BRESKENSOHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. Wekelijksch Overzicht. FEUILLETON Haar eer gered. Morgen bebik 46ste Jaargang Vrijdag 30 April 1937 Nummer 4232 ABONNEMENTSPRIJS: drie maanden I 1 .26 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 - Alles bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJS Van 1-6 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaat ulttweebladen o Weer is ons land de eer te beurt gevallen een belangrijk interna tionaal congres binnen zijn grenzen vereenigd te zien: de Eerste Interna tionale Veiligheidsconferentie kwam Maandag in het Amstelhotel te Am sterdam onder voorzitterschap van Mr. A. baron Schimmelpenninck van 'der 0„ye bijeen. Nadat de minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude de openingsrede had uitgesproken en des middags in het Stedelijk Museum een ont vangst van de deelnemers door het Amsterdamsche gemeentebestuur had plaats gehad, ving de conferen tie haar werkzaamheden aan. Deze zullen bestaan in een algemeene ge- dachtenwisseling over de gevaren, die onze veiligheid in beroep of be drijf, zoowel als daarbuiten bedrei gen en in het beramen van maat regelen, die deze gevaren kunnen verkleinen, zoo mogelijk opheffen. Als men bedenkt, hoezeer met de uitbreiding der techniek het gevaar in woning, fabriek en werkplaats en op den weg, is toegenomen en nóg dit wijzen de statistieken uit van dag tot dag toeneemt, zal men begrijpen voor welk een veelomvat tende en moeilijke taak de confe rentie zich gesteld ziet. Des te meet is het streven toe te juichen waar van ook deze conferentie een uiting is om eenheid in de veiligheids maatregelen en verordeningen te brengen, hetgeen ook de minister in zijn rede onderstreepte. Nadat de conferentie zich voor de uitvoering van haar werkzaamhe den in twee groepen had gesplitst de eene voor de veiligheid in wo ning, fabriek en werkplaats, de an dere voor de veiligheid op den weg vingen in beide secties de be sprekingen aan. In beide secties legden de inleiders al aanstonds den nadruk op de noodzakelijkheid van ruime publieke voorlichting, im mers, zoo betoogde in sectie 2 de heer W. H. Cameron, managing director of the National Safety Council te Chicago, nog altijd ge beuren de meeste ongelukken buiten het bedrijf en het eenige middel om hierin verbetering te brengen, is 54. 0 Faunce had gezegd, dat er een smaadschrift wezen zou. zoodra het noodig was, en Faunce, die een goede kennis was van Brown Smith, had er voor gezorgd. Niemand leed er eenig nadeel door en de Londen- sche aristocratie schaamde zich diep, toen zij tot de ontdekking kwam, hoe grievend zij een harer leden miskend had. Lady Morningside en haar echtgenoot traden op Lady Pe- rivale toe, zoodra de rechters de zaal verlaten hadden, en de oude markies boog zich met ouderwet- sche galanterie over Grace's onge handschoende hand heen en drukte daar een kus op een demonstra tie, die niet naliet, den gewenschten indruk te maken. Lady Perivale werd dien avond overstroomd met kaartjes en brieven vol gelukwenschen van de men- schen, die haar zoo ongstvallig ont weken hadden en het thans wilden doen voorkomen, alsof alle terugge voorlichting en nog eens voorlich ting van het publiek, dat nog steeds op velerlei gebied een verregaande onwetendheid, óf zorgeloosheid en onverschilligheid, aan den dag legt. Hier ligt voor overheid en scholen nog een ruim arbeidsveld open; ze ker voor de laatste, want nergens meer dan op dit gebied geldt:jong geleerd, oud gedaan I Ten aanzien van onze handels betrekkingen met het buitenland zijn eenige belangrijke feiten te vermel den. Allereerst weer de suikerconfe rentie. Hier schijnt de morgen einde lijk te dagen. De verschillen, die zoo lang de onderhandelingen ver traagden en bemoeilijkten, konden langzamerhand zoo goed als geëf fend worden, zoodat men verwacht, dat de definitieve overeenkomst uiter lijk heden tot stand zal komen. Met Polen zal onze regeering ter gelegenheid van de Jaarbeurs, die 2 Mei a s. te Poznan wordt geopend, handelsbesprekingen aanknoopen. Deze besprekingen zullen een voort zetting vormen van de onderhande lingen, die vorig jaar April in het kader van het afgesloten handels verdrag door een Poolsch-Neder- landsche regeeringscommissie zijn gevoerd. Minister Gelissen, eere voorzitter der Nederlandsche com missie, en de voorzitter Mr. A, van Kleffens, zullen zich in verband hier mede naar Poznan begeven. Het reizen verveelt onze ministers blijk baar nog niet. Tenslotte kan binnenkort in Den Haag het bezoek tegemoet gezien worden van den heer Frère, de me dewerker van den Belgischen mi nister-president Van Zeeland, die de mogelijkheid van een internationale economische conferentie onder het oog wil zien. Hieromtrent zal de heer Frère ook onze regeering ko men polsen. Sprekende over onze besprekin gen tot het buitenland, gaan onze gedachten onwillekeurig ook naar dat andere terrein, waar onze belan gen moeten worden behartigd, naar de Spaansche wateren, waar onze oorlogsbodems „Hertog Hendrik" en „Java" onvermoeid voortgaande Nederalndsche handelsschepen vei lige geleide te verstrekken. Vermei ding verdient, dat sinds de instelling van den convooidienst op 17 Maart reeds het honderdste schip door de Straat van Gibraltar werd geloodst. De „Hertog Hendrik" die eenige weken geleden voor een grondige revisie in Den Helder terugkeerde trokkenheid alleen aan haar kant was geweest. Ik hoop van harte, dat ge u nooit weer zoo van uw oude ken nissen zult afzonderen. Het was zoo'n droevig gezicht, om No. 101 het geheele seizoen door leeg te zien en niet eens te weten waar ge te vinden waart, luidde het slot van een schrijven van een dier valsche vriendinnen. Met toornige verontwaardiging wierp Grace al die brieven in de paipermand. Hoe durven de menschen zoo onbeschaamd zijn van te beweren, dat zij niet wisten, dat ik in stad was, terwijl ik toch bijna eiken dag een rijtoer door het park maakte, riep zij. Ik hoop, dat u tevreden zult zijn, mevrouw, sprak Faunce, toen hij Lady Perivale op den dag na de terechtzitting een bezoek kwam brengen. Niemand had Faunce in de recht zaal opgemerkt, maar Faunce had toch wel degelijk alles gehoord en gezien, wat daar was voorgevallen Zijn werk was afgeloopen, voor de zaak in behandeling kwam, en Jo seph Harding ging met de eer strij is Maandagmiddag weer naar de Spaansche wateren vertrokken, om de „Java" af te lossen. Op het terrein van de industrieele bedrijvigheid zjjn twee belangrijke feiten te vermelden. Allereerst de aankomst van Ir. J. W. E. Thomson van de Droogdokmaatschappij Soe- rabaia, die hier besprekingen komt voeren in verband met den bouw van den nieuwen tinbaggermolen. De nieuwe molen zal geheel gelijk worden aan zijn voorganger de „Kantoeng". Echter zal hij niet naar ïndië worden gesleept, doch na vol tooiing op de werf te Schiedam worden gedemonteerd en in onder deden naar Soerabaia worden ver scheept. Daar is dan intusschen de ponton gebouwd, waarop de molen na aankomst zal worden gemon teerd. Een geheel andere werkwijze dus, die doet vermoeden, dat men na de ervaring met de „Kantoeng" tot de overtuiging is gekomen, dat een dergelijk geweldig gevaarte zich minder goed leent om als sleep over de gevaarlijke wereldzeeën te wor den vervoerd. Beter ten halve ge keerd, dan ten heele gedwaald. Het tweede „industrieele feit" van beteekenis viel wel niet in ons land voor, maar kan toch, aangezien het een Nederiandsche industrie betreft, ten volle aanspraak maken op ver melding. Het is de inwijding op 20 April j.l. van de nieuwe Philipsfa- briek in Argentinië, die, ofschoon reeds eenigen tijd in werking, ter gelegenheid van het bezoek der Ne deriandsche handelsmissie aan Buenos Aires, eerst toen plechtig werd ingewijd. Ongetwijfeld een ge lukkig gekozen moment om de aan dacht te vestigen op deze wijdver takte Nederiandsche onderneming. Terugkeerende uit het verre Ar gentinië naar vaderlandschen bo dem, mogen enkele personalia in ons overzicht niet ongenoemd blij ven. Zij betreffen de burgemeesters wereld, waar in den laatsten tijd heel wat wisselingen plaats vinden. De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, wien met 1 Mei eervol ontslag is verleend, nam in een buitengewone raadsver gadering afscheid van zijn gemeente, terwijl in Maastricht de benoeming van een nieuw hoofd der gemeente wordt tegemoetgezien, waarvoor de keuze, naar verluidt, is gevallen op Jhr. Mr. W. Michiels van Kes senich, thans burgemeester van Beek in Limburg. Juist in deze dagen wordt het al duidelijker en duidelijker, dat in de groep der groote mogendheden twee kampen zijn ontstaan, welke elkaar, waar zij maar kunnen, bestrijden. Men kent eenerzijds de spil Rome- Berlijn, welke zich gaarne verlengd zag tot een continentale magistrale Berlijn-Rome-B elgrado-Ankaraan derzijds de spil Londen-Parijs, met de verlenging Praag-Moskou,, welke verlenging intusschen ietwat kunst matig aandoet. Eden heeft dezer dagen een be zoek aan Brussel gebracht. Dit be zoek viel na de bekende Fransch- Engelsche nota, waarbij België ont slagen werd van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het oude Verdrag van Locarno en de overeenkomst van Londen van 9 Maart 1936. Op het eerste gezicht lijkt het, alsof het zich vrijmaken van oude verplich tingen door België een slag voor de Fransch-Engelsche politiek betee- kent. Uit het bezoek van Eden mag men, hoewel er over de verschillen de besprekingen, die de Britsche Mi nister van "Buitenlandsehe Zaken te Brussel gehad heeft, niets bekend is geworden, ppmaken, dat het tegen deel het geval is, en dat België er niet over denkt de beide, groote Westeïsehe democratiën in densteek te ltaen. In Berlijn voelt men dat heel goed. België is nu wel neutraal, maar nog geenszins onafhankelijk, zegt men daar. Men vergeet daarbij in de Duitsche hoofdstad, dat België ook inderdaad nooit „onafhankelijk" kan zijn in den zin, zooals men in Berlijn bedoelt. Beligë met zijn ge vaarlijke geografische ligging zal nooit kunnen afzien van de garan ties, welke het land door Engeland en Frankrijk geboden worden. Dat de spil Rome-Herlijn ooit invloed op België zal kunnen uitoefenen, is dan ook met geen mogelijkheid aan te nemen. Veel belangwekkender is intus schen bet diplomatieke oorlogsspel tusschen de beide groepen der groo te mogendheden in midden-Europa Hier is de toestand na het bezoek, dat Schuschnigg, de Oostenrijksche bondskanselier, aan Venetië heeft gebracht, waarlijk kritiek geworden, speciaal voor Tsjecho-Slowakije. Dit land, dat reeds wegens zijn geogra fische en ethnografische ligging om zoo te zeggen tot een verdeelingsob- ject wordt, heeft in den laatsten tijd al zijn pogingen, om zijn grenzen te beveiligen, zien mislukken. Tachtig procent van de Duitsch- ken en wenschte Lady Perivale ge luk, dat zij Sir Joseph Jalland tot advocaat had genomen op zijn aan raden. Ik hoop, dat u tevreden zult zijn, mevrouw, sprak Faunce be scheiden, toen hij zich op Lady Pe- rivale's uitdrukkelijk verzoek aan haar woning op Grosvenor Square kwam aanmelden. Ik ben meer dan voldaan over uw ijver en scherpzinnigheid, die deze zaak tot zulk een bevredigend einde hebben gebracht, zeide zij. Ik hoop nu alleen nog maar, dat ik alles zal kunnen vergeten en dat ik nooit weer kolonel Rannock's naam in mijn tegenwoordigheid zal hooren noemen. Dat hoop ik ook, mevrouw, verklaarde Faunce. U wilt zeker uw rekening wel inleveren bij de firma Harding Co., mijnheer Faunce, ging Grace voort. U zult mij echter een grooten dienst bewijzen, wanneer u den in houd hiervan wilt aannemen als een bewijs van mijn oprechte dankbaar heid voor de moeite, die ge u om mijnentwille getroost hebt, en als een herinnering aan uw schitterend succes. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaat niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I bduiindtch Ongeëvenaard bt) gevatte kos Griep, rheumattrcha pijnen, 3 Zenuwpijnen, Hoofdpijn, en». Per IS tl. SS cl. Zekdoosje SO a. Volgens recept non Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) Dit zeggende, overhandigde zij hem een gesloten enveloppe. Ik verzeker u, Lady Perivale dat ik niets meer verlang dan het gewone loon voor mijn tijd en moeite. Maar dit moet u toch aanne men, om mij genoegen te doen, gaf zij ten antwoord. Ik schat uw dien sten oneindig veel hooger dan op hun professioneele waarde. Zij reikte hem de hand ten af scheid, evenals zij gedaan had, toen hun eerste onderhoud was afgeloo pen, en hij dacht meer aan haar hartelijken handdruk dan aan haar geschenk, dat niet meer of minder dan een cheque van vijf honderd pond bleek te zijn. In de derde week van December had er een zeer eenvoudige huwe lijksplechtigheid plaats in de St. George's kerk, Hanover Square, des morgens half negen, waarbij als ge tuigen fungeerden Suze Rodney en George Howard, die pas uit Peking was teruggekeerd. Het huwelijk werd opzettelijk zoo in alle stilte en op zulk een vroeg uur van den dag voltrokken, om te ontsnappen aan de weetgierigheid en nieuwsgierig heid der persmannen, die dit huwe sprekende bevolking van Tsjecho- Slowakije heeft zich bij de beweging van Henlein aangesloten. Deze be weging wijst elke samenwerking met de regeering te Praag van de hand. Zelfs het nieuwe statuut van de Tsjechische regeering nopens de minderheden, wat toch werkelijk een belangrijke stap verder op den weg naar een oplossing van het minori- teitsvraagstuk beteekende, heeft in dezen toestand geen enkele verande ring kunnen brengen. De sudeten-Duitschers zijn en blij - ven onder den invloed van Berlijn staan en vormen dientengevolge voor de Tsjechische republiek een ge vaarlijke staat in den staat. Ook de pogingen van Praag om nauwe betrekkingen met Weenen aan te knoopen, kan thans als mis lukt worden beschouwd. Houdt men er tenslotte rekening mede, dat Praag in Italië geen greintje sym pathie voor de Tsjechische zaak heeft kunnen opwekken, en het land dus om zoo te zeggen tusschen de gevaarlijke grijptangen van Duitsch- land en Italië ingesloten ligt, dan kan men zich de huidige onrust van de Tsjechen zeer goed begrijpen. lijk reeds van te voren hadden aan gekondigd als een gewichtige ge beurtenis. De bruid had een donkergrijze japon en een met sabelbont om zoomden mantel aan. Het conven- tioneele bruidstoilet was achterwege gebleven. Het ontbijt werd ge bruikt in de eetkamer van Lady Perivale's woning op Grosvenor Square, en de jonggehuwden ver trokken om elf uur met den sneltrein van Charing Cross. Zij waren al goed en wel gevestigd in hun hotel te Cairo, voor de dagbladreporters de lucht hadden gekregen van hun huwelijk. 0 Gedurende de vier maanden, die verstreken waren na Faunce's eerste bezoek bij Kate Delmaine, alias me vrouw Randall, had de detective niet verzuimd, haar nauwlettend in het oog te houden. Hij had er echter niet in mogen slagen, op een meer vriendschappelijken voet met haar te komen, ofschoon hij haar ver scheidene malen van dienst was ge weest door haar een klein voorschot te geven op de haar toegezegde be looning. (Wordt v«rr*W.

Breskensche Courant | 1937 | | pagina 1