, dat zijn avondwande lingen met Betsy en zijn tochten naar Battersea. waar Bolisco zijn vaardigheid als bokser en worstelaar ten toon spreidde, feitelijk tijdver spilling waren. Zijn werk met be trekking tot Kate Delmaine was af- geloopen en welk mysterie haar le ven ook mocht bevatten, het was niet aan hem, 'daarin door te drin gen. zelfs al stond dat geheim met een misdaad in verband. John Faunce staakte dus zijn be zoeken in Chelsea, zij het ook noode en ging evenmin meer naar de her berg aan de overzijde van Batter sea Bridge. Ik moet toch wel een ge boren speurhond zijn, dacht hij. Als mijn werk gedaan is, doe ik uit lief- bieden tegenwoordig voor hun per soneel allerlei aantrekkelijke gele genheden tot beoefening van sport en spel in den vrijen tijd. De dienst meisjes, vaak nog maar 15 of 16 jaar oud, missen deze gelegenheid zeer sterk. Ook aan clubjes voor ontwikkeling en ontspanning, kun nen zij lang niet zoo goed deelnemen als kantoor- of winkelbedienden, daar zij niet alleen minder rije avon den hebben, maar vaak niet zeker zijn altijd denzelfden avond vrij te hebben. Worden de meisjes ouder, dan beklagen zij zich, dat zij zoo weinig gelegenheid hebben om te komen in clubs en andere gelegenheden, waar zij jongemannen ontmoeten en hoewel de cijfers zulks tegenspre ken, denken de meisjes, dat zij, wat haar huwelijkskansen betreft, bij anderen ten achter staan. De commissie van dertien jaar ge leden heeft aanbevolen voor de huis bedienden een afzonderlijk verzeke ringsstelsel in het leven te roepen, dat hun een pensioen op 55-jarigen leeftijd zou waarborgen, met als al ternatief een huwelijksgift in geval van trouwen. Ook de huidige on derzoekers zijn van oordeel, dat een dergelijke maatregel, die nog altijd niet tot stand is gekomen, aanzien lijk zou bijdragen om de betrekking van dienstmeisje aantrekkelijker te maken, doch ook een betere rege ling van de vrije dagen en van de gelegenheid tot ontspanning en ver maak zou daartoe mee kunnen wer ken. Hiertoe zou echter een beter toezicht op de arbeidsvoorwaarden noodzakelijk zijn, wat natuurlijk weer zijn moeilijkheden met zich brengt. Te Londen zijn proeven genomen met een stelsel van uitwonende dienstmeisjes, die werken in schich ten van vier uur. Aan dit stelsel kleven nog verscheidene bezwaren wanneer het geregeld wordt dooi een tehuis voor meisjes, zijn de ad ministratiekosten vrij hoog. Wonen de meisjes op eigen gelegenheid, dan is de toestand vaak nog onbe vredigender, ook al. omdat het loon geringer is dan voor inwonende meis jes en de kosten van levensonder houd nu op -de meisjes zelf drukken. Toch verwacht men, dat dit stelsel op den duur wel meer ingang zal vinden. Zoowel onder de dienst meisjes als onder haar werkgeefsters bestaat in hooge mate het verlangen naar een soort algemeen geldend contract, waardoor beide partijen we- hebberij nog wat. Kerstmis kwam als een heerlijke afleiding en Faunce sloot zijn ka mers in Essen Street af, vergat, dat hij detective was. en wijdde zich uit sluitend aan zijn plichten als huis vader. De kalkoen, de puddings en vleeschpasteitjes deden de kook kunst van mevrouw Faunce alle eer aan. John Faunce had ook niet stilge zeten. Zijn valkenoog had den mooi- sten Norfolkschen kalkoen ontdekt in een rij van achttienponders, en de malschte Yorksche ham uit twin tig van de beste kwaliteit. De cham pagne, die hij voor zijn gasten kocht, de tien jaar oude Schotsche whisky, die hij zelf dronk, waren puikbest, en het optrekje te Putney ademde een geest van prettige vroolijkheid en welgesteldheid. Met zijn vrouw tegenover hem en een oud vriend aan weerszijden, smaakte Faunce al het genot van huiselijke gezelligheid. Elke ge dachte aan misdaad en geheimen werd uit zijn geest verbannen, en hij keerde niet naar zijn kantoor in Essen Street terug, voor de fecst- week was afgeloopen en alles weer geregeld zijn gang ging. .(Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1