BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. BOEKEMWEEK Verschijnt iederen DINSDAG' en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. o— Onze Luchtverdediging. o I_8 MEI 1937 .RONDOM HET BOEK" Kon. Boekhandel E. Boom-Bliek, Breskens. Klaasje Allemansverdriet» Gemengd Nieuws 46ste Jaargang Vrijdag 30 April 1937 Nummer 4232 ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bi| vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Het testament van den Hertog van Bourbon (1830) (Slot). Het vonnis kon voor den onbe- vooroordeelden toehoorder niet twij felachtig zijn. In den loop der eeuwen zijn heel wat testamenten aangevochten, maar zelden is het op zoo losse gronden geschied als in dit geval. Zelden ook waren de kansen van de klagers zoo gering, gezien het inderdaad zeer handige verband, dat mevrouw de Feuchères had weten te leggen tusschen haar belangen en die des Koning-s. Het mag verwonderen, dat dit proces niet grooter afbreuk heeft gedaan aan de populariteit van Louis Phi lippe, gezien tocf\, dat uit de acten en de pleidooien één ding ontwijfel baar kwam vast te staan: dat Louis Philippe en de zijnen maar al te gaarne de erfenis van dezen aristo craat pur sang hadden geaccepteerd, en zich, teneinde deze erfenis te verkrijgen, hadden laten verleiden tot stappen, die men in de gewone burgermaatschappij minstens wat al te tegemoetkomend zou hebben ge noemd! Het vonnis kon dan ook niet an ders dan constateeren, dat van mo- reele pressie, op den hertog uitge oefend, niets was gebleken; dat het testament krachtens zijn wil was tot stand gekomen, en door hem was geschreven en onderteekend toen hij bij volle bewustzijn en in het bezit van al zijn geestelijke vermogens was. Het universeel erfgenaamschap van den Hertog van Aumale werd gehandhaafd; de Rohans werden als niet-belanghebbende partij uitgescha keld en reeds dientengevolge kon de eisch, door hen in het bijzonder nog tegen mevrouw de Feuchères ingesteld, geen eens voor beslissing in aanmerking komen. Het testa ment werd ten uitvoer gelegd, ge lijk het was gevonden, en een po ging om hooger beroep te doen gel den, had al evenmin succes. Parijs kon ten volle bevredigd zijn. Het proces over het testament van den Hertog van Bourbon had ge geven wat het beloofde: schitterende pleidooien, onaangename onthullin gen voor de betrokkenen; teleurstel ling voor de Rohans, wier houding men veroordeelde. Had mevrouw de Feuchères, zoo is men intusschen geneigd te vragen, werkelijk al den smaad verdiend, die haar zoo ruim schoots, zoowel tijdens als na het proces, ten deel viel? Haar weder- optreden aan het Hof was voorgoed uitgesloten; het directoraat van de school te Ecouen werd haar niet toegekend, wijl de Fransche Staat, gezien den democratischen vorm, waarin hij zich begeven had, dit le gaat met al de daaraan door den hertog verbonden bepalingen niet wilde aanvaarden. Zij leefde vanaf dat oogenblik, in het bezit van haar groot fortuin, vrijwel vergeten en teruggetrokken in Engeland, en zij stierf reeds ruim tien jaren later om een harer nichten, die tijdens haar leven medegenoten had van de edelmoedigheid van den Hertog van Bourbon, geheel dit fortuin na te laten. Zelfs bedacht zij in haar testa ment haar vroegeren echtgenoot, ba- r j11 Feuchères, die intusschen edelman tot het bittere einde was en de hem vermaakte 100.000 francs aan liefdadige doeleinden weg schonk. Dit valt intusschen niet te ontken nen de hpuding van mevrouw de Feuchères gedurende, voor en na het proces was waardig; gelijk die van een onschuldige slechts kan zijn. Had zij schandaal willen vermijden, het ware niet moeilijk gevallen om bij den toenmaligen Koning een goed woord te doen voor de verbol gen „edellieden" r an 'shertogs vroe gere omgeving. Zij beging die zwak heid niet en moreel versterkte zij daardoor haar positie. Zij liet ook niet schrifturen verschijnen en stelde zich tevreden met een actie wegens smaadschriftneen, zij had den moed om de zaak in het hart aan te grijpen en een strafrechtelijke actie te eischen, die haar onschuld boven twijfel stelde. Zeker, zij heeft wel" licht van de positie, die zij naast den Hertog van Bourbon innam, mis bruik gemaakt; geheel haar verhou ding tot den hertog was er wellicht niet eene die met eere kon worden genoemd. Daartegenover staat ech ter, dat de hertog niet van haar kon scheiden; dat zij hem beheerschte, hetzij met, hetzij tegen haar wil, maar dat in elk geval haar gezel schap hem onontbeerlijk was. Zoo zeer was hij aan haar gehecht, dat, toen zij aan de koninklijke familie die haar weinig genegen was aanbood het paleis Bourbon te ver laten (hetgeen zij kon doen, omdat zij haar lot in het testament ver zekerd wist) de Koning, toen nog Karei X, dit weigerde. Want, zoo zeide hij, mevrouw de Feuchères laten vertrekken of wegzenden is de dood van den hertog, en hoezeer hij haar bijzijn aan het Hof verfoei de, dit verdriet wilde hij den ouden edelman niet aandoen. Een stand punt, dat zeker pleitte voor het goede hart van dezen monarch, die overigens, nauwelijks tien dagen la ter, door de plotseling uitgebarsten woede van het volk, werd gedwon gen om overhaast Parijs te verlaten. Van hem zoowel als van dezen laatste der Condé's kon het gelden, dat de roem der wereld snel ver gaat, sneller dan wij menschen het dikwerf mogelijk achten! „Uw landgenoot Fokker is voor ons meer waard dan duizend stafofficieren", aldus schijnt een der Duitsche leger aanvoerders zich gedurende den oorlog eens uitgelaten te hebben tegen een Nederlander, die bij een bezoek aan het gevechtsfront uitdrukking gaf aan zijn verbazing over het feit, dat hij voort durend Duitsche vliegtuigen in de lucht zag en geen enkel vliegtuig van de tegenpartij. Wanneer wij dit verhaal in herinne ring brengen, dan is het volstrekt niet omdat wij het eens zouden zijn met hen, die meenen, dat tengevolge van de steeds toenemende beteekenis van het luchtwapen, land- en zeemacht op het tweede plan gesteld kunnen worden bij de organisatie van de verdediging van de verschillende deelen van het Ruk der Nederlanden. Het is alleen onze bedoeling om duidelijk in het licht te stellen de over liet rschende rol, welke de techniek speelt in den luchtoorlog, waardoor het altijd mogelijk zal blijven, dat door een nieuwe technische toepassing bij de luchtvloot van een der partijen, een totale ommekeer in de machtsverhou dingen wordt teweeg gebracht. En dit is voor een klein land als hét onze, dat nimmer in getalsterkte, waar wel in technisch opzicht de b, as kan zijn op een gegeven oogenblik van het aller grootste belang. Het is ook de overheerschende rol van de techniek welke het sluiten van „luchtmacht-accoorden" overeenko mende met de „vloot accoorden". on mogelijk maakt. Immers indien men erin zou slagen om op een bepaald oogen blik door een zoodanige overeenkomst een evenwicht te scheppen in de lucht machtsverhouding van twee staten, dan zou dat evenwicht onmiddellijk ver broken zou worden zoodra in een van beide landen weer een nieuwe techni sche uitvinding van belang werd ge daan. En het steeds verder voortschrij den der techniek te willen beletten zou overeenkomen met het uit de oude geschiedenis bekende bevel aan de zon om stil te blijven staan. Weliswaar heeft men het doen voor komen alsof een „Westelijk luchtpact" gesloten zou kunnen worden, waarbij met eenigen goeden wil wel een op lossing te vinden zou zijn om de ver houding der luchtmachten te regelen, maar bij de vele mooie woorden, die over de wenschelijkheid van een der gelijk pact zijn gesproken, heeft ieder zich wel gewacht om, zij het slechts de meest vage, aanduidingen te geven omtrent de bepalingen, welke in een dergelijk pact zouden moeten voorko men. Eén ding is wel zeket. Zoowel het gepraat over een Westelijk luchtpact alsook voor een zeer belangrijk deel de pogingen om te komen tot een z.g. nieuw Locarno-verdrag, vinden hun oorsprong in vrees voor luchtaanvallen over de Lage Landen heen. De strategische positie der Lage Landen, welke in den loop der eeuwen steeds van zeer bijzondere waarde is geweest, is door de uitvinding van het vliegtuig nog van veel grootere betee kenis geworden. Maar juist daarom rust dan ook op de bewoners der Lage Landen een zeer zware plicht, n.l. te zorgen, dat zijzelf die positie blijven beheerschen. En wanneer men ons dan zegt, dat de luchtmacht van een klein land als het onze geen factor kan vormen, dan denken wij aan de woorden van dien Duitschen generaal: „Uw land genoot Fokker is voor ons meer waard dan duizend stafofficieren". Want deze woorden bewijzen, dat niet de macht van het getal, doch het genie van de enkelen beslissend is. Dat in ons volk de krachten aan wezig ijn om onze luchtverdediging op een hoogen trap van ontwikkeling te brengen, is reeds voldoende bewe zen. Die krachten tot een begin van ontwikkeling te brengen opdat ze daar door opgemerkt zullen worden en niet verloren gaan, dit is de gedachte, die ons geleid heeft bij de instelling van het Luchtverdedigingsfonds. Moge velen met ons van het groote belang hiervan voor de toekomst van ons volk overtuigd zijn. BIJ ELKEN AANKOOP VAN I 2 50 ALS GE SCHENK Het aapje, dat veel pleizier had in de tuinslang en die het ding voor een of ander griezelig beest hield, rukte zóó hard aan het touwtje dat Klaasje vasthield, dat dit Jprak en Klaasje achteruit tuimelde. Maar nu gebeurde er iets fijns. De tuinman had het tuinkraantje heelemaal opengedraaid en opeens kwam er uit de slang een dikke straal water. En 't minste was, dat het aapje de slang net op Klaasjes gezicht richtte. Boekbespreking. „De A. M. de Jong-Omnibus" In linnen band gebonden slechts f 3,25. Uitgave van N.V. Em. Querido's Uitgevers-Maatschappij, Amsterdam. Dit is de eerste Nederlandsche Om nibus-uitgave, en, natuurlijk van A. M. de Jong. Deze uitgave bevat: „De Rijkaard", „Flierefluiters Tusschenkomst", „De Schotel", „Een Zwerftocht over Zee" en „De Dood van de Patriarch". Deze vijf prachtige romans, samengevoegd tot een boek, vormt de „Omnibus", welke wij van harte toejuichen. „De Rijkaard": Gevoelig en fijn is in deze omgeving het figuurtje getee- kend van den „Rijkaard". Prachtig wordt hier beschreven de plaats van deze zomerkermis in het dorpsleven. „Flierefluiters Tusschenkomst": Een prachtige landelijke vertelling, met sprookjesachtige fantasie geschreven, met een zuiver typeeren van de be volking en haar gebreken. „De Schotel": Een vlot en gezellig boeiend geschreven roman, waarin de gebeurtenissen buitengewoon logisch en eenvoudig elkander opvolgen. „Een Zwerftocht over Zee": Een boek, dat tot ons spreekt, en tegelijker tijd vol is van sprankelende humor. Het is een boek om echt van te genieten. „De dood van de Patriarch": De schrijver weet dit verhaal van den be ginne aan met vaste hand te ontwik kelen, onwrikbaar naar het onafwend bare einde. Een verhaal, dat den lezer van den aanvang vast in zijn greep houdt 0 A. M. de Jong „Merijntje Gijzen's Jeugd". In vier deelen compleet. Prijs per stel gebonden f 7.in cas sette f 7,50. Afzonderlijke deelen ge bonden f 1,90. Uitgave: als boven. Dit is de uitgave van den welhaast beroemden cyclus waarop al te lang is gewacht. Er bestaat nog steeds een uit gave, die pas weer herdrukt moest worden, van f 3,25 ingenaaid en f 3,90 gebonden per deel; verder is er de bekende dui.druk-editie, waarin de vier deelen bijeen zijn opgenomen, welke echter niet in afzonderlijke deelen verkrijgbaar zijn. Herhaaldelijk is door de uitgevers overwogen te voldoen aan het verlan gen naar een smaakvolle uitgave, in af zonderlijke deelen, die goedkoop zou moeten zijn, zonder te vervallen in de uniformiteit die nu eenmaal bij reeks uitgaven onvermijdelijk is. Dit plan is thans verwezenlijkt met „De populaire editie". Nu de film van Merijntje Gijzen's Jeugd met ongeëvenaard succes door heel het land gaat, zal deze smaakvolle, goedkoope „Populaire editie", in vier deelen compleet doch ook afzonderlijk per deel verkrijgbaar, ongetwijfeld in breeden kring de belangstelling onder vinden, die verwacht mag worden. 0 Beb Vuijk. „Duizend Eilanden'' Ingen. f 1,90. Geb. f 2,90. Uitgave W. de Haan, Utrecht. In dit boek beeldt de schrijfster zui ver de Indische sferen, waarmede haar verblijf daar haar in aanraking heeft gebracht. Hoe mooi teekent zij ons het plan tage- en tropenleven, de tropenmoe- heid en de verbeten volharding der Europeanen in dit heete en harde be staan. „Duizend Eilanden'' is een echt boek dat van echt schrijf uien t getuigt. Een roman, die zijn weg wel zal vinden. O Dr. P. H. Schroder. „Io VivatStu denten cocktail". Ingen. f 1,50. Geb. f 2,23. Ultg. Andries Blitz, Amsterdam. De schrijver heeft met kennelijk plezier herinneringen aan de eigen goede jaren opgehaald, zonder de be doeling te hebben de Nederlandsche schoone letteren met de vruchten zijns kunstenaarschaps te verrijken. Het is een studentenboek dat een beeld van de werkelijkheid biedt. Het vertelt U van de school cnhet eindexamen, van de groentijden, den aapjeskoetsier, en de eerste studenten liefde. Het is een cocktail van vroo- Iijkheld. Auto over den kop geslagen. Woensdagmiddag is op den rijksstraat weg bij Oldebroek een auto, bestuurd door den 24-jarlgen chauffeur G. Pik- kert, over den kop geslagen. De In zittende 25-jarige heer J. Wamst uit Harendermolen is daarbij om het leven gekomen. Voor den verongelukten auto reed een hooiwagen. Op het moment, dat P. dezen wagen passeerde, naderde een tegenligger; de auto's raakten elkaar nog juist. P. remde krachtig, waardoor de auto over den kop sloeg. De be stuurder kwam er met lichte verwon dingen af. De heer Wamst werd uit den auto geslingerd en bleef zwaar gewond lig gen. Hij Is enkele oogenbllkken na het ongeluk overleden. Het stoffelijke overschot Is naar het lijkenhuisje op

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1