BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Betaling voor „neen" zeggen. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Wekelijksch Overzicht. o benauwd? WSIMOi Klaasje Allemansverdriet. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij Breskens, 46ste Jaargang Vrijdag 7 Mei 1937 Nummer 4234 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1 25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Var 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Een bericht, dat ongetwijfeld in heel ons land en zeker niet in het minst in onze overzeesche gewesten met vreugde en instemming zal zijn ontvangen, is de tijding, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard thans de finitief besloten hebben, een reis te maken door Nederiandsch-Indië. Ge ruchten, dat een bezoek aan onze Oost-Indische koloniën in het voor nemen lag, hadden reeds lang de ronde gedaan, zoodat het telegram uit Batavia dat hiervan de bevesti ging brengt, geenszins onverwacht komt. Dat onze Kroonprinses, die naar menschelijke berekening toch eenmaal laten wij hopen in een verre toekomst aan het hoofd van het uitgestrekte rijk dat ons land met zijn koloniën vormt, zal komen te staan, thans ook het groote en voor ons geheele volksbestaan zoo uiterst eblangrijke Oost-Indische deal van dit rijk door eigen aanschouwing zal leeren kennen, kan rïiet anders dan land en volk ten goede komen. Immers, persoonlijke belangstelling van een lid van het regeerend vorstenhuis voor een deel van het rijk zij dit een provincie, een landstreek of een overzeesch ge west laat nooit na, den band van saamhoorigheid tusschen dit deel van het rijk en den staat als geheel te versterken. Het duidelijkste bewijs hiervan hebben wij gezien in het vruchtbare werk, dat de tegenwoor dige Hertog van Windsor in den tijd dat hij nog Prins van Wales was, als representant van Zijn Vorste- lijken Vader in alle deelen van het uitgestrekte Britsche imperium heeft verricht. Niet minder bevorderlijk voor de goede verstandhouding tus schen Moederland en Koloniën was de reis, die Koning Leopold als Kroonprins van België naar de kolo niale bezittingen van zijn land maak te, en waarbij, zooals men zich her inneren zal, toch ook een bezoek aan onze koloniën werd gebracht. Dat een vreemde Prins nog vóór een lid van ons eigen Vorstenhuis onze overzeesche gewesten bezocht, is altijd min of meer beschamend voor ons land geweest. Temeer ver heugen wij er ons daarom over, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard hun reislust eerlang ook tot ons Insulinde zullen uitstrekken. Reeds thans spreken wij de hoop uit, dat dit bezoek, waarvan het tijdstip nog niet vaststaat, rijke vruchten van kennis en inzicht aan de zijde der Vorstelijke Bezoekers, en van ver hoogd saamhoorigheidsgevoel aan de zijde der iijheemsche bevolking zal afwerpen. Ten aanzien van onze handels betrekkingen met het buitenland blijft onze regeering, zooals wij reeds in een vorig overzicht opmerkten, diligent. De Nederland che handels delegatie onder leiding van den mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, is te Poznan, ons Neder landers beter bekend als Posen, aan gekomen. Reeds thans werd een be zoek gebracht aan de daar ter plaat se juist geopende jaarbeurs, waar de elden der delegatie ongetwijfeld een goede gelegenheid hebben ge had, zich voor de komende bespre kingen een beeld te vormen van hetgeen Polen momenteel als ex portland heeft aan te bieden. De ,heer Frère, die ons land be zoekt om in opdracht van den Belgi schen minister-president onze re geering te polsen over zijn plan tot internationale economische samen werking, bracht een bezoek aan Dr. Colijn, waarbij deze kwestie uitvoe rig werd besproken. Onze regeering, die reeds meermalen blijk heeft ge geven, een voorstander te zijn van internationale samenwerking op eco nomisch terrein, gelijk Dr. Colijn in een verklaring tegenover de Agence Economique et financière in herinnering bracht, zal zeker niet nalaten, het plan van den heer Van Zeeland haar vollen steun te verlee- nen. Nog steeds gaat in Londen de In ternationale Suikerconferentie voort met haar moeilijken taak. Na de enkele succesjes van begin vorige week, is het verloop der besprekin gen nu weer alles behalve vlot te noeemn en het reeds eenige malen aangekondigde definitieve resultaat is dan ook nog steeds uitgebleven. Maandagmiddag vond weer een vol tallige bijeenkomst plaats, waarin bleek, dat nog altijd zeer belang rijke kwesties blijven op te lossen. Door het sub-comité voor algemeene vraagstukken werd een reeks alge meene voorstellen ingediend en een aantal maatregelen voorgesteld, die in de af te sluiten algemeene con ventie, dienen te worden: opgenomen. Zooals men ziet, is de conferentie nog lang niet zoo ver, als verleden week gehoopt werd. In de kwestie der suikervoorraden is eenig schot gekomen. Verschillen de delegaties, waaronder ook Java. verklaarden zich bereid hun voor raden te beperken, andere daarente gen meenden zich niet te kunnen binden. Ook hier blijven dus nog moeilijkheden. Terwijl een groep van interna tionale kopstukken dikwijls- eerst na lange moeizame onderhandelingen, zooals hier bij de suikerconferentie weer het geval is, tot eenig resultaat kan komen, weet soms de enkeling snel en zeker een mooi succes te bereiken. Met de vermelding hier van willen wij ditmaal ons over zicht besluiten. De heer Willy Mullens, naar wij meenen onze oudste Nederlandsche cineast, kreeg van de Fox Film Maatschappij de buitengewoon eer volle opdracht, de Engelsche kro ningsplechtigheid in de Westminster Abdij te verfilmen, een onderschei ding, die onzen landgenoot is te beurt gevallen door zijn zeer ge slaagde film van de huwelijksplech tigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te Den Haag, welke film ook in het buiten land de aandacht heeft getrokken. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma AKKER 'jV^Thoogdewéikinq 15 cent j Wrlaande prijzen (Ingez. Med.) o Een zeer belangwekkende ,,bill" werd dezer dagen door het Engel sche parlement behandeld. Het be treft hier een nieuwe regeling van de salariëering der hoogste staats ambten. Dit schijnt oppervlakkig be schouwd weinig interessant te zijn. Den buitenlander in het bijzonder zal het wel onverschillig laten, dat de Engelsche ministers, die tot nog toe verschillende inkomsten geno ten, nu allen jaarlijks 5000 pond zullen ontvangen, met uitzondering van den minister-president, die 10.000 pond per jaar krijgt. Maar in deze wet wordt voor de eerste maal voorzien in een staatssalaris van niet minder dan 2000 pond voor een functie, die in andere landen in het geheel niet als staatsfunctie, ja, dik wijls zelfs als anti-staatsfunctie wordt beschouwd en zeekr in geen enkel ander land door den staat wordt gehonoreerd: voor den „leader of the opposition," den leider van de oppositie. Deze nieuwe instelling ver dient alle aandacht. Zij symboliseert wel zeer verrassend het geheele on derscheid tusschen twee staats- en maatschappelijke opvattingen; de gene, die het tegen elkaar ingaan van meeningen en stroomingen als gewenscht en als onontbeerlijken bron van evenwicht en verrijking beschouwt, en die andere, pseudo- moderne, welker wijsheid juist hierin bestaat, alles wat van een enkele meening en een enkele goedgekeur de strooming afwijkt, als: verderfelijk te doodverven. De „leider van de oppositie" was in Engeland, krachtens een onge schreven wet, intusschen reeds lang een quasi-officiëele persoonlijkheid. Hij genoot zeer bepaalde voorrech ten, werd voor alle belangrijke be slissingen geconsulteerd, zat als lid in iz'eer belangrijke raden en had maatschappelijk in zekeren zin de positie van een kroonprins, die mor gen reeds op den troon kan komen. Maar het is een groote stap van de nakoming van zekere spelregels ook tegenover dengeen, die „neen" zegt men vindt varianten van deze spelregels ook in de andere parle mentaire landen naar de honoree ring door den staat voor het feit, dht hij neen zegt. Men kan gemak kelijk beweren, hier met een soort omkooperij te doen te hebben, maar nog gemakkelijker is het te bewij zen, dat een dergelijke redenatie on logisch is. Wanneer aan een bepaald ambt eenmaal wettelijk een betaling verbonden is en wanneer de benoe ming tot dit ambt niet door den betaler geschiedt in dit geval niet door den staat, maar door de sterkste oppositiepartij is het moeilijk in te zien, welken invloed de betaler door het feit, dat hij be taalt (en in ieder geval betalen moet) zou kunnen winnen. Wat in deze nieuwe wet tot uiting komt is een psychologie, die mis schien niet overal begrepen en der halve ook niet ten volle gewaar deerd kan worden: de psychologie, dat de oppositie werkelijk een essen- tiëel, onontbeerlijk deel van staat en maatschappij is en de minderheid in het volksleven een even belang rijke factor is als de meerderheid. Men overdrijft niet, indien men be weert, dat in deze psychologie het egheele geheim van de zoogenaam de democratie ligt. Duivensport BIERVLIET. De duivenvereeniging „Hoop" hield 37. Wat had Loekie de Pet een pret. Hij bleef stilletjes op een hoekje staan en stond zóó af te kijken wat er allemaal gebeurde. En het aapje spoot maar doorj totdat Klaasje Al lemansverdriet heelemaal nat was. 38. De tuinman zag opeer straal uit de tuinslang in spoot. „Dat is niet in orde," „ik denk, dat de een of a.._ gel de slang gegrepen heeft" Zondag j.l. de volgende wedvluchten. Wedvlucht op Breteuil met 29 duiven Prijswinnaars: Ch. v. Vooren le en 3e; P. de Wever 2e en 7e; R. Blomme 4e; A. Vervaet 5e en 10e; W. de Jonge 6e en 8e; R. Engels 9e en le overduif. Wedvlucht op Moescroen met 28 duiven. Prijzen behaalden: J. v.d. Linde leen 2e; A. Jansen 3e en 4e F. Hoevenagel 5e en 6e Th. de Boevere 7e; F. Hoevenagel 8e; Ch. v. Vooren 9e; P. Evers 10e. le overduif E. Bracke. Over April 1937. IJZEND1JKE. GEBOORTEN: 25 Charlotte M. L., d. van Fl. Aug. Haverbeke en P. M. P. Cammaert. OVERLEDEN: 29 R. F. M. Sturm, 57 jaar, wednr. van E. A. M. J. Rommens. HUWELIJKEN: 22 S. Veraart, 27 jr. met E. F. Plas- schaert, 22 jr.; 22 Gh. P. de Bast. 29 jr. met E. M. M. Hermie, 25 jr22 P. J. de Boevere, 24 jr. met M. S. Wijffels, 26 jr.; 29 M. A. J. R. Gielbiet, 27 jr. met M. V. Dellaert, 22 jr. INGEKOMEN: J. de Bert van Utrecht, J. Wijffels en gezin van Eindhoven, J. J. Corijn van Watetlandkerkje, W. Speijer van Poortvliet, L. v.d. Hooft van Schoon- dijke, Sata, Joh. S. en Jozina de Fouw van Middelburg, A. E. Wille van Vlis- singen, P. J. de Boever van Schoon- dijke, J. Meeuwsen van Krabbendijke, Pr. Oudenoest van Zuiddorpe, J. Dieve van Axel, H. Grósveld van 's-Herto- genbosch, A. Hermans van Hulst. VERTROKKEN: S. van Erpen naar Waterlandkerkje, C. A. Sudijn naar E. Bleijenbergh naar Brecht (B.) E. V. de Waele naar Sluis, H. Scheij beier nr. Schiedam, M. de Jonge nr Sas v Gent, C. de Coster naar St. Kruis, M. J. Heinsdijk naar Apeldoorn, L. de Witte naar Gent, P. J. Merode naar Huijber- gen, P. J. Hubregtse naar Gtoede, R. A. H. de Milliano naar Huijberge, Jan Dieleman naar Sluis. SCHOONDIJKE. GEBOORTEN: 1 Abraham Anthonij, zoon van J. J Steurrijs en J. Triou. HUWELIJKEN: 8 Joz. Petr. Dees, 26 jaar, j.m., wo nende te Middelburg en Suz. de Kraker. 23 jaar, j.d., wonende te Schoondijke. 29 Jac. Lako, 25 jaar, j.m., wonende te Groede en Jan. Suz. Luteijn, 25 jr., j.d. wonende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 27 Maart Leonie Sophia Hamelijnck, oud 67 jaar, echtgenoote van Joh. B. Vercruijsse, (overleden te Oostburg); 6 April Johannes de Paepe. oud 4 mnd., zoon van M. de Paepe en J. E. v. d. Walle; 28 April Anthonetta Johanna Tromp, oud 67 jaar, weduwe van P. Dhont. INGEKOMEN: S. A. Bogte van 'Biervliet; B. A. Delnad van Sluis; F. H. Gijzeis en ge zin van Oostburg; K. de Jonge van Wilrijk (B.); S. C. Lijbaart van Ter Neuzen. VERTROKKEN: B. A. Delnad naar Slui naar Axel; E de Jonge r M. van Hee naar Oostbt Snijdelaar naar Termunte naar Oostburg; I. J. R Rossdelle bij Heiligenha P. J. de Boevere naar IJzendijke; A. R. P. Heijens naar Axel; S. de Kraker nr. Middelburg; J. Heijnsdijk naar Sluis; Th. Keijmel (wed. J. J. Bril) naar Zuid- zande. WATERLANDKERKJE- HUWELIJKEN: 15 Jac. Adr. Dhont, oud 40 jr., j.m. wonende te Veere en Jan. Wilhelm. Lev. Hubregtse. oud 30 Jr., j.d. wonen de te Waterlandkerkje. OVERLEDEN: 25 Andr. de Visser, oud 94 jr., wo nende te Zaamslag. INGEKOMEN: Sal van Espen van IJzendijke, C. A. Sudijn van IJzendijke, J. de Nood en echtgen. van Oostburg, P. Boone van Oostburg. Corn. Magd. Risseeuw van Oostburg, Irm Car. Fr. Goethals van Sas van Gent, Adr Corn. Petr. Dek kers van Sluis, Jak. de Nood en gezin van Oostburg. VERTROKKEN: J. Enters en gezin naar Monster, J. Joh. Corijn naar IJzendijke, C. Enters naar Sluis, J. C. Enters naar Vlaardin- gen, Eliz. de Feijter nr. Koudekerke, A. Hoolhotst en gezin naar Oostburg, Adr. Verbrugge en echtgen. naar Oost burg. DAOEN vm nam Zaterdag 8 Mei 11,22 11,46 Zondag 9 12,02 12,26 Maandag 10 12,22 12,46 Dinsdag 11 1.07 1,31 Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 8 Mei 20,05 Zondag 9 20,06 Maandag 10 20,07 Dinsdag 11 20,08

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1