Dr. COLIJN te Oostburg Gevonden en Verloren. Kerk- en Schoolnieuws. Luchtschip Hindenburg te Lakehurst vergaan. o Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws. GROEDE. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer G. P. Phernambucq, thans teSintPhi- llpsland. Bijz. School. Door het bestuur der Bijzondere school alhier, is aan den heer de Jonge ziekteverlof verleend en tot waar nemend hoofd benoemd de heer P. J v.d. Ameele te Hoofdplaat, thans kwee- keling met acte te Breskens. In de plaats van mej. C. v. Laecke, die te Sluis was benoemd is alhier aan gesteld mej. K. M. Blok, onderwijzeres te Cadzand. IJZENDIJKE. Aanstelling. In de vacature van den onderwijzer Weljts, aan de R K. Lagere school, alhier, is voorzien door aanstelling van de kweekeling met akte, de heer A. Raes, alhier PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Mei 1937. Breskens 9,30 uur Ds Goudzwaard, 5.30 uur Ds D. Goudzwaard. 1,30 uur Zondagsschool. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat. 9,30 uur Ds Pliester. Nleuwvllet 14,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RctranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 9,30 uur Ds Derksen. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 9.30 uur Ds Th A. Stegenga. Groede 9,30 uur dhr B. de Jager Mz., Kapelle. Ev. Luth. Gemeente. 10,— uur Mej. M. P. Stol, Ev. Luth prop. te Haarlem. Donderdagavond is het luchtschip Hindenburg, toen het te Lakehurst In Amerika wilde dalen, in brand geraakt en ontploft. Het luchtschip zou om streeks middernacht weer naar Europa zijn vertrokken. De ramp deed zich voor op het oogenblik, dat het lucht schip aan de landlngsmast zou worden gemeerd. Er deed zich een ontzaglij ke ontploffing voor en in een oogwenk stond de Hindenburg in vlam. Enkele seconden later viel het gevaar te neer en sloeg op den grond te pletter. Er zouden ruim 40 dooden zijn. De Hindenburg stond deze reis on der bevel van kapitein Pruss. Kapitein Ernst Lehman bevond zich eveneens aan boord. In het gezicht van Lake hurst werd de Hindenburg overvallen door een onweer en ontzettende regens Toen het luchtschip langzaam tegen de landlngsmast daalde, ontstond een ontploffing. Een geweldige vlam schoot uit het luchtgevaarte, dat enkele minu ten later totaal vernietigd was. Slechts een vernield en verbogen geraamte bleef er van over. o Ruim 1600 bezoekers warer» Woensdagavond samen gekomen in de groote tent achter de Christelijke School alhier, om te luisteren naar onzen Eersten Minister Dr. COLIJN. De Chr. Muziekvereeniging uit Cadzand speelde bij het binnenko men van den Staatsman het „Wil helmus," dat door de aanwezigen werd aangeheven. Na het zingen van Psalm 84 vers 3 werd het samenzijn geojiend door den heer A. Catsman, voorzitter der Anti-Revolutionaire Kiewereeniging, van welke Vereeniging deze samen komst uitging. Namens de Centrale Sluis en Hulst der A.R. Kiesvereeni- ging heet hij Spreker en den aan wezigen hartelijk welko t. Het deed hem genoegen, dat on zen Eersten Minister ook naar -dit vergeten hoekje van ons land heeft willen komen. Hierna was het woord aan Zijde Excellentie, die begon met te zeg gen dat hij deze verkiezingsrede hield om enkele dingen, die soms scheef getrokken worden, in een duidelijk licht te zetten. De programma's van veel partijen houden veel beloften in teneinde in vloed uit te oefenen op de stembus. Dit is niet van mij te verwachten. Ik kan ieder oogenblik geroepen worden die beloften waar te maken. Anderen niet. Ik geef geen beloften, omdat het regeeringsbeleid der laat ste vier jaren voor zichzelf spreekt. Ook zijn er fouten gemaakt, maar als men hierop attent gemaakt wordt, dient men dit ook te erkennen. Als Spreker in groote lijnen na gaat de toestand, hoe deze was in 1933 en hoe deze is in 1937, dan komt men tot de erkenning dat het gezag, dat door afdwalingen veel te ver gedaald was en hersteld moest worden, zeer zeker hersteld is. De economische toestand was hoogst critiek. De landbouw was tot on dergang gedoemd. De Regeering moest zorgen dat de hoofdproducten een goeden prijs opbrachten. De Industrie was bedroevend. De Scheepsbouw 1/7 deel teruggekro pen. De Scheepvaart was lamgesla gen. Geen toekomst met vooruit zicht op behoorlijke welvaart. Een toekomst die bijna hopeloos was. En wat ziet men nu in 1937: De scheepsbouw werkt weer onge veer als in 1929. In de textiel in Twente hoort men wel klachten over tekort aan geschoolden arbeid, doch geen klachten over tekort aan werk. De landbouw is nog niet zoover als vroeger, doch men is er in ge slaagd haar voor ondergang te be hoeden. En dit alles ondanks de scherpe critiek. Dikwijls komen er pam fletten uit, waarop op bedekte wijze dingen worden voorgesteld die den Staat raken, en dan vraagt men Spreker wel eens: Mag dat noul Spreker zegt dan: Als het Neder- landsche volk iets op het hart heeft, dat men dit dan niet fluistert, doch luid spreekt, opdat ik het hooren kan. De werkloosheid, de geesel van ons volk, besprekende, zegt spre ker, dat men meestal één zijde der medaille laat zien, n.l. dat er 77.000 werkloozen meer zijn dan in 1933. Maar men vergeet de keerzijde, n.l. dat 176.000 nieuwe arbeidskrachten in het arbeidsprogram zijn opgeno men. Er zijn dus 100.000 meer die werk hebben gevonden, bovendien zijn er door rationalisatie 40.000 uit geschakeld, zoodat aan 140.000 meerderen werk is verschaft. De arbeidsgelegenheid is dus zeer wel geschied. Had er nog niet v-eel meer ge daan kunnen worden, zou men vra gen. De S.D.A.P. beweert, dat met het plan van den arbeid, waarvoor 200 millioen moest worden uitge trokken, de helft van de werkloos heid had kunnen worden weggeno men. Als men met 200 millioen de helft van de werkloosheid kan op heffen, waarom dan niet in eens 400 millioen gevraagd, dan was men de heele werkloosheid kwijt. Spreker wil oonstateeren dat men de arbeidsgelegenheid veel te veel vastkoppelt aan de nationale con sumptie, aan de nationale markt. Deze zal nooit in staat zijn de na tionale productie op te nemen. .Er moeten nu eenmaal goederen over de grenzen. Er is evenwel nog zeer veel te verbeteren, wij zijn nog niet klaar. Maar de angstige beklemming van 1933 is weggevallen. Men ziet weer licht en kan de hoop koesteren dat het binnenkort weer in orde zal zijn. Er zijn alle reden om aan te nemen dat we het voor elkaar zullen krij gen. Dit is niet al de vrucht van de Regeering, doch ook van de vrucht van beter conjunctuur. Bij eerlijk onderzoek is in Euro pa geen enkel land aan te wijzen dat er zoo gunstig voorstaat als Ne derland. Wij hebben de aanpassingspolitiek gevolgd. En hiervan geeft men mij de schuld. Doch gij, Nederlandsch volk, heeft U uit eigen kracht aan gepast. En dit juich ik van harte toe. Wat had er anders van terecht gekomen Komende tot wat voor ons ligt, zegt spreker, is er nog veel te doen. Vooral van de finantiën zal nog veel gevergd worden. De uitgaven voor de Landsverdediging zullen stij gen. De Ouderdomsverzorging voor de 65-jarigen, die daarin thuis be- hooren, doch er nog buiten bleven, doch een redelijk verlangen is daarin opgenomen te worden, zullen offers vragen. Ook het Onderwijs, dat ernstig besnoeid is, vraagt weer meer Een voorbeeld is het verdwijnen van de Kweekschool alhier. Ik zeg niet, dat ze er weer komt, doch als de geldelijke nood niet meer zoo dringt, dan zal deze maatregel opnieuw worden bekeken. De komende vier jaren blijven evenwel finantieele zorgen eischen. En wanneer het economische leven zich binnenkort van de regeerings- bemoeiing kan losmaken, zullen de banden minder knellend worden en zal er grooter opbloei komen en de werkloosheid verminderen. Het is voor U va'n geen belang van mij te weten wat ik over andere partijen .afkeur, maar wel wat ik en de Anti-Revolutionairen willen. Wij willen als Hoofd van den Staat, als Hoofd van de Regeering alleen ORANJE erkennen en niet een van de onderdanen. De Volksvrijheden zijn veilig bij ORANJE. Wanneer ik het verkiezingsbiljet aanschouw: „Mussert of Moskou," dan vergelijk ik dit met een visch, de kop en de staart, en men vergeet de visch middenin. Ik gooi de kop en de staart weg en behoudt de visch. Ditmaal worden voor het eerst onze staatsinstellingen aangevoch ten. Wij leven onder een constitu tioneele monarchie met Oranje als zetel van het gezag en hoofd van den staat. Wij hebben in die constitutioneele monarchie ministers, die verantwoor delijk zijn aan de Staten-Generaal, maar die geen instructies gaan halen bij die Staten-Generaal en nog min der bij partijen. Er is nu een streven om ons constitutioneele stelsel af te schaf fen, alleen om de fouten te doen verdwijnen. Als men op de wijze te werk gaat zooals zij, die hiernaar streven, dan zal men de dragers van het gezag in de schaduw stellen. Maar de A.R. willen Oranje hou den, Oranje als werkelijk Hoofd van den Staat en van de Regeering. De stembus getuige de wil dat het bewind vaste beginselen zal dragen. Ik doe een beroep op het Chris telijk nationale volksgeweten, met de bede, door hun stem hiervan getui genis af te leggen. Hierna eindigde Spreker zijn rede, waarna door de aanwezigen ge zongen werd Psalm 108. De heer Catsman bracht spreker dank en hoopte dat hij nog vele jaren mag gespaard blijven. Na dankgebed door Dr. Colijn werd deze bijeenkomst gesloten, na dat de aanwezigen spontaan aanhie ven: „Dat 'sHeeren zegen op U daal". Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den assuradeur J. Ph. C uitOostburg die op 12 April 1936 te Schoondijke met zijn auto een meisje van Belgische afkomst heeft aangereden en geslingerd op de rails van de trambaan juist toen daar een tram passeerde. Het meisje werd door den tram overreden en ge dood. Door de rechtbank te Middelburg was C. wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van vier maanden. Nadat de zaak in hooger beroep had gediend voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage, werd de zaak door den Hoo- gen Raad verwezen naar het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. De advocaat-generaal bij dit hof heeft tegen C. drie maanden hechtenisstraf geêischt en ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Het Hof heeft G. thans veroordeeld tot een maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maan den. BRESKENS. Jubileum. Heden herdenkt de N.V. Stoomtram Maatschappij BreskensMaldeghem de dag van haar vijftig-jarig bestaan Het is 50 jaar geleden dat de eerste tram der Maatschappij in ons landje haar loopbaan begon. Noodlanding. Hedenmorgen omstreeks half elf heeft het vliegtuig „De Dubbele Arend" van van Melle's Conf. Works tusschen Katwijk en Noordwijk, een noodlanding moeten maken op het strand, doordat het vliegtuig in een mistbank kwam. Met het uitloopen is de machine be schadigd. De piloot en de directeur.!, van Melle, welke zich in het vliegtuig bevonden, kwamen met den schrik vrij. De Garnalendrogers zijn onte vreden. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Heikens Jr. vergaderde te Utrecht de Ned. Ver. van Gar nalendrogers. Er bleek ernstige ont stemming te bestaan tegen de Crisis- Centrale voor Eieren en Pluimvee in verband met de rigoureuze kor tingen welke zijn toegepast op de aan haar geleverde partijen gedroog de garnalen. In verband met de sterk opgeloo- pen prijzen der grondstoffen moet daardoor met verlies worden ge werkt. Besloten werd daarom een request te richten tot den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, waar in verzocht wordt den prijs van het ruwe product der visschers zoowel als dien van het afgewerkte product met 15 pCt. te willen verhoogen. Tevens zal worden verzocht de eischen, welke aan het afgewerkte product worden gesteld, te verzach ten: op wijziging in de controle te Rotterdam zai in verband hiermede worden aangedrongen. Bovendien zal worden verzocht de te gebruiken ledige zakken ter be schikking van de drogers te stellen. Ter vergadering bleek een ernstig streven aanwezig te zijn, om de be drijven voorloopig stop te zetten, indien aan de geopperde bezwaren niet tegemoet wordt gekomen. N. v. d. D. AARDENBURG. Meikoopdag. Dinsdag -4 Mei had de veiling plaats van den kapitalen inspan van den land bouwer P. de Feijter alhier in de na bijheid van „Den Liter". De paarden en koeien waren alle ingeschreven in het stamboek. Het was algemeen be kend, dat P. de Feijter goede stallen had. Vele belangstellenden en nieuws gierigen waren dan ook opgegaan om deze belangrijke verkooping bij te wo nen 't Leek wel een ouderwetsche „Meikoopdag". Men schatte het aantal bezoekers van de 2000 tot 3000. Op het erf stonden ongeveer 100 auto's en heele rijen van fietsen lagen langs den dijk of stonden in groepen tegen boomen of andere steunpunten. Er wer den hooge prijzen besteed. Het duurste paard (zonder veulen) ging af voor f 890.— aan een landbouwer uit Kam perland; de duurste koe ging voor f 465 naar Cadzand. De paarden brachten samen op f 5015. De zeven koeien werden voor f 2260 aan de koopers gebracht. IJZENDIJKE. Algemeene vergadering. Op de algemeene vergadering van ingelanden van den Nieuwe Passa- geulepolder werd het dijkgeschot ge bracht van f 7.25 op f 8,Als afge vaardigde naar het Waterschap der Sluis aan de Wielingen, zulks in de vacature Ch. Wijffels, werd aangewezen de heer G Buijsse te Biervliet. Met algemeene stemmen verklaarden inge landen zich tegen het voorstel van Ged Staten tot samenvoeging van de pol ders in West Z euwsch-Vlaandeien. Door de algem. veigadering van ingelanden van den Mauritspolder werd het dijkgeschot gebracht van f 4,25 op f 4,75. Eenparig verklaarde men zich tegen het voorstel van Ged. Staten tot samenvoeging der West Zeeuwsch- Vlaamsche polders. BIERVLIET. Verkooping. Dinsdagavond werd alhier in het café van P. J. de Baerdemaeker een woon huis met erf en tuin verkocht voor de wed. J. J Klaeijsen-le Feber. Kooper werd de heer A. J. Faas alhier voor f 350— HOOFDPLAAT. Aanrijding. Nabij de wijk Slijkplaat, ter plaatse van den landbouwer C., is een luxe auto In botsing gekomen met een drle- wielskar. De auto reed hierbij tegen een boom, en werd ernstig beschadigd; de chauffeur kwam er nog goed vanaf. De landbouwer Iz. Kr., die de kar be stuurde, bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en moest geneeskundige hulp inroepen. OOSTBURG. Paarden op hol. Hedenmorgen ginqen, door onbeken de oorzaak, de paarden, bespannen voor een wagen van den landbouwer V op de loop. Vanaf de markt ging het de Langestraat In, waar werkloozen bezig waren met wegverbetering. Een van hen, A. S werd overreden, en moest met verwonding ?n naar het gesticht worden gebracht. Zijn toestand is redelijk. Verkooping. Gisteren werd, ten overstaan van Notaris J. Mijs, verkocht een huis met schuur en erf, gelegen in de St. Bavo- gang. Kooper werd J. Riteko alhier voor f 710.—. Samenkomst Dinsdag had alhier in de Beurs een samenkomst plaats van deelneemsters aan de zulvelcursussen, die In W. Z. Vlaanderen gehouden zijn De Beurs was vrijwel gevuld met een 300-tal da mes. Mevr. Van Cruijningen-Erasmus leidde de bijeenkomst, waar o m. de heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsu- lent een lezing hield over Vaderland, Volk en Zuivel. Een tiental meisjes in Hollandsch costuum, hield een „kaasvoordracht"; ir. Holleman vertoonde eenige zuivel- films. Mevr. Gerritsen, die het onderricht gaf aan de cursussen mocht den dank oogsten van de voorzitster en van den heer Zwagerman voor alles, wat zij voor de cursussen gedaan had. Een passend geschenk werd haar namens de deel neemsters, door mevr. Van Cruijningen overhandigd. SCHOONDIJKE. Ontslag aangevraagd. Naar wij vernemen heeft de Edel achtbare heer F. van Rosevelt alhier eervol ontslag aangevraagd als ontvan ger-griffier van den Generale Prins Willempolder. SINT ANNA TER MUIDEN. Jubileum. Deze week herdacht de landarbeider M. A. Visser alhier den dag, dat hij 60 jaar ononderbroken in dienst is ge weest bij de familie de Bruijne. Hij werd vereerd met de medaille in brons van de Orde van Oranje Nassau. SLUIS. Bijzondere kerkdienst. Aan den kerkdienst alhier op Hemel vaartsdag in de Ned Herv. Kerk ge houden werd een bijzondere wijding verleend door de aanwezigheid van ruim honderd volgelingen van de Belg. Evangelische Zending uit Brugge e. o. onder leiding van den voorganger Ds. de Wilde aldaar, welke hier per boot waren aangekomen. Het doel was om een Hollandsche kerkdienst bij te wo nen. Het kerkgebouw was bij deze gelegenheid goed gevuld. Na afloop van dezen dienst veree- nlgden allen zich in het gebouw Luctor, dat door het kerkbestuur voor hen was gereserveerd. Daar werd de koffie gebruikt, nadat allen door Ds. Beuken horst waren wel kom geheeten. Na den inwendigen mensch versterkt te heb ben, gaf de voorganger der Belgische Evangelische Zending aan hen de ge legenheid voor de volle zaal te ver kondigen. hoe zij van het R.K. geloof tot het huidige geloof waren gekomen. Op werkelijk ontroerende wijze gaven enkelen aan dezen wensch gehoor en hieruit kon men bespeuren, met welke volle overtuiging deze menschen thans het Protestantsche geloof aanhangen. Na gemeenschappelijk gezang en dankzegging konden allen zich in de vrije natuur gaan verpoozen. TERNEUZEN. Bondsdag. Evenals reeds meerdere malen ge schied is, werd ook nu weer op Hemelvaartsdag door de ringen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen van het Meisjes- en Jongelingsverbond een bondsdag gehouden, doch nu in sa menwerking met de Belgische Zus- tervereenigingen. Daartoe trok men in een 14-tal autobussen naar de oude Vlaamsche stad Gent. Toen des morgens om 10 uur de wij- dingsdienst in de Ned. Herv. 'Kerk aanving, waren pl.m. 800 personen aanwezig. Na deze dienst werd! groepsgewijze het Gravenkasteel be zichtigd en verder den dag doorge bracht in de ruime zalen van „De Vooruit". Verschillende sprekers voerden het woord, terwijl zang, mu ziek en tooneel voor afwisseling zorgden. BRESKENS. Gevonden Bruine Dames-ceintuur. Inlichtingen ter Secretarie.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 2